JTRECHTSE POLITIE HOUDT IN 100G-CATHARIJNE DRUGJACHT Ruim baan voor nieuw autojaar Kind in ziekenhuis onvoldoende begeleid Algemene vergadering VN in teken Afrika Strauss in opspraak, bindingen met het Griekse kolonelsregime MODELLEN 1977 Grotere veiligheid, meer comfort erzoeningsgesprek "densdag 22 september 1976 LEIDSE COURANT, iL PAGINA 11 WEGWIJS 1 (ANP) De Utrechts heeft gistermiddag tijdens 15 minuten durende jacht op waar handboeien aan te kwamen, 64 mensen in het win- Hoog-Catharijne aange- deze actie wil de politie de nhandel in heroine bestrijden. Onder de aangehoudenen bleken 7 handelaren te zitten, 23 anderen had den heroine of hasj bij zich. Na verhoor werden de overigen 34 weer naar huis gestuurd. De politie is er overigens van overtuigd dat er onder de 34 weggestuurden ook handelaren zitten. Als bewiis hiervoor voert de politie aan dat 64 van de 127 gevon den strips op het actieterrein gevon den zijn. Om dit „weggooien" te voorkomen waren bij het begin van de actie alle aangehoudenen onmid dellijk de handboeien aangedaan. De politie wist bij haar optreden beslag te leggen op 127 strips heroi ne en een paar ons hasj. Een strip vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 25 gulden en weegt 0,25 gram. De heroine is volgens de poli tie uit Amsterdam afkomstig, waar ze door Chinezen verhandeld wordt. Bij de actie werden 49 agenten in burger en elf in uniform ingezet. Daarnaast kreeg men assistentie van 10 rechercheurs van de spoorwegre cherche. (Van een onzer verslaggeef sters) DORDRECHT Kinderen die in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, zijn voor het merendeel slecht voorbe reid op wat hen te wachten staat. Ook hun ouders worden bij het gebeuren te weinig betrokken. Dit is te wijten aan onvoldoende inzet van het ziekenhuispersoneel ,om hierin verandering te brengen en tevens zijn de ziekenhui smedewerkers onvoldoende of niet bereid om informatie te geven. Dit zijn enige conclusies van een werkgroep in Dordrecht, die vorig jaar, onder toezicht van de Volksuniversiteit in de ze stad, een onderzoek heeft ingesteld naar de situatie van „het kind alleen in het zieken huis". Bij het onderzoek wer den drie ziekenhuizen betrok ken: een algemeen, een kath oliek en een protestants-chris telijk ziekenhuis. De werk groep meent dat dit onderzoek een afspiegeling geeft van de landelijke situatie. Voor het onderzoek werden 240 ouders ondervraagd die op dat moment een kind in het ziekenhuis hadden liggen. Uit de antwoorden van deze ou ders bleek, dat ziekenhuisme dewerkers met minder dan de helft van de kinderen en ou ders hadden gepraat over de duur van de opname, de be handeling en de gang van za ken op een kinderafdeling. Ge volg hiervan was, dat de kin deren onvoldoende waren voorbereid op de opname. De ouders beschikten over te wei nig gegevens om die voorbe reiding zelf ter hand te nemen. Ten aanzien van de verpleging en verzorging meent de werk groep, dat dit te veel is gericht op alleen het lichamelijk wel zijn van het kind. Het meer openstellen van de kinderafde ling voor de ouders zou op zijn minst mogelijkheden scheppen om te werken aan de totstand koming van een klimaat waar in alle betrokkenen kunnen sa menwerken om ook wat meer te doen aan het geestelijk wel zijn van het kind. De mate van voorlichting hangt volgens de werkgroep in hoge mate af van de eigen vindingrijkheid en het eigen initiatief van de ouders. Initia tief van de ziekenhuizen ont breekt ten enenmale, aldus de Dordtse werkgroep. Verbod op gebruik benzeen te verwachten (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Binnenkort za) het gebruik van benzeen, een kankerverwekkende stof, wor den verboden als oplos-reini- gings- en verdunningsmiddel. Dit zal geschieden via een wij ziging in het Veiligheidsbesluit Fabrieken en Werkplaatsen. Het besluit loopt vooruit op een eventueel te verwachten verbod van allerlei andere toxische (gif tige) stoffen. Een speciale com missie van het ministerie van Sociale Zaken houdt zich op het ogenblik bezig met een inventa rislijst van dergelijke stoffen. Gelijk met een verbod op het gebruik van benzeen, zal een verbod op het gebruik van een aantal andere giftige stoffen in- Een van de ernstige gevolgen van het langdurig blootstaan aan benzeendampen is leukemie (bloedkanker). Nevenverschijn selen zijn lusteloosheid, hoof- pijn, krachtverlies, nervositeit, neusbloedingen en bloedend tandvlees en is voorzien van breedband- koplampen en daarmee geinte- greerde grote knipperlichten. De voor- en achterbumper lo pen door tot aan de wielkasten op de flanken. En de achter lichtunits zijn aanmerkelijk vergroot, terwijl het uitlaatsys teem werd verbeterd. De Audi 100 komt nu ook met vijf-cy- lindermotor. Renault De wijzigingen voor de 1977 uitvoeringen van Renault be treffen voor het merendeel de tails welke het comfort en de veiligheid verhogen. Zo zijn vanaf 1977 de Renault-model- len voorzien van een mistach- terlicht. De tot nu toe gebruikte „kan- goeroe"-koplampen van de Re nault 5 TS, 12 TS en 15 GTL zijn vervangen door koplam punits met H4 halogeen duplo- lampen. De stadslichten van de Re nault 4 zijn voor 1977 recht hoekig van vorm. De Renault 4 TL en 4 Safari zijn voor 1977 standaard voorzien van ver stelbare rugleuningen terwijl de Renault 4 TL ook van ach- terruitverwarming voorzien zal zijn. Het grootste nieuws bij de Re nault 5 is dat voortaan ook de Renault 5 L met een vloerpook zal zijn uitgerust. Van de Re nault 16-serie voor 1977 valt op te merken dat de Renault 16 TL Automatic is voorzien van de 1647 cm3 motor met een vermogen van 68 DIN-pk. De Renault 16 TS is uit de pro- d uk tie genomen. Van de Renaults 20 en 30 en van de Alpino Renault types zullen de wijzigingen voor het modeljaar 1977 binnenkort be kend gemaakt worden. Mazda 121 Simca Volgens de Franse fabrikant is het rij comfort van de Simca 1100 verbeterd door de grotere stuuroverbrengingsverhouding en nieuwe motorsteunen. In de personenautoversie worden vijf typen geleverd (LE, LX, GLX, S, TI), waarvan de GLX 5-deursversie nieuw is. Verval len zijn de 1100 LX (5-deurs), GLS (5-deurs), ES (3- en 5-deurs) en TI (3-deurs). Van de 1100-serie zijn inmiddels ruim 1.900.000 exemplaren ge produceerd. De Simca 1307/1308 heeft een completere zien van een verzegelde carbu rateur. Alle auto's hebben vei ligheidsgordels met oprolauto- maat en de koplampen geven wit licht. Opel Opel heeft nu ook alle Kadett, Ascona, Manta en Rekord-mo- dellen uitgerust met een voor ruit van gelaagd glas (als er een steen of ander voorwerp tegenaan komt verbrijzelt de ruit niet maar blijft doorzich tig) en autogordels met oprol- automaat. Het vermogen van de 1200 n motor van de Kadett Renault 5 TS daard een ruitewisser/ruite- sproeier op de achterruit. Van de GS-serie worden thans dui zend auto's per dag in Europa verkocht. De 2 CV 4 kreeg onder andere een gewijzigde stuuroverbrenging. Volvo Voivo introduceert voor 1977 een nieuwe 44-cylinder (90 pk) motor (de B 19) en een nieuwe uitvoering, de 264 GLE, die daarmee het nieuwe vlagge- schip van de Zweedse fabriek is geworden, standaard uitge