"Voortbestaan wijkwerk Groenoord in gevaar i" Igemeentelijke b afdelingen worden igehuisvest in pand -raad van arbeid ECONOMISCH iVEL EN WEE Noodherstel Stadsgehoorzaal IfOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 A JéJ. J M. «1111301 SPEELTUIN ZEGT HUUR CLUBHUIS OP i ÜJ(Van een onzer verslaggevers) Leiden Deze week gaan bewoners van de Leidse wijk ifl. ^Groenoord op pad langs alle deuren in de buurt. Zij willen steun verzamelen in de strijd die hier deze maand is losgebar sten. Een strijd tussen de speeltuinvereniging Groenoord en en degenen die het club- en buurthuiswerk een warm hart toe idragen. Een strijd die zich toespitst rond het enige gebouwtje in de buurt waar iets „te doen" is: de verwaarloosde houten opstallen aan de Musschenbroekstraat. ■Op 7 september barstte in fcroenoord de bom. Toen zeg- Je het bestuur van de speel tuinvereniging Groenoord in een brief de huur op van het speeltuingebouwtje, dat de laatste twee jaar voor het buurt- en clubhuiswerk werd gebruikt. Een daad die het einde van deze schaarse wel zijnsvoorziening kan beteke nen. De brief is geadresseerd aan het Leidse Volkshuis, die het gebouwtje voor Groenoord huurde. Het huurcontract loopt officieel tot 1983 voor een prijs van 4000 gulden per jaar. Dit werd drie jaar gele den vastgelegd toen speeltuin en buurt nog vol goede moed de koppen bij elkaar staken om de verwaarloosde boel J» Het terrein rond het clubgebouw van Groenoord mag de naam „speeltuin" allang örsbpiet meer dragen. Het geld van de goed gevulde speeltuinkas is in elk geval niet 3s|^an het opknappen van de enige speelplaats in deze wijk besteed. Deze ligt er Nwsal jaren schandelijk verwaarloosd bij. (S) t ■|I|ISL lingq nieuw leven in te blazen. Daar was al een klein drama aan vooraf gegaan, toen in de zestiger jaren het voortvaren de bestuur van de speeltuin vereniging dat voor zoveel bruisende activiteiten wist te zorgen, werd vervangen door „jong bloed". „Dat hielp de speeltuin in een ommezien van tijd naar de Filistijnen", aldus Ton Wurzer, staffunctionaris van het clubhuis in Groe noord. Bruiloften en partijen zorgden van toen af voor de inkomsten, die overigens niet aan de verbetering van de ac commodatie ten goede kwa men. „De tijd van drinkgela gen, vechtpartijen en vernie lingen brak aan", aldus Wur zer. Buurtwerk Het duurde tot 1972; toen deed zich weer een wijziging in het speeltuinbestuur voor en start te men met het Volkshuis het buurtwerk. Drie speeltuinbe stuursleden bleven zitten: Voorzitter Van der Wiel, secre taris Bijleveld en penning meester mevrouw Zwanen burg- Van Tiel. En volgens Wurzer is het aan hun te wij ten dat alle goede bedoelingen van toen zo spoedig moesten stranden. Er lag een heel plan öp tafel voor het opknappen van de verwaarloosde speel tuin, maar de uitvoering ervan verzandde. De animo voor de speeltuinvereniging daalde zienderogen. „Alleen op papier bleven er leden" aldus Wurzer die een groot vraagteken plaatst achter het financiële beleid van de vereniging, want hoewel de speeltuin alleen nog in naam bestond streek het bestuur wel geld öp... Van eni ge financiële verantwoording was volgens Wurzer echter al lang geen sprake meer. Teekens Twee jaar dobberde men in Groenoord voort. Toen kwam de affaire-Teekens. Deze Vleeschmeester kocht het voormalige Olga-complex in de Hansenstraat om er een worstfabriek in te vestigen. De Het schamele en verwaarloosde onderkomen van het welzijnswerk in Groenoord (2000 inwoners) De eigenaar, de speeltuinvereniging, heeft de huur opgezegd, nadat de sfeer tussen wijk en bestuur tot een nulpunt was gedaald. buurt verenigde zich en voer de fel actie. Na een maand of wat was de strijd beslecht: Groenoord had gewonnen en Teekens mocht niet naar de Hansenstraat. De buurt voelde zich