lJeugd lijdt aan motorische verschraling £cidóc(3ou^cmt Amsterdamse politie gaat optreden tegen illegale gokhuizen Systeem-Sparen VN teveel feestjes, te laat beginnen en onbegrijpelijke taal rpROF. DR. S. SYBRANDY I Programmeur overleden na beroving j luurpnjs fhankelijk an woning ïderlanders chtten eigen op Massaal ontslag dreigt in scheepsbouw Boete van f 500 geëist tegen politie-man Aap zet dorp op stelten Motie tegen Jigal Allon verworpen Frankrijk wijst conventie terrorisme af iENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 TRECHT (ANP) „In onze tijd van mecha- satie, gemotoriseerd vervoer, roltrappen en (ten treedt motorische verschraling op. Dit in al bij jonge mensen worden geconstateerd, et aantal scholieren met een afwijking in an houding, vooral vergroeiingen in de wer- elkolom, is groot. De oorzaak is dat zij te einig lichaamsbeweging nemen", rof. dr. S. Sijbrandij liet gisteren deze waar- ihuwing horen in zijn rede „Ontwikkelingen i de orthopedie", waarmee hij het ambt van ewoon hoogleraar in de orthopedie aan de ijksuniversiteit in Utrecht aanvaardde, ok onder de studenten is een flink aantal notorisch onbegaafd en motorisch ver- :hraald". „De student heeft zijn hele leven in schoolbanken gezeten en hij brengt verder og enkele jaren zittend in de collegebanken n staande in de laboratoria door. Dit bete ent", aldus prof. Sijbrandij, „dat er niet vol- aan wordt aan de behoefte van een lichaam de groei. Organen en spieren worden niet itimaal gebruikt". Sen niet onaanzienlijk deel van de miljarden ie door de sociale verzekeringen worden uitge- eerd, wordt betaald op grond van orthopedi sche diagnoses. De rugklachten spannen daar bij de kroon. Spier- en gewrichtsklachten wor den ook erg vaak voor ziekteverzuim aangege ven", aldus prof. Sijbrandij. „Vaak zijn er bij jonge volwassenen met rugpijn geen orthopedi sche afwijkingen van betekenis te constateren. Aan een grote groep jonge ruglijders worden uitkeringen betaald zonder dat duidelijke af wijkingen kunnen worden vastgesteld". Prof. Sijbrandij heeft de indruk dat grote groepen patiënten er bewust of onbewust makkelijk toe overgaan zich ziek te melden en daardoor ten onrechte aanspraak maken op een uitkering. Hij pleitte ervoor het nationale stelsel zo te hervormen dat „het niet meer onze moraal zal verzieken, minder neurosen zal veroorzaken, niet langer de spreekuren zal overbelasten en de economie in gevaar zal brengen. Er moet gestreefd worden naar een mentaliteitsverande ring waardoor de mensen meer verantwoorde lijkheid gaan dragen voor hun eigen functione ren ten aanzien van arbeid, gezondheid en uitkeringen". Prof. Sijbrandij voelt veel voor de invoering van een eigen risico in de verzeke ringen. Skelet van een jongeman i Bij de Londense Tower is gisteren aan de voet van een oude Romeinse muur, het skelet ontdekt van een jongeman, die ver moedelijk 15 tot 20 jaar oud is gewor den, en niet langer dan 1.65 m. Hij moet het slachtoffer zijn geworden van geweld De schedel vertoont een gat boven het rechter oog en aan de ach-1 terkant van de j schedel, terwijl de, kaak gebroken is. Het skelet is gevon den op een diepte van bijna 5 meter. Voorbeeld ter navolging DE OVERHEID KAN, als zij dat wil, snel inspringen op maatregelen van elders, die ten gunste van de consument kunnen uitvallen. Dat toont de gemeente Den Haag, in het bijzonder de wethouder van Economische Zaken van deze gemeente aan. B en W van Den Haag willen namelijk de tarieven van gas en elektriciteit berekenen zonder de Kal kar-heffing daarbij te betrekken. Deze heffing kan verval len, omdat de regering besloten heeft de financiële deelne ming aan projecten, dus ook aan het Kalkarproject, uit de