Britten hebben geen vertrouwen in gunstig rapport premier Smith NYERERE POSITIEF OYER KISSINGERS MISSIE MfrlZSr Aartsbisschop van Canterbury in april naar paus Paulus RHODESIE LIET HET AL VAKER AFWETEN RUSSISCHE COMPONIST GEARRESTEERD Breuk tussen KWJ en NKV jammer Pastoe Eetkamerstoek nu lassend1 KORTE METTEN LEIDSE COURANT WOENSDAG z2 öü.fTEMü^tt Van onze correspondent Roger Sons LONDEN Britse waarnemers achten het on waarschijnlijk, dat Ian Smith, leider van de blanke Rhodesiërs, sedert zijn eerste bijeenkomst met de Amerikaanse onderhandelaar, dr. Kissin ger, bereid is alles overboord te gooien waarvoor hij de afgelopen elf jaar gevochten heeft Het lijdt geen twijfel, dat hij diep wil nadenken over Kissinger's voorstellen en dat hij zijn partij gron dig zal raadplegen voor hij een definitief ant woord geeft. Londen vindt de Amerikaanse verklaringen in verband met de besprekingen Kissinger-Smith overdreven optimistisch. Bittere ervaring heeft de Britten geleerd, dat Smith's eerste reacties onbe trouwbaar zijn. Na zijn onderhandelingen met Harold Wilson aan boord van de Britse oorlogs schepen Tiger en Fearless keerde Smith telkens terug naar Salisbury om een „gunstig" rapport voor te leggen aan zijn regering en partij. Die onderhandelingen liepen iedere keer verkeerd af. Van Britse zijde wordt echter erkend, dat lan Smith ditmaal sterk beinvloed zou kunnen worden door premier Vorster van Zuid-Afrika. Een be langrijk punt is ook de financiële steun van onge veer 4,5 miljard gulden, die beloofd aan de 270.000 blanken, als zij in Rhodesië blijven wanneer daar een zwarte meerderheidsregering aan de macht komt. Dit loyale fonds zou hun aanwezigheid in Rhodesië subsidiëren totdat in het land nieuwe buitenlandse kapitalen toestromen en de economie geen hinder meer ondervindt van de overgang naar een zwart bewind. Londen bereidt zich voor op een mogelijke grond wettelijke conferentie over Rhodesië, die zou kun7 nen plaatsvinden zodra de zwarte Rhodesische nationalisten het met elkaar eens geworden zijn en zij een gemeenschappeijk front gevormd heb ben in onderhandelingen met het bewind van premier Smith. Aan een dergelijke Londense con ferentie zouden vertegenwoordigers deelnemen van alle nationalistische groeperingen van de Rho desische blanken en van de Britse regering. Groot Brittannië zal de Rhodesische blanken en van de Britse regering. Groot Brittannië zal dan opnieuw een beroep kunnen, doen op de ervaring van zijn Afrikaanse experts, die de talrijke andere gewezen kolonies over de drempel van de onafhankelijk heid geholpen hebben. Uiteindelijk draagt Groot-Brittannië nog steeds de verantwoordelijkheid voor een aanvaardbare op lossing van de aanslepende Rhodesische kwestie. Het land staat een beetje huiverig tegenover het feit. dat ofschoon Londen geregeld op de hoogte gebracht en geconsulteerd wordt, het nu de Amen- kanen zijn, die nu alles trachten te bedisselen. Kissinger zou een periode van twaalf maanden of minder voorstellen, waarin Rhodesië een voorlopi ge regering zou krijgen, bestaande uit zwarten en blanken en misschien geleid door een Brit, zoals Mountbatten destijds aan het hoofd stond van de voorlopige Indiase regering, voordat India onaf hankelijk werd. De eerste zwarte meerderheidsregering van Rho desië zou volgens Kissinger tot stand gebracht kunnen worden na verloop van 18 tot 24 maanden. Afgelopen lente werd door premier Callaghan van Groot Brittannië bepaald, dat binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen uitgeschreven moesten wor den in Rhodesië om het principe van een meerder heidsbewind te kunnen verwezenlijken. Callaghan zei toen, dat die tijdslimiet het enige realistische was „om veel bloedvergieten te vermijden". ADVERTENTIE De borre van klassi in d sfeervol stenen kru De Kuyper Export Jonge Jeneveri I verkrijgbaar in fles en stenen kruik MOSKOU (AP) De Russische componist Piotr Starchik die onlangs de waarschuwing van de politie kreeg een eind te maken aan zijn privé uitvoeringen, is opgenomen in een psychiatrische kliniek, zo hebben vrienden van hem bekend gemaakt. De 38-jarige Starchik moest vorige week op het politiebureau komen waar hij werd opgewacht