Bisschop presenteert bisdom „Pastorale beleidsschets" Boeddhisten klagen over in Vietnam beperking Driekoningenavonddoor Globe modern om zeep gebracht Het kon me niet smerig genoeg zijn Liselore zingt in PePijn ANNE-WIL B KORTE METTEN DINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 PAGINA Kunstenaars slachtoffer economische teruggang Het aantal kunstenaars dat een beroep doet op de Beeldende Kunstenaarsregeling is vorig jaar in Den Haag aanzienlijk toegenomen. Tegen 41 kunste naars in 1974 deden er vorig jaar 77 voor het eerst een be roep op de sociale regeling. On der de aanvragers waren er veel uit de leeftijdscategorie van 45 tot en met 54 jaar, waar uit kan worden geconcludeerd dat ook de oudere en meer gere nommeerde kunstenaars te lij den hebben van de economische teruggang. Van de 77 aangemelde kunste naars werden er 49 tot de rege ling toegelaten, waardoor vorig jaar voor in totaal 182 kunste naars door de gemeente Den Haag sociale voorzieningen wer den getroffen. Door de BKR- commissie werd voor een be drag van bijna vier miljoen aan kunstwerken aangekocht, aldus 'het jaarverslag van de commis sie. De gemiddelde prijs van een kunstwerk liep vorig jaar op van 657 gulden tot 1015 gulden. Per kunstenaar werd via de re geling gemiddeld voor bijna 21.000 gulden aan werk aange kocht, tegen bijna 16.000 gulden in het jaar daarvoor. De com missie kocht ruim drieduizend kunstwerken. KUNST EN KUNSTENAARS Paul Clarke, een van de bekendste balletdansers van Engeland, is op 28-jarige leeftijd in Londen aan een hartaanval overleden. Clarke zou met Noerejew een rol spelen in een film van Ken Russell over het leven van Rudolf Valentino. Vrijdagavond j.l. trad hij voor het laatst op in Londen. Organist Ben van Oosten vraagt in zijn concert van vrijdag 17 september in de Houtrustkerk aan de Haagse Beeklaan aandacht voor het werk van de weinig gespeelde vernieuwer van de Franse orgelliteratuur Alexandre Pierre Boëly (1785-1858). Een vijftal werken van deze meester wordt uitgevoerd, omlijst door composi ties van Bach, Franck en Duruflé. Drie niet eerder gepubliceerde brieven van Voltaire aan keurvorst Karl Theodor van Beieren zijn ontdekt in de gemeente-archieven van München. Onderwerp: geld dat de vorst aan de schrijver had toegezegd. Het jaarlijkse Camarettenfestival voor amateur-cabaretgroepen in Delft vindt op 4, 5 en 6 november plaats in de aula van de TH. Vroeger hebben o.m. Neerlands Hoop, Ivo de Wijs en Don Quishoc- king hier hun officiële debuut gemaakt. Galerie De witte voet, Brouwersgracht 48 Amsterdam, exposeert van 16 september - 16 oktober schilderijen, gouaches en grafiek van Wil Klaassen en keramiek van Adriana Baarspul. Het Stedelijk Museum te Amsterdam brengt van 25 september t/m 8 november de overzichtstentoonstelling van het werk van Bart van der Leek (1876-1958) die in de afgelopen zomer te zien was in Kröller-Müller te Otterlo. Galerie Kamp, Rokin 154 Amsterdam, exposeert van 18 september tot 24 oktober werk van de Zwitserse schilder H. R. Giger en kleinplastieken van Vincent Dame. Kunstzalen Heerkens Thijssen, Houtplein 13 Haarlem, exposeert van 18 september tot 16 oktober nieuwe schilderijen en tekeningen van André Gouw. Toneelgroep De Haard-Grotius&/,=,op woensdag geeft op zaterdag 9 oktober in het Congresgebouw te Den Haag een opvoering van het blijspel „En krijgen is de kunst" van Peter Coke in de regie van Barend Jan Donker. Tob de Bordes brengt op 8 oktober in Diligentia zijn solotoneelpro- gramma over Hans Christian Andersen „Van de zwaan, die eens een lelijk eendje was". Shakespeare in modern kos tuum: Er is altijd wel ergens ter wereld een regisseur te vin den die het er op wil wagen. De zuidelijke toneelgroep Glo be haalde speciaal daarvoor