LAr ÏGS OMWEGEN Veense zussen hangen hun kunstig werk tussen planten Beestenspul '76" wordt kijkspul van groots formaat eidse kunsthandelaar eschuldigd van heling ZES MAANDEN GEËIST TEGEN MESSETREKKER Natuurtentoonstelling in Vredeskerk kEen beeld van de Kat-Expo van vorig jaar, de voorloper van „Beestenspul '76' DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; kunt dan naar toestel 18 vragen. AENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANTPA(;I.\A De gezusters Van der Hoorn tussen hun planten en kunstwerken ,(WI 2,61 t 5£« ";t ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF HAAG/LEIDEN officier van justitie le Haagse rechtbank tegen de 63-jarige K. uit Leiden zes k oden gevangenisstraf A rvan een maand 5 waardelijk met iftijd van twee jaar it. De Leidenaar, die handelaar is, stond cht wegens heling. oordeeld tot gevangenisstraffen. De verdediger, mr. Kalkman be streed het bewijs en drong aan op vrijspraak. Pleiter stelde zich de vraag of er werkelijk was ingebroken bij de benadeelde of dat deze een en ander had geënsceneerd in verband met verzekeringsgelden. De recht bank wijst op 5 oktober vonnis. 7500,- zou hij een aantal prenten hebben gekocht, 'an diefstal afkomstig ble- zijn. De Leidenaar ont- b te hebben geweten dat de en waren gestolen. Hij stel- prenten te hebben ge- van iemand, die inmiddels '««'sled, ins de Leidenaar was de de van de prenten overi- niet zo groot. De officier ustitie was van mening dat ia|kan worden gesproken van in lelijke heling, maar wel verdachte onvoorzichtig en gehandeld, uit winstbe- deel van de verdwenen en kon door de benadeelde en teruggekocht of zijn bij Tdachte in beslaggenomen, reeds herhaalde malen ver- DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 19-jarige Leidenaar zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. De Leidenaar stond terecht wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel. Verdachte had op 25 mei j.l. ruzie gekregen met twee personen. Bij die gelegenheid trok hij een mes, waarbij een 16-jarige jongen in linkerbovenbeen en rug werd gewond. Verdachte werd er tevens van beschuldigd tot twee maal toe plezierritjes met gestolen auto's te hebben gemaakt. De verdediger, mr. Teekens zag reden voor clementie en vroeg meer voorwaardelijke straf. De rechtbank wijst op 5 oktober vonnis. lerdag en zondag zal de Groenoord- - wat zeg ik: de Groenoordhallen rdeimgetoverd zijn in een grandioze die- tuin. Die dagen heerst er het Bees- gelespul '76 - wat er tegenwoordig ook ,e rdt georganiseerd, er hoort een jaar achter, anders telt het niet mee. rittemin belooft het Beestenspul, dat naai in de plaats komt van de Kat :ty)0, een gigantische internationale stand te worden. Rob Lauwers, de eelnn warm loopt voor alle beesten maar op een show bijeengebracht inen worden en daar de onmogelijk- dingen voor doet, kan bijna niet uit one woorden komen als hij het spul uit doeken wil doen. Daar zijn nauwe- wegs superlatieven genoeg voor te vin- zal mijn best doen om uit de stroom afd$ informatie de meest zinnige en lkspkenlijke gegevens te schiften van de Tiocnder essentiële Er komen vijfdui- i frid dieren: honden, katten, konijnen, e Larden, duiven, cavia's, sierhoenders, 0|irmuizen, woestijnratjes en bijenvol- enkQ, Vietnamese hangbuik-zwijntjes, ne ocelot, dwergezels en andere ezels ovejeen koppel goudparkieten ter waar- Van 20.000 gulden. Men zal nauwe- weten waar te kijken, want terwijl ring een parade van 123 honderas- aan de gang is, wordt aan het ^ftjere einde van de knotsgrote hal een concours hippique gehouden. Leiden beleeft met Beestenspul een „totaal-ge beuren" zoals Nederland het nog niet heeft meegemaakt. Als extra klappen op de vuurpijl is ingelast het komen en gaan van „bekende artiesten en teevee- sterren", onder wie niemand minder dan ons aller Mies Bouwman en tegen pool Willem Duys die de verschillende prijzen zullen uitreiken. Met al deze activiteiten zal de Stichting Mens Dier bijzonder verguld zijn, neem ik aan. Als zaterdagmorgen 25 september bur gemeester Vis om elf uur het Beesten spul opent, is het concours hippique al een uur aan de gang. En dan is er Rob de Nijs zelf, helemaal life, in levenden lijve mogen we wel zeggen. Die komt op het podium ook al prijsjes uitreiken aan jeugdige bezoekers van Beestenspul '76. Om half vier, wie zien we dan. die zaterdagmiddag: „De sympathieke, vlot van de tongriem gesneden scheidsrech ter