Nog geen beslissing over renovatie van Endegeest ïübsidie voor Wiikcomite s 'pr wil bijdrage voor Proces tegen kerncentrale KOOPWONINGEN IN DE MERENWIJK RAAD VRAAGT ANDER VOORSTEL TURFMARKTBRUG Hen 's BSIDIE Gemeente doet de Zijlpoort van de hand riTIEK OP INSPRAAKVEKLENING Diamanten trouw ^5DAG 14 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII He I Nw; |N Het ministerie van de gemeente Leiden 'ege^t langer subsidie verle- I aarl11 de telefonische hulp- 'an Leiden. Het stopzet- de gemeentelijke subsi- hetïhet automatisch gevolg feit dat het ministerie niet langer voor finan- in aanmerking wil >men. Het geld dat Lei- rlijks aan de THD gaf gulden) zal nu worden ind voor de aanschaf Iderijenrekken voor het ik museum De Lakenhal, dijk zou hiervoor een worden gedaan op het mbrandtprijzen. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De gemeenteraad van Leiden is gister avond weer niet toegekomen aan een beslissing inzake de gewraakte renovatie van twee paviljoens van het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest". Dit ondanks het feit, dat de raad behalve gisteravond ook gistermiddag al vergaderde. Toen burgemeester Vis de raad om half elf gisteravond voorstelde het renovatievoorstel in elk geval te behan delen bleek hiervoor niet de vereiste twee derde meer derheid aanwezig te zijn. Daarom bleef het gisteravond bij aangekondigde moties en een door de fractievoorzit ter van de PvdA afgelegde verklaring vóór het begin van de vergadering inzake „Endegeest". De socialisti sche voorman Meijer ging daarin in op de brief van het Endegeestpersoneel over de renovatie, waarin een scherpe aanval werd gedaan op het PvdA-raadslid drs. A. Höppener, die werd beschuldigd van opzettelijke vertraging van de behandeling van de renovatievoor- stellen. Meijer noemde gisteren die brief een onoorbare persoonlijke aanval, die zijn fractie pijnlijk had getrof fen. Hij keurde het schrijven van het personeel ten scherpste af, temeer daar zijn fractiegenoot Höppener volgens Meijer alles in het werk zou hebben gesteld om een zakelijke discussie over de renovatie te bewerk stelligen. Terugni lemen Voorts werden er gisteren enkele moties inzake deze problematiek aangekondigd. In een daarvan, ingediend door de meerderheid van de PvdA-fractie wordt het college gevraagd het renovatievoorstel terug te nemen en pas weer in te dienen als er een concreet beleids- en structuurplan voor de renovatie bij Endegeest op tafel ligt, waarin ook het opknappen van de beide opnamepaviljoens zou kunnen worden ingepast. De geestelijke vader van dit voorstel is Höppener, ge steund door zijn fractiegenote mevrouw Koning. Bei den toonden zich gisteravond tijdens fractieberaad felle opponenten van wethouder B. Oosterman (gezond heidszorg) die vurig pleitte voor het laten doorgaan van de renovatie. Zoals bekend heeft Oosterman ge dreigd op te stappen als het voorstel zal worden verworpen. Zover zal het overigens niet komen, omdat gisteren bleek, dat het college in deze één lijn zal trekken met de wethouder, zodat de motie geen meer derheid zal kunnen halen. Meer kans maakt een ander PvdA-voorstel dat deze renovatie als de laatste ziet en geen andere verbouw- wingen meer wil toestaan, vóórdat het genoemde struc tuurplan op tafel ligt. Dit voorstel wordt gesteund door de fractie van de VVD. Tenslotte liggen er nog twee moties van Höppener. Een er van wil de participatie van ouders eri patiëntenver enigingen garanderen bij de totstandkoming en verbou wingsplannen. Het andere wil uitdrukkelijk wel nood- herstel toestaan. Onder noodherstel wordt dan ver staan het verrichten van puur achterstallig onderhoud, zoals schilderwerk en aanpassing