LANGS OMWEGEN Feestterrein terug in de binnenstad is het weer een puinhoop aan de Noorderhemweg Komend weekeinde Aacf Pieterse kan in \Grote Polder eindelijk \zijn vleugels uitslaan Gevarieerde entoonstelling I, Kunstkring Voorschoten Een jaar en vier maanden geëist tegen overvaller DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. j - i (IDEN/VOORSCHOTEN Tot en met 3 oktober is er in de positiezaal van het Leidse genootschap „Ars Aemula" een varieerde tentoonstelling-ingericht van werken voor bekende, nder bekende en (nog) onbekende leden van de „Kunstkring jorschoten". hou ik persoonlijk niet zó tentoonstellingen van voor wat wills. Meestal ziet men h een baaierd van stijlen, op- fl Hingen en technieken, die op L-l h wel interessant zijn maar !t de rust geven, die er eigen- k van een kunstexpositie zou •uitgaan. Ook kwaliteits- dragen tot zulk een bij en er kan bij werken door 26 inzenders /an een rustige de kijker van opvatting en de ene uit- - ook schildertechnisch wordt losgelaten, ie z.g. oude garde wijk ik op twee werken van Kamerlingh Onnes, n.l. Terschelling" in zijn ty- kwasi-onbeholpen stijl, ;rdooj „Pam een vrouwenportret, in genre hij een geheel eigen, ook voortreffelijke plaats Citroen toont een drietal portretten. Overi- mooi vergelijkingsmate- met het werk van zijn con- Sierk Schroder. Diens fi- is een prachtig en naakt. Innig en bezonken „Herinnering aan Bal is vertegenwoordigd drietal aquarellen, im- uit het Franse Arles. Ans Das - mooi gearran- een beetje dof Bert van Koppenha- een tweetal architec tuurmotieven „Lanzarothe". Clara Waller hanteert een tegen het primitivisme aanleunende stijl in haar drie schilderijen met impressies uit Bretagne en Nel Pot toont een tweetal doe ken, groot van afmeting maar met slechts een enkel motief als een strandstoel of een visserspa- rapluie. Wellicht dat zulke mo tieven op kleinere schaal wel zouden aanspreken, maar op dat grote formaat zijn ze wel erg saai en schraal. Fanny Mazure gaat een beetje op de surrealistische toer met insekten en een muziekblad, dat als titel meekreeg: „Zonder woorden". De paardenschilde- rijen van Peter Polderman zijn naar mijn smaak wat al te schetsmatig gebleven. Maryke Verhoef exposeert een tweetal collage-achtige litho's, gewijd aan „Zaterdag" en „Woensdag", wat daar ook achter kan schui len. Mooi zijn de pastels van Annie Borst-Pauwels, evenals „Witte. Rododendrons" van Jopie Lim burg, maar haar „Tomaten in glazen schaal" is wel erg slap door de te vage contouren. Van Bettine Scherft een drietal fraaie, minutieus uitgevoerde pentekeningen, vooral „Twee landschappen". Voorts hangt er werk van Jenny Dalenoord in gemengde tech niek, van Julie van der Veen een drietal abstracten, van Aad van der Lee en Erli Esselink met pentekeningen en een wanddoek. Een beeld van de tenteonstelling in de expositie-ruimte van ..Ars" Grafiek is er van Paula Sluiter en een vijftal werkstukken van Bertus de Korte, wandkleden en z.g. touwprojekten van Alexan dra, Riek Meyer en Sonja Berk hout, als mede een tweetal fraai gehakte abstrakte beelden van Peter van Loon, met titels als „leer der bevrijding" en „Black Power". Tenslotte nog twee werken van Lucia Steinbach, die niet op de lijst van tentoongestelde werken voorkomen, n.l. „Daar komt de optocht", een naar mijn smaak wat erg wilde penseelschets, en „Trapgat", deel van een serie onder de naam „Leidse Schouw- burgrestauratie", niet alleen goed archiefmateriaal, maar ook een mooi schilderij met een ongewoon mótief. WILLEM PRINS DEN HAAG/LEI DEN - De offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 36-jari- ge