j Rechtbank niet meer zo scheutig met verplichting tot alimentatie I Waarschuwing tegen nieuwe dieetrage ALS VROUW ZELF WERKEN KAN Meerkleurig blad bij de Croton Van alle markten thuis de krant is 'n alledagsvr iend Staat en r.k. kerk in Hongarije getuigen van goede verhouding Kerk en Wereld Actuele vragen in hervormde kring op rijtje gezet In algemene zin is de rechtbank niet meer zo scheutig met verplichting tot alimentatie voor de vrouw, die in eigen onderhoud kan voorzien. Exponent van deze tendens zijn twee recente uitspraken van de rechtbank in Arnhem, waarvan de eerste de pers haalde. Een 14 jaar gehuwde vrouw van een ambtenaar (thans 50 jaar), die meteen haar baantje opgaf toen de man haar verliet, kreeg mede voor haar dochter een behoorlijke alimentatie. Toen de dochter trouwde, werd die verminderd tot ƒ250,-. Inmiddels was de vrouw gratis de huishouding van een alleenstaande man gaan verzorgen. Door de vermindering raakte ze gaandeweg in financiële moeilijkheden en vroeg eind 1975 verhoging aan tot 750,-. Door een hartkwaal zou zij niet meer kunnen werken. De rechtbank haalde een streep door de hele uitkering met de motivering dat de vrouw 6 jaar de tijd had gehad zich een bron van inkomsten te verwer ven. Het tweede geval, dat diende in Arnhem, betrof een vrouw, die na scheiding was ingetrokken bij de moeder van een vriend. Als „huishoud ster". Een haar door de ge meente aangeboden woning wilde zij niet betrekken. Later ging zij met de vriend samen wonen. De rechtbank schrapte de alimentatie omdat zij van de stelling uitging dat de vrouw in economische ge meenschap leefde met een man „in een staat als waren zij gehuwd" (waarbij in art. 160 B.W., de alimentatieplicht vervalt). De rechter weegt bij alimentatie twee kanten af. Behoefte aan levensonderhoud enerzijds en draagkracht an derzijds. Alimentatieplicht is in bewe ging. Veel vrouwen staan hier niet onsympathiek tegenover. Ze willen niet afhankelijk blij ven van de man met wie de echtelijke banden verbroken zijn, vooral als het huwelijk kort geduurd heeft. Daarbui ten staat natuurlijk dat de va der alimentatie moet blijven betalen voor de kinderen tot deze meerderjarig zijn. Zelfstandig Een bekend echtscheidingsad vocate te Amsterdam, nage noeg 40 jaar president van de Centrale van Chr. Hist. Vrou wen bemerkt in haar praktijk een toenemend verlangen van de gescheiden vrouw finan cieel zelfstandig te zijn. Een cliënte van haar met een zoon tje van 8 jaar nam een baan aan als ponstypiste, ondanks de bijstand waarop zij recht had. Zij ging verder leren voor ste notypiste, omdat zij geen zin had haar handje op te houden. „Voor zo iemand neem ik mijn petje af', aldus haar raads vrouwe. „Voor iemand met weinig of geen opleiding ligt het moeilijk. Part-time baan tjes komen het beste in aan merking, want de kinderen mogen er door gebrek aan ver zorging niet onder lijden. Maar ze zijn er te weinig (wel in ziekenhuizen, bij de Ministe ries en soms bij de PTT). Over het algemeen heeft de rechter niet zo gek veel moeite met het vaststellen van de alimentatie. Er zijn mannen en vrouwen waar geen land mee te bezei len valt, maar er zijn er ook die zich redelijk opstellen. Al gemene regels zijn er niet El ke rechter heeft vrijheid van beslissing en elke advocaat heeft beperkte ervaring in ei gen arrondissement". Vast echter staat dat met in gang van 1 januari 1974 alle alimentaties automatisch wor den bekeken of ze aanpassing behoeven in verband met het Nederlands loonpeil. Wanneer blijkt dat per 30 september van het voorafgaande jaar de loonindex tenminste 1% af wijkt van die op 30 september van het vorige jaar volgt steeds per 1 januari daarop volgend aanpassing met een percentage dat de minister van justitie bepaalt. Wanneer een man weigerachtig is te betalen, springt de Bijstand met het door de rechter vast gestelde bedrag bij, maar ver haalt dit op de man. Zij neemt de alimentatieplicht niet over, anders zou die op de belasting betaler gaan rusten. De recht bank gaat incidenteel te werk. Soms wordt de alimentatie be perkt tot 3 jaar, of wordt na enkele jaren