deTijd k zat opgesloten onder de Fittleton s ■S di0ENE ritiek op bisschoppen V.S. om tjesprekken met Ford en Carter ^Overlevende van marineramp: 0) -Cl Q) Q) HET TESTAMENT VAN DEN UYL k - Kerk en Wereld EPISCOPAALSE KERK HEEFT HET MOEILIJK MET VROUW IN AMBT VDÜrtLtAU iaJÜFTüMÖÜ.K i9Yb L,£,iL»ÖH, CUUHA1N i n onze correspondent Da- Pallister) Terwijl Nederland en Britse bergingsschepen ;t de zware taak zijn begon- de mijnenveger Fittleton de Noordzee bodem te en, kwamen overleven- van de Britse marine-re- ■e aan in Harwich. Ze za- er bleek en doorweekt uit. admiraal Troup, die de /an de reddingswerk en op zich had geno- zei dat de 10 vermiste waarschijnlijk zijn. Zes uur nadat de ;te duikers het schip op ;ig meter diepte waren innen te onderzoeken, duidelijk dat het hele jp vol water stond. Admi- Troup zei dat het op die te te gevaarlijk voor de ;ers was om het schip bin tegaan. „Ik moet helaas 119. igen dat de vermisten irschijnlijk nog in het )l7l^ip zitten". overlevenden, waarvan lige reservisten pas een weken geleden aan -órd waren gekomen, wer- thuis gebracht door het -n Rgat Mermaid, het schip dat IJo°' Fittleton had aangevaren. sve1t stoffelijk overschot van ee opvarenden werd, ge- sH-kkeld in de Engelse vlag x .Bchtig van het schip gedra- 1 Een overlevende, blijk baar bewusteloos, werd op een stretcher weggedragen. Twee anderen werden door officieren geholpen. De rest ging van boord, ontvangen door ambulances, doktoren en mensen van de marine die het onderzoek moeten gaan ver richten. In het militaire ziekenhuis te Colchester vertelden enkele opvarenden wat er gebeurde toen de Mermaid de houten kiel van de Fittleton door boorde, waardoor het 22 jaar oude schip kapseisde en bin nen drie uur zonk. Paul Mower, student en sinds vier weken bij de marine-re serve: „Ik dacht dat ik dood ging. Het schip sloeg om, en ik zat eronder. Ik droeg een zwemvest, omdat ik niet kan zwemmen. Ik hield mijn adem in en pakte vast wat ik maar kon. Ik dacht dat het een eeu wigheid duurde maar uiteind elijk kwam ik aan de opper vlakte terecht. De reddings boot kwam binnen een paar minuten, en ik werd uit het water gehaald". Stoker Kenneth Burrows is 22, en vaart normaal bij de koopvaardij. Dit was zijn eer ste tocht op een marine-schip. Hij vertelde dat hij en een andere stoker vast kwamen te zitten in een kleine kamer be- nedendeks, terwijl het water door de sluizen naar binnen kwam. „Ik zag wat licht, en wist dat daar de ontsnap pingskans lag. Maar pas toen het water al tot mijn borst gestegen was kon ik mezelf er toe brengen te duiken en er naar toe zwemmen. „Ik zwom een paar keer naar de sluisdeur, maar vanwege de waterdruk kon ik die niet open krijgen. Uiteindelijk stond het water hoog genoeg, en ik kon door de deur. Bin nen een paar minuten werd ik ..assxssts M - M "'wi De Magnus die op weg is naar de plaats van de aanvaring. Kort na de aanvaring: naast de Mermaid de omgeslagen mijnenveger Fittleton. stoker, bevestigde de berich ten dat er op zijn minst nog een klap geweest was voor de Mermaid uiteindelijk de Fitt leton ramde. „Ik dacht niet dat ik er ooit uit zou komen. Er zaten nog meer mensen in de mess, in paniek aan het schreeuwen, terwijl het water alsmaar hoger kwam, maar ik had geen idee hoeveel het er precies waren". Arnold Jeacock, die ook niet kan zwemmen, werd gered na dat hij via de schroefschacht omhoog gekropen was, en zich aan de kiel vastgeklampt had. „Ik zag hoe wij aan stuur boord de bakboordzijde van de Mermaid raakte. Toen bot sten we nog eens, en we