Leidenaar een jaar en vier maanden gevan-. genisstraf geëist. De Leidenaar stond terecht we gens diefstal en geweldpleging. Verdachte was vergezeld van een vriend de woning van een Jtennis aan de Joubert- straat binnenge drongen. Onder bedreiging met en een hanglamp een mes, dwong af te staan. De hij twee broers, rechtbank wijst die er woonden, °P t oktober von- een taperecorder, nis. een platenspeler LEIDEN De viering van Leidens Ontzet op 2 en 4 oktober is dit jaar grootser van opzet dan andere jaren. Het feestterrein is verplaatst van het parkeerterrein bij de Groenoordhallen en de Haarlemmerweg naar de binnenstad. „Vooral met deze verplaatsing zijn wi] bijzonder gelukkig", aldus de heer J. Laman, voorzitter van de 3 October Vereeniging. „En ik denk dat we ook hiermee de Leidenaren een groot plezier doen." In eerste opzet was het niet de bedoeling de 3 October-feesten terug te brengen naar de binnenstad. De 3 October-Vereeniging zat evenwel met het praktische probleem dat op maandag de veemarkt het parkeerterrein van de Groenoordhal len nodig heeft. Wanneer vroeger 3 oktober op een zondag viel, werd het feest op vrijdag en zaterdag daarvóór gevierd. Door de middenstand was dit jaar er evenwel op aangedrongen het feest op zaterdag en maandag te vieren. „De eerste zaterdag in oktober schijnt voor de middenstand een „gouden dag" te zijn. De kinderbijslag is binnen en men komt naar de stad om winterkleding te kopen", aldus de heer Laman. Hoofdbrekens Het inrichten van een feestterrein in de binnenstad heeft de 3-October-Vereeniging overigens wel de nodige hoofdbrekens gekost. Zo bleek het niet mogelijk het kermisterrein, dat komt op de Lam mermarkt, Molenwerf, het terrein rond Molen „De Valk" en het Schuttersveld, afdoende af te sluiten. Een gevolg hiervan is dat dit jaar het bezoek aan het lunapark gratis is. „Dit was voor ons een hele aderlating", aldus de heer Laman. „Voor veel Leidenaren is het argument om lid te worden van de 3-October-Vereeniging dat ze voor niets op de kermis kunnen. Dat argument valt nu weg. Hoe zwaar dit bij de leden weegt, kunnen we volgend jaar pas meten." Voorts was er een probleem met de verwerking van het verkeer. Behalve de kermis is er, zoals gebruikelijk, ook een feestelijke warenmarkt. Deze is mee verhuisd naar de Turfmarkt, de Oude Singel, de Beestenmarkt en de Nieuwe Beesten markt. Vanaf donderdag 30 september om acht uur 's avonds zullen het Stationsplein, het Schut tersveld, de Valkbrug, de Molenwerf. de Lammer markt tot aan de Lange Mare en de westelijke rijbaan van de Oegstgeesterweg zijn afgesloten voor alle verkeer. Zaterdagochtend zijn de Nieuwe Beestenmarkt, de Oude Singel en de Turfmarkt voor verkeer ontoe gankelijk. De afsluitingen worden in de loop van dinsdag 5 oktober opgeheven. „We zouden iedere feestganger met klem willen verzoeken zijn auto thuis te laten. Men kan toch niet dicht bij het feestterrein parkeren." Behalve het grote aantal problemen dat de ver plaatsing met zich heeft meegebracht, zijn er ook aluspunten. Zo biedt het thans gekozen terrein plaats voor drie nieuwe attracties op de kermis. Zo is er de „Blauer Enzian", een fraaie spoorbaan van 180 meter lengte in een ellipsvorm. Hier jagen vijftien kleine wagons in duizelingwekkende vaart overheen. Een andere nieuwe vermaakszaak is de „Snow Valley" twee sneldraaiende molens die in tomeloze vaart langs en door een sneeuwland schap gaan. Tenslotte is er een Telescoop-Zeppe lin. Door een telescoopmast ziet de bezoeker van uit de Zeppelin Leiden van boven. „Deze attracties nemen zoveel plaats in dat zij op het G roenoord- halterrein