es Onderkoeld winteruitje wint snel aan populariteit Witmakers van Europa hebben ijskasten vol aanbiedingen {£JM ifident eumatiek Deksel Payday Een geld-spel voor twee tot zes deelnemers, waarbij hpt er 'om gaat. zo efficiënt mogelijk met een maandsalaris om te springen. Wie aan het eind van het spel het meeste geld overhoudt, wint Een uitgave van Clipper 29,95. rwr - pms Backgammon Een moderne, angelsak- sische variant van het 4000 jaar oude deels ge- luks-, deels denkspelle tje. De uitgave van Ra- vensburger kost 14,75. Original Reversi Ook uitgegeven door Ra- vensburger en eveneens een bewerking van een al bestaand spel. Een denkspel in dit geval waarbij men zich de schijven van de tegen stander dient toe te te eigenen. Voor twee per sonen 17,25. Waterloo Een strategisch spel voor twee tot vier spe lers, geinspireerd op het oorlogsgebeuren in het jaar 1815. Er wordt slag geleverd door Franse, Pruisische, Russische en Spaanse legers. Clipper brengt het op de markt voor 29,95. ||m 400.000 Nederlanders zullen in I komende maanden het vaderland «opgebleekte rug toekeren en zich 9' buiten de grenzen op de hoogte allen van de diepgevroren geneug- l die een ouderwetse winter te len heeft Zij hebben na de uit- rige zomer van 1976 de hoop op witte winter definitief opgegeven, olgens de gratificaties, kinderbij- |en en salarisoverschotten op een geveegd en hun vluchtweg uit- fappeld. V 250.000 gedesillusionneerden Jrdt het Oostenrijk, verreweg het po- Jairste wintersportland bij de Neder- ftders, 65.000 zullen uithuilen en op- v beginnen in Zwitserland, 40.000 i van plan zich aan de borst van (nkrijks' Marianne te vlijen en de jt zal koers zetten naar Italië, Duits- d, Scandinavië, Roemenië, Bulgarije Polen. 'ormen de bescheiden delegatie in- leger van naar schatting 15 mil- i Europeanen, die tussen Kerstmis en Pasen 1977 met een royaal r 15 miljard gulden zullen stuk- t op de witte ruggen der gere- meerde bergreuzen. Alleen in de zullen zij de hoofden te rusten ten in de 600.000 bedden, die ho- trs in 2300 sufgeprezen winter- Srtoorden hebben opgemaakt. Vier leent van hen zal vroeg of laat te il wil en dank één of meer benen i stijf houden en thuis de botjes r bij elkaar leggen. De kans. dat [dit taaie ongerief bij het skiën heb- [i opgelopen is echter gering,-want :hts 30 procent van de wintersport- isten Waagt zich op de skipiste, (vijl de rest zicht beperkt tot om- ptige wandelingen, kuieren op de i en spirituele genoegens in latselijke tapperijen. 'p an. is een evidente zaak: wintersport i tweede vakantie wint zienderogen terrein. Wat vroeger een ijzer privilege der rijken was, is nu r de gestadige druk van de wei gemeengoed geworden voor elke :ieve burger, die nog wat snipper- n achter de hand heeft. Weliswaar ft de wintersport de traditionele zo- rvakantie nog lang niet overvleu- I, maar de snelheid, waarmee de ulariteit van dit ondergekoelde uit- jroeit, is niettemin indrukwekkend: 900 gingen slechts 2000 Nederlan- s op wintervakantie, twintig jaar la- was dit keurkorps uitgedijd tot )0. Ook na de Tweede Wereldoorlog het verlangen naar een eigen leuwbal nog slechts 10.000 Neder- ders te machtig. aantal liep daarna gestadig op, tot- het aan het einde der jaren zestig 200.000 bereikt had. Onder invloed populaire, scherp gecalculeerde ngementen, extra treinen en char- 'luchten was er de laatste jaren ake van een kleine explosie, die verdubbeling van het aantal win- iporters tussen 1970 en 1976 tot rolg had. icht u niettemin aarzelen („oh nee us, dat is niks voor mij. Ik krijg al matiek bij het idee") dan kan deze ïciale wintersportpagina u wellicht