Nederlandse paarden kansloos op Puindigt Alf Bullen gelukkigste in uren van Amsterdam" Wereldkampioenen tonen overmach Niemand kan zich beterwensen. sta Millimeterwerk en spanning op circuit Zandvoort a* SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT WASSENAAR De Nederlandse-volbloedeigenaren en fokkers zijn gistermiddag weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Het Nederlands gefokte renpaard heeft internationaal niets te betekenen. Het is hard, maar waar. Het is alleen jammer dat de rensport in ons land er bijna een minderwaardigheidscomplex van krijgt. Ook gisteren in het open Nederlandse kampioenschap waren het buitenlandse trainers, eigenaren en jockeys die met de hoogste eer gingen strijken. van het spelende totalisator pu bliek werd tweede. Goed voor bij na 12 mille. Lars Sward werd met Tammer Fors. een Ierse hengst, derde goed voor ruim zeven mille en bijna 3 1/2 mille ging naar de Engelse combinatie Duffield met de driejarige hengst in Duits bezit Fast Lucifer. Op de vijfde plaats eindigde de Scheveninger John Smith met de oud-derbywinnaar Fieldmaster. De driejarige Rhenus met de vlieg- gewicht Udo Balzer won. Dit En gelse paard in Duits bezit en trai ning. had dit jaar in Duitsland nog niet kunnen winnen. Op Duindigt nam hij over de 2500 meter de leiding en stond deze niet meer af: De kassa kon rinkelen. Ruim 34 mille ging mee met de eigenaar van Stal Ingenhof. Maar dat was nog niet alles. De zesjarige hengst Horst Herbert, de eerste favoriet Het grote geld ging weer naar het buitenland. Er zijn sommige men sen in rensportkringen die zeggen, dat zo'n ren een goede reclame is voor de rensport. Anderen bewe ren dat de Zweedse en Duitse paarden de mensen niet echt aan spreken en dat de Nederlandse eigenaren best zelf in staat zijn een goed spektakelstuk onderling uit te vechten als het om een prijzenpot van zestigduizend gul den gaat. Renvoorzitter Joop van der Touw: „Is het niet jammer dat dit geld weer bijna helemaal naar het bui tenland gaat? Ik ben het er niet mee eens. Het is trouwens niet de eerste keer dit seizoen dat de Duitsers het geld komen halen. Vier paarden strijden nu voor het veld uit. Als ze er niet waren geweest, hadden de Nederlandse paarden of de imports in Neder lands bezit voor een boeiende eindstrijd kunnen zorgen. Het prij zengeld komt de Nederlandse ei genaren toe." Eén van de Nederlandse eigena ren René Dekelver was best te vreden met zijn vijfde plaats van de nu vijfjarige hengst Fieldmas ter. Het leverde hem 1720 gulden als eigenaar en daarnaast had hij met fokker Lucassen een leuke afspraak gemaakt. „De fokker heeft mij de helft van de fokpre mie beloofd en dat is toch ook nog zo'n 1300 gulden. Trainer Bertus Riem had met hat paard in België willen starten, maar ik zag meer in dit kampioenschap". Bertus Riem: „Fieldmaster is in uitstekende vorm. in België had- Het Wilhelmus klonk op Duindigt bij de ereronde van Rhenus met jockey Baltzer. Het kampioenschap van Nederland bij de volbloeds was binnen. Bloemen voor eigenares mevrouw Ingeborg Bandisch. den we zaterdag met het paard het paard binnendoor langs de tot en met zesjarige paarden. Mac gewonnen. Hier zat er niet meer reling kon doen". Buitenzorg sinds kort bij Harry in voor de hengst." Jockey John De dravers hadden op Duindigt Pools in training won als grote Smith: „Die vijfde plaats heb ik te hun hoofdnummer in de K. J. Mei- outsider. Geheel buitenom klopte danken aan het feit dat ik alles met nardiprijs. Een draverij voor vier hij de koppaarden. Een deadheat voor de tweede en derde pl tussen Naron Buitenzorg (Cees ming) en Never Worry (Stef