Gevarieerd toneelaanbod in komend seizoen Oase van rust in rumoerige randstad ketens- Vaardigheden AGENDA, ttflNGENflflM Monty Python verdwaald De Beukenhof Revolutionaire actualiteit belicht in Paper Tiger EN VERDER cJfl, óók het nieuws uit STUDIO Monty Python en de heilige graal (14) De zes spitsvondige Engelse jongeren, die onder de naam Monty Python van de wereld een schertsbol maken, hebben tot nu toe immer voor televisie gewerkt. Dat het filmscherm veel ver der verwijderd ligt van de beeldbuis dan men soms denkt, wordt nog eens duide lijk gemaakt met „Monty Py thon and the Holy Grail". Spe- ciaal voor de bioscoop: een karikatuur op de aloude legen de van Koning Arthur die met zijn Ronde Tafel-ridders op zoek ging naar de Avondmaal- schaal. Naast het feit dat de kwaliteit van de film het idee geeft dat er op 8 mm-materiaal is ge werkt, kan men ook constate ren dat Monty Python op dit uitstapje hulpeloos verdwaald is. Een groteske grap van an derhalf uur vergt tenminste een stalen scenario en een vakkundige regisseur. De zes deden alles in eigen beheer (plus de hoofdrollen) met als resultaat dat ze een film lang meer naar zichzelf zoeken dan naar de Avond- maalschaal. Chef-kok Van Fulpen in de fraaie tuin van „De Beukenhof" OEGSTGEEST Tussen Am sterdam en Den Haag staat in de rumoerige randstad van Nederland een 300 jaar oude beuk in een prachtige tuin. Achter die keurig verzorgde onvoorstelbare verscheiden heid aan planten, ligt een vil la, die de toepasselijke naam draagt van hoe de tuin ook zou kunnen heten: de Beuken hof. Zo rond 1930 nog de woning van de heren Brik en Van der Putten, de een antiekkenner, de ander tuinarchitect. Aan de laatste is het idee van de Beu kenhof te danken: hij liet zijn werk door geïnteresseerden bewonderen en ging er toe over hen een kopje thee aan te bieden. Het enkele kopje groeide uit tot een theeschen- kerijtje, waar later ook wat hapjes bij deze dorstlesser werden verstrekt. En dat groeide langzaam uit tot het restaurant De Beukenhof, een van de meest gerenommeerde eetgelegenheden van de Leidse regio. Samen met 't Gouden Hooft in Den Haag verenigd in de Dikker en Thijs-groep, die eigendom is van de Leidse vleesbaron Teekens. De Beukenhof wordt door zijn directeur H. M. Martens beti- /Jiteld als „exclusief in de wat |QI duurdere sector, maar niet al leen voor de man met veel geld". Het is juist dat de mo- in I dale werknemer zich niet kan ie rijï.permitteren dagelijks zijn ide ei avondmaal in de Beukenhof te theol gebruiken, maar een enkel be zoek betekent werkelijk een avondje uit op zich. De prijzen et mogen dan wat hoger liggen volj dan in de gewone bistro's, zij ge ovj garanderen dan ook een uit- r Lind stekende kwaliteit en een bij van d na perfecte verzorging. Twee ttiendl facetten van het horecaleven i waar de Beukenhof in zijn lan- bundd ge bestaan bekend om is ge- rmeed worden. Want ook al moest buitej ook de Beukenhof een paar ilsmed jaar geleden zijn bakens ver- zetten en het personeel inkrim- I pen, aan kwaliteit en bedie- zijl ning is niet getornd. e De groene oase van rust, waar name al bijna dertig jaar de eigen hovenier, de 66-jarige heer Wurzer dagelijks zijn werk verricht, is een ideale plaats nkoml voor een rustig kopje thee of koffie in de openlucht, zo lang de temperatuur het toelaat, of zo maar voor een wandeling. De paden en pergola's de beeld- en waterpartijen doen denken aan een mengeling van Oxford en Versailles en geven de Beukenhof iets unieks. Het restaurant mag zich trouwens ook verheugen in een ruime parkeergelegenheid en dat is ook niet iets dat je vaak aan treft. Het Beukenhof-interieur staat voor een groot deel nog in de oude stijl. Het voorhuis met zijn geweldige eiken balken, zijn onbetaalbare plavuizen en zijn open haard maken bij daglicht al een romantische in druk om over de avonduren nog maar te zwijgen. De