ILANCS omwegen Kinderen kunnen schaatsen op viiftiende Leidato Het is maar een aardigheid, 'Wiet Magna, aan de IZilkerduinweg HUISHOUDBEURS VRUDAG OPEN Een dagje met Oud Leiden naar Naarden en Comenius ZONDER MUZIEK GEEN CAFÉBEZOEK' Het blijft feest in De Kwakel DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Burgemeester A. Vis opent aanstaande vrijdag om twee uur de vijftiende Leidato in de Groenoordhallen. Een van de grootste attracties van deze lustrum-Leidato is een mini-ijs baantje waarop jeugdige bezoekers alvast kunnen oefenen voor de winter, of, en daar is het natuurlijk eigenlijk om begonnen, voor de nieuwe ijshal, die eind oktober aan de Vondellaan gereed komt De vijftiende Leidato, de groot ste huishoudbeurs die ooit in de Groenoordhallen werd gehou den, staat dit' jaar in het teken van 'wonen en leven'. In het midden van de hal is een specia le ruimte van 4000 m2 gereser veerd voor stands die met dit thema te maken hebben. Zo zijn er meubelstands en stands met artikelen voor woninginrichting, maar ook kan de bezoeker alle mogelijke inlichtingen krijgen over het nemen van hypotheken en over renovatie en stadsver nieuwing. Tuin Bij het betreden van de hal waant de bezoeker zich in een exotisch paradijs. Ontwerper J. Visser heeft bij de entree een prachtige 'tuin' gecreëerd, met een aantal vijvers en aquaria met vissen uit de gehele wereld. Voor vermoeide bezoekers is hier een gelegenheid om uit te rusten. De heer Visser heeft te vens voor enkele decors in de 'tuin' gezorgd. De tuin neemt 150 m2 van de totale beursop- pervlakte (13.800 m2) in beslag. Ter gelegenheid van deze lus trumhuishoudbeurs wordt er een expositie van schilderijen en handwerken, gemaakt door amateurs, gehouden in een van de bijhallen. Er zullen tweehon- dertjvijftig schilderijen en hon derdvijftig wandkleden worden getoond. Een jury zal de werk stukken beoordelen. Vele werk stukken worden te koop aange boden. Sportevenementen Ter omlijsting van de beurs zijn er weer enige sportevenementen georganiseerd. Zo is er een Lei- datoloop. De start is op elf sep tember om elf uur. Deelnemers kunnen zich één uur voor de start melden. Alle deelnemers krijgen een gratis toegangsbe wijs voor de Leidato. Dezelfde beloning is er voor de deelne mers aan wandelwedstrijden die aanstaande zaterdag en zondag worden gehouden. Zondag is er tevens een speciale familiemiddag op de beurs. De kinderen krijgen dan gratis toe gangsbewijzen voor de tentoon stelling "Beestenspul '76" die op 25 en 26 september in de Groe noordhallen wordt, gehouden en voor de ijshal aan de Vondel laan. Jeugdige bezoekertjes, die een eigengemaakte muts dra gen, kunnen nog iets extra's ver dienen. Veemarkt Voor het eerst zullen de Leidato en de veemarkt elkaar niet meer in de weg zitten. Dit omdat de Runderhal inmiddels gereed is gekomen. Maandag en dinsdag kan de veemarkt normaal door gaan, terwijl de stands van de huishoudbeurs in de Groenoord- hal blijven opgesteld. De runde ren worden in de nieuwe hal ondergebracht. De schapen en biggen blijven buiten en de nuchtere kalveren krijgen on derdak in een speciaal hiervoor op te zetten tent. "De Leidato is in feite de aanlei ding geweest tot het bouwen van de Runderhal", aldus plaatsvervangend Groenoord- haldirecteur A. de Jong. "Toen 'Rotterdam' hier kwam markten was er eigenlijk geen plaats voor beide. In 1974 is de vee markt naar buiten gegaan. Dat was zo slecht bevallen dat het in 1975 was: "De Leidato eruit of wij eruit". Gelukkig hoefde ^het dit jaar niet meer tot con flicten te komen". Afscheid De vijftiende Leidato betekent tevens een afscheid van de heer J. Wolfslag. Hij is een van de stichters van de huishoudbeurs. Vierentwintig jaar is hij voorzit ter van het Leidato-comité ge weest. Tijdens een receptie, die vlak na de officiële opening zal plaats hebben, neemt de heer Wolfslag afscheid. Wie zijn op volger wordt, is nog niet be kend. De Leidato is van 11 tot en met 19 september geopend van één tot vijf uur en van zeven uur tot half elf en aanstaande vrij dag van twee tot vijf uur en van zeven uur tot half elf. De toe gangsprijs is 3,50 per persoon. Kinderen, tot twaalf jaar onder geleide, en 65-plussers betalen 1.75. „Wat wil de vereniging Oud Leiden?" Zomaar een vraag, waarop een antwoord hoop te kunnen geven. Dat is natuurlijk niet zo moeilijk, want er bestaat een keurig uitgegeven folder omtrent de doeleinden van deze door en door Leidse verzame ling van geïnteresseerden. Ik kwam alleen op de gedachte van „een uit de 'doeken doen", toen ik hoorde van het uitstapje, dat meer dan 80 van de circa 1200 leden (700 binnen Leiden en de rest verspreid) hebben gemaakt naar het graf van de Tsjechische held Comenius: Oud Leiden oog in oog met een Slavisch pelgrimsoord. En dat binnen de vesting Naarden. Want daarnaar begaven zich afgelopen zaterdag twee bussen vol ingetogen Oud Leidenaars, die zich ter excursie wensten te n. Bij navraag kreeg ik zowaar te horen, dat een aantal leden droef gestemd thuis moesten blijven, omdat er geen grotere bussen ingezet konden worden. Ik zal trachten een weergave den-leden. De groepen kwa- te geven van het wel en wee van Oud Leiden-leden in en rondom Naarden, op die vier de september. Zo hoorde ik iets (van een vooraanstaande deelnemer) over het „nuttigen van koffie", waarna het Mui der slot werd bezichtigd. U krijgt nu de gewone verslag- toon te horen: „dat (het Mui- derslot) in verschillende groe pen onder leiding van een gids bekeken werd". „Ho", wilde ik gen, „stop, wat vond u er van?". Maar de kronikeur (slachtoffer van een nieuwere spelling) had nauwelijks ruim te en ging door: „Hierna reden de bussen onder onweersbuien (jammer, dat wij die in Leiden gemist hebben, T. P.) naar de Vesting Naarden. De zeer goe de lunch deed alle nattigheid vergeten". Ik teken daarbij aan, dat volgens mijn vermoe den, de culinaire geneugten bij Oud Leiden hand in hand n met het historische be wustzijn. Dat is een goed recht, overigens. „In groepen werd de stad be zocht. Enkele vrijwillige gid sen hadden zich in 17e eeuws kostuum gestoken". Volgens mij kan dit nooit vrijwillig in een Naardens hart zijn opge komen. Maar goed, mijn zegs man gaat verder: „Een rond- ig werd gemaakt door het mooi gerestaureerde stadhuis. Helaas kon door de regen de muzikale show op het markt plein niet doorgaan, hoewel al les in gereedheid gebracht was en drie muziekkorpsen zich bereids hadden opgesteld". Als dat geen intrinsieke scha depost was, weet ik het niet meer; maar alla. „Onder andere werd het Co menius Museum bezocht, waarbij deze Tsjechische wijs geer en pedagoog belicht werd, alsmede zijn mauso leum, waar hij begraven ligt. Nog steeds worden daar gere geld (door Tsjechen) bloemen neergelegd. Vele oude gevel tjes in de vesting goed gerestaureerd (en dat is na tuurlijk een prik naar het Leids gemeentebestuur), had den het oog van de Oud Lei- weer tezamen bij het Ves ting-Museum. De heer Van