KINDERSPELEN er niet D. S. Oudolf: meer mee ophouden" Niet op commando Spelen schept gezelligheid pii am-pet let punt is dat ik altijd een beetje eng ben om uitgelachen te worden, ant ze beginnen natuurlijk gelijk te einen als ik een idee heb. Ha, ha, i, die Oudolf toch. Oudolf heeft eer iets. Je kent dat wel. Daarom obeer ik alles altijd eerst uit op elco. Eelco is m'n zoon. Acht jaar, aar prima bij de pinken. En als Eel- D het gelijk al afkraakt, dan gaat het is linea recta - floep in de prullen- and. Ziet Eelco er wèl brood in, dan aan we er aan slijpen. Verbeteren. eranderen. Weken lang. Met ande en spelen en dan maar afwachten of het leuk blijft vinden. Meestal blijkt a een paar weken de lol er wel af zijn. Of je komt tot de ontdekking het spel al bestaat. Of dat het irk lijkt op een bestaand spel. En dan gaat het dus alsnog de vuilnis bak in." „Van huis uit ben ik helemaal geen spelletjes-mens. Ik deed het wel eens. maar om nou te zeggen fanatiek - nee. Met het bedenken ervan ben ik acht jaar geleden begonnen. In de zo- mer van '69. Ik was op de Kaag wezen zoilen met die vrienden van mij. Het was zondagmiddag, de anderen waren al naar huis gegaan en ik kwam wat later omdat ik de boot nog moest toe dekken. Goed, ik kom de huiskamer binnen en ik vindt geen aansluiting. De mannen zitten te kaarten, de vrou wen zitten te dominoën en de kinde ren leggen een scrabbeltje. „Mag ik meedoen?" „Nee, we hebben al een volle bak". „Wat moet ik dan doen?" „Bedenk zélf eens een spelletje." Nou en wat zeg ik in m'n branie: „Daar is Mascarade Een Jumbo-variant op scrabble waarbij de letters zijn vervangen door vier kante, zeshoekige of an derszins merkwaardige clownsmaskers. Voor kin deren van zeven jaar en ouder, 16.95. Een nieuw Milton Bradley- spel dat 14,95 kost en geïnspireerd is op het klassieke „trekkast", ce-autootjes worden met een knikker naar de finish geschoten. voor 'kin- deren van vijf tot veertien jaar. lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. enties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tol 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15: losse nummers: 55 cent. Een van de lastigste opgaven waarvoor een spelletjesfabrikant zich geplaatst ziet, is de produktontwikkeling. Want spelletjes bedenk je niet op commando. Werknemers aantrekken en hun de opdracht geven een x-aantal nieuwe spellen per jaar te bedenken, heeft geen zin. De spelletjes-concerns zijn voor nieuwe ideëen dan ook afhanke lijk van buitenstaanders. Originele geesten die een visioen krijgen en een nieuw spelletje opeens voor zich zien. Het aantal visionairs is heel zeldzaam. Weliswaar worden er elk jaar enkele honderden nieuwe spellen aan de fabrikanten aangeboden maar op een heel enkele uitzon dering na blijken die óf niet leuk óf een variant op een bestaand spel. Een Nederlander die af en toe van een écht goed idee bevalt is de 48-jarige heer D. S. Oudolf, eigenaar van een Amsterdams postorder-bedrijf in horloges en door zijn vrienden bijgenaamd „Goudhaantje". Hoe het „spelletjes bedenken" zich bij hem voltrekt vertelt hij in onderstaand relaas. Een echt gezelschapsspel is natuurlijk geen doel maar een middel. Een middel om met elkaar te verkeren zonder moeilijk te hoeven bomen. Een gezelschapsspel moet een kapstok zijn voor grappen, grollen en plagerijen en daardoor de voorwaarden scheppen voor een toestand van gezelligheid. Het mag daarom niet moeilijk zijn en moet een geluksfactor in zich hebben. Een te moeilijk spel maakt dat de deelnemers er geen glaasje bij durven nippen. Een spel zonder geluksfactor irriteert de verliezers omdat die hun falen dan noodzakelijkerwijs aan zichzelf moeten toeschrijven. Het assortiment spelen dat aan deze eisen voldoet is heel groot. En het groeit nog immer, mede doordat de vraag naar spelletjes een krachtige groei doormaakt. Dat heeft misschien weer te maken met de omstandigheid dat de televisie-verslaving begint af te nemen. Hoe het zij, met de lange avonden in het verschiet, is het nuttig een globaal overzicht te hebben van de opmerkelijk ste bestaande en nieuwe spelen, zoals op deze en volgende pagina's onder het kopje „Alles op het spel" wordt gedaan. toch niks an. Dat doe ik wel efffe." Ik ga in een stoel zitten en meteen dat ik zit krijg ik een idee. Ik pak een do minospel, een kaart- en een scrabble- spel, ik leg dat over elkaar en hup, ik heb het grootste Nederlandse spelsuc- ces van na de oorlog. Cartino. Zeven endertig gulden vijftig in de winkel. Honderdduizenden exemplaren zijn er nu van verkocht. In heel West-Europa en in Amerika." "Dat de zaken zo'n wending zouden nemen wist ik die bewuste zondagmid dag natuurlijk nog niet. Maar dat m'n vrienden het leuk vonden werd me al wel gauw duidelijk. Die zondag rea geerden ze direkt enthousiast. Maak 'maar een bord. zeiden ze, werk het uit, dan spelen we het volgende week. De volgende week wérd het gespeeld en de week daarop weer en de vol gende week weer. Niemand wilde nog dominoën