Kamertje verhuren Een moderne uitvoering van het klassieke denk spelletje dat op scholen met behulp van potlood en papier, stiekem wordt gespeeld als de docent niet weet te boeien. De streepjes en letters zijn hier vervangen door staafjes en ronde fiches. 26.50. Milton Bradley. Super Boter, Kaas en Eieren. Boter, kaas en eieren in het kwadraat, waarbij de negen vlakken van het originele spel samen één vlak vormen van een groter speelveld dat het hele bord beslaat. ƒ11,95. Euro-touring Een spel dat zowel een strategisch als een quiz element in zich heeft. Het voert de drie zes spelers door een aantal Europese landen. Daar bij gaat het erom zoveel mogelijk punten te ver zamelen. Jumbo brengt het op de markt voor ƒ25.-. Cluedo Een detectivespel van Clipper, waarbij het ana lytisch vermogen van de drie tot zes deelnemers op de proef wordt ge steld. 32,50. p__ Een speciaal geprepareerd (houten) isteekotlketje met daarin een klein '9'nSaantal zoden van kamerplanten Ie een pas op de markt verschenen nieuwtje uit de bloemen- en planten wereld. Het Is de zgn. „gro-atik", waarin de zaadjes opgesloten zitten ■wien gehuld zJJn in een klembevordo- rende was. Wanneer u dit steeketike- tje exemplaren van karton voldoen niet, heeft de praktijk geleerd In de grond steekt, hebt u na enkele malen verpotten over vijf maanden een drietal fraaie kamerplanten In huls. De fabrikant van dit kleine won der overweegt de introductie van zaadstckjes, die „gevuld" zijn met kruidenzaadjes en zaadjes van bij voorbeeld kamerdennetjes. i - Het opbinden van bloemen en plan- ten blijft een wat problematische zaak. Er is echter thans een Getoplanten- steun - een groene plastic ring met daarin vijf segmenten die goede diensten kan bewijzen, vooral omdat het nu niet meer noodzakelijk is een speciale (en dus dure) steunstok aan jte schaffen. De Geto plantensteun heeft nl. een verbeterd sluitstuk gekre gen, waardoor een simpel tonkinstokje in dikte variërend van 8 tot 12 mm. voldoende is om de ring overeind te houden. Vooral bij knolgewassen (gla diolen) voldoet de ring uitstekend. Iets dergelijks is nu ook bedacht voor het overeind houden van kamerplanten. Daartoe komt in de handel een setje wvan zeven ringetjes met een verschil- Ilende diameter, genaamd roto-mini. - Zaden van bloemen en planten zijn volop in Nederland te krijgen. Het bin nenlandse assortiment gaat thans een j(welkome) aanvulling krijgen in de vorm van een groot aantal uitheemse zaden. Ze worden door een firma in Enkhuizen op de markt gebracht. Om een paar soorten te noemen waarvan de zaden straks in een zakje te koop zijn: banaan, drakeboom (cordyline in- dia, een elegante kamer- en kasplant), Javaanse waringin (ficus benjamina). tropische palmen (een mengsel van di verse sooorten, die 's zomers buiten kunnen staan, tenminste als het een zomer is van het formaat van dit jaar), theestruik (thea sinensis), koffieboom (caffea arabica), bonsai/Japanse es doorn (acer palmatum, dwergboomp je). taugé (phaseolus, heerlijk in de chinees-indische keuken), pinda (ara- chis hypognea), Kaapse sierasperoe Asparagus meyeri, zeer decoratief), kamerlinde (spermannia africana, een jvan de 700 Afrikaanse soorten). paJm- lelie (yucca aloifolia, sterke kamer plant. die 's zomers goed buiten kan), elegante varens (een mengsel van di verse soorten). - Er is een nieuw soort betonmolen op de markt, de Rollamix, die geheel op handkracht werkt. In plaats van moto raandrijving moet deze molen nadat hij gevuld is voortgeduwd worden als was het een handkar, hetgeen vlot gaat omdat er twee wielen onder be- vestigd zijn. Volgens de importeur in Laren kan men op deze manier in cir- J ca twee minuten 50 kg. beton men Een snijdende oostenwind raast over de polders; hagel- en regenbuien striemen stad en land. Sneeuw en IJ zel maken de stoepen onbegaanbaar. Kortom: als het even tegenzit, wordt het weer ouderwets winteren Neder