Tijl Uilenspiegel hoort niet achter het stuur „Verkeer gemotoriseerde doodslag" Wales flirt met Gadaffi AMSTERDAMSE ZENUWARTS: ...EN ZO ZIET DR. MEERLO HET... —ilNSDAG 14 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 14 t/m ELFDE TEIC htereenvolj dagen: 2x bei htereenvolj dagen: >3xM Melefoontj n over ee 5t grotere I ct. per nu n worden schriftelijk >t de da. 6.00 uur. Dr. Meerlo geeft de Nederlandse auto mobilist en de verkeerssituatie hier te lande een aantal karakteristieken mee, die vaak allesbehalve vleiend zijn. Zo stelt hij: De Nederlandse autorijder is in het algemeen blind voor waarschuwings borden. Dat komt door het gebrek aan controle op de weg en door een schalk se anarchie, die deel van ons volksei gen is. Tijl Uilenspiegel behoort echter niet achter het stuur. Als men een Nederlander iets over algemene statistische bevindingen wil meedelen komt hij steeds met afwij kende voorbeelden voor de dag. 0 Een minimumsnelheid van 70 km op de grote wegen maakt onbewust propa ganda voor grotere snelheid. Een voorrangsweg binnen de kom der gemeente is een onding. Door de bestaande verkeerslichten raakt meni ge vreemdeling verward en de ingeze tene rijdt daardoor minder oplettend. Verkeersaanwijzingen maken bijna geen indruk op de bestuurder. Verwar rende plaatsing, verkeerde kleur en proportie werken hieraan mee. Elke gevaarsaanwijzing zou fel rood in zich moeten hebben. Het Amerikaanse systeem van abso luut stoppen, voordat men op een hoofdweg komt (stop-sein) is veiliger, dan het snelle invoegen zoals dat hier gebeurt Zebrapaden zonder verkeers lichten en vluchtheuvels zijn ondin gen, lichtreclames langs de wegen ver warrend voor het verkeer. Een bromfiets is eigenlijk een over bodig vervoermiddel. Hij berooft de rijder van het gezondere fietsen en het geraas is in strijd met alle regels van de geestelijke hygiëne. De verkeersopvoeding van de kinde ren (en hun ouders) moet steeds her haald worden. Pas dan krijgt men een algemene conditionering en program mering van de hoffelijkheidsdiscipline. ledingl tpsel 1 „De besmettelijke razende roes langs de weg, die om steeds grotere snelheid vraagt, brengt een grotere competitie en vijan digheid met zich mee, die ten slotte eindigt in zelfvernieti ging en gemotoriseerde dood slag". Dat zegt de Amsterdamse zenuwarts dr. J. A. M. Meerlo, die in een boekje getiteld „De razende roes naar Nergenshui zen" aandacht besteedt aan de psychologische factoren van het ongevallenrisico op de weg. Het huidige verkeer krijgt van hem de karakteristiek mee van „een psychische epidemie, die' ongewild mensen bevangen houdt". „Het is de snelheid, vooral de snelheid, die ons roe keloos maakt en ons fouten doet maken", zegt hij, „maar diverse automobilistische orga nen willen in hun enthousiasme voor de motorsport meer snel heid, dat wil zeggen meer dan drie keer zoveel doden dan in het bombardement van Rotter dam in 1940". Bij dit drama, dat voor Nederland de Tweede Wereldoorlog inluidde, kwamen ongeveer 1000 mensen om het leven. Dr. Meerlo rijdt zelf geen auto meer. „Ik heb van 1921 tot 1971 achter het stuur gezeten en gaf het autorijden alleen op in het besef, dat ik eindelijk op de leeftijd was gekomen van het grotere gevarenrisico, omdat Een aparte categorie onder de verkeers slachtoffers is de voetganger. Per jaar komen ongeveer 600 voetgangers als ge volg van verkeersongelukken om het leven. Vier van de tien gedode voetgan gers zijn statistisch gezien 60 jaar of ouder, terwijl drie van de tien slachtoffers kinderen zijn van 10 jaar of jonger. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zegt in een zojuist gepubliceerd rapport dat „de maatregelen, die een gedragsbeïnvloe ding van voetgangers beogen door mid del van begeleiding, opvoeding, voor lichting en propaganda tot nu toe veelal niet het gewenste effect opleverden". Stedebouwkundige maatregelen bij voorbeeld scheiding van snelverkeer en voetgangersverkeer, zoals in Lelystad het geval is kunnen wel effect sorte ren. Een drastische controle op verkeersregels en snelheids limieten is geboden. De grens van die zekerheid ligt op de open weg bij een maximumsnelheid van 100 km per uur, op de secundaire weg bij 80 km per uur en zelfs nog lager naar gelang de verkeersdrukte. De