Zeidc&tSowa/nt Dienstensector moet rwerkgele genheid redden [EEN iUID CRISIS IN AFRIKA Melkproduct uit Nederland besmet Westduitse babies Planbureau somber over industrie en zelfstandigen frrster: Crisiscentrum voor baldadige supporters Prins Charles vangt mijn :A«ppenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. w nties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND losse nummers: 55 cent Dinsdag 14 september 1976,66e jaargang no. 20529 Feliciano NCRV herhaalt zanger/gitarist José Feliciano op Ned. II om 19.30 uur. Om 20.25 uur Suther land, om 21.15 uur doe. Kaj Munk en om 21.40 uur Hier en nu met Calcutta. Ned. I om 20.05 uur Puzzeluur en om 21.50 uur George Shering met kwintet. Abortus-kamerdebatten om 22.50 uur op Ned. II; Den Haag vandaag vervalt. Plaatselijk een bui Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. Maximum temperaturen rond 16 graden. Morgen: zon: 6.15-18.55 Maan: 22.06-13.17 Schev. hoogw.: 6.39-18.58 Laagw.: 2.36-14.40. Van onze parlementaire re dactie BEN HAAG In vrijwel alle ndustriële bedrijfstakken net uitzondering van de che- lie daalt tot 1980 de werk gelegenheid. Dit geldt ook poor de bouw, de landbouw het midden- en kleinbe- rijf. Alleen een toename van werkgelegenheid in de- jdienstensector de gezond heidszorg, banken, verzeke- 'ngsmaatschappijen en der- elijke kan bijdragen tot en terugkeer van de werkge legenheid van het totale be- Irijfsleven naar het peil van 973. Maar ook in de diensten or zal de werkgelegenheid aan de lage kant blijven. Zij het dan, dat in deze sector wellicht nog 205.000 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen kunnen worden. en enander blijkt uit „De Nederlandse Economie", een gisteren openbaar ge maakte „voorwaardelijke prognose" van het Centraal Planbureau voor de jaren tot 1980. De studie is een vervolg op de reeds eerder verschenen uit werking van de macro-economische verkenningen van de Nederlandse eco nomie in 1980. Bij de prognose is rekening gehouden met de tot dusver re bekende beleidsvoornemens van de regering, onder meer wat betreft se lectieve groei en vermogensaanwasde- ling. Zowel minister Lubbers als het Centraal Planbureau waarschuwen daarom tegen de grote onzekerheids marges in de ook gisteren gepubliceer de „voorwaardelijke prognose". drs. E. J. Bomhoff: Centraal. Planbureau politiek instrument Tegenover de wellicht nieuw te schep pen 205.000 arbeidsplaatsen in de dienstensector verwacht het Planbu reau een verlies van 100.000 arbeids plaatsen in de industrie, 50.000 in de bouw en 50.000 bij de zelfstandige beroepen (landbouw, midden- en kleinbedrijf). Alle informaties, waarover het Plan bureau beschikt, wijzen voor de ko mende jaren op een duidelijke af zwakking van groeilijnen in de indus triële landen. Er moet voorts rekening worden gehouden met een internatio nale prijsstijging, die „historisch ge zien als hoog moet worden gekwalifi ceerd". Vergelijking met de toestand om ons heen geeft het Planbureau aanleiding op te merken, dat onze economie een van de weinige is, die gedurende een periode van vijftien jaar een voortdurende achteruitgang in concurrentiepositie liet zien. In het begin van de jaren zestig was dit geen probleem, maar nu is het wel een vraagstuk geworden. Nergens is ook de arbeidsinkomenquote (het aandeel van de lonen in het nationaal inko men) zo sterk en tot zo'n hoog peil gestegen. Opmerkelijk wordt ook de sterke stijging van de collectieve las tendruk (belasting en premies) ge noemd, evenals het huidige hoge ni veau van die druk, aldus het Planbu- Volgens drs. E. J. Bomhoff, weten schappelijk medewerker aan de Eras- mus-universiteit te Rotterdam dient het Centraal Planbureau in feite poli tieke doeleinden en geeft het niet de wetenschappelijk objectieve beoorde ling van de sociaal- en financieel-eco- nomische situatie in Nederland. Hij concludeert dit na een onderzoek van de prognoses van het Planbureau sinds 1952. (e v«TORIA (UPI) Pre-, ;chof John Vorster van gsch| Afrika meent dat m%nks de rassenonlus- die in drie