wanneer de vrouw een eigen inkomen heeft verworven, verminderd. Vakantiegeld Wat de kinderen betreft; in de alimentatie zit een bereke ningsfactor ten aanzien van het vakantiegeld. Het moet worden afgedragen aan de kinderen. In Amsterdam, Den Haag en Utrecht gebeurt dit regelmatig. Soms is het vakan tiegeld in de alimentatie inge bouwd, de rechter bekijkt dit van geval tot geval, maar het is wel een punt voor de vrouw om het bij haar advocaat aan te roeren. Sommige advocaten zijn er erg kien op. De ge meente kan inlichtingen ver strekken over de verdiensten van de man, maar het hangt weer van de afdelingen af of zij deze verschaffen. Ook de werkgever kan de advocaat in formeren; grote bedrijven blij ken meestal stroef met het ge ven van informatie. Natuurlijk kan de rechter volledige inza ge verlangen van alle papie ren, maai1 het bevordert de snelheid van de procedure in dien hij tevoren volledig is in gelicht. De vrouw zou eigenlijk een lijstje moeten maken ter voorlichting van de rechter. Is er voor een kind bepaald ort hopedisch schoeisel nodig of een reguleringsbeugel voor de tanden; moet een kind een be paalde school volgen? Het ene kind kan om bepaalde rede nen duurder zijn dan het an dere. Het grootste aantal vrou wen valt na scheiding terug op het ziekenfonds, terwijl ze in gehuwde staat onder de collec tieve verzekering van haar man (b.v. een ambtenaar) als particulier patiënt viel. Daar om kan: het belangrijk zijn de werkgever te vragen of er spe ciale ziektekostenregelingen zijn. „Er kunnen moeilijkhe den ontstaan bij bijzondere ge vallen", aldus onze woordvoer ster. Een suikerziek kind dat bepaalde en snelle zorg nodig heeft en niet kan wachten op een verwijsbrief van de zie kenfondsarts. Een astmathisch bronchitiskind eist speciale be handeling. De huisarts kan een verklaring afgeven voor extreme gevallen, moppert hij, dan wil de specialist het moge lijk wel. Is er continue medi sche begeleiding nodig? De vrouw kan ook bepaalde in lichtingen ten behoeve van de alimentatiebepaling verstrek ken, bijvoorbeeld als zij weet dat de man een leuk banksal do heeft waar hij zijn mond over houdt. Ook haar lasten van huur, hypotheek, verzeke ringen interesseren de recht bank. Anderzijds mag zij eigen in komsten uit arbeid, nevenar- beid, bijbaantjes, onderhuur, rente, dividenden uit vermo gen niet verzwijgen; zodat een logische en eerlijke beslissing valt. Voor een vrouw is overi gens zeer belangrijk zich te realiseren dat zij voor het ali mentatiebedrag aangeslagen wordt in de Inkomstenbelas ting, AOW en AWW (de recht bank houdt hier wel rekening mee). Maar dat die aanslagen meestal komen na afloop van het belastingjaar waarop ze betrekking hebben en dan ineens betaald moeten wor den. Dat kan een enorme strop zijn. Nadat de scheiding is uit gesproken en de zaken al ja ren geregeld, doet de komst van zo'n aanslag opeens de deur dicht. De fiscus heeft een lange arm; De Codiaeum of Croton bestaat er met verschillende soorten blad, gelobd, een beetje ovaal licht gelobd, recht en puntig, zwaardvormige blad. Maar een ding moet men in de gaten houden: er is zacht en hard blad. De Croton met hard blad houdt het langer, de zachtbladigen zijn minder sterk. De kleuren van het blad zijn zwartachtig met rode nerven, groenachtig met gele nerven en rose blad met rose nerven. Een modieuze toestand dus. De tekening verschilt ook nogal eens: er is gestippeld, gemarmerd, geaderd of gevlekt De Codiaeum wordt in Indonesië of Polynesia waar hij vandaag komt soms meters hoog. Hij werd ontdekt door een beroemd Engels botanicus, John Gould Veitch op een trip door Azië. Zet hem op een lichte plaats en geef naar behoefte water (als de aarde droog is). Te weinig licht laat hem in de winter zijn harde of zachte bladeren vallen! Vraag aan de bloemist: als de harde bladeren het langer houden, waarom kopen de mensen dan de zachtbladigen? Laconiek antwoord: „die zijn ook mooi". Van maart tot augustus wekelijks voeden. Scheepjeswol is met een zeer fraaie catalogus op de markt gekomen met nieuwe dessins en een enorm aantal handwerkva- riëteiten