zaal biedt ruimte aan 30 mensen. Ook de hooizolder (50 plaat sen) met zijn Hindelopenachti- ge schilderwerk ademt de geest van weleer. Tussen het voorhuis en het echte restau rant is nog een huiselijke zit hoek gemaakt waar 14 gasten een aperitief kunnen gebrui ken. En dan is er nog de grote tuinzaal die pas is aangepast en overdag dient als tearoom en 's avonds als receptiezaal. Hei la carte gedeelte heeft evenals de andere zalen een (overigens niet meer werken de) open haard en is voorzien van antieke stukken in gepaste aantallen. Het bestaat uit een centraal deel, waar de wat grotere tafels staan en een sfeervol beglaasde serre waar in intiemere kring gegeten kan worden. De Beukenhof is da gelijks geopend vanaf 10.00 uur 's ochtends tot wanneer 's avonds de laatste gast ver trekt. De keuken sluit tussen half drie en zes en draait 's avonds tot ongeveer half elf. In de zomermaanden was het restaurant zondagavond dicht. Vanaf 3 oktober kan men er echter ook zondag vanaf zes uur 's avonds weer terecht. Dan bespeelt de Romeense pianist Jean Codolba de vleu gel in het restaurant. Het hele interieur van de Beu kenhof ademt de waardigheid die het restaurant in zijn histo rie heeft weten op te bouwen, zonder dat dit overigens een dfempel hoeft te betekenen die onoverkomelijk is. Een in druk van wat de Beukenhof aan etenswaardigheden te bie den heeft: Als voorgerecht is de terrine de foie Gras Truffé zonder meer aan te bevelen. Deze romige paté kan de spe cialiteit van de chef genoemd worden (prijs 12,50). Andere hors d'oeuvres: melon frais voor 8,50 en de saumon d'ecos- se fumé voor twee personen is 22,50. De prijs van de soep varieert van 5,50 tot 8,50 en achter de verse kreeftsoep kan een uitroepteken worden ge zet... De hoofdschotel biedt uite raard de keuze tussen vlees en vis en is bijzonder gevarieerd. Chef-kok Van Fulpen werkt al weer aan nieuwe gerechten, waaronder een kalfsbiefstuk in sherry en whiskysaus dat over een maand op de kaart zal komen en heel wat belooft te worden. Visliefhebbers kun nen volop aan hun trekken komen bij de Matelote de Wal cheren waarin maar liefst 7 soorten zijn verwerkt op een zo kunstige wijze dat het zon de is om hem aan te snijden. Vleesminnaars kunnen voor 25-30 gulden kiezen uit ver schillende tournedos de me daillon de veau nordique of favorite en voor 50, respectie velijk 62,50 uit twee dubbele schotels, de entrecóte en de chateaubriand. De Wijnkaart waarover de Beukenhof beschikt is te uit voerig om in deze kolommen tot zijn recht te laten komen. Hij vermeldt een keur van de meest uitnemende huizen in prijzen die liggen tussen 20 en 85 gulden per fles plus 10 wij nen uit de eigen kelder van 45-125 gulden. Ook voor het nagerecht is de keuze groot, maar de ster die achter de Mousse Glacée (een overheer lijke hazelnoot parfait) staat, is meer dan op zijn plaats. De chef-kok van de Beu kenhof, al 20 jaar bij dit bedrijf in dienst stelde voor de lezers van de Leidse Courant het vol gende exquise recept sa- men: Cocktail Madras (4-6 pers.) Snipper een sjalotje en fruit het, neem wat kerriepoeder LEIDEN Leiden hoeft het komende seizoen als theaterstad niet te klagen. Tussen de drie grootste steden van Ne derland geklemd gelegen, heeft Leiden een redelijk gevarieerde keuze uit het aanbod van voorstellingen uit die steden afkomstig. Voorts komen er nog enige groepen uit de rest van Nederland en een enkele van over de landsgrenzen. Tenslotte zijn er binnen de stad zeer verschillend gerichte amateurgroeperin gen actief. Natuurlijk is veel aandacht gericht op de Leidse Schouwburg, die 15 oktober be gint te draaien. Een vooral spectaculaire musical (geschreven door W. Tysema) waaraan vele Leidse amateurs meewer ken, opent een zeer vol programma. Ver schillende oude bekenden komen op de Schouwburgplanken zoals de theater- werkgroep F-act uit Rotterdam, die