Touwtrekken Dm legendarische diamant oh-i-Noor !f Aanleg van spoorlijn Amsterdam-Lelystad kost 300 miljoen Ongeboren kind mag beslist niet vogelvrij zijn Wetgeving rond abortus moet realistisch zijn Twee abortus standpunten Alleen technische hulp totaal onvoldoende" WATERVOORZIENING DERDE WERELD Justitie Amsterdam brokkelt af Sluikhandel in beschermde vogels [SDAG 14 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT INDEN (UPI) Pakistan heeft vori- week de bal aan het rollen gebracht, het aan Groot-Brittannië vroeg teruggave van de Koh-i-Noor-dia- it, pronkstuk uit de verzameling ;else kroonjuwelen. Plotseling eist i-en-AIleman de steen op. Kranten Teheran beweerden dat de legenda- :he edelsteen eigenlijk in Perzië mishoort. Deskundigen in Londen fgen dat de Koh-i-Noor afkomstig is de keizerdynastie in Samarkand, it nu in de Sowjet-Unie ligt. Maar fganistan kan ook. En de Poendjaab India kan evenmin helemaal worden itgesloten. let woord „teruggeven" is bepaald on- elukkig gekozen, zegt de Engelse histo- •icus Olaf Caroe. Dit is een spelletje raaraan vrijwel iedereen kan meedoen, oegt zijn mede-historicus Hugh Tinker raan toe. •remier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pa- lallaghan vroeg of hij alstublieft zijn liamant mocht terughebben. Er zijn ichter maar een paar historici die me ien dat Pakistan in aanmerking komt roor teruggave. De Perzische kranten doken voor het opeisen van de Koh-i-Noor in een duis- ter verleden, waarin een reeks van eige naars elkaar te vuur en te zwaard bestreden om het bezit van de 109-ka- raatssteen. Caroe deed er nog een schepje op en Bhoetto zal de dag ver vloeken waarop hij zijn brief aan Cal- laghan schreef. De historicus gaat terug tot het jaar 1530 en zou wel tot ongeveer 1300 kun nen teruggaan. Wat hij heeft opgedoken is voor eisers in Pakistan of India nau welijks bemoedigend. De steen was gedurende 213 jaar het bezit van de Moegal-dynastie in Delhi, daarna gedurende 6 jaar in Afgaans bezit in Kandahar en Kaboel, vervol gens 36 jaar in handen van de Sikhs in Lahore en tenslotte sinds 127 jaar in Brits bezit, schreef hij aan de Londense Times. De Koh-i-Noor kwam volgens Caroe in 1849 in handen van de East India Com pany die hem aanbood aan koningin Victoria, keizerin van India. Het feit dat de steen toen in Lahore was, lijkt de Pakistaande eis kracht bij te zetten, aangezien deze stad nu in Pakistan ligt. Maar het is duidelijk dat er anderen zijn die aanspraken kunnen laten gel den en dat hun aanspraken ouder zijn. De Koh-i-Noor,diamar>t jzie pijl) in de kroon van koningin VicfJn'2. land, waren Sikhs. De laatste van wie drager hem in een luciferdoosje had met aan zekerheid grenzende waar- gestopt. schijnlijkheid kan worden gezegd dat Volgens Tinker kunnen de Poendjaab hij vóór Victoria de steen bezat, was in India, het Iran van shah Mohammed sjah Sjofja van Afganistan, vulde Tin- Reza en Samarkand in de Sowjet-Unie ker in een eigen brief aan de Times aan. evenveel recht op de Koh-i-Noor laten Sjoeja moest hem afstaan aan maha- gelden. rradja Randjit Singh en John Lawrence Intussen ligt de steen te schitteren .in De Moegals waren van Turkse origine maakte er zich op slinkse wijze meester de juwelenkamer van de Londense To en de heersers in Lahore ten tijde van Y?n. verloor hem en werd een onduide- wer, gezet in de kroon van Victoria de overdracht van de steen aan Enge- Hjk bespaard toen bleek dat zijn Regina. ALMERE (ANP) De aanleg van een spoorlijn lystad zei hij te hebben overgenomen uit het pas Amsterdam-Lelystad kost een kleine 300 miljoen onlangs vrijgegeven rapport van een stuurgroep, gulden. Zou nog dit jaar met de bouw van deze die in opdracht van de toenmalige minister van railverbinding worden begonnen, dan biedt zij Verkeer en Waterstaat gedurende enkele jaren de voor 1988 een positief financieel resultaat, er van rentabiliteit van de railverbinding met Almere uitgaande dat