Ford en Carter vanavond voor tv in debat Stroomstoring Zuid-Holland Rhodesisch kabinet akkoord met voorstellen Kissinger Cape en shawl bij vernieuwde Max Heymans LEVEN DUURDER IN BELGIE EN FRANKRIJK LEIDSE COURANT PAGINA 13 Gekleed ensemble van een soepel jersey-achtig materiaal in wit met donkergrijs! Opvallend zijn de grote bontkraag en manchetten. AMSTERDAM - Max Heymans b eeft zich volko- tnen vernieuwd, tijn stijl is ditmaal Uitgesproken ro- ntisch. Er zijn jiog maar enkele rechte modellen, Btfie aan zijn langdu- Chanel-vere- herinneren. I lies is soepel en vierig. Pakjes met klok kende rokken of wijde japonnen die door een ceintuur pijeen gehouden 'orden met daar- jover een wijde ca- Vaak wordt dit jgeheel gecomple- rerd door een sto la, die dan over de jcape wordt gedra peerd. Sommige mantelpakjes van tweed of pièd de poule krijgen in plaats van een cape een grote driehoeki ge shawl van de zelfde stof. Veel mantels zijn robes- man teaux: de on derpanden vormen een geheel, zodat de mantel zglfs bij de hevigste stormvla gen niet open kan waaien. De driehoekshawl vinden we ook bij de avondkleding te rug. De avondkle ding van Heymans is geïnspireerd op de folklore van de Balkan. Hoofddoe ken, boleros, pof fende mouwen, wij de rokken of ha rembroeken ken merken deze model len. De avondtoiletten zonder Balkan-in spiratie hebben vaak een lange broekrok met ui terst wijde pijpen. De kleuren zijn zeldzaam mooi. Alle rode herfstinten van bladeren, bes sen en bottels, ge combineerd met zwart, grijs, sepia of gebroken wit. Voor de avond veel zwart. Voor over dag overheersen de warme rode kleu ren. erbetering situatie ~1niddenstand eerwacht EN HAAG (ANP) - De econo- lische ontwikkeling in het mid- en- en kleinbedrijf zal naar erwachting enige verbetering an de inkomensontwikkeling por zelfstandigen meebrengen, laar de rendementspositie zal nauwelijks boven het diepte punt van vorig jaar uitkomen. Aldus luidt de conclusie uit het rapport van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), dat geba seerd is op gegevens van het Centraal Planbureau. Uit het rapport van het EIM blijkt verder dat voor de mid den- en kleinbedrijven in de de tailhandel een geringe terug gang van de winstgevendheid zal optreden. „Bij de midden standers in de nijverheid zal daarentegen van een kleine stij ging sprake kunnen zijn, maar dit betekent nog geen funda mentele verbetering", aldus het EIM. cfeft feme et 23 Via aanplakbiljetten wordt in Amerika reclame gemaakt voor het eerste televisiedebat tussen de twee presidents kandidaten, dat in Philadelphia wordt gehouden. WASHINGTON (RTR) In de Verenig de Staten komt vanavond het eerste van drie tv-debatten tassen president Ford en Jimmy Carter op het scherm. De uitzending, die negentig minuten zal du ren, wordt opgenomen in het „Old Wal nut Street Theatre", in Philadelphia, en zal een honderd miljoen tv-kijkers in de Verenigde Staten bereiken. Het debat wordt zondagmiddag in Nederland uit gezonden. In dit eerste debat zullen vooral de eco nomie en de binnenlandse problematiek op de voorgrond staan. Het is zestien jaar geleden dat een dergelijk spektakel voor het laatst plaatsvond, nl. in 1960 toen John Kennedy het opnam tegen Richard Nixon. Carter zal ongetwijfeld aan de tand wor den gevoeld in verband met het recente ophefmakende vraaggesprek met „Play boy", waarin hij deze week zegt dat hij best eens verlangend naar vrouwen kijkt en dat hij daarmee in gedachten overspel pleegt. Volgens waarnemers zal vooral de stijl, meer dan de diepgang, van de debatten een rol spelen, juist zoals in 1960. De twee kandidaten zijn zich daar goed van be wust en hebben zich de opnamen uit die tijd laten tonen. Geen van beiden heeft opvallend retorische talenten, maar ze zijn allebei zeer goed op de hoogte en speciaal voor deze gelegenheid klaarge stoomd. DEN HAAG Pierre Salinger, de voor malige perschef van president Kennedy, is ervan overtuigd dat Jimmy Carter de verkiezingen zal winnen, saünger ver wacht echter dat het een overwinning op het randje zal worden. Hij vindt het dan ook belangrijk dat de Amerikanen in Europa op 19 november hun stem zullen uitbrengen en het liefst natuurlijk op Carter. Deze 100.000 stem men kunnen de balans naar Carter