verle den jaar zeer wisselende voorstellingen gaf. Verklaarbaar, omdat iedere voorstel ling door een andere regisseur en andere spelers werd gemaakt. Ook dit jaar werkt men op die basis (regisseurs: Dick Top, Rein Edzard, Leo Hogenboom, Paul Ver meulen Windsant en Gerard-Jan Reind- ers). moge mogen men zich prijzen met de regelmatige terugkeer van Mickery voor stellingen: buitenlandse groepen, die doorgaans wel iets vreemds en goeds te bieden hebben. Ook het contact met de Haagse toneelgroep de Appel is her nieuwd. Controversieel en dus het bekij ken waard is hun „Preparadise sorry now" van de inmiddels zeer bekende Duitse filmer, schrijver, regisseur Rainer Werner Fassbinder. Van de twee geplan de optredens van de toneelgroep Baal kunnen we," gezien de vorige Brecht- en Handke adaptaties, wel enige spectakel verwachten. Beide stukken zijn muzikaal gericht (Mattheus Passion persiflage en een Musicalproject). Verheugend nieuw is de inbreng van Centrum, de toneelgroep die momenteel toonaangevend is op het gebied van de Nederlandstalige stukken. Reeds in pre mière gegaan is het dubbelproject „De lamp hangt scheef" van Per Justesen en een bewerking van „Van de koele meren des doods" (Van Eeden) door Ton Vor- stenbosch; beide stukken samen geven een beeld van het eind van de vorige eeuw. Verder is al bekend dat „Spiegels" van Dimitri Frenkel Frank gespeeld zal worden. Ook nieuw zijn de vele voorstellingen van Theater (Arnhem) waaronder enige klas siekers: Shakespeare „As you like it", Lope de Vega „Dorp in opstand" (Spaans, 16e eeuw), Albee „In wankel evenwicht". Zowel Globe (Eindhoven) als het Onafhankelijk Toneel (Rotterdam) spelen twee iets minder bekende Brechts. Een merkwaardige eend is de meer poli tiek gerichte groep Sater met twee eigen producties. De Haagse Comedie speelt twee stukken, het Publiektheater (Amsterdam) „Medea" van Euripides na verleden jaar een in middels befaamde „Electra" op de plan ken te hebben gebracht. Op het cabaretgebied lijkt me vooral „Neerlands Hoop Interieur" een gebeur tenis. Van Jasperina de Jong kan men een goede show verwachten. Een klasse apart vormen de twee Italiaanse clowns „I colombaioni", die verleden jaar al triomfen vierden. Een andere zeer op zich zelf staande voorstelling bieden de twee Shorts van de Technische Theatergroep Perspekt uit Haarlem, waarbij alle mogelijke techniek wordt ingeschakeld. LAK Het LAK-theater gaat proberen een eigen functie te veroveren. Ondermeer wil men meer doelgericht voor een speciale toe- schouwersgroep programma's opstellen. Daarnaast wil het LAK speelmogelijk- heid bieden aan amateurs, kleine vaak ongesubsidieerde groepen en groepen in de marge. In het LAK komt wat mime-achtig thea ter (Katheater, Pentatheater, Carrousel); voorts speelt het Werktheater „Alladin" het Werktheater is zo ongeveer de interessantste theater groep in Nederland van dit moment doen Italianen een commedia dell'arte, komt dezelfde suc cesvolle Mexicaanse groep van verleden jaar terug en vertolken de winnaars van het landjuweel, de Rotterdamse amateurs van de Nieuwe Theatergroep „Een dag uit het leven van verdomde Loewietje". De Leidse amateurs hebben een enigszins ambitieus programma. Litteris Sacrum wil een blijspel van Frangoise Sagan spelen „Het flauwgevallen paard" en de inmiddels al klassiek geworden „Antigo ne" van Annouilh. De blikvanger van Imperium is „De goe de mens van Sezuan" (Brecht) onder regie van W. Siere, die enige jaren gele den „De betoverde bruidsnacht" (J. Ha melink) op het LAK regisseerde. Daar naast maakt men, bijna traditiegetrouw, een eigen stuk (regie: K. Visser) en speelt Imperium een semi-musical van Ernst van Altena „Slaat op den trommelen", die verleden jaar in een uitvoering van het Mechels Miniatuur Theater in Leiden te zien was. Liedjes en sketchjes uit de hervormingstijd. Voor het luchtiger werk