door artsen en KGB-mensen, die hem naar de kliniek overbrachten. Zijn vrouw vertelde dat de buren hadden geklaagd over de muziekuitvoeringen die hij wekelijks in zijn eigen huis gaf. Starchi- k's teksten gingen over de geschriften van de dichters Osip Mandelstam en Marina Tsvetayeva, die geen officiële goedkeuring hebben. Volgens zijn vrienden is Stachik reeds drie jaar in een psychiatri sche kliniek opgesloten geweest na het verspreiden van pamfletten. De behandelend artsen hebben hem gewaarschuwd. DAR ES SALAAM/LONDEN (Rtr/UPI) President Julius Nyerere van Tanzania ver wacht dat Rhodesië positief zal reageren op het voorstel tot de vorming binnen twee jaar van een onafhankelijke staat onder zwart meerderheidsbewind. De formele bekendmaking van de Rhodesische reactie verwacht hij vrijdag aanstaande, wan neer Ian Smith via radio en televisie een landelijke toe spraak houdt in Salisbury. Ver volgens kan Engeland volgen Nyerere, een constitutionele conferentie uitschrijven. De enige die naar de mening van de Tanzaniaanse president nog een hinderpaal kan vormen is juist premier Smith die hij steeds ziet als een onbekende in de vergelijking. Nyerere zei een en ander gister avond na een gesprek van an derhalf uur metde Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Kissinger, die hem verslag uitbracht van zijn missie in Zuid-Afrika. De Tanzaniaanse president, die zich vorige week nogal sceptisch uitliet over Kis singers kansen op succes ver klaarde gisteravond: Ik moet toegeven dat ik nu beter ge stemd ben. Ik zie een mogelijk heid om de zaak in beweging te krijgen. minister Kissinger onderbrak gisteren zijn reis naar Tanzania in Zambia, voor een werklunch met president Kaoenda. Minder positief was Nyerere over de vorderingen inzake Na mibië, dat met Rhodesië de hoofdmoot van Kissingers mis sie vormde. Zuid-Afrika is nog steeds niet akkoord gegaan met de iedeëen van zwart Afrika over de vraag wie er deel moet nemen aan een constitutionele conferentie over Namibië. Ver wacht wordt dat het Rhodesi sche kabinet vandaag het be langrijke besluit zal nemen of het de „formule-Kissinger" aan vaardt. Premier Ian Smith zette gisteren de voorstellen uiteen op een kabinetszitting. Intussen heeft de leider van de gematigde Rhodesische partij, Tim Gibbs, gepleit voor het hou den van een referendum over de voorstellen van Kissinger. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllliUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli NVV-jongerencontact Fathia Gahli. zuster van de laatste koning van Egypte, Faro«d in Los Angeles haar bankroet aangekondigd. Ze moet haarjen verkopen. Om zichzelf en haar moeder te onderhouden is zij af|ng van de steun van vrienden. Haar problemen zijn 26 jaar |jnlii begonnen toen zij haar Koninklijke status verloor omdat len t niet-mohammedaan trouwde. bak Dr. A. J. Verbrugh GPVlijstte DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid dr. A. J. Ver brugh (60) (GPV) is door de generale verbondsraad (partij raad) van zijn partij aangewe zen als aanvoerder van de GP V—kandidatenlijst bij de Twee de Kamerverkiezingen op woensdag 25 mei volgend jaar. Jongeling stelde zich i herkiesbaar voor het kfoen maatschap, maar is we)k 5 een kandidatuur voor dist 2 Kamer (die op donderse mei 1977 gekozen wordtjake: vaarden. fgez te m Hierdoor is het onmogelijk geworden, dat het jongerencontact en de KWJ samen kunnen overgaan' tot jongerenwerk binnen de Federatie Nederlandse Vakbeweging, aldus de NW-jongeren in een reactie op het vastgelopen overleg tussen NKV en KWJ over nieuwe werkafspraken voor onderlinge samenwerking. Volgens het jonge rencontact zijn de verschillen in werkwijze tussen beide jongerenor ganisaties niet onoverbrugbaar. Wel zijn de NW-jongeren het eens met het NKV, dat acties voor betere arbeidsvoorwaarden in bedrijven niet uitsluitend door jonge renorganisaties kunnen worden gevoerd, maar in goed overleg met dp bonden die in het betreffende bedrijf werkzaam zijn. lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIINIIII'll Signalement: strak en sierlijk. In glansrijk chroom met gevlochten zitting en r Pastoe adviespnjs per stuk: 149, •feSSêö» Hulshoffpnjf <?SrW Desgewenst leverbaar met armleuning: Adviespnjs per stuk: 195,— Hulshoff pnjs 155.