Frans Derks", die met de bijna al even sympathieke splinternieuwe AZ- ster Willem van Hanegem sportprijzen uitreikt. Deze twee dagen zullen er zo veel prijzen van de hand gaan, dat ik een ogenblik heb gedacht dat er wel licht meer prijzen dan beesten in de Groenoordhallen aanwezig zullen zijn. Maar dat zal wel een denkfout van me zijn. Met die prijzen kun je wel alle kanten uit, want als „de olijkste par kiet" en een „terrariumbewoner" al on derscheiden kunnen worden dan mag je toch veronderstellen, dat het hek van de dam is. Zondag opnieuw groots vertier rond de Groenoordse dierenwereld. Weer een concours hippique en keuring van ras honden. Dat is voor het betere spul. Klokslag twaalf arriveert Bueno de Mesquita. Hij zal dan niet alleen vreemd doen en bekken trekken, hij reikt ook bekers uit aan de eigenaars van de best verzorgde huiskatten. Kater en poes mogen best van de straat ge raapt zijn en niet in het bezit van een vererende stamboom, maakt niets uit, als de verzorging en conditie maar aan de beoordelingseisen voldoen. Helemaal „laif" komt ook Sandra Eurovisie Song festival Reemer. Ze zingt dus echt. En reikt bovendien prijzen uit: voor fraais te sierduif, mooiste hoender, fraaist ge bouwd konijn. In haar kielzog volgt sympatieke Willem Duys, door Rob Lauers de .Stern des Vaderlands" ge noemd. Uit zijn hand komt een konin klijke medaille. Als Willem dan nog hijgt komt dat omdat hij direct na zijn Muziek Mozaïek uit Hilversum is komen aansnellen. De fraaiste raskatten lang haar en korthaar zullen door hem ge huldigd worden en pal daar bovenop komen kleine Afghaantjes en hun ou ders een show geven, alsmede uit de kluiten gewassen Rottweilers uit één nest en zes trippelende Chihuahua's, de kleinste hondjes ter wereld. Komt dat Ook voor Mies Bouwman gaan die zon dagmiddag om 4 uur de spots aan en het licht uit. Warme hartelijkheid en prijzen uitreiken, 14 bekers liefst in de kattensector. Dan noemde ik nog niet de pauwenshow, de in glazen vitrines te exposeren bijen met koningin en larven, een tuinexpositie, de beermar- ters, de capucijner-aapjes, Engelse han goor-dwergkonijnen en twee Chinese naakthonden, een „absolute zeldzaam heid" genoemd. Primeur voor Neder land: een puli, herdershond van de Hon gaarse poesta en abrikooskleurig. Ook komt de grootste hond ter wereld, de Ierse wolfshond. Trouwens, de honden gaan op het Beestenspul '76 ook aan de slag. Met demonstraties bijvoorbeeld: huskies voor de poolsleden. Hollandse smoushondjes, waarvan men aannam dat het ras was uitgestorven, doen ky- nologen volledig aan hun trekken ko men. Gehoorzaamheidsproeven, met baas en hond in teamverband, zullen eveneens niet uitblijven. Het Beesten spul, kortom, wordt een kijkspul van formaat. Twee dagen geopend van 10 uur tot 's avonds 6 uur. Als Dora van der Meer-Van der Hoorn en zus Laurien Koek-Van der Hoorn geen mevrouwen en echte huis moeders waren, zouden ze met recht de Veense Joffers genoemd mogen worden. Beide dames exposeren op het ogeblik in Cor Rodewijks tuincen trum De Koekoek, naast het raadhuis in Roelofarendsveen. Laurien („tweemaal Laurien moet u me niet noemen, want ik ben mevrouw Koek") hangt met silhouettes aan de wand tussen snuisterij en. De doeken van Dora („één keer Dora vind ik wel voldoende") bengelen aan touwtjes tus sen slingerplanten en ranken, moerasgewassen en klaterende fonteintjes. Een echte galerie, die Rodewijkse subtropentuin, naast de boetiekuit stalling. Op een tafel in het zithoekje ligt bovendien een boek met silhouetten achter plastic. Van mevrouw Koek. Om in te zien. Allemaal omhuld door de groene ruimte van de kassen. Ruimte werking ten behoeve nu van twee Veense zussen die de kunst in de vingers en in gedachten hebben. Mevrouw Van der Meer - zal ik maar zeggen, want artisticiteit hoeft niet naar het hoofd te stijgen - is er met haar hebben en houwen van 50 olieverfschilderijen, waarvan er ongeveer 25 direct betrekking hebben op het oude Roelofa rendsveen, zoals het niet meer bestaat, want ook hier heeft de vooruitgang haar,slopend werk verricht „Aandacht voor 25 dingetjes van het oude Veen, zeg ik maar", vindt mevrouw Van der Meer. Ongeveer 8 jaar geleden begon ze met olieverfjes: „Wat hier hangt heb ik zowat allemaal achterelkaar geschilderd, afgelopen winter. Het idee kwam door een plaat van Wim Sonneveld: Ons Dorp, een dorp, dat behouden moest worden. Ik maakte gebruik van oude foto's en voor de