Luyk, museumdirecteur, die, het hele bezoek prima had georganiseerd, ontving onze le den op zijn terrein, van rave lijnen, bolwerken, grachten en luistergangen (dit althans wat ik uit mijn notities opmaak)". Dan weer een gedempte triom- kreet: „Na ook een deel van het Legermuseum bezocht te hebben, werd een drankje ge bruikt in de onderaardse gan gen van de vesting (u ziet: Oud Leiden houdt de boel onder de toonbank) en vertrok men vol daan om 5 uur weer naar Lei den. Het afschieten van een 17e eeuws projectiel is helaas ook in het water gevallen". Helaas een conclusie zonder verband, maar ze drukt wel spijt uit. Welnu: wat wil Oud Leiden het volgend jaar 75 jaar be staat nu eigenlijk precies? „De tastbare herinneringen aan een roemrucht verleden in ere houden, beoefening der locale geschiedvorsing, het nemen van maatregelen tot behoud van gebouwen belangrijk door hunne kunstwaarde of die aan Leiden's historie en die zijner omgeving herinneren...., op wekking tot een meer algeme ne belangstelling in het histo risch verleden van onze stad en hare omstreken". De leden krijgen van de weeromstuit hiervoor terug een Jaarboekje voor Geschiedenis en Oud heidkunde van Leiden en Om streken en een aantal boeiende lezingen en excursies. „Rond leidingen worden verzorgd door deskundigen. Het geheel vindt plaats in een genoeglijke sfeer, waarbij in het bijzonder de gezamenlijke koffiemaaltij den vermelding behoeven". Het dringt, zogezegd, bij Oud Leiden van binnen uit. Dan mogen ook de indringende le zingen op het gebied van de Leidse en Rijnlandse geschie denis niet ongenoemd blijven. Oud Leiden in 1977 driekwart eeuw. Met zo'n staat van dienst mag je best bescheiden aan de historische weg timme- ER li JENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT Magna en Jo, Zilker trots met gedichten voor de KRO zegt, als hij weer vrijgezel wil zijn: „Je was fantastisch op de preekstoel, maar als man was er niets an". Hij wilde scheiden, maar de paus zei tegen hem: „Scheiden, jongen, dat komt in het jaar 4000 pas". „Het kan gebeuren", heet dat gevoelige gedicht. De eenvoudige, lieve poëte van De Zilk, is nu blootgelegd door de ether-bedienaars. Man Ge rard staat als een Cerberus in starthouding klaar; „hij is een beetje opvliegend", zegt zijn muzenvrouw sussend, „maar hij kan erg aardig zijn". Ach, het is maar een aardigheid, daar aan die bedreigde Zilkerduinweg. Centrafarm in gelijk gesteld ROTTERDAM (ANP) - De farmaceutitsche groothan del Centrafarm uit Rotter dam mag doorgaan met het importeren van goedkope geneesmiddelen uit Enge land. Dit heeft de Rotter damse kantonrechter giste ren bepaald. Hij sprak de hoop uit dat met zijn von nis „nu eindelijk een einde is gekomen aan de opwin ding over de kalmerende middelen". De kantonrech ter is het eens met de arres ten van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, dat reeds tweemaal de zaak heeft behandeld en Centra farm toen in het gelijk heeft gesteld. Centrafarm importeert ge neesmiddelen buiten de officiële importeur om uit EEG-landen en met na me uit Engeland. Door een prijsmaatregel van de over heid zijn geneesmiddelen in Engeland zo'n 20 30 pro cent goedkoper dan in Ne derland. De Kwakelse feesten ter gele genheid van het 400-jarig be staan van deze kleine gemeente kabbelen gestaag voort. Gister morgen om tien ging in het cen trum een groots opgezette kin deroptocht van start. Voorafge gaan door de fanfare toonden de Kwakelse scholieren hun in ventiviteit aan