Bloedige onlusten begeleiden Kissinger It ï-operatie et ldoende Waarde boerin geschat op ruim 2 miljoen Verpleegsters huilend terug uit Roemenië SMEULT VERDER BRAND IN FLAT Veel vraag naar vlaggen en toeters HAAG - Volgens Zijlstra, president de Nederlandsche is de 1%-operatie de regering niet vol de om de economie weer gezond te en. iperking van de stijging dastingen en premies tot cent zal het winstpeil van edrijfsleven terugbrengen van 1973, hetgeen onvol- is voor voldoende inves- n en dus voor de werkge- ïeid, aldus dr. Zijlstra gis- tijdens de vergadering van Dciaal-Economische Raad. lad stelde gisteren een ad- tan de regering vast over iociaal-economisch struc- eleid in de jaren tot 1980. i een niet eensluidend ad- eworden, waarbij werkge- en werknemers het met oneens waren over de wij- arop investeringen moeten en gestimuleerd. De werk- s willen algemene facilitei- in gelijke mate voor de derlijke bedrijven, de vak- ging wil een gerichte sti- "ing van de investeringen aardoor een maximaal ef- krijgen voor de werkgele- getje in wijk gekomen WJK (ANP) De 6-jarige fnes Bastiaan Hoek uit 'ik is gistermiddag bij een ersongeluk in zijn woon- om het leven gekomen, 'akte met zijn fietsje onder asserende auto en overleed aatse. *12'/, JAAR Voor uw bedrijfsdiners, bruiloften, familiefeest jes e.d. DE BEURS Voorstraat 128 Noordwijk-Binnen Telefoon 01719-12403 Spanje- gangers moeten wachten op Schiphol (Van onze correspondent) SCHIPHOL De overlast die vakantiegangers we gens de stiptheidsactie van de Spaanse luchtverkeers leiders ondervinden, is ver plaatst naar Schiphol. Daar vertrekken de vliegtuigen» momenteel met vertragin gen van 20 minuten tot an derhalf uur. Er zijn uit schieters van drie uur. Wanneer de toren meldt dat er in Spanje twee of meer uur oponthoud in de lucht wordt verwacht, blij ven de passagiers in de ver trekhal. Bedraagt de voor spelde vertraging echter een uur of minder, dan stappen ze op de normale tijd in en wachten ze in het vliegtuig waar ze eventueel een lunch geserveerd krij gen. Dit gebeurt omdat de machine na het groene licht onmiddellijk moet kunnen opstijgen, teneinde verdere vertraging in het Spaanse luchtruim te voorkomen. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Bou/ia/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 18 september 1976, 66e jaargang no. 26533 MacLaine Shirley Maclaine (en Lucille Ball) op Ned. II om 21.15 uur in Gipsy in my soul om 20.20 uur Smith and Jones en om 22.45 uur twee keer Greene. Ned. I om 19.55 uur Walt Disney en om 21.50 uur Pepper. Zondag Ned. I om 20.15 uur „Schuld en boete". Ned. II om 18.50 uur Kinderen van 47A en om 20.30 uur Man nen en microben. RUSTIG WEER Eerst nog veel bewolking en hier en daar en bui, later ook zonnige perioden. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Maximumtemperaturen omstreeks 16 graden. Vooruitzichten voor maandag: Overwegend droog, vrij zonnig en hogere middagtemperaturen. Zondag: zon: 6.21-18.45; maan: 00.54-16.12; hoog water Sche ven.: 11.04, 23.44. (Van onze correspondent) BONN Een Duitse boer krijgt nis schade vergoeding voor zijn overleden vrouw bet enorme bedrag van ruim 2 miljoen mark. De 29-jarige mevr. Göbrt uit bet Baden-Wurt- tembergse Craislsbeim was drie jaar geleden door een vrachtwagen van bet Amerikaanse leger overreden en aan de gevolgen van bet ongeluk gestorven. De Westduitse staat is verantwoordelijk voor schade, die door alle Navo-troepen in de Bondsrepubliek veroor zaakt wordt. Volgens de boer had de overleden boerin op het 75 ha grote