land. Hoe verlokkelijk zijn dan de foto's in de winterreisgidsen waarvan de warmte afstraalt Wat aantrekkelijk de jubelende uitnodiging van de reisor ganisator: „Kom met ons mee naar zonnig Mallorca. Breng uw winter door aan de schitterende stranden van Portugal. Bent u gepensioneerd? Wat houdt u dan tegen? Kom mee naar het zonnige zuiden..." Hoe ver lokkelijk... wat aantrekkelijk... Maar Is het - letterlijk en figuurlijk - wel zo zonnig in het zuiden. Is het wel zo onverdeeld gunstig dat met name ou dere mensen huls en haard voor eni ge maanden verlaten om aan deze uitnodiging gehoor te geven? Maurice Ackermans van de Nederland se Federatie Bejaardenbeleid, meent dat te mogen betwijfelen. Volgens hem zijn er zeker een paar wolkjes te ont waren aan de azuurblauwe hemel, hoewel hij de voordelen erkent. „Het is zeker zo. dat over het alge meen het winters klimaat aan de Mid dellandse Zee milder is dan bij ons. Maar overigens hebben wij ook hier de laatste jaren zeer zachte winters gehad. Laten we het echter op een koude Nederlandse winter houden, dan zijn de verschillen toch niet zo groot, dat men zonder vest en winter mantel naar Spanje kan vertrekken. Het kan daar namelijk ook flink fris zijn. Verder is het financieel vaak best te doen, hoewel de prijzen in Spanje niet meer zo ontzettend laag zijn als enige jaren geleden. Maar er zijn tal van mogelijke nadelen aan „overwinte ren" verbonden, waarover de tourope rator zijn mond niet opendoet. Hij be stormt de „grijze" markt, maar de ob jectieve voorlichting schiet schromelijk te kort. Begrijpelijk overigens, want zo'n man probeert zijn reizen te verko pen, en dan noemt hij natuurlijk niet allerlei mogelijke nadelen op. Maar loop je tijdens de overwintering tegen die problemen op. dan kunnen ze het verblijf daar danig vergallen", aldus Maurice Ackermans. De Consumentenbond geeft de raad vooral naar de volgende punten te in formeren bij de touroperator of bij het reisbureau waarvoor hij reizen ver koopt: 0 Is de accommodatie in orde. Veel gen. Het handvat dat eerst gebruikt werd om mee te duwen wordt ook ge bruikt als hefboom om de trommel te kantelen. Als het ding is schoonge maakt kan de Rollamix ook dienen om compostsoorten, meststoffen, vee- en pluimveevoeders te mengen. - Er zijn mensen, die wanneer ze een nieuwe tuin aanleggen, het inzaaien van een gazon een tijdrovend werk vinden, en daarom een kant-en-klaar tapijt van graszoden bestellen. Om te leurstelling te voorkomen hierbij enke le tips: Alvorens het graszodentapijt wordt uit gerold moet de grond bewerkt zijn, het liefst twee spaden diep omgespit. Daarna moet de grond geëgaliseerd (desnoods met een walsje) worden, waarna deze nat gemaakt moet wor den. Eventueel kan de grond ook nog lichtelijk bemest worden. Dan nog iets over de zoden wanneer flats en appartementen zijn gebouwd om zomergasten te herbergen en zijn voor langdurig gebruik in de winter minder geschikt. Goede verwarming wil daarom nogal eens ontbreken en de woningen kunnen flink tochtig zijn. 0 Ligt de gereserveerde woonruimte niet vlakbij een lawaaiige autoweg of discotheek? Bovendien is het in lan den met overwegend zomertoerisme vaak zo, dat in de winter flats en ho tels worden gebouwd of verbouwd. In formeer of het appartement niet vlakbij een bouwput ligt. 0 Is het appartement niet te ver ver wijderd van het winkelcentrum, de apotheek en de dokter? Indien dat zo is, is er dan tenminste een bushalte in de buurt? 0 Er dienen balcons en terassen op het zuiden te zijn en de zon moet niet door andere flats worden tegengehou den. 0 Is er in de woning of daar vlakbij, een telefoon die dag en nacht ge bruikt kan worden? 0 Is er personeel aanwezig dat min stens twee keer per week de woning schoonmaakt? 