meeste bestuurders hebben veel geduld als ze in lange files moeten wachten, maar niet als de wagen eenmaal op gang is. Die psychologie moet geleerd worden (dr. Meerlo in „De razende roes naar Nergenshuizen" uitgegeven bij Bosch en Keuning B.V. Baam). Jaarlijks valt in de we reld ongeveer een kwart mil joen mensen ten offer aan het verkeer, terwijl er circa zeven miljoen verwondin gen, variërend van zeer zwaar tot licht, oplopen. In - de voornaamste verkeers- landen wordt gezamenlijk 38 miljoen dollar aan verkeers- schades uitgekeerd. mijn spieren niet helemaal meer mijn wil volgden". Hij haalt nog al fors uit tegen 'de automobiel industrie. „Hoewel de reclame makers tegenwoordig mede onder druk van de maximum snelheid meer dan voorheen aandacht aan de veiligheid van de auto besteden, is in wezen snelle acceleratie en snelheid nog steeds een beter verkoopar gument dan veiligheid", schrijft hij. „De reclame, die de druk legt op de „vinnigheid" van de motor maakt onbewust de auto tot een mythische moordenaar. Bijna iedereen schrijft over de vele persoonlijkheidsfouten bij het verkeer op de weg, maar bijna niemand analyseert ze of doet er iets aan, bijvoorbeeld door nascholing of voortgezette opvoeding. Hier geldt: „Wie niet leren wil, moet sterven". De technische mens van de 20ste eeuw is bezeten van een snel heidswoede, die hij vaak ge bruikt om zich tegen gevoelens van weemoed en verveling te verzetten. Ergens voelt die mens zich verbitterd en tekort gedaan omdat hij niet de sociale status heeft verworyen, die hij berei ken wilde. Hij geeft meer gas om de leegheid en verbittering te ontlopen. Gaandeweg be heerst het gemotoriseerde mon ster hem en leidt hem op weg naar Nergenshuizen". „Achter het stuur zitten van een over de weg snellende wagen geeft velen een extatisch gevoel. De auto laat je in de ruimte ontsnappen, terwijl je tegelijker tijd denkt het lot in eigen han den te hebben. De auto geeft de mens bovendien een gevoel van macht en verhoogt de sociale status al naar gelang het aantal paardekrachten. Vooral op de rijweg, waar men zo gemakke lijk meer en meer gas kan ge ven, wordt menig automobilist onbewust door een tergende wedijver bezeten, die niet toe laat, dat een andere wagen hem inhaalt. Het oer-oude bezitter- sinstinct, d.w.z. het territoriale alleenbezit van de rijweg, wordt in hem geactiveerd. Deze man achter het stuur denkt, dat hij altijd gwluk heeft en hij staat er op dat hij steeds voorrang krijgt. Menig bestuurder valt daardoor terug op een kinderlij ke onsportieve manier van han delen. Hij laat zich vooral niet inhalen en wil niet in zijn ijdel- heid worden gekwetst" „Door zijn razende wedijver met anderen bereidt de autobe stuurder zijn eigen noodlot voor. De meeste ongevallen op de weg gebeuren bij het inhalen van andere wagens, vooral op twee- of driebaanswegen wordt ingereden op onvoorziene tegen liggers. De primaire agressivi teit in de mens wordt aange wakkerd door hoge snelheid". De cri de coeur van dr. Meerlo, die sinds 1968 een geriatrische praktijk heeft in Amsterdam na jarenlang psychiatrie en sociale psychologie aan de New York State University te hebben ge doceerd, sluit aan bij de nieuw ste uitgave van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV), die de veelzeggende titel heeft meege kregen van „tien jaar verkeers onveiligheid in Nederland". Ver heugd constateert men in deze kring, dat de laatste jaren het aantal verkeersdoden, dat in 1972 het trieste record van 3.264 boekte, dalende is. In 1973 nog 3.092 doden, maar in 1974 zakte het aantal ineens tot 2.564, ter wijl het in 1975 op 2.321 bleef steken. Dat is ongeveer evenveel als in 1964 en dat terwijl het Nederlandse autopark in de pe riode van 1964 tot 1975 meer dan verdrievoudigde. Een paar oorzaken van die daling waren onder meer in 1975 de verplichte autogordel, die naar de SWOV becijferde het afgelo pen jaar 200 mensen het leven spaarde, de verplichte brom fietshelm die 100 levens spaar de, de snelheidsbeperking en de nieuwe alcoholwet. Overigens blijkt zowel het aantal overtre dingen tegen de alcoholwet als het aantal doden in het verkeer tengevolge van alcoholmisbruik weer te stijgen, terwijl ook de autogordel minder gedragen wordt dan in het begin van de