VAKBONDEN ONGERUST OVER PRIJSSTIJGING KISSINGER MAANDAG NAAR ZUIDELIJK AFRIKA Verkeersleiders Zagreb in arrest na botsing Volgende week gesprek met regering TO ZIEK KOOPLIEDEN UIT LEIDEN VERDACHT VAN DIEFSTAL ichting Gezinsverzorging n ïiden in moeilijkheden Kroaten kapen vliegtuig SLAPEN Lohman lecteur-generaal gsmacht r FOUTE BEREKENING HOOGTE: 176 DODEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND tenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ities (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 11 september 1976, 66e jaargang no. 20527 Victor Borge Pianist en komediant Victor Borge op Ned. II om 21.15 uur. Om 22.55 uur twee Greene-ver halen. Ned. I om 19.55 uur Zwarte Dahlia en om 22.30 uur 25 jaar tv. Zondag Ned. I om 20.05 uur tv-film „Na de zondeval". Ned. II om 18.50 uur Kinderen van 47a, om 20.30 uur Mannen en microben en om 21.35 uur Al Capone in Het Dossier. Veel bewolking met tijdelijk re gen of buien. Krachtige tot har- v de, aan de kust van Zuid-Hol land en Zeeland mogelijk enige tijd stormachtige wind uit zuid tot zuidwest, maximumtempera turen rond 15 graden. Morgen: zon 6.10-19.02. Maan: 20.21-10.19. Hoogwater Scheven- ingen: 5.06-17.25, laagwater: 13.14-1.35. Maandag: zon 6.12-19.00. Maan: 20.51-11.21. Hoogwater Scheven- ingen: 5.36-17.33, laagwater: 1.35-13.42. i 132 ht Titoactiviteiten opgeschort. <8 AD O (AFP) De Joegoslavische presi- naarschalk Tito, moet op advies van zijn voor onbepaalde tijd al zijn officiële eiten opschorten. Het vierdaagse staats- dat de Franse president Valery Giscard ing volgende week ian Belgrado zou bren- bm deze reden uitgesteld. ïgsfunctionarissen in Belgrado wilden gis- ;een commentaar geven op berichten over ipndheidstoestand van Tito. De Joegoslavi- ieuwdmedia maakten geen melding van de flmaking in Parijs dat Giscards bezoek aan llavië voorlopig niet doorgaat. In diploma- tringen in de Franse hoofdstad toonde men •el enigszins verwonderd over berichten uit ido dat maarschalk Tito gistermorgen in pelschap van de Roemeense leider Nicolae pscu in een open auto door de Joegoslavi- foofdstad reed. Ceausescu sloot vrijdag een lags bezoek aan Belgrado af. heeft de laatste jaren al enkele malen le werkzaamheden uitgesteld om rust te f- Hij heeft in het verleden al eens een ival gehad en heeft de laatste jaren ook is last van aandoeningen aan de luchtwe- BELGRADO (DPA/UPI) De Joegoslavische justitie heeft een aantal verkeersleiders van het vliegveld van Zagreb gearresteerd. Deze verkeersleiders hebben ver moedelijk fouten gemaakt bij het berekenen van de afstand van een DC—9 van de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij Unex—Adria en een Trident van British Airways die gistermiddag op een hoogte van tien kilometer ten noorden van Zagreb met elkaar in botsing kwamen. Deze botsing, waarbij alle 176 inzit tenden van beide toestellen om het leven kwamen, is tot dusverre de ernstigste vliegtuigbotsing. In 1971 werden in Japan 162 personen gedood bij een botsing in de lucht. Het vliegtuigongeluk met het grootste aantal slachtoffers was de ramp met een DC-10 van de Turkse luchtvaartmaatschappij nabij Parijs in 1974. Toen kwamen 345 mensen om het leven. De Joegoslavische DC-9 die gisteren in botsing kwam met de Trident had 108 passagiers, allen Duitse vakan tiegangers en vijf bemanningsleden aan boord. Het toestel was op weg van Dalmatië naar Keulen. In de Trident zaten negen bemanningsleden en 54 passagiers, toeristen en zakenlieden, die van Londen naar Istan- boel vlogen. Wrakstukken en lijken lagen na de ramp over een afstand van verscheidene kilometers verspreid. Het ongeluk