algemene middelen te betalen. Den Haag onderdrukt de neiging, om deze heffing in de tarieven in te bouwen, om op deze manier de dure produktie van gas en elektriciteit /nede te bekostigen. Een neiging, die ook de overheid in het algemeen soms vertoont, om uit de financiële problemen te komen. DE HAAGSE WETHOUDER voelt daarvoor in dit geval niets. Hij wil de tariefsprijzen in ieder geval beheersen ten gunste van de consument. Een voorbeeld, dat navolging verdient, ook voor gemeenten als bijvoorbeeld Leiden, dat zeer hoge tarieven kent, zo niet de hoogste in het land. NATUURLIJK KAN de centrale overheid deze plannen altijd nog doorkruisen en bijvoorbeeld bezuinigen op de uitkeringen aan de gemeenten. Zij zou daarbij kunnen wijzen op de „gewenning" van de consument aan het betalen van de Kalkarheffing. Maar dan zijn er altijd nog de gemeenteraden, die daar een stokje voor kunnen steken, onder verwijzing naar de nadrukkelijke eis van de centrale overheid, dat bijvoorbeeld de ondernemers een zo beheerst mogelijke prijspolitiek moeten voeren. Dat geldt echter ook voor de overheid, de grootste werkgeefster in Nederland. HAAG ANP De huur- moet afhankelijk worden de kwaliteit van de wo- ig. Daarom moet een varia- e huurverhoging mogelijk n, die ligt tussen 0 en 12 rocent, aldus staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting een brief aan de Tweede ner. staatssecretaris wijst erop, volgend jaar het percentage de huurverhoging in begin- 8 moet bedragen.. Maar de rkelijke huurprijswijziging variëren van een huurverla- g of huurbevriezing tót een iabele huurverhoging tot ma- laal 12 procent. Omdat deze zigingen vastgelegd moeten rden in een nieuwe huurwet de huurverhoging volgend ir pas op 1 juli ingaan, aldus atssecretaris Van Dam. ÜSSEL (ANP) Drie Neder- ders, die een jaar geleden in twerpen de firma „Handels- herneming Verzendhuis In- nationaal" hebben opgericht, rden er door de Belgische itie van verdacht dat zij een ital Belgische bedrijven heb- i opgelicht voor een totaal- Irag van ongeveer anderhalf joen gulden. drie mannen, waarvan er ie uit IJsselstein afkomstig en één uit Wijk bij Duurste- bestelden in naam van de na ongeveer 75 Belgische le- anciers allerlei goederen, ider daar ooit een cent voor Jetalen. Het grootste deel van gekochte waar is inmiddels ir Nederland verdwenen, verdachten zijn waarschijn- naar Nederland gevlucht, lgens de Belgische politie irden de mannen ook in Ne land van dezelfde praktijken dacht. i Op de artillerieschool in de Britse stad Talisbury is gisteren een nieuw i artillerie wapen onthuld: een 155 mm veld-houwitser van het type fh 70. Het is het eerste grote wapen dat door de NAVO-landen i gezamenlijk is ontwikkeld. Groot Brittannie, West Duitsland en Italie- j hebben ieder een gelijk aandeel gehad in de ontwikkeling van het j wapen. De produktie van de eerste 500 eenheden is reeds begonnen. Het wapen zal aan het eind van de jaren zeventig in gebruik worden genomen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft na een uitgebreid onderzoek de 22-jarige Algerijn N.E.B. aangehouden wegens beroving met de dood als gevolg. De Algerijn heeft toegegeven dat hij op 27 augus tus van dit jaar in Amsterdam de 47-jarige pro grammeur L. Kolder met vechtstoten, trappen en slagen tegen de grond heeft gewerkt en daarna beroofd. De programmeur is daarna, waarschijn lijk in een poging hulp te halen, in het water terecht gekomen en verdronken. De buit van de Algerijn bedroeg 25. Het onderzoek naar de dood van de programmeur heeft behalve de dader ook vele leden van een in de Amsterdamse Kinker- buurt opererende jeugdbende in de cel gebracht. De jongelui bekenden de diefstal van maar liefst 51 auto's, 