- pst. (Prijzen incl. 1654 BTW) Anders Denken over Wónen Jen, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam. Rijswijk, Voorsc Rotterdam. Zwolle. Eindhoven Kerk en wereld Aartsbisschop dr. Donald Coggan van Canterbury, primaat van de kerk van Engeland, heeft aangekondigd, dat hij in april 1977 een bezoek zal brengen aan paus Paulus. Onderwerp van ge sprek zal onder meer het gezagsvraag- stuk in de kerk zijn en met name de positie van de paus. Een uitvoerige studie hierover is aange boden aan de r.k. kerk en de Angli- kaanse kerk door de internationale An- glikaanse-rooms-katholieke commissie. In deze studie heeft de gemengde com missie „een brede en belangrijke basis van overeenstemming bereikt over de algemene opvatting van het gezag in de kerk". Dit heeft de commissie meegedeeld na haar laatste vergadering vorige maand in Venetië. De commissie verklaart ook, dat er een „zekere mate van overeen stemming" is bereikt over het algemene beginsel van het universele primaat schap van de paus, ofschoon nog be langrijke problemen hierbij moeten worden opgelost. Welke deze problemen zijn wordt be schreven in het rapport, dat de commis sie aan beide kerken heeft uitgebracht. Behalve het pauselijke primaatschap zal ook het vraagstuk van de vrouw in het ambt naar verwacht wordt deel uitmaken van de agenda van besprekin gen tussen paus Paulus en aartsbis schop Coggan. Over deze kwestie is reeds uitvoerige correspondentie uitgewisseld. De zaak is opnieuw actueel geworden, doordat wederom een Anglikaanse kerk de vrouw officieel tot het priesterambt heeft toegelaten. Ditmaal is het de epis copale kerk in de Verenigde Staten. De contacten tussen Rome en Canterbu ry zijn aanzienlijk verbeterd sedert het bezoek van de Anglikaanse aartsbis schop Fisher in 1960 aan" paus Johan nes. Had dit bezoek nog een prive-ka- rakter, in 1966 bezocht aartsbisschop Ramsey het Vatikaan officieel. Paus Paulus en aartsbisschop Ramsey beslo ten toen de dialoog tussen beide kerken een officieel karakter te geven in de vorm van de Anglikaanse-rooms-kath- olieke commissie. Deze gemengde commissie heeft in 1971 wezenlijke overeenstemming van opvat ting bereikt inzake de eucharistie en in i 1973 over ambt en bediening. De bereik te wetenschappelijke consensus heeft nog niet geleid tot praktische maatrege len van de kant der kerkelijke leiding. KERKELIJK HULPCOMITÉ PARAGUAY Het „Comité van de kerken voor hulp in nood", dat enige weken geleden in Paraguay is opgericht, heeft verklaard hulp te willen verlenen aan de ongeveer duizend politieke gevangenen, die zich bevinden in gevangenissen in de hoofd stad Asuncion en in vier an dere plaatsen. Het comité, dat voorlopig is gevestigd in het gebouw van de bisschoppenconferentie van Paraguay, heeft reeds vierhon derd zaken van politieke ge vangenen in behandeling. Mee gedeeld werd, dat van twee honderd gevangenen na hun arrestatie niets meer is verno men. Het comité, opgericht naar het voorbeeld van het Chileense „vicariaat voor de solidari teit", is gesticht door de r.k.- bisschop Juan Boekwinkel, de evangelische predikant Fried- bert Hoener en Luis del Pisar van de „Leerlingen van Chris tus". Mgr. Boekwinkel en ds. Hoener hebben de Westduitse nationaliteit. De Westduitse stichting „Brot für die Welt" heeft ruim 45.000 gulden be schikbaar gesteld voor het co mité. De voorlopige kosten er van worden geschat op ruim 80.000 gulden. Diplomaten van Vaticaan steeds internationaler Volgens de directeur van de pauselijke diplomatieke aca demie in Rome, aartsbisschop Cesare Zacchi neemt de inter nationalisering van de diplo matieke dienst van het Vati caan gestadig toe. Van de drieëndertig studenten is on geveer de helft niet-Italiaan. Zij komen uit vijftien ver schillende landen. De behoefte aan medewerkers is groot. Vele landen van de derde wereld, maar ook ande re landen, zoals bijvoorbeeld Joego Slavië, hebben in de Prof. dr. S. vaq der Linde, hoogleraar in de geschiedenis van het gereformeerd protes tantisme aan de rijksuniversi teit Utrecht zal vrijdag om drie uur zijn afscheidscollege houden in