Betaald voetbal gebukt onder terreur van kleine groepen NORTON: „IK STOOT HARDER" Wereldkroon zwaargewicht weer op spel Eens verbaasde Nederland zich over hekken, tunnels en rellen Noteer bij de radio gen die supporters in Engeland aanricht ten aan particuliere eigendommen. Hele treinwagons worden zelfs gesloopt, riep men met afschuw uit als dergelijke be richten de zee over waren gewaaid. Hoe kon men zich zo schandalig gedragen. Nederland hoeft zich tegenwoordig ner gens meer over te verbazen. Vele jaren al zijn de velden omgeven door metershoge hekken, wekelijks worden vernielingen aangericht door een kleine minderheid van tribuneklanten die een ware terreur uitoefenen, stad en land onveilig maken, treinwagons tot schroot verwerken, ruiten ingooien, auto's bekrassen, zich misdragen op de tribune. Nederland heeft zich „aan gepast", reeds lang. En wat wordt er aan gedaan? Vrijwel niets, beter gezegd hele maal niets. Van week tot week wordt gezegd: even afwachten of er geen verbe tering in de situatie optreedt. Dat kunnen de verantwoordelijke instanties vergeten. Er is de boefjes al te veel ruimte gegeven. (EN HAAG Nederland heeft zich, jaren eleden, hogelijk verbaasd over de maat delen die in Zuid-Amerika genomen loesten worden om voetballers tegen pu- jiek te beschermen. Hoge hekken rondom e velden, tunnels waardoor de spelers de kleedkamer naar het terrein kon- in lopen, tankgrachten als extra-bescher- ing langs de hekken. Nederland schudde it hoofd. Djit was erg als zulke voorzie- ngen getroffen moesten worden. Neder- werd ook geschokt door de vernielin- Dit is de beruchte tribune Bunnikzijde, pal achter het doel en geplaatst op de wielerbaan van stadion Galgenwaard. Die tribune weghalen zou een bijdrage kunnen leveren tot het weren van onregelmatigheden. Iet dieptepunt werd afgelo- |en zondag bereikt in Haar- hm, waar de onderlaag van de upporters van FC Utrecht zo- :1 in de stad als op het veld ekeer ging. In dat geweld ging 'erloren dat de jeugdige aan- ngers van Feyenoord in Nij- jiegen zich eveneens schanda- gedroegen. In de trein van jtotterdam naar Nijmegen noesten leden van de spoor wegpolitie, uitgerust met wal- [ie talkie, meereizen. In Nij- ïegen raasden agenten op e motoren door de stad Jiu. te voorkomen dat een üein aantal fanatiekelingen ach zou misdragen. Op de tri- iune, in het vak waar NEC de janhang van Feyenoord had istationeerd, floot regelmatig ;n onverlaat op een fluitje, -at scheidsrechter Berrevoets ioopte enige malen de wed strijd te onderbreken. Er werd een beroep gedaan op de „om geving" van de fluitende Rot ierdammer om hem te bewe zen zijn activiteiten te staken, vergeet het maar. Hij was ver borgen in een groep boefjes die het maar wat mooi vonden ie Iflat er herrie geschopt kon bo^orden. Op de route terug van ovejiet Goffertstadion naar het >en station werden vernielingen ntangericht. Voorbijgangers za- jen het maar durfden niets te In stadion Feyenoord registreren televisiecamera's het gedrag van het publiek. Maar de jeugdige boefjes vieren ook buiten het stadion hun lagere instincten bot. doen. Ook deze (kleine) groep terroriseert regelmatig publiek in de stad en op de tribunes. In dit gevai ging niet op dat het een ky/estie was van afrea geren, van teleurstelling om dat de eigen ploeg had verlo ren. Feyenoord had gewonnen. Het is dus niet zo dat er een „aanleiding" voor het wange drag was. Waaruit de conclu sie moet worden getrokken dat die groepjes schavuiten niet in de eerste plaats komen om hun club aan te moedigen maar om rotzooi te schoppen waar zij kunnen. Het is hun tweewekelijks „uitje", dat pas geslaagd is als ze op negatieve wijze de aandacht op zich ge vestigd hebben. Afwachten Het is al zo ver dat er clubs zijn, die niet meer met de trein naar een uitwedstrijd durven. Clubbestuurders noch KNVB hebben er tot nu toe ook maar iets aan gedaan om de onwelriekende toestand te lijf te gaan. Men wacht gela ten af. De KNVB zou de eer ste instantie kunnen zijn die kan ingrijpen. De besturen zijn verplicht de orde op hun velden te handha ven. Als zij daartoe niet in staat