,Xaat bouw tv-mast in Merenwijk doorgaan" LEIDSE ARBEIDSMARKT KAN JEUGD NIET MEER OPNEMEN Weinig bezwaren tegen bouw stadskantoor op terrein SLF Ei SKM IN BRIEF AAN MINISTER H. GRUYTERS: El ,Pech mderweg" n Leiden 1, Kamala' ster "iziele Tien maanden geëist voor heroïnehandel Lezing „VIRO" 'luwNbJJAG SKP'l'iüMBiiK 19/6 LfcllOSUl COÜKAiVi' Co-sj De st| LEIDEN De Stichting Kabelnet Merenwijk wil dat de bouw Jnzen van een antennemast in de Merenwijk zo spoedig mogelijk wordt voortgezet In een brief aan minister H. Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vraagt het bestuur ^^^van de stichting met klem het koninklijk besluit waarin aan i het Leidse college van b en w de opdracht wordt gegeven de J bouwvergunning voor het totstandkomen van de mast in ieder geval tot 1 maart 1977 op te schorten, nietig te verklaren. „Het besluit dat de minister van achter zijn bureau heeft Igenomen is ronduit onrecht vaardig", aldus de heer De Jong, voorzitter van de SKM. ,Het is een kwalijke zaak dat lij het heeft gedaan zonder de belanghebbenden te horen". Die belanghebbenden zijn de bewoners van de Merenwijk. Al drie jaar betalen zij voor kabeltelevisie, zonder ook maar een fractie van een se conde van de hen voorgespie gelde „televisierijkdom" van netten te hebben genoten. Het ontbreken van een 116 meter hoge mast heeft tevens ten gevolge dat zij de tien hen beloofde FM radioprogram ma's niet kunnen ontvangen, terwijl bij de bouw van deze nieuwe Leidse wijk toch alle voor kabeltelevisie benodigde kabels de grond in zijn ge gaan. Het is voor de bewoners van de Merenwijk een kwestie van een verbindingskabel tus sen de wijk en een antenne- Roet Enkele maanden leek het erop dat het einde van de lange wachttijd in zicht was. Half augustus werd de eerste paal geslagen voor de bouw van een mast in de Merenwijk. Zonder tegenslag zou er op 1 oktober signaal zijn. Ditmaal was het minister Gruyters, die roet in het eten gooide. Op aandrang van de firma Multivisie en de gemeen te Oegstgeest, waarvoor deze firma aan de Kwaaklaan een televisiemast wil oprichten, heeft de minister besloten zijn topambtenaren opdracht te ge ven te onderzoeken of de ge meente Leiden terecht een bouwvergunning aan de Stich ting Mast, heeft gegeven. Een dergelijk onderzoek vergt min stens een half jaar. „Zolang kunnen wij niet wach ten", aldus de heer De Jong. „Toen de stichting in septem ber 1973 werd opgericht heb ben we de bewoners beloofd Minister Gruyters. zo spoedig mogelijk signaal te geven. We hebben inmiddels drie miljoen gulden geïnves teerd. In 1974 en 1975 konden we nog probleemloos de con tributie voor het kabelnet 36) innen. Wanneer we in 1976 geen signaal geven, zullen de bewoners het vertikken om de jaarlijkse bijdrage te leve ren. Het gevolg is dat we ons faillisement wel kunnen gaan aanvragen". Kopstation Kabelnet Merenwijk in novem ber 1973 een kopstation van 300.000 gekocht. Hiermee worden de signalen opgevan gen en doorgegeven. Via dit kopstation zouden 100.000 wo ningen in de Leidse regio kun nen worden voorzien van ka beltelevisie. Het was voor de SKM een duidelijke zaak dat de op te richten mast tot ver over de gemeentegrenzen zijn dienst zou kunnen doen. Van daar dat zij in een vroeg sta dium ging onderhandelen met de firma Multivisie, die een 30-jarig contract met de ge meente Oegstgeest had geslo ten voor het exploiteren van kabeltelevisie. Toen de onderhandelingen eind 1975 nog in volle gang waren legden de gemeente Oegstgeest en de firma Multi visie reeds contacten met het ministerie van defensie voor het oprichten van een antenne mast aan de Kwaaklaan op een terrein van defensie. „Ze deden dit zonder medeweten van wethouder Van Aken die inmiddels onze taak om kabel televisie tot stand te brengen had overgenomen. Burgemees ter Van Eijsinga had zelfs nog de euvele moed samen met wethouder Van Aken een persconferentie te beleggen waarop werd meegedeeld dat .