Dooyeweerd). ARTHUR VAN RIJSV !r Jaap Willemse sloeg met zijn auto over de kop. De rijder stapte op het circuit van Zandvoort ongedeerd uit de wagen. ZANDVOORT Hel waarnemingsvermogen van hef menselijke oog schoot bijna tekort. Een finishfoto was op zijn plaats geweest. Na ruim 84,5 kilometer na twintig ronden van niet-aflatende strijd in het hoofdnummer van de „Trophy of the Dunes-races" duurde het minuten voordat Michael Bleekemolen de zekerheid had dat hij winnaar geworden was van de Formule Ford-wedstrijd. Geen meter had de Crossle van Maarten Henneman aan de bolide van de blonde coureur afgestaan. In Iedere ronde repeteerde Bleekemolen, als de finishstreep werd genaderd, de slip-stream-techniek. Ondanks die verfij ning van de strijdwijze scheen Henneman toch zijn zege veilig te gaan stellen. Slingerend, zijn tegenstander vrij wel geen kans op een verrassende actie gevend, stuurde de revelatie van het seizoen zijn wagen in de laatste honderden meters over de baan. Een felle stuurbeweging bracht de rode Crossle nog juist naast zijn tegenstander. De finish scheen te dichtbij. Het verschil van decimeters leek onoverbrugbaar. Vrijwel op de streep passeerde de Nederlandse kampioen toch nog de wagen van Henneman. die een fractie van topsnelheid tekort kwam. De race van de Formule Ford's leverde een grote teleurstelling voor Jan Lammers op. De Zand- voorter. met zijn nieuwe Hawke duidelijk snelste in de training, behoorde zes ronden tot het lei dende trio. Toen maakte een ge broken ophanging hem op slag kansloos. Hij zou later zijn revan che krijgen. Ondanks de combine van de gebroeders Rien en Fred Frankenhout was de eindzege voor de kleine Wonde coureur. Geslaagd De spanning was kenmerkend voor de uiterst geslaagde voor laatste dag van het nationale ra ceseizoen. Voor een grandioos begin zorgden de lichte toerwa- gens groep een in een gecombi neerde race. Zegevierde de rode Fiat 850 coupé coupe van Jan Wortel met tien meters voor sprong over de groene coupé van Aart Kluvers, in de klasse tot 1300 cc konden alleen degenen, die ter hoogte van de finishlijn zaten di rect de uitslag vaststellen. De twee Simca Rally's II van Frans Derr en slipschoolinstructeur Ton- ny Zwaanenburg weken slechts in de openingsronde van elkaar. Na dat de Simcaatjes voor de vierde maal langs de tribunes kwamen bedroeg het verschil zelden meer dan luttele decimeters. Zwaanen burg, die halverwege de race in de Tarzanbocht zich langs zijn rivaal drong, wist pas nadat hij uit zijn wagen was gestapt dat hij winnaar was. Tien centimeter beslisten over zege en verlies. Spanning beheerste ook, volgens traditie, de race van de Renaults Gordini. Van de aanvankelijk ui terst compacte kopgroep van twaalf wagens bleven na vier ron den nog maar Geerlof Stam en Geert Sanders over. Tot de grote rivalen voor de laatste maal het Scheivlak passeerden mocht Stam zijn leidende positie behouden. Daarna reed Sanders zijn tegen stander „los", al wil dat bij de Renaultjes alleen maar zeggen dat de voorsprong in tienden van se conden wordt uitgedrukt. Pech Leo Steenbergen kreeg zijn acht ste zege in successie In de strijd om het Nederlands kampioen schap Formule Vee renwagens. Hij dankte dat niet alleen aan zijn eigen kunde. Dat Wlm van Kleef voor de zevende maal verslagen werd, werd mede veroorzaakt door de pech waarvan de „eeuwi ge tweede" het slachtoffer werd. Vier wagens had de wedstrijdlei ding al uit de strijd genomen, omdat ze olie rondsproeiden die de baan spiegelglad maakte. Die beslissing kwam voor Van Kleef, die halverwege de wedstrijd zijn eerste plaats aan Steenbergen moest afstaan, te laat. Bij het op