be gonnen om te kiepen. Het vol gende ogenblik stond het dek onder water, en ik zat onder het schip, bij de schroeven. Ik kan niet zwemmen, en even dacht ik om maar mijn mond te openen en er een eind aan te maken. Maar toen moest ik aan mijn moeder denken, en ik kroop voorzichtig langs de schroef". Jeacock, een reservist die in het dagelijks leven voor de Britse Spoorwegen werkt, vertelde dat hij uiteindelijk ontsnapte via de beschadigde zijde van de Fittleton, en dat hij op de kiel geklommen was. „Mensen schreeuwden naar me dat ik eraf moest sprin gen, maar ik kan niet zwem men, dus ik nam het risico maar dat het schip zou blij ven drijven, in de hoop tijd te winnen. Het duurde maar een paar minuten voor ik op gehaald werd". Zes van de, geredde mannen hadden water en olie binnen gekregen, en moesten de nacht in het ziekenhuis door brengen. Commandeur John Slocock, hoofd van de Lon- dense afdeling van de marine reserve, waar alle opvarenden vandaan kwamen, vertelde dat zes van de 42 manschap pen aan boord beroepszeelie den waren. „Zoals op elk schip, hadden de oudere man nen veel ervaring". Gezag voerder, luitenant-Comman deur Peter Paget, een van de overlevenden, zit al 16 jaar in de reserve. Het bergingswerk zal waar schijnlijk verricht worden door het Nederlandse schip Magnus, dat een grote kraan aan boord heeft. Er worden eerst stalen kabels aan het schip bevestigd, waarna men hoopt het schip zo uit het water te kunnen lichten. Ook drie Britse schepen staan pa raat. copyright The Guardian int Kamer wil nadere studie streekvervoer DEN HAAG (ANP) - Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat moet opnieuw bekijken of het laten vervallen van on derbezette buslijnen wel moet doorgaan. Dat verlangen heeft de Kamer gisteren tot uitdrukking ge bracht door in meerderheid een motie van die trekking te aan vaarden die was ingediend dooi de PvdA-er Van der Doef. Of de minister de motie ook zal uitvoeren wilde hij gisteren nog niet zeggen ..Ik zal haar voor leggen aan de regering", zei hij alleen De motie was aan de orde bij het debat over de norm die minister Westerterp wil aan leggen bij het inkrimpen van het streekvervoer. Die norm houdt in dat buslijnen waarvan in de weekeinden en 's avonds slechts door vijf of minder men sen gebruik wordt gemaakt, op die dagen en uren moeten ver vallen. De minister heeft eerder al zijn bereidheid laten blijken om dit criterium te verfijnen, maar hij houdt dusver vast aan zijn opvalling dat men de in krimping van het streekvervoer al op 17 oktober, de datum van ingang van een nieuwe dienstre geling. moet worden begonnen. .V Elk kort na de Derde Dinsdag september vormen de it besproken onderwerpen .de weekbladen van deze Pei^k natuurlijk de Miljoenen en de Troonrede. En al de politieke kleur die het :blad heeft, wordt er gun- iver gedacht. Elsevier over de miljoenennota het miljardentekort en zegt daaruit en uit de Troonrede ;t dat het een politiek blijft pappen en nathouden, niet die een werkelijke kb its verbetering brengt. Vrij Ierland noemt de troonrede uitstalkast van onbereikte len en zegt dat alleen won en het economisch beleid kunnen redden. De Tijd ^7|jft „met gemengde gevoe- ,n s" kennis genomen van bet pl^eel en vindt dat Den Uyl itin^i heeft vertild. De Groene kt dasterdamraer ziet in Duisen- rgs werkstuk een knap in el- 44,lir gezette sollicitatiebrief Jör het kabinet Den Uyl voor ONES nieuwe regeringsperiode mem vier jaar. En de Haagse J. kt noemt de miljoenennota toeifr niet meer of minder dan zwarte