in kleur te bewonderen. Er staan schellekoorden in, platsteek schilderijen, (o.a. de bollenvelden in schitterende kleu ren), ontwerpen voor tafelkleden, kussens (tapisseriesteek op monostramienin extreme kleurcombinaties, petit pointwerk, klassiek- en modern haakwerk. De handwerken zijn onderver deeld in subgroepen naar toegepaste techniek en materiaalge bruik. (f4.25) P. O. Box 14 tel. 08385-19111. Voor handwerk sters, die graag truien breien etc. ,Jiet maandblad voor handwer ken: Ariadne". Bestellingen en voor informatie: 030-31.76.24. |VAN^^UlS^UIT Artsen en voedingsdeskundi gen waarschuwen tegen de dieetrage, die de laatste tijd is losgebroken. Het is oppas sen geblazen met wonderdie- ten. Een Nederlands fysisch chemicus, woonachtig is de USA heeft bijvoorbeeld een dieet ontworpen, dat hij ging gebruiken toen het bleek dat hij leed aan de gevreesde hartziekte: agina pectoris. Rinse rookte niet, was niet te zwaar, had voldoende bewe ging. In zijn familie kwamen geen hartziekten voor. Je zou bijna kunnen spreken van een „praktical joke". Helaas heeft Rinse geen steek houdende wetenschappelijke onderzoeken met zijn prepa raat gedaan. Er is alleen iets bekend over patiënten die baat vonden bij Rinse's vin ding. Inmiddels is deze in heel Nederland doorgedrongen door de activiteiten der publi citeitsmedia. Rinse .genas' door een mengsel van soja-le- ci thine, biergist, tarwekie- men, beendermeel, donker bruine rietsuiker en saffloer olie. Dit mengsel is nu in de handel. Er kunnen vruchten van het seizoen aan worden toegevoegd, geraspte appel, in het maag-darmkanaal. Rijk aan lecithine zijn eierdooier, sojabonen en tarwekiemen. banaan, yoghurt, rozijnen, cornflakes of cereal. Verder zou men dagelijks een tablet multivitaminen moeten ge bruiken en vitaminen C en E extra. Wat lecithine betreft: deze stof komt in alle vetten voor als bestanddeel van de celmembranen. Vooral het ze nuwstelsel verslindt het en het lichaam zelf maakt het aan. De met de voeding opge nomen lecithine wordt niet als zodanig geabsorbeerd, maar grotendeels afgebroken Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding stelt echter dat er noch in Nederland noch in de Verenigde Staten massale vi taminen of mineralentekorten bekend zijn. Men adviseert om de totale hoeveelheid sui ker en vet in de voeding te verminderen, het verzadigde zichtbare vet te vervangen door vetten rijk aan meervou dig onverzadigde vetzuren, maar nog geen preparaten te gebruiken, waarvan de werk ing niet is bewezen, en de uitkomsten subjectief. De Nederlandse Hartstichting is evenmin gelukkig met de nieuwe rage. Dr. Ir. R. J. J. Hermus stelt dat de laatste maanden aanzienlijk aan dacht is besteed aan de Rinse- v in ding. Naast een aantal kanttekeningen, waarvan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding gebruik maakte, staat hij op het standpunt dat er geen termen aanwezig zijn voor de veronderstelling dat deze dieëttoevoeging van Rin se een werkelijke remedie be tekent voor het probleem hart- en vaatziekten. „Vooral het idee dat men zich over de bekende risicofacto ren niet meer zo druk behoeft te maken indien de toevoe ging wordt gegeten zou ge vaarlijk kunnen zijn. „Overi- gensis dit dieet aanzienlijk onschadelijker dan dat van Atkins. Zij tonen echter beide aan dat we uitermate voor zichtig moeten zijn met won- derdiëten en rages, zoals met zemelen, vitamines C en E en dergelijke". Volgens Dr. Her mus is het echter niet uitge sloten dat individuele geval len baat hebben bij het Rinse- dieet. Het veiligste echter is de eigen huisarts te» raadple gen voor men het gaat slik ken. r- e- donderdag' vrijdag' maandag...': Vredeskrant uitverkocht bij begin van Vredesweek De Vredesweek, georgani seerd door het Interkerke lijk Vredeberaad (IKV) is vandaag begonnen. Het thema van de week luidt „Bedreigd bestaan". In de Vredeskrant wordt ingègaan op het anti-milita- rismeprogramma van de wereldraad van Kerken, waarmee men het geloof in geweld, dat zowel bij rechts als bij links uiterst taai is, wil verminderen. De eerste oplage van 260.000 exemplaren is