kunnen we bij de Timdelerclub en Tot Iders Genoegen terecht. Van de eerste is zeker dat hij een blijspel geeft „Voorschrift van de doktor" (K. Gordon), spelend in een bed denmagazijn; TIG komt met een thriller „Beaurivage" (G. Batson, vertaling Shi- reen Strooker!). Meer is nog niet bekend. Naast dit alles kan men nog producties en activiteiten verwachten van het LST en de LAK drama-sectie. Tenslotte lopen er in Leiden nog merk waardige groepen rond als Matrogoth en het Trektheater Wegwezens. Voorwaar over theatergebeurtenissen in het komen de seizoen hoeft men in Leiden niet te klagen. Volop activiteit. Paul van der Plank Neerlands Hoop Deze week in de Leidse bioscopen Luxor: Papier Tiger, met in de hoofdrol David Niven; re gie: Ken Annakin. Leeftijd 14 jaar. Dagelijks 2.30; 7.00; 9.15 zondag 2.14; 4.30; 7.00; 9.15. Major Bradbury, een rijzige aristocraat, die zich met een air voortbeweegt van iemand die het allemaal al een keer gezien heeft, arriveert in Kula- gong, ^en plaats in het Verre Oosten. Hij is aangetrokken door de Japanse ambassadeur om diens zoon Koichi het En gelse leven bij te brengen, daar hij eerstdaags naar Lon den zal worden overgeplaats. Bradbury weet zijn leerling danig te imponeren door zijn manhaftige verleden. Dat wordt ongewild nog eens geac centueerd door dat hij door een ongemerkt toeval een moordaanslag op de minister van buitenlandse zaken van het land waarin hij verzeild is geraakt weet te verhinderen. Dezelfde revoutionairen weten echter vervolgens hem en zijn Teerling te ontvoeren om de vrijlaten van 65 medestanders te verkrijgen. En in de daarop volgende gevangenschap weet Bradbury zich te ontpoppen als een echte papieren tijger- Van alle roemruchte veldsla gen uit zijn oorlogsverleden is weinig meer te merken en de toestand lijkt uitzichtloos. Daar komt nog bij dat Brad bury helemaal niet de man blijkt te zijn voor wie hij zich uitgeeft. Gelukkig is zijn leerling wat slimmer dan zijn leeftijd doet vermoeden. Om zijn eer te redden neemt de majoor uit de Tweede Wereldoorlog na lang talmen nog één keer de vorm aan van de man van zijn dro men en zet een komische ont snappingspoging uit de geïso leerde gevangenschap op touw. Dit humoristische mo ment slaat echter al gauw om: alles dreigt hopeloos te mis lukken en het fatale einde is in zicht... De toeschouwer kan zich al kijkend een aardige indruk vormen van hoe dergelijke re volutionaire gijzelingsacties in de praktijk toegaan. De beel den passen volkomen in de dictatoriale omgeving waarin de fictieve stad Kulagong is gesitueerd. Het eigengereid en meedogenloos militair optre den is hier deel van, al ade men niet alle scenes even veel realiteitszin. Het afrekenen met terroristen compenseert dit niet helemaal, maar de leeftijdsgrens van de film is dan ook op 14 jaar gesteld. A. B. •TRIANON Oe Max Havelaar (14) - Een langdurige maar uit stekende verfilming van een der standaardwerken van de Neder landse literatuur. Regie: Fons Rademakers. •CAMERA East of Eden (14) Een van uit de jaren vijftig stammende verfilming van een boek van John Steinbeck. REX Duet in bed (18) - Een voor de liefhebbers, interessante verfilming van de erotische erva ringen van een journalist in Hol lywood. LIDO Family Plot (14) De nieuwste van de Methusalem van de film: Alfred Hitchcock. Een amusante, lieve thriller voi hele familie. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: Leidse Courant EXPOSITIES Sted. Museum ,.0e Lakenhal". Oude Singel 20-32. Leiden Vanat 25 sep tember ..Openbaar Kunstgebit", een buitengewone collectie kunstgebitten. Openingstijden: ma tot en met za van tien tot vijf uur, zo van één tot vijf Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3. Leiden. Tot 30 september een exposi tie van Piet Gertenaar met schilderij en. Openingstijden di tot en met za van tien tot vijf uur. donderdag tot Academisch Historisch Museum. Ra penburg 73. Leiden. Heinrich Witte en de Hortus Botanicus van 1855 tot 1898. Openingstijden ma. di. do en vr van twee tot vijf uur. Ars Aemula Naturae. Pieterskerk gracht 9. Leiden. Expositie van wer ken van leden van de Kunstkring Voorschoten. Openingstijden do van twee tot vijf uur en van half acht tot negen uur. vr van twee tot vijf uur en za en zo van twaalf tot vier uur. Museum Boerhaave, Steenstraat 1a. Leiden. Expositie „Meteen en we gen". Openingstijden ma tot en met za van tien tot vier uur zo van een tot vier uur. Galerie 't Straatje, Nieuwstraat 23. Leiden. Handgeknoopte wand- en vloerkleden. Openingstijden di tot en met za van tien tot vijf uur. Rijksmuseum van Oudheden. Rapen burg 28. Leiden. Openingstijden ma tot en met za van tien tot vijf uur. zo van een tot vijf uur. Galerie De Pomp. Dorpsstraat 38. Warmond. Expositie van P G. van der Kraan, boetseerwerk, Joka Linders. abstracte kleurencomposities, Federi- co Balke, pentekeningen en portret ten. Openingstijden ma tot en met zo van een tot vijf uur en van zeven tot tien uur. Wo ook van tien tot twaalf uur 's avonds. Atelier De Scherf. Nassaulaan 41. Oegstgeest. Ans v. d. Heide-Kort met eigen werk. Te bezoeken na telefoni sche afspraak. Galerie Pulchri Studio. Passage 10. Oegstgeest. Jos van den Borg, met schilderijen, aquarellen en grafiek. Openingstijden ma tot en met za van tien tot vier uur. Expositieruimte, Molenlaan 3, Voor schoten. Weekend tentoonstelling v Hanme Bal. aquarellen en Cara Waller schilderijen en etsen. Openingstijden za van twee tot tien uur. zo Gaiene ..Ja". Sportfondsenbad. Was senaar. Tentoonstelling Els de Haas. schilderijen en prenten. Gerard Lutz. tekeningen en Peter van der Me bronsplastieken. Openingstijden van acht tot tien uur 's avonds, do tot en met zo van tien tot vijf i Art Gallery Gerard. Rijksstraatweg 358, Wassenaar. Najaarstentoonstel ling 1976. Openingstijden ma met za van elf tot vijf uur. Concerten Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Lei den. 24 september Golden Earring. Aanvang half negen. Stadsgehoorzaal. Bree6traat 60. Lei den. 25 september concert Residen tie-orkest. Aanvang kwart over acht. Gebouw „Augustinus". Rapenburg 24. Leiden. 24 september jam r Aanvang tien uur. Dorpskerk, Voorschoten. 27 septem ber orgel-beiaardconcert. Aanvang acht uur. THEATER LAK-theater, Levendaal 150, Leiden. 30 september toneelgroep Baal r „Getrommel in de nacht" Aanvang kwart over acht. Diversen De Bak. Kaiserstraat. Leiden. 25 t 26 september folksongfestival. Van vier tot elf uur. Groenoordhallen, Willem de Zwijger laan, Leiden. 25 en 26 september „Beestenspul '76". Openingstijden van tien tot zes uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1a, Leiden 26 september kinderfilm: „Flash, de schaapshond" Aanvang half drie. „De Duinpoort". Langevelderlaan 22, Noordwijkerhout. 25 en 26 september start bos- en duinwandeltocht tussen tien en twee uur. naar smaak en blus het af met droge witte wijn. Zeef dit. Klop 1/8 room met een lepel mayonaise erdoor. Op smaak brengen met worchester, ta basco, zout en peper, nadat de afgekoelde saus er door is ver mengd. Voeg hier een vulling aan toe van 1 appel in stukjes, een kwart meiben, 1 schijf ananas, 2 nootjes gember en een in blokjes gesneden kip en wat verse mandarijntjes. Entrecóte Budapest (4 pers.) Neem 6 ons lendebiefstuk en bak ze snel in hete boter aan beide kanten bruin. Fruit 2 sjalotjes aan en snij 1,5 ons ham aan blokjes. Voeg dit er bij met 2 ons champignons, een groene en rode paprika in reepjes gesneden. Voeg een dessertlepel paprikapoeder toe en een eetlepel bloem. Roer dit door elkaar. Blus dit vervol gens met rode wijn en voeg er bouillon aan toe. Maak het op de juiste dikte af met room en serveer het met gemengde sa lade en droge rijst.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7