Amro's antwoord op boycotoproepaan Wereldraad van Kerken. Westland neemt zijn afnemers feestelijk in de veiling De Raad van Bestuur van de Amro Bank heeft geantwoord op de laatste brief van de Wereldraad van Kerken. Onderwerp Van de brief: Zuid-Afrika en de oproep tot boycot van de Amro Bank. De brief van Amro wordt hier letterlijk afgedrukt. Amsterdam, 8 september 1976 Mijne heren. Onder verwijzing naar ons voorlopig antwoord van 3 augustus 11. op uw brief van 12 juli 1976 berichten wij u als volgt. Wij zijn erkentelijk voor de uitvoerige wijze waarop u aan onze argumenten aandacht hebt willen schenken. Wij zijn echter teleurgesteld door het feit, dat uw reactie aan de kern van onze standpunt bepaling voorbijgaat. De kern van ons standpunt was en is, dat over de meest doeltreffende wijze van bestrijding, van rassendiscriminatie in het geval Zuid-Afrika door verantwoordelijke deskundigen verschillend wordt geoordeeld, ook door zwarte Zuidafrikaanse leiders.* Het geweten is in deze gecompliceerde zaak niet in staat de enig juiste weg te wijzen, waarlangs buitenstaanders op verantwoorde wijze een invloed ten goede kunnen uitoefenen. Men is derhalve aangewezen op beleids bepaling door het deskundige en bevoegde gezag. De Nederlandse overheid heeft, met mede weten en impliciete instemming van de volksvertegenwoordiging, gekozen voor handhaving van de economische betrekkingen met Zuid-Afrika. Zij heeft derhalve geen uitvoering gegeven aan de oproepen tot economische boycot van Zuid- Afrika door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit standpunt heeft onder meer tot gevolg, dat het handelsverkeer van Nederland met Zuid-Afrika in stand blijft. Dit voortgaande handelsverkeer - de Nederlandse export naar Zuid- Afrika had in 1975 een waarde van f 550 min. - eist begeleiding door de banken, o.a. in de vorm van exportfinanciering, in vele gevallen met kredietverzekering op basis van contra-garantie door de staat. Het is in een dergelijke situatie niet alleen unfair, maar ook principieel onaanvaardbaar van een bankinstelling te verlangen deze financiële relaties met Zuid-Afrika te verbreken. Genoemd standpunt, dat gedeeld wordt door het gehele Nederlandse bankwezen*, wordt door u voorgesteld als een afwijzen van eigen verantwoordelijkheid. Deze weergave is onjuist en doet onrecht aan onze taakopvatting. Wij voelen 'ons, in alle opzichten (banktechnisch, wettelijk en moreel) verantwoordelijk voor al onze bank- activiteiten. Ook voor onze kredietpolitiek. Wat wij echter niet met onze verantwoordelijkheid overeen kunnen brengen, is toezeggingen te doen, aan welke derde (die niet in gezag over ons is gesteld) dan ook, aangaande bankactiviteiten, bijvoorbeeld kredietverstrekking, aan wie dan ook. Dit geldt ook wanneer de toezegging wordt afgedwongen onder bedreiging met schade, zoals in het onderhavige geval. Ook dit standpunt wordt door onze collega's gedeeld.* Wij hebben in onze aan u gerichte brief van 29 april 1975 dan ook niet gezegd, dat wij voort zullen gaan kredieten aan Zuid-Afrika te geven. Wij hebben u medegedeeld, dat het ons niet mogelijk is u toe te zeggen, dat wij in de toekomst dergelijke kredieten niet meer zullen geven. Dit lijkt formalisme, maar is in onze standpuntbepaling van wezenlijk belang. Immers, het beleid van de Nederlandse overheid staat exporttransacties naar Zuid-Afrika toe. Indien dergelijke transacties met de medewerking van de Nederlandse regering in de vorm van een contra-garantie van de Staat voor de verzekering van het desbetreffende krediet plaatsvinden, dan zou Amro - indien wij de door u verlangde verklaring zouden afleggen - als enige bankinstelling het aan haar gevraagde aandeel in de financiering van dergelijke transacties moeten weigeren, tenzij u ons op ons verzoek alsnog toestemming tot kredietverlening zoudt geven. Het is duidelijk, dat een dergelijke situatie voor een verantwoordelijke bedrijfsleiding onaanvaardbaar is. Overigens vestigen wij uw aandacht op het feit, dat wij onlangs hebben medegedeeld, dat onze instelling, respectievelijk de affiliaties waarin zij een controlerende zeggenschap heeft, sedert het voorjaar van 1973 geen kredieten aan Zuid-Afrika heeft verstrekt, anders dan in verband met het economische verkeer tussen Nederland en laatstgenoemd land.