van sanitaire voorzie ningen. Hiervoor is een pot van 7 ton beschikbaar, waaruit kan worden geput zonder dat daartoe de instemming van hogere overheden vereist is. Dit voor stel is met name van belang voor het bijhouden van de meest verwaarloosde paviljoens op Endegeest, zoals die van de chronische patiënten. MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN (Van onze raadsver slaggever) LEIDEN - De Zijl poort zal binnenkort het bezit worden van de Brusselse onroe- rendgoedmagnaat en directeur van de So- kol-groep J. Melkert. De raad is gister avond met 29—7 stemmen akkoord ge gaan met de uitgifte in erfpacht van de poort voor de tijd van 75 jaar. Dit on der voorwaarde dat Melkert de restaura tie van de Zijlpoort zal bekostigen. Volgens de tegen standers van dit be sluit had de gemeen te dat net zo góed zelf kunnen doen. PPR-leider Bei jen be toogde dat het af stand doen van de Zijlpoort helemaal niet nodig was. Hij riep het raadsbesluit van enkele jaren ge leden in herinnering toen de raad 6 ton uittrok voor de res tauratie van deze, met de Morspoort, laatste herinnering aan de Leidse ves ting. GS. hadden echter steeds de goedkeuring aan dit besluit onthouden, „Maar het geld is er dus wel degelijk", al dus Beijen. Hij zag zich gesterkt in zijn mening doordat wet houder Waal moest toegeven dat ook Melkert van de 1 mil joen die de restaura tie kost een groot deel door de rijks overheid vergoed zal krijgen. En volgens Beijen had Melkert al teveel douceurtjes van het Leids ge meentebestuur ge had. In dit verband riep het PPR-raadslid de bouw van de goud kust op het Waardei- land in herinnering, die ook door bedrij ven van Melkert wor den uitgevoerd. Voorts memoreerde hij de sloop van de grofsmederij aan de Zuidsingel, waar voor maar liefst 40.000 gulden aan schroot zou zijn ach tergebleven en die ook aan Melkerts be drijf ten goede zou zijn gekomen Beijen kwam met een motie van afkeu ring waarin hij bo vendien nog stelde dat het college ge heel in strijd met de aan hem gedelegeer de bevoegdheid tot de uitgifte in erf pacht zou zijn over gegaan. Deze motie werd met IS—20 stemmen verworpen. (Van onze raadsverslaggever) De PPR-fractie in de gemeenteraad van Leiden is met een initiatief-voorstel gekomen een gemeentelijke van 1000 gulden uit te trekken voor een proces tegen van een snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar, de grens, door de landelijke Stichting Milieubehoud en ras daar om gevraagd. Beijen die grote kerncentrale. Hij wees er gisteren lanceerde, verder op dat in het buitenland het een logisch gevolg processen tegen kerncentrales eerdere afkeuring door al verscheidene malen hebben de bouw. Daarom zou ook Lei den een deel van de kosten (ge raamd op 40.000 gulden) voor. zijn rekening moeten nemen. Over het voorstel werd gisteren nog niet gestemd. Het zal eerst van advies worden voorzien door het college. Wethouder Van Aken toonde zich gisteren niet zo enthousiast over het idee van Beijnen. Hij was van me ning dat de voorbereidingen al dergelijke ac^e nog succes te laten hebben. In de ogen van de WD en een deel van het CDA kon het voor stel Beijen gisteren al geen ge nade vinden. De liberaal Wes- sels merkte op dat een symboli sche bijdrage in de zin zoals Beijnen die had opgevat, wel wat merkwaardig voorkwam. Hij stelde voor het subsidiebe drag vast te stellen op ten hoog- Burgerlijke stand Leiden Geboren: Bram, zn v.: J. A. van den Burg en E. J. Prins; Monique, dr. v.: B. Rhijnsburger en G. Koopman; Carola Maria Johanna, dr. v.: A. W. F. van Alphen en M J. Geerlof: Pascal Vincent, zn. v.: A. R. Frauenfelder en M. Deijkers; Sop hia Henriëtte, dr. v.: C. J. van Maan- en en