testament van het inez Den Uyl. Een benau- dat velen nachtmeri orgen. het toch nog even over dat tent van Den Uyl te heb- De Haagse Post zegt: „Kort Resbengevat luidt de trieste at tdschap dat Nederland zelfs rmeer we met zijn allen gedu- :ond*le een reeks van jaren zeer t Bhsciplineerd matigen met lo- nen en collectieve uitgaven, een weinig rooskleurige toekomst te wachten staat. Veel bloed, veel zweet en veel tranen, maar geen enkel uitzicht op een overwin ning". Het blad concludeert: „De PvdA zou de verkiezingen van mei 1977 moeten durven ingaan met de slogan: „geniet meer met minder". Doet zij dat niet dan zal zij net als Wiegel partij kiezen voor de actieve en tegen de niet-actieve". Het blad vraagt verder in een aantal beklemmende pagina's of de Amerikaanse Watergate-af faire misschien meer versluierd heeft dan onthuld. Was Water gate soms niet meer dan een dwaalspoor? Fungeerde het Ho ward Hughes imperium als dek mantel voor de C.I.A.? Waren de belangen van de Maffia en de inlichtingendienst decennia lang verstrengeld? Werd Nixon misschien uiteindelijk geofferd voor de belangen van de CIA? En dat geeft al weer reden om te denken, machtige instituten als CIA en cyndicaat zijn per manent, presidenten zijn maar tijdelijk: je kunt hun herverkie zing verhinderen, ze afzetten of gewoon doodschieten. De Groene meent dat er na het lezen van Duisenbergs jonaste miljoenennota nog maar weinig christen-democraten over zullen zijn die verlangend uitzien naar hernieuwde regeringssamen werking met de VVD. Misschien hebben ze nog niet eens in de gaten hoe Wiegels luid rondge bazuinde kritiek moet dienen om zijn eigen economisch onbe- nul te verbergen, maar wel dat de socialisten voorlopig niet ge mist kunnen worden in de rege ring. Het spel van de liberaal- confessionele coalitie nu zou de financieel-economische chaos straks compleet maken. Een knappe sollicitatiebrief van het kabinet-Den Uyl dus, deze mil joenennota. De politie komt er deze week slecht af bij het blad. Herman dad is loslippig. Drs. Yvo Bau- doin van de Vereniging van Re- classeringsinstallmgen meent: „Als er geen alomvattende rege ling komt blijft het gesleutel in de marge. Als het vandaag hier goed gaat gaat het morgen daar fout en wij moeten steeds het bewijs leveren, terwijl voortdu rend blijkt dat de overheid on deugdelijk handelt". De Tijd wijdt de hele voorpagi na aan de twee oubollige stripfi guren pa Pinkelman en tante Pollewop. Nostalgie ja, maar ze komen terug. Evenals de troon rede en de miljoenennota elk jaar weer, waarvan het blad zegt, die met gemengde gevoe lens te hebben gelezen. Maar toch: „Ondanks de gemengde gevoelens van dit moment zou het niet onverstandig zijn te overwegen om met een coalitie van progressieven en christen democraten maar voor vier jaar bij te tekenen. De vormgeving daargelaten, de grondlijnen ver dienen het". Protestant zijn is in de Duitse democratische republiek be paald geen pretje. Vorig jaar alleen al weken 40 predikanten naar het westen uit. In de tijd deze week een kijkje in het oos ten waar nauwelijks plaats meer is voor christendom. Vrij Nederland meent dat alleen wonderen het economisch be leid nog kunnen redden. Tot nader order is aan de vooron derstellingen van deze miljoe nennota niet voldaan en zal ook niet worden voldaan. Waardoor het sociaal economisch beleid van het kabinet Den Uyl met alles wat het betekend heeft voor lager betaalden in een pe riode van diepe recessie toch niet meer zal blijken te zijn dan een op zichzelf bewonderens waardige koorddans