vrede en rust bij Indiase goeroe Griekse koningin Frederika zoekt /ttiJUAG 17 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PACINA 15 Koningin Frederika filosofie, maar je kan dat niet van de gods dienst scheiden. Het is dus heel normaal om tempels en religieuze leiders te ontmoeten. Toen we aankwamen, hebben we eerst een reis door het land gemaakt We zagen veel religieuze leiders, maar ook wel charlatans. „Mijn moeder is geen hindoe geworden. Ze hangt nog steeds haar Grieks-orthodoxe ge loof aan. Maar ze gelooft dat er geen essen tiële verschillen tussen de verschillende godsdiensten bestaan, behalve dan wat je van buitenaf ziet. Het belangrijkste is de waarheid te zoeken." De geestelijke mentor van koningin Frederi ka is Jagadgoeroe Chandrasekhardendra. die het hoofd is van een hindoestaanse sekte die 1000 jaar geleden werd opericht Hij is nu 82 jaar oud, en in slechte gezondheid. Hij heeft zich teruggetrokken, en ontvangt dagelijks de gelovigen in een hut zo'n 90 kilometer van Madras. Koningin Frederika gaat vaak naar de goeroe. „Duizenden mensen hebben bij hem inspira tie gezocht", zegt prinses Irene, ,Mijn moe der vindt bij hem inspiratie elke keer als ze naar hem toegaat. Helaas doet in het Westen de naam goeroe denken aan verdo vende middelen en massahysterie. Hier bete kent goeroe gewoon eerbiedwaardige leraar, helemaal niets mysterieus. De geruchten gaan dat mijn moeder in Europa religieuze centra zou willen oprichten. Dat is absolute onzin. Ze wil graag met wie dan ook over haar ervaringen spreken, maar niets drama tischer dan dat." Koning Frederika en prinses Irene dragen beiden sari's. We doen dat gedeeltelijk uit respect voor de bevolking, zegt Irene. .Maar in dit klimaat zijn sari's het meest prakti sche wat je dragen kunt." Hoewel Frederika in haar studies veel rust gevonden heeft, mist ze vooral haar klein kinderen erg. „Ze is een veel te toegeeflijke grootmoeder, net zoals alle andere grootmoeders," zegt haar dochter, „Ze verwent de kleinkinderen zodra ze maar de kans krijgt Ze geeft die kinderen alles waar ze om vragen - zelfs snoep vlak voor het eten. Toch was ze vroeger altijd erg streng voor haar eigen kinderen. Wij moesten al jong meedoen met officiële gelegenheden. We moesten ons al tijd heel* netjes gedragen en werden constant aan onze verantwoordelijkheden als leden van het Koninklijk Huis heinnerd. India is mijn moeders tweede land gewor den, maar Griekenland zal altijd haar eerste vaderland blijven. Ze heeft al eerder in ballingschap geleefd en ze heeft ons altijd verteld dat ze toen zo het huis uitgelopen was, alles achterlatend. Zo is dat ook de laatste keer gegaan. De meeste van haar persoonlijke bezittingen zijn nog in Grieken land. Maar we maken ons geen zorgen om de boeken en de kunstvoorwerpen. De be langrijkste dingen zijn niet stoffelijk. Wat ons betreft geloven we dat als je als koning geboren wordt je nooit wat anders kunt zijn. Wij werden geboren om ons land te dienen. We voelen dat we een bepaalde opdracht in het leven hebben. En dat kan niemand met de een of andere proclamatie beëindigen. Eens zullen we, hoe dan ook, terugkeren. Het enige wat mijn moeder nu wil, is vrij te zijn van al die geruchten. Ze wil heel nadrukkelijk zeggen dat ze met niemand getrouwd is, en dat ook niet van plan is. Ze hield erg veel van mijn vader, en heeft nooit aan hertrouwen gedacht. Ze wil in vrede met haar studie verder gaan." Carolym Martin „Mijn moeder was erg moedig in die tijd, en deed enorm veel voor leger en volk. Ze voorkwam dat vele kinderen over de grens werden ontvoerd. Haar vijanden wilden haar hiervoor vernietigen. Sindsdien heeft ze al tijd moeten lijden van dat soort laster. „Mijn moeders vijanden beweerden dat ze mijn vader beheerste. Maar niets is minder waar. Mijn moeder komt graag voor haar mening uit. Ze heeft een ijzersterke wil. Dat wordt vaak verkeerd begrepen. Ze nam haar taak als koningin op met veel toewijding en enthousiasme. Velen zagen dat als het be wijs van persoonlijke machtswellust Mijn vader was daarentegen erg rustig en stil, maar hij was wel degelijk erg sterk. Vaak leek het erop dat mijn moeder iets uit eigen initiatief deed, maar ze deed alleen maar wat mijn vader van haar vroeg. Nooit deed ze iets zonder zijn medeweten. Sommige mensen willen nu eenmaal per sé kwaad van haar denken. Ze leed in stilte onder de laster, maar toen ze mijn broer begonnen aan te vallen, werd dat anders. Ze schreven dat mijn broer niet zelfstandig na kon den ken, dat mijn moeder alle belangrijke beslis singen