de overheid, evenals elders in ons heeft bestudeerd. In de stuurgroep hadden zitting land is gebeurd, voor vijftig procent in de kosten vertegenwoordigers van Rijksdienst voor de IJssel- bijdraagt. meerpolders, van het directoraat-generaal Verkeer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Landdrost Han Lammers van het Openbaar Li- van de Nederlandse Spoorwegen, chaam Zuidelijke IJsselmeerpolder heeft dit giste- De heer Lammers wees erop, dat de spoorlijn pas ren in Almere gezegd bij het slaan van de eerste tegen 1985 in gebruik genomen kan worden, als paal voor de thuisvestiging van de autobusonder- nu wordt besloten tot de aanleg ervan. In 1985 neming Flevodienst NV. zullen Almere 70.000 en Lelystad 60.000 inwoners De kostenraming van de spoorlijn Amsterdam-Le- tellen. Pierre Salinger zoekt in Den Haag steun voor Carter DEN HAAG De voormalige perschef van president Kenne dy, Pierre Salinger, komt op 22 september naar Den Haag. In het Promenade hotel zal hij het startsein geven voor fondswer ving onder Amerikanen in Ne derland ter ondersteuning van de verkiezingscampagne van de Democratische presidentskan didaat Jimmy Carter. Pierre Salinger, die zich ook in de Verenigde Staten inzet voor Jimmy Carter, is speciaal belast met het mobiliseren van Ameri kanen in het buitenland om hun stem te geven aan de democrati sche kandidaat. De bijeenkomst in het Promenade hotel wordt georganiseerd door het Jimmy Carter comité in Nederland. gen de spelen, Orsino 'ft van •dt dat ïkbaar ïrieko- [STERDAM (ANP) Volgens prins Claus is worden opgelost, aldus Prins Claus gisteren bij i Den sluitend technische hulpverlening totaal onvol- de opening van het vierdaags congres van de sadist ende om het ontstellende tekort aan watervoor-. Internationale Vereniging van Waterleidingbedrij- ning in de ontwikkelingslanden op te heffen, ven in de RAI in Amsterdam, moet meer aandacht worden besteed aan de In veel gevallen wordt gebruik gemaakt van inge leiding van mensen, aan de infra-structuur en wikkelde apparatuur uit het westen, waarmee de de toepassing van de nodige technieken. bevolking van de ontwikkelingslanden niet kan lals het nu gaat zal het waterprobleem nooit omspringen. Ze kunnen de apparatuur niet onder- Amsterdam (ANP) In opdracht van de rijksgebouwendienst zal nog deze week de voorgevel van het paleis van justitie aan de prinsengracht in Amsterdam gecon troleerd worden op loszittende stukken in de zandstenen lijst Vorige week vrijdag kwamen enige stuk ken zandsteen en tevens enige loszit- leis in de steigers ko tende stukken steen men te staan. Het ge- beneden. Deze waren verwijderden, is be- bouw dat uit 1664 da- afkomstig van de lijst sloten de gevellijst teert is pas in 1836 vlak onder de da- aan een nauwkeurig als Paleis van Justitie krand. Nadat specia- onderzoek te onder- in gebruik genomen, listen met behulp van werpen. Hiertoe zal Voordien deed het een hoogwerker de een gedeelte van de, dienst als Armen- lijst hadden bekeken voorgevel van het pa- huis. houden, de machines raken onklaar en de mensen ontwikkelingslanden waar ongeveer 1,5 miljard zijn genoodzaakt terug te keren tot de primitieve mensen noch over een watervoorziening noch over methoden van watervoorziening, die een groot schoon water beschikken. De Wereldgezondheids- gevaar voor de gezondheid inhouden. organisatie streeft ernaar dit aantal voor 1980 met 500 miljoen te verminderen. Hiervoor is echter een In Nederland is meer dan 99 procent van de bedrag nodig van meer dan 20 miljard dollar. Het bevolking aangesloten op een waterleidingnet. Dit zal volgens de prins daarom moeilijk zijn dit doel vormt een scherp contrast met de situatie in de op efficiënte wijze te bereiken. DEN HAAG (ANP) Volgens de ministers Van der Stee (Landbouw) en Van Agt (justitie) bestaat er op dit ogenblik op enige schaal een sluikhandel in beschermde vogels. Van een levendige handel is aldus de