het spoor zetten. De wintervakantie loeft beslist geen peperdure affaire zijn. Aan de andere kant moet u rekening houden, dat de onvermij- ke extra kosten (aangepaste kle- 9, liften, eventuele huur van ski's schoenen) een te optimistische itenraming danig in de war kunnen •oppen. De ervaring heeft geleerd, de Nederlander gemiddeld 1250 den aan zijn wintersportvakantie iteedt. Voor dat bedrag heeft hij n veertien dagen vakantie in een ddenklasse-hotel plus alle, zij het niet te gortige bijkomstigheden, die een langb winteravond met zich mee brengt. U kunt echter aanzienlijk goed koper terecht, wanneer u genoegen neemt met een bed op een p'rive- adresje of een zelf meegenomen pe luwtje op een wintercamping. Denk ook eens aan de stille periode tussen 6 januari en half februari, waarin de meeste hoteliers happig zijn op uw komst en dat tonen met kortingen tot 35 procent. U moet in die tijd wel goed weten, waar u gaat zitten, want de zon in januari en begin februari is niet zo bijster scheutig en ontpopt zich zelden als een begenadigde hoogvlieger. Neemt u het besluit om eind maart-of begin april uw vakantie op de lange lat te zetten, dan zult u moeten uitkij ken naar een bergoase, die pakweg boven de 1600 meter ligt. Anders loopt u hard de kans dat u zich met het al daar ontluikende lentegras groen en geel zult ergeren. De Langlauf, het wandelen op aange paste, dunne ski's zal ook in de ko mende winter de Nederlandse topper worden. De miniski daarentegen, die enkele jaren geleden met name in Zwitserland razendsnel aan populariteit won, blijkt achteraf toch een kort le ven beschoren te zijn als zijn eigen lengte reeds deed vermoeden. De mi niski was in de praktijk een te om slachtige methode, waarbij de hoge in vesteringen niet opwogen tegen het taaie ongerief van telkens van ski's verwisselen. Arke-reizen, die als eerste Nederlandse touroperator zijn winterprogramma voor 1976/1977 heeft gepresenteerd, heeft 39 charterobjecten in prijs verge leken met de reizen van vorig jaar. Daaruit bleek, dat 34,6 procent ver laagd is in prijs, 32,1 procent gelijk is gebleven in prijs en 33,3 procent ver hoogd is in prijs. Nieuw bij Christoffel Reizen is een se rie reizen vanaf half december tot eind maart naar Tirol in Oostenrijk, speciaal op maat gemaakt voor hen, die de au tocar verkiezen boven het reizen per vliegtuig. Ook kan men een kombina- tie-reis maken, waarbij de heenreis wordt gemaakt per bus en de terug reis per vliegtuig. Deze reizen die ge maakt worden van 14 tot en met 23 december, zijn gebaseerd op halfpen- sion en kosten slechts 382 gulden per persoon. Christoffel Reizen is er ook in geslaagd om in 95 procent van haar wintersportaccommodaties gedurende het winterseizoen een Hollands ontbijt aan zijn gasten te kunnen offreren. Enkele uitzonderingen daargelaten zijn alle kamers minimaal voorzien van douche en toilet. De prijzen bij Arke en Christoffel zijn hooguit met 5 pro cent verhoogd. Dit geldt ook voor Neckermann Vlieg reizen. die als enige Nederlandse tour operator Zakopane in Polen heeft op genomen in zijn winterprogramma, De ze bestemming bleek vorig jaar al een voltreffer te zijn en daarom is besloten om de capaciteit in dit Tatra-dorp te verdubbelen. Ook het aantal winter sportmogelijkheden in Oostenrijk is sterk uitgebreid. Van de Oostbloklanden hakt Joegosla vië het langst met de wintersportbijl. En met stijgend succes, wat blijkt uit de wintergidsen der touroperators. Be grijpelijk. want de prijzen liggen nog steeds lager dan in de oude, vertrouw de wintersportlanden Zwitserland. Oos tenrijk en Italië en de accommodatie is redelijk tot