gaan van de Hunzerug raakte zijn Kaimann in een drievoudige slip. Van Kleef bleef doorvechten. In zijn zucht tot positieverbetering ging hij in de tiende ronde te hard de Tarzanbocht in. Tussen de vanghekken kwam zijn Kaimann tot stilstand. Na een slippartij van Wim van Kleef was de spanning geweken. Vijf seconden scheidden daarna de Westduitser Udo Neu- moeck van de leidende Nederlan der en dat is in deze klasse, waar de mogelijkheden vrijwel gelijk zijn, veel te veel om nog winst te kunnen behalen. De Fransman Patrick Tambay heeft gisteren in Nogaro (Fra) een wed strijd voor het Europess kampioen schap formule twee-renwagens ge wonnen. De Fransman legde met een Martini MK 19 de 202,8 kilo meter af in een uur twintig minu ten en twaalf seconden. Hij had een voorsprong van zeventien se conden op zijn landgenoot Jac ques Laffite. De Westduiter Jochen Mass is met een Porsche op de „Salzburgring" wereldkampioen geworden in de klasse sportwagens. Na zeventig ronden met een totaal van 300 kilometer had Mass een voor sprong van meer dan een halve minuut op zijn landgenoot Rein- hold Jost, die eveneens in een Porsche reed. Op het circuit van Silverstone won de Fin Mika Arpianinen met een Veemax de zevende en voorlaatste wedstrijd in de strijd om het Euro pees kampioenschap van de for mule super vee. De Westduitser Peter Scharmann werd tweede met een Toj en de Zweed Bror Jaktlund derde met een RPB. In de stand van het Europees kampioenschap is Arpiainen met 100 punten onbe reikbaar voor Scharmann, die 78 punten heeft verzameld. De Fransman Bob Wollek heeft gisteren in Imola de Bevllacqua Trophy autorace gewonnen. De wedstrijd telde mee in de strijd om het Europees GT kampioen schap. Wollek reed de dertig ronden (150 km) in 58 minuten, 31,5 sec. De eerste vier plaatsen waren voor Porsches. Toine Hezemans haalde de finish niet. Hij kreeg problemen met de banden, maar heeft, met tachtig punten, nog altijd de lei ding voor het Europees kampioen schap. Kellers (WDL) is tweede met 51 en Schenken (AUS) derde met 42. AMSTERDAM De Engelsman Alf Bullen heeft gisteren op het water van de IJ-haven in Amster dam de „Drie uren van Amster dam" gewonnen. „Ik had meer geluk dan de anderen", vertelaar de de Engelsman na afloop van de wedstrijd, waarin hij met zijn OZ-boot (de zwaarste klasse) 163 keer het circuit van 2100 meter had afgelegd met een gemiddelde snelheid van 115 km/u. Voor de start behoorde hij niet tot de grote kanshebbers. Er waren echter veel uitvallers. In het eerste uur onder meer de ex- wereldkampioen Cees van der Vef- den, nadat zijn boot waarschijnlijk met een stuk hout in aanraking was gekomen, waardoor het race monster tot wrakhout werd. Euro pees kampioen Hans Pelster beëindigde de race in het zieken huis waarschijnlijk met een gebro ken linker enkel. De Amsterdam mer flipte (de boot komt dan uit het water, maakt een salto om vervolgens weer met een enorme klap op het water terug te komen) in de 27e ronde. De regerende wereldkampioen. Re- nato Molinari uit Italië; wiens boot vanwege allerlei geheimen geheel „ingepakt" in en uit het water wordt gehaald, moest in de achtste ronde opgeven, aangezien hij zijn M| Beeld van Alf Bullen (6). |ra WSSSËmm van de drie uren van Amsterdam. Links op de foto, de winnaar haar klasse op de zesde' pk eindigde. oof< blesseerde en niet n?a§ kon sturen. Tot ieders verwond ing stapte toen de tweede pi van Cees van der Velden, de Aie rikaan Seebold. in de boot Molinari om de race te vervolg te Gevraagd hoe dit kon zei Van Velden, die vorig jaar niet uitkv in de drie uur van AmstercJIf omdat hij toen zijn boot al de start kapot