maanden Kilt dan Afrikanen o. 5 leven kostten, geen M's heerst in Zuid 'ia. De rellen zijn hem aangesticht s,andi communistische tors. Voor de meer ijd van de zwarten geen crisis in Zuid- a. De meerderheid Ie negers waardeert er voor hen wordt aldus Vorster avond op een con- van de Nationale j in Transvaal. De rede van Vorster betekende een teleurstelling voor degenen die een ingrijpende beleidsom buiging in de binnen- en buiten landse politiek hadden ver wacht Maar de Zuidafrikaanse premier beklemtoonde opnieuw dat hij vasthoudt aan de apart heidspolitiek. De Zuidafrikaanse premier, die vandaag besprekingen voert met de Rhodesische premier Ian Smith, herhaalde dat hij Rho- desië niet de wet wil voorschrij ven. Hij wees erop dat Zuid Afrika steeds heeft geweigerd de boycot tegen Rhodesië te vol gen en de grens met dat land te sluiten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, wordt vandaag in Afrika ver wacht met voorstellen over Rho desië die het land binnen twee jaar een Afrikaans meerder heidsbewind moeten brengen, met garanties voor de rechten van de blanke minderheid en een schadeloosstelling voor blanke kolonisten die het land willen verlaten. De verwachting is dat Ian Smith de Brits-Ameri kaanse voorstellen, waar hij zeer sceptisch tegenover staat, niet zonder meer zal afwijzen, maar dat hij met tegenvoorstel len zal komen. Kissinger zal zich vandaag in Dar-es-Salaam in eerste instan tie concentreren op spoedige onafhankelijkheid voor Nami bië, dat sinds de Eerste Werel doorlog door Zuid Afrika wordt bestuurd. Vj Redding op laatste moment Een agent van de New Yorkse politie slaagt er op het laatste moment in een man van de dood te redden. Op de Brooklyn' Bridge was de man naar boven geklommen om van grote hoogte in het water te springen. De gealarmeerde politie kon hem aan de praat houden en hem vastgrijpen toen hij tenslotte een vertwijfelde poging deed toch te springen. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Een door een Zuidnederlandse melkinrichting geleverde en met salmonella besmette grondstof voor babyvoeding is er de oorzaak van geweest, dat 35 Westduitse kinderen in de afgelopen zomer in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Dit hebben uitvoerige wetenschappelijke onderzoeken in West-Duitsland vast gesteld. Onder salmonella verstaat men een groep ziekmakende bacillen, die maag- en darmstoornissen veroorzaken. Bij het opsporen van de oorzaak van de salmonellabesmetting bleek dat de kleuters gevoed werden met een produkt van de melkfabriek Humana in Herford. Deze firma trok onmiddellijk alle blikken en flessen uit de handel terug en gelastte een diepgaand onderzoek naar de besmettingsbron. Dit onderzoek wees de door de Zuidnederlandse melkinrichting geleverde grondstof, melkeiwit, als schuldige aan. De commercieel directeur van de betrokken Zuidnederlandse melk inrichting (Zuidnederlandse Melkinrichting BV, de Meijerij), mr. D. Jongejans, heeft toegegeven, dat de grondstof op de een of andere manier met salmonella besmet is geraakt. „Wij leveren de grondstof nagenoeg steriel af. Maar salmonella zit gewoon in de lucht, op groente en op vlees. Hoe die in ons produkt is gekomen weten we gewoon niet. Het is wel zo, dat, bij babies met darmstoor nissen, het produkt zorgvuldig gedoseerd moet worden. Normaal gebruikt men in de babyvoeding melkpoeder met een hoog lactose- gehalte, maar lactose is laxerend en is daarom bij babies met darmstoornissen niet te gebruiken. Komt er salmonella bij dan is dat voor een baby al voldoende om bestaande diarrhee nog erger te maken. Gebleken is, dat de babies - het gaat om 35 kinderen - al diarrheeverschijnselen hadden." De Meijerij is niet van plan om al direct schadevergoeding te betalen: „Wij willen eerst precies weten wat er aan de hand is geweest en in hoeverre wij fout zijn geweest. Voorlopig nemen wij geen risico en leveren ons produkt volkomen steriel", aldus de heer Jongejans. „De volgende begrafenis wordt menens Je begrafenis is pas prachtig als je er zelf getuige van