bewindslieden met gebleken. In antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Imkamp en Beekmans (beiden D'66) wijzen de bewindslieden er overigens op, dat niet precies is aan te geven in welke mate een sluikhandel in beschermde vogels plaats vindt. De ministers ontkennen als zou de politie nauwelijks of niet tegen deze handel optreden. Uit het antwoord blijkt, dat de vaste detachementen veldpolitie van het korps rijkspolitie zeer actief zijn bij de opsporing van overtredingen van de vogelwet. VR. T. GARDENIERS-BERENDSEN (KVP): Mevr. T. Gardeniers-Be- Mevr. E. Veder-Smit rendsen MEVR. E. VEDER-SMIT (WD): (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het Tweede Kamerlid mevr. Garde- niers-Berendsen (51) heeft als eerste onderteke naar onder het initiatief-wetsvoorstel van KVP en ARP inzake de abortuswetgeving de plaats ingeno men van de jurist Van Schaik, een van de indie ners van het voorstel, maar thans lid van de Raad van State. Deze moeder van drie kinderen heeft er kennelijk niet zoveel moeite mee om naast mevr. Van Leeuwen (ARP) de jurist te vervangen. Van begin af aan heeft zij de voorbereiding van - het wetsvoorstel meegemaakt en op bewogen wijze demonstreert ze hoe intens ze erbij betrokken is. ..Natuurlijk heb ik wel een beetje de kriebels, als k aan de behandeling morgen denk. Het moeilijk ste is voor mij nog de rolverwisseling. Eerst zou ik namens de KVP-fractie spreken over beide wetsontwerpen. Nu spreekt mevr. Cornelissen na mens de KVP en heb ik helemaal alleen te maken met het voorstel van de twee christen-democrati sche fracties". ..Of ik het voorstel van PvdA/WD zou kunnen verdedigen? Oh nee, geen denken aan. Daar sta jik helemaal niet achter. Ik snap er niets van. Kijk, het aanvankelijke voorstel van Lamberts/Roethof, dat was duidelijk: schrap de strafbaarstelling en verder niets, maar dit nieuwe ontwerp zit zo vol 'verfijningen en in de memorie van antwoord zijn allerlei zaken gezet die in het wetsvoorstel niet zijn terug te vinden. Ik vind het gewoon een slecht wetsvoorstel". Het verschil tussen de twee wetsvoorstellen is volgens haar zonneklaar. „PvdA/VVD zeggen: ie dere arts kan doen wat hij wil. Alsof alle artsen het met de ethiek nauw nemen. Wij, KVP en ARP, zeggen: wat een delict is doden van leven moet je een delict laten. Niet iedere arts mag zo maar leven afbreken. Waarom hij wèl en bijvoor beeld een moeder van een ernstig gehandicapt hind niet? Wel willen we dat er ruimte blijft, zodat m noodsituaties de strafbaarheid niet wordt toege past. Als PvdA/WD erkennen dat abortus niet zo maar een medische ingreep is als een blindedar moperatie of het trekken van een kies, moeten ze dat ook duidelijk zeggen". Met mevrouw Veder verwacht mevrouw Garde niers dat het wetsvoorstel van PvdA/WD wel een meerderheid zal halen. Desondanks vindt ze het geen vergeefse moeite zich in te spannen voor wat aj meent dat goed is. „Abortus is afbreken van menselijk leven. Als men dat voor de wet geen delict meer laat, verklaart men het ongeboren kind vogelvrij. Nu kan men wel zeggen dat het schrap pen van de strafbaarheid aansluit bij de maat schappelijke ontwikkeling en bij de huidige abor- tes-praktijk. Dan zeg ik: die praktijk is gemaakt door medici, de kwaliteit van het het medisch handelen zegt mij nog niets over de kwaliteit van de beslissing. Het ontwerp van PvdA/WD laat in feite alles open, het biedt onvoldoende rechtsbe scherming. Het is ongelofelijk. Ik ben er heilig van overtuigd dat de meerderheid van ons volk abor tus provocatus afwijst, dat men het beschouwt als „het nemen van menselijk leven", het past niet in ons denken". Het „griezelige van de politiek" vindt mevrouw Gardeniers dat men nauwelijks naar elkaar luis tert: de standpunten liggen vast en daar blijft het bij. „We lossen dit niet echt op. We raken dit nooit meer kwijt", verzucht ze. De problemen laten haar niet los. „Wat ik niet aan brieven en telefoontjes