|^E~ Grote zaal Stadsgehoorzaal gesloten over leiden Morgenavond op vara-t.v. Klein Leidsche Hout ebeurentrok meer 500 bezoekers rtlleen Verboom geschikt" voor televisie Koppelkoers voor bakfietsen ging stijlvol van start at3" Feest in Pieters- en Academie wijk werd groot succes AZC EN DE ZIJL/LGB IN FINALE KNZB-BEKER (Van e Sj,DEN - 1 Torzaal is si JVan een onzer verslaggevers) - De grote zaal van de Stadsge- s sinds zaterdag voorlopig geslo- .p. De oorzaak hiervan is het afbreken In een stuk stukadoorswerk van het ifond onder het balkon achter in de al. Dat gebeurde vrijdagavond toen in I grote zaal het slotfeest plaatsvond van leerlingen van het Rijnlands Lyceum Wassenaar. Na overleg met loco-burge- jster Van Aken, de brandweer en de 1st gemeentewerken besloot de heer ikan, beheerder van de Stadsgehoor- J de grote zaal te sluiten in afwachting i een grondig onderzoek. Daarmee is ochtend in alle vroegte gestart, jjdagavond om tien uur bleek van de toestand van het pleisterwerk in de zaal. Na een cabaret moest de groot ste ruimte van de Stadsgehoorzaal worden ontruimd om plaats te maken voor het bal-na dat daarna zou volgen. Juist toen de meeste leerlingen de zaal hadden verla ten, viel een stuk stucwerk over een lengte van 5 meter naar beneden. „Ik dank Onze Lieve Heer dat toen vrijwel iedereen net weg was," zegt beheerder Milikan. „Enkele meisjes schijnen nog een schrammetje te hebben opgelopen, maar daar is het geluk kig bij gebleven. Ik was me doodgeschrok- ken. Het zweet gutste uit al m'n poriën", vertelde de heer Milikan gisteren. „Toen stond ik voor de moeilijke beslissing het feest nog door te laten gaan of iedereen weg te sturen. We hebben het eerste ge daan, maar ik heb mijn hart twee uur lang vastgehouden." Zaterdagmorgen vond overleg plaats tus sen ir. Vos, directeur gemeentewerken, lo co-burgemeester Van Aken en de comman dant van de brandweer, ing. Broeshart. Dit overleg leidde tot het sluiten van de grote zaal. „Het was niet onmogelijk dat er ook op andere plaatsen stukken pleisterwerk zouden gaan afbrokkelen en het is erg gevaarlijk om van drie meter hoogte zo'n stuk op je hoofd te krijgen," aldus loco burgemeester Van Aken. „Doorgaan zou verder misdadig geweest zijn," voegt de heer Milikan daar aan toe. Afgelasten naar. „Een grote teleurstelling voor deze mensen, maar gelukkig hadden ze begrip voor ons besluit en zagen ze wel dat het ons ook niet makkelijk viel," aldus de heer Milikan. De beheerder van de Stadsgehoorzaal het zaterdagavond auto's gereed staan om ge dupeerde oud-scholieren van 't Rijnlands naar Wassenaar te i Een en ander had tot gevolg dat het feest van het Rijnlands Lyceum voor reünisten in allerijl moest worden overgeplaatst naar de gebouwen van deze school in Wasse Ook gisteren plaatste de sluiting van de grote zaal Milikan voor de nodige proble men. Toen zou hij 3000 kinderen op bezoek hebben gekregen voor een filmvoorstelling. Deze ging gewoon door, al moesten de kinderen uitwijken naar de bovenzalen en moesten er door ruimtegebrek verschillen de voorstellingen worden gegeven. Vanochtend is in alle vroegte een begin gemaakt met het loskloppen van de hele stucadoorsrand onder het balkon. Het is de bedoeling dat er vervolgens een nood- plafond wordt gelegd, onder het oude. De heer Milikan hoopt dat hierdoor de grote zaal vrijdag weer heropend kan worden. Dan krijgt Leiden de popgroep Golden Earring op bezoek en zaterdag zou het residentieorkest een