landbouwbedrijf het werk van drie knechten verricht, verzorgde zij de*onge veer 100 knoeien, zorgde zij alleen voor haar vijf kinderen, deed zij het huishoudelijke werk, onderhandelde zij met handelsreizigers en deed zij 's avonds ook nog de boekhouding. De optelsom luidde, dat de boerin 85 uur per week zwoegde en aan de hand hiervan maak ten de rechters op hun beurt de rekening op. Volgens de boer is het geld slechts een pleister op de wonde. SCHIPHOL (ANP) Diep onder de indruk en nauwelijks in staat haar ervaringen te vertellen, is gisteravond de Eindhovense verpleegster Hetty Kroon (35) samen met haar collega Ance Bas- tiaanssen (26) uit Boekarest op Schiphol terugge keerd, zonder de verloofde van Hetty, de 29-jarige Roemeense student Julian Buliga. Beide verpleeg sters waren op 3 september aan de Roemeens-Joe- goslavise grens aangehouden bij een poging Ju lian de grens over te smokkelen. Julian wacht in zijn land op een proces. Nadat het Eindhovense Catharinaziekenhuis, waar beide verpleegsters werkzaam zijn, een bedrag van 12.000 aan de Roemeense autoriteiten had over gemaakt, mochten beide verpleegsters het land verlaten. Ance was tevoren niet op de hoogte geweest van de plannen van haar vriendin om haar verloofde' Julian onder de achterbank van de auto over de grens te willen smokkelen. Massale uitvaart - plechtigheid Mao PEKING (Rtr) Op het plein van de Hemelse Vrede in Pe king hebben zich vanochtend grote mensenmenigten verza meld voor de plechtige herden kingsbijeenkomst voor de over leden partijvoorzitter Mao Tse- toeng. Om 15.00 uur Peking-Tijd loeiden in heel China de sirenes ten tekenen van rouw, en 800 miljoen Chinezen namen drie minuten stilte in acht. Vervolgens zou een hoge partij functionaris, naar alle waar schijnlijkheid premier Hoea Ko- feng, de lijkrede uitspreken. Het is overigens niet bekend'of het lichaam van Mao, evenals dat van de andere Chenese leiders, gecremeerd zal worden. Buiten landers waren niet bij de plech tigheden toegelaten. Automobilist en totospelers betalen mee voor N.-Italië Van onze correspondent ROME Met een eenmalige heffing aan motorrijtuigenbelas ting en een toeslag op elk rijtje van de voetbaltoto wil de Ita liaanse regering bijna 200 mil joen gulden bijeenkrijgen voor de hulpverlening van de aardbe vingsslachtoffers in het gebied van Friuli. De regering meent, dat de aard beving in dit gebied is uitge groeid tot een nationale ramp, waarbij het juist is, dat de hele bevolking offert. Via de toto en automobilisten gelooft de rege ring vrijwel de hele bevolking bij de hulpverlening te betrek ken. In totaal heeft de Italiaanse re gering bijna een half miljard gulden voor de bevolking van friuli vrijgemaakt. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Capaciteit Rotterdamse haven tot 1990 voldoende ROTTERDAM (ANP) De ca paciteit van de havens in het Nieuwe Waterweggebied is groot genoeg om de in 1930 te verwachten goederenstroom te kunnen verwerken. Door tech nische verbeteringen zal Rot terdam zelfs tot het jaar 2000 aan de overslagbehoefte kun nen voldoen. Dit staat in een rapport van het Rotterdamse bedrijfsleven dat de Kamer van Koophandel gis teren publiceerde. Het werd op gesteld omdat er plannen be stonden voor het aanleggen van nieuwe havens. De Kamer is bang dat daardoor een overca paciteit zal ontstaan.' IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Documenten SCHIEDAM (ANP) De smeulende brand in de Rijnmondflat in Schiedam ontwikkelt zich gunstig. Dat wil zeggen dat het isolatie materiaal langzaam maar zeker wordt