niet konden staan", verklaart de heer Van der Heijden, de tweede penningmeester van de Vereeniging. De kermis heeft in totaal 115 attracties. Optocht Ook de optocht is dit jaar iets bijzonders. Waren het in voorgaande jaren Leidenaars die in de optocht meeliepen, thans zijn het folkloristische groepen, die van het begin tot het einde hun rol vasthouden. „De laatste jaren verliep de optocht bijzonder rommelig. Halverwege de tocht ging Pietje bij Marietje op een wagen zitten waar hij helemaal niet hoorde. Ook werd er altijd gezwaaid naar familieleden aan de kant. Van een echte optocht kon daarom geen sprake zijn", aldus de heer J. Janssen, tweede voorzitter van de Vereeni-, ging. De optocht „Met Vlag en Wimpel" is geïnspireerd op de grandioze optocht die een keer in de vijf jaar in Brugge wordt gehouden. Er lopen groepen uit Frankrijk en België mee. Een praalwagen voorstellende een dorpsplein in de Elzas is gereser veerd voor Leidenaars die al jaren hun steentje aan de optocht bijdragen. De Leidse muziekkorp sen zijn ditmaal aan het begin van de stoet geplaatst. „Dat was min of meer op eigen verzoek. De eerste groep in de stoet is namelijk een aantal reuzen, symbool van bescherming van steden in de Middeleeuwen. De kolossen zijn bijna vijf meter hoog. Dus snel kan de optocht niet gaan. Ook de meelopende steltlopers kunnen niet zo snel. Voor de korpsen was er het probleem dat ze dan niet in de maat konden lopen", aldus de heer Janssen. Leren „Met deze bijzondere optocht hebben we de Leide naars willen tonen dat het ook anders in een optocht kan. Voor ons is het natuurlijk niet moge lijk elk jaar folkloristische groepen uit het buiten land te halen. Volgend jaar moeten we het weer met eigen mensen doen. Hopenlijk kunnen zjj hier wat van leren." De route van de optocht verschilt enigszins van die van vorig jaar. Zo komt de optocht niet door de Korevaarstraat en de St. Jorissteeg. „Ja zeker, het is hier mooi wonen. Maar niet meer rustig. Dat heb geweest. De recreatie komt steeds dichterbij". Chrysan tenkweker Jac. Hogenboom kijkt uit over de Noorderhemweg die bij Oude Wetering, als vrucht van de verkaveling, in beton en asfalt dwars door de Veense ..Everglades" op de Braassem aan gaat. Het is er doo drustig nu, maar dat zaterdag en zondag er heel anders uitzien. Jac. Hogenboom1 staat de komende ellende al helemaal dui delijk voor de geest. Het is de enige - doodlopende - verbinding tussen de buiten wereld en de plas en over die weg gaan straks de honderden boten voor de jaar lijkse Na-Braassem aan- en afgevoerd wor den, naar en van de jachthaven. Er kan dan geen kip meer door, over die ander- half-baans Noorderhemweg, laat staan een ambulance, doktersauto of brandweer - als hun aanwezigheid in de buurt vereist zou zijn. De Na-Braassem wordt georganiseerd door de w.v. Braassemermeer. Goed georgani seerd ook, maar van de „overkoepelende" organisatie in het algemeen klopt volgens Hoogenboom geen sikkepit: „Al drie jaar lang valt de Na-Braassem samen met de kermis. De botenkaravaan legt dan alles lam. Vorig jaar bijvoorbeeld viel daardoor de kinderoptocht zaterdags in duigen. De politie kan er niets aan doen, de gemeente niet, de watersportvereniging niet. Nie mand eigenlijk heeft er schuld aan, maar toch moet per se die kermis weer met de ontstellende drukte van de Na-Braassem samengaan. Het is evenwel een feit, dat de Zeilbond het tijdstip van die zeilwedstrij den bepaalt en nou vraag ik me toch wel in gemoede af: móet dat nou, precies op hetzelfde weekeinde?" Jac. Hogenboom dacht, dat die Na-Braas sem best eens op twee weekeinden gehou den zou