rust met automaat, air-condi- uitrusting gekregen, terwijl de Chrysler 160 in het vervolg Chrysler Simca 1609 heet. De zwaardere 180-versie is niet meer in ons land verkrijgbaar. De 2-liter Automatic blijft uit gevoerd met een 4-cylinder motor van 1981 m3. Het luxe interieur in dit model is nu ook in de 1609 toegepast De tweede generatie van de Matra Simca Bagheera is ui terlijk nogal veranderd. De verlengde (34 cm) carrosserie krijgt een nieuwe daklijn en groter glasoppervlak en er zijn nieuwe accessoires gemon teerd. Ook werden technische verbeteringen aangebracht. De drie typen Bagheera variëren van 1294 cc tot 1442 cc kracht bron. In verband met de toe komstige anti-luchtverontreini- gingseisen is het gehele Chrys- ler-Simca programma voor- is verhoogd van 52 naar 55 DIN-pk. Op de Ascona en Manta is de intervalschakelaar standaard geworden, terwijl het motorvermogen met enke le pk's wordt verhoogd. De prijsverhoging bij Opel va rieert van 130,- tot 160,-. Citroën BMW kondigt maar liefst 41 verbeteringen en wijzigingen van de 5-serie aan voor 1977. Het leveringsprogramma van de CX-serie van Citroën wordt uitgebreid met het model CX 2400 met 2347 cm3 motorin- houd. Van de GS-serie wordt het achteraanzicht enigszins gewijzigd door toepassing van nieuwe achterlichtunits. Ook de grille en het dashboard on dergingen enige wijzigingen. De GS-break heeft nu stan- tioning, elektrisch bedienbare zijruiten en buitenspiegels. De B 20 motor is uit produktie genomen. De Volvo 343 is vrij wel onveranderd gebleven en de 66-serie wordt onder meer gekenmerkt door grotere bui tenspiegels en knipperlichten aan de voorkant en ruitewis- serbladen met een groter op pervlak. Saab De andere Zweedse autofabri kant, Saab, brengt voor 1977 tal van wijzigingen op het ge bied van veiligheid en com fort. Alle typen hebben grote re zijlichten en het glasopper vlak aan de voorzijde is sterk vergroot. De 99 Sedan model len zijn uitgevoerd met een grotere achterlichtpartij. Saab Scandia heeft thans een proto type gereed van de toekomsti ge 2 liter met turbocompres sor, waarbij vrijwel geen scha delijke uitlaatgassen meer vrijkomen. Verwacht wordt dat de fabriek deze uitvoering medio 1977 op de markt zal brengen. Mazda Verder heeft Toyo Kogyo Co. Ltd. te Hiroshima, de Japanse fabrikant van de Mazda-perso- nenwagens aan de reeds be staande reeks van Mazda-auto- mobielen weer een tweetal nieuwe toegevoegd, namelijk de Mazda 121 Coupé met 4 cylinder 1800 cc motor met 5-versnellingsbak, alsmede de Mazda RX-5 Coupé (hetzelfde model als de 121 Coupé, doch uitgerust met een 2-schijfs ro tatie-motor van 115 DIN pk, eveneens uitgevoerd met een 5-versnellingsbak). Het model RX-5 is tevens voorzien van een uitlaat-naver- brander (thermische reactor), waardoor deze wagen voldoet aan de zeer strenge eisen, die in Amerika en in Japan met betrekking tot de uitlaatgassen van kracht zijn. Toyota Toyota tenslotte introduceert de nieuwe Sportwagen, die met zijn derde deur een com binatie moet vormen van een sportieve coupé en een fami liewagen met veel bergruimte. De Sportwagen wordt in vier uitvoeringen gebracht, de 1200, 1600, 1600 Automatic en GSL. De laatste drie types zijn voorzien van gescheiden ach terzittingen, waarvan de rug leuningen onafhankelijk van elkaar kunnen worden neerge klapt. Simca 1100 GLX De werkers in de automobiel fabrieken hebben hun vakan tie er weer opzitten. Gebruind staan zij weer achter hun ma chines de onderdelen te ma ken voor de modellen 1977, die van vele merken alweer gepresenteerd zijn. Om met