laten overslaan. Salinger zei dit gisteravond tijdens een bijeenkomst in Hotel Promenade in Den philips tegen herziening ondernemingsraad VDHOVEN (ANP) Philips vindt het evenals de werkgevers inden VNO en NCW volstrekt onjuist om zo kort na de wijziging n de wet op de ondernemingsraden van 1971 al weer tot jrijpende veranderingen over te gaan. jen van de bezwaren van Philips tegen de veranderingen is dat et overleg dan niet meer centraal zou staan. Een ander bezwaar |1| dat de ondernemingsraad alleen nog maar uit gekozen leden >1 bestaan. De bestuurder van de onderneming zal er geen deel leer van uitmaken. „De arbeidsverhoudingen kunnen hierdoor nodig worden verscherpt", aldus Philips. ïilips is bang dat het overleg ernstig kan worden geschaad anneer de ondernemingsraad „nieuwe stijl" voortijdig standpun- En gaat innemen en bekend maken. et medebeslissingsrecht vindt Philips in strijd met de bevoegdhe- en in de onderneming. De direktie heeft zich met de bezwaren tot de vaste commissie j|p oor Sociale Zaken van de Tweede Kamer gewend. De aanleiding 'Msj iervoor is vooral dat Philips uit de vele discussies over de ndernemingsraad de indruk heeft overgehouden dat bij velen het ïzicht over de praktijk van de ondernemingsraad ontbreekt. Zweef hond Om, zonder brok ken, moederziel al leen op deze ma nier een motorloze glijvlucht te maken, is al moeilijk ge noeg, maar om dit te doen met een dierlijke passagier, in casu een her dershond lijkt een schier onmogelijke opgave. Niettemin deed Burke Ewing uit Californië dit zonder ongelukken tijdens de kam pioenschappen voor deze manier van zweefvliegen in Grandfather Moun tain (Californië). Of de hond het nu zo leuk vond valt te betwijfelen. ^VUtlUUIMJ Explosie in transformator VOORBURG (ANP) Het zuide lijk deel van Zuid-Holland, van de kust tot Vianen, heeft gis teravond te maken gehad met een stroomstoring, die volgens het electriciteitsbedrijf Zuid- Holland in Voorburg maxi maal een half uur heeft ge duurd. Oorzaak was een explo sie en aansluitend brand in een zogenaamde spanningstrans formator in het 380 kilovolt station Crayestein bij Dord recht. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorge daan. Volgens ir. J. H. Goossens, direc teur van het EZH, deed de ex plosie zich om 21.59 uur voor, waardoor een spanningsval in het hele verzorgingsgebied, in clusief Rotterdam en Den Haag, te merken was en de electriciteit uitviel in Dord recht, Alblasserdam, Middel- hamis en nog een aantal plaat sen in die omgeving. Om 22.21 uur was door omschakelingen in het zogenaamde koppelnet stroomlevering in Dordrecht weer in orde en 5 minuten later ook in de andere plaatsen. „Daarmee was de situatie voor verbruikers weer normaal", al dus ir. Goossens. Over de oor zaak van de explosie in het onbemande station is nog niets bekend, evenmin als over de schade. Veel water op Mars PASADENA Geleerden van het Vikingproject heb ben meegedeeld dat Mars waarschijnlijk meer water heeft dan de aarde, in de weldige hoeveelheden ijs en de rest van de planeet bestaat vermoedelijk uit een dunne laag steen over een enorme ijsdeken. Met de bekendmaking van deze bevindingen van de Viking is een emd gekomen aan een reeds lang be staand geschilpunt over de samenstelling van de pool kap op Mars. Velen meen den dat deze bestond uit bevroren koolzuurgas. Het deel van de Viking, dat in een baan rond de pla neet is gebleven heeft vast gesteld dat de temperatuur aan de pool 73 graden Cel sius onder nul is. Bevroren koolzuurgas of „droog ijs" zou al bij veel lagere tem peratuur zijn verdampt Waarschijnlijk is de ijskap honderden meters dik. Een van de geleerden, dr. Hugh Kieffer, zei dat de 90 km brede krater Korolev aan de noordpool vol zit met ijs. [Ruige 100% Q095 shetlands pullovers üb> LOIS, corduroy jean CC tZ met uitlopende pijp OO.