-sc jkr.u, A a Oegstgeest en Leiden tezamen een mast in de Merenwijk zou den gaan oprichten. Er zou dan op 1 juni 1976 beeld zijn. Toen was hij al met Multivisie bij defensie geweest". Toestemming Op 10 maart 1976 ontvingen Oegstgeest en Multivisie in principe de toestemming van de minister van defensie een televisiemast te bouwen op het terrein aan de Kwaaklaan. Volgens de heer De Jong is er nog steeds geen definitieve toestemming. „Daarom was het slaan van de eerste paal voor de Oegstgeestse mast in juli ook maar een schot voor de boeg. Bij defensie hebben ze mij verzekerd dat zij bij deze hele onkiese zaak niet in het geding willen komen, van daar dat er nog steeds geen finale toestemming is". Het uitblijven van deze ui teindelijke toestemming moet voor Multivisie de aanleiding zijn geweest om zich plotseling te bekommeren op de naleving van de reglementen in de wet ruimtelijke ordening door de gemeente Leiden. Deze com merciële firma heeft er alle belang bij dat er maar één mast in de Leidse regio komt, omdat zij tot nog toe alleen Al drie jaar betalen de bewoners van de Merenwijk voor hun aansluiting op het kabel-televisienet. Als niet snel de toegezegde zes netten zijn aangesloten, zal men weigeren de jaarlijkse bijdrage te voldoen. mingsplan. Vandaag wordt de minister Gruyters advies over deze zaak uitgebracht. tot „klant" heeft. De overige gemeenten hebben zich in een regionale werk groep kabeltelevisie verenigd om tot de oprichting van een mast in de Merenwijk te ko men. Tegenaanval Overigens is de gemeente Lei den thans tot de tegenaanval overgegaan. Op het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening werd giste rochtend een bezwaarschrift tegen het verlenen van de bouwvergunning aan Multivi sie door de gemeente Oegst geest ontvangen. Volgens wet houder C. Waal van ruimtelij ke ordening staat het als een paal boven water dat het op richten van een mast aan de Kwaaklaan in strijd is met het daar geldende bestem- Andere plaats De SKM juicht de overweging van de gemeente Leiden een andere plaats te zoeken voor de antennemast van harte toe. Dit wordt overwogen om on der de problemen, die het wachten op een onderzoek naar de interpretatie van de voorschriften van de wet ruimtelijke ordening met zich mee brengen uit te komen. „Inmiddels is op het terrein bij de Broekweg ongeveer 150.000 geïnvesteerd. Wan neer er nu opnieuw wordt be gonnen, hoeft dat nog niet zo zwaar op de toekomstige tarie ven te drukken", aldus de heer De Jonge. Door al het geharrewar rond de Leidse mast, heeft het er alle schijn van dat geen van beide op drachtgevers (Multivisie en Stichting Mast) de primeur in de Leidse regio zullen zijn. Inmiddels zijn er in Voorscho ten plannen een derde mast in de Leidse regio te verwezenlij ken. Volgens het college van b en w van Voorschoten is het oprichten van een eigen anten nemast verreweg het voorde ligst. Op korte termijn zal er een onderzoek worden ver richt naar de mogelijkheden op de radarmast van het mi nisterie van Defensie een kop station te monteren. Defensie overweegt deze mast af te sto ten. Op deze Voorschotense mast zullen Wassenaar en Leidschendam kunnen worden ELISABETH VOGELS IIDEN De ANWB geeft j bJjrsussen „Pech onderweg" 3e va anaf dinsdag 5 oktober, don- op v erdag 4 november en op dins- de i ag 30 november in de Techni- •03 ;he School, Vijf Meilaan 137. Ie cursussen beginnen ?sv JiÉvonds om half acht en omvat- H^en vier lessen van ongeveer ir, die in vier achtereen- olgende weken steeds op de- ia elfde avond worden gegeven. i let accent van deze cursussen igt op het „zelf doