Minder compensatie ten gnnste van meer werk Blank Rhodesië buigt het hoofd Abortusdebat geschorst door talloze wij zigingsvoorstellen Nogal vlak debat Ford en Carter Gulden Vlies buiten nieuwbouwplan C&A Leiden SMITH KONDIGT EINDE VAN 'MJN BEWIND AAN Advies Industriebonden aan leden SARKIS BEËDIGD WK-voetbal direct op tv £eidóe6ou/ia/nt Vrijdag 24 september 1976,66e jaargang no. 20538 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NA/,, Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. iiertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent. Carousel Musicalfilm Carousel op Ned. I om 19.25 uur. Om 22.00 uur documentaire over Franciscus van Assisi en om 22.55 uur Ons dagelijks beeld (3). Ned. II om 20.25 uur Big band and the Beatles en om 21.15 uur Gebroeders Hammond. Televizier om 22.05 uur met debat Gord-Carter en arto theek. Plaatselijk buien Vrij veel bewolking met plaatse lijk buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Minimumtemperaturen om streeks 12 graden, maxima circa 20 graden. Morgen: Zon: 6.31—18.31. Maan: 08.40—19.09. Schev. hoogw.: 3.02—15.23. Laagw.: 11.09—23.30. Uitgedost met zwaard en schild krijgshaftige Afrikaanse strijders joseert Henry Kis singer tijdens een lussenlanding op weg naar Londen in Je Keniase hoofd stad Nairobi met president Kenyatta roor de camera's. SALISBURY/LONDEN (RTR/UPI) Vandaag wordt het einde van het blanke be wind in Rhodesië officieel in gehaald. De Rhodesische pre mier Ian Smith zal vanavond mededelen het principe van een zwart meerderheidsbe wind te aanvaarden. Ver wacht wordt dat Ian Smith kort na zijn toespraak voor radio en t.v. zijn funktie zal neerleggen en een voorlopige regering in Rhodesië binnen vier tot zes weken zal worden ingesteld. De parlementsfractie van het Rhodesische Nationale Front, de regeringspartij van Ian Smith, heeft gisteren unaniem besloten de voorstellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger te aanvaarden. Deze voorstel len omvatten o.m. onafhanke lijkheid op basis van een meerderheidsbewind in twee jaar, 18 maanden of 16 maan den en een garantiebedrag voor blanke Rhodesiërs die het land verlaten of blijven. Kissinger heeft gisteravond de Britse premier Callaghan op de hoogte gebracht van zijn succesvolle pendelmissie in zuidelijk Afrika. De Britten zouden echter erg terughou dend hebben gereageerd op de mededelingen van Kissinger, daar Ian Smith in het verleden steeds medewerking had toe gezegd, maar later terugkrab belde. Kissinger zou zich, al dus is van Amerikaanse zijde vernomen, enigermate hebben gestoten aan de Britse zeer verregaande voorzichtigheid. Hij scheen te denken, na wat hij de afgelopen dagen in zuid elijk Afrika had gezien en meegemaakt, dat Londen van dat gebied eigenlijk niet zo bar veel afweet als het voorgaf. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken wil dat de Britten zeer snel een constitu tionele vergadering bijeenroe pen over de onafhankelijkheid van Rhodesië. Ook al om een tegenwicht te vormen voor de door Moskou in werking gezet te afbraaktaktiek, die, aldus Kissinger, tot doel heeft zijn Afrikaans beleid in de wielen te rijden. Russische diploma ten zouden de regeringen van Afrikaanse negerlanden en de leiders van onafhankelijk heidsbewegingen de mening opdringen dat de Amerikaan se minister een racist is wiens werkeüjke doel is de over macht van de blanken in zuid elijk Afrika een nieuwe vorm te geven. UTRECHT ANP Meer werkgelegenheid, te beta len met een deel van de prijscompensatie en met in bepaalde bedrijven arbeidstijdverkorting. Dit voorstel hebben de industriebonden van het NKV en het NVV gezamenlijk voorgelegd aan hun 350.000 leden aan de vooravond van een groot aantal ledenvergaderingen in het land over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar. De hoofdbesturen van de industriebonden menen, dat hun werkende leden op deze wijze een belangrij ke bijdrage kunnen leveren aan de werkgelegen heid, maar vooral aan de solidariteit met hun werkloze collega's. De bonden vragen hun leden derhalve niet minder, dan af te zien van een volledige prijscompensatie, zodat meer werkloden aan het werk kunnen gaan. Daarnaast stellen zij voor, dat een deel van de werkende leden vooral die in kwetsbare bedrijf stakken wat minder uien werken, waardoor eveneens werkloze leden ingeschakeld kunnen wor den. Ook deze arbeidstijdverkorting zou dan via de prijscompensatie