vernietigd. Dat heeft de waarnemend commandant van de Schiedamse brandweer M. Me taal meegedeeld. Omdat door de smeulende isolatiestof in 24 woningen op de twaalf etages giftige gassen vrijkwamen, moesten donderdag de bewoners hun woningen verlaten. De brandweer is niet in staat het voortwoekerende vuur te blussen zonder dat er grote waterschade wordt veroorzaakt. Om die reden wordt gewacht totdat de isolatiestof in het flatgebouw is uitgesmeuld. Volgens de waarnemend commandant gaat de brandweer elke vier uur na hoever de isolatiestof is weggesmeuld. Verwacht wordt dat dat nog wel enkele dagen kan duren. Space J 1 1 shuttle j Minister wil melkprijs niet verhogen over Lockheed in Bonn verdwenen BONN (DPA) - Op het ministerie van defensie in Bonn zijn Lockheed-docu- menten verdwenen die de taak van de regering be moeilijken bij het onder zoeken van de vraag of de Amerikaanse vliegtuigfa briek steekpenningen gaf aan Westduitse politici. Een reeks documenten en index-kaarten, daterend van de jaren 1956—1959, kan niet worden gevonden. Franz Josef Strauss, leider van de Beierse CSU, fun geerde in die tijd als minis ter van defensie. Ernst Hauser, destijds Lockheed- vertegenwoordiger in de Bondsrepubliek, heeft be weerd dat Strauss betrok ken was bij het betalen van steekpenningen, toen zijn ministerie 96 Starfighters bestelde. EINDHOVEN (ANP) - Rijks waterstaat en Philips zijn voor een periode van vijf jaar een overeenkomst aangegaan voor de ontwikkeling, fabricage en installatie van een systeem voor autosnelwegsignalering. Dit systeem zal door middel van wisselende snelheidsadvie zen en enkele andere verkeers- signalen, zoals bijvoorbeeld een rood kruis, op regelmatige on derlinge afstanden de automo bilisten waarschuwen bij het optreden van afwijkende ver keerssituaties. In eerste instantie wordt ge dacht aan waarschuwingen in geval van stilstaande of lang zaam rijdende files en bij weg werkzaamheden. Bij zware re gen- of sneeuwval, bij mist en bij gladheid zullen algemene snelheidsrestricties kunnen wor den gegeven. Voorts zal de mogelijkheid wor den onderzocht om door het in stellen van algemene snelheids beperkingen bij grote verkeers drukte de kans op het ontstaan van files te verkleinen. De verkeerssignalen bestaan uit oplichtende cijfers of tekens, op onderlinge afstanden van 500 tot 1000 meter. Het systeem werkt vrijwel geheel automati sch. OPENING STATEN- GENERAAL MET PRINS BERNHARD DEN HAAG - j Prins Bernhard zal koningin Ju- j liana op Prins jesdag vergezel len. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond na het wekelijkse kabinetsberaad meegedeeld. Zwarten uit Soweto lopen naar hun werk in Johannesburg, nu de treindienst tussen beide steden Is uitgevallen. Maar het was vanmorgen nog hoogst onzeker of een ontmoeting tussen Kissinger en Smith zou kunnen plaats vinden. Kissinger eist van Smith dat hij bereid zal zijn concessies te doen in de richting van een machtsoverdracht aan de zwarte meerder heid in zijn land, hetgeen niet het geval lijkt. Kissinger slaat zijn kansen om tot een akkoord met Vorster te komen over Namibië hoger aan. Vandaag heeft Kissinger ook een ontmoeting met de leiders van enkele „thuislanden", maar die worden door de militante zwarten in de steden niet meer als zodanig erkend. De Zuidafrikaanse politie is gisteren bijzonder hard opgetreden tegen de betogers in de steden, onder meer ook tegen schoolkinderen die onbarmhartig werden neergeknuppeld. Johannesburg heeft de laatste 24 uur zes aanslagen met benzinebommen te verwerken gekregen. prijs voor