Dierenbescherming Leiden vocht voor behoud Leids _asyi "Parkeerruimte an stad Onttrokken fROTEST MIDDENSTAND TEGEN ïtECONSTRUCTIE BREESTRAAT itiek werkgroepen op busbaaiiplannen Oegstgeest PETITIEACTIE NIEUWBOUW AZL GROOT SUCCES Jubileum MET PARKEERBON IN HOGER BEROEP ,,Ik ben het niet, dus ik betaal ook niet" INNAAM DER WET Vrede ter sprake in Studentenekklesia PAQK SDAli 14 SKKTKMBKK 1976 CO U KANT PAGINA 5 uzorg )lotstó ïgen J ijk ekt Ifde gf" zen n of ns andt gedj en, do Om rs te ij hui IDEN „Er is geen sprake van wantoe- »J's nden in het Leidse dierenasyl, wel is er L mis met het in Den Haag gevestigde J ëer»fdbestuur van de Nederlandse Vereni- 0Ii j tot Bescherming van Dieren". Tot de?e ;eld ^clusie komen de besturen van de Stich- e" w£ Nieuw Leids Dierenasyl en de afdeling :mt iden van de NYBD. Beide besturen zijn ™on) geschrokken van geruchten die de ronde ,ad 'Hn over wantoestanden in Nederlandse ïugeQjg ^]e aangesloten zijn bij de NVBD. Het )0n \dse asyl is tot nog toe onbesproken, s£ez9ar het is niet ondenkbeeldig dat ook dit jden^i jn kwaad daglicht wordt gesteld rgad^ wat het ongesubsidieerde Leidse asyl n- "^list niet kan hebben, roep i or alonden en katten zouden op de meest i aa'ede wijze worden vermoord door vergas- Vivjg of electrocutie; er zouden schandlige e orrestanden heersen in de asyls; dieren zou- en t<n soms zo maar aan iedereen die erom n. Geagt worden meegegeven, ook voor vivi- autctie. Om plaats te maken voor de geld in i wegt laatje brengende pensiondieren zouden >urg tak aan de vooravond van de zomervacan- t een! veel dieren worden afgeslacht of aan de e dyisectie cadeau gedaan, et ov it he gev« Schoon „Voor het Leidse asyl gaan deze beschuldi gingen niet op", aldus mevrouw ten Hooven, voorzitster van de Leidse Vereniging tot bescherming van dieren. „Het afmaken van de dieren geschiedt pijnloos door middel van een spuitje van één van de plaatseijke dierenartsen. (Tegenwoordig is het spuitje gevuld met het snelwerkende gif „curare"). Afmaken gebeurt pas nè overleg met de beheerder van het asyl, een bestuurslid van de NVBD en een dierenarts. De huisvesting en de verzorging van de dieren in het Leidse asyl is uitstekend. „De heer Harms, penning meester van de Stichting Nieuw Leids Asyl: „U kunt ten alle tijde het asyl (aan de Besjeslaan 6b) binnenwandelen, het is er altijd schoon". Mevrouw Ten Hoove: „de dieren worden nooit zonder meer meegegeven, en zeker niet aan de vivisectie. De vivisectie krijgt dieren via andere kanalen. Dr. Stol, hoofd van de afdeling Vivisectie van het Academisch Zie kenhuis zal ook nimmer een dier dat hem zomaar wordt aangeboden accepteren. Daar heeft hij zijn eigen kanalen voor..Mevrouw Besjes, secretaresse van de Leidse afdeling van de NVBD. „we zijn niet sentimenteel, we erkennen de noodzaak vein vivisectie, maar via ons krijgen ze geen dieren". Over. pensiondieren zegt mevrouw Elich, het hoofdbestuurster van de NVBD die toezicht op het Leidse asyl uitoefent: „We nemen maar erg weinig pensiondieren aan. We brengen zeker geen dieren om, om plaats te maken voor de pensiondieren. Voor het tijdelijk onderbrengen van dieren hebben we de „Actie Pleegdieren", de dieren gaan naar „pleeggezinnen" gedurende de vakan tie". Monumenten Het hoofdbestuur van de NBVD, door de bestuursleden een beetje oneerbiedig ook wel „De Monumenten" genoemd vanwege de hoge leeftijd van de leden, oogst weinig waardering bij de bestuursleden van Stich ting en Vereniging. Mevrouw Besjes: „we krijgen weinig steun van het hoofdbestuur. Eigenlijk kosten ze ons alleen maar geld, zodat het een soort Monumentenzorg wordt. „Mevrouw Ten Hooven: „Ze zitten op hun geld, ze zijn eigenlijk alleen geneigd