van rampjaar voor spoorwegen Treinramp bij Voorschoten begin I Vijftig jaar geleden Boer heft entree voor vermaak LEIDSE COURANT i!llllIIII!lllllllllllillllllllllllllUII!lliill!lllllllllll!I! IIIIII1IIIIII1MIIIIII1IIII1II111IIII1 11IlllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vijftig jaar geleden liep bij Voorschoten sneltrein 218 uit de rails. Een treinramp, die grote be roering in het hele land teweeg bracht. Vier doden, onder wie het bekende artesten-echtpaar Lobo-Braakensiek, tien ernstig gewonden, een onvoorstelbare ravage op en rond de baan. De oorzaak bleef aanvankelijk on bekend. Locomotief en postwagen kwamen op hun linkerzij terecht. Stukken rails spanden zich in een boog omhoog. Wanden van rijtuigen waren totaal verbrijzeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het is woensdagmiddag 8 september 1926. Op bet rangeerter rein van de spoorwegen in Watergraafsmeer zitten een aantal 1 dames en beren achter tuintafeltjes te nippen aan een glaasje limonade. Het zijn de leden van bet derde internationale congres voor bet reddingswezen, dat die week in Amsterdam wordt gehouden. Het wachten is op een demonstratie eerste hulp bij spoorwegongevallen. Even voor kwart over drie is lhet zover. Een locomotief komt gevolgd door acht personenwa- ^gons aanrijden en botst met boge snelheid tegen eën geimpro- -viseerd stootblok. De in bet stootblok aangebrachte rookbom- vamen ontploffen met bevig geknal. De rook beeft een belangrijke functie in de „show". Het is de bedoeling, dat de trein enkele ogenblikken aan bet zicht van de toeschouwers wordt onttrok- of ken, zodat de doden, zwaar- en lichtgewonden" ongemerkt bun plaatsen kunnen innemen. De rookontwikkeling blijkt echter te klein. Het nieuwgierig toekijkende gezelschap ziet in de /^Irookflarden allerlei als slachtoffer verklede soldaten uit de w Iwagons springen, en eenmaal op bun plaats in een erbarmelijk geschreeuw en gekerm losbarsten. Dit tot algemeen vermaak van de congresleden. De reddingsaktie verloopt verder naar wens. Hoofdconducteur en ander N.S.-personeel beginnen on middellijk met de eerste bulp, later geassisteerd door de gearriveerde brandweer en ziekenwagens. Alle drie doden en 62 gewonden worden veilig ondergebracht in een Rode-Kruis- tent op bet rangeerterrein. Eindconclusie: een zeer geslaagde demonstratie. Lang hoeft er niet gewacht te 233 worden op een nieuwe demon- stratie. Nauwelijks vierentwin- tig uur later, donderdagmid- "•dag 9 september om even na drie uur slaat bij de Vink in rj Voorschoten het noodlot toe. {Sneltrein 218 in de richting van Amsterdam loopt uit de rails. Met een donderend la waai komen locomotief en K daaropvolgende postwagen op het linkerspoor terecht, baga gewagens en een eerste-klas- rijtuig worden losgerukt en storten langs de spoordijk in de spoorsloot. Twee andere personenwagons schuiven door de klap volledig in el- - kaar. Een groepje werklieden, ITJ verderop aan het spoor bezig, hoort uit de ravage een af schrikwekkend geschreeuw en gekrijs opstijgen. In de loco- m motief speelt zich op dat mo- ment een gruwelijk drama af. Machinist Muller moet toezien, Ehoe chef-machinist Van Jïhoon onder gloeiende kolen en hete stoom uit een afgebroken ene stoomfluit wordt bedolven en bewusteloos raakt. Ook de "a" jonge leerling-machinist Karei van Ettikhoven wordt door de hete substantie geveld. Als Muller zich met moeite uit de I cabine heeft weten te werken en zijn collega's wil redden, is Van Rhoon al dood. Van Ettik hoven komt nog wel levend de cabine uit, maar de volgende r Wl morgen al zal ook hij overlij- ove ^en Deidse Academisch Ziekenhuis. Nog twee anderen jn j vinden in het spoorwegonge- luk de dood. Het is het echt- paar Lobo-Braakensiek, een in die dagen zeer gevierde acteur actrice, een dag tevoren na Put jarenlange scheiding net v ar hertrouwd. De heer Lobo we ft men later dood aan in het half-verbrijzelde eerste-klasrij- tuig, dat met de voorkant in de spoorsloot staat Zijn I vrouw Greta Lobo-Braaken siek is uit het rijtuig op de slootkant geslingerd. Onder weg naar het Academisch Zie