Mercedes te begin nen: Wanneer de produktie van de 250 C, 280 C en 280 CE Coupé's, waarvan er tot op heden 66.000 zijn geprodu ceerd. tegen het einde van dit jaar definitief wordt gestopt, zal Daimler-Benz A.G. in het voorjaar van 1977 de opvol gers van deze modellen intro duceren. Van één ervan is al bekend hoe hij eruit gaat zien, de nieuwe 280 CE (177 DIN- pk) Volkswagen heeft de model len-programma's van de nieu we generatie VWs - Polo, Golf, Passat en Scirocco - met ingang van het nieuwe model jaar 1977 gecompleteerd met extra luxueuze èn extra spor tieve uitvoeringen. Een en an der is gerealiseerd door - op wens van de markt zélf - over te gaan tot een in het opzicht van uitvoeringsdetails geheel nieuwe model-opbouw in combinatie met een met nog zwaardere krachtbronnen uit gebreid motorenprogramma. Deze nieuwe modellen-poli tiek houdt in dat de Polo, Golf, Passat en Scirocco voor taan in nog veel meer uitvoe ringen verkrijgbaar zullen zijn. De Polo is luxueuzer ge worden en met zwaardere mo toren leverbaar. De Golf kreeg er een sportuitvoering bij, de Passat werd luxueuzer, en de Kever bleef. De andere VW-tak, Audi, is fors veranderd. De nieuwe Au di 80 typeert zich door zijn geheel nieuwe vormgeving. Met name zijn voor- en achter kant zijn sterk veranderd. Dit geeft hem een eleganter en representatiever uiterlijk. De verbrede grill loopt door naar de flanken van de carrosserie if JrOET (AP) De presidenten van Syrië en Egypte, Hafez aro^d en Anwar Sadat, zullen binnenkort naar Saoedi-Arabië laarjen voor een verzoeningsgesprek dat door de Saoedische ij afing Chaled is gearrangeerd. Tijdens dit gesprek, dat waar-' aarjjnlijk morgen zal plaatsvinden, moeten de meningsverschillen dat en beide landen worden bijgelegd en moet er een gezamenlijke jiak worden overeengekomen voor een beëindiging van de reroorlog in Libanon. Zowel Egypte als Syrië hebben grote pciele schulden bij Saoedi-Arabië. tripte en Syrië, die tijdens de pisch-Israëlische oorlogen oorT 1967 en 1973 z'j aan Z'J 1 néten keerden zich van elkaar t kioen Sadat zijn steun uit- wejk voor de Sinaï overeen- ir dfst zoals die door de Ameri- miruster van buitenland- Henry Kissinger werd kte bezwaar tegen een overeenkomst van met de Israëli's en be- Sadat van een uit- van de Arabische zaak. beschuldigde op zijn Thailand verlaten (DPA) De rege- Thailand heeft beslo- Thanom Kitti- ex-sterke man van het iie zondag uit ballingschap en in een boeddhis- klooster intrad, uit te nodi- Thailand weer te verlaten, regeringswoordvoerder zei het verzoek zou worden in door de onrust en on- die Kittikatsjorns aanwe- zouuen kunnen uitlok-' zijn terugkeer in Bangkok Thanom gezegd dat hij politiek zou bedrijven en desgewenst verantwoorden de justitie. De maarschalk in 1973 als gevolg van ;e studentenonlusten tot af gedwongen en moest het buitenland vertrekken. beurt Syrië ervan de Palestijnen in het nauw te drijven nadat dit land ten gunste van de rechtse christenen militair tussenbeide was gekomen in Libanon. Inmiddels werd in Libanon offi cieel bekendgemaakt dat de of ficiële ambtsaanvaarding van president Elias Sarkis morgen zal plaatsvinden ten overstaan van het parlement in de oost Libanese stad Chtoura. Sarkis, een gematigde christen, werd in mei met Syrische steun tot president gekozen. Hoewel |M de moslems zich destijds tegen I zijn verkiezing verzetten, hebbn ze sindsdien hun steun aan Sar kis betuigd. Algemeen wordt verwacht dat Sarkis bij het her stel van de rust in Libanon meer zal kunnen bereiken dan zijn voorganger Soeleiman