om de rente van het kapitaal waarover ze beschik ken aan de Dierenbescherming te besteden. Voor het asyl hoef je niet bij het bestuur aan te kloppen. Bovendien zijn de bestuur sleden te oud, sommigen komen nooit op de vergaderingen van de Vereniging". Geld De zuinigheid van het hoofdbestuur maakt het er voor het asyl financieel gezien niet gemakkelijker op om zijn steeds weer groeiende populatie te verzorgen. De heer Harms: „We krijgen elke maand ongeveer honderd dieren binnen. Hoe gering het per centage is dat we helaas moeten afmaken blijkt wel uit de maanden maart tot en met juni, toen we voor 376 van de binnenge brachte dieren een tehuis wisten te vinden. Het asyl kost jaarlijks minimaal 60.000 gul den. We hebben het in februari van dit jaar overgenomen van het vorige bestuur, en het verkeerde toen al in een niet al te beste financiële situatie. Toen kregen we wel een krediet van het hoofdbestuur en een schen king van de afdeling Leiden. Dat is echter lang niet genoeg om rond te komen". Me vrouw Ten Hooven: „We zijn afhankelijk van de collectes, waarvoor het bijzonder moeilijk is om collectanten te vinden. Het beroerde is dat we ook niet voldoende geld hebben om propaganda voor onszelf te ma ken op bijvoorbeeld de middelbare scholen" (door films etcetera). Subsidie van de gemeente Leiden is al jaren geleden aangevraagd, maar is nooit geko men. Mevrouw Ten Hooven: „We hebben een keer gedreigd alle dieren in het stadhuis los te laten. Als er niets verandert, zijn we misschien ooit wel genoodzaakt het asyl te sluiten en dat werkelijk te doen". Ook bij de randgemeenten werd een verzoek om subsidie ingediend, maar daar werd tot op heden evenmin op gereageerd. Bij de ver schillende garages in Leiden werd om een broodnodige gebruikte bestelauto gevraagd voor het dierenvervoer, maar zelfs op het aanbod om op de auto reclame voor het desbetreffende bedrijf te voeren werd niet ingegaan. Mentaliteitsverandering De bestuursleden hopen dat de mentaliteit van de mensen met betrekking tot de huis dieren ooit eens zal veranderen. „Zolang er Vier van de bestuur sleden van de Afdeling Leiden NVBD en de Stich- ting Nieuw Leids Diere nasyl, afde lingen die binnenkort waarschijn lijk) onder één bestuur verenigd zul len worden: van links naar rechts mevrouw C. C. Besjes, mevrouw M. S. ten Hoo ven (met kat), meneer H. Harms en mevrouw C. Elich (met hond). nog mensen bij mij komen die hun hond wegdoen omdat „hij niet bij het behang past" is er veel mis met die mentaliteit", aldus mevrouw Elich. „Het is ook opvallend hoeveel mensen er ineens „alergisch" voor hun huisdier worden als de vakantie na dert". Eén van de schrijnende gevallen van wille keurige wreedheid en het sadisme op de lange zwarte lijst van de Dierenbescher ming: Een week geleden vonden een aantal .Jongens" het nodig met een elf weken oude pup (jonge hond) te gaan voetballen. Nie mand deed wat, tot een vrouw met veel moeite het dier wist te bevrijden. De diere narts probeerde nog wat hij kon, maar het dier overleed tenslotte toch aan zijn zware inwendige verwondingen". Mevrouw Elich: „Het is erg belangrijk dat we preventief te werk gaan. Sterilisatie en castratie van de dieren is noodzakelijk. Het publiek moet opgevoed worden om met dieren te kunnen omgaan. Er is geld en mankracht nodig. We kunnen niet meer sentimenteel zijn, dierenbescherming is geen zaak meer van oude vrouwtjes met zielige beestjes, het is een keihard bedrijf gewor den". :en )e vrije parkeerruimte achter Molen „De Valk" is al sinds enige reikjjd met hekken afgesloten. Daardoor is een flink stuk parkeergele genheid verloren gegaan. De gemeente is tot de afsluiting overge- ikkeaan, aldus een woordvoerder