Elias Sarkis president van verscheurd Libanon EEG: visserij grens 200 mijl Ziekenfondsraad tegen wijziging Bijstandswet AANDEELHOUDERS SEP AKKOORD MET DEELNAME KWEEKREACTOR fT Franse post bindt strijd aan tegen diefstallen uit brievenbussen GLASTRA V. LOON D'66 Aanval Portugese communisten op landeigenaren VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA II BRUSSEL (AP) De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese gemeenschap, heeft gisteren de negen EG-lid- staten opgeroepen per 1 januari 1977 hun visserijgrenzen te ver leggen naar 200 mijl. De oproep werd bekend gemaakt door Sir Christopher Soames, commissaris voor externe aangelegenheden. Soames benadrukte dat haast is geboden omdat IJsland al een 200-mijlszone heeft ingesteld en dat Canada en waarschijnlijk ook Noorwegen op 1 januari van vol gend jaar dit eveneens zullen doen. De Verenigde Staten zullen naar wordt verwacht op 1 maart overgaan tqt de 200-mijlszone. Soames drong er bij de lidstaten op aan de commissie te instrueren over de te volgen handelwijze bij onderhandelingen over visserij rechten met andere landen. Ir. Lardinois, die het interne visserij beleid dat de Gemeenschap moet gaan volgen uiteenzette, maakte duidelijk hoe benard het er met de visserij voorstaat, Als we nog vijf jaar zouden wachten met het instellen van de 200-mijlszone, dat zou het helemaal niet meer nodig zijn. Dan is er geen vis meer in onze wateren, aldus Lardinois. De visstand in de wateren rond de EG-landen loopt uiterst snel te rug. Het haringbestand bijvoor beeld bedraagt momenteel nog maar 20 pet van dat van 15 of 20 jaar geleden. Willen we over tien jaar nog kunnen vissen, dan moet er op korte termijn drastisch inge grepen worden, aldus Lardinois. Dansshow «^Dansers en danseressen uit Tahiti hebben gisteren in Parijs de show gestolen. Buiten het Paleis des Congres wiegden de in rieten rokjes gestoken Tahitianen er lustig op los. terwijl in het gebouw de tentoonstelling van start ging over „Frankrijk aan de vier hoeken van de wereld". AMSTELVEEN (ANP) De Ziekenfondsraad heeft veel bezwaren tegen de voorgenomen wijziging van de Algemene Bijstandswet. Dit blijkt uit een advies over deze wijzigingen aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. De Raad wijst de staatssecretaris erop, dat de verantwoordelijkhe den voor de wet bij de voorgestelde wijzigingen sterk worden verschoven naar de landelijke overheid en dat bij een nieuw voorgesteld toelatingssysteem ernstige gevolgen kunnen optreden voor de omvang van de verstrekkingspakketten van de ziekenfonds verstrekkingen. De medische dienstverlening zou bij de mogelijke wijzigingen rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid vallen van het ministe rie van C.R.M. Dat vindt de Ziekenfondsraad volstrekt onjuist. De minister van Volksgezondheid moet hierbij zeker een belangrijke stem houden, aldus de Raad. Daarom moet nadrukkelijk vastgelegd worden welke voorzieningen onder de medische en welke onder maatschappelijke dienstverlening vallen. Na hun terugkeer uit de ruimte heb ben de twee Russi sche kosmonauten Aksyonev en By- kovsky de capsule van hun Sojoez-22 van hun handteke ningen voorzien. De twee Russen heb ben tijdens hun ruimtevlucht proe ven gedaan op bio logisch terrein en een Oostduitse ca merasysteem be proefd voor het ver zamelen van gege vens over be groeiing. bodemge steldheid en bo demschatten. Zij hebben geen kop peling met het ruimtelaboratorium Saljoet-5 tot stand gebracht. ARNHEM (ANP) Commissarissen en aandeelhouders van de SEP (Samenwer kende Electriciteits-Produktiebedrijven) zijn gisteren akkoord gegaan met de deelneming van de SEP in het Franse kweekreactorproject Super Phénix. I Enkele voorwaarden zijn aan de toestem- verbonden: de SEP mag niet meer dan 23,6 miljoen D-mark in het project steken en mag zich niet tot enigfinancieel risico binden. Verder dient de uitvoering van de Super Phénix te voldoen aan alle in Europa gestelde veiligheidseisen. De aandeelhouders besloten gisteren voorts om een bedrag van 3,8 miljoen D-mark beschikbaar te stellen voor de bouw van een tweede kweekreactor bij het Duitse Kalkar. De SEP wil het hier mee de Duitse zustermaatschappij moge lijk maken om tezijnertijd over de bouw een verantwoorde beslissing te nemen. Uit de aandeelhoudersvergadering kwa men ook bezwaren tegen de deelneming van SEP aan het Franse en Duitse kwee kreactorproject. Ten