H. Schaper 70 jaar „Deskundigen vaak surrogaat- experts" Van jong zeeman tot staatssecretaris DEN HAAG Het is een wonder dat hij daar nog zit. Zeventig jaar inmiddels, maar fysiek en mentaal nog ongebroken. Kan nog steeds oprecht teleurgesteld zijn als hij in een uur geen zestig rondjes op schaatsbaan de Uithof in Den Haag kan voltooien. Wel voltooid heeft hij een even briljante als huiveringwekkende loopbaan, die hem naar de absolute top van de luchtmacht voerde en hem op de stoel van staatssecretaris deed belanden. Maar die hem ook ontelbare malen op het randje van een schijnbaar zekere dood bracht. Het begon al bij de koopvaardij, waar hij in een meters diep ruim van een schip „donderde". Boven op een paar zakken meel. Overleefde ongemerkt de inslag van een kabel van zijn vooroorlogse katapult-vliegtuig. Werd bij een poging in de Tweede Wereldoorlog verzetslieden van het Tjeukemeer op te pikken onthaald op een regen van kogels, die van zijn kist een zeef maakte. Keerde als enige met zijn vliegtuig terug van een konvooiaanval. Werd doodgewaand, nadat hij bij een andere aanval in brand was geschoten. Behoorde tot de overlevenden van het gevangenkamp Stalag Luft Drei. Diept tenslotte uit zijn nog perfect functionerende geheugen op dat hij in zijn jeugd vier keer op het nippertje uit het kanaal bij Joure werd gered. Heye Schaper rond 1930 in een Fokkerjager uit de Eerste Wereldoorlog. Generaal Heye Schaper, doet alle voorval len bescheiden af met: „Ach, je moet Onze Lieve Heer een beetje mee hebben. Veel van m'n vrinden zijn gesneuveld. Ik heb altijd reuze geboft". Klopt zijn uitspraken direct af aan de houten tafel vóór hem met dezelfde kracht, waarmee hij eerder ferm zijn koffie doorroerde. Iedereen kan zich vergissen, maar met de medische kennis van de schout-bij-nacht- arts, die in de jaren twintig Heye Schaper vernederde met de woorden „Dat wordt toch nooit wat", moet het wel bijzonder ongelukkig gesteld zijn geweest. Schaper moest en zou naar de marine. Enkele familieleden hadden banden met de scheepsbouw bij zijn geboorteplaats Joure in Friesland. Bovendien bevroedde hij dat het onbelemmerde gezichtsveld van het Friese polderland alleen nog door de we reldzeeën zou kunnen worden overtroffen. Tot tweemaal toe werd hij echter afge keurd voor de marine omdat hij vanwege zijn geringe lengte lichamelijk te zwak zou zijn. „Ha", zegt hij nu, „oud-premier Piet de Jong en ik zijn de twee grote vergissin gen van de marine. Ze dachten altijd dat hij nog wel zou groeien en van mij hadden ze het nooit verwacht. Dat is trouwens een uitdrukking van hem, hoor". Als rechtgeaarde Fries nam het verlangen naar zee bij Heye Schaper na de afkeurin gen alleen nog maar toe en hij liet zich inschrijven aan de Kweekschool voor de Zeevaart. Daar deed hij zijn eerste ervarin gen op met de golven: „Het was een tocht met het hospitaalkerkschip De Hoop. Ik wera zc zeeziek, dat ik vurig hoopte dat het schip zou vergaan". Dat gebeurde niet en Schaper veroverde de zeebenen, die hem later zo voortreffelijk geholpen heb ben de weelde van onderscheidingen en benoemingen te dragen. In 1929 werd hij tenslotte toch toegelaten tot de Marine, maar een jaar eerder had hij gebrand op eerherstel, de toenmalige Zuiderzee per schaats overgestoken. Na de opleiding tot reserve-officier behaalde hij zijn eerste grote triomf; hij won de militai re vijfkamp met de pluim de lichamelijk best geoefende officier te zijn van land- Schout-bij-nacht Schaper in 1949 bij aankomst in Nederlands -Indië. en zeemacht. Dit gaf hem zoveel voldoe ning, dat hij er nu nog met een grimmige glimlach op kan terugkijken. Hij diende een jaar als luitenant-ter-zee derde klasse bij de onderzeedienst, maar bezweek voor de verlokkingen van de toen nog in de kinderjaren staande vliegerij. Nu geeft hij toe dat ook de piloot die destijds bij elke verjaardag van diens moeder in Joure een bosje bloemen neerwierp boven haar huis, van invloed geweest kan zijn. Als officier-vlieger vertrok Heye Schaper in 1934 naar Nederlands-Indië, waar hij zich gedurende bijna vijf jaar zou bezig houden met de opbouw en verzorging van militaire steunpunten voor de Marine luchtvaartdienst in het tropische