voor hem nam. Maar welke zoon (zoals Constantijn zelf ook al zei) luistert niet naar het advies van zijn moeder, naast alle andere adviezen die hij krijgt Uiteinde lijk neemt hij zelf toch de beslissing." nds twee jaar woont koningin rederika van Griekenland in zelf- kozen ballingschap in de Zuidin- ase stad Madras. Ze leeft daar in n mysterieus klooster, waar ze ider leiding van een 82-jarige >eroe, hindoefilosofie en medita- e studeert. Hier zoekt zij de rust i vrede die ze in Europa niet eeft kunnen vinden. Ze draagt in sari en kookt vaak haar eigen Bgetarische maaltijd. Frederika's ven in India verschilt aanmerke- jk van de paleizen en politiek die in Europa gewend was. Koningin Frederika is een achter-achter- kleindochter van koningin Victoria van En geland en een kleindochter van de laatste Duitse keizer. Wilhelm H. Wegens haar in vloed op haar man, koning Paul, en later haar zoon Constantijn, stond ze bekend als de „IJzeren Koningin". Sommigen geloven zelfs dat Frederika de drijfveer was achter Constantijns mislukte staatsgreep, die tot zijn uiteindelijke ondergang leidde. De fami lie vluchtte eerst naar Rome, overtuigd dat de koning weldra weer in Griekenland zou regeren. Maar nadat er een einde gekomen was aan het beruchte kolonelsbewind in 'Griekenland, stemde het volk tegen de mo narchie. Nog geen twee jaar nadat een zoon zijn troon verloren had, won een dochter er een, toen Frederika's dochter Sofia koningin van Spanje werd. Maar Frederika is van plan in India te blijven, ver weg van haar bemin de familie. Onlangs gingen er geruchten in de Westerse pers dat Frederika met haar goeroe ge trouwd zou zijn. Haar reactie: „Vertel iede reen die deze verhalen rondstrooit dat zij naar de hel lopen, wat mij betreft. Juist om dit soort verhalen ben ik uit Europa wegge gaan. En nu kan ik mijn eigen kleinkinderen niet eens bezoeken." Later legde haar dochter, prinses Irene, uit waarom Frederika zo kwaad geworden was. „Ze kan erg moeilijk met mensen praten. Ze heeft mij. gevraagd voor haar te spreken. Ze wil voor eens en voor altijd een eind maken aan alle geruchten en duidelijk uit leggen waarom ze hier is. Ze heeft veel geleden onder alle schandaaltjes van vroe ger. Ze voelde zich gedwongen Europa te verlaten, zodat haar reputatie haar familie niet zou kunnen schaden. Mijn moeder is altijd verkeerd begrepen. Het doet ons pijn te zien hoe ze wordt misbruikt, terwijl haar leven toch altijd vlekkeloos is geweest. Ik weet zeker dat mijn broer en zus het daarmee eens zijn. Het is absoluut niet waar dat mijn broer of mijn zwager aan mijn moeder gevraagd zouden hebben om weg te gaan. Zoiets zouden ze nooit doen. Hun deuren zullen altijd voor haar openstaan. Maar toen de kolonels van mijn broer een ex-koning maakten, moesten we ons allemaal aanpas sen. In die tijd besloot mijn moeder weg te gaan. Ze had vrienden hier in India. Ze wilde wat te doen hebben, in plaats van duimen te draaien ergens in een mooi huis in Europa. Met politiek kon ze zich ook al niet bemoeien, omdat ze bang was mijn broers kansen voor het koningschap te scha den. Ze wilde een eind maken aan de geruchten dat ze Constantijn's leven beheerste. De beslissing om weg te gaan was een enorme opoffering voor haar, want ze verlangt erg naar haar kleinkinderen, die ze nu nauwe lijks ziet. Men zegt dat mijn moeder een breuk in de familie heeft veroorzaakt. Het tegendeel is waar: juist haar toewijding deed haar be sluiten uit Europa weg te gaan en hier te blijven. Zelfs toen Juan Carlos en Sofia koning en koningin werden, vond mijn moe der het beter niet naar de kroningsplechtig heid te komen. Natuurlijk zouden we het allemaal leuker vinden als de familie wat dichter bij elkaar kon zijn, maar zij vindt het zo het beste. We respecteren dat" Volgens prinses Irene zijn Frederika's vijan den een lastercampagne tegen haar begon nen, tijdens de laaste burgeroorlog in Grie kenland. Zij zou de grote kracht achter de Griekse troon zijn. Madras is een vochtige, overbevolkte haven stad, met een typisch hindoestaans karakter. Overal hangt de weëe geur van jasmijnbloe men. Koningin Frederika woont in een betonnen bungalow op de hoek van een onbelangrijke straat in het centrum van de stad. Ze heeft drie bedienden, maar meestal kookt ze zelf. Al lang voor ze naar India vertrok, was ze vegetariër geworden. Ze heeft wat goede vrienden maar meestal studeert ze Advaïta filosofie onder leiding van dr. T. S. Mahade- van, van de universiteit van Madras. Frede rika ontmoette Mahadevan op een cultureel congres van filosofen