concert geven. „Alle zeilen zullen worden bijgezet om weer op tijd klaar te zijn. Gelukkig waren er verder deze week alleen examens geboekt, maar die kan ik verplaatsen naar de andere zalen," aldus de heer Milikan. De definitieve restauratie van het pleister werk zal nog wel even op zich laten wach ten. Het ongeluk van vrijdag kwam precies aan het begin van het winterseizoen. Van een algeheel herstel zal daarom niet eerder dan in de volgende zomer sprake kunnen Oorzaak Over de oorzaak van het afbrokkelen tast te men gisteren nog in het duister. Moge lijk heeft het pleisterwerk te veel te lijden gehad van de denderende autobussen, waarvan er elke minuut een achter en voor de Stadsgehoorzaal voorbijraast. Als andere oorzaak wordt uitdroging ge noemd. Het is niet met zekerheid te zeg gen hoelang het betrokken pleisterwerk al onder het balkon zit. Vast staat dat het niet is meegenomen in de algehele op knapbeurt van de Stadsgehoorzaal, 13 jaar geleden. Éeen onzer verslaggevers) EN/HILVERSUM - Op land I zendt de VA- v morgenavond vanaf uur een documentaire wver de stad Leiden, een i van 25 minuten gemaakt r de ploeg van de actuali- ""^enrubriek van de VARA, iter het Nieuws. In die re ef korte tijd heeft samen- Ier Joop Daalmeijer, geas- tw eerd door Vara—mede- öndfkster en lid van de Leidse ujieenteraad voor de PvdA, ek. 2 Anne Koning, een \0°qC ld willen schetsen van een (S) bleemstad, waarvan Lei- hrijvc een uitstekend voorbeeld f oemd kan worden. :iden, stad van haring en tebrood; stad van 1100 mo cht nenten; stad van herinne- 2igen; stad van een toeristi- apenfjg onwerkelijkheid. Leiden, __ad van de harde werkelijk- lid: 1200 krotten en 1100 bij- ■II krotten. Stad met een be- jank jtingstekort van 7 miljoen, van een grote werkloos- waar een links program me met te weinig geld te D® problemen probeert op te %en". Zo begint de Vara i.05 ffumentaire op de Heren- met de stem van Henny w "tel en klassieke vioolmuziek de achtergrond. De geschie- ^■mis van Leiden („Hoe komt stad toch aan z'n chroni- ie armoe") wordt vervol- is geschetst door historicus ud Spruit, aangevuld door van de gemeente- sociale dienst Boot, voor keer gefilmd voor het kiwe bijkantoor in Zuid V -jtem ir -i A. Verboom op televisie Studenten Natuurlijk komen ook de stu denten aan bod. Niet via een closeup van een dezer acade mici, nee, de film gaat over Leiden en dus zocht de Vara een markante Leidenaar op. Deze werd gevonden in de per soon van een handelaar in on geregeld goed, de heer Krul, die zijn dag indeelt naar hij zegt met 8 uur slapen, 8 uur eten, en 8 uur drinken. „De universiteit legt beslag op de grond", luidt 't Vara commen taar. „De Leidse bevolking plukt weinig vruchten van de universiteit. De universitaire bevolking mist elke sociale aansluiting met de Leide- naars". Krul gooit er dan nog een schepje bovenop door het ver haal te vertellen dat hij zelf ook nog heeft meegemaakt; hoe de „heren studenten" des tijds in hun rijtuigen rondre- C. Waal in de prullemand den en naar de arme Leidse kinderen gloeiende centen strooiden. En dan te bedenken dat de halve gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders tegenwoordig uit werkers of oud—werkers bij de universiteit bestaat... Wethouders te moeilijk Die „nauwe relatie" met de universiteit heeft de Vara ploeg ook duidelijk aan den lijve ondervonden. Toen Joop en Marie—Anne een paar kop stukken van het links pro gramcollege voor de camara's haalden sprongen