betaald dienen te worden, „door de prijscompensatie niet langer helemaal te gebrui ken om de koopkracht op peil te houden", aldus de hoofdbesturen van beide bondên. De Industriebond-NW heeft in dit verband echter wel geëist, dat eerst moet blijken, of arbeidstijdver korting inderdaad effectief isc tegen de werkloos heid. Bovendien mag, aldus deze bond, de prijscom pensatie dan pas als geldbron aangeboord worden, wanneer andere financieringsmogelijkheden zijn uitgeput. De Industriebond-NKV meent daarentegen, dat kor ter werken niet alleen meer vrije tijd oplevert, maar tegelijkertijd ruimte schept om meer mensen aan een baan te helpen. Intussen heeft een groot aantal jongeren-organisa ties, waaronder de NW-jongeren en de schoolverla ters besloten, op 1 oktober een manifestatie te houden tegen de jeugdwerkloosheid. joongrens voor iekenfonds naar 33.650 MSTELVEEN De Zieken- mdsraad heeft gisteren beslo- om de staatssecretarissen n Volksgezondheid ep Socia- Zaken te adviseren, de loon- ens voor de verplichte zieken- ïdsverzekering per 1 januari st te stellen op 33.650 gulden 30.900). Ziekenfondsraad verwacht, door deze nieuwe loongrens gevolg zal hebben dat het ntal verplicht verzekerden igszins zal toenemen, doordat loonstijging van de werkne- rs met een inkomen rond de ingrens iets geringer is dan t percentage dat voor het op- ikken van de grens is gehan- erd. IJKEN i 1978 dus over twee jaar Jllen we twee voetbalwedstrijden er avond op de buis krijgen.,.. ii< 716 CRuyFF /llÊrT) Vermoeid en verward waren de kamerleden gisteravond laat, nadat voorzitter Vondeling het abortusdebat schorste. Op de foto de heer Vondeling (1.) met de kamerleden Tilanus (AR), Andriessen (KVP), Van Leeuwen (CHU), Kruizinga (CHU) en Kleisterlee (KVP). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het abortusdebat in de Tweede Kamer is gisteren onverwachts geschorst en zal volgende week woensdagochtend worden hervat. Reden was, dat nog tot laat in de avond wijzi gingsvoorstellen werden ingediend op de initia tiefwetsontwerpen van KVP/ARP en VVD/PvdA. De discussies werden voornamelijk gevoerd over de vraag of een arts verplicht mag worden gesteld om als hij zelf morele bezwaren heeft tegen abor tus, de vrouw die er om vraagt door te verwijzen, naar een andere arts. Mevrouw Cornelissen (KVP) had eerder een motie ingediend waarin zij zegt, dat artsen niet verplicht kunnen worden gesteld om door te verwijzen naar een kliniek. De WD kwam gisteren met een tegen-motie, waarin wordt gesteld dat er voor moet worden gezorgd dat "de continuiteit van de behandeling blijft gewaar borgd" en dat betekent doorverwijzen. De christendemocraten opperden gisteren ook ern stige bezwaren tegen het opnemen van leden van Stimezo in de abortusbegeleidingscommissie. De Stimezo-klinieken, zo vinden zij, zijn belangheb benden en gaan, als ze in de adviescommissie zitten, richtlijnen geven aan zichzelf. Ook kwam minister Van Agt gisteren aan het woord. Hij verklaarde, daartoe uitgedaagd door de WD, dat hij vorige week namens het kabinet heeft gesproken. Hij heeft toen gezegd, dat een wetsontwerp dat ongeboren leven beschermt tot wet moet worden verheven. Volgens hem is niet bewezen, dat hierover in het kabinet een andere opvatting bestaat. Het debat werd uiteindelijk geschorst vanwege het late uur. Eventuele stemmingen zouden pas rond vijf uur 's morgens aan de orde zijn gekomen. "Een tijdstip waarop geen verantwoorde beslissin gen meer kunnen worden genomen", aldus kamer voorzitter Vondeling. Ford (r) en Carter (ij tijdens hun debat. PHILADELPHIA (UPI) Het eerste televisiede bat tussen de twee kandi daten voor het volgende Amerikaanse president schap, Ford en Carter, heeft een nogal vlak ver-.' loop gehad. De antwoor den op de door drie jour nalisten gestelde vragen waren goed ingestudeerd. In de loop van het debat kreeg Carter, die volgen de week 52 wordt, meer zelfvertrouwen. Volgens Carter zijn de be lastingwetten van het land „een schande en een welzij nsprogramma voor de rijken". Carter wil de werkloosheid onder vol-, wassenen verminderen tot. 3 procent tijdens zijn eer ste ambtstermijn, volgens hem een globale vermin dering van 4 tot 4,5 pro cent. Amerika zal zijn spi raal van geldontwaarding nooit kwijt raken en zijn begroting nooit in even wicht krijgen, „wanneer onze mensen niet aan het werk gaan". Hij stelde voor het pnderzoek te richten op onderwerpen die