goed. Voordeel is, dat in het deel van Joego-Slavië, waar win tersport mogelijk is. nog steeds volop Duits wordt gesproken, wat voor vele Nederlanders de conversatie een stuk gemakkelijker maakt. Bulgarije slaat ook steeds harder op de wintersporttrom en biedt tegen scherp concurrerende prijzen zijn witte troeven aan: allereerst Pamporovo in de Rhcdopen, vier kabelbanen, enige hotels en een handvol villa's en berg hutten. Een tweede gebied is Borovets op zo'n 700 kilometer van Sofia. De accommodatie'daar bestaat uit enkele hotels, wat villa's en ook weer berg hutten. Men kan kiezen uit twee pistes met liften, die respectievelijk liggen op een hoogte van 1300 en 1800 meter. Een derde wintersportgebied ligt onder de rook van de Bulgaarse hoofdstad in Vethoscha. Dit complex, beter be kend onder de naam Aleko heeft een uitgesproken Alpenkarakter. De min naars van een barleven kunnen Bulga rije overigens beter van hun lijstje schrappen. De wintersportgebieden hebben een uiterst sportief karakter en men is vrijwel geheel aangewezen op het matig en slaapverwekkend feestge druis in het eigen hotel. De wintersport in Roemenië is gecon centreerd in drie centra in de Karpa ten: Poiana Brasov, Sinaia en Prédeal. Het beste uitgebouwd is Poiana, dat wondermooi gelegen is in een breed uitwaaierend bergdal op 150 kilometer van de hoofdstad Boekarest (dat een bezoek meer dan waard is). De pistes daar liggen tot op 2000 meter en de sneeuwzekerheid is zeer groot. Poiana wordt nog steeds in koortsachtig tem po ontwikkeld tot een grote voor elk wat wils-wintersportplaats. De tweede plaats Sinaia is al gelijk een stuk rommeliger, ligt aan een druk bereden doorgaande weg en heeft weinig echte wintersportsfeer. Men heeft getracht dit euvel te verhelpen door boven het dorp een toeristische enclave te bouwen. Er staan enige gi gantische hotels, maar het nadeel blijft, dat men volledig is aangewezen op de diensten van deze hotels. De rest is silence en sneeuw. Prédeal ten slotte is een langgerekte oase met her en der wat goede hotels en villa's. De skiërs moeten wel rekening houden met een pittige wandeling naar de lif ten. Oostenrijk, Zwitserland. Frankrijk en Italië zijn nog steeds de onverbiddelij ke wintersportmagneten, die in de prij zenslag eikaars niveau dicht genaderd zijn. Toch zijn er nog verschillen: de lol van „Jan pak de leuning" bij voor beeld, die men op vele plaatsen in Oostenrijk nog volop kan beleven, zoekt men tevergeefs in de andere drie landen. Verschil is ook, dat in Oostenrijk dorpen op een hoogte van nauwelijks 500 meter ook het predi kaat „wintersportoord" dragen. In Zwitserland beginnen dorpen boven de 1000 meter pas mee te tellen en alles wat daaronder ligt is voor de winter sport minder interessant. Het verzadi gingspunt in de vier landen is nu dui delijk bereikt. Wat gebouwd kon wor den is gebouwd en de diepgevroren koek is nu op. Er zijn ook wintersportmogelijkheden, zij het op bescheiden gipsen voet. in België (dicht bij de deur en niet sneeuw-zeker), Duitsland (hetzelfde la ken een pak), Scandinavië (sneeuw volop, maar peperduur en bescheiden •vertier). Polen (goedkoop, volop in de slag) en Spanje, dat twee uitgelezen wintersportgebieden heeft: één in de Pyreneêen en éen in de' Siera Nevada boven Malaga. Men weet het dus: als men serieus van plan is van zijn diepvriesdroom een buitenlands potje te maken dan is er dit jaar volop een prettig geprijsde bijpassende deksel voor te vinden. En mocht het achteraf toch weer Ne derland blijven dan wensen wij u hier bij vast veel sterkte toe. LEO THURING

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13