Spelverruwing zelfs niet door straflijst ingedamd ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT, Shirtje trekken is, evenals neerleggen, in de loop der laatste jaren ingeburgerd. De meeste spelers vinden het „normale" overtredingen. Gele kaarten willen wel eens helpen maar de totale wekelijkse sh van de KNVB bant ze niet uit. Taak voor de bond om er hooj meer aan te doen. Publiek mijdt velden om verruwing, onaantrekkelijk spel en agressie op tribunes DEN HAAG Ten departemente van Jus titie is afgelopen maandag een enorme open deur ingetrapt. Staatssecretaris Zeevalking en een delegatie van de KNVB hebben geconstateerd „dat er in extreme gevallen sprake kan zijn van mishandeling die voor beoordeling door de strafrechter in aanmer king komt." Een woordvoerder van het ministerie meldde dit alsof hij een wereld schokkend nieuws onthulde. Dat de voet balsport ruwer is geworden - op instigatie van de profsport, welk slechte voorbeeld menigmaal door amateurs wordt gevolgd kan al sinds Jaren door iedere toeschouwer worden beaamd. Dat er overtredingen wor den gemaakt die in het normale maatschap pelijk leven niet getolereerd worden en (ten minste door de politierechter worden be straft, is evenmin een constatering die nieuw is. Niettemin zijn de heren Zeeval king en die van de KNVB tot de conclusie gekomen dat er iets mis is op de vaderland se voetbalvelden. Minister Van Agt heeft zich daarover gerui me tijd geleden al uitgelaten, liet de zaak toen rusten en kwam er deze week op terug, zonder evenwel zelf aanwezig te zijn bij de bespreking. De KNVB, destijds hevig ge schrokken omdat de minister van mening was dat maar eens op justitieel niveau moest worden ingegrepen, haastte zich toen te verklaren dat de voetbalbond best in staat was zelf recht te spreken en de spelverru wing in de dammen. Dat bleek een vaardige uitspraak. Wel worden wekelijks straffen uitgesproken maar van indamming van de spelverruwing is geen sprake. Vóór elk seizoen worden de scheidsrechters geïnstrueerd. Elk seizoen ook weer wordt hen op het hart gedrukt, bevolen zelfs, geen enkele consideratie te gebruiken met spelers die over de schreef gaan. Elke week weer worden op de voetbalvelden tientallen spe lers neergelegd, een term die gemeengoed is geworden in het voetbaljargon en zo is ingeburgerd dat zij tot de sport is gaan behoren. Niemand geneert zich om te ver klaren: „Wat moest ik anders doen, die man een doelpunt laten maken?" Dat moet ten koste van alles voorkomen worden. Dus wordt de tegenstander neergelegd, wat ge woon betekent dat hij hoe dan ook tegen de grond wordt gewerkt door hem de benen onder het lichaam weg te schoppen, door hem ruw omver te kegelen, door hem vast te houden of bij het shirt te grijpen. In de instructies is duidelijk gesteld dat alleen al voor het grijpen bij het shirt een gele kaart moet worden gegeven. Het is de minst erge van de overtredingen. In elk geval loopt de tegenstander weinig kans dat hem lichame lijk letsel wordt toegebracht, wat in andere gevallen nog maar moet worden afgewacht De scheidsrechters evenwel die voor „shirtje trekken" de gele kaart offreren, zijn zeldzaa- m.Indien zij van het standpunt uitgaan „dat het toch waarlijk niet zo erg is", negeren zij de instructie en dienen zij door de betref fende commissie van de KNVB ter verant woording te worden geroepen. Er is ook een waarnemer op de tribune die rapporteert over de scheidsrechter. Indien deze een der gelijk geval niet rapporteert, voert hij zijn taak niet naar behoren uit. Een van de eerst aangewezen personen om de spelverruwing