zelfs de Engelsman Mike Oc- krent naar Nederland. Hij mocht Shakespeare's „Drieko ningenavond" (Twelfth Night) naar zijn hand zetten in een voorstelling die gisteravond in de Koninklijke Schouwburg voor een tweeledig dieptepunt zorgde. Eerstens zaten er royaal geschat zo'n zestig toeschou wers armzalig alleen te zijn in het theater, en ten tweede bleek die moderne Shakespeare een vreugdeloze vertoning van ac teurs die er ook al niet in ge loofden. Het is altijd triest te constateren dat de wegblijvers gelijk had den, maar het was niet anders. Regisseur Qckrent zette Shakes peare's vrolijke spel van liefde en melancholie neer in een kaal gordijnendécor met een enkele rekwisiet en tijdloze moderne kostuums. Dolf Verspoor lever de zelfs een spiksplinternieuwe vertaling die wat de woordspe lingen betreft uitnemend bleek maar die je nog eens na zou moeten lezen op de aanwezig heid van de Elizabethaanse theaterpoëzie. Globe vermorzel de die zeer consequent in een boertige klompendans die hoog stens in carnavalstiid een humo ristische doordouwer nog een glimlach zou kunnen ontlokken. Alleen wie „Driekoningen avond" eerder heeft gezien weet hoe lichtvoetig en dwaas het allemaal kan zijn. Het is het verhaal van de in Hlyrië aange spoelde tweeling die elkaar Klassieke muziek uit Noord-lndia is woensdagavond 15 september te beluisteren op een concert in de aula van het Haags Gemeentemuseum. Het concert wordt gegeven door Ustad Munir Khan (foto), die een sarangi bespeelt, met begeleiding van zijn zoons Zamir Ahmed Khan (tabla) en Inayad Hussain Khan (tampura). kwijt raakt. Het meisje Viola gaat voorlopig maar als man door het leven en raakt verzeild in een aantal liefdesperikelen met een dubbele bodem. Om die intrige heen spelen enkele van Shakespeare's gekste „clowns": Sir Tobias, Bibberwang en Mal- volio, die nu in plaats van gele kousen een gele badmuts plus een idem dito streepjesbadpak kreeg aangemeten. Bovendien schreef Shakespeare daarnaast een van z'n mooiste narrenrol- len, de dwaas-wijze, weemoedi ge Feste. De laatste werd in de vertolking van Dick Scheffer een zorgelij ke ambtenaar met een rooie neus op, Lo van Hensbergen als de losbol Tobias stond op een tragisch-irritante manier te doen alsof en alleen Siem Vroom als de stijle Malvolio hield zich nog redelijk staande. Ook Christine Ewert als Viola stond bijna wanhopig tegen de platvloerse stroom in te spelen, maar met een hertog Orsino tegenover je die alles heeft van een mislukte playboy wordt dat bij voorbaat een ondankbaar pogen. Vanavond speelt Globe „Drieko ningenavond" opnieuw in Den Haag. Je moetbijna een sadist zijn om te hopen dat het dan voller wordt. BERT JANSMA Het zit er bijna op voor Anne-Wil Blankers, haar hoofdrol in de klas sieke Griekse tragedie Elektra. Woensdag speelt ze in Den Haag voor de laatste keer die rol, waar voor ze door de Haagse Comedie een half jaar werd „uitgeleend" aan het Amsterdamse Publiekstheater. Een rol, die ze haar leven lang niet meer zal vergeten. „Het is een stuk van mijn leven geworden", zegt ze. „De periode Elektra heeft zeer veel in druk op me gemaakt, intens bezit van me genomen". Juichende recensies en een soms tot tranen toe ontroerd publiek bege leidden de voorstellingen. „Zo'n suc ces heb ik nog nooit meegemaakt Ik heb enorm veel reacties gekregen. Ook brieven van mensen, die schre ven: we wisten niet dat een klassiek stuk zo aangrijpend kan zijn. Ze werden helemaal meegenomen door het stuk en voelden zich na afloop zo geladen, dat ze iets wilden doen. Het publiek voelde zich vaak moe van wat het had meegemaakt Die reactie was precies wat ik hoop te, toen ik er aan begon. Ik vind niets zo erg dan dat mensen koel blijven aankijken tegen een stuk. Ze moeten echt