over een reeks van zich plotseling ope nende afgronden. Bibeb praat met staatssecretaris Schaefer onthullend. Uitspraak: „De beste bestrijding van het gebler van Wiegel is hard wer ken, dingen voor mekaar krij gen. Mensen beoordelen je niet op babbels. Sinds wij hier zitten hebben meer mensen een door ons verbeterde woning dan Wie gel in zalen bij mekaar heeft geluld". Elseviers magazin, steeds meer papier voor twee gulden tien, inclusief btw, schreeuwt vanaf de voorpagina al over de finan ciële capriolen van het kabinet Den Uyl om dat binnenin nog eens dunnetjes over te doen: „Uit de miljoenennota en troon rede 1977 blijkt dat er bitter weinig valt te oogsten. Integen deel. Het kabinet begon de rit in mei '73 met een hoge werk loosheid en inflatie en het eind igt volgend voorjaar onder nog veel beroerdere omstandighe den. Miljarden guldens worden de komende jaren van Den Haag uit in de economie ge pompt. En dan nog zal Neder land in 1980 minstens 150.000 werklozen hebben". Prof. dr. L. de Jongs zevende deel van het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Werel doorlog verschijnt in oktober. Hij constateert daarin dat het Nederlandse industriële bedrijf sleven daartoe gestimuleerd door het departement van han del en nijverheid en zijn rijks bureaus, zich althans in de ja ren '40 tot '43 beijverd heeft om ook jegens de Duitsers ongeacht de aard van hun bestelling de traditie van punctualiteit hoog te houden. VS verbieden gebruik bepaalde kleurstoffen WASHINGTON (XJPI) - De Amerikaanse regering heeft het gebruik van bepaalde kleurstof fen verboden, die mogelijk een gevaar vormen voor de gezond heid. Het gaat om de stof „rood nr. 4" die gebruikt wordt om kersen voor marasquin te kleuren, en om koolzwart dat voorkomt in wenkbrauwstiften en mascara en dat eens werd gebruikt in drop en andere soorten snoep goed Het verbod gaat onmid dellijk in. Wat de rode stof betreft bestaat er een mogelijk verband tussen het gebruik er van en het ont staan van poliepen in de blaas en verschrompeling van de bij nieren, zoals bij proeven op honden is gebleken. Het middel mag nog wel gebruikt worden in uitwendig toegepaste genees middelen zoals mercurochroom Het gebruik van koolzwart is verboden, omdat er geen metho den bestaan om vast te stellen of er wellicht kankerverwekken de stoffen in voorkomen. ADVERTENTIE CITROËN MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroen voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. Kamerfracties ongerust over werksituatie in Drenthe Organist G us tav Leonhardt verzorgt het vrijdagavondcon cert op 1 oktober in de Grote Kerk te Den Haag. Op zijn pro gramma staan werken van Sweelinck, Van Noordt, Schildt en Böhm. In de Centrale Bibliotheek, Dr. H. Colijnlaan 343 Rijswijk wordt van 2 t/m 15 oktober een tentoonstelling gehouden van te keningen van J. G M. Delf- gaauw. DEN HAAG (ANP) „Het lijkt niet uitgesloten dat de werk- loosheidspiek in Emmen en in het algemeen in zuid-oost Drenthe in de komende winter maanden twintig procent of meer zal bedragen". Dit zeggen vijf Kamerleden van de fracties van de PvdA, KVP. ARP. CHU en PPR in hun brief aan de vaste commissie voor Economische Zaken. Volgens de kamerleden zijn de bestaande maatregelen onvoldoende om de zorgwekkende situatie in posi tieve zin te beinvloeden. Zij dringen dan ook aan op een pakket van maatregelen en zij willen dat de mogelijkheden om de dreigende teruggang van de werkgelegenheid tegen te gaan bestudeerd worden. Volgende week donderdag zal er met mi