45 motoren en een aantal bromfietsen alsmede 112 inbraken. Utrecht AN.P. De vakbonden vrezen, dat binnen niet al te lange tijd een massaal ontslag bij de scheepsbouw dreigt. Er is, aldus het N.K.V. al een grote concurrentieslag gaande, waarbij de grote bedrijven proberen de kleinere over te nemen. Dit zou een ernstige sanering tot gevolg kunnen hebben, waardoor veel mensen zonder werk komen. Het N.K.V. dringt daarom aan op een landelijk overleg samen met de overheid over de enorme problemen in de metaalindustrie. Het N.K.V. noemt een dergelijk overleg zelfs onvermijdelijk, dit om massale ontslagen te voorkomen. Weeroverzicht AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie gaat drastisch optreden tegen de illegale Neder landse en Chinese gokhuizen in de hoofdstad. Gisteravond heeft de politie ter plaatse aan veertig gokhuisbazen een brief overhandigd van de Am sterdamse officier van justitie mr. J.H.C. Pieters. Hierin wordt op niet mis te verstane wijze duide lijk gemaakt, dat het afgelopen moet zijn. De Chinese gokhuizen, die tot nu toe oogluikend in Amsterdam werden toegestaan, zijn de laatste tijd ontmoetingsplaatsen voor Chinese heroïnehan delaren geworden. De brief is in het Chinese letterschrift opgesteld, zodat het argument, dat men de waarschuwing niet heeft kunnen lezen,, niet opgaat als straks de politie gaat optreden. „Het zal u duidelijk zijn, dat in Amsterdam geen ander beleid kan worden gevoerd dan in andere steden", aldus mr. Pieters in zijn brief. Hij doelt daarmee op het feit dat andere politiekorpsen regelmatig optreden tegen illegale gokhuizen. De officier van justitie heeft de politie opdracht gege-' ven binnen korte tijd controle uit te oefenen. Datj kan op willekeurig welk moment zijn sinds gister- j avond en de controles zullen op geregelde tijden i worden herhaald. DE BILT Ook het komende etmaal verandert er maar wei nig in het huidige weerbeeld. Een hogedrukgebied boven Scandinavië blijft het weer bij ons bepalen. Een front boven de Britse Eilanden bracht in enkele droogte-gebieden behoorlijke hoeveelheden neerslag. Zo viel in Wales op sommige plaatsen sinds gistermorgen meer dan 50 mm. Dit front maakte alleen vorderingen in de richting van Frankrijk en verwacht wordt dat het ons land morgen nog niet zal kunnen bereiken. De herfst, die vanavond om 22.48 uur bwgint zal dan ook aanvan gen met rustig weer. Zomers weer met temperaturen van 25 graden of hoger treffen we nog aan in Zuid-Frankrijk en Span je. Vooruitzichten voor vrijdag: Ge leidelijk minder standvastig. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 11 gr. Max. temp.: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Luchth. R'dam 1 Twente i Vlissingen Z.-Limburg 1 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki L bew. h_ bew. i Wegens onachtzaamheid i ROTTERDAM (ANP) Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren wegens „grovelijk onachtzaam handelen" vijfhonderd gulden boete geëist tegen de 28-jarige wachtmeester N. van de rijkspolitie in Bleiswijk. De wachtmeester heeft in april van dit jaar iemand per ongeluk een kogel door de neus geschoten. Dat gebeurde tijdens een achtervolging door de wachtmeester van een personenauto waarvan de inzittenden waren doorgereden na een aanrijding. De wachtmeester reed samen met een rechercheur in een met als zodanig te herkennen dienstauto van de politie. Toen zij naast de achtervolgde auto reden pakte N. zijn pistool en stak dit door het zij-raampje van de auto, naar hij voor de rechtbank verklaarde om zich te legitimeren. Daarbij ging een schot af dat één van de vluchtelingen in de neus trof. De president van de rechtbank, mr. J. Elders legde er gisteren de nadruk op dat het tonen van een wapen een ondeugdelijk legitimatie-middel is. Overigens is de getroffen vluchteling inmiddels ian zijn verwon- I ding hersteld. ADVERTENTIE Hoe u automatisch meer kunt sparen... en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Lijkt het u prettig om ongemerkt een Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank. Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen omkijken naar hebt. Loopt u eens LEIDSE SPAARBANK RILLAND BA TH (ANP) Een aap heeft de afgelopen dagen het Zeeuwse dorp Ril land Bath op stelten gezet, maar kon gisteren, toen hij een loods binnen vluchtte, worden gevangen. Eerst heeft hij een 40-jarige vrouw de schrik van haar le ven bezorgd, door vanaf de wasmachine gebiologeerd naar zijn gastvrouw te staren. Daarna is het dier begonnen aan een aantal omzwervingen. Eerst zocht het zijn heil in een hol in een zeedijk. Vanaf dat moment heeft hij geen rustig moment meer gekend. Het nieuws van zijn aanwezigheid was als een lopend vuur door het dorp gegaan. Alles wat meer even lopen kon had zich blijkbaar voorgenomen hoogstpersoonlijk even langs de dijk te gaan. De aap wist aan alle belangstelling te ont komen, vluchtte naar een 5 km. verder gelegen dorp en uiteindelijk kwam hij in Hans- weert terecht en vluchtte een loods binnen van een scheeps werf. Een van de werknemers van de werf had de tegen woordigheid van geest de deur achter het dier dicht te doen, waarna de aap kon worden gevangen. Hij zal tot rust kun nen komen in het dierenpark de Beekse Bergen. oeharto: geen ivoordeling imilieleden Jakarta (Reuter) President •eharto van Indonesië heeft ïisdag tegengesproken, dat hij in familieleden geldelijk of op idere wijze bevoordeelt. Hij 1 dat met een in Djakarta ..ongebruikelijk" beoordeeld brijven aan de ministers en tiere organisaties buiten de rerheid. president schreef: „Ik stel erbij uitdrukkelijk, dat ik iijn gezin noch mijn verwanten 'oit een voorkeursbehandeling *1 geven. Dat geldt voor mijn imilieleden, die van mijn echt- snote en voorts voor iedereen ie beweert met mij verwant te jn". Weharto zegt dat onverant- ^ordelijke lieden alsmede bin- fcn- en buitenlandse persorga an de indruk hebben gewekt is zou hij gezinsleden en bloed erwanten in staat stellen „grote n gemakkelijke winsten te ma- NEW YORK (Rtr) - De Verenigde Na ties zouden beter functioneren als de afgevaardigden minder tijd doorbrach ten op feestjes, op tijd aanwezig waren voor vergaderingen en hun stukken op stelden in begrijpelijke taal en niet in een onbegrijpelijk jargon. Secretaris-Ge neraal Kurt Waldheim is aan gewetens onderzoek gaan doen en is tot de bevin ding gekomen dat er elke dag wel een paar „parties" bij te wonen zijn, zittin gen te duur worden doordat ze door laatkomers niet op tijd kunnen aanvan gen, er veel te veel stukken worden uitgegeven en een taal wordt gebezigd die zo ingewikkeld is geworden dat geen mens er meer wat van begrijpt. Waldheim vraagt zich af wat voor indruk dit naar buiten toe moet maken. „Wij zijn eraan gewoon geraakt met el kaar te communiceren in frasen en leu zen die door de bank genomen het pu bliek weinig zeggen die zelfs hun beteke nis voor ons zouden kunnen gaan verlie zen als we ermee zouden doorgaan", aldus de secretaris-generaal tijdens een bijeenkomst met delegatiehoofden. „De stroom publikaties die van ons uit gaan vormen een bron van wanhoop voor velen van ons en lokken aanzienlijke kritiek van de buitenwacht uit", zei hij. Volgens Waldheim vervallen de afgevaar digden zo dikwijls in herhalingen dat buitenstaanders, bezield van hoeveel goe de wil ook, de ogen nauwelijks nog open kunnen houden. De secretaris-generaal zei dat als hij zijn agenda van officiële