0 Ligt het appartement niet toevallig op de vierde etage van een flatgebouw zonder liften? ze gearriveerd zijn. Wanneer de zoden- rollen niet direct worden uitgerold moet er direct na aankomst water over de stapel worden gesproeid, terwijl ze afgedekt moeten worden. Opgerold zijn de meeste zoden maximaal twee dagen houdbaar, maar het verdient aanbeveling het gazon binnen 24 uur te leggen. Pas op dat de zoden niet door broei en/of zuurstofgebrek dood gaan. Het uitrollen gaat daarna als volgt: 0 Vraag of er een enigszins comforta bele zithoek is en of het appartement bestaat uit minstens twee kamers. Een zogenaamde „studio" (één kamer) is niet zo aan te raden voor langer ver blijf. Ook medisch gezien kunnen zich pro blemen voordoen. Het is namelijk niet te voorzien hoe oudere mensen reage ren op het andere klimaat en de eet gewoonten van dat vreemde land. „Thuis" kan men in geval van ziekte de hulp inroepen van tal van personen en instanties. In landen als Spanje en Portugal zijn die mogelijkheden in veel geringere mate aanwezig. Het verstan digst is. eerst de huisarts te vragen of er geen bezwaren zijn tegen overwin teren. Wanneer men medicijnen gebruikt vraag de huisarts dan een (in het La tijn geschreven) recept voor de beno digde hoeveelheid pillen of tabletten. Ook een kopie-brilrecept is nuttig. Het grootste probleem kan echter vol gens Maurice Akermans de „sociale isolatie" zijn. „Dikwijls zijn er geen Nederlandse kranten te krijgen. Het la ten opsturen van de krant is vrij duur. De televisie, de bioscoop, het theater- het is allemaal niet te verstaan als men de taal niet spreekt. Het niet geplaatst, waardoor bezering op die punten eveneens uitgesloten is. Conse quentie van dit alles is dat deze (geïm porteerde) speelwerktuigen vrij duur zijn. Een hobbeleend kost 430,—. een vogelzwerm (nieuw soort vierper- soons wipplank) 1950,-. Op de veer en de nylon afschermdoppen na, is het materiaal weerbestendig hout. - Wie eens af wil van een gazon, dat- alleen-maar-groen-is, kan terecht bij de Oosterhoutse firma Barenburg, die een nieuw graszadenmengsel Barenza flora veldboeket in de handel brengt. Het is een rijk gevarieerd mengsel van bloemen, kruiden, siergrassen, grassen en klavers, zodanig samengesteld dat een zeer grote variatie in groeiwijze, bloeitijd, kleur en hoogte ontstaat. Kortom: een soort bloemenweide, waarin margrieten, korenbloemen, kla prozen. madeliefjes en nog veel meer bloemsoorten bloeien. - Hij is er: de zich zelf verplaatsende gazonsproeier. Het apparaat trekt zich zelf voort aan een stalen band. De snelheid wordt geregeld door de wa terdruk. De actieradius van de sproeier die verkocht wordt onder de naam K25 (merk Sunbeam) bedraagt 28 me ter. Hij kan een oppervlakte be sproeien van 16 meter in het rond. De spreken van de taal kan lastig zijn, wanneer men een arts of apotheker iets moet uitleggen, maar ook bij het gewone winkelen. Veel ouderen zijn nog nooit een paar maanden van huis geweest. De kans is dan ook groot dat men de kinderen, de kleinkinderen en de alledaagse dingen van „thuis" gaat missen. Laat men dan ook niet alleen gaan „overwinteren". Goed gezelschap kan wonderen doen", aldus Acker mans. Maar vooral een goede verzeke ring is onontbeerlijk. Degenen die in het ziekenfonds zitten, zijn in Spanje. Portugal. Italië en Griekenland even eens verzekerd. Mensen met een vrij willige of bejaardenverzekering zijn verzekerd in Spanje en Italië. In Grie kenland en Portugal evenwel kan men geen rechten laten gelden. In d9 lan den waar men wél verzekerd is. heeft men recht op dezelfde medische voor zieningen als de inwoners van dat land. Hieraan is overigens een belang rijk „maar" verbonden, aldus de Ne derlandse Unie van Ziekenfondsen. Die voorzieningen zijn dikwijls een stuk minder dan wij in Nederland gewend zijn. De ziekenfondsen raden dan ook aan een aanvullende reisverzekering te sluiten. Ook omdat er zich situaties kunnen voordoen, waarvan de kosten niet door het ziekenfonds worden ge dekt. Een dergelijke reisverzekering is wel vrij duur, maar kan bijzonder