nister Lubbers van Economi sche Zaken overleg gepleegd worden. Voor dit gesprek is ook minister Boersma (Sociale Za ken) uitgenodigd. r.k. bisschoppen van de Verenigde iten zijn onder scherpe kritiek ko- n te staan vanwege de gesprekken, e een officiële bisschoppelijke del/v tie gevoerd heeft met Jimmy Carter, tsidentieel kandidaat voor de demo- nat ische partij, en president Ford, ndidaat voor de republikeinen, deze kritiek, vooral afkomstig van holieke publicisten en van de natio- le federatie van priesterraden, wordt bisschoppen verweten, dat zij de ortuskwestie zóh ebben benadrukt of er geen andere belangrijke kwest- zouden zijn. De gesprekken van deze maand ge voerd op verzoek van beide presidentie le kandidaten. De bisschoppen wilden hierop graag ingaan teneinde de abor tuskwestie en een reeks andere vraag stukken ter sprake te brengen. Carter en Ford stelden informatie van de kant der bisschoppen op prijs, terwijl zij tevens niet ongevoelig waren voor het grote katholieke stemmenpotentieel. Na afloop der gesprekken bleef de in druk hangen, dat de bisschoppen hun voorkeur lieten uitgaan naar de republi keinse kandidaat, de huidige president Ford. Reden: deze bleek in de gesprek ken toeschietelijker dan Carter ten aan zien van de eis der bisschoppen, dat de Amerikaanse grondwet geamendeerd zou worden om scherpere garanties te krijgen voor de bescherming van het ongeboren leven. De Amerikaanse bisschoppen hebben thans een verklaring uitgegeven, waarin zij proberen duidelijk te maken, dat zij in de presidentsverkiezingen geen partij kiezen. Tevens wijzen zij erop, dat zij zich inderdaad diep bezorgd maken om de abortus en constitutionele bescher ming van het ongeboren leven vragen, maar dat hun zorgen evenzeer uitgaan naar andere problemen. Met name noemen zij de werkloosheid in de Verenigde Staten, de voedselver deling in hun land en in de wereld, de mensenrechten, de ontwapening en de sociale rechtvaardigheid. Zij beklemtonen, dat hun grote be zorgdheid inzake het speciale vraagstuk van de abortus gebaseerd is op het feit, dat het leven niet alleen een waarde op zich is maar bovendien absoluut funda menteel voor de verwezenlijking van alle andere menselijke waarden en rechten. werk van de lutherse in Khodesië wordt ern- bemoeilijkt door steeds in l rtgheid toenemende ge iten, zo heeft de Lutherse reld Federatie in Genèvfc ledeeld. •schop Jones C. Shin van evangelisch-lutherse kerk i Rhodesië, zei tijdens een oek aan Genève: „Medische g, pastoraat en evangeli sa- worden door de voortdu- ide gevechten ernstig be- nerd. Wij beleggen geen inkomsten meer vanwege vechten en de landmij- J|ssu sschop Shiri zei dat twaalf de vijfentwintig Zweedse lingen die bij de 29.000 2P.gtk Gevechten in Rhodesië belemmeren werk kerk lidmaten tellende kerk werk zaam waren, Rhodesië hebben verlaten. Drie pastors en een jeugdlei der van de Rhodesische lu therse kerk worden volgens Shiri al ruim een jaar vastge houden, hoewel zij zijn vrijge sproken van de beschuldiging dat zij studenten zouden heb ben aangemoedigd guerrilla strijder te worden. Aan de katholieke universi teit te Nijmegen is hedenmid dag gepromoveerd tot doctor in de letteren J. B. T. M. Peters s.j. (35), wetenschappe lijk medewerker aan bet insti tuut voor Talen en Culturen van het Midden Oosten van de universiteit De titel van rijn proefschrift is: „God's created speech" en is gewijd aan de theologie van Abd al- Jabblr, een islamitisch den ker en schrijver uit de tiende en elfde eeuw. Onder meer komt de vraag aan