eilanden rijk. „Financieel kon Nederland het zich niej veroorloven om een paar sterk verde digde bases op te zetten, zodat we kozen voor decentralisatie. Dat had bovendien het voordeel dat een eventuele vijand on mogelijk alles tegelijk kon uitroeien. We zwierven de hele archipel af. Vlogen over witte gedeelten op de kaart. Mijn jaarge noot Frits Wissel ontdekt op zo'n tocht de „Wisselmeren". Ik ben in gebieden ge weest, waar inboorlingen nog nooit ande ren hadden gezien. Sommigen probeerden met een natte vinger het wit van je huid te vegen. Zoals wij in de oost hebben rondgevlogen, dat is een eenmalige ge schiedenis geweest. We gingen daar ook met katapult-vliegtuigen de lucht in. Op een keer brak er iets in de kabel, waarmee we afgeschoten werden. Hij sloeg vlak achter me tegen de mitrailleurring. Ik heb er niets van gemerkt. De kisten waren toen nog open. Ik kwam eens met builen op mijn hoofd weer beneden, nadat ik door konden wij aan meedoen zonder dat het massa's geld kostte. Er is daarna veel te doen geweest over het hoge aantal Duitse ongelukken met de Starfighter. Maar men dacht er nooit bij na, dat zij toen pas weer begonnen, zij hadden al die tijd stilgestaan. Wij waren direct na de oorlog weer met de opbouw van een luchtmacht begonnen. Destijds hadden wij een nog hoger onge valspercentage". De Indonesië-kwestie rond 1960 deed Heye Schaper besluiten een eind te maken aan zijn komeetachtige luchtmachtcarrière. Hij was het er niet mee eens dat Nieuw Guinea verdedigd moest worden en zeker niet met de manier waarop dat gebeurde: „Voor een uitzichtloze zaak werd gebruik gemaakt van een luchtmacht, die juist goed werd opgebouwd". Hij zag een mogelijkheid om zonder veel problemen over te stappen naar het Mili taire Huis van de koningin en vertrok. Hij bleef vele jaren lang adjudant-generaal van Hare Majesteit en tevens chef van haar Militaire Huis. „Het is eigenlijk een functie voor iemand die gepensioneerd is. Je moet zorgen voor het contact tussen de militaire wereld en het staatshoofd, puur representatief dus". In zijn nieuwe functie ging Schaper met het koninklijk paar mee op staatsbezoeken over de hele wereld. Reed hij op Prinsjes dag elk jaar ter rechterzijde van de Gou den Koets, maakte hij deel uit van de stoet bij het huwelijk van prinses Beatrix („Ach, die paar rookbommetjes") en vervulde hij diverse ceremoniële plichten. Het rusteloze dat zijn hele loopbaan ken merkt kreeg nog eenmaal gestalte toen hij gedurende een jaar staatssecretaris van defensie was in de kabinetten Cals en Zijlstra, speciaal belast met luchtmachtza ken. „Ik was geen lid van een politieke partij, maar meer een technische staatsse cretaris. Het was een bijzonder interessan te periode. Ik heb de Nacht van Schmelzer meegemaakt en weer met Piet de Jong gewerkt, die ik nog kende uit mijn onder zeedienst periode. Jammer is alleen dat het toen niet gelukt is samen met de Belgen een nieuw vliegtuig te kiezen. Toen ik kwam had men de keuze al bepaald op de Northrop F 5, maar de Belgen verkozen uit politieke overwegingen de Franse Mira ge". Er kwam tenslotte een nieuw kabinet en Schaper ging weer terug naar het Militaire Huis, waar hij pas dit jaar februari af scheid nam en waar hij iets bereikte, waar op hij bij hoge uitzondering trots is. Schou derklopjes, onderscheidingen, bevorderin gen, hij incasseerde ze met een gelaten nuchterheid. Maar op het feit dat hij zowel per boot, per vliegtuig als te paard heeft geëscorteerd wil hij wel met voldoening terugkijken. „Ik heb mijn hele leven een chronisch gebrek aan verbeeldingskracht gehad. Dat, in combinatie met mijn zelfvertrou wen gaf mij altijd het idee dat mij niets kon overkomen. Daarom verbaasde het me nooit als ik iets tot een goed einde had gebracht. Nee, ik geloof veel eerder dat mijn leven zo gelopen is, nooit ergens bijzonder goed of i in ben geweest". Toch blijft het een wonder dal nog zit. WOUT BAT DEN HAAG - Zoals zovele luchl toriteiten is ook generaal Schape door de commissie Donner. Na 1 het rapport stelt hij vast dat h clusies van de commissie ovei gaankopen in het verleden k schrijven. „Door het systeem dat wij in 1 hanteren hebben zeer veel menf ken met dergelijke