of kaarten. Cartino was het opeens helemaal." „Nou. dacht ik, daar zit handel in. Een paar honderd gulden is altijd meege nomen. Dus ik verander er nog wat aan, perfectioneer het en na een paar maanden besluit ik naar een spelletjes fabrikant toe te stappen. Laat ik het meteen maar goed doen, denk ik, dus ik neem onmiddellijk maar de grootste in Europa in de arm. Ravensburger in Amersfoort. „Ik ben Oudolf," zeg ik daar, „en ik heb een spelletje be dacht." Zij lachen natuurlijk. Ze krij gen daar zo'n 600 nieuwe spelletjes per jaar aangeboden en daarvan gaan er 599 per ommegaande retour. Goed, na veel heen en weer gepraat krijg ik het toch voor elkaar dat het gespeeld wordt. En ja hoor, ook daar vinden ze het meteen leuk. De volgende dag word ik vanuit het hoofdkantoor in Duitsland gebeld. „Dat spel van u vin den we zo verschrikkelijk origineel. We willen de wereldrechten kopen. Voor 10.000 mark. Iedereen zei: aanpakken Oudolf. Tienduizend mark handje contantje word je niet elke dag aange boden. Ik dubben. Wel doen, niet doen. Tenslotte doe ik het toch maar niet en beding ik een bepaald bedrag per verkocht exemplaar. Daar heb ik geen spijt van gehad. Wat ik er tot nu toe precies aan heb verdiend hoeft nou niet direkt aan de grote paal te worden gehangen, maar dat je aan zo'n grap een behoorlijk jaarsalaris kunt overhouden, mag je gerust we ten." „Enfin, toen dat Cartino eenmaal op de markt was, kon ik er niet meer mee ophouden. Met het bedenken van spelletjes. Eerst ging ik na m'n werk gewoon aan tafel zitten. Bewust pro beren iets nieuws te verzinnen. Maar dat lukte helemaal niet. Als je doelbe wust probeert een nieuw spel te ma ken, kom je steeds óp een variant uit van iets dat al bestaat. Dus daar ben ik subiet mee opgehouden. Sindsdien wacht ik tot ik een inval krijg. En dan probeer ik hem dus uit op Eelco. Mijn laatste echte goeie idee kreeg ik een tijdje geleden toen ik in de Amster damse binnenstad langs een etalage van de Bijenkorf liep. Tussen de mid dag. In die etalage hing een gordijn met een ballen-motief. Opeens krijg ik een visioen. Ik zie een soort combina tie van het dam- en schaakspel in die ballen en ik denk: „Hé. dat is een leuk idee." Ik werk het uit, leg het aan Eel co voor en Eelco is er ook direkt weg van. „Scram" heet het, wat zoiets als „hoepel op" betekent en het komt vol gend voorjaar op de markt. Een puur denkspelletje: Het is de bedoeling dat het het gat in de markt vult als het nu zo populaire master-mind weg valt. Echt een hartstikke leuk spel. Eelco komt er niet meer los van. Ik moet zeggen dat dat wel het beroerde is met die jongen. Als hij een spelletje van mij eenmaal echt leuk vind, dan wil ie het blijven spelen. Dan is het el ke avond: „Pa, spelletje!" Voor mijn goeie fatsoen moet ik dan wel. Ik kan moeilijk zeggen dat ik het spelletje niet leuk vind". WIM SCHEER Hey Taxi! Ook nieuw en eveneens van Milton Bradley. Voor de leeftijdscategorie van zeven tot veertien jaar. Ge luk speelt een grote rol. De rijkste taxi-chauffeur wint. 29,95. Tom Jerry Een geluksspelletje van de firma Milton Bradley dat een klein beetje doet den ken aan ganzebord. Een draaischijf geeft aan hoe veel plaatsen de spelers (van vier tot tien jaar) vooruit mogen. Dick Bruna Domino Domino voor kleuters van drie tot acht jaar. Dit jaar voor het eerst op de markt. Met schitterend ge tekende beren, egels, bloemen pnz. De prijs is 9,50 en het is uitgegeven door Ravensburger. Kukeleku Een nieuw geluksspelletje voor kinderen van vijf tot tien jaar, uitgegeven door de firma Ravensburger. El ke speler krijgt een kaart waarop een merkwaardig gekleurde kip staat afge beeld. Wie de kleurvelden op zijn kip het eerst met in kleur passende balletjes heeft belegd, is winnaar. 14,75. Een eveneens door Dick Bruna getekend en al lan ger verkrijgbaar Lotto-spel met dezelfde charmante plaatjes die het Dick Bru na Domino kenmerken en ook op de markt gebracht door Ravensburger. 9.75. Jumbelino Voor kinderen van vier jaar en ouder. Winnaar is hij of zij die er het eerst in slaagt uit de voorhan den onderdelen een clown samen te stellen. De dob belsteen geeft de doorslag en het door Jumbo uitge geven spel kost 12,95. i Poets je snoetje Een spel voor kinderen j van vier tot acht jaar dat wordt gewonnen door de deelnemer die het eerst een compleet snoetje heeft getekend. Een draai schijf bepaalt de voort gang van het spel. Uitge geven door Milton Brad ley. f 17,95. De vrolijke vriendjes Een Jumbo-behendig- heidsspelletje voor heel jonge kinderen (vanaf drie jaar). Wie de hoogste sco re behaalt bij het mikken van de stuiters is de win naar. 4,95. Original Memory Een geheugenspelvan Ra- vensburg. Alle kaartjes gaan blind op tafel. Door er telkens twee om te draaien probeert men een stel te krijgen. Voor kinde ren van 5 tot 99 jaar. 12,50 Pim Ram Pet Het klassieke vraag en antwoord spel waarbij reactiesnelheid bepaalt wie er wint. Van Jumbo voor 6,95.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1