de orde naar bet hoe en waarom van Gods spreken en de functie hiervan in de relatie tussen Goden mens. sen is Nico Versluis opgevolgd als redactiesecretaris van het weekblad De Bazuin. Het blad zal meer aandacht gaan beste den aan de theologie van het volk Gods, dat wil zeggen, „de theologie die in het alledaagse leven van gelovigen en christe nen ontstaat". Een tweede ac cent zal liggen op „open ogen en oren voor wat er aan ge leefde en gepraktiseerde kri tiek binnen Nederland te vin den is". De nieuwe koersbepa ling is mede het gevolg van een enquête onder de lezers. Er komen in Noord-Ieriand nog dagelijks mishandelingen van gevangenen voor, aldus de katholieke bisschop van Derry, mgr. Edward Daly. Voortdurend worden de bis schoppen in kennis gesteld van dergelijke gevallen. Vol gens de bisschop is er niets veranderd sinds de Europese commissie voor de rechten van de mens onlangs een rap port van zeshonderd bladzij den over de situatie heeft uit gebracht Bisschop Daly pleit in zijn verklaring voor de op richting van een onafhankelij ke onderzoekcommissie, waar men zonder angst voor repres- saille zijn klachten kan depo neren. Paus Paulus is dinsdagavond in Vaticaanstad teruggekeerd na een verblijf van twee maanden in de zomerresiden tie te Castel Gandolfo. Hij heeft zijn verblijf daar weke lijks onderbroken voor de ge nerale audiëntie, waartoe hij per helicopter naar het Vati- caan vloog. De bisschoppenvergadering van de Amerikaanse episcopaal se kerk heeft verklaard „van gedachte" te zijn, dat vrouwen die niet volgens de regels tot priester zijn gewijd een voorwaardelijke wijding zouden moeten aanvaarden, voor dat zij wettig als priester kunnen fungeren voor de drie miljoen leden van deze kerk. Zoals gemeld heeft de generale conventie van deze kerk. die de Amerikaanse tak vormt van de anglicaanse gemeenschap, zich vorige week akkoord verklaard met de toelating van vrouwen tot het priester- en bisschopsambt. Vijftien vrouwen waren in 1974 en 1975 al gewijd door plaatselijke bisschoppen. Na een hele dag van debat en discussie over een oplossing voor de kwestie rond de status van deze vrouwen, aanvaardden de bisschopen nu een theolo gisch geschrift, waarin de voorwaardelijke wijding wordt aanbevolen. Bijna alle vijftien betrokkenen zijn daartegen. Zij zeggen, dat aan de geldigheid van hun wijdingen (in Philadelphia en Washington) niet kan worden getwijfeld. Wat de bisschoppen met hun actie precies bedoelen is niet duidelijk, omdat zij blijkbaar de kwestie van het regularise ren overlaten aan de tien betrokken plaatselijke bisschoppen, die de vrouwen gewijd hebben. Deze tien hebben allen tegen de gedachte aan voorwaardelijke wijding gestemd en geven de voorkeur aan een soepele benadering, waardoor zij met de betrokkenen kunnen onderhandelen over een methode, via welke zij als priesteressen voor de kerk kunnen worden aanvaard. De Amerikaanse Episcopale kerk is de grootste tak van de wereldwijde anglicaanse gemeenschap, die zich achter de priesterwijding voor vrouwen heeft gesteld. Eerder gebeurde dit al door de anglicaanse gemeenschappen van Canada, Ierland, Nieuw Zeeland en Hong Kong. De kwestie raakt ook de verhouding tot de rooms-katholieke kerk, omdat het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid deze ontwikkeling als belemmerend voor de oecumene ziet Verwacht mag worden, dat erover zal worden gesproken, wanneer de aarts bisschop van Canterbury in april een bezoek aan de paus brengt. k. N 17.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9