sterker en hechter dan ooit. Toen kwam het plan op speeltuin en buurtvereniging aan elkaar te koppelen „Samen zijn we sterk', was de gedachte. Een fusie kwam tot stand op een vergadering waarop ieder zijn „achterban" had uitgenodigd. De 65 aanwezigen gingen ak koord, een nieuwe tijd zou aanbreken... Niemand had echter zo snel al weer moeilijkheden verwacht. De samenwerking liep stuk op financiële zaken. De 18 men sen die het buurtcomité had ingebracht verlangden inzage van de boeken van de speel tuinvereniging. Dit werd ech ter systematisch geweigerd. Dreigbrieven en aangetekende schrijvens hielpen niets en na twee maanden was de echt scheiding een feit. Een ledenwerfactie in de buurt had intussen het aantal van 400 opgeleverd. Een krachtige ondersteuning van het buurt- en clubhuiswerk dat zich in het speeltuinge bouwtje voortzette. Volgens Wurzer is echter juist de angst voor deze grote groep de re den geweest van de actie van hetspeeltuinbestuur. Maar er is meer. Volgens Tom Wurzer speelt ook het geld een be langrijke rol. De huur van het speeltuingebouw zou vooral zijn opgezegd met het oog op het veranderen van de huur overeenkomst die voor 10 jaar zou gelden. De in de brief genoemde redenen van opzeg ging zijn volgens Wurzer al leen maar een stok op de hond te slaan. Officieel gaat het er om dat het clubhuis in strijd met de huurovereenkomst on derverhuur zou hebben ge pleegd voor een bruiloftspar tijtje en een wc zou hebben verwijderd. Wurzer vermoedt echter dat de wens meer huur te krijgen dan de 4000 gulden per jaar (die overigens vlak voor het opzeggen nog werd geïnd) het voornaamste mo tief is van de speeltuinvereni ging. Zijn vermoeden vindt steun in het feit dat de voorzitter van de bond van speeltuinvereni gingen in Leiden, Brand,gezin speeld heeft op een „nieuwe sfeer" die zou moeten worden gecreëerdtussen speeltuinbe stuur en welzijnswerk in Groe noord. Bij de besprekingen die intussen naar aanleiding van de brief zijn gevoerd weigerde Brand, die door de staf van het clubhuis als het brein ach ter de affaire wordt be schouwd, de beschuldigingen en de huuropzegging in te trekken. Daarop heeft de wijk wethouder Tesselaar van wijk- opbouw te hulp geroepen als bemiddelaar. Deze heeft intus sen zijn medewerking toege zegd als een gesprek tussen speeltuinvereniging en club huisbestuur, dat van de hoofd huurder het Volkshuis alle ber voegdheden in deze gedele geerd heeft gekregen, vast zijn gelopen. En dat is iets dat zeer binnen kort wel zal gebeuren nu de standpunten zover uiteen zijn gegroeid en de sfeer rond de schandelijk verwaarloosde speeltuin grondig verziekt is. Voor Tom Wurzer en zijn me dewerkers die in de afgelopen twee jaar met veel pijn en moeite onder zeer primitieve omstandigheden een stukje welzijnswerk in Groenoord tot stand hebben weten te bren gen is het erop of eronder. Voor hen staat twee jaar ploe teren tegen de verdrukking in op het spel... Arjen Broekhuizen Blauwpoorts- brug de lucht in LEIDEN De Blauwpoorts- brug is de afgelopen nacht tus sen één en vier uur voor alle verkeer gesloten geweest. Oor zaak hiervan was het vernieu wen van de stalen bouten waar mee de brug vastgeklonken zit aan het wegdek. Daartoe moest de brug met een zware takelwa gen een meter de hoogte wor den ingetrokken. Een ploeg van de dienst gemeentewerken was tot 4 uur bezig met werk. Intus sen moest al het verkeer, inclu sief de voetgangers, zelf een omleidingsroute zoeken. De Blauwpoortsbrug die de Steen- straat/Morsstraat met de Prin- sessekade/Haarlemmerstraat verbindt, is al sinds 1970 geen beweegbare brug meer. Drie jaar geleden ging hij voor het laatst met behulp van een kraan de lucht in toen er scheepvaart tussen Galgewater en Turfmarkt plaats moest vin den. sn de >6.30 -(v iESDEN In het gebouw van de Raad van trbeid aan de Breestraat zullen gemeentelijke oördinatoren, ambtenaren yan de afdeling rsoneelszaken en I.O.B.