de aula van het academiegebouw aan het Domplein. Tevens zal hem dan een feestbundel worden aangeboden, samengesteld uit bijdragen van zijn drie broers-theologen, collegae en leerlingen. Na de plechtigheid is er een receptie in de se naatszaal. Alle missionarissen met va kantie in en afkomstig uit het bisdom Rotterdam zijn uitge nodigd voor een ontvangst door de bisschop van Rotter dam, dr. A. J. Simonis. Deze traditionele samenkomst, on der de titel „Open Hof' zal ditmaal worden gehouden op zaterdag 9 oktober van tien tot vier uur in de pedagogische academie, Helenastraat 11 te Den Haag. De organisatie be rust bij het missiesecretariaat bisdom Rotterdam, Stations weg 62 te Den Haag. De excommunicatie van de Vietnamese bisschop Ngo- Dinh-Thuc (78) is opgeheven. De bisschop werd vorig jaar geëxcommuniceerd vanwege illegale bisschopswijdingen in Spanje, waar hij zich had aan gesloten bij een secte in El Palmar de Troya. De maatre gel is opgeheven, omdat de bisschop heeft ingezien on juist te hebben gehandeld. Het blijft hem verboden bis schoppen, priesters of diakens te wijden en al zijn wijdingen in El Palmar de Troya blijven ongeldig en onwettig. Paus Paulus heeft twee bis schoppen in Spanje benoemd. José Gea Escolano (47) tot nu toe wijbisschop van Valencia werd bisschop van Ibiza. De bisschoppelijk gedelegeerde voor de geestelijkheid in het aartsbisdom Se villa, Ignacio Noguer Carmona (45) werd bisschop van Guadix. Het zijn de eerste benoemingen die niet door het Spaanse staatshoofd werden gedaan. In toekomstige wetenschap- schapsbudgetten zal vooral aandacht worden geschonken aan de geesteswetenschappen, aldus deelt minister Trip mee in de nota wetenschapsbeleid. Onder geesteswetenschappe lijk onderzoek wordt verstaan het onderzoek op het gebied van de godgeleerdheid, de wijsbegeerte, taalkunde en letteren, inclusief geschiedwe tenschappen. De uitgaven voor deze sector belopen in 1977 ongeveer 133 miljoen gul den, waarvan 95 miljoen bij de universiteiten en hogescho len. afgelopen jaren diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan aangeknoopt. Van zijn kant is het Vaticaan bereid, met elk land ter wereld, dat maar wil, betrekkingen aan te gaan. Op het ogenblik heeft het Vati caan in tachtig landen nuntia turen en in dertig andere lan den apostolische delegaties. Bovendien stuurt het Vaticaan permanente waarnemers of af gevaardigden naar vele inter nationale organisaties. Wat de zogenoemde Vaticaan se oostpolitiek betreft, zei Zac chi, dat de dialoog vruchtbaar der en realistischer is dan een van beide kanten doen alsof men niet bestaat. Het gaat hier om een politiek op. lange ter mijn. Overigens is het niet het Vaticaan geweest, dat na de tweede wereldoorlog de be trekkingen met de betreffende landen heeft verbroken. Het herstel ervan hangt van zeer verschillende factoren af, waarbij men een eventueel gunstige ontwikkeling niet kan Mgr. Zacchi, die zelf vertegen woordiger van het Vaticaan bij Cuba is geweest, noemde dit land als voorbeeld van een geval, waarin het zeker weder zijds als gunstig wordt erva ren, dat ondanks de moeilijke situatie na de machtsoverna me door Castro, de diploma tieke betrekkingen in stand ge bleven zijn. Kerk van Tanzania stuurt priesters na Mozambiqui Priesters van de r.k. ker Tanzania zullen worden zonden naar Mozaml waar zij in de zielzorg te zullen worden gesteld, overeenkomst van dien is gesloten tussen de biss pen van Mozambique Tanzania. De bisschoppe ferentie van Angola i zoekt op het ogenblik eens de mogelijkheden v menwerking met de kei Tanzania. Alles wijst er volgens in op, dat de katholieken vi ze drie landen binnen tijd tot afspraken zulle men voor nauwe samen ing vooral voor wat beti uitwisseling van persone< ze samenwerking wordt makkelijkt door het fei de r.k. kerkprovincies landen een gemeenscha! ke achtergrond hebben. Deze katholieke samen ing heeft naar verwad worden de politieke ii ming van de presidenten rere van Tanzania, Si Machel van Mozambiqi Agostinho Neto van Al die vrienden van elkaa en die de samenwerkin katholieken in hun lande als een bevordering va derzijds begrip.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10