C. J. van Beelen; Alexander, zn v.: T. J. Mooijekind en G. den Haan; Esther, dr. v.: A. Ciere en C. B. Juffermans; Dennis zn v.: R. J. LEIDEN In de Merenwijk zal begonnen mogen worden met de bouw van 60 premie eenge zinswoningen en 56 huizen in de vrije sector. Het gaat hier om een project van de exploita tiemaatschappij Hollandwo ning waaraan de raad gisteren na drie maanden uitstel zijn goedkeuring hechtte. De raad kwam tot een beslissing nadat de koper van de grond hier nog eens in een brief op had aangedrongen. Hollandwo ning wees er bovendien op dat de toenemende renteverliezen door het uitstel de realisatie van met name de premiewoningen in gevaar dreigde te brengen. De vertraging waarmee dit voorstel te kampen heeft gehad voordat de raad er gisteren over besliste is goeddeels te wijten aan het feit dat nabij de te bouwen woningen ook nog een tenniscomplex zal moeten wor den aangelegd en dat daarvoor volgens de tennisliefhebbers in de Merenwijk nauwelijks vol doende ruimte aanwezig is. Sportwethouder Tesselaar zeg de gisteren echter toe alles in het werk te zullen stellen om de tennisbanen toch te realiseren. LEIDEN Het echtpaar J. Bekooy kreeg gisteren ter gelegenheid van zijn 60-jarig huwelijksfeest be zoek van burgemeester en mevrouw Vis. De heer en mevrouw Bekooy ontvingen het echtpaar in hun woning Rosenburch 40 aan de Vijf Mellaan. Het diamanten paar is op bijzonder jeugdige leeftijd getrouwd, de heer Bekooy was 19 en mevrouw Bekooy 17 toen zij naar de ambtenaar van de burgerlijke stand toe stapten. Dat deze ambtenaar het toen niet eens was met dit jeugdige huwelijk bleek wel uit de sarcastische vraag aan het adres van mevrouw Bekooy „bent u hier pas voor het eerst?" De bruidegom, die 45 jaar lang bij de spoorwegen heeft gewerkt als controleur heeft met zijn vrouw altijd in Leiden gewoond. Tweeënveertig jaar heeft het echtpaar met twee zoons en twee dochters in de Buys Ballotstraat gewoond. Sinds vier maanden wonen bruid en bruidegom in de verzorgingsflat „Rosenbur ch'' Dat ze het goed met hun medebewoners kunnen vinden blijkt wel uit de vele cadeaus, waaronder een mooie klok, die zij van de andere bewoners hebben gekregen. Het bezoek van de burgemeester was overigens de afsluiting van een reeks feestelijkheden die zaterdag met een receptie was begonnen. Voordat het echtpaar zaterdag naar die receptie toe ging, werd het eerst met een Rolls Roys door het oude Leiden gereden. Socht in ato^rskwartier lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Met algemene stem men heeft de gemeenteraad gis teravond het voorstel tot ver nieuwing van de Turfmarkt- brug afgewezen. Er zal door de dienst gemeentewerken een nieuw plan moeten worden ge maakt waaruit een brug te voorschijn moet komen die „meer past in de historische omgeving". Daarbij mag ge bruik worden gemaakt van de diensten van een extern bureau voorzover de kosten binnen het krediet van 8,5 ton blijven. Bo vendien zijn ambtenaren en col lege gebonden aan de datum van 3 oktober 1977 waarop de nieuwe brug - hoe dan ook - klaar zal moeten zijn. Het afwijzen van het huidige plan was al aangekondigd in de laatste commissievergadering en het fractieberaad van de linkse partijen. Het was ook PPR-leider Beijen die gisteren aankwam met het verzoek om een nieuw plan. Met in zijn kiel zog mevrouw Koning (PvdA) haalde hij uit naar het „afschu welijk bouwsel" van de dienst gemeentewerken, die van het oorspronkelijke „stijlvolle ont werp" een koude betonnen brug had weten te maken. „Hoe is het mogelijk dat we op deze manier voor paal zijn gezet", brieste mevrouw Koning gisteren. De oppositie toonde zich aan vankelijk bij monde van het CDA-raadslid J. van Zijp nogal huiverig voor nieuw uitstel van de vervanging van de brug. Links en rechts vonden elkaar uiteindelijk op de datum van 3 oktober 1977... Ill II II II III III III I I II llll II I III I I II I I II am msstelijke (EN Met een feestelijke gisteren de nieuwe ichool „Ons Begin" aan irm Buysingsstraat geo- 2o*|J Terwijl de verklede kin met twee spandoeken een iling door het Morskwar- ikten, konden de ouders >1 bezichtigen, looi heeft de beschikking •ee lokalen en een speel- biedt ruimte aan twee ^.