de zweet druppeltjes spontaan op hun beider voorhoofden. Cees Waal, voorman op het gebied van stadsontwikkeling en ver keer, vroeger wetenschappe lijk medewerker bij de rechte- H. van Dam te academisch n—faculteit, verzandde al Spoedig in onbegrijpelijke subsidieregeltjes en belandde in Hilversum met evenveel spoed in de prullenmand. Hans van Dam, wethouder van financiën en ook destijds werkzaam bij de universiteit, leek de samenstellers wel een „aardige jongen", maar onder ging met zijn technisch en vooral academisch gecijfer het zelfde lot. Ook de culturele softe sector met Dik Tesselaar en Bert Oosterman kon de toets der kritiek niet doorstaan. Zelfs de meest populaire wethouder van Leiden (hij verschijnt alt hans het meest in de landelij ke pers) Tinus van Aken moe ten we morgen op het scherm missen. Alleen Arie Verboom mocht van de Vara meewer ken: hij bleek de enige te zijn die zich op een begrijpelijke wijze verstaanbaar kon ma ken. En zo spreekt de wethou der van Volkshuisvesting mor genavond met de bewoners van de Tuinstadwijk (dat reno- vatiegebied waar het nog al tijd rommelt) over hoe tevre den ze wel zijn met hun verbe terde woning (is men dan al zover?) Onvolkomenheid Het feit dat de meeste wethou ders voor de Vara „veel te moeilijke jongesn" bleken be tekent dat het beeld dat mor gen van Leiden wordt ge schetst toch wat onvolkomen heden bevat. Problemen als verkeer en de zwakke econo mische positie van de stad ko men nauwelijks aan de orde. Het plotseling overlijden van de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau is voor de Achter het Nieuwsploeg hier bij ook een handicap geweest. „We hebben er vijf maanden aan gewerkt en dat moest alle maal op onze „vrije" maandag en vrijdag", aldus samenstel ler Joop Daalmeijer. Maar ook al belicht de special over Leiden niet alle proble men (dat zou ook meer dan 25 minuten kosten), toch heeft de Vara—ploeg een aardig beeld weten te schetsen van die „stad met zijn herinneringen". De andere problemen komen misschien later nog eens aan de orde. We hebben tenslotte nog steeds geen kabel—tv en wel een zich meer en meer roerende middenstand... Arjen Broekhuizen Een bakfiets-bestuurder in actie Leiden Het tweede wereldkampioenschap bak- fietsenkoppelkoers ging na wat oponthoud ui teindelijk kort na tien uur van start, afgelopen zaterdag. Het kleurige lint van de 22 bakfietsen slingerde zich toen vanuit de Leidse Molenwerf naar Zandvoort, waar op het circuit aldaar giste ren werd „gebakfietsraced". Alvorens de start plaatsvond moest er eerst een behendigheidsproef worden afgelegd. Deze behen- digheidsproef was geënt op het in vroegere tijden zeer populaire „ringsteken", ruiters die met een stok een ring van een stellage moesten prikken. De paarden waren in dit geval echter vervangen door de bakfietsen, die op de baan leidend naar de stellage met de ring ook nog over een kleine barricade moesten zien heen te komen, een smalle houten ophoging waar veel stuurmanskunst voor vereist was. Bij de stellage wachtte bovendien een volijverige molenaar, die bij elke doorkomst een emmer meel op de „ridders van het driwielige ros" trachtte te ledigen. De molenaar ging daarbij zo enthousiast te werk, dat hij de toch al moeilijk weg te prikken ring een dusdanige zwiepbeweging meegaf dat het voor de „bakkenist" helemaal onmogelijk werd om er één af te prikken. Het lukte dan ook niemand. Vlak voor het einde begaf de barricade het bovendien onder het gewicht van een bakfiets. De 22 bakfietsen één sneuvelde er in het gewld waren door de respectievelijke koppels schitterend uitgerust Eén bakfiets had zelfs een complete Romeinse strijdwagen op bovenkant zitten; bij een andere bakfiets was de stoel van de bakkenist vervangen door een W. C.