aankopen. D< ling voor de Starfighter is par nadat vele tientallen personen hi hadden gegeven. Wie van hen 1 vliegtuigfabrikanten moeten b< Nee, het is een waterdicht systei bij de marine als bij de luchtn ik veel te maken gehad met i maar ik ben nimmer met onoorl stellen benaderd. Ik heb ook merkt dat collega's zijn benaderi „Er is nu zoveel te doen over de van kamerleden aan fabriek staatssecretaris Stemerdink zei is surrogaat-informatie. Militai listen uit de kamer denken t oordelen over wat de luchtma heeft. Dat kunnen ze niet, wai op het gebied van het aansch materiaal surrogaat-specialisten zo'n tijd ingezeten, maar toen jaar uit was, vond ik mezelf ge meer." „Bij alle praatjes over beïnvla je dit stellen: de luchtmacht h 1950 vele nieuwe vliegtuigen Maar niet één keer heeft een mi advies van de militaire top i neer gelegd." „Ik ben nooit benaderd door de aankopen. Ik heb ook nooit de advies gevraagd. Ik had mijn perts. De prins was geen expert." een hagelbui was gevlogen. We zijn vaak berispt door de arts, als we weer eens zonder zuurstof naar 6000 meter waren gegaan. Maar hoe moest je anders hoogte- proeven doen? Heye Schaper was nauwelijks een half jaar terug in Nederland, toen de oorlog uitbrak. Hij begaf zich met vele anderen naar Engeland, waar hij werd ingedeeld bij het roemruchte 320-ste squadron. Toen er plannen werden geopperd om mensen in bezet Nederland af te zetten of af te halen, luidde zijn antwoord, dat het mogelijk moest zijn, omdat de Duitsers niet op een nachtelijke landing met een watervliegtuig bedacht zouden zijn. Aanvankelijk zou hij iemand op de Westerschelde afzetten. „Dat was eigenlijk een padvinderachtig opgezet plan. We waren zo goed als klaar om te vertrekken, toen een Engelse mari neofficier kwam vertellen, dat daar al mensen zaten. De ene inlichtingendienst wist het alleen niet van de andere. Een paar dagen later werd ik naar Londen geroepen. Of ik iemand wilde oppikken uit Holland. Ik mocht zelf zeggen waar. Men koos mij daarvoor uit, omdat ik gewend was alleen met lichten op de vleugel een landing in het donker uit te voeren. De Engelsen konden dat alleen met hulplich- ten vanaf het water. Ik koos het Tjeuke meer, want dat kende ik goed uit mijn jeugd. Rond volle maan zou ik landen met mijn eigen vliegtuig. Daar kon ik mee lezen en schrijven. Het was prachtig weer, maar toen ik in de buurt kwam, bleek er een grondmist te hangen. Ik ben een paar keer in de landing geweest, maar het was toch te link. Terug in Engeland zei ik dat we maar een poosje moesten wachten, want ik had zoveel herrie gemaakt, dat moesten de Duitsers gehoord hebben. Volgens de Engelsen was er niets loos, dus daar ging ik weer, maar overtuigd was ik niet. Boven het meer was het dit keer helder en we zagen het bootje al klaar liggen. Er was een letter afgesproken, die de inzittenden met een lamp zouden seinen. Volgens mij seinden ze niet de goede letter, maar vol gens mijn twee bemanningsleden wel. Ik ben geland, maar het zag er niet betrouw baar uit. Daarom zorgde ik ervoor dat de maan achter het bootje stond, toen ik er heen taxiede. Het zag er zo onheilspellend uit, dat ik de telegrafist opdracht gaf de vinger aan de trekker van de boordmitrail- leur te houden. Op een meter of dertig riepen we het wachtwoord, maar het ant woord kwam in de vorm van kogels. Mijn telegrafist vuurde terug en schoot aÜe inzittenden van het bootje dood. Ik ben als een razende weer gestart en we zijn, onder een stortvloed van mitrailleurvuur vanaf de oever, opgestegen. We hadden aardig wat voltreffers. Ook de tanks waren ge raakt. Er zat nog een vinger benzine in toen we in Engeland kwamen. Er schijnt ook nog een kogel dwars door de cockpit te zijn gevlogen, want ik had een striem langs mijn voorhoofd". Voor zijn missie kreeg Heye Schaper het Ridderkruis 4e klasse MWO, dat nu deel uitmaakt van een indrukwekkende serie onderscheidingen. Zo is hij commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw, grootofficier in de orde van Oranje Nassau en Commander Legion of Merit. Hij kreeg echter weinig tijd om op de lauweren van het ridderkruis te rusten, want er moesten luchtaanvallen worden uitgevoerd op Duit se konvooien. Tientallen