in Athene, kort na de dood van haar man. Prinses Irene is ook geïntersseerd in filoso fie, en bezoekt haar moeder vaak. „Het klinkt misschien allemaal erg myste rieus," vertelt Irene, „maar het is allemaal heel gewoon. We studeren in de eerste plaats Koningin Frederika verlaat het klooster waar zij enkele uren per dag hindoe filosofie en meditatie studeert. (Van onze correspondent Roger Simons) e, LONDEN Eerst was het een wagen per gezin. Dan twee en ilaarna drie. De dure benzine heeft daar weinig aan veranderd. Auto's ijn trouwens al lang geen barome ter meer van je welvaart. In Enge- t and moet je vandaag de dag een /lpoot bezitten om aanzien te krij- en. Een kleine boot in de voortuin oi tetekent, dat de nieuwe mode je liet onberoerd laat Iedere Engels- '«toan, die een huis bewoont, wil .raag een scheepje hebben. Er wor gden voortdurend meer boten ver docht Met het trieste gevolg, dat |e ook steeds meer scheepjes verdwij- r? jen. Het stelen van plezierboten of li^hun uitrusting is momenteel een van Groot-Brittannies snelst toene mende misdrijven. i tot nu toe zijn er al voor meer dan 15 biljoen gulden plezierboten verdwenen. ke diefstallen zijn „big business", want het afzetgebied voor gestolen vaartui- j Sn of uitrusting is bijzonder groot Zeven ®gelse politiekorpsen hebben dan ook spe- I aale afdelingen opgericht om de piraten te »unnen pakken. De rovers hebben het te I Jemakkelijk, Neem bijvoorbeeld de haven yvan Chichester, in het graafschap Sussex. 0 Daar liggen meer dan 6.000 onbewaakte vaartuigen gemeerd. Hun gezamenlijke waarde bedraagt circa 200 miljoen gulden. Op werkdagen is er meestal niemand aan boord. Maar ook tijdens het weekeinde blijft een groot aantal plezierboten leeg. De mees te mensen weten niet van wie de boot is, die naast de hunne ligt Als er onbekenden aan boord komen en daarna aan de haal gaan met een rubberboot zal doorgaans niemand daar iets van merken. De diefstal van een rubberen bootje is mis schien nog niet zo erg. Begin juni verdween uit de .Marina" van New-haven een luxueu ze motorboot, de „Dorado", van 125.000 gul den. Hij wordt nog steeds vermist. Gestolen luxe motorboten worden vaak naar het vas teland gevaren, waar helers ze in een andere kleur verven en daarna verkopen. De dieven hebben het vooral gemunt op speedboten, rubberen boten en reddingvlot- ten. Soms worden die dingen gewoon uit het water gehaald, op een trailer geladen en weggereden. Het gebeurt ook, d^t eigenaars hun aanhangwagen met vaartuig en al er gens laten staan. De piraten kunnen er dan zo mee vandoor. Een brutale dief liet door een firma, gespecialiseerd in botentranport, een speedboot van 20.000 gulden op sleep touw nemen in de haven van Chichester en vervolgens overbrengen naar een caravan- park op het eiland Hay ling. Een Engelsman, die uit het binnenland met zijn boot op weg was naar zee, kreeg een lekke band. Hij parkeerde aan de kant van de weg, krikte de trailer op, haalde er de lekke band af en ging daar mee naar een garage. Toen hij met de gerepareerde band terugkeerde, was zijn trailer weg. De dief had er gewoon een ander wiel aan gezet Niet alleen boten verdwijnen. Buitenboord motoren zijn veel geld waard en gaan vlug van de hand. Voor de kleinste, 2 pk en net sterk genoeg om een roeiboot voort te bewe gen, wordt 500 gulden betaald. Buitenboord motoren van 100 pk, die geschikt zijn voor een skiboot, kunnen 2.500 gulden opbrengen. In de stuurcabine van de duurste jachten staan marineradio's, een echolood, een auto matische piloot en radar. Een oceaanmotor boot heeft gauw voor 20.000 gulden appara tuur aan boord. Door de politie van Sussex werd in het begin van de zomer een dievenbende opge rold. Het gestolen goed in 't bezit van de piraten was een miljoen gulden waard. Er waren 12 speedboten bij, talrijke zware bui tenboordmotoren, verplaatsbare generators, caravans en auto's. De betrokken bende kreeg bestellingen en ging stelen met een boodschappenlijst op zak. De speciale politie ondervindt, dat zij op zee geen beroep kan doen op het traditionele zesde zintuig dat gerechtsdienaren pleegt te helpen bij het ontmaskeren van delinquen ten. „In een stad koester je automatisch achterdocht ten aanzien van vuile, verwaar loosde kerels, die zo de aandacht trekken", zeggen de varende agenten. „Op zee bete kent verwaarlozing niets. Iedereen die een boot heeft, ziet er slordig uit. Als wij na vraag doen, zijn de vuilste en meest ver waarloosde kerels daar meestal de beste burgers!"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15