kenhuis overlijdt ze aan in wendige bloedingen. Wonder Achteraf mag het een wonder heten, dat het spoorwegonge luk niet meer dan vier slach toffers heeft geëist. De ontspo ring heeft een onvoorstelbare ravage aangericht. Wanden van rijtuigen totaal versplin terd, coupé's in elkaar gescho ven, en veel is totaal verwron gen en vernield. Het is een chaos van balken, planken en ijzerwerk. Zware bouten en koppelingen zijn als draadjes afgeknapt. Overal liggen brok stukken van vernielde wagens, zwaar versplinterde dwarslig gers en glasscherven van cou péruiten. Van de baan zelf is vrijwel niets in tact gebleven. Voor de omgevallen locomo tief spant de rails zich in een boog omhoog. Met dwarslig gers en al zijn ze de lucht in geperst. Stukken van de dam onder de rails zijn weggesla gen en beneden in de sloot beland. Toch zijn er behalve de vier doden, maar tien men sen echt gewond geraakt. De reddingsactie verloopt vlekkeloos. Tenslotte was men voorbereid. Het Academisch Ziekenhuis had toevallig een week eerder nog geoefend met een reddingsaktie bij spoorwe gongevallen. Tien minuten na de ontsporing rukt bij dit zie kenhuis al een complete eer- ste-hulp colonne uit met vier brancards, vier dokters, acht studenten en vier verpleeg sters. Nauwelijks twintig mi nuten na het ongeval is men op de plaats aanwezig. Ook uit Den Haag verschijnt eerste hulp en het Rode Kruis is met een uitgebreid team aan de baan. Enkele slachtoffers moe ten uit het staal worden ge zaagd. Bij de locomotief speelt zich een aangrijpend toneeltje af. Een pater, die zich in de Een luchtfoto van de spoorwegramp bij Voorschoten. Linksboven honderden nieuwsgierigen. trein bevond en de gewonden met geestelijke hulp bijstaat, heeft met de grootste moeite kans gezien om bij de zwaar gewonde Van Ettikhoven te komen. Hoewel de jongen, die later in het ziekenhuis zal overlijden, niet katholiek is, laat hij zich door de priester voorbereiden en met de dood voor ogen bidt hij met een zwakke stem een acte van be rouw, die de priester hem woord voor woord voorzegt. De doden en gewonden wor den snel weggevoerd in zieke nauto's. Nog geen twee uur na het ongeluk is het reddings werk voltooid. Nieuwsgierigen De belangstelling voor de spoorwegramp is enorm groot. Vanuit de verre omtrek komen honderden nieuwsgierigen naar Voorschoten toege stroomd om de ravage te be kijken. Een wel wat al te zake lijke boer met land naast de plek van het ongeluk, weet uit de ramp nog een slaatje te slaan. Onder het motto „zaken zijn zaken" laat hij iedereen, die zijn terrein betreedt om de verongelukte trein te kunnen bekijken, toegang betalen. Erst twee kwartjes, maar als blijkt dat die prijs de mensen afschrikt, zakt hij tot een kwartje en tenslotte tot een dubbeltje. Als op een bepaald moment Charles Braakensiek, de broer van de inmiddels overleden Greta Lobo-Braa kensiek, ten tonele verschijnt om informaties in te winnen over de eigendommen van zijn zuster en zwager stuit hij op de hebzuchtige boer. De heer Braakensiek merkt niet zon der cynisme op: „Moet voor deze publieke vermakelijkheid geen belasting worden be taald?" De boer: „Noemt u dit een publieke vermakelijkheid?" „Be niet", antwoordt de heer Braakensiek „maar u blijk baar wel". Als hij zich tenslotte bekend maakt als de broer van een van de slachtoffers weigert de boer hem zonder betaling door te laten met de opmerking: „Nou, die is toch al dood". De boer is overigens niet de enige zakenman in het randge- beuren. Enkele Voorschotena ren bieden de helpende hand met belegde broodjes, die grif van de hand gaan tegen de voor die dagen wel zeer spe ciale prijs van vierenveertig cent... Oorzaak Eén van de rijtuigen die in de spoorsloot belandde. Ill Over de oorzaak van de trein ramp bestaat aanvankelijk weinig zekerheid. De N.S. zwijgt nog in alle talen, en de stroom van geruchten die vrij wel onmiddellijk na het onge luk op gang komt zit vol tegen strijdigheden. Eén ding is wel vrij snel duideijk, namelijk dat de oorzaak gezocht moet wor den in het spoor zelf en niet bij de trein. De plaats van het ongeval vertoont