•rklassen. Een derde klas ÏJ^.Ons Begin" is gevestigd in )02 (r ij gelegen lagere schooL 22.02 klas komt overigens voor iten citeiten buiten de gewone ie-dran wel naar de nieuwe kleu- dafl®hool, zo krijgen de kleuters orbeeld gymnastiek in de ■^^aal van „Ons Begin". Dat deze derde klas geen voor- jigen in het nieuwe gebouw getroffen ligt aan het feit Ie gemeente van mening is idagjena' vijf jaar twee klassen jrdeni^6 zu^en ^in- inmuz U.: pleitte in een van deze wijzi gingsvoorstellen een beroepsmo gelijkheid op de raad wanneer het college een wijkvereniging financiële steun zou willen ont houden. Dat beroep moet bin nen 30 dagen worden ingesteld. Op een vraag van mevrouw van Akkeren naar het al dan niet handhaven van de erkenning en de subsidie als er eenmaal wijk raden tot stand zijn gebracht antwoordde wethouder Tesse laar dat dit voor de wijkcomité's geen verschil zal maken. Slecht bestuur Kritische opmerkingen kwa men vooral van het PPR-raad- slid F. van Oosten. Hij vroeg zich af of de gemeente met deze verordening niet meer sugge reerde dan waar kon worden gemaakt. Volgens Van Oosten was dit al meer gebeurd waar het ging om inspraak door wij ken. Als voorbeeld noemde hij de reconstructie van de Rijns- burgerweg. „De bewoners van deze straat hebben tot het laat ste moment gedacht werkelijk invloed op de gang van zaken te kunnen uitoefenen, maar zij zijn bedrogen uitgekomen. Het was een typisch staaltje van slecht bestuur en veroorzaakte alleen maar verbittering en te leurgestelde gezichten", aldus de heer Van Oosten Het PPR-raadslid zei verheugd te zijn dat middels geldelijke steun de wijken in staat gesteld zullen kunnen worden een rede lijke inbreng te leveren. Toch zag hij in het voorstel niet meer dan een „eerste aanzet". „Wer kelijke participatie van de wij ken en buurten zal pas een feit zijn na de instelling van wijkra den", meende het PPR-raadslid. Van Oosten kwam nog met een voorstel de wijkcomité's te ver plichten jaarlijks een financieel en inhoudelijk verslag te leve ren van hun doen en laten. Dit amendement kreeg de steun van alle fracties met uitzondering van de PvdA. Wethouder Tesselaar van wijk- opbouw beklemtoonde gister avond dat de steun aan de wijk comité's niet van toepassing is op de bestuurkosten. „Dat is en blijft een zaak van vrijwilli gers", betoogde hij. (Van onze raadsverslaggever) Binnenkort zal elk georganiseerd wijkco- n staat zijn zijn staart te roeren zonder dat financiële problemen hoeft te stuiten. Gister- ging de gemeenteraad van Leiden namelijk rd met de subsidiëring van de erkende wijk- •jrtv dV «jrtverenigingen. arde ren k<r is een bedrag van fulden beschikbaar dat den verdeeld onder de je comité's. Zij worden ïsch erkend zonder dat flen nagegaan of zij wel Atatief voor de wijk zijn. Mtfggen te vertegenwoordi- steun van alle raadsleden met uitzondering van ir. M. Hout man (SGP/GPV). Hij had te gro te bedenkingen tegen het vraag stuk van de representativiteit om zich akkoord te kunnen ver klaren. Op het voorstel van het college werden twee amendementen aangenomen. Mevrouw M. van Akkeren-Straathof (CDA) be-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3