voer: „Ach, jongen vaart nu eenmaal gra Het drama Hans Pelster compleet toen de Duitser thelm Zimmermann, aan wie I ster zijn tweede boot had ultafl leend, ook flipte, waarmee de ^„g. sterdammer zijn twee boten,ra schatte waarde 100.000 guld.de] kwijtraakte. Het publiek, niet in zo groten g Ie opgekomen als in voorgaa e"[^ jaren, maar toch altijd nog ia tienduizenden, ontging veel van,e race omdat de firma, die de g sinstallatie zou verzorgen, zonCst" bericht van verhindering was w d gebleven. Van de 63 gestarte ten kwamen er tenslotte maar geveer twintig door de finish. I bij bevond zich de boot van enige vrouwelijke deelnemer, Belgische Claudine Coreia, die hP- BARCELONA De grote prijs van Spanje sloot gis teren in Barcelona het wegseizoen 1976 af. Met alle Wereldkampioenen al bekend, stond er weinig meer op het spel. Twee van de Wereldkampioenen, Angel Nieto in de 50 cc- klasse en Pier Paolo Bian- chi in de 125 cc-klasse, demonstreerden voor de laatste keer dit seizoen hun overmacht. Nieto had met zijn Bultaco in de lichtste klasse een voorsprong van dertien seconden op de Zwitser Hubert Rittberger en Bianchi had in de 125 cc-klasse op zijn beurt weer 25 seconden voorsprong op Nieto. Ruimschoots achter de eer ste twee eindigde Henk van Kessel met een AGV Condor in de laatste klasse op de derde plaats. Cees van Dongen werd hier tiende. In de resterende twee klassen, van de vier waarin gisteren werd gere den, gingen de overwinningen niet naar de heersende Wereldkam pioenen. In de 250 cc-klasse moest Walter Villa zijn meerdere erken nen in zijn landgenoot Gianfranco Bonera. Het verschil tussen de Italiaanse kemphanen was slechts in seconden uit te drukken, maar Bonera drukte zijn Harley David son juist voor die van Villa over de eindstreep. Op het circuit van Montjuich werden de favorieten in de 350 cc-klasse, Wereldkampioen Villa en de Venezuelaan Cecotto, verrast door de Zuidafrikaan Kork Ballington. Hij nam halverwege de wedstrijd over dertig ronden de leiding en stond die daarna niet meer af. De Spanjaard Victor Palo ma en de Italiaan Franco Uncini eindigden op twee seconden qjs tweede en derde. De Fransman Jean-Claude Che- marin en de Brit Alex George hebben voor 120.000 toeschou wers de zaterdag en zondag gere den BOL d'OR 24-uurs motor-race op het circuit van Le Mans ge wonnen. Beste Nederlanders wa ren Johan van der Wal en Tony van Schijndel met een dertiende plaats. Chemarin en de George reden in de 24 uur een recordaf stand van 3.235,125 kilometer. Zij haalden met de Honda een ge middelde snelheid van 134,797 km/u. Het betekende dat Kawasaki zich na twee overwinningen tevreden moest stellen met de tweede en derde plaats. De jonge Fransen Sarron en Boulom, die vijf uur voor het einde Chemarin en Geor ge moesten laten passeren, eindig den als tweede voor Duhamel (Can) en Balde (Fra). In dit geweld bleven de Nederlan ders ver achter. Johan van der Wal en Tony van Schijndel kwamen op Kawasaki tot de dertiende plaats met meer dan 108 ronden achter stand op de winnaars. Strijbis reed samen met de Brit Robertson op een Triumph naar de zeventiende positie en de combinatie Noorlan- der/Vingerhoed bleef op de Ducati nog verder achter (22e). Frans Slgmans is bij de interna tionale motorcross in de 500 cc- klasse in Genève als tweede geëindigd. De Nederlander rijdend op Maico moest zijn meerdere erkennen in de jonge Brit Graham Noyce, die ook op Maico alle drie manches won. Derde in het eindklassement van deze wedstrijd, die werd bijge woond door 13.000 mensen, werd de Zwitserse kampioen Fritz Graf op Yamaha.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18