in te tomen, is en blijft de scheidsrechter. Dat dit corps niet in alle geledingen even sterk is beset, mag be treurd worden maar in elk geval kan men zich aan de instructies houden. Een (be taald) scheidsrechter die zelfs daartoe niet in staat is, zal moeten worden afgevoerd. Een harde conclusie maar noodzakelijk om te voorkomen dat Justitie inderdaad tot de slotsom komt dat het rechtspraaksysteem van de KNVB geen verbetering van de situatie oplevert Geen verbetering De wekelijks gepubliceerde straflijst toont tot nu toe onomstotelijk aan dat verbetering inderdaad uitblijft. Het (verfoeilijke) neer leggen is schering en inslag en daartegen worden de meeste straffen uitgesproken, zonder dat merkbare verbetering intreedt Er kan ten hoogste over gediscussieerd wor den of enige clementie moet worden ge bruikt bij bepaalde wedstrijden, waarin dan, zoals dat heet, „naar de geest van het duel moet worden gefloten". Hierbij kan dan rekening worden gehouden met bijvoorbeeld het op het spel staan van de titel, van degradatie, van promotie; duels waarin de twaalfduizend" - zou geheel dien het zou degraderen. Dat er tot veertigduizend zaten, is aan het niet meer is. Hoe dat eerste instantie een (grote) zorg clubs, niet voor de KNVB die kan doen. Een derde reden voor het schouwersaantal is nes. Op vrijwel alle aantal belhamels - bij FC Bunniktribune, bij Feyenoord ciale vak", bij NAC achter doelen, bij PSV onder het zo maar door - in wier omgeving maal beaoeker" zich niet graag den. Van die zijde komen ook waarschijnlijk goed bedoelde juiste wijze gelanceerde-aanmoet de hartstocht in het veld (te) oplaaien. Het uitbannen van de heden op de tribunes is een zaak de clubs wel degelijk alles kunnen met het oplaaien van die hartstoc cirkel weer gesloten. Er worden, ve< over hun toeren geraakte spelers, dingen gemaakt die niet te tolererei die dan ook meteen bestraft diener den. Indien dat niet gebeurt, blijft d< zoals deze al lange tijd is: onveil ook voor een deel van de potentie] kers die echter van dergelijke pi niet gediend zijn. Justitie en KNVB mogen er best o ten, hoewel het oude kost is. De KN er eindelijk wel eens alles aan - - gaan doen. Zo niet, dan kan he koombaar zijn dat minister Van zich kennelijk in hoge mate ergert op voetbalvelden kan en wordt toe ingrijpt Dan kan men het nog mi dat op voetbalvelden aanwezige pol cessen verbaal gaat op maken tegen Iers die hun tegenstanders te na k( onoirbare wijze. Want dat dit gebei onomstotelijk vast en wordt elke we zen. Daarover behoeft ten depal waarlijk niet gepraat te worden. HERMAN VAN E zenuwen een overheersende rol kunnen spe len, zodat enige consideratie gewenst is. Desondanks zal ook in die gevallen een ernstige overtreding navenant bestraft die nen te worden maar kan enige terughou dendheid in het la minute bestraffen in acht worden genomen. Maar men zal er niet meer onderuit kunnen de strengste normen aan te leggen als op het formulier door de scheidsrechter is ver meld: „Het neerleggen van de tegenstander zonder de bedoeling te hebben de bal te spelen." Dat is een regelrechte aanslag op de ledematen van de tegenstander, wat in het maatschappelijk verkeer niet door de vingers wordt gezien dus ook zeker niet in het voetbalverkeer mag geschieden. Wie op de openbare weg iemand onderuit schopt, krijgt een proces verbaal. Wie dat op het voetbalveld doet, moet dus eveneens bestraft worden. Dat ligt nogal simpel, zou men zeggen. Dat in dergelijke gevallen de scheidsrechter als een „agent" moet optre den, kan buiten zijn opzet - hij beoefent een hobby, al