eerste tegen de kos ten, die worden doorberekend in de Ne derlandse electriciteitstarieven. Ten twee de meende men, dat de SEP dergelijke verantwoordelijkheden niet kan dragen. Projecten als de bouw van kweekreacto ren, zo werd gezegd, is een zaak voor regering en parlement. Of men inderdaad zal deelnemen in het Super Phénix-project, hangt af van mi nister Lubbers van Economische Zaken, die aan de gisteren geformuleerde voor waarden zijn toestemming zal moeten geven. (Van onze correspon dent Jan Drummen) PARIJS Het Franse ministerie van posterij en is gisteren begonnen met het toepassen van een serie urgentie-maat regelen om de steeds talrijker worden de - diefstallen van chèques en chèque-boekjes tegen te gaan. In de loop van 1975 zijn in het gebied van groot Parijs 18.000- door de banken per post naar hun rekeninghou ders gezonden cheque boekjes verdwenen. De diefstallen hebben voor bijna 100 procent plaats in de openbare brieven bussen en de bussen van de particulieren, voor namelijk in flatgebou wen en woontorens. Groepen georganiseerde jongelieden lichten se dert geruime tijd bijna systematisch de brieven bussen langs vele stra ten. Zij maken daarbij gebruik van valse sleu tels en profiteren er vooral van dat de PTT sinds enkele jaren min der stipt is inzake de uniformkleding van de postbeambten. Tal van jonge brievenbestellers en bussenlichters zijn vlot gekleed, in spijker broek en trui en dragen zeldeh meer een uni formpet van de posterij en. De dieven pogen zichzelf niettemin een soort au thenticiteit te verlenen door op hun rug een echte zak van de PTT te dragen, waarin zij de in houd van de illegaal ge lichte bussen deponeren. Ook aan het andere ui teinde van de postbestel ling, namelijk bij de gea dresseerden vinden tal van diefstallen plaats en met name in de tiental len soms honderden brievenbussen op de grondverdiepingen van de grote flats en woonto rens. Met relatief een voudige chemische mid delen wordt op de gesto len chèques de naam van de begunstigde uit geveegd en door een an dere vervangen ofwel de chèques, die in Fran krijk het betaalmiddel van nagenoeg heel de bevolking zijn, worden- geëndosseerd. Wat de gestolen chèque-boekjes betreft worden fictieve rekeningen op banken geopend. De posterijen zijn nu be gonnen met het vervan gen van de klassieke slo ten door ingewikkelde sluitmechanismen op openbare brievenbus sen, terwijl in de flatge bouwen een systeem zal worden toegepast van een postkamer. De brie venbesteller ontsluit de gepantserde deur daar van en verdeelt zijn post daarna achter deze weer afgesloten deur. Hij de poneert de post in de individuele brievenbus sen. De flatbewoners kunnen dan hun post aan de andere kant van deze bussen, die ook een postkamer vormt waar van slechts zij de sleutel van de pantserdeur be- zitten, lichten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-staatssecretaris dr. J. H. Glastra van Loon van Justitie zal vermoedelijk voorzitter van D'66 worden. Een beslissing hierover valt in november op de vergadering van deze partij. Er is ook een poging geweest hem tot lijsttrekker van D'66 te maken bij de verkiezingen van volgend jaar. Daarvoor heeft hij echter bedankt. Als lijsttrekker van D'66 zal nu waarschijnlijk drs. J. Terlouw gekozen worden. Dr. Glastra van Loon werd medio vorig jaar gedwongen af te treden als staatssecretaris van Justitie. Dit was het gevolg van ernstige kritiek, die hij naar buiten toe had geuit over de interne gang van zaken op dit ministerie en van even ernstige contactstoor nissen tussen minister Van Agt en hem. ADVERTENTIE CITROËN MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. Steeds meer bedrijven vragen steun DEN HAAG (ANP) - De 'dat stroom verzoeken om hulp van in nood verkerende bedrijven vermindert niet, aldus drs. P. Ressenaar, hoofd van het bu reau Bijzondere Bedrijfsproble- men van het ministerie van erpl Economische Zaken. Er is in dit jn opzicht niets te merken van L.ej,j herstel uit de recessie. Het aan- tal aanvragen om hulp is nog a,en even groot als tijdens het diep- tepunt van de recessie. In 1975 heeft het rijk 437 mil- joen uitgegeven voor steunverl- i eniging aan individuele bedrij- i ven. In 1974 was dit 90 miljoen j gulden. In het lopende jaar is hiervoor 350 miljoen beschik- baar. In de periode november 1975 tot juli 1976 zijn er bij het B.B.B. 260 verzoeken om steun 1 binnengekomen, hiervan leid- den