verplichtingen, zoals cocktail-parties, lunches, ontvangsten en diners, naloopt, hij wordt bevangen door wanhoop en ongeloof. Volgens Waldheim zouden negentiende- eeuwse diplomaten het aanzitten aan twee officiële maaltijden per dag en het bijwonen van enkele ontvangsten daar tussendoor, niet ervaren hebben als uit zonderlijk zwaar voor werk en gezond heid. „Maar ik vraag mij in gemoede af', aldus dr. Waldheim, „of wij kunnen door gaan, met het handhaven van een traditie die inhoudt dat de werkdag tijdens de drukste maanden van het jaar door offi ciële etentjes of recepties, met vijf of zes uur wordt verlengd. De tijd en energie die daarin gaan zitten, om nog niet te spreken van de kosten, zouden veeleer besteed moeten worden aan werk. Ik spreek dan nog niet over de belasting van de gezondheid van me dewerkers", aldus de secretaris-generaaL Jeruzalem (DPA) De Israëli sche regering heeft een motie van de oppositie verworpen waaarin het aftreden was geëist van een omstreden krantearti kel, waarin Allon een plan had ontvouwd dat deeen omstreden kranteartikel, waarin Allon een plan had ontvouwd dat de Ara- bieren omvangrijke territoriale i concessies en nieuwe grenzen voorstelde. Tijdens het debat hierover in de knesseth (parlement) betoogde minister zonder portefeuille Is raël Galili, dat Allon in het Amerikaanse weekblad „foreign affairs" slechts een prfve-me- ning" ten beste had gegeven. Allon zou volgens Galili tot het artikel zijn gekomen door een verhevigde anti-Israëlische pro paganda van de Arabische lan den. Station te koop MANCHESTER, (AP) - De Britse spoorwegen willen het spoorwegstation Liver pool, midden in het cen trum van de industriestad Manchester, kwijt maar ze kunnen geen kopers vin den. Het station, dat naar men aanneemt het oudste ter wereld is en dat al geruime tijd niet meer wordt ge bruikt, verkeert in bouw vallige staat. Alleen al het herstel van het in 1830 geo- pende bakstenen stations gebouw zou 300.000 pond kosten. Het station is nu voor een pond te koop aan geboden. Het probleem is echter dat de regering het station tot nationaal monument heeft uitgeroepen. Dat betekent dat eventuele kopers het niet mogen afbreken. STRAATSBURG (ANP) Frankrijk blijkt een Europese conventie tegen het terrorisme te boycotten. De Raad van Eu ropa, de organisatie van negen tien democratische landen in Europa, heeft een conventie op gesteld waarin, als alle deelne mende landen het akkoord zijn, in West-Europa gezamenlijk kan worden opgetreden tegen het terrorisme. De ambtenaren van de Raad van Europa, die het handvest hebben opgesteld, kregen voor hun werkstuk de steun van alle permanente vertegenwoordigers van de achttien lidstaten. Toen echter het ontwerp in een minis tersvergadering van de Raad van Europa deze zomer in Brus sel aan de orde werd gesteld, bleek Frankrijk plotseling af wijzend te staan tegenover de conventie. Volgens welingelichte kringen in Straatsburg, bleek het op een verschil van mening terug te zijn te voeren tussen de minis ters van buitenlandse zaken en justitie van de vorige Franse regering, Sauvagnargues en Le- canuet Nel Pot exposeert tot 30 septem ber pastels en een olieverfschil derij in Potart, Frederikstraat 38 Den Haag. Annie Godijn exposeert tot 18 oktober pasteltekeningen en droge-naaldetsen in de hal van het secretariaat van de Europe se Beweging, Alexanderstraat 2 Den Haag. Galerie-t, Keizersgracht 97 Am sterdam, exposeert van 25 sep tember t/m 24 oktober schilde rijen van Marinus Fuit Hannie Bal en Cara Waller ex poseren aquarellen, schilderijen en etsen in de weekenden 25/26 september en 2/3 oktober in de Molenlaan 3 te Voorschoten. M

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9