deed zich voor in de buurt van een belangrijk knooppunt voor het internationale luchtverkeer. Door het gebied op rond twintig kilometer ten noordoosten van Zagreb wordt het luchtverkeer uit verscheidene buurlanden van Joegoslavië geleid. Hartverscheurende tonelen speelden zich gisteren af op het vliegveld van Keulen toen het vreselijke nieuws bekend werd. Daar hadden zich verwanten van de inzittenden van het Joegoslavische toestel verzameld. De DC-9 zou daar gistermiddag kort na 12 uur arrive ren. Toen het vliegtuig over tijd was kreeg men aanvankelijk te horen dat de DC-9 wegens een techni sche storing een andere route had moeten volgen en dat het toestel pas tegen vijf uur zou aankomen. Een Boeing 737 van de Westduitse Lufthansa is ternau wernood aan de catastrofe ontsnapt. Hij vloog op dezelfde plaats maar dan op 9500 meter hoogte. De gezagvoerder van de Westduitse Boeing, die veertig minuten later in Belgrado arriveerde, vertelde geëmo tioneerd hoe hij lichamen en brokstukken van de vliegtuigen langs zich heen zag vallen. Wrakstukken van de Joegoslavische DC-9 e ten noorden van Zagreb i de Britse Trident kwamen terecht op een afstand van dertig kilometer LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen op verzoek van de recher che in Den Haag twee uit Leiden af komstige kooplieden van 22 en 43 jaar gearresteerd, die ervan worden ver dacht dinsdagmiddag een bedrag van 20.000 gulden te hebben gestolen bij een antiekhandel in de Haagse Torenstraat. Het duo werd door de eigenaars van de zaak herkend op foto's uit het poli- tie-archief. Beide mannen ontkennen tot dusver iets met de diefstal te maken te hebben. •lag dreigt voor 200 medewerkers on)EN Als staatssecretaris Meijer van CRM niet meer uren Ide hulpverlening beschikbaar stelt, moet de Stichting Gezins- kging in Leiden zo spoedig mogelijk naar schatting ^200 [Werksters in vaste dienst ontslaan. Daardoor zullen zo'n 400 ■n van de nodige hulp verstoken moeten blijven. •eur drs. A. van der Meij van de stichting heeft dit de idsman vrijdag per telegram laten weten. Hij had,die dag fr vernomen, dat het ministerie minder uren voor de hulpverle- n 1976 had vastgesteld dan waarop werd gerekend. De idering komt neer op ontslag van rond 60 van de 586 ime medewerksters in vaste dienst, maar een groot deel van ir is inmiddels verstreken. centrale raad voor gezinsverzorging in Utrecht waren vrijdag -r reacties binnengekomen van verontruste functionarissen gezinsverzorging. Mocht de „redelijk verdeling" vanuit het •ement plaatselijk grote moeilijkheden veroorzaken, dan kun- |de plaatselijke instellingen zich hierover met het ministerie Met het telegram heeft de instelling in Leiden dit thans Autodief over de kop in Noordwijk NOORDWIJK Een Noord- wijkse politiepatrouille arres teerde een 19-jarige Hagenaar zonder beroep, die er met een VW-busje van een reisbureau in de badplaats tussenuit was. De jongeman liep tegen de lamp toen hij geen gevolg gaf aan een stopteken van de poli tiemannen. Zig-zag rijdend ging hij er vandoor, achtervolgd door de politiewagen. Op het kruispunt Beeklaan-He renweg scheerde de autodief links langs de verkeerheuvel, waarna het busje uit de bocht vloog en over de kop sloeg. On gedeerd kroop de Hagenaar uit de zwaar beschadigde wagSh. Toen hij door de recherche om trent het gebeurde aan de tand werd gevoeld, kwam aan het licht dat de chauffeur aanvan kelijk ook nog een valse naam had opgegeven. Verloofde prins Charles? In Londen doen be richten de ronde over een komende verloving van kroonprins Charles. Ditmaal wordt de 25-jarige Davina Sheffield genoemd, die de laatste tijd vaak