srrv Schoenen Sportkleding Wandelaars Attributen Ha Denkspelletjes van 9,95 per stuk in het genre "mastermind". Uitge bracht door Clipper Ga mes Toys. Een leerprogramma voor het schaakspel. Voor één speler of voor twee. Milton Bradley brengt het op de markt voor 29,95. Een dobbelsteenspel, dat de twee tot vijf medespe lers op een dierenvangst rond de wereld voert. Uitgegeven door Ravens- burger. 34,25. Een denkspel voor twee spelers. Eén van beiden trekt over een geruit bord twee lijnen die el kaar kruisen. De tegen speler moet erachter ko men waar de kruising zich bevindt. Een uitgave van Clipper 19,95. DEN HAAG Het is weer herfst en de winter staat te trappelen om bin nen te komen. De voorbije zomer met tropische temperaturen zal echter nog lang in het geheugen bli|ven hangen. Een zomer, die veel landge noten binnen de grenzen heeft ge houden. Want waarom helemaal Zuid-Europa, als het strand van Noordwijk en Scheveningen dezelfde geneugten biedt? Velen bleven dan ook thuis deze zomer. Misschien zal een aantal van hen daarom deze win ter besluiten om die onvolprezen win tersport eens te proberen. Te wande len, te skiën en te „langlaufen" in de pittige, tintelende berglucht. De win tersportvakantie die ontzettend veel voorpret kan geven. Bijvoorbeeld door vast wat skilessen te nemen op de verspreid in ons land liggende kunst-skipistes of door het aanschaffen van de uitrusting. ,,Maar", zo luidt de waarschuwing van de heer Duijvestein uit Den Haag, ei genaar van „Duijvestein Wintersport', een van de meest gespecialiseerde za ken op wintersportgebied, „laten be ginners niet meteen alles kopen. Dat wordt ook door de Nederlandse Ski vereniging afgeraden. De werkelijk goede uitrusting is ongeschikt om niet te zeggen te goed voor beginners, om dat ze er nog niet mee overweg kun nen". Bovendien is het niet zeker of het wel zo goed bevalt dat men het volgend jaar weer de witbesneeuwde bergtoppen zal opzoeken. Hoewel be kend is, dat. wie eenmaal de donkere dagen rond Kerstmis tussen berg en dal heeft doorgebracht, vrijwel zeker vaker zal gaan Maar „huren", luidt het devies van de heer Duijvestein. „Huren in Neder land". Een te verwachten advies van een man die het voor een niet onbe langrijk deel moet hebben van de ver huur van wintersportuitrustingen. Hij weet er echter een aantal houtsnijden de argumenten aan toe te voegen. „In Nederland liggen de huurprijzen over het algemeen lager dan in de wintersportlanden In mijn zaak geldt dan nog het voordeel dat men per va kantie, en niet per dag huurt. In Ne derland kun je zien wat je huurt, je kunt-het vooraf uitproberen. In het buitenland wil het in het hoogseizoen nogal eens voorkomen, dat de juiste maat van bijvoorbeeld de schoenen niet meer aanwezig is. waarop men genoegen moet nemen met een paar dat te groot is. Niet bevorderlijk voor de veiligheid", aldus de heer Duijves- Nederland verhuurde materiaal is dikwijls beter van kwaliteit, mede veroorzaakt door het feit, dat men dikwijls de gehuurde schoenen, ski's e.d. na de vakantie kan kopen met af trek van de huurprijs. Een dergelijke opzet slaagt uiteraard beter als de spullen er aardig uitzien. Bovendien heeft men hier meer tijd voor de aspi rantwintersporter. In h$t vakantieland gaat het dikwijls zo, dat een pas aan gekomen bus- of treinlading „en mas se" naar het verhuurbedrijf stapt lede reen wil graag snel geholpen worden om zo spoedig mogelijk de lift ins Blaue hinein te kunnen nemen. Met als gevolg haastwerk van de verhuur der. onvoldoende afgesloten ski's, een plaag bij het skiën. Tevens heeft de praktijk geleerd dat men in Nederland betere bindurgen op de ski's monteert dan in het buitenland op huurski's ge bruikelijk is". Overigens waarschuwt de heer Duij vestein ervoor dat de huurder zélf de ski's meet verzekeren tegen breuk. De langlauf, een in de Scandinavische landen zeer populaire sport en tevens een normaal „vervoermiddel" is als sport ook in landen als Oostenrijk en Zwitserland in opkomst, hoewel niet zodanig dat het ooit de skisport zal kunnen verdringen, zo meent de heer Duijvestein. In Nederland is een langlauf-uitrusting niet of nauwelijks in huur te verkrij gen. Mede veroorzaakt door het feit. dat de attributen in verhouding tot de ski-uitrusting, niet zo prijzig zijn. Een paar langlaufski's komt op 140 tot 330 gulden, de schoenen (goede waarvan de zool niet loslaat) beginnen bij 79 gulden. Maar ook bij deze sport is de kleding van belang. Men ziet velen langlaufen in een spijkerbroek, maar dit is af te raden, daar men in een dergelijke pan talon onvoldoende bewegingsvrijheid heeft en bovendien zijn jeans niet wa terafstotend. Het trainingspak, dat r ook wel ziet gebruiken, is evenmin ideaal. De juiste langlaufkleding be staat uit een broek van knickerbocker lengte, daarop een jasje van dun ipa- teriaal, doch verder met dezelfde voor waarden als voor skikleding gelden: uitwasemend, voldoende beweging toelatend en waterafstotend Langlaufski's. stokken en schoenen zijn in de wintersportlanden vaak wél te huur voor gemiddeld 7,50 per dag. Informeren bij het reisbureau i# Tot voor kort kende men in de ski-we reld alleen de schoenen met een schuimrubberen binnenschoen. Sinds enkele jaren bestaat echter de „foam- schoen", de ski-schoen gevoerd met een materiaal dat zich vormt naar wil lekeurig welke voet (bij ieder mens zijn linker en rechter voet verschil lend). Een handige tip: „Houd voor het aantrekken de schoenen even bo ven de verwarming of zet de haar- droog-föhner even op. In dat geval be staat er geen enkele moeilijkheid met het aandoen". De huurprijzen van ski schoenen variëren van 30 tot 60 gul den, afhankelijk van de soort schoen. (Voor de kenners: ook de wereldbe roemde „Lange-schoen" is, althans bij Duijvestein Wintersport, te huur). Op de ski-markt is er een nieuwtje: de compact-ski. Deze ski is in het midden verstevigd om het doorbuigen en daar door een aantal valpartijen te voorko men. „De lengte van een ski is uitermate belangrijk. Wat dat betreft kan men zich het beste door een specialist la ten voorlichten omdat er geen alge meen geldende regel voor is. De leng te van een ski is namelijk niet alleen afhankelijk van de lengte van de skiër, maar tevens van het lichaamsgewicht", aldus de heer Duijvestein. De huurprijzen variëren van 90 gulden per vakantie voor ski's die twee jaar oud zijn, 100 gulden voor die van vo-- rig jaar tot 125 voor de nieuwste mo dellen, waaronder het voorspelde grote succes voor het komend seizoen, de compact ski. De ski's dienen goed te worden afge steld, opdat de schoen van de ski los schiet bij een valpartij. Een goede spe ciaalzaak heeft dan ook zijn eigen technische apparatuur, om deze goede afstelling te verwezenlijken. „De kleding die men in de wintersport nodig heeft hoeft niet duur te zijn, maar moet wel aan zijn doel beant woorden. Skiën, langlaufen en wande len is inspannend, dus moet de kle ding uitwasemend zijn. Zij moet echter ook voldoende warmte geven. Bij het aanschaffen van een ski-jack moet er op worden gelet dat er uitsparingen in de mouw zitten voor voldoende bewe gingsruimte en tegen uitscheuren. Een jack met ritsluiting die zowel aan bo ven- als onderkant open kan is het be ste. Wanneer de overkleding aan deze voorwaarden voldoet, hoeft men daar onder slechts een dunne trui te dra gen. bijvoorbeeld half-wol", zo advi seert de heer Duijvestein. Voor snelle skiërs verdient het aanbeveling om te controleren of de te kopen skikleding „antiglis", (anti-doorglijden) is. Het kan namelijk bij kleding van ander mate riaal voorkomen, dat men na een val zonder ski's naar beneden roetsjt en wanneer zich op die glijbaan een den- neboom of een ander obstakel bevindt kunnen de gevolgen onaangenaam zijn. Wanneer de kleding aan deze voor waarden voldoet, kan men verder ale kanten uit. Er bestaan complete ski-pakken in hel dere kleuren. De mode hierin is de laatste jaren wat snit en vormgeving betreft niet zo heel erg veranderd. Men schijnt het voorlopig ideale pak wel te hebben gevonden: broek met voorstukje en helmzelen en daarover een kort jasje. Complete ski-pakken zijn al te koop voor ongeveer 190 gul den en lopen in prijs op tot vele hon derden guldens. Hoe modieus ook, veel skiërs geven toch de voorkeur aan de Helanca ski broek omdat deze rekbaarder is. Deze pantalon zal dan ook zeker niet uit de wintermode verdwijnen, verzekert de heer Duijvestein. Integendeel, ook die pantalons worden tegenwoordig in ve le vrolijke kleuren gefabriceerd, in te genstelling tot vroeger dagen waarin ze overwegend de kleuren zwart en donkerblauw meekregen. In de keus van après skikleding kan iedereen zich uitleven. Niets is te gek. alles is geoorloofd. Van schitterende avondjapon tot pantalon met trui. Ook zij, die van plan zijn uitsluitend te gaan wandelen kunnen wellicht hun voordeel doen met de volgende tips: Om zich in de sneeuw prettig voort te bewegen, kan men het best lichte Tenslotte heeft men nut van tal van at tributen, die bij een goed gespeciali seerde zaak eveneens te verkrijgen zijn. Zoals sneeuwkettingen (kruis- en geen ladderkettingen!), imperials en ski-hoezen voor hen die met de auto wensen te gaan (Men ziet er overi gens pas als een volwaardig skiëer uit wanneer men de ski's met de punten naar achteren op de imperiaal vast zet.). En verder te koop en niet te huur: handige skitasjes, die om het middel worden gegespt, ski-schoentas- jes of beugels, maillots, en een hele boel andere zaken die de wintersport tot een waar genoegen kunnen maken Wij wensen iedereen „Hals- und Bein- bruch"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7