kleuren ging ik naar buiten LEIDEN Prof. dr. H. Berkhof heeft gisteren de tentoonstelling „Natuurbeheer Natuurbe houd" in de Vredeskerk, geo pend. Op de tentoonstelling zijn de originele aquarellen van de Verkade-albums te zien. Het hoogheemraadschap van „Rijn- land" toont op de tentoonstel ling hoe het door de zuivering van afvalwater bijdraagt tot de verbetering van het milieu in het aan Rijnlands waterstaat kundige zorgen toevertrouwde gebied van ruim 1000 km2 in Noord- en Zuid-Holland. De tentoonstelling waaraan te vens het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie, de plantsoe nendienst Leiden en drukkerij De Bink meewerken, is tot en met zaterdag dagelijks van tien tot vijf uur te bezichtigen en zondag van twee tot vijf uur. Behalve de tentoonstellihg wor den er in de komende week in de Vredeskerk, lezingen en film vertoningen gegeven. Tevens is er aanstaande zaterdag een ex cursie naar het natuurgebied Meyendel en een originele fiets tocht georganiseerd. De natuur en milieuweek wordt zondag af gesloten met een gezinsdienst in de Vredeskerk. Deze dienst wordt opgeluisterd door de Re vival Singers uit Katwijk. Twee maanden gevangenis en tbr geëist tegen patiënt St. Bavo DEN HAAG/NOORDWUKER- HOUT Tegen een 45-jarige patiënt van het psychiatrisch centrum St. Bavo heeft de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank twee maanden ge vangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering geëist. De Noordwijkerhouter stond terecht wegens brand stichting. Agressie van verdachte blijkt zich te uiten in het stichten van brand, hetgeen steeds vaker voorkomt. Een getuige, die vaak met verdachte gesprekken voert, verklaarde nog slechts twee weken geleden door de patiënt te zijn opgebeld met de mededeling dat hij opnieuw aandrang kreeg om brand te stichten. Dat kon tenslotte worden voor komen, doch er blijven moeilijk heden. Verdachte heeft weinig aantrekkelijk werk en ontvangt vijf gulden per dag zakgeld. Er waren uitvoerige rapporten van psychiaters, waaruit kon worden geconcludeerd dat ver dachte sterk verminderd toere keningsvatbaar is. De verdedi ger, mr. Teekens verzette zich scherp tegen de eis van de offi cier, omdat verdachte bij even tuele plaatsing in een gevange nis geestelijk ernstig zal worden geschaad. De rechtbank wijst op 5 oktober vonnis. of was ik aangewezen op mijn herinnering". Daar prijken ze weer, in de olie: de oude Petrus" Bandenkerk, de sluis van de Veen bij de Witte Singel, de Noordhoek met de overge bleven watertoren. Veel is er verdwenen, weg. Zoals de ophaalbruggen, de sloten. Mevrouw Van der Meer heeft ze gepenseeld, zoals de oude muziektent aan de Noordhoek, een idyl lisch hoekje aan de Braassem. Kijk, daar zie ik een volle kerk (boven een vingerplant): ,,'s Zondags was het hele kerkportaal vol met mensen, drie keer per dag". Mevrouw Van der Meer, die ik geen Dora meer durf te noemen, ook al omdat ze het geen fraaie naam vindt, laat het op doek zien en ook „de eerwaarde zuster met de klas bruidjes". Een bootje op het „Arme Water", met de voorbije Petrustoren op de achtergrond. Een erg fijn werkje overigens, met een bijna tasbare stem ming. Dorpstafereeltjes: augurkenplukkers met hoedjes op, tegen de zon; kinderen die snoep kopen voor een cent en „mijn moeder, die heerlijk zit te breien met d'r schort aan". Mevrouw Koek maakt kunstige silhouetjes. Ze pakt papier en knipt ze zo vanaf een voorbeeld. Al jaren doet ze dat. En met handen die het soms nogal moeilijk hebben. Een prestatie ex tra. Ik zei al: een boek met al dat fijne, minutieuze werk ligt ter inzage. Ook mevrouw Koek is een natuurtalent: „Ik heb het nooit geleerd, het gaat vanzelf'. Kerstsfeertjes, bo men, planten, bloemen, kinderen, vogels en haar gitaarspelende zoon Joop; zwarte scherpe contouren op een witte achtergrond. Mevrouw Koek: „Nou ja, ik knip het gewoon. Ik vind het niet zo bijzonder, hoor, al doe ik het erg graag". Deze week zijn de Veenders toch allemaal op de been, met die kermis. Ook de ouderen. Daarom moeten ze maar bij de Koekoek eens gauw komen kijken naar wat Veense creativi teit vermag. Vier belangrijke personen voor het „natuur en milieugebeuren" in de Vredeskerk. Van links naar rechts organisator ds. R. Steenstra, prof. Berkhof, die de tentoonstelling opende, prof. dr. K. Voous. die de sluiting verricht en drs. H. v.d. Veen, een van de sprekers.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5