in het gezel schap van de prins wordt gezien. Davi na Sheffield wordt beschouwd als eer) sportenthousiaste met veel gevoel voor humor. Vol gens Londense bla den zou prins Char les zich volgend jaar met haar verlo ven, wanneer zijn diensttijd bij de ma rine is afgelopen. NEW YORK (AP) - Zes Kroa ten hebben vanmorgen op het Canadese vliegveld Gander 31 passagiers vrijgelaten van de 92 personen die zich aan boord bevinden van een Boeing-727 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA die ge kaapt werd onderweg van New York naar Chicago. Het vlieg tuig maakte zich in Gander ge reed om via Londen naar Joe goslavië te vliegen. Het was de eerste maal sinds zestien maan den dat er in Amerika een vliegtuig werd gekaapt. Op instructies van de kapers werd in het Grand Central Sta tion in Manhattan een bom ge vonden waaraan een lijst van acht pagina's met eisen was ver bonden van een groep die zich „strijders voor vrij Kroatië" noemt. De bom ontplofte op een terrein van de politie. Hierbij werd een politieman gedood en raakten drie personen gewond. WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zal maandag naar zuidelijk Afrika reizen in een nieuwe poging de raciale confrontatie aldaar tot een oplossing te brengen. Kissinger zal trachten een vreedzame overgang naar een meerderheids bewind in Namimbië (Zuidwest-Afrika) en Rho- desië tot stand te brengen en om besprekingen over het rassengeweld in Zuid-Afrika te voeren. Het zal het eerste bezoek aan Zuid-Afrika zijn van zo'n hoge Amerikaanse functionaris. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken zei dat de reis naar verwacht werd twee weken zou duren. Maar hij voegde er aan toe dat er geen beslissing was genomen over de duur. Het zou mogelijk zijn dat Kissinger nog andere landen zou bezoeken. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een pakket kleine concessies ten behoeve van de kleur ling- en Aziatische gemeenschappen, bekendge maakt. Met name de kleurlingen hebben zich de laatste tijd aangesloten bij de protestacties van de Afrikaanse bevolking. De concessies, die bekend werden gemaakt in de vertegenwoordigende raad van de kleurlingen, behelzen onder meer dat de kleurlingen en Aziaten voortaan zaken mogen hebben buiten hun eigen woongebieden, afschaf fing van de rassenscheiding in openbare gebouwen en de mogelijkheid dat kleurlingen worden geko zen in vakbondsbesturen. Zegslieden van de Kaapse kleurlingen zeiden in een reactie dat de maatregelen van Vorster een klein stapje in de goede richting betekenden, maar niet in de verste verte tegemoet kwamen aan de eisen van de kleurlingen voor volledige burger rechten. Premier Vorster verklaarde zich woensdag bereid tot gesprekken over zaken als lonen, werkgelegen heid en voorzieningen, maar hij wil niet praten over een systeem van algemeen kiesrecht voor Zuid-Afrika. VOORTGANG AANLEG SIERBESTRATING HAARLEMMERSTRAAT LEIDEN De firma Schouls zal aanstaande maandag het wegdek van de Haarlemmer straat tussen Turfmarkt en Pelikaanstraat voorzien van een rode asfaltlaag. De aannemer begint 's ochtens bij de Turfmarkt en werkt vervolgens in de richting van de Pelikaan straat. Het werk, dat een onderdeel is van de sierbe strating die momenteel wordt aangelegd, zal de gehele dag in beslag nemen. Het wordt in gedeelten uitgevoerd. Telkens zal een deel van de straat worden afgezet. Gedurende deze pe riode mogen er geen auto's in de Haarlemmer straat komen. Het karwei wordt uitgesteld als het die dag regent, omdat alleen bij droog weer geasfal teerd kan worden. ADVERTENTIE dat laten wij 's nachts aan onze gasten over in onze comfotabele ho