-closet. Veel bakfietsen hadden een overkapping in de vorm van een paraplu of zelfs een parasol. Ook de uitrusting van de koppels variëerde sterk: van eerste werel doorlogpiloten tot behangers aan toe. De vrolijke stoet die richting Zandvoort toog kreeg veel hulp van de Leidse politie; behalve een surveillance-au to die de weg vrijmaakte was er ook een bereidwil lig agent die de startschoten voor de behendig heidswedstrijd loste. sor uwge h. zatei sport veiih: aHft EN De organisatoren van „Het kleine è.ÓOfche Hout festival", P75, hadden een hogere l ingeschakeld. Prachtig nazomer weer in eek van regen zorgde ervoor dat het totaal I bezoekers voor dit buitengebeuren in het 'Juchttheater van De Hout over de hele mid- ezien opliep tot tegen de vijfhonderd, kinde honden meegerekend. icces dus. Zozeer dat gedacht wordt aan een ing gedurende een heel weekend in mei ad jaar. Maar dan worden er meer verenigin- ingeschakeld. Die moesten nu een beetje :k laten gaan vanwege de vakantie, die activi- had stilgelegd. igen we allereerst een volksdansgroep uit het luys „Migdalim". Daarin dansten de kinderen thousiast dat de verder goed funktionerende [a Isinstallatie omver werd getrokken. Vervol een duo van twee gitaristen, „Ballantine", dat vooral richtte op het idioom van de Everly ■r lers- ,n olksdansgroep van Oud-Poelgeest kwam heel op gang, terwijl van alle kanten nog leden toesnelden. Eenmaal compleet, bleek men een aardige dans te kunnen doen, waarbij de discipline lang niet slecht was. Het mooiste evenwel klonk de groep „Yaravi" die in exotische kledij en op allerlei instrumentarium de Andes, de lama's en de indianen de kom van het theater binnenvoer den. Tussen het optreden van „Yaravi" door deed een enorme troep kinderen (en volwassenen) spelletjes uit de oude doos, lekker chaotisch maar ook gezellig opgewekt. Honger en dorst kon men wegnemen door het eten van cake en pannekoeken en het drinken van thee en koffie. De cake was uitstekend; de koeken kwamen door gedwongen overprodüktie niet ge heel uit de verf (of pan). P75 verdient misschien wel het meeste lof voor het feit dat ze dit fraaie plekje herontdekt hebben. Met een gevarieerd programma, mooi weer en wat publiciteit moet er inderdaad iets van te maken zijn. Paul van der Plank LEIDEN Het wijkfeest in de Pieters- en Academiewijk is een groot succes geworden. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een dergelijk feest te houden. De nieuwe wijkvereniging kwam er financieel gezien niet helemaal uit, maar men was zo verheugd over het succes van het feest dat dat voor lief werd genomen. Nieuwe leden meldden zich aan. De vereniging telt thans driehon derd leden. De kinderen uit de wijk vermaakten zich kostelijk bij de door „De Vroolijcke Arke" georganiseerde kinderspelen. (Van onze waterpolo-medewerker) 1IDEN AZC en de Zijl/LGB zijn erin Jftslaagd om bij de laatste vier ploegen te b ,men, die zullen strijden om de KNZB-beker, aarvan de winnaar het recht heeft om deel ,nu nemen aan de Europacup Il-wedstrijden. ierJ2C moest zaterdag in de winnaarsronde in rac ^rtfondsenbad oost te Amsterdam aantreden io*ten VZC-Ritmeester. Tot in het derde