lachen, meedenken, een brok in hun keel krijgen of op hun stoel zitten te trillen van de span ning. Ze moeten er helemaal bij betrokken zijn en als je dat op het toneel bereikt, dan weet je dat je het goed hebt gedaan." „Zoiets bouw je langzaam op. Je begint met het uitspellen van de tekst. Elke komma hebben we be sproken, elk woord hebben we op een goudschaaltje gewogen om pre cies te weten wat je wil. Toen ik daarna een tekening van mijn kos tuum zag, beantwoordde dat hele maal aan mijn gedachten: een lor .van een jurk en ontzettend kort haar. Het kon me niet smerig genoeg zijn. Zelf heb ik voorgesteld om op blote voeten te spelen. Alle reserves, elk gevoel van ijdelheid moet je opzij zetten om de rol van de paria Elek tra die alleen nog maar van wraak bezeten is, te kunnen neerzetten". „Dat eist enorm veel van je. Ook fysiek betekent het een geweldige krachtsinspanning. Ik voelde me soms een bokser, die 's avonds de ring in ging. Het stuk is ook een soort bokspartij. Elektra heeft iets van: kom maar op. Dat bokkige en opstandige blijft er de hele voorstel ling in zitten. Bijna twee uur lang zijn al mijn spieren tot het uiterste gespannen. Je wordt er helemaal in ondergedompeld en toch hou je die gekke controle om niet te ver te gaan in je emoties. Dat is een kwestie van techniek, waardoor ik bijvoorbeeld ook mijn stem blijf beheersen. Op de toneelschool dacht ik vaak, dat het met die techniek niet zo nauw komt, maar nu weet ik dat ik gega- rendeerd na drie avonden helemaal schor zou zijn geweest, als ik die controle niet had gehad". „Het stuk blijft me fascineren. Na de vakantie zijn we opnieuw gaan repeteren voor deze serie. In het begin vind je dat vervelend. Het is als aardappeltjes opwarmen. Maar na tien minuten al, had het me weer helemaal te pakken. De stof is zo sterk, dat je er steeds opnieuw door gegrepen wordt. Het blijft een uitda ging, ook al omdat het eigenlijk de eerste echte harde rol van me is. Het publiek kent mij vooral van me lancholiek getint werk. Voor Elektra moest ik dus een ander laatje open trekken en dat is een fantastische ervaring. Te meer omdat het moest gebeuren in de mij vreemde omge ving van het Publiekstheater onder een voor mij nieuwe regisseur. Daar moet je in je eentje maar bewijzen wat je waard bent. Die nieuwe im pulsen werken verfrissend. Ik ben ervan overtuigd, dat ik er een stuk rijper en rijker uit tevoorschijn kom". „De rollen, die ik in de toekomst ga spelen zijn misschien minder sensa tioneel, maar dat betekent niet dat ik ze minder graag zou doen. Met even veel plezier ga ik in januari bij de Haagse Comedie Maria Stuart spelen. Tegen elke nieuwe rol zeg ik: Hè, dat is leuk. Elke keer probeer ik er weer een afgerond geheel van te maken. Of Maria Stuart een van de rollen zal worden, waaraan je altijd blijft terugdenken zoals Elek tra of mijn eerste rol twaalf en een half jaar geleden als Desdemona, dat is van te voren niet te zeggen. Ik laat de dingen graag op me af komen". JAN NIES „Heb je ons gezien?" luidt de titel van het vocaal programma, waarmee Liselore Gerritsen in de tweede helft van september en de eerste helft van oktober in theater PePijn optreedt. Zij staat daar niet heel alleen, want Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp vergezellen haar. Zij omschrijven hun optreden als een klein concert en wel het tweede, dat zij thans onderne men. Zij starten opwoensdag 15 september. Vele honderden vertegenwoordigers uit parochieraden en deke naten van het bisdom Rotterdam zullen donderdagavond in het Congresgebouw te Den Haag de „lancering" meemaken van de „Pastorale beleidsschets bisdom Rotterdam", zijnde een aantal overwegingen en beleidspunten ten dienste van het kerkelijk werk in het bisdom. De