telkamers waar het aan niets ontbreekt. Wij blijven waakzaam op onze kwaliteit, anders hadden wij nooit 1824 vestigingen ge had. ..ULIDAY INN VOOR „UITGESLAPEN" GASTEN El SvwC is wem bowung t fuh center on-mo Overige vestigingen in: Utrecht 030-9105S5; Eindhoven 040433222; hgeneraal Jhr. de Savornin Lobman Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vakbeweging gaat vol gende week donderdag met de regering praten over de prijsontwikkeling. Dit heeft de heer H. van der Meulen, secreta ris van het CNV meegedeeld, na de melding van het ministerie van economi sche zaken dat de prijzen van midden juli tot midden augustus met 1 procent zijn gestegen. De prijzen zijn hiermee sinds het begin van dit jaar, vanaf mid den december 1975, met 5.5. procent om hoog gegaan. Hoewel de heer Van der izz*'z. Meuten zelf had verwacht, dat de prijs stijging tussen half juli en half augustus tegen de twee procent zou bedragen, zodat het jongste prijsindexcijfer hem meevalt, acht hij het volstrekt uitgeslo ten dat de prijsstijging dit jaar onder de negen procent zal blijven. Ook hij denkt daarbij onder meer aan de komende BTW-verhoging. Premier Den Uyl constateerde gisteravond met vol doening dat de prijsstijging sinds april op 0,9 procent zit en dus niet de twee procent heeft bereikt die de federatie Nederlandse vakbeweging als limiet had gesteld. Zou de prijsstijging daarbovenuit zijn gegaan dan had de FNV daarvoor een extra com pensatie van 40 gulden geëist. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maande lijks samenstelt op basis 1969 is 100 liep op van 169,6 half juli tot 171,3 midden augustus. Van de goederen en diensten, waarvoor het CBS geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf 50 procent een stijging te zien met een invloed op het totaalcij fer van plus 1,1 procent. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door prijsstijgingen van kleding en schoeisel (0,3 procent) en groenten en fruit (0,3 procent) en geringere stijgingen voor brood, koek en gebak, koffie, niet-adcoholhoudende dranken, varkensvlees, margarine, eieren, bloemen, woningin richtingen. De Federatie Nederlandse Vakbeweging had al eerder aangekondigd, dat ze een extra prijscompen satie zal eisen van 40 gulden per maand voor iedere werknemer, zodra het prijsindexcijfer de 173,2 pas seert, omdat de prijsverhoging dan uitgaat boven die welke waarop de loonmaatregel van 1 juli was Loondeskundige Frans Drabbe van de FNV zei gistermiddag op een FNV-bijeenkomst in Doorn, dat het er nu dik inzit, dat een index van 173,2 dit najaar inderdaad zal worden overschreden. De rege ring kan er volgens ons niet meer onderuit, aldus Drabbe, die eraan herinnerde dat de regering bij de afkondiging van de loonmaatregel heeft toege zegd dat er dit najaar opnieuw gepraat zou kunnen worden als de prijsontwikkeling tegenvalt. Van onze parlementaire redactie \.AG Luitenant-generaal jhr. W. H. de h Lohman is benoemd tot opvolger van brnhard in de functie van inspecteur-ge- ^*^>an de krijgsmacht. Generaal Lohman kt thans bij het ministerie van defensie Sitter van de personeelraad. Hij zal deze g enkele maanden blijven bezetten. Zijn benoeming komt af zodra de reorganisa tie defensietop, waarbij de personeelraad wijnen een feit is. den Uyl zie gisteravond, dat de inhoud functie van inspecteur-generaal nader zal bezien. Hierbij speelt het voornemen om afhankelijke ombudsman voor krijgs- ingelegenheden aan te stellen een rol. Lohman is voorzitter van de personeel- |ids 1974. Voor die tijd vervulde hij tal icties in de krijgsmacht. Lohman is lid

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1