werkgelegenheid scheppen, met name ook voor jongeren in het cen trum van de steden. Ford antwoordde dat het werk gelegenheidsprogramma van Carter 30 miljard dol lar per jaar zou kosten en dat „de beste manier om werk te scheppen het uit breiden van de particulie re sector is". Op de vraag waarom Vietnam-deserteurs geen, en oud-president Nixon wèl pardon kreeg, ant woordde Ford dat dit no dig was voor het herstel van het vertrouwen in de regering. Hij vond dat Ni xon al genoeg gestraft was. Carter eiste pardon voor allen, maar vond dat er straffen moeten komen voor „blanke dollarmisda- digers". Carters scherpste opmer king tegenover Ford was: „De heer Ford heeft, vmor zover mij bekend, niet een belangrijk pro gramma voor dit land vol tooid, uitgezonderd het vermijden van een tweede Watergate". Op 6 oktober verschijnen beide kandidaten op nieuw voor de camera, in San Francisco. Op 22 ok tober is er een derde de bat. President Sarkis van Libanon, hier gestoken in wit kostuum, heeft gisteren zijn ambt aanvaard onder uiterst moeilijke omstandigheden. Beschermd door Syrische tanks kwamen de afgevaardigden in het parlement bijeen in Chtoura, waar Sarkis zich afvroeg „Zijn wij in staat het vuur te doven dat ons de afgelopen 17 maanden heeft verteerd?" Hij noemde de Pales tijnse zaak de zaak van Libanon, maar eiste dat de Palestijnen res pect tonen voor de verdragen. Ook het politieke systeem in het land moet op de helling, aldus Sarkis. (voor een profiel van de nieuwe president zie pag. 11 Bij Paard van Troye" Politie slaat demonstratie uiteen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De mobiele een heid van de Haagse politie heeft gisteravond laat een demonstra tie van ongeveer honderd bezoe kers van het jongerencentrum, het „Paard van Troye" in Den Haag uiteengeslagen. Dat gebeurde, toen de groep de politie te lijf ging tijdens een demonstratie tegen de arrestatie van de 30-jarige beleidscoordi- nator Peter den Haring, die wordt verdacht van medeplich tigheid aan de verkoop van soft drugs. Bij de aktie van de mobiele eenheid zijn zeven aktievoerders tussén de 18 en 20 jaar gearres teerd. Zij zullen in de loop van vandaag weer worden vrijgela ten. ADVERTENTIE (Van onze radio- en tv-redactie) GENÈVE Tussen 1 en 25 juni 1978 zullen diverse wedstrijden in het wk-voetbal ook op de Ned. tv worden uitgezonden. Dit zal telkens in de avond rechtstreeks gebeuren. De EBU, de Europese Omroep Unie, heeft hiervoor met andere zendorganisaties afspraken gemaakt met de FIFA. LEIDEN De architektencombinatie Kirch/Blansjaar uit Leiden heeft namens C&A een nieuwe opzet voor de nieuwbouw van C&A aan de Breestraat aangeboden aan de gemeente. Uit deze opzet en de erbij gegeven toelichting blijkt dat C&A een nieuwe visie heeft op haar investeringsplannen in Leiden. Hierdoor is een bouwkundige oplossing mogelijk, waarbij het Gulden Vlies en 90% van de tuin erachter (inklusief de gingo-biloba en de bruine beuk) buiten het complex blijven. Het koetshuis aan de Langebrug zal in zijn oorspronkelijke verschijningsvorm herbouwd worden.en bij de bedrijfsvoering betrokken worden. Namens de gemeente hebben de wethouders C. Waal en M. van Aken het nieuwe voorstel in ontvangst genomen. Over het plan zal nader overleg plaatsvinden met gemeentelijke autoriteiten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het Gulden Vlies met tuin komt beschikbaar; over de uiteindelijke bestemming van dit monument is in dit stadium nog weinig te zeggen. Uiteraard zal ook op dit punt de Gemeente in het overleg betrokken worden. C&A is tot deze gewijzigde opzet van haar Leidse nieuwbouwplan- nen gekomen na een hernieuwde studie van de situatie. Daarbij speelde een rol de aanbeveling van het Ministerie van C.R.M. om het historische en monumentale karakter van het Gulden Vlies en de tuin zoveel mogelijk te ontzien. Ook het streven van C&A om tot een aanvaardbaarder kostenniveau te komen heeft de nieuwe opzet mede bepaald. Door alle C&A panden aan Langebrug en Ketelboetersteeg in het plan te betrekken kan dit bouwkundig gerealiseerd worden. Deze laatste panden worden echter niet gesloopt, maar zodanig gerestaureerd dat daarin de nevenruimten van C&A kunnen worden ondergebracht De boomchirurgen Gebr. Copijn zullen worden ingeschakeld om zodanige maatregelen te treffen, dat de bomen tijdens de bouw geen schade zullen lijden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1