de volle melk. Het produktschap had tot een verhoging met 2 cent per liter besloten. De voorzitter van de melkhandelaren vindt dat begin volgende week overleg over de situatie nodig is tussen het produktschap voor zuivel, het minis terie van economische zaken, de Nederlandse melkhandelarenorganisatie en de melkindustrie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIillllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) De Nederlandse melkhan- delarenorganisatie voorziet dat de melkhandela ren met ingang van maandag wel met een ver hoogde inkoopprijs voor volle melk te maken krijgen, maar dat velen geen kans zullen zien die aan de consument door te berekenen. Dat zou het gevolg zijn van het uitblijven van goedkeuring de voorgenomen verhoging van de minimum- Automatisch systeem voor signalering op snelwegen Iroede-lopers Het groeit Jritse wichelroedelopers merhand boven het Als gevolg van de lang- droogte roepen boeren. bedrijven, en zelfs gemeenten in grote getale de hulp in van de wichelaars, in de hoop dat er ergens een onderaardse bron kan worden aangeboord. Hetty Kroon is al drie jaar doende om haar verloofde naar Nederland te krijgen, maar zelfs brieven aan de staatshoofden van beide landen hebben nog niets uitgehaald. De verpleegster is thans drie maanden zwanger. Huilend vertelde Hetty Kroon dat ze door de autoriteiten goed zijn behandeld. Zij waren vrij te gaan en te staan waar zij wilden. Ook mag Hetty Kroon Roemenië zonder hinder weer bin nenkomen, maar het proces van haar verloofde mag zij niet bijwonen. Ondanks dit proces heeft zij goede hoop dat Julian binnen afzienbare tijd naar Nederland mag vertrekken. PRETORIA (Rtr/AP) De eerste ontmoeting van minister Kissinger met premier Vorster van Zuid- Afrika tijdens Kissingers pendeldienst is gepaard gegaan met uiterst bloedige onlusten in Soweto, de zwarte satellietstad bij Johannesburg. Kissinger werd door betogers uitgekreten als „moordenaar", terwijl ook de kleurlingen in Kaapstad protesteer den tegen Kissingers bezoek. De politie opende in beide steden verscheidene malen het vuur op de betogers, waarbij volgens voorlopige berichten minstens 16 doden en ruim 50 gewonden vielen. Kissinger is van plan drie dagen in Pretoria te blijven. Zijn eerste besprekingen hebben, zo valt uit het communiqué af te leiden, geen enkele belangrij ke doorbraak gebracht. Dit geldt dan met name Vorsters verslag over zijn ontmoeting met premier Ian Smith van Rhodesië, die overigens vandaag in Johannesburg een rugbywedstrijd zou bijwonen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor bet eerst sinds jaren verbeugen de verkopers van feestartikelen zicb weer op Prinsjes dag. Bij de groothandel is de vraag naar oranje sjerpen en grote rood-wit-blauwe vlaggen overweldigend. Ook de hoedjes, ratels, lintjes, vlaggetjes en toeters zijn aanmerkelijk meer in trek dan de voorgaande jaren bet geval was. Direkteur Brakus van een Haagse groothandel in fees tartikelen en vuurwerk zegt deze belangstelling voor zijn artikelen niet te hebben verwacht. „Wij hadden gelukkig nog genoeg in voorraad om aan de vraag te kunnen voldoen", aldus de heeer Brakus. De algemene verwach ting is, dat deze derde dinsdag in september door veel mensen zal worden aangegrepen om van hun sympathie voor het koningshuis blijk te geven. Andere handelaren delen deze mening. :e boom, zo vol geladen, moet wel in Duitsland an. De worstliefhebbers in München kunnen zich gapen aan de boom tijdens een voedselbeurs in stad.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1