verzakkingen in de baan. Vier weken voor het ongeluk, zo blijkt, is het aarden ballastbed onder de rails vervangen door grint. Dit om de baan gereed te maken voor de invoering van electri- sche treinen, die de N.S. bin nen een jaar op de lijn wil inzetten. Er zouden al geruime tijd klachten circuleren van machinisten over stoten en hobbelen op het traject De werklieden, die de laatste weken en dagen voor het on geval aan de baan hadden ge werkt zouden volgens de ge ruchten erg onzorgvuldig ge werkt hebben. Deze werklie den zouden voor het meren deel tijdelijke werkkrachten zijn, en een krant verspreidt zelfs het bericht, dat ze zonder voorman gewerkt zouden heb ben. Kortom, de baan zou in een zo slechte conditie verke ren, dat een ongeluk niet te vermijden was, aldus de ge ruchten en speculaties in de dagen na het ongeluk. De mi nister van waterstaat neemt het zekere voor het onzekere en stelt een commissie van deskundigen in die de hele zaak openbaar moet gaan on derzoeken. Tegelijkertijd stelt ook de N.S. een onderzoek commissie in, en bovendien is er dan nog een gerechtelijk onderzoek ingesteld door de officier van justitie. Lange geschiedenis Het wordt een langdurige ge schiedenis. De publicaties in de pers wijzen steeds sterker in de richting van een te slecht onderhoud van de baan. De N.S. zou het met de veiligheid niet zo nauw genomen hebben. Via verklaringen van N.S.- mensen komt vast te staan, dat er inderdaad regelmatig geklaagd is over de toestand van het baanvak, maar dat de verantwoordelijke personen binnen de N.S. deze klachten nauwelijks serieus nemen. Zowel het gerechtelijk onder zoek als het onderzoek van de N.S.-commissie brengen (zoals verwacht) geen duidelijkheid in de zaak. De officier van justitie vindt geen strafbare feiten, en de N.S.-commissie komt een maand na de ramp met een rapport, waarin veel te lezen staat, maar waarin over de oorzaak geen enkele harde conclusie wordt getrok ken. Het N.S.-rapport stelt nauwe lijks iemand gerust. De publi caties van de voorafgaande weken over de slechte toe stand van het baanvak, de vele klachten die machinisten al ver voor het ongeval hadden geuit en de geruchten over de onzorgvuldige werkwijze van de baanwerkers, dit alles ver oorzaakt in brede kringen gro te twijfeld over het veiligheids beleid van de N.S. Een en ander had er inmiddels al toe geleid, dat de spoorwegen be sloten om de maximumsnel heid op de lijn Den Haag-Lei den terug te schroeven van negentig naar vijfenzeventig kilometer per uur. Met steeds grotere spanning wordt dan ook de afloop afgewacht van Het bij de ramp omgekomen artiestenechtpaar Lobo- Braakensiek. het onderzoek van de door de regering ingestelde commissie. Woensdag 10 november, ruim twee maanden na het treinon geval, begint de commissie on der voorzitterschap van oud minister dr. J. Kr a us haar openbare getuigenverhoor in één van de zalen van het mi nisterie van waterstaat, fluim zestig getuigen worden naar Den Haag gehaald. Het ver hoor duurt vier dagen, en al lengs komt vast te staan dat de toestand van de baan vol strekt niet in orde was. Machinist Miiller van de ver ongelukte trein vertelt de com missie, dat hij enkele weken voor het ongeval op ongeveer dezelfde plaats al was ge schrokken van plotselinge schommelingen en schokken. Bij melding hiervan bij de sta tionschef van Leiden kreeg hij te horen: „Och ja, daar heb ben we al zo vaak over ge klaagd". De voor de N.S. wei nig vleiende getuigenissen vol gen elkaar in hoog tempo op. Een rijksinspecteur van het spoor- en tramwegwezen heeft ter plaatse een hoogteverschil van drie een timer geconsta teerd tussen de binnen en de buitenrails. nieuw een ontsporing. Vlakbij j Zoetermeer loopt een perso- nentrein uit de rails door een mankement aan één van de wielen. Ook nu weer geen persoonlij- I ke ongevallen, maar wel een grimmige houding van het N.S.-personeel door alle nega tieve publiciteit van de laatste tijd. Enkele journalisten en fo tografen die de trein proberen te naderen worden door de N.S.