zijn, moeten sancties vol gen. De KNVB zwijgt evenwel in alle talen. Zonder dwang van bovenaf zullen de clubbe sturen proberen hun handen in onschuld te wassen. Zoals het bestuur van FC Utrecht, dat wel degelijk mede verant woordelijk is voor de chaos die het moet wederom wor den gezegd een klein groep je uit de allerlaagste rangen van de maatschappij steeds weer schept. Het was het be stuur van FC Utrecht dat de tribune, die de naam Bunnik zijde draagt, plaatste. Een ex tra-tribune op de wielerbaan van het stadion Galgenwaard, vlak achter het doel. De sim pelste oplossing zou zijn die tribune te verwijderen zodat de boefjes niet meer in staat zullen zijn voorwerpen over het hek te gooien omdat er dan een hele wielerbaan tus sen zit en de afstand te groot is geworden. Het kan een maatregel zijn die een deel van de „baldadigheden" doet verdwijnen. FC Utrecht heeft het niet gedaan. Integendeel. Als de ploeg van FC Utrecht het veld opkomt, worden de supporters op die tribune apart begroet! Bij Feyenoord zou eenzelfde maatregel geno men kunnen worden door, al was het maar tijdelijk als „strafmaatregel", de tribunes vlak achter de doelen niet te laten bezetten. Dat kan ge makkelijk want er is zowel in Galgenwaard als stadion Feye noord tegenwoordig ruimte ge noeg om het publiek te bergen. Het wordt ook bij Feyenoord niet gedaan, waar men even eens volstaat met de handen wanhopig ten hemel te heffen en te zeggen: „Wat doe je eraan". Er kan wel degelijk iets aan gedaan worden. Men moet dan wel willen. Niemand ook dwingt de besturen. Zelfs niet de gemeente Utrecht, die in de heer J. van Dam van het gemeentelijk bureau Sport/O penluchtrecreatie een commis saris heeft die toch ook de wandaden wel zal opmerken. Omdat FC Utrecht niet onaan zienlijk wordt gesteund door de gemeente zou ook van die zijde enige dwang niet mis staan. Burgemeester Vonhoff heeft tot nu toe volstaan met zijn bezorgdheid uit te spre ken. De bedrijfstak voetbal, die toch al klappen krijgt omdat het aantal toeschouwers on rustbarend terugloopt moet een gemeente nog wel meer geld in zo-'n bedrijfstak steken die kennelijk steeds minder aanslaat bij het publiek? zal van de wanordelijkheden een nog grotere terugslag on dervinden. Want zij beperken zich niet tot FC Utrecht en Feyenoord, welke voorbeelden hier zijn aangehaald. Ook andere clubs moeten helaas constateren dat hun fans, zij het eveneens een kleine groep, zich misdragen. Maar juist bmdat het een klein aantal is, moet het mogelijk zijn tegen hen op te treden. De boefjes zijn altijd herkenbaar want zij hullen zich in het clubshirt of een „soepjurk", gedragen zich luidruchtig en verbloemen zeker niet dat zij de groep vormen die de club allereerst en het voetbal in het algemeen een steeds kwalijker naam bezorgen. Bovendien kent de supportersclub hen bij naam. Het is zelfs de vraag of zij wel zulke fanatieke aan hangers zijn. Deze meestal niet bijster intelligente fans lijken er eerst en vooral op uit zich te laten gelden op een wijze die ontoelaatbaar is waarna het voetbal op de tweede plaats komt. Overigens, als supporters niet meer naar een „vijandelijk" stadion durven zoals die van PSV het zondag laten af weten in de Galgenwaard gaat dat ten koste van de in komsten van de thuisclub. Eveneens een zaak voor een gemeentebestuur om over na te denken want juist de clubs die uit zichzelf geen volle sta dions trekken, kunnen de fi nanciën wat opvijzelen als er toppers op bezoek komen, die supporters plegen mee te brengen. Zoals PSV. Het aantal toeschouwers, dat geen zin heeft te worden be trokken bij wanordelijkheden, zal toenemen, dus het bezoek afnemen. Indien niet wordt in gezien dat kleine groepen rad draaiers bezig zijn de nek van het betaald voetbal (mede) om te draaien, zal deze bedrijfstak binnen afzienbare tijd zijn ver vallen tot een categorie waar voor het niet meer verant woord is gemeenschapsgelden te gebruiken. HERMAN VAN BERGEM IGROSSINGER Ken Norton, volgende week dinsdag uitdager van wereldkampioen zwaar gewicht Muhammed Ali, bekijkt in zijn trai ningskamp in Grossinger dagelijks de film van rijn