krijg, al die confidenties". Mevrouw Gardeniers zegt dat het „heel christelijk" is om begrip en meeleven op te brengen met de vrouw in nood. Als er werkelijk van een noodsituatie sprake is, dan moet een vrouw geholpen worden, zonder strafrisico voor vrouw of arts. Maar zo'n beslissing moet weloverwogen gebeuren en eerst moeten andere mogelijkheden bijvoorbeeld adoptie worden besproken. Volgens mevrouw Gardeniers gaat het niet alleen om de rechten van het ongebo ren kind, maar ook moet worden gedacht aan de risico's van een abortus voor de toekomstige gees telijke gezondheid van een vrouw. In buitenlandse onderzoeken zijn daarover vele gegevens bekend geworden, die haar huiverig maken voor een al te soepele regeling. „Trouwens: vele ongewenste zwangerschappen lei den tot gewenste geboorten. Je lost met abortus mets op. Na een abortus riep een vrouw vertwij feld: God, ik ben mijn kind kwijt.Vrouwen die zich hebben laten aborteren, zeggen me: je wordt in zo'n kliniek niet geholpen, je wordt alleen van iets afgeholpen. Maar een abortus kun je nooit meer terugdraaien". Mevrouw Gardeniers is ervan overtuigd dat het door haar verdedigde wetsvoorstel door grote groepen van de bevolking wordt onderschreven en dat er in de praktijk mee te werken is. „Nu kan men ons bestrijden en zeggen dat we ons te sterk door ons religieus-ethische denken laten leiden. Ik vind dat niet. En ik zou het onzindelijk vinden, als mijn ethische overtuiging bepalend zou moeten zijn voor anderen. Nee, waar het om gaat is dat de wet het leven moet respecteren, een wet die voor de hele samenleving grenzen stelt, maar niet precies omschrijft wat wel mag en niet. En waar het ook om gaat is dat wij hulp bieden aan mensen in nood, dat het werkelijk belang van vrouw en kind tot gelding komt Ik geloof dat we voor hier en nu de meest verantwoorde oplossing hebben te bieden". Het verschil tussen beide, morgen in de Tweede Kamer aan de orde komende wetsvoorstellen over abortus, komt in essentie hierop op neer, dat het WD-PvdA-voorstel abortus toestaat, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan, terwijl het KVP-ARP-ontwerp abortus verbiedt, tenzij grotere belangen het noodzakelijk maken. Het ja-mits standpunt, tegenover het nee-tenzij standpunt. Volgens WD-PvdA dient de vrouw zelf te beslis sen in overleg met een arts. Deze arts kan zonodig met deskundigen overleg plegen en gaat na, of de vrouw in vrijheid tot haar besluit is gekomen. Abortus mag, behalve wanneer een zwangerschap zover is gevorderd, dat de vrucht geacht wordt buiten het moederlichaam in leven te blijven, aldus socialisten en liberalen. Die grens ligt rond de twaalf weken, maar kan ook hoger of lager liggen. In het confessionele voorstel beslist de arts na overleg met de huisarts van de vrouw en met enkele deskundigen uit een overlegteam. De vrouw, de echtgenoot en/of de verwekker krijgen de gelegenheid met het team te praten. Abortus is alleen toegestaan, als de lichamelijke of geeste lijke gezondheid van de vrouw ernstig wordt bedreigd, aldus zegt het KVP-ARP-voorstel. In bijgaande artikelen komt een vertegenwoor digster van de twee ontwerp-groepen aan het woord. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik geloof dat dit wetsontwerp het best mogelijke is, wat er nu uit kan komen. Het is het resultaat van verschillende opvattin gen. Ik geloof dat het een goede oplossing is waarmee een heleboel mensen in ons verdeelde volk zich kunnen verenigen". Dat zegt mevrouw Veder-Smit (55), juriste en specialiste voor volks gezondheid in de WD-Kamerfractie. Zij is een van de vier indieners van het initiatief-wetsvoor stel van PvdA en WD. Al jarenlang houdt ze zich met de abortus-wetgeving bezig. „Het is een zaak die sterk leeft onder de mensen. Dat merk ik wel op spreekbeurten. Ze willen gewoon dat er nu eindelijk eens een oplossing komt", zegt mevrouw Veder. Vooral de laatste maanden heeft zij zich