-personeel worden ehuisvest. Dit deelde wethouder H. van Dam gisteravond mee op de vergadering van de 0 aadseommissie voor Interne Organisatie en beheer. Het het betrekken van het pand aan de Bree- traat wordt het huisvestingsprobleem voor de- e gemeentelijke afdelingen opgelost. Het gaat im een gedeelte van 500 vierkante meter bruik- )are kantoorruimte, 250 vierkante meter min- ler bruikbare kantoorruimte en een zolder, die chter niet bruikbaar gemaakt zal kunnen wor- en aangezien dat te veel kosten met zich leebrengt, aldus wethouder Van Dam. Raadslid A. van der Zande (PSP) betreurde het dat de binnenstadswinkel hier niet wordt geves tigd. De wethouder antwoordde hierop dat de zolder daar eventueel ooit nog voor gebruikt zou kunnen worden. Verder werd op de vergadering medegedeeld dat de kosten van herbouw en restauratie van het gedeeltelijk afgebrande Heerenlogement 2,6 miljoen gulden zullen gaan bedragen, exclusief de brandschade en de kosten voor de later geplande bibliotheek. De gemeentelijke bijdrage in de rehabilitatie van de volgens de Monumentenwet 1961 be schermde woningen en overige beeldbepalende woonpanden gelegen in stadsvernieuwingsge bieden zal 900.000 gulden bedragen. De kosten worden door de gemeente volledig gedekt. en Werknemers van Du Prie zijn dag en nacht bezig om de Stadsgehoorzaal in orde te brengen voor het optreden van de Golden Earing. ren lllllllll 1 Aan de Churchüllaan de Fa. J. de Klerk en Serdijn, onderaanne- ,!rs van metselwerk, op geven. Aan de Lange Schei- aat 5c is de autospui- richting van W. Focke ill geheven. Aan de Herengracht 29 i.p.v. het v.m. Techn. ireau Geitenbeek B.V. v, gas en wateraanleg), t interkerkelijk bijbel- „De Schatkamer" Ooms, gekomen van lutterstraat 28/28a trkoop van bijbels en lectuur) gevestigd. Techn. Bureau Gei tenbeek B.V. is verplaatst naar Utrecht. Aan de 4e Binnenvest gracht 41 is onlangs Hetty Kammeraat, hondentrim- ster, gevestigd. Aan de Rijnstraat 14 is „Studio 14", kleinhandel in tijdschriften, pocket boeken en couranten, op geheven. Aan de Maarsman- steeg 2 is de winkel in damesmode „Exclusief", de opheffingsuitverkoop begonnen. Aan de Rijnsburger- weg 143 is in het leeg staande v.m. kantoor van de „Mundus Financie ringsmij.", Assucom C.V., assurantiën, financierin gen en hypotheken, geko men van Rijnsburgerweg 69, gevestigd. 4 is Iranpa Bar, c'afebe- ALGEHELE RESTAURATIE LOOPT IN DE TONNEN drijf, gewijzigd in Steak house „C'est si bon", ca- fébedrijf, eig. gebr. K.N. t%t 11 1/^11 I I 271 is het Adm. kantoor van A. A. Vriezen geves- is de Pontschool, handels kost minimaal 40.000 gulden dag- en avondonderwijs, ej opgeheven. Aan de Diepenbrock- laan 24 is de autorij school „Anadolu", eig. M. Basyigit, gevestigd. Aan de Tesselschade- straat 24a is M. Jeltema- van Klaveren, pedicure- bedrijf, gevestigd. LEIDEN In ijltempo wordt de grote zaal van de Stadsgehoorzaal deze week van een verlaagd plafond onder de balkons voor zien. Dag en nacht werken zal er voor moeten zorgen dat de grote zaal vrijdag avond klaar is als Leiden een optreden wacht van de popgroep Golden Earing. Het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie moet dan het plafond van houtwolcement in een aluminium frame rondom klaar hebben. Dit materiaal is stevig genoeg om mogelijke nieuwe stukken afbrokkelend stucwerk op te vangen. Het plafond zal ruw geschat 40.000 gulden kosten. Van restauratie is echter nog geen sprake. Hiervoor zal pas na het wintersei zoen (dat net begonnen is) gelegenheid zijn. Een woordvoerder van de dienst gemeent- werken schatte gisteren dat het herstel van het 60 jaar oude en flink verdroogde pleis terwerk wel meer dan 1,5 ton zal gaan kosten. Bij het hangen van het noodplafond wordt rekening gehouden met de noodzake lijke restauratie. Het aluminium frame laat toe dat segmenten worden verwijderd zodat stukje bij beetje het monumentale pleister werk zal kunner) worden hersteld. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren Natascha dr v A A M Wassing en D B Buijs. Antoinet dr v A de Haas en N Hoek. Leonard zn v C van der Plas en D van Ri|n, Marcel Christiaan zn v K Dees en C N Wassenaar Overleden: G van Tuijl geb 7 dec 1918 man; P H van Putten geb 29 nov 1910 man. M Stoute geb 30 okt 1882 gehuwd geweest met P Laterveer, H A Bol geb 11 juni 1898 man, J C Guldemond geb 4 feb 1900 echtgenote van J Hooge- veen; J C Scheffers geb 7 mei 1899 echtgenote van J van den Berg, A van der Starren geb 21 juni 1892 gehuwd geweest met J Oostendorp. A Devi lee geb 24 sept 1908 echtgenote van B Bergman, L van Zandwijk geb 15 feb 1911 man, G la Fleur geb 3 april 1906 man, J J van Nassau geb 8 maart 1920 man; J H Blanken geb 28 sept 1912 gehuwd geweest met C J Verweij Gehuwd K Bleijenberg en V J Kwist. A van de Waal en A M Miedema; W van Pelt en E Verkuil KORTWEG LEIDEN Ter gelegenheid van het afscheid van de heer ing. A. C. Broeshart, commandant van de Leidse brandweer zal op donderdag 30 september een re ceptie worden gegeven van 16.30 uur tot 18.00 uur in de burger zaal van het Stadhuis. Per 1 oktober is de heer Broeshart benoemd tot commandant van de Haagse brandweer LEIDEN De Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring openf het nieuwe seizoen met een lezing over de Leinax-satelliet op vrij dag 24 september om 20.00 uur. De lezing wordt gehouden door Dr. E. Zwijnenberg, die één en ander met een film zal illustre ren. De avond heeft plaats in de collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium aan het begin van de Sterrewachtlaan. LEIDEN Het Humanistisch Verbond heeft deze herfst weer ontmoetingsgroepen. Deze ont moetingsgroepen komen tien weken lang een avond m de week samen. Halverwege deze reeks bijeenkomsten wordt er een lange weekeinde georgani seerd terwijl er twee maanden na afloop van de reeks avonden een i-eijnieavond is. Elke groep bestaat uit hoogstens twaalf deelnemers en twee begeleiders. Verdere inlichtingen zijn te krij gen bij B. van Leer, Van Gogh- laan 46. Oegstgeest en bij W Hagen, Kaiserstraat 22d, Lei den. LEIDEN - De M.T.S. van het Koninklijk Genootschap „Ma thesis Scïentiarum Genitrix" be staat vijfentwintig jaar. Daarom zal er op donderdag 30 septem ber „open huis" worden gehou den in het gebouw van de M.T.S. aèn de Dieperpoellaan 2 van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur. LEIDEN - De CPN afdeling Leiden organiseert aanstaande zaterdag een openbare vergade ring in „de Grote Burcht". Be langrijkste punt van bespreking is de Miljoenennota. Karei Hoogkamp en het CPN-raadslid Dries Hoeven zullen spreken. Tijdens de avond treedt het koor „De eenheid" op met de blazersgroep „De Onderste Steen". De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is een gulden. Celstraffen voor heroïnehandelaars DEN HAAG Wegens handel in heroïne begin dit jaar heeft de rechtbank, in Den Haag cel straffen opgelegd aan drie jon ge Leidse heroïnehandelaars. Tien maanden voor de 20-jarige F. H„ tien maanden voor de 22-jarige student M. van den D. en acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk voor de 21-jarige J. J. De eerste twee straffen zijn conform de eis. Tegen J. was tien maanden, waarvan twee voorwaardelijk geëist. Het drietal verkocht, in Amster dam ingekochte heroine, met 100 procent winst in Leidse bars en café's. Twee van hen waren zelf ook verslaafd. Het motief was geldgebrek.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3