de talloze toe schouwers. Gestoken in kleding variërend van middeleeuws tot begin 1900, van Pipo de Clown tot Zorro huppelden, dribbel den, sloften en sjokten ze door de versierde straten. Drie kerels showden trots het proto-type van de auto, uitgedost met voor oorlogse monteurskledij en evenoude stofbrillen en helmen, veelal uitbundig, soms gelaten aangemoedigd door leeftijdsge noten. al medé 1 odige f| ;n lede - 'Ptie (I t absM 'jdagar rijd tu divi§iej el op net twjA.an de Zilkerduinweg staat in een en» e,bocht een pandje. Levensgevaarlijk, vkaff^nt het snelverkeer kan er nauwe- orst, ?ijks maat houden. Een pandje met een schenkerij, waar een soort leven- Dgerielfeelixer van de hand gaat; bier of wat en va^nders. Of eventueel een gehaktbal of he d°E.en k°m warme soep. Oma Jo de ordhaProot er lankmoedig de scep- as al (ter, in Café De Zilk, en haar man ets anGerard van den Burght staat haar choteigeladen terzijde, zoekend wie hij kan geiVerslinden. Want kom niet aan Jo. ^nifeeker niet, als de pers op bezoek is. ^1 vapan geen grapjes. Ook niet over de Zuid-\f£RO, want dat gaat te ver. Dan kun •n alsjje beter je biezen pakken, als je aan iat Vhet schnieren slaat. „Als wij hier uit ub ke'gaan, is het gedaan met ons winkel- "tienfje") zegt J° de Groot van 77. „Ze Blitz |oeren °P ons> ik bRjf bezig, anders club. preken ze ons huisje af". Behalve het ien. W'café is er nog het winkeltje, met de iiet rr%0ffie en de thee in de toonbank. b°^e£jKoek wordt er met kleine beetjes dat jingekocht, anders bederft het maar. 71 koBfoiaar vorige week was toch maar even de KRO CTop bezoek. Omdat Jo van den Burght-de Groot 1 daajdicht en rijmt. Een keurige heer en een nette lden adame kwamen poolsthoogte nemen en tegelijk 'ionee(een en ander op de band vastleggen. Voor een uitzending op dinsdag 14 september op Hilver sum II, Vein 9 tot half tien 's morgens in het programma „De letter M". Wét dat dan ook moge wezen. Maar oma Jo, alias Magna, zit erin. Magna maakte er meteen weer een gedicht op. Getiteld „De KRO". Het gaat als volgt: „Lieve mensen, ik laat u weten, de KRO die is geweest. Het was voor ons een groot gebeu- dame was een schat. Bekeken ons eenvoudig zaakje, het wqs zo van alles wat Veel gedichtjes mocht ik lezen, zij wonnen toen geheel mijn hart. Mijn Goede Man die gaf billardles, dat was voor hem ook iets aparts. Zij noemden toen ons winkeltje een Sprookje van de oude tijd. Kocht bij ons iets voor haar Moeder. O, dat was geen kleinigheid. 1 september blijft ons dierbaar, maakte ons beslist heel blij en van nu af hebben wij de KRO als klant erbij,Was getekend: Magna. Misschien komt Magna volgend jaar voor de We wachten maar af. De KRO heeft een mogelijkheid in het vooruitzicht gesteld. Man Gerard is pas 71, maar hij knikt ja. Jo Magna: „Jé voelt weieens, dat je ouder wordt, al gaat het nog goed. Bejaardentehuis? Voor geen goud. Aan je vrienden en bekenden heb je meer dan aan je familie". In de omgeving wordt gemompeld: „Kind noch kraai, maar centjes bij de vleet". „Kijkt u eens naar ons mooie winkel tje. Daar hangt m'n vader, op dat schilderij, bij de hondekar. De zaak bestaat nu 77 jaar. Toen ik geboren was, begon het hier". Jo de Groot is ontdekt voor een nationaal forum. Ze begon al op school, in De Zilk. „Als er feest Was, kwamen ze bij me, ik was goed 20 jaar. We hadden een tevreden, brave pastoor toen, die een eigen Zilker schrijfster voor het parochieblaadje wilde hebben. Ik, een doodge woon meisje, mocht