vrij wel uitverkocht. Er zijn nu veertigduizend exemplaren bijgedrukt Ook de „Ruzie- krant" (bestemd voor het onderwijs) is bijna door zijn oplage van 65.000 heen. De r.k. bisschoppen hebben de parochies aanbevolen in de Vredesweek een collecte te houden ypor de katholie ke vredesbeweging, die be halve voor haar eigen orga nisatie ook geld nodig heeft voor het katholike aandeel in de onkosten van het In terkerkelijk Vredesberaad. Verder raden de bisschop pen de katholieken aan de recente Vatikaanse verkla ring te lezen over bewape ningswedloop en ontwape ning, uitgegeven door Pax Christie. In de afgelopen dertig jaar is de verhou ding tussen de kerk en de staat nog nooit „zo geregeld en ongestoord" geweest als thans het geval is. Aldus schrijft het communistische partijblad „Ncpszabad- sag" in een artikel, dat ook is gepubli ceerd door het katholieke Hongaarse per sagentschap „Magyar kurir". Toegegeven wordt, dat er op plaatselijk niveau nog wel eens moeilijkheden zijn. Maar op landelijk niveau verschaft de huidige verhouding van staat en kerk „een betere grondslag dan ooit voor verdere verbeteringen in de verhouding, ook op plaatselijk niveau, alsmede voor het sa menhouden en samenwerken van gelovi gen en atheisten", aldus „Nepszabadsag." Er zijn volgens het blad nog mensen, die de voornaamste scheidingslijn tussen atheisten en gelovigen willen leggen in de politiek. Maar de voornaamste scheidslijn ligt volgéns het blad tussen degenen, die de partij volgen, en de vijanden van het socialisme. Het partijblad wijst ook op de eis van gelovige mensen om meer deel te hebben aan het openbare leven en openba re functies te bekleden. Het blad verklaart dan: „Wij bouwen net socialisme niet alleen op voor degenen, die zich achter de marxistisch-leninistische we reldbeschouwing plaatsen." Het blad be pleit open discussie over de overeenkom sten en verschillen tussen partij en kerk, want - zo besluit „Nepszabadsag" - ideolo gische verschillen mogen de samenwerking en de gezamenlijke arbeid voor de opbouw niet belemmeren. De mening van het Hongaarse partijblad wordt bevestigd door de nieuwe primaat van Hongarije, mgr. Laszlo Lekai. Deze verklaarde begin dit jaar, dat de kerk evenals de mensen, haar nieuwe plaats in de socialistische maatschappij heeft gevon den. Er zijn nog wel enkele kwesties, maar er is hoop - zo zei de opvolger van kardi naal Mindszenty - dat deze langzamerhand in een rustige sfeer en op basis van weder zijds begrip zullen kunnen worden opge lost. Een soortgelijk geluid kwam in december 1975 van de secretaris van de Hongaarse bisschoppenconferentie, mgr. Cserhati. De ze schreef in het theologisch tijdschrift „Vigilia" dat er in Hongarije in het verle den veel fouten in de dialoog waren ge maakt, omdat men elkaar beschouwde als politieke macht. De enige graadmeter is volgens hem: „Wat zijn wij als mensen waard en wat doen wij voor de mensen?" Hij handhaaft de eis van voldoende levensruimte voor de kerk, maar zo zegt hij erbij: „Naar onze mening heeft het socialisme de mogelijkheid en de kracht om de godsdienstige mens alle de mocratische rechten te verlenen." De katholieke kerk in de Bondsrepubliek heeft de poli tici gevraagd op te houden met druk uit te oefenen op personen, die principieel niet aan abortus willen meewer ken. In een verklaring consta teert het bisschoppelijk com missariaat in Bonn een zorg wekkende uitleg van de her ziene abortuswetgeving. In de verkiezingscampagne wordt ziekenhuizen, die weigeren aan abortus mee te werken, verweten in strijd met de wet te handelen. Volgens het commissariaat vergiftigt deze druk op de ge wetens het politieke klimaat. De verklaring herinnert aan de wettelijke garantie dat nie- KORTE METTEN mand direct of indirect mag worden gedwongen aan abor tus mee te werken. De synode van de Episcopaal se Kerk in de Verenigde Sta ten heeft deze week na een jarenlange f verhitte discussie, die de kerk aan de rand van een schisma bracht, besloten vrouwen toe te laten tot het priesterambt De bisschoppen van de Episcopaalse kerk, die ongeveer drie miljoen leden telt, zijn