bisschop, mgr. A. J. Simonis, zal de schets aan het bisdom aanbieden. Mgr. dr. J. M. Stieger zal haar inleiden. KERK EN WERELD De Verenigde Boeddhistische Kerk van Viet nam heeft in Parijs een verklaring uitgegeven, waarin zij klaagt over de beperkende maatre gelen van de Vietnamese regering tegenover de boeddhisten. Volgens de verklaring heeft de regering in Saigon grote sommen geld achtergehouden, die bestemd waren voor de boeddhistische kerk voor de wederopbouw van Vietnam. Dit geld zou afkomstig zijn van verschillende gods dienstige groeperingen in Europa en ook van de Zweedse en Nederlandse regering. De Verenigde Boeddhistische Kerk in Vietnam wijst er op, dat duizenden scholen en tehuizen voor kinderen door de regering zijn overgeno men. De Vietnamese regering heeft echter geen middelen om deze instellingen voort te zetten, aldus de verklaring. Gevolg is, dat vele scholen en instituten gesloten zijn. Intussen zijn vele boeddhistische onderwijzers en sociale werkers werkloos. De Verenigde Boeddhistische Kerk wijst er ook op, dat tijdens de „Wesak", een van dje belang rijkste boeddhistische feesten, in Saigon slechts één pagode geopend mocht zijn van de vele honderden. Processies „die zelfs door de rege ring Thieu werden toegestaan", waren verbo den. De kerk zegt, dat de boeddhistische monni ken worden gedwongen politieke bijeenkom sten bij te wonen. Op het platteland is het niet meer toegestaan dat monniken wonen in ge meenschappen. Ook mag elke tempel slechts bediend worden door één monnik, waardoor vele monniken een baan hebben moeten zoe ken. De boeddhistische kerk zegt," dat op het ogen blik 14.000 wezen in Vietnam niet opgenomen zijn in tehuizen. Deze wezen krijgen ook op geen enkele wijze hulp van de regering. Met deze omvangrijke bijeen komst wordt, naar het zich. laat aanzien, een duidelijke mijlpaal binnen de ontwikke ling van het bisdom gemar keerd. De schets is namelijk gericht aan alle geïnteresseer de kerkleden, in het bijzonder tot hen, die in het bisdom een functie vervullen of willen ver vullen en is ook bedoeld als hulpmiddel en als toetssteen bij de pastorale opbouw in alle geledingen van het bisdom. De geschiedenis van de schets vond haar beginpunt in april De conferentie van r. k. pries ters uit Engeland en Wales heeft de bisschoppen opgeroe pen erop toe te zien, dat ker kelijke instellingen, die aan deelhouder zijn, van hun macht gebruik maken om op de bedrijven druk uit te oefe nen. De katholieke instellingen zou den, hierbij met name moeten 1973 toen in de Diocesane Pas torale Raad de begroting van hst bisdom voor 1974 aan de orde kwam. Gevraagd werd toen naar de pastorale achter grond van de cijfers. Het Dio cesaan Financieel Beraad nam toen het initiatief tot het sa menstellen van een nota over het beleid, toe te voegen aan de begroting. Dit leidde tot de oprichting van een werkgroep, die het werk aanvatte. Zeer velen heb ben in de afgelopen drie jaar hun medewerking bij de tot- letten op de sociale politiek van bedrijven met overzeese belangen. De conferentie deed de bisschoppen de aanbeve ling meer openheid te geven in de financiële zaken van de kerk. Deze openheid bleek noodza kelijk, met name toen het voorstel kwam, dat elke paro chie één procent van de in komsten zou moeten bestem- standkoming verleend, zoals de dekens, de hoofden van dienst, het Diocesaan Pasto raal Centrum en de dekenale raden, in vergaderingen, be sprekingen en via het invullen van vragenlijsten, zodat ge zegd kan worden, dat aan de schets, die nu tot stand geko men is een breed overleg ten grondslag ligt. Het doel van dit alles werd door mgr. Simonis in een brief aan de D.P.R. als volgt om schreven: „Aan de hand van het pastorale beleidsplan wil len we een denk- en doeproces op