maatregel. Het ziet er naar uit dat na verloop van tijd het ef fect van de afgekondigde maat regelen stilletjesaan wegebt Er varingen in het buitenland heb ben dat geleerd. Gezien de record-verkopen van nieuwe auto's zal het Neder landse autopark naar schatting dit jaar dicht bij de 4.000.000 voertuigen komen. Daarmee zal het autobezit gestegen zijn tot 70 a 80 procent van het verzadi- gingsniveau dat over 15 tot 25 jaar wordt verwacht. Het aantal fietsen is bijna tweemaal zo groot en werd in 1974 reeds becijferd op 7.600.000 exempla ren. In 1969 werd de totale scha de als gevolg van verkeersonge vallen becijferd op bijna een miljard gulden, een cijfer dat zeven jaar daarvoor op onge veer de helft daarvan uitkwam. In vergelijking met ons omrin gende landen blijkt dat Neder land wat betreft het aantal ver keersdoden (berekend op 100.000 inwoners) een midden moter is. Frankrijk scoorde in 1974 het hoogst met 27,8 doden per 100.000 mensen. België stond met 26,9 doden op de tweede plaats en de bondsrepu bliek West-Duitsland was derde met 22,7 doden. Nederland telde in dat jaar 18,7 doden door het verkeer op 100.000 inwoners. Zweden was het minst onveilige land met 11,8 doden. Vooral het rechts rijden is van invloed ge weest, hoewel Engeland, waar nog altijd links gereden wordt met 12,7 verkeersdoden per 100.000 inwoners op de voorlaat ste plaats eindigde. (Van onze correspondent Ann Clwyd) LONDEN De Nationalisti sche Partij van Wales, de Plaid Cymru, is bezig be trekkingen aan te gaan met Libië. Een groep vertegen woordigers van kolonel Ga- daffi's Arabische Socialisti sche Unie heeft het zuiden en westen van Wales bezocht als gast van de Plaid Cymru. Onderhandeld werd er over de mogelijke export van schapevlees uit Wales naar Libië, dat op het ogenblik ongeveer 1 miljoen schapen per jaar importeert, voorna melijk uit Ierland. De Plaid Cymru hoopt dat Libië ook voor de boeren in Wales een winstgevende markt kan worden. „We vinden dat ons schape vlees op het ogenblik niet voor de best mogelijke prij zen verkocht wordt. We wil len nu zien of we met de Libiërs een gezamenlijke maatschappij kunnen oprich- ten, die de export van vlees gaat regelen." Dat zei on langs dr. Phil Williams, voor zitter van de Plaid Cymru. „Men eet in Libië voorname lijk schapevlees, en we zou den er vier keer zoveel voor kunnen krijgen als we nu in Engeland voor ons vlees ont vangen." Voordat de Libische moham medanen het schapevlees mogen eten, moeten de die ren eerst ritueel geslacht worden. Zou dit moeilijkhe den kunnen opleveren met Engelse dierenliefhebbers? Niet volgens Williams. „De dieren zouden hier geslacht moeten worden omdat het hopeloos onrendabel zou zijn om levende dieren naar Libië te verzenden. En als de die ren hier geslacht worden, zal dat uiteraard volgens de hier geldende bepalingen gaan." Dr. Williams heeft, in zijn functie als voorzitter van de Plaid Cymru, in de afgelopen twee jaar zestien landen be zocht Van de Arabische lan den reageerde Libië het meest enthousiast op de toe naderingspogingen van de nationalisten. Williams en drie anderen bezochten Libië in april. „We zouden graag zien dat andere landen Wales erkennen als een aparte staat. Dat is gedeeltelijk ge woon opportunisme, want we hopen dat erkenning onze handel en werkklimaat zul len bevorderen." Libië is niet het twijfelachti ge land zoals dat in de Engel se kranten wordt beschre ven, volgens Williams. Hij was erg onder de indruk van Gadaffi's soberheid, ondanks de grote olierijkdom van het land. Het geld wordt niet besteed aan Rolls Royces en andere luxe dingen voor de leiders, maar aan huisvesting, scho len ien ziekenhuizen voor het volk. „Uit ons bezoek bleek wel dat onze twee landen elkaar veel kunnen helpen. Ik weet zeker dat we door directe kontakten met Libië te on derhouden, we veel beter tot samenwerking kunnen ko men", aldus Williams, „Ik weet ook zeker dat samen werking met Libië, en overi gens ook met een aantal an dere landen, onmogelijk via Londen kan gaan. Daar denkt men nog steeds in de tijd van het Britse Rijk te leven". Copyright The Guardiar Wales hoopt voor zijn schapen vier maal zo veel te krijgen van Libië als Engeland nu aan de boeren betaalt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11