tweede gevecht tegen Ali twee- tot drie- naai. De afloop van het gevecht, dat in 1973 verd gehouden, is telkens hetzelfde. De micro- onist brengt Ali's hand als winnaar omhoog ia een gevecht over twaalf ronden, waarin wee van de drie juryleden Ali als winnaar >p punten zagen. Norton was en is het nog steeds niet eens met lie uitspraak. Hij is ervan overtuigd dat hij >ok dat gevecht, evenals het duel dat zes naanden eerder in San Diego plaatsvond, heeft [ewonnen. In de eerste confrontatie tussen Muhammed Ali en Ken Norton zegevierde de ix-marinier, die met een van zijn vele treffers Ali een gebroken kaak bezorgde. De twee [evechten, die de boksers tegen elkaar hebben [eleverd, waren partijen waarbij het wereld kampioenschap niet op het spel stond. Dat kon )ok niet omdat Muhammed Ali op dat moment ijn titel, die hem wegens dienstweigering was mtnomen, nog niet heroverd had. Dinsdag itaat in het Yankeestadion in New York de troon van de zwaargewichten wel op het spel en Norton is ervan overtuigd dat hij de drager Hervan zal worden. BKen Norton gelooft niet dat er veel nieuws jvan Ali is te verwachten, ondanxs het feit dat de wereldkampioen herhaaldelijk heeft ver- 11 klaard veel harder te kunnen stoten omdat hij zijn stijl heeft veranderd. Ali zegt veel harder te kunnen stoten omdat hij is afgestapt van zijn dansende stijl en nu plat op de voeten door de ring gaat om zijn stoten meer kracht te geven. „Ali is Ali", aldus Norton. „Hij zal alles doen wat hij tot nu toe gewend was. Een vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken en ik geloof niet dat Ali In zijn trainingskamp in Catskill Mountains voert Muhammad Ali dagelijks zijn show op voor het publiek dat zijn voorbereiding op het duel met Ken Norton bijwoont. Ken Norton, vol zelfvertrouwen^oefent op de punchball. iets nieuws heeft gevonden. Hij zal nu alleen zijn hoofd wat meer gebruiken, en dan bedoel ik niet zijn verstand." Volgens Norton zal Ali hem op dezelfde manier bestrijden als hij Joe Frazier in zijn laatste gevecht tegemoet trad. „Hij zal in fasen boksen. Hoe langer het gevecht duurt des te sterker word ik. Hij weet uit de twee voorgaande gevechten dat ik hard kan stoten. Zijn handen zijn misschien sneller maar ik stoot harder." „Ik vernietig Ali. Ik ben nog nooit van iets zo zeker geweest als dit. Ali krijgt vijftien ronden lang een afstraffing. Ik zeg niet dat de wereldkampioen knock out gaat". En dan zet Ken Norton de projector met. de film van zijn gevecht tegen Ali weer aan. Op de wand van zijn hotelkamer verschijnen de beelden. „De gevaarlijkste aanvallen van Ali zijn die met de snelle combinaties van linkse directen en een rechtse cross." Norton gelooft dat Ali van het begin af zal loeren op een snelle knock out „Hij zal proberen mij te verslaan met een rechtse hoek. Daar ben ik van over tuigd. Angst heb ik er niet voor. Want in de vierentwintig ronden die ik tegenover hem heb gestaan, nam ik al zijn stoten. Een knock out zit er voor Ali ook dit keer niet in. Ik was ervan overtuigd dat ik ook de tweede partij van Ali had gewonnen. Ik moet wel toegeven dat ik na afloop totaal uitgeput was. Ik was, toen de uitslag bekend werd gemaakt, teleurgesteld maar met boos." Muhammad Ali bereidt zich in zijn trainings kamp voor. Hij stoot vijf ronden op zware en lichte boksballen, springt ook nog een kwartier touwtje maar treedt opmerkelijk weinig aan tegen sparring-partners. De partij Munammad Ali—Ken Norton wordt volgende week in de nacht van dinsdag op NAC—Ajax FC VW—Sparta FC TwenteFC Den Haag FC Utrecht—-PSV Telstar—Haarlem Go Ahead Eagles-AZ '67 Feyenoord—De Graafschap FC Amsterdam—NEC Eindhoven—Roda JC SC CambuurPEC Zwolle Veendam—Vitesse Volendam—SVV Fortuna SCExcelsior FC Den Bosch—FC Dordrecht SC Amersfoort—FC Vlaardingen Helmond Sport—MVV Wageningen—Heracles Willem II—FC Groningen De wedstrijden aangeduid met komen voor op het totoformulicr. Lcht jaar geleden werd begonnen voetbalvelden van twee meter hoge hekken met punten of prikkeldraad 5 voorzien. Het bleek een hoognodige maatregel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11