gang brengen of bevorde ren aangaande enkele centrale thema's: Wat zijn we aan het doen en wat kunnen we nog meer doen in de kerk van Rotterdam?" De aanduiding „plan" werd la ter teruggebracht tot „schets", omdat het gaat om een eerste men voor de derde wereld. De conferentie bleek er geen idee van de hebben, hoe groot de kerkelijke bijdrage aan de derde wereld op het ogenblik is en ook niet of de financiële toestand van de kerk niet der mate kritiek is, dat een vergro ting van de bijdrage onmoge lijk is. De priesters waren het er aanzet. Het is de bedoeling, dat, aan de hand van een aan tal richtvragen, de beleids schets na een jaar of twee weer wordt bijgesteld. De schets, waarvan de tekst zelf niet eerder dan donderdag avond vrij komt, en die dan in brochurevorm ter beschik king komt, behandelt vooral de katechese, de eredienst en de maatschappelijke dienst verlening. Niet alle aspecten van het geloof en het christe lijk leven zijn er uitputtend in behandeld. De schets komt uit onder ui teindelijke verantwoordelijk heid van de bisschop, die na beraad met de dekens en de Diocesane Pastorale Raad met Pasen zijn handtekening aan de schets heeft meegegeven, mede namens de twee vicaris sen en de econoom. overigens over eens, dat het geven van geld de problemen in de derde wereld niet oplost. „Bij hulp aan de derde wereld is het niet op de eerste plaats belangrijk te geven van onze overvloed, maar te leven vol gens té christelijke maatstaven van gerechtigheid, door de ar me landen niet te exploiteren, maar ze te helpen bij het wer ken aan het eigen welzijn". Ds. N.van den Akker, bekend vanwege zijn activiteiten op het terrein van de oecumene is door paus Paulus benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius. Dit bij ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als predikant van de hervormde gemeente in Den Bosch. Bovendien werd hem de zilveren legpen ning van de stad Den Bosch toegekend. Drs. G. K. van Andel te Alk maar zal donderdag aan de Vrije Universiteit van Amster dam promoveren tot doctor in de letteren. De titel van zijn proefschrift luidt: de christelij ke geschiedenisopvatting in de kroniek van Sculpicius Sever- us. Drs. Van Andel (39) is le raar oude talen aan de christe lijke scholengemeenschap te Alkmaar. Het aantal katholieken in En geland en Wales loopt terug. Volgens het „katholieke jaar boek" voor 1976 is het aantal doopsels van 1965 tot 1975 te ruggelopen van 130.000 tot 81.000. Bij kerkelijke huwe lijkssluitingen en priesterwij dingen is een gelijke tendens merkbaar. Het aantal bekeer lingen was vorig jaar maar de helft van dat in '65. Na de Duitse weekeditie van de Osservatore Romano wordt nu ook de Franse door een leek geleid. Per een september namelijk werd dr. Alain Gali- chon benoemd tot hoofdredac teur. Galichon is lid van de Vaticaanse lekenraad. Het Westduitse bisschoppelij ke hulpwerk Misereor en de katholieke centrale voor ont wikkelingshulp, die werkt met overheidsgeld, hebben in het afgelopen jaar 180,6 miljoen mark ter beschikking gesteld van 2.267 kerkelijke ontwikke lingsprojecten. Vijftig miljoen ging naar Latijns-Amerika en Afrika, 41,3 miljoen naar Voor- en Midden-Azië en 28,5 miljoen naar het Verre Oosten en Oceanië. Het geld kwam vooral ten goede aan vorming van volwassenen, alfabetise ring en informatie, gezond heidszorg en landbouw. De bisschop van IJsland, dr. Henrik Frehen, heeft aan Ier land hulp gevraagd voor de twee kathol«eke ziekenhuizen, die kampen met gebrek aan religieuzen. De eerste drie zus ters zijn al uit Ierland aange komen. Mgr. Frehen hoopt de beschikking te krijgen over meer buitenlandse zusters. ENGELSE PRIESTERS OVER KERKELIJKE INVESTERING

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6