Soldaat van Oranje'1'' zaterdag voor de camera Tuinbouw laat zien wat ze waard is CLOCK Hous e J. B. Charles blijft schelden WESTLAND 19 NU x.x.xx>,Jxx UUUAA1V X uoiNutniJAij Z6 biüfTnavujiüK i>» Jack Nicholsbn n Jr fantastiesakteuren - Bie&Koot té gekke grapjurken, dan.., ja k dan zul je Clock House 1 ook wel erg goed vinden. Nieuwe Noorse pullovers, for that happy Lovin' Feeling, «tfï- AlsjeMickJagger «X nog steeds de ','f® beste Röck'n Roll zanger vindt, de nieuwe single van Albert West héél romanties vindt, y David Bowie 'n maffe vogel vindt, als je Abba prima vindt, Een proeve van bekwaamheid van wat Jack Thüring en de knutselaars van de Stichting Vliegsport Gilze Rijen zoal kunnen doen. Na de Thunderbolts voor Levine's ..Een brug te ver" maakten zij voor „Soldaat van Oranje" bedriegelijk echte Duitse jachtvliegtuigen. „Dit wordt wéér de duurste Nederlandse speelfilm ooit gemaakt", deelde producent Rob Houwer gisteren verge noegd mee aan de Ne derlandse pers, die zich •op het vliegveld Valken burg had verzameld om het laatste nieuws te vernemen over de ver filming van Erik Hazel- hoff Roelfzema's „Sol daat van Oranje", waar voor de opnamen zater dag in Marlot zullen be ginnen. Hij wilde en passant ook wel kwijt dat de kosten „bij goed weer" zo'n vijf miljoen zouden bedragen, maar méér bij een natte herfst. Het productie fonds doet voor een flink be drag mee, net als bij de vorige films, die Houwer met regis seur Paul Verhoeven maakte: „Wat zien ik", „Turks fruit" en Keetje Tippel". „Maar ze heb ben elke keer hun geld terug gekregen met 20 procent ren te", zegt Houwer niet zonder trots. Voor Paul Verhoeven stond „Soldaat van Oranje" al een tijd op het verlanglijstje, maar de kosten waren te hoog zodat „Keetje" eerst aan de beurt kwam. „Nu moest het gebeu ren", zegt Houwer, „anders kón het niet meer", waarna hij nog verklaart dat je beter een middeleeuwse film kunt ma ken dan een reconstructie van dertig jaar terug. „Neem bij- lllllllUlllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllli j Nieuwe spuit brandweer Leidschendam: 184 mille LEIDSCHENDAM - De Leid- j schendamse brandweer gaat j binnenkort de vijftien jaar oude j hogedruk-autospuit vervangen door een nieuwe. De gemeente- raad is een krediet van ruim 230.000 gulden gevraagd voor verschillende voorzieningen waarvan 184.000 gulden voor een nieuwe spuit. Als eerste uit- rukvoertuig komt er verder een motorspuit op aanhangwagen terwijl bovendien vijf alarmont vangers en drie portofoons wor den aangeschaft. Met de nieuwe portofoons zal een langere af stand kunnen worden over brugd dan met de huidige. ir llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll'/.tllllllllll Culturele- manifestatie in Hazerswoude Hazerswoude Onder auspi ciën van de Culturele Commis sie wordt in de tweede week van maart een aantal culturele evenementen, waaronder een toneelvoorstelling en een con cert, op touw gezet. Het ligt m de bedoeling dat deze evenementen in het multifunc tioneel centrum „Het Anker", dat dan gereed zal zijn, zullen plaatshebben. De commissie heeft zich inmiddels tot de raad gericht met het verzoek om een extra subsidie. Welke onderdelen de rest van de feestweek ter gelegenheid van de opening van ,,Het Anker" zullen vullen, staat nog niet ge heel vast. De gedachte van de commissie gaat uit naar aantal films, die zij nog eerst zal moeten selecteren. Dat ze nog de lucht in konden werd ook bewezen. De acteurs bleven echter nog veilig op de grond in hun oude Lincoln, omzoomd door ijverige fotografen. voorbeeld het Scheveningse Kurhaus, dat kun je toch voor één scene niet nabouwen". „Soldaat van Oranje" zal de komende zeven weken geheel op lokatie worden opgenomen, zoals Erik's studentenkamer in Leiden enop het Binnenhof No. 7, waar eens de S. D. zat. In het voorjaar volgen dan nog opnamen in Engeland waarvoor Henry Fonda als hoofd van de Engelse contras pionage en Charlotte Ram- pling zijn aangetrokken. De rol van Erik in de film Landsheer geheten wordt vertolkt door Rutger Hauer. Lex van Delden, Eddie Habbe- ma, Derek de Lint. Huib Rooy- mans en Dolf de Vries spelen zijn strijdmakkers. De rol, van koningin Wilhelmina is toege vallen aan Andrea Domburg. Dat