kunnen worden: „Dan heb je die puinhoop hier ook niet meer. Zeker 600 mensen komen er over de Noorderhemweg met hun auto en boot erachter of erboven op. boven op. Zaterdag is het raak, zeg maar tussen 9 en 12 uur,en zondagmiddag bij de aftocht wordt het nog veel erger. Dan kun je hier de werf niet af. De overburen trekken die dagen maar weg. En, inderdaad, wat moet het nou, als een of andere hulpverlenende instantie er met geen mogelijkheid door kan? Ik bedoel maar, dat er beter georganiseerd moet worden: óf die kermis op een ander tijd stip, óf die Na-Braassem (waar ik niks tegen heb overigens) verleggen. Het moet het volgend jaar er maar eens van komen, vind ik". ,Het begon 50 jaar geleden in een schuurtje, achter de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk, s* tegenover de Oranjelaan. Daar zette Adriaan Pieterse zijn aannemingsbedrijfje 'f' op. Zoon Aad bouwde later de werkplaats nog uit, in 1962, maar meer zat er niet in. Aad Pieterse jr.: „Op 1 oktober a.s. begin nen we officieel te draaien in onze nieuwe vestiging in de Grote Polder. Aan de Hoge Rijndijk was het onderkomen veel te klein geworden en heer, in een groene hoek van het industrieschap, hebben we driemaal zo ,:-W veel ruimte". In het nieuwe gebouw, dat op 1 'oktober door burgemeester Detmers van Zoeter- vvoude officieel geopend zal worden, zit )de aannemer Pieterse er bepaald stralend bij. Hij en z'n negen medewerkers kunnen er hun vleugels uitslaan. Het is een modem onderkomen met hier en daar een snufje „oud", „want dat hoort bij dit vak, meen ik", aldus Aad Pieterse. „We doen de laat- ste tijd vooral het wat luxere verbouwings werk, stukken aanbouwen, interieurs ver fraaien. Ik bemoei me graag met kleuren adviseren, behang, vloerbedekking en zo meer van die zaken. Open haarden, moder ne keukens. Ga zo maar door". Het personeelsbestand is de laatste vijf jaar constant 10 man geweest. Zelf zit A. Pieterse jr. zo'n 15 jaar in het beroep van aannemer. „Sinds m'n HBS; 's avonds MTS en leren voor het aannemersvakdiplo- ma. Omdat ik zo nodig mijn vader wilde gaan helpen. Nee hoor, zo erg is het niet: ik heb nooit iets anders willen worden dan dit. Vader zei: probeer eerst maar eens een beitel te scherpen en ga ermee op een stuk hout aan het werk. Zo is de zaak opge bouwd. Met de bakfiets, toen ik 18 was; nu rijden er vier auto's die hard nodig zijn. Die Hoge Rijndijk, overigens, blijft voor ons en voor duizenden anderen een grote handicap. Het is daar soms een gekken huis. Voorraden moest je er met kleinere wagens aanvoeren. Hier komen ze met hele trailers tegelijk". Dat er legio bedrijven zijn die vakmensen kunnen gebruiken, vindt Aad Pieterse een optimistisch klinkend geluid, „maar die bedrijven kunnen ze doodgewoon niet krij gen. Het meest frappante: twee maanden, geleden zette ik een advertentie voor een vakbekwaam timmerman. Maar geen enke le reactie. Die jongens hier bij ons zijn niet alleen vakmensen, maar je kunt ze ook alleen ergens op afsturen zonder dat je je voor hen behoeft te schamen. Die mentali teit erbij te krijgen valt niet mee tegen woordig. Ik ben trots op dit team; je kunt ermee praten. Ik zoek steeds meer speciali satie, maar daar moet je je mensen ook voor hebben. Ik probeer de jongens door te motiveren in dit werk te betrekken. We bespreken alles eerst met elkaar. Ik ben in elk geval erg blij, dat we hier in de Grote Polder prima uit de voeten kunnen". Aad Pieterse voor zijn bedrijf Nu is het nog rustig op de Noorderhemweg, bij de jachthaven, maar kom zaterdag en zondag er eens kijken!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5