van de gemeente, om de woonwagen- jen ewoners te weren. Het parkeerterrein is namelijk regelmatig bezet Is rioor de caravans van de woonwagenbewoners. Dat afsluiten weinig aet iffect heeft als het om het weren van woonwagenbewoners gaat, -lenjijkt wel uit het feit dat de laatste tijd het Schuttersveld weer Ti ojtandplaats is geweest van rondreizende caravans. Op de vraag eurf het dan wel wijselijk is om op deze manier parkeerruimte aan IdeiTe Leidenaars te onttrekken antwoordde de woordvoerder, dat het snelgirein geen primaire parkeervoorziening is, omdat aan de andere s eeiant van „De Valk" zich een veel groter stuk parkeerruimte st levindt Oo- 4 rage i ni(,EIDEN De middenstanders an ran de Breestraat hebben in brief een dringend verzoek b en w gericht de plannen reconstructie van de Bree- 'lagjtraat niet uit te voeren. Vol- ?en tens de winkeliers zijn de plan- imv»en eenzijdig genomen en zal de Leidse binnenstad econo misch sterk achteruitgaan, wanneer een en ander doorgang zal vinden. „Dat een reconstructie moet plaatshebben, zijn wij met u eens. Echter de manier waarop u zich voorstelt dit te doen, van sluit maar af, we zien wel waar het autoverkeer blijft, is voor ons onaanvaardbaar. Naar onze mening dient men eerst voor een goede alternatieve weg te zorgen, die deel uitmaakt van een algeheel verkeers-parkeer- plan van de binnenstad", aldus de winkeliers. Zij stellen dat thans al te mer ken is dat grote groepen consu menten de Leidse binnenstad mijden omdat het centrum on voldoende bereikbaar zou zijn en omdat er onvoldoende par keergelegenheid is. LEIDEN/OEGSTGEEST De werkgroep Milieubeheer aan de rijksuniversiteit Lei den en de werkgroep Fiets- E.N.W.B. hebben andermaal een protest tegen de uitvoe ring van het busbanenproject in Oegstgeest laten horen. In een brief aan het college van B. en W. van Oegstgeest stel len de werkgroepen dat de huidige plannen niet beant woorden aan de doelstelling van het experimenteerproject, omdat ten gevolge van de uit breiding van de capaciteit voor het autoverkeer, het openbaar vervoer niet vol doende selectief wordt bevor derd. In de plannen gaat het aantal rijstroken van de Rijnzichtweg richting Leiden van twee naar drie: één linksaf, een recht door en één rechtsaf. Een der gelijke constructie, zou vol gens de werkgroepen ver- keersaantrekkend kunnen werken. „Uitvoering van de plannen gaat op onaanvaard bare wijze ten koste van (bro mfietsers", stellen de werk groepen in hun schrijven. De woningen aan de Rijnzichtweg en de Geversstraat blijken moeilijker per fiets te berei ken, het creëren van extra fietsroutes wordt ten zeerste aanbevolen. De werkgroepen suggereren B. en W. het nieuwe profiel van de Rijnzichtweg er als volgt uit te laten zien: stoep 2 meter, fietspad 2 meter, 1 rij strook voor bus (met halte) en auto 5 meter, middenberm 1.5 meter, 1 rijstrook linksaf, 3 meter, 1 rijstrook rechtdoor en rechtsaf 3 meter, fietspad 2 meter en stoep 2 meter. „Twee* stroken richting Leiden moe ten voldoende zijn (inclusief afslaand verkeer). De bevorde ring van de bus zal kunnen berusten op de voorstart bij het viaduct en op de beïnvloe ding van de verkeerslichten in de Leidse Buurt", aldus de werkgroepen. Overigens vechten de werk groepen de stelling dat na uit voering van het project de ver keersveiligheid zal toenemen, aan. Zij vrezen dat een verrui ming van het kruispunt in sa menhang met de asfaltering er toe zal leiden dat auto's buiten de spitsuren harder zullen rij den. LEIDEN Het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Mij Tuinbouw en Plantenkunde, af deling Leiden, wordt niet in 1976 maar in 1977 gevierd. De aangekondigde wandeling langs de Hortus, de Lakenhal, de Waag en vijf hofjes heeft pas in de week van 14 tot en met 19 september 1977 plaats. 