- J; LOESAKA/NAIROBI (AP/UPD - De Rho- desische nationalistenleiders bisschop Moe- zorewa en Joshua Nkomo zullen zaterdag uit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka in Rhodesië aankomen om kontakt op te ne men met vooraanstaande nationalisten over de voorstellen van Kissinger over de vor ming van een meerderheidsregering in Rho desië. Gisteren heeft de Rhodesische premier Ian Smith verklaard dat zijn kabinet overeen stemming had bereikt over de Amerikaanse voorstellen. Vandaag komt de parlements- fractie van Smith's partij, het Rhodesische front, bijeen om zich op haar beurt over de voorstellen te buigen. Smith heeft gezegd dat als zowel de fractie als het kabinet met Kissingers ideeën instemmen, goedkeuring door tweederde van het parlement de vol gende stap zal zijn. Smith zal zijn landgeno ten morgen over de radio op de hoogte stellen van de Amerikaanse voorstellen en zijn antwoord er op. Intussen verzekerde Kissinger zich van nieu we steun voor zijn onderhandelingspakket voor zuidelijk Afrika, ditmaal van Zaire's president Moboetoe Sese Seko. Ook Jomo Kenyatta, president van Tanzania, heeft zich achter de voorstellen van Kissinger geplaat st. De Amerikaanse voorstellen komen er op neer dat de regering van Rhodesië zich moet uitspreken voor een zwart meerderheidsbe wind, Groot-Brittannië een constitutionele conferentie belegt waarbij binnen de twee jaar de onafhankelijkheid en de meerder heidsregering moeten worden geregeld. In de tussentijd zou een overgangsregering aan het bewind moeten komen en zouden de zwarte guerrillastrijders op dat moment hun gewapende strijd moeten staken. Weer evacuatie van hellingen La Soufrière POINT-A-PITRE (AP) Duizen den dorpelingen die wonen op de hellingen van de vulkaan La Soufrière op Guadeloupe zijn gisteren opnieuw geëvacueerd nadat een inwendige explosie diep in de bergen een nieuwe aardbeving tot gevolg had die 19 minuten duurde. De afgelopen twee maanden is de berg vrijwel voortdurend on rustig geweest en de herhaalde evacuaties van de inwoners uit dit gebied hebben grote econo mische schade toegebracht aan het eiland. Wetenschappelijke onderzoe kers die de activiteiten in de vulkaan permanent volgen ver klaarden dat de aardbeving zo'n kracht had dat de naalden van hun seismograaf ruim zes minu ten op de hoogste stand bleven staan. Voor zover bekend zijn bij dit laatste incident geen gewonden gevallen en is er geen schade aangericht. Na een operatie die zes uur heeft ge duurd, heeft de Fransman Pierre Bouvrande zijn arm weer terug aan zijn lichaam. Vrijdag werd Bouvrandes rechterarm door een electrische zaagmachine boven de elleboog afge zaagd. In een zie kenhuis dat gespe-i cialiseerd is opj hulp aan zwaar ge-i wonde handarbei-j ders, werd de arm. weer aangezet. Bouvrandes vrouw lijkt optimistisch over de genezing van haar man. J Fusie van ziekenfondsen een feit UTRECHT (ANP) De fusie in de ziekenfondswereld is een feit. Gisteren had in Utrecht de op richtingsvergadering van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) plaats. De VNZ, ontstaan door de fusie van de vier overkoepelende zie kenfondsorganisaties in ons land, gaat op 1 januari 1977 officieel van start. Alle 71 ziekenfondsen in Neder land zijn bij de VNZ aangeslo ten. In totaal behartigen zij de belangen van ongeveer 9,5 mil joen verzekerden. De VNZ wil uiteindelijk komen tot één ziekenfonds per regio. Momenteel werken er nog ver schillende ziekenfondsen in één en het zelfde gebied. Aan deze versnippering wil men een eind maken. CPN Voor het eerst in de geschiedenis van de Tweede Ka mer is een lid van de CPN-frac- tie benoemd tot lid van het Ka mer-presidium. Het is de heer W. F. H. van het Schip, die werd gekozen tot zesde ondervoorzit ter. Marnix Gijsen wordt in het zweeds vertaald. Vorig jaar werd 'Joachim van Babyion' van deze bekende vlaamse au teur al in het Zweeds uitgege ven. Dit jaar volgen 'Telema- chus in het dorp' en 'Klaaglied om Agnes'. 'Telemachus in het dorp werd al vertaald in het Frans, Hongaars en Roemeens. Orez Mobiel, Paviljoensgracht 68, Den Haag, exposeert van 28 september tot 31 oktober recen te tekeningen en een documen tair overzicht van werken van Gerard Verdijk en schilderijen, gouaches en tekeningen van Staf Renier. Vrouw bijt controleur in tram ROTTERDAM (ANP) Een 27-jarige ziekenver- zorgster heeft gisteravond een controleur en een trambestuurder van de RET, het openbaarvervoer bedrijf in Rotterdam, bijt- wonden toegebracht, toen zij betrapt werd op het meerijden in een tram zon der plaatsbewijs. De vrouw attaqueerde eerst de controleur, die haar ver zocht haar plaatsbewijs te tonen, en vervolgens de be stuurder, die haar