wordt die dan ook aangenaam gehonoreerd liggen maar het is in de tegenwoordige voetbalmaatschappij wel een noodzakelijkheid geworden. Het doet dan ook vreemd aan dat op het ministerie van justitie eens op papier zal worden gezet waar de grenzen liggen. Die grenzen zijn immers al lang en breed door de KNVB aangegeven maar er wordt in vele gevallen niet naar gehandeld. Indien dit wel zou gebeuren, en consequent, zou in elk geval een aanzet worden gegeven om het voetbal een beter - normaler - aan zien te geven. En dat is de grootste taak van de KNVB op dit moment, waarop de publieke belangstelling op onrustbarende wijze terugloopt. Dat is uiteraard niet alleen een kwestie van spelverruwing. Menig toe schouwer slurpt met genoegen onverkwikke lijke taferelen op het veld in of windt zich er mateloos over op. DEFENSIEF De voorbeelden zijn echter ook talloos van hen die de velden mijden omdat er op afschuwelijke wijze voetbal wordt bedreven. Want evenals spelverruwing te laken is, Niet alleen in het (semi) profvoetbal komen rellen op tribunes en veld voor. Dit is een foto van een amateurwedstrijd waar het publiek het veld opstroomde en zich misdroeg. Sanctie van de KNVB: geen enkele.' moet ook het defensieve spel worden veroor deeld. Aan beiden ligt evenwel dezelfde intentie ten grondslag: zelfbehoud. Zodra het spelpeil - of de vorm - van een ploeg een dalende tendens vertoont, is niet meer het doelpunten maken maar het voorkomen ervan het grootste doel. Begrijpelijk want een Ajax of Feyenoord in de eerste divisie - om het extreem te stellen - zou voor de club een regelrechte (financiële) ramp zijn. Dat het publiek een dergelijk optreden niet op prijs stelt, wordt dan op de koop toe genomen hoewel men zelf terdege beseft dat ook dit een oorzaak van de verminderde belangstelling is. Afgelopen zondag is dat weer gebleken. Enige seizoenen geleden nog werden in Den Haag alle mogelijke pogin gen ondernomen om voor FC Den Haag- Ajax een kaartje te bemachtigen. Zondag j.l. was het stadion nauwelijks half gevuld. Enige dagen tevoren trok Ajax-PSV niet meer dan dertigduizend kijkers op een aan gename nazomeravond. Het bezoekersaantal van de thuiswedstrijden van Feyenoord blijft ver beneden het gemiddelde dat door gaans in vorige jaren werd gehaald. Hoewel dit geen zaak is waarover justitie zich druk zal maken, gaat het wel de KNVB en zeker de clubs aan. Voor dit probleem een oplossing vinden, zal nog moeilijker zijn dan voor de spelverruwing die tenminste nog „meetbaar" is en waartegen kan worden opgetreden. De KNVB kan moeilijk een club verplichten het defensieve spel uit te ban nen. De clubs zelf zijn er wel van doordron gen dat zij op de verkeerde weg zijn. Pim van de Meent, trainer van FC Amster dam dat waarlijk geen hoogvlieger is, zei het afgelopen zondag nog: „Het is fout wat we doen maar moeten wij er dan mee beginnen om het te veranderen?" Met andere woor den: moet een club die het gehele vorige seizoen in de verdrukking zat dan maar aanvallend gaan spelen en de lawine over zich heen laten komen. FC Amsterdam speelde tegen Feyenoord zeker niet louter verdedigend maar moest toch meer het ac cent op de defensie leggen dan op de aanval Het toch al niet met bezoekers verwende FC Amsterdam - V. d. Meent: „Als Feyenoord bij ons komt, moeten er toch dertig tot veertigduizend mensen zitten, er waren er Er zijn voetballiefhebbers die nooit meer een veld betreden als ze toevallig tussen zulk een tafereel terecht zijn gekomen. Scheidsrecht moet instructies opvolgen S

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8