bent. Daarom repetitie: „Ik ben niet meer van de jongsten. Dit was de laatste keer\ zag de bevolking van het Amerikaanse Burlington (Colorado) hoe de volgende begrafenis wordt menens. In 1951, herinnert Gerhardt de 99-jarige boer Jim Gerhardt, gezeten op een oude bierwagen naast zich- protesteerde de halve stad toen hij zijn eerste proefbegrafenis zijn kist met koperbeslag, zijn eigen begrafenisstoet aanvoerde. organiseerde, gevolgd door een overvloedig rouwmaal. Ditmaal had de stad hem de plechtigheid aangeboden, als cadeau voor zijn Gerhardt was bijzonder in zijn schik met deze laatste generale honderdste verjaardag die hij op 20 november zal vieren. Para valt in eigen bajonet BRUSSEL (ANP) Een belgische parachutist die deel uitmaakte van een Belgische erewacht, is gis teren, op de Belgische na tionale luchthaven, Zaven- tem, ernstig gewond ge raakt toen hij in zijn eigen bajonet viel. De para maakte deel uit van een erewacht die op de luchthaven was opgesteld om de Poolse premier, Jo- roszewicz, die gedurende enkele dagen een officieel bezoek aan België brengt, het normale eerbetoon te brengen. Even voordat de Poolse premier en zijn echtgenote op de luchthaven arriveer den, verloor een van de paracommando's van de erewacht het bewustzijn. Hij viel op de bajonet van zijn geweer en geraakte ernstig gewond. Sllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltt Geen krant ontvangen? Bellen tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht^ raillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIH gJIUIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ AMSTERDAM En-, kele jeugdige advo caten van de balie van Amsterdam zijn bezig in het Amster damse Paleis van Justitie een crisis centrum in te rich ten. Dit in verband met het voornemen van Justitie even tueel baldadige sup porters van Man chester United, dat morgenavond in het UEFA-cup-duel te gen Ajax op het veld komt, door snelrecht te berechten. De advocaten zijn be zorgd over dit voor nemen, omdat ze bang zijn dat de juri dische belangen van de Engelse suppor ters niet tot hun recht zullen komen. Snelrecht, dat een maximum van zes maanden gevangenis straf kent, geeft vol gens de advocaten de verdachte niet vol doende gelegenheid zijn belangen te ver dedigen. De suppor ters kunnen in het crisiscentrum terecht voor gerechtelijke bijstand. HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllr; Overval op Franse casino: buit 3 miljoen DEAUVILLE (AP) Vier ge maskerde en gewapende man nen hebben gisteren vroeg bij een overval op het casino in de Franse stad Deauville minste 3 miljoen gulden geroofd. In de speelzaal waren toen on geveer 35 mensen aanwezig, die door de rovers werden vastge bonden en afgevoerd waarop de kluis, die niet was gesloten, werd leeggehaald en het op de speeltafel aanwezige geld werd meegenomen. LONDEN (UPI( Kroonprins Charles van Engeland, kapitein van een mijnenveger, heeft gisteren een echte mijn gevangen. Het schip waar Charles het bevel over voert, de HMS Bronington, werd verondersteld op na- 'maakmijnen te jagen, maar deze was echt. Bij de oorkust van Engeland zag de Broning ton een 453 kilo zware mijn uit de oorlog drijven die waarschijnlijk losgeraakt was van de zeebodem en nu gevaarlijk dicht langs de vaarroutes en de oefenende Navo-schepen kwam. De 27-jarige prins gaf zijn duikers opdracht explosieven aan de mijn te bevestigen, liet het gebied ontruimen en de mijn daarna opbla- Met onze flens. o vet de culinaire grens a.s. woensdag 15 september biedt GRAND MARNIER u deze unieke mogelijkheid. Aan tafel zal een specialist crêpier u als dessert na uw diner de heerlijkste flensjes bereiden op kosten van Grand Marnier. Holiday-lnn-evenementen altijd anders. ia1 B" 0 i ^oCiuSai^ Svwc LEIDEN BCWUNG t FUN CENTER tm-TESUl Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor net aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: ,„r r adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam adres' woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1