akkoord gegaan met dit besluit. De Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen is zijn elfde academisch jaar inge gaan met bijna honderdtach tig studenten, van wie veertig eerstejaars. Vorig jaar legden zeven studenten het kandi daatsexamen af en tien deden hun doctoraal. Het doctoraal programma pastoraaltheolo- gie telt nu vier afdelingen: kerkopbouw, katechese, dia conaal pastoraat en toegepast pastoraal-theologisch onder zoek. Er komt een aanvullend programma voor hen, die als priester willen gaan werken. Als nummer twee van de reeks „Oecumenische informa tie" is bij De Horstink, Kon. Wilhelminalaan 17 te Amers foort uitgekomen de brochure „Samen leven met buitenland se werknemers". Zij levert een aantal praktijkvoorbeelden van en voor vrijwilligerswerk onder buitenlandse werkne mers, geeft een groot aantal adressen en een opgave van literatuur. De brochure is een publikatie van de sectie Socia le vragen van de Raad van Kerken in Nederland. In het gemeenschapscentrum De Akker van de Oud-Kath olieke Kerk te Hilversum zal dinsdag 19 oktober de veer tiende theologische charisma tische conferentie worden ge houden. Prof. dr. H. Berkhof zal spreken over „Enige as pecten in het denken over de Heilige Geest in de twintigste eeuw". Aalmoezeniers teleurgesteld over kwestie drs. S. Konijn De tien legeraalmoezeniers van de eerste divisie heb ben Kardinaal Willebrands geschreven buitengewoon teleurgesteld te zijn over de weigering van de Ne derlandse bisschoppen drs Seef Konijn te benoemen tot wetenschappelijk me dewerker aan de Katholie ke Theologische Hoge school te Amsterdam De aalmoezeniers schrij ven, dat zij reeds geruime tijd met drs Konijn hebben samengewerkt en zijn des kundigheid en grote be trokkenheid bij de kerk hebben ervaren. De groep aalmoezeniers zegt ook door drs Konijn te zijn ge stimuleerd in het pastorale werk. Dezer dagen werd bekend, dat de Nederlandse Bis schoppen hadden gewei gerd drs Konijn aan de KT- HA te benoemen. De bis schoppen weigerden tevens hiervoor een reden op te geven. Negentien kerkeraden onder meer van Den Haag hebben voldaan aan een verzoek van een commissie van de hervormde raad van de zaken voor kerk en theologie om aan te geven welke problemen op het gebied van belijden en ethiek bij hen zó actueel zijn, dat zij die door de raad bestudeerd zouden willen zien. De commissie, die de binnen gekomen antwoorden bestu deerde, heeft de meest naar voren springende thema's op een rijtje gezet. Vast staat dat er voor jaren werk voor de raad van de zaken voor kerk en theorie in zit. Aangaande de eccosiologie, het kerk-zijn, wordt een studie verlangd, toegesneden naar de plaatselijke gemeente in haar actuele situatie, van een klei ner wordende groep in een welvaartsstaat, betrokken in allerlei woelige veranderingen en aangevochten door kriti sche stemmen uit haar onmid dellijke omgeving. Christolo gisch wordt gevraagd de we zenlijke vragen van het chris telijk geloof bespreekbaar te maken. Huwelijks- en gezinsvragen blijken onverminderd actueel. Ook studie van het vraagstuk arbeid en werkgelegenheid staat hoog genoteerd. Verder blijken velen een geschrift ge richt op pastoraat aan ver slaafden aan alcohol en drugs op prijs te stellen. Over de verhouding mens en dier is gevraagd om mee te denken over de ethische problemen, verbonden aan bijvoorbeeld de bio-chemische industrie en moderne intensieve veehoude-, rij. Voorts bleken velen het n lijk te hebben met een kerke lijke samenleving, waarin een meervormige structuur ontwikkelt, vooral in die ge meenten, waar de eigenlijke bewoners in aantal door nieuw-inkomenden worden, overtroffen. Dit is niet alleen een sociologisch en sociaal- psychologisch probleem, zo wordt opgemerkt, maar heeft duidelijk theologische afmetin gen, zodat de bestudering daarvan zeker op de weg van de raad voor kerk en theologie zou liggen. De welhaast dagelijkse ont moeting met wereldgods diensten en ideologieën,die de gemeenteleden ervaren, vraagt dringend om voorlichtend ma teriaal en standpuntbepalin gen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8