naast de acteurs veel, au thentieke oude autootjes en vliegtuigen een heel belangrij ke rol vervullen werd na de persbijeenkomst buiten even gedemonstreerd. De film zal september 1977 in 60 theaters in Nederlandse première gaan. Milo V POELDIJK Door een bal, met daarop de letters NU, in een enorm bloemen- en fruitbed te plaatsen, opende Prinses Beatrix gistermiddag officieel de grote bloemen-, groente-, en fruit-tentoonstelling „Westland 19 NU" in de Veiling-Westland- Noord in Poeldijk. Na deze ope ningshandeling werd de prinses door de voorzitter van deze vei ling, de heer J. H. J. Rcincke, en de voorzitter van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, de heer ir. G. Buis, rond geleid langs de zee van bloe- mencomposities, groenten en fruit. De prinses wandelde ruim drie kwartier lang de na- tuurpracht. De prinses kwam gistermiddag om drie uur bij de hoofdingang aan, waar haar bloemen werden aangeboden door de 8-jarige Ir ma Vijverberg. De vele aanwezi gen buiten verwelkomden haar uitbundig. Kort daarna werd het koninklijk bezoek verwel komd door de burgemeester van Monster, de heer G. A. Stolwijk, gedeputeerde Eijsink, de heer Reincke en de voorzitters van de overige Westlandse veilingen. Eén van hen, de heer P. A. Enthoven van de CCWS-bloe- menveiling, belichtte tijdens zijn welkomstwoord in de grote hal, het belang van het Westland als tuinbouwgebied. „Er is veel aan gelegen de naam „Europa's Tuin" te behouden". Met de pre sentatie van .Westland 19NU" wil men nu dus laten zien wat de tuinbouw waard is. De bezoekers krijgen daartoe de komende dagen ruimschoots de gelegenheid. In het 7000 vier kante meter grote „landschap" zijn enorm veel produkten te zien. Aan het geheel nemen 26 bedrijven deel. Zij brengen on der meer nieuwe chrysantenras sen, het azalearas „Bonte Vo gel" en nieuwe fresia- en rozen- rassen. Naast de vele groente en fruitzendingen, trekken ook de snijbloemen de aandacht. Opvallend is voorts een afdeling waar alles in wit is opgezet: witte gladiolen, een witgeschil derde met vele produkten opge sierde boom, bloemkolen, witte anjers en twee alweer witte pa pegaaien. In de hal bevinden zich tevens vijvers met verlichte fonteinen, die de sfeer van de tot een prachtig park omget overde veilinghal nog meer re liëf geven. De expositie, die gis teren reeds vele bezoekers heeft getrokken, duurt tot en met zon dag. De openingstijden zijn van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. J. B. Charles, pseudoniem voor de Leidse crimino loog professor dr. Willem Hendrik Nagel, is een onverzoenlijk schrijver, wiens literair werk drijft op de haat. Al in zijn boek „Volg het spoor terug" (1953) verwoordde hij zijn blinde woede tegen alles wat Duits is en op enigerlei wijze verband houdt of contacten heeft gehad met Duitsland. Ruim twintig jaar later is daar nog niets in veranderd. In zijn nieuwe boek „Hoe bereidt men een ketter" gaat Charles nog even heftig tekeer en hebben zijn uitval len nog niets van hun onbekookte drift verloren In bijna honderdveertig korte en lange stukjes scheldt J. B. Charles de wereld overhoop en met name Duitsland, waar volgens hem het fascisme nog steeds levend is: „Dit rotiand góót zich weer misdragen". Luns wordt consequent „Hese Hufter" genoemd, de Duitse politicus Franz-Joseph Strauss wordt voortdu rend vermeld als „Hitler's luitenant", godsdienst' is „een gevaarlijke zaak. Het is een ontzettend krimino- geen fenomeen" en in Nederland zijn „nog twee miljoen geestelijike Colijns en Van Heutzen, afgezien van de acht miljoen vleselijke Hufters". Dat moet toch opluchten als je het een keer geschre ven hebt, maar J. B. Charles weet van geen ophouden en blijft doorschelden. Waarom, pu de oorlog al zo lang voorbij is?, is hem vaker gevraagd en verweten. „Omdat het de tijden van vandaag de dag zijn", antwoordt hij in zijn boek. Misschien heeft hij daar wel gelijk in, maar het is zeer de vraag of hij iets befeikt door die mening zo uit te dragen. Zelfs kinderen weten het: schelden doet geen pijn. JAN NIES J. B. Charles: Hoe bereidt men een ketter. Uitgave: De Bezige Bij, Amsterdam. Prijs: 19,50. J. B. Charles.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6