* Er zij aan herinnerd, dat dit tijdstip ongeveer een jaar ligt vóór het begin van uw, onder meer tegen onze instelling gerichte, activiteiten. Wij verwachten niet, dat - zonder wezenlijke veranderingen in de situatie in Zuid-Afrika - in deze sinds 1973 door ons gevolgde beleidslijn wijziging zal komen. Voorts hebben wij bekendgemaakt, dat onze totale financiering op Zuid-Afrika - die vrijwel geheel samenhangt met de Nederlandse export naar dat land - minder beloopt dan 1 promille van onze bedrijfsomvang. In uw brief van 12 juli zegt u, dat Amro zou hebben besloten „to use (her) power to support and to increase the power of the South African white minority".* Wij achten een dergelijke weergave van onze intenties een organisatie als de uwe onwaardig. In hetzelfde vlak beweegt zich naar onze mening uw weergave van de doelstellingen van banken in het algemeen en Amro in het bijzonder. Uw zienswijze komt erop neer, dat banken er uiteindelijk slechts op uit zouden zijn het eigen vermogen en de door derden toevertrouwde gelden, ten behoeve van hun aandeelhouders en ter vergroting van hun macht, te doen toenemen. Wie op de hoogte is van de werkelijkheid van het bankwezen, zal met ons van mening zijn, dat het beeld dat hier wordt geschetst een karikatuur is van die werkelijkheid en schromelijk tekort doet aan de vele tienduizenden die in het bankwezen werken. In onze statuten kunt u lezen, da: Amro haar functie wil uitoefenen, rekening houdend met het duurzame belang van alle bij de vennootschap betrokkenen.* In de door ons in 1969 opgestelde „Amro filosofie" is deze grondgedachte uitgewerkt.* Zij werd in het interne overleg betrokken en vormt de grondslag van onze bedrijfspolitiek. Wij begrijpen volkomen, dat u, uit hoofde van uw specifieke verantwoordelijkheid, zich verplicht voelt met kracht op te komen voor de verdrukten en gediscrimineerden in de menselijke samenleving. Dat u bij de keuze van de daarbij gehanteerde middelen discriminerend te werk gaat en onvoldoende begrip toont voor de problematiek van hen die op andere plaatsen in de samenleving eveneens zware verantwoordelijkheid dragen, stelt ons diep teleur. Hoogachtend, Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Poeldijk Tussen woensdag 22 sep tember vanaf half vijf 's middags en zondag 26 september tot tien uur 's avonds krijgt Nederland een unieke kans om zich in de veiling te laten nemen. Op die dagen laat het Westland in een fotogeniek, overdekt parkland schap zien, wat er in de glazen stad tussen Noordzee en De Lier, Nieuwe Waterweg en Den Haag op 3000 hecta ren door drie en een half duizend inven tieve tuinders gepresteerd wordt. WESTLAND 19NU heeft het king-size visitekaartje, dat met gepaste trots wordt afgegeven in de Veiling West- land-Noord in Poeldijk. Super-produktenshow Poeldijk toont kapitaal van Glazen Stad Eén van de immense, kale hallen krijgt daartoe momenteel een face-lifting van 's werelds beste arrangeurs, Leo de Kok uit Poeldijk en Piet Vellekoop ën Koos Zuidgeest uit dé Lier. Zij hebben op 7000 vierkante meters 60.000 bloemetjes binnen gezet en een hoorn van zacht- geurende tuinbouwovervloed temidden van koele vijvers en idyllische prielen geëtaleerd. Aan het hoofd van hun keurtroepen - leerlingen van tuinbouw scholen, decorateurs, tuinlieden - wer ken zij onder hoogspanning naar het uur „Westland NU", woensdagmiddag drie uur precies, wanneer Prinses Bea trix bij de veiling Westland-Noord zal arriveren om de grootste productens how Vein bloemen en groente en fruit, die ooit op dit ondermaanse is gehou den, officieel te openen. Gigantische opdracht „Het is een gigantische opdracht", ven tileert arrangeur de Kok vanuit een twee-persoonsbed van puntgave chry santen, „een klusje om eerbiedig „U" tegen te zeggen. We zijn er dan ook al vanaf oktober 1975 druk mee bezig geweest en als het er straks zo uit ziet, zoals wij het in onze fantasie en op het tekenpapier hebben gezien, krijgt de Westlandse tuinder eindelijk eens de eer, die hem toekomt. De doofsnee Ne derlander heeft namelijk geen flauw idee, wat er in het Westland gedaan wordt door een handjevol razend be kwame mensen. Ze hebben misschien de televisieserie „De Glazen Stad" ge zien en ze kennen vaag het Westlands Mannenkoor. Maar daarmee houdt hun kennis over dit gebied dan ook wel volledig op. Met deze expositie proberen we nu wat meer bekendheid te geven aan het werk van de tuinders". Unieke show WESTLAND 19NU mag overigens met recht een unieke show worden ge noemd. Want als het aan de Westlan ders zelf had gelegen zou er nooit zo In een immense vijver weerspiegelt zich de kofossale veilinghal. Westland: „Velen zullen zich de jubi leumshow herinneren, die in 1973 naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de bloemenveiling in Honselersdijk werd