1000 handtekeningen verzameld LEIDEN „Ik ga in hoger beroep, want ik ben niet van plan om te betalen als ik het niet ben/' zo redeneerde een nogal driftige Leidse dame te genover rechter mr. Van Dij- ke gistermorgen op de zitting van het kantongerecht. Aanleiding tot de luidruchtige verklaringen van de Leidse was eentypefout op de dag vaarding en het gebruik van de rechtbank om de vrouw bij de meisjesnaam te noemen. Met betrekking tot het laatste verklaarde ze bij de naam van haar man genoemd te willen worden, over de typefout maakte ze zich nog veel druk ker: „Ik ben maar liefst tien jaar ouder geworden," zei ze schuimbekkend. „Ik ben der tig jaar, geen veertig". ,Jk ben ervan oVertuigd dat U dertig jaar oud bent", antwoordde rechter Van Dijke. Hij was bereid haar tot een boete van tien gulden te veroordelen, maar omdat ze dit woedend van de hand wees, veroordeel de hij haar tot een boete van éénenvijftig gulden, het mini mum bedrag voor een hoger beroep, waarin de Leidse waarschijnlijk verder gaat met het ontkennen van haar be staan. Een wat al te enthousiaste schutter raakte op de zitting tot zijn niet geringe ergernis een luchtbuks kwijt De Voor- houter had de wapenwet over treden toen hij vanuit een huis zijn pas gekochte luchtbuks op de voorbijgangers uitprobeer de. Hij demonstreerde het wa- pen en keek niet goed uit bij het schieten, omdat een toeval lige passant naar zijn zeggen „de kogels door de haren vlo gen". Goed te bewijzen was dit niet, de eigenlijke aanklacht was dan ook het niet goed verpakken van een wapen en het in een auto vervoeren, wat de Voorhouter na de demon stratie deed. Hij viel toen in handen van de inmiddels gea larmeerde politie. Omdat een wapen zodanig vervoerd moet worden dat het niet meteen gepakt en gebruikt kan wor den werd de luchtbuks, die los in een foedraal zat, in beslag genomen. De officier van justi tie, mr. Lubberink, eiste ver beurdverklaring van het wa pen en verder geen straf, om dat de luchtbuks 350 gulden had gekost De rechter kende dat toe. „Ik zal je voor de rechter voor joker zetten", verklaarde de bromfietsbestuurder Van der N. tegenover de verbaliseren de agent toen deze hem aan hield omdat hij zonder de ver plichte hoofdbedekking zijn brommer bereed. Daar kwam weinig van terecht op de zit ting, waar hij 100 gulden boete of vier dagen hechtenis toege schoven kreeg en de verzeke ring dat bij een volgende keer het was niet de eerste keer dat Van der N. helmloos op een brommer werd aangetrof fen krassere maatregelen zullen worden genomen. Op de vraag van de rechter waarom hij dat deed verklaarde Van der N. dat hij meestal geen helm droeg. „Dan wordt je meestal aangehouden", aldus rechter Van Dijke. Een nader onderzoek bleek nodig bij de zaak van een jeugdige bromfietsbestuurster die onverzekerd het wegdek had bereden. „Ik dacht dat de verzekering voor vele jaren gold", aldus haar verweer. „Dat is stom", meende mr. Lubberink. Omdat de verbali serende agent echter tegen haar had gezegd „dat het wel in orde zou komen" als ze zich meteen de volgende dag zou verzekeren besloot de rechter op advies van de officier de zaak nader te onderzoeken. „De agent is buiten zijn boekje gegaan als hij dat heeft ge zegd", aldus mr. Lubberink. LEIDEN De petitieactie vóór nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis Leiden is een groot succes geworden. Het comité voor nieuwbouw AZL, waarin ondermeer vertegenwoordigd zijn het ANJF, KWJ en het wijkcomité de Kooi, heeft ruim duizend handtekeningen verza meld. Een nieuw ziekenhuis is volgens het comité, noodzakelijk omdat de oude, verspreid