belette uit de tram te vluchten. De controleur liep een bloe duitstorting op in de borst en de bestuurder een beet in een vinger. De ziekenver- zorgster werd overgedra gen aan de politie, die haar arresteerde. VF.RZFKF.RINf»FN Een ongeluk is niet altijd terv^ voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Voorkom dat u m moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huisA||Ëll3^ uw auto en rekreatie. Ga voor een deskundig advies naar de B LEIDSE SPAARBANK PRIJZEN AARDGAS TUINBOUW OMHOOG DEN HAAG (ANP) De minis ters van economische zaken en van landbouw hebben besloten, het in 1974 door het kabinet bepaalde beleid inzake de aard- gasprijzen voor de tuinbouw voort te zetten. De halfjaarlijk se verhogingen zullen gehand haafd worden, nu het land bouwschap een door minister Van der Stee van landbouw voorgestelde meerjarenovereen- komst niet heeft aanvaard. De beide bewindslieden hebben nu de Gasunie gevraagd, de contractprijs van aardgas voor tuinders-grootverbruikers, die sinds 1 april van dit jaar 10,771 cent per kubieke meter was, 1 oktober aanstaande te verhogen tot 11,909 cent en 1 april vol gend jaar tot 12,667 cent. Dit betekent een verhoging in een jaar met bijna 1,9 cent. Kampeerders krijgen gelijk UTRECHT (ANP) De fami lies J. Bavelaar uit Leiden en J. Nagtegaal uit Breukelen moeten alsnog een vergunning krijgen om te kunnen kamperen op hun beider stukjes prive- grond aan de Loosdrechtse plassen. Bovendien moet het plassenschap Loosdrechtse Plassen de in beslag genomen tenten teruggeven. Dit besloot de rechtbank in Ut recht gisteren bij de uitspraak in een kort geding, dat de heren Bavelaar en Nagtegaal hadden aangespannen tegen het Plas senschap. Bij de behandeling van het ge ding betoogde de raadsman van het Plassenschap, dat langzaam aan het aantal kampeervergun- ningen moest worden beperkt om zodoende een beter beleid voor natuurbehoud te kunnen voeren. De raadsvrouwe van de kamperders stelde daar tegen over dat haar cliënten volgens de vergunningenverordening aanspraak konden maken op een gewoonterecht, omdat zij al vele jaren aan de plaszoom kampeerden. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België staan weer enke le prijsverhogingen voor de deur, waar van sommige nogal drastisch uitvallen. Sigaretten gaan 3 frank in prijs omhoog. Een gewoon pakje sigaretten kost dan in België al 35 frank, luxe sigaretten maar liefst 38 frank. Een twepde prijsverhoging is die van koffie. Als gevolg van de fors gestegen prijzen van koffie op de wereldmarkt gaat de koffie in België op zijn minst 14 frank en ten hoogste 28 frank per kilo omhoog. De Belgische prijzencommissie, die de minister van economische zaken advies moet uitbrengen, is verdeeld, maar de koffiebranders hebben al laten weten, dat wanneer de minister hun ad vies van 28 frank per kilo niet opvolgt, weldra toch weer nieuwe prijsverhogin gen nodig zullen zijn omdat ook op de wereldmarkt de prijsstijgingen van koffie nog niet voorbij zijn. In één jaar tijd is de consumentenprijs voor koffie in België 80 frank per kilo gestegen. Voorts gaan de kijk- en luistergelden omhoog. Hier zijn de verhogingen als volgt: radio van 429 naar 458 frank. Zwart-wit televisie van 1617 naar 1727 frank. Kleurentelevisie van 2524 naar 2697 frank. Radio- en- zwart-wit televisie samen: van 1848 naar 1974 frank. Radio en kleurentelevisie samen: van 2755 naar 2944 frank. Tenslotte is reeds nu bekend geworden dat ook de tarieven voor het openbaar vervoer (trein, tram en bussen) voortaan elk jaar per 1 juli 10 procent zullen stijgen. De tarieven voor goederenver voer per trein gaan binnenkort 10 pro cent omhoog. Ook de Fransen zullen voor het bestrij den van de inflatie in hun land, die het dubbele van die in de gelijkende landen is, diep in hun zak moeten tasten en hun buikriem krachtig moeten aanhalen. Pre mier Raymond Barre heeft gisteren het langvoorbereide anti-inflatie- en sane ringsplan van de regering bekendge maakt. In tegenstelling tot Nederland is het voor naamste kenmerk van het plan ter be strijding van de inflatie een krachtige verhoging met nagenoeg alle belastingen. Die over het lopende jaar zullen met 4 tot 8 percent verhoogd worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13