er 57 tot steunverlening, waarmee een bedrag van 73 mil joen gulden was gemoeid en waardoor ongeveer 6.100 ar beidsplaatsen behouden konden worden. Sociale druk op leerlingen in ziekenhuis UTRECHT (ANP) In algeme ne ziekenhuizen zal moeten worden voorkomen, dat leer ling-verpleegkundigen voor een situatie komen te staan, die zij gezien het bereikte opleiding sniveau nog niet aankunnen. Gebeurt dit onverwachts toch, dan blijven de behandelend arts en de directie van het zie kenhuis verantwoordelijk voor de medische handelingen van de leerling. Wanneer een leerling een op dracht aanvaardt neemt hij te gelijkertijd de verantwoordelijk heid op zich voor een goede uitvoering. In verband hiermee moet het niet als abnormaal worden beschouwd als een leer ling weigert een opdracht aan te pakken. Aldus luidt het advies van de centrale raad voor de volksge zondheid over de regeling van verantwoordelijkheden van (leerling-)verpleegkundigen. De adviesraad pleit er voor om af spraken, die de arts met het verplegend personeel maakt, vast te leggen in een uniform informatiesysteem. Met name wordt aanbevolen per patiënt een afsprakenblad, een ver- pleegplan en een verpleegver- slag bij te houden. Vluchtelingen Prof. Heertje terug in PvdA AMSTERDAM De econoom professor dr. A. Heertje, hoogle raar te Amsterdam, die deze week een beschouwing over de miljoenennota schreef voor on ze krant, is teruggekeerd bij de PvdA. Hij bedankte destijds voor deze partij, om lid te wor den van DS'70, de partij van dr. W. Drees jr. Professor Heertje grondde zijn jongste besluit op het feit, dat DS'70 volgens hem geen partij van de werkelijkheid meer is en dat hij binnen de PvdA vermoe delijk een binden rol kan spelen tussen de economen met ver schillende opvattingen. Met een vertraging van bijna 28 uur door een defect aan het vliegtuig waarmee zij reisden, is gistermiddag een groep Vietnamese vluchtelingen uit Bang kok op Schiphol aan gekomen. Na hun aan komst is de groep per bus naar het opvang centrum in het Friese dorpje Ureterp vertrok ken. Nadat de commu nisten de macht in Vietnam hebben over genomen zijn vele Viet- namezen uit hun va derland gevlucht. De Verenigde Naties heeft daarom een beroep op 28 landen gedaan om Vietnamese vluchtelin gen in hun land op te nemen. LISSABON (AP) Het commu nistische dagblad „O Diario" heeft gisteren een aanval ge daan op conservatieve landei genaren en „pogingen tot ge weld" in het vooruitzicht ge steld als de regering volgende week begint met het terug draaien van de illegale inge bruikneming van land door linkse boeren. Het dagblad beschuldigde de Portugese Boeren Confederatie (PBC), die beweert 400.000 lan deigenaren te vertegenwoordi gen, van het verstoren van ver gaderingen over agrarische her vormingen in de Zuidportugese agrarische provincie Alentejo. Waar deze illegale bezetting van land op grote schaal is toege past. O Diario voorspelt in een hoofdartikel dat zowel reactio nairen als sommige linkse ele menten met weinig verantwoor- cialistische minderheidsregering van premier Mario Soares een moeilijke tijd te wachten staat bij het terugdraaien vari de ille gale landbouwcoöperaties. Weeroverzicht DE BILT Het zonnige en rustige weer van de laatste da gen zal in het weekeinde plaats moeten maken voor een minder standvastig weertype. De lucht druk is al enige dagen langzaam aan het dalen, een proces dat nog zal doorgaan, zodat depres sies hun invloed geleidelijk aan tot onze omgeving kunnen uit breiden. De kans op bewolkte dagen neemt daarom toe en la ter ook de kans op regen. Over dag zal de temperatuur minder hoog zijn. We zullen met maxi- delijkheidsbesef de kannen ~n aanpmnpn nm apwpld tp nlpppn T den. In de eerste helft van deze aangrijpen om geweld te plegen i zodra de eerste teruggave van i land plaatsvindt. Het radicale dagblad „Pagina Um" schreef gisteren dat de so-1 Beiroet (AFP) Elias Sarkis, sinds gisteren de nieuwe presi dent van Libanon, is een van de bekwaamste vertegenwoor digers van de nieuwe generatie van politici in het land. De zesde president van de repu bliek aanvaardt het hoogste ambt in een land dat is ver scheurd en verwoest in bijna achttien maanden van een ge nadeloze burgeroorlog. Wat voor hem spreekt in dat hij nooit wapens gedragen heeft, merkte een Palestijnse leider op. Wat hem ook van pas zal komen, zal zijn zijn uiterste ge reserveerdheid, die hem ervoor heeft behoed door de