sterk met deze wetgeving beziggehouden. De zaak laat haar niet los. „Ik droom er soms van. Als eerst dinsdag maar eens achter de rug is". Ze heeft het gevoel dat ze een „slijtage-slag" heeft ondergaan, dat zij, met alle andere indieners van de twee wetsvoorstellen samen, „de kastanjes uit het vuur moet halen". Met andere woorden: wat het kabinet heeft laten liggen, kan de Tweede Kamer nu opknappen. Mevr. Veder was vice-voorzitter van de in 1970 door staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid), thans fractievoorzitter CHU, ingestelde staatscom missie-Kloosterman, die de toenmalige regering over abortus moest adviseren. Een eindrapport met een duidelijke keuze is overigens nooit ver schenen. Mevrouw Veder: „Toen al had ik de conclusie dat abortus, hoe betreurenswaardig ook, legaal moge lijk moet zijn". Ze heeft echter nooit kunnen denken dat ze zelf nog eens een wetsvoorstel hierover zou indienen. Het ontwerp van PvdA/VVD sluit naar haar me ning aan op de veranderende rechtsopvattingen in deze tijd. Abortus is geen waardevrije handeling, er zijn sterke medische aspecten aan verbonden, het gaat om ongeboren leven. De wet, zegt me vrouw Veder, moet algemene regels stellen, maar kan nooit een toetsing geven voor ieder individueel geval. „Daarom hebben wij in ons ontwerp ge streefd naar drie waarborgen: 1. een goede en weloverwogen besluitvorming; 2. een medisch verantwoorde uitvoering; 3. een deskundige nazorg van de vrouw. „Criterium voor ons is: wordt er op medisch verantwoord niveau gewerkt De wetgeving moet realistisch zijn, ze moet beantwoorden aan het rechtsbewustzijn van een grote meerderheid en de belangen van minderheden in tact laten". En ze vervolgt: „We willen met onze wetgeving niet het hek van de dam, we willen geen gemakke lijke oplossing en hebben ons standpunt heel serieus gefundeerd". Mevrouw Veder vindt het de hoogste tijd worden dat de abortus uit de commerciële sfeer wordt gehaald. Elk oogmerk van winst moet aan deze zaak vreemd zijn. „Het is stuitend en volkomen onjuist dat Nederlandse abortus-klinieken in het buitenland reclame maken". Ze verwacht dat het wetsontwerp van PvdA/VVD een kleine meerder heid in de Kamer zal halen. De behandeling moet dan op de normale wijze worden afgewerkt „Het mag persé geen twistappel worden bij de volgende verkiezingen. Minister Van Agt heeft de morele plicht om, gegeven de afspraak bij de kabinetsformatie, te aanvaarden wat een Kamer meerderheid beslist". Nog steeds is niet bekend of Van Agt als minister van justitie zijn handteke ning zal zetten, als het ontwerp van PvdA/VVD wet wou worden. Staatsrechtgeleerden, aldus me vrouw Veder, hebben me echter verzekerd dat de handtekening van de minister van Justitie geen dwingende eis is. Mevrouw Veder kan geen antwoord geven op de vraag of de Bloemhove-kliniek in Heemstede kan en mag blijven bestaan. „Wat daar gebeurt, weet ik niet, ik ben er nooit geweest". Ze vindt, dat ten aanzien van die kliniek geen politiek antwoord mogelijk is, maar dat de te zijner tijd in te stellen commissie over het afgeven van een erkenning moet beslissen. Het wetsontwerp van KVP/ARP is volgens me vrouw Veder in de praktijk niet werkbaar. Dat ontwerp lost niets op. Het criterium „geestelijke of lichamelijke gezondheid van de vrouw" is de grootste moeilijkheid. En wie bepaalt wat een „ernstige bedreiging" daarvan is?, zo vraagt ze zich af. „Ik geloof dat een groot aantal abortussen niet aan de eisen van dat ontwerp voldoen. Als een vrouw trouwens afhankelijk is van een over leggroep van deskundigen, nou dat vind ik nogal wat". En over het komende Kamerdebat: „Niemand zal ons kunnen verwijten dat we luchthartig of mate rialistisch te werk gaan. We zullen ons uiterste best doen om in het debat een fijne sfeer te houden en zonder emoties, met respect voor eikaars over tuiging, aan de wetgeving te werken".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7