het proberen. Er was Missie, daar heb ik een gedichtje voor gemaakt in het kerkeblaadje, de H. Hartbode. Later stond onder de gedichtjes Magna. Pastoor De Kok zo heette ie zei: „Magna is Groot en Na is omdat ze vrouwelijk is". En ik heette De Groot. Pastoor De Kok, die de naam had verzonnen, verwachtte heel wat van me. Als ik moe ben en aan hem denk en dat de KRO acht op me heeft gegeven, dan vind ik dat toch wel erg mooi; dat ik op m'n ouwe dag nog naar voren ben gekomen". Magna heeft in haar lange leven bijna 4000 gedichtjes op papier gezet. Over bruiloften en partijen, over zilveren tot diamanten jubilea, priesterfeesten of feesten in andere zin, over de regen („daar heb ik een heel mooi versje van gemaakt"), over vliegen, de diepe oude put, emigreren, over de dure koffie of de regenboog, maar ook over de eenzaamheid. Dat is de Magna van Van den Burght, met haar drukke aanloop en vlotte afname: „De kippesoep slaat op, heren". „Doe maar kalm aan, oma", is het dan als reactie, terwijl boven de morsige tafel de glazen in een saluut worden geheven. Wat zei ik daar? Regenboog, dure koffie? Mag na is van alle markten literair thuis („Het is een hobby, verder zorg ik de hele dag; maar het maakt je blij en houdt je jong"); ze schreef even zo vrolijk over bokser destijds geheten Cassius Clay, „die zoveel geld aan de arme mensheid schonk". Haar verzamelde verzen en gedichten bevatten ook titels als „Op zolder bij de dode". „En een beetje schuin heb ik ook geschreven en over de bietmis en over de priester die ging trouwen". Magna gaat een bundel halen in de achterkamer, onderwijl uit het blote hoofd declamerend, als las ze het brevier gaandeweg: „Priesters die gingen trou wen. Een zullen alle priesters trouwen. Het is nu reeds al voorspeld". Het gaat over een priester die spijt heeft gekregen van zijn al dan niet bezonnen oncelibataire stap. Zijn vrouw seroep caféhoudster tegen ichorsing muziekvergunning: EIDEN „Zonder muziek komen er bij mij geen klanten innen" zei gistermiddag mej. N. G. Slomp tegen de leden van e gemeentelijke commissie voor beroepschriften. Mej. Slomp is igenaresse van een café aan het Noordeinde 6. Tijdens de fgelopeo warme maanden, had zij diverse malen de buren ehinderd met cafémuziek, dat rijkelijk door de geopende ramen oorbaar was. Tweemaal greep de Leidse politie in. Toen ging e burgemeester over tot schorsing van de muziekvergunning, odat mej. Slomp plotseling een geluidloos etablissement dreef, leden voor haar om in beroep te gaan. jommissielid M. Koning vroeg ich gistermiddag af, of de be- 'lissing niet wat rigoureus was eweest. „Het is immers niet zo reemd, dat de ramen tijdens de littegolf geopend waren", merk- e zij op. Ook meende zij, dat Ie wijze waarop de politie in- pecteert op geluidsoverlast in hand kan werken dat andere •terï a^'s v*a 6611 stroman een con- lg urrent kapot kunnen maken, 'olitiewoordvoerder Peet verze- terde het commissielid echter, lat het politiekorps daar nauw- ider ele- lettend op toeziet. Hij voegde daaraan toe, dat geluidsoverlast juist op het Noordeinde als hin derlijk wordt ervaren. „De be woners zijn daar nog helemaal geen cafémuziek gewend. Vroe ger was daar geen café". Mej. Slomp verweerde zich door op te merken, dat de muziek vrijwel nooit hard stond. „Al leen als er een tophit werd ge speeld draaide men de volume knop wat hoger". De commissie voor beroepschriften deed nog geen uitspraak.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5