gehouden. De oppervlakte be droeg toen 5000 vierkante meter en ongeveer 100.000 mensen hebben toen genoten van de kleurrijke arrangemen ten. WESTLAND 19NU wordt dus 2000 vierkante meter groter en is daarmee de grootste produktenshow, die ooit ge houden is. Het initiatief is uitgegaan van de gezamenlijke Westlandse veilin gen, de bloemengigant CCWS in Honse lersdijk, die qua omzet Aalsmeer naar de kroon steekt en de drie groentevei lingen Westland Noord, Westland Zuid en Delft-Westerlee." v Topprestaties Namens deze plantaardige brandhaar den hebben negentig snijbloementelers, vijf en twintig potplantenkwekers en zestien groente- en fruittelers in totaal 350 topprestaties ingezonden. Ook de studieclubs zullen acte de présence ge ven en de actuele ontwikkelingen in de teelt van tomaten, komkommers, sla, paprika en aubergines op smakelijke wijze aanschouwelijk maken. Verder zal in een speciale stand door leerplich tige Westlanders continu getoond wor den, dat zij danig schik hebben in ar rangeren arrengeren van bloemruikers. En wie tot het type behoort „kijken maakt hebberig" vindt bij de uitgang een stand, waar voorverpakte snijbloe men, pronte potplanten en dauwverse groente- en fruits oorten worden ver kocht. Rozen uitdelen En er gebeurt nog meer in deze enerve rende dagen, waarop het puik van de gulle Westlandse grond aan den volke wordt getoond. Vandaag is al een begin gemaakt met het uitdelen van rozen in enkele steden, een groet, die dinsdag op en rond het Haagse Binnenhof herhaald zal worden ter gelegenheid van de ope ning van de Saten-Generaal. Daarnaast zullen vijftig Nederlanders, bekend en onbekend op een extra feestelijke wijze in de bloemetjes worden gezet En wie in de komende dagen zijn ogen heeft uitgekeken in de Veiling Noord in Poeldijk kan desgewenst daarna nog in een ouderwetse veilingboot een mini cruise door de Westlandse dreven ma ken en een bezoek brengen aan één van de bedrijven in het hypermoderne tuin bouwcentrum Madestein (een vlag bij de ingang maakt duidelijk dat u wel kom bent) Staalkaart Dat is WESTLAND 19NU, een. staal kaart van topprestaties, die heel wat voeten in de Westlandse aarde hebben gehad. Een supershow, waar de bloem der natie zich van zijn beste kant laat zien. Een duidelijke zaak dus: WESTLAND 19NU kunt u niet missen. Geen dag tussen 22 en 26 september. LEO THURING In de veilino Westland Noord heerst een branche-vreemde activiteit. Leo de Kok uit Poeldijk is één van de drie hebben gegeven. „Een gigantische opdracf tegen te zeggen. En nou maar hopen, dat die hem toekomt". feestelijk zijn uitgepakt. De Westlander is nu eenmaal van huisuit een hoogbe gaafde binnenvetter, een zwijgzame man van de veilingklok, die niet graag in het bijzijn van Jantje Bemoeial zijn kas opmaakt. Alleen zijn collega's we ten, dat hij een meeldraad- en stamper- specialist is, een hoog gekwalificeerde goochelaar, die in de hele wereld res pect afdwingt met zijn non-stop tuin- bouwshow. Maar als het aan hem ligt, loopt hij er niet mee te koop en ziet hij de blijken van medeleven liever bijgeschreven op zijn bankrekening. Geen polonaise aan zijn stugge, ribflu welen broek, geen fanfare in zijn eigen voortuintje. Voor dat soort fratsen heeft hij het net even te druk. Feit is namelijk, dat de druk bezongen glazen stad, die voortdurend bedreigd arrangeurs, die WESTLAND 19NU gestalte it", zegt hij, „een klus om eerbiedig „U" we de Westlandse tuinder de eer geven. wordt door de stedelijke bulldozers („ach neem maar een stuk van het Westland", roepen de planologen, „dat is toch een aflopende zaak" ja, ja) één-zesde deel van de totale glastuin bouw in de hele wereld voor zijn reke ning neemt. Dat komt neer op een omzet van één miljard gulden, verdeeld over 600 miljoen tuinbouwprodukten en 400 miljoen bloemen. En dat gigantische bedrag wordt niet met de natte vinger verdiend of door een dolgedraaide Sin terklaas als suprise in een lege stookke- tel gedeponeerd. Daar wordt dag en nacht voor gesappeld en geploeterd door mensen, die hun leven lang in een glazen huis zitten. Terzijde van ingenieur G. Buijs, voorzit ter van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Geïnteresseerden in de bijlagen van deze brief - die betrekking hebben op de in de brief met aangegeven passages - kunnen deze verkrijgen door een lege en open enveloppe zonder postzegel op te sturen naar de Amro Bank, antwoordnummer 2523, Amsterdam. Op de voorzijde vermelden: brief aan Wereldraad; op de achterzijde uw naam en adres.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7