spel- ging de strijd gelijk op en was de stand In het laatste partje liep AZC echter uit n zegevierde tenslotte met 9-6. Na het duel tegen Ritmeester moest de ploeg uit Alphen nog aantreden tegen HZC/De Robben. De Hilver summers hadden zich ook al geplaatst bij de laatste vier en de wedstrijd tegen AZC zou al mee tellen voor de finalepoule van Kampen. In de ontmoeting tegen AZC namen de Robben- spelers van begin af aan een voorsprong en wonnen uiteindelijk met 8-5. De ZIJL/LGB moest zaterdag in zwembad De Wisselslag in Breda aantreden tegen Neptunes Arnhem. De eindstand door doelpunten van In de slotwedstrijd in Breda moesten de Zij l/LGB en Zian/Vitesse in hun eerste wedstrijd in de finalepoule tegen elkaar uitkomen. De ZIJL/LGB nam een 2-1 voorsprong, maar de landskampioen maakte nog voor het einde van de eerste periode gelijk. De ZIJL/LGB ging teveel in de aanval en de Haagse ploeg liep in het tweede speldeel uit tot 6-2 en won uiteindelijk met 11-4. Bij de ZIJL/LGB scoorde Albert Spijker 3x en voor de vierde treffer zorgde Frits Welling. Volgende week zondag in Kampen spelen ZIAN/Vitesse, HZC/De Robben, AZC en de ZIJL/LGB dus in de finaleronde. LZ'68 moest zondag voor de verliezersronde naar Kerkrade. In zwembad D'r Pool trof LZ'68 het IJ uit Amstermdam. Het werd een 2-2 gelijkspel, maar in de verlenging won LZ ge makkelijk met 7-4. In de finalewedstrijd kwa men de spelers van LZ'68 uit tegen de Rijn. De hoofdklassedebutanten wonnen dit duel met 5-4. Het in alle opzichten zeer ge slaagde feest begon om half twaalf 's morgens met muziek van het Leidsche Politie Muziek gezelschap op het plein in een door de gemeente beschikbaar gestelde muziektent. (Dat ge beurde bij wijze van subsidie). Daarna werd het feest om kwart over twaalf officieel geo pend met het naar buiten trek ken van een draak uit de Pie terskerk. De twaalf kraampjes op het plein werden toen in gebruik genomen; de informa tiekraampjes werden zeer ent housiast door de aanwezige mensen benut. Verder waren er nog kraampjes van de potten bakker, de go-club, de stichting Diogenes, een poffertjestent van de Marnixgroep, de Vroolijcke Arke, Repelsteelteje, (voedsel- winkeltje), reformhuis, boekbin ders en voorverkoop van de Pie ters- en Academiewijk. De Mar- nix-groep (jeugdvereniging) had inmiddels een kabelbaan op het plein aangelegd. Clubhuis „In de Vroolijcke Ar ke" organiseerde kinderspelen, zoals zaklopen, bliklopen, stelt lopen enzomeer. De organist Joop Brons zou later het orgel in de Pieterskerk nog gaan be spelen. De middag was verder gevuld met de voorstellingen van het poppentheater, een op tocht van de harmonie kapel „Werkmans Wilskracht", een wervelende show van de brand weer op Rapenburg, dansex- pressie van Marjolein Briër en haar balletgroep bij de muziek tent, zeer succesvol, 60 majoret tes, inmiddels in de kerk, waar eveneens nog de volksdans groep „Achalay, de dixyland- band Cross Keys (weer op de muziektent) optraden. De snelte kenaar Piet Gertenaar was ook nog 's middags op het plein te bewonderen. 's Avonds was er een optocht door de wijk met onder anderen verklede kinderen, het geheel muzikaal omlijst door de Con cordia jeugd-fanfare. De rest van de activiteiten op de avond had plaats in de Pieterskerk. Troubadoer Jan van Rhenen, een jazzgroepje onder leiding van Dick Hollander, kamermu ziek van Augustinus en de to neelgroep Matrogoth traden hier op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3