liggende ge bouwen voor het personeel een onhoudbare situatie vormen. De huidige paviljpenbouw vormt ook een belemmering voor de samenwerking van de verschil lende medische richtingen. Ook zorgt een eventuele nieuwbouw voor een werkgelegenheid in de bouw van 3000 4000 manjaren. Volgens het comité biedt reno vatie van het huidige gebouw geen blijvende oplossing van al deze problemen. Onder personeel en bevolking werden reeds in juni zo'n 2200 handtekeningen opgehaald. De ze werden op 2 juli aangeboden aan het ministerie van Onder wijs. Ondanks deze actie werd de beslissing voor de nieuw bouw van het academisch zie kenhuis uitgesteld tot novem ber. Daarom is het comité voor nieuwbouw AZL weer met ac ties begonnen. Het comité gaat de komende zaterdagen door met haar peti tieactie op de markt en bij de grote winkelcentra. LEIDEN Laurens Hoogen- brink van het interkerkelijk Vredesberaad houdt morgen een lezing in het trefcentrum van de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Gesproken wordt over het programma ter bestrijding van het militarisme van de Wereldraad van Kerken. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden in het kader van de Vredesweek. Na de lezing zal er kunnen wor den gediscussieerd over het on derwerp. BOWLING-UITSLAGEN LEIDEN - Verleden week is de buis-league van de Bowling; Bond Leiden weer van start gegaan. In deze eerste week moest noodge dwongen een dubbel programma worden afgewerkt, teneinde tot een volledig aantal ronden te kunnen komen en de seizoen-afsluiting niet in het gedrang te brengen. De uitslagen zijn: le klasse A: Samantha's Bowlers- Wegrestaurant De Uiver 4—0, Holi day Inn- Bakkerij Raaphorst 3—1, B. C. AU Black-BC Never Mind 2-2, BC De Krakers-BC Les Imbattables 3-1, Wegrestaurant De Uiver-Bakke- rij Raaphorst 0-4, Samantha's Bow- lers-Hofiday Inn 3,5-0,5, BC Never Mind-BC Les Imbattables 3-1, B.C. AU Black-B.C. De Krakers 1-3. le Klasse B: B.C. The Pincrunchers- B.C. In the Mood II 1-3 Sig. Mag. de Vries-Inver House Wniskey 1-3, B.C. In the Mood I-Sjaak Scheffer Brilmode 0-4, Sig. Mag. de Vries-B.C. In the Mood I 4-0, Inver House Whis- key-B.C. The Pincrunchers 4-0 (tn.o.), Sjaak Scheffer Brilmode- B.C. In the Mood H 3-1. De stand na twee wedstrijden: I.A.: 1. Samantha's Bowlers 7,5-0,5, 2. B.C. De Krakers 6-2, 3. Bakkerij Raap horst 5-3, 4. B.C. Never Mind 5-3, 5. Holiday Inn 3.5-4,5, 6. B.C. /fll Black 1.B.: 1. Sjaak Scheffer Brilmode 7-1, 2. Inver House Whiskey 7-1, 3. Sig. Mag. de Vries 5-3, 4. B.C. In the Mood II 4-4, 5. B.C. The Pincrun chers 1-7. 6. B.C. In the Mood I 0-8. MARKTEN ROELOFARENDSVEEN. Bloemen 13 september Alstroemeria 27 p.s., Anjers tros 28 p.s.. Asters 69 p.b. Chrysanthen stuks: Migoüe, Alex Betser, Astro, Shandy, Cremon, Spi der 28 p.s., Chrys. tros: Gemengd. Koens Elite, Lilian Hoek, Gerry Hoek, Clarette 135—210 p.b., Chrys. Jaarrond spider w/g. 100—125 p.b., DahUa 120 p.b., Geroera 43 p.s., Gla diolen: Oscar. Eurovision, Praha, Golden JacksonbiUe, Gemengd, Life Flame, 145—220 p.b., LeUe 24 p.s., Liatris 268 p.b., Montbretia 125 p.b.. Merine 44 p.s., Ormithogalum 135 p.b., Staticen 135 p.b., StreUtzia 260 p.s. Rozen: Belinda, Carol, Evergold, Garnette. La Minuette, Marimba, Zo- rina, Baccara. Ilona, Est Ofarim, Annabel. Motrea, Teach In, Golden Times, Mercedes. Sonia, YeUow Be linda. Lifirane 12—68 p.s. Prominen ce 570 p.b. Iris: Prof Blaauw, 330430 p.b. Freesia: BaUerina, Gol den YeUow, Golden 110—250 p.b. Anjers: Alice, Carnaval, Charmeur, Rose, Lena, New Arthur, Keefer, Nora, Le Reve, Rode sim, Esperance. Dark Lena, Witte sim, Helga, Nadja, YeUow dusty, Tangerine 30—55 p.s.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5