een of andere partij of kongsi als hun man te worden geannexeerd. Hij is verder zonder kleerscheu ren de vier maanden doorgeko men die er lagen tussen zijn verkiezing op 8 mei en ambts aanvaarding gisteren. Elias Sarkis is 52 jaar. Hij komt uit een eenvoudig gezin in het Libanese gebergte. Hij heeft niets van de traditionele Libane se politicus, „die al in de wieg voor de politiek bestemd leek". Hij dankt zijn opkomst niet aan zijn geboorte en ook niet aan zijn geld, maar' aan zijn werk zaamheid en plichtsbetrachting, eigenschappen die hem reeds aan het begin van zijn loopbaan deden opvallen bij een nu ver dwenen Libanese leider van sta tuur, generaal Foead Sjehab Elias Sarkis is in 1924 geboren in Sjabanjeh. Hij studeerde bij de rooms-katholieke Broeders der Christelijke Scholen in Bei roet, maar moest deze studie in 1942 voortijdig afbreken om de handen uit de mouwen te ste ken. Drie jaar later kon hij haar hervatten. In 1953 is hij jurist en wordt te werk gesteld bij de Algemene Rekenkamer. Twee jaar later weigert hij zijn goed-, keuring te geven aan een op dracht van het ministerie vaq defensie omdat hem niet alles volgens de regels toeschijnt. Dit valt de stafchef in dat jaar, generaal Foead Sjehab, op, en hij laat Sarkis bij zich komen. Wanneer Sjehab drie jaar later staatshoofd wordt, herinnert hij zich de „kleine rechter", van wie hij zijn vertrouwensman maakt, eerst als juridische adviseur en vervolgens als directeur van zijn kabinet. In de schaduw van zijn be schermheer, die hij met toewij ding dient, neemt Sarkis deel aan het opbouwwerk in Liba non, dat in puin ligt na de bur geroorlog van zes maanden in 1958. Hij wordt al gauw de Grij ze Eminentie van het regime- Sjehab van 1958 tot 1964 en van dat van zijn opvolger Charles Helou van 1964 tot 1970 Helou maakt Sarkis in 1967 di recteur van de Nationale Bank, uit erkentelijkheid voor de bij-f drage die hij heeft geleverd aan het weer gezond maken van het bankwezen, na de instorting van de intra-Bank in 1965. Sarkis bekleedt de functie nog als hij op 8 mei tot president van de republiek wordt gekozen De man die hij gisteren is opge volgd, Soeleiman Franjieh, bleef hem bij de presidentsverkiezin gen van 1970 met één stem de baas. Franjieh genoot in dat jaar de steun van de oude lei ders uit de tijd van de onafhan kelijkheid, Pierre Gemayel en Camille Chamoun terrechterzij de en Saeb Salam aan muzel- maanse kant. Zij vonden tegen kandidaat Sarkis te hervor mingsgezind en teveel bevriend met het militaire establishment. De vrijgezel Sarkis houdt zich verre van het uitgangsleven, wat in een land waar de politici ervan houden zich te vermaken en te laten zien, het nodige op zien baart. Als de nieuwe presi dent van de republiek al hob bies heeft, men kent ze niet. Vrienden heeft hij weinig en hij heeft een geweldige hekel aan vertoon. Hij is tenslotte ten zeer ste vooringenomen tegen de tra ditionele politici Lubbers aarzelt nog over hogere melkprijs DEN HAAG (ANP) - De verho ging van de prijs van volle melk met twee cent per liter moet volgens het produktschap vóór 20 oktober aanstaande moeten kunnen ingaan. Het schap heeft dit gisteren in een gesprek met minister Lubbers van Economische Zaken drin gend geadviseerd. Het gesprek kwam tot stand, omdat het produktschap zelf de verordening tot verhoging vori ge week al had aanvaard. De minister heeft echter aan deze verordening nog geen goedkeu ring verleend. Reden is, aldus de bewindsman gisteren in het overleg met het produktschap, zijn beleid ten aanzien van de prijsmatiging. Hij wil eerst als alle argumenten terdege over wegen, alvorens zijn goedkeu ring te verlenen aan het besluit van het schap. Hoewel het schap uit het over leg concludeerde, dat een en ander zou leiden tot een verho ging van de melkprijs, is dit volgens woordvoerders van de minister nog niet zeker. week liep het kwik vrijwel elke dag tot omstreeks 20 graden op. Vooruitzichten voor zondag: Veranderlijk met vooral later enkele buien. In het algemeen hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: om streeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weer Max. Neer- temp. slag Amsterdam mist 19 1 De Bilt mist 20 1 Deelen motregen 19 1 Eelde regen 18 0.3 Eindhoven regen 20 8 Den Helder geh. bew. 17 0.6 Barcelona Berlijn Las Palmas onbew. New York onbew. - Tel Aviv onbew. Tunis L bew

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11