Franjiech. Proces tegen Kroatische kapers NEW YORK (Reuter) Vijf leden van een Kroatische natio nalistische organisatie zijn in New York beschuldigd van luchtpiraterij in verband met het kapen van een vliegtuig van de Trans World Airlines op 10 september. Zij kaapten toen «en vliegtuig dat een binnenlandse vlucht maakte van New York naar Chicago, en dwongen het na tussenlandingen in Montreal en in New Foundland naar Parijs te vliegen, waar zij zich tenslotte overgaven na hun j vrijgelaten te hebben. BONN (AP> Oppositieleider Franz Josef oktober, heeft de beschuldigingen van de hand Strauss is tijdens de verhitte Westduitse verkie- gewezen. zingscampagne opnieuw bij een schandaal betrok- In een verklaring, uitgegeven door het hoofdkwar- ken geraakt. Werd de naam van Strauss eerder tier van de partij in München, werd gezegd dat genoemd in verband met door Lockheed betaalde de beschuldigingen zijn ingegeven door Griekse steekpenningen, nu is hij in moeilijkbeden ge- communisten, die de Westduitse verkiezingen in raakt door zijn bindingen met het extreem de war willen sturen en de betrekkingen tussen rechtse Griekse kolonelsregime. Bonn en Athene negatief willen beïnvloeden. De sociaaldemocratische parlementariër Alfons Leden van de sociaaldemocratische partij van Bayerle, die aan het hoofd staat van de Beierse bondskanselier Helmut Schmidt bevestigden be- fractie van de SDP in het parlement, heeft ge- richten in de pers als zou Strauss nauw hebben vraagd om een „niets ontziend onderzoek" naar samengewerkt met het Griekse kolonelsregime en de aktiviteiten van Strauss in Griekenland, nog steeds contact onderhouden met de vroegere Een andere afgevaardigde van de SDP, Kurt juntaleden. Mattick, vergeleek wat hij noemde een poging van De Christelijke Sociale Unie, de Beierse rechter- Strauss om een „Westeuropees reactionair front" vleugel van de conservatieve alliantie die hoopt te vormen met „de ongelukkige verbintenis tussen op een overwinning bij de verkiezingen op 3 Hugenberg en Hitier". NEW YROK (AP) De 31ste zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties is gisteren geopend met het terugtrekken van het jaarlijkse verzoek van aanhangers van Noord-Ko- rea om een debat over de toekomst van Korea. De Luxemburgse premier Gaston Thorn, voorzit ter van de assemblee van het vorig jaar, opende de drie maanden durende zitting, waarop naar verwacht wordt voornamelijk zal worden gespro ken over de rassenconflicten in zuidelijk Afrika. Thorn gaf de 144 VN-lidstaten een omschrijving van de meest dringende kwesties, waarmee de assemblee dit jaar geconfronteerd zal worden: de steeds groter wordende kloof tussen rijke en arme landen, internationaal terrorisme, zuidelijk Afrika, het Midden-Oosten en Cyprus. Thorn verklaarde dat de Verenigde Naties niet langer kunnen voorbijgaan aan de eisen van het Palestijnse volk „dat vele jaren onderworpen is geweest aan moordpartijen, ontheemding en ellen de van een soort, die hiervoor alleen de stichters van Israël hebben gekend". Vervolgens werd Shirley Amerashinghe van Sri Lanka formeel benoemd tot voorzitter van de assemblee van dit jaar. Gaston Thorn geeft de voorzittershamer van de Ver enigde Naties in handen van de Ceylonese afgevaar digde Hamilton Shirley Amersinghe. WEGWIJS DOOR GERARD CRONE In het centrum van Beiroet staat het stadhuis er zwart geblakerd bij, nadat aan de vooravond van de beëdiging van de nieuwe president de strijd opnieuw fel was opgelaaid. 2 Mercedes 280 CE Toyota Sportwagen 1600

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11