nut tig zijn. Bij de ANWB is men voor een verzekering gedurende drie maanden ongeveer 65 gulden kwijt met recht op een uitkering tot 10.000 gulden. Voor een verzekering die gedurende zo'n periode de kosten tot 20.000 gulden dekt, betaalt men ongeveer 110 gulden en tot 30.000 gulden uitkering is de premie ongeveer 130 gulden per per- Maar wat te doen wanneer het zieken fonds geen overeenkomst heeft kun nen sluiten met het buitenland en men daar dan ook niet tegen ziektekosten is verzekerd via de Nederlandse verze kering? In een dergelijk geval raadt de ANWB aan zeker een reisverzekering te nemen en bovendien in het land zelf een ziektekostenverzekering af te sluiten. Wanneer er in het buitenland iets ge beurt, moet men kunnen aantonen in Nederland te zijn verzekerd. Ga daar voor naar het ziekenfonds en vraag om een E-111 formulier, het speciale legitimatiebewijs van het ziekenfonds. Bespreek daar ook hoe het in de tus sentijd moet gaan met de premiebeta ling. Kan men de hele periode vooruit betalen, dan is er niets aan de hand. Kan dat echter met. geef dan de giro of bank opdracht tot een automatische maandelijkse afschrijving of vraag een familielid elke maand de premie te vol doen En dan nog een paar kleinigheden al dus Maurice Ackermans: „Vergeet geen washandjes, een fluitketeltje en ander klein huisraad mee te nemen. In veel appartementen zijn dergelijke din gen niet aanwezig en zij zijn toch onontbeerlijk. Wanneer al deze zaken in orde zijn, dan kan men een bijzon der prettige overwintering tegemoet zien." Om evenwel ook niet voor onaangena me verrassingen te komen wanneer men weer thuiskomt: denk aan inbre kers. Maak het hen moeilijk om bin nen te komen, is de bekende waar schuwing van de politie, door alle ra men en achterdeuren goed te sluiten. Vraag de buren of ze regelmatig de brievenbus willen legen en hang geen briefje aan de voordeur om de melk boer te vertellen dat er een paar maanden niemand thuis is. Net als een volle brievenbus, is dit als het ware een uitnodiging om binnen te komen LONNEKE VAN KOOT ileg ze dicht tegen elkaar aan en strooi wat grond in de naden om uit droging van de randen te voorkomen. Ook moet u wat grond tegen de bui tenrand van het gemaakte gazon aan drukken. Daarna het tapijt goed aan rollen of aankloppen. Vervolgens zeer royaal besproeien, opdat de zoden door- en doornat worden. Gedurende de eerste veertien dagen moet het zo dentapijt flink water hebben. Na vier tot zes dagen maaien, maar niet te kort. Zolang de zode zich niet geheel heeft vastgezet niet bemesten. - Er is een nieuwe serie Deense speel werktuigen in de handel gekomen, waarbij veel aandacht aan de veilig heid is geschonken. Uitgangspunt bij dit alles is een sterke, vormvaste veer. die op een gegeven ogenblik geblok keerd wordt waardoor vingers en te nen van de kinderen niet beklemd kunnen raken. Over de bouten en moeren zijn zelfsluitende nylon kapjes prijs van al dit moois: 149,-1 - Nog een attribuut voor de tuin. dat er uitspringt, al was het alleen maar door de prijs. Dat is de locomotief grill: een soort verrijdbare barbecue, die qua uiterlijk wel iets weg heeft van een vroegere stoomloc. Alles kan er mee worden uitgehaald: bakken, bra den. grillen, stoven, terwijl er zelfs af val in verbrand kan worden. De loco- motief-grill is gemaakt van smeedijzer. De prijs liegt er niet om: 598,-1 - Eigenaars van zwembaden-in-de-tuin opgelet. Om te voorkomen dat het (verwarmde) water snel afkoelt, is er een deken op de markt gebracht, die dat euvel moet tegengaan. Dit afdek zeil bestaat voor een belangrijk deel uit isolatie-materiaal en kan "s avonds over het water worden uitgerold. Naar de fabrikant in Veendam meedeelt zou het al dan niet aanbrengen van de de ken op het water een verschil van 6 graden C. uitmaken. De levensduur van de deken wordt op 10 jaar ge steld. t

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19