keren ging Scha per de lucht in om voor de Noorse-, Deense of Nederlandse kust Duitse schepen aan te vallen. Dat een verliespercentage van vijftig procent hierbij niets bijzonders was, blijkt uit een dagaanval van vier vliegtui gen op een konvooi. Schaper was de enige die veilig in Engeland terugkeerde. Hij bleef succesvol, totdat statistisch gezien het onvermijdelijke gebeurde, maar dat door Schaper voor vrijwel onmogelijk was gehouden. Met zijn vijven waren ze erop uitgetrokken om Duitse vrachtschepen de doorvaart onmogelijk te maken. De forma tie was uiteen gevallen en een van de vliegtuigen vloog tegen een geladen ballon aan op een van de schepen. Met een Jarenlang reed generaal Schaper ter rechterzijde van de Gouden Koets. enorme knal spatte het toestel uiteen en vrijwel het volgende ogenblik werd Scha per getroffen door brandkogels. Hij maak te voor de kust van Ameland een nood landing, die hem bijna noodlottig was ge worden. Zittend in de cockpit kreeg hij de banden niet los, die hem tijdens de vlucht stevig achter de stuurknuppel hielden. Juist op het moment dat hij na een laatste wanhopige ruk aan de defecte handel van de banden in het ijskoude water dook, zakte zijn kist snel naar de donkere diepte Met zijn bemanning trachtte hij nog zwem mend Ameland te bereiken, maar ze wer den opgepikt door een Duitse begeleidings boot. De vier gevangenen werden overge bracht naar het vliegersgevangenkamp Stalag Luft Drei in Silezië. Met zijn 36 jaar bleek Schaper daar een van de oudsten, omdat het risico dat jongens van 20 op hun eerste vluchten liepen om afgeschoten te worden, hier volledig werd bewaarheid. Hij „klom" al snel op tot barakkencom- mandant en had een werkzaam aandeel in de aanleg van een ontsnappingstunnel, die later in de film „The Great Escape" zou herleven. „Ik ben toen niet via de tunnel ontvlucht, omdat ik uitlootte. Achteraf was dat niet eens zo erg, want van alle ontsnap ten haalden er maar vijf Engeland". Inmid dels was zijn vrouw ex-weduwe, want tot dat hij haar na een paar maanden een brief via het Rode Kruis kon sturen, had men hem doodgewaand. Nadat hij (tien weken na zijn huwelijk) was neergeschoten hadden de drie teruggekeerde vliegers onafhankelijk van elkaar verklaard dat zijn vliegtuig tegen een ballon was gevlo gen en ontploft. „Dat was niet eens zo'n gekke gedachte, want ik had op die plaats moeten vliegen. Maar de formatie lag toen al door elkaar. Mijn vrouw kreeg prachtige brieven van de marine-autoriteiten, waarin stond dat ik toch zo'n geweldige kerel was geweest. Jammer, dat ik al die brieven kwijt ben, jammer". Na de oorlog vertrok hij opnieuw naar Nederlands Indië, nu als commandant van de Marine Luchtvaartdienst. Het duurde echter maar een jaar, want vanuit Den Haag kreeg hij de opdracht in Nederland een dergelijke dienst opnieuw op te zetten. Schaper: „Ik heb bij die benoeming enorm veel geluk gehad. Vele zeer capabele men sen waren in de oorlog gesneuveld. Ik kreeg doordat ik nooit een stafopleiding had gehad, een opdracht die eigenlijk bo ven m'n pet ging". Ondanks deze handicap kreeg zijn pet langzamerhand toch een steeds fraaiere uitvoering. Zo werd hij in 1949 bevorderd tot schout-bij-nacht. Dat bleef hij tot 1954. „De luchtmacht zocht toen een man in de top. En doordat men maar over weinig officieren beschikte met oorlogservaring werd ik uitverkoren", zegt hij nu beschei den over de functie van chef luchtmacht staf, die hij vele jaren bekleedde en waarin hij het tot luitenant-generaal bracht. Toen hij begon was de Hunter net gekocht en tot 1961 heeft Heye Schaper zich wat- vliegtuigaankopen betreft voornamelijk kunnen beperken tot de Lockheed F 104 (Starfighter) die geroepen was om de geza menlijke functies van de Hawker Hunter Sabre, Thunderflash en Thundersteak over te nemen. „We, en dan bedoel ik de Bene- lux-landen, hadden het voordeel dat de Duitsers al eerder de Starfighter hadden gekozen. Het was ook onze eerste keuze, boven de Mirage III bijvoorbeeld. De Duit sers lieten er veel aan veranderen; daar Amusant-vermanend woord van Heye Schaper tot een collega-generaal tijdens het koninklijk bezoek aan Roemenië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14