-mensen met modder en i stenen bekogeld. Eén van de kranten schrijft de volgende dag: „Een kort, dik heertje versperde ons de weg: „Wat, is u van de pers?" On danks de duisternis zagen we het heertje verblekendan meteen eraf' gilde hij woest „en dan zeker in de krant erover schrijven met foto's er bij. Neen, mijnheer, nu dade lijk weg, of er wordt proces verbaal tegen u opgemaakt irMet veel moeite zagen we echter kans om in de donkere nacht via tal van weilanden toch weer bij de plaats van het ongeval te komen, alleen ge scheiden van de nijvere spoor- wegmenschen door een breede sloot. Onze manoeuvres waren door de duisternis absoluut voor de vijand verboren geble ven.... maar wie beschijft de woede en ontsteltenis der .Me ren van spoorwegongeval nummer zoveel", toen daar eensklapts aan den pikzwarten hemel een immense magne- siumgloed hoog oplaaide en de plaats des onheils, alsmede al le aanwezigen onverwacht in 't zonnetje zette! De vloeken van de overtroefde vijanden knet terden als mitrailleurvuur door de lucht, en toen dat niet hielp begonnen de helden met grint en modderkluiten te gooien". Sarcastisch laat het dagblad hierop volgen: „Intusschen is deze geschiedenis leerzaam, want ze laat zien, dat de spoor wegautoriteiten tenminste nog één nuttig gebruik van het grove grind weten te maken". Niet rijp iiuuiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiuiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiu IIIIIIU Het vier weken voor het onge luk aangebrachte nieuwe grin ten ballastbed was volgens de inspecteur nog niet rijp voor hoge snelheden. De vader van de verongelukte leerling-ma chinist Ettikhoven vertelt de commissie dat zijn zoon meer malen had gesproken over de Nasleep gevaren van de lijn Den Haag- Leiden, en dat hij allang een voorgevoel had, dat er een on geluk ging gebeuren. N.S.-in- genieurs verklaren regelmatig klachten van machinisten te hebben binnengekregen over de slechte toestand van de baan, maar niemand had deze klachten ernstig genomen. Een machinist verklaart verder, dat hij gezien heeft, dat de werklieden soms vijf of zes dwarsliggers onder de rails te gelijk ondergroeven, terwijl maar drie tegelijk verant woord is. Hij had uit de mond van de baanwerkers verno men, dat men per behandelde dwarsligger betaald kreeg. On der de werklieden bleken zich werkeloze bakkers en schil ders te bevinden, die het baan tje via het arbeidsbureau aan geboden hadden gekregen. Kort na de verhoren krijgt de N.S.-reputatie nog meer klap pen te verwerken. Op 26 no vember ontspoort opnieuw een trein bij Voorschoten. Ditmaal een goederentrein en zonder persoonlijke ongevallen. De oorzaak is te wijten aan een onzorgvuldige werkwijze bij de vervanging van een oude wissel op het traject. Vier da gen later is het weer raak. Nu bij Haarlem, waar een goede rentrein door een verkeerde wisselstand uit de rails loopt. Ook hier geen persoonlijke on gevallen, maar in de Tweede Kamer wordt nu gevraagd om een algeheel onderzoek naar de veiligheid van de spoorwe gen. Vier dagen daarna op De recente spoorwegongeval len brengen de nasleep van de ramp bij De Vink in een stroomversnelling: boze brie ven in de kranten met gepe perde kritiek op het N.S.-be leid, klachten van de journalis tenkring aan het adres van de N.S.-directie en de aanvaar ding in dè Kamer van de mo tie-Braambeek, waarin een grondig onderzoek wordt ge vraagd naar de veiligheidstoe stand bij de spoorwegen De familie Spoor maakt moeilijke dagen door, maar nog is het rampjaar voor de N.S. niet voorbij. Bij Dordrecht ont spoort op de 22ste december nog een trein bij het rangeren en op 29 december gebeuren er zelfs op drie plaatsen onge lukjes met treinen. Intern stelt de N.S.-directie orde op zaken, door de hoofdbouwkundige die voor het ongeval bij De Vink van de slechte toestand op de hoogte was, over te plaatsen naar een werkplaats in Utrecht Twee weken later wordt dezelfde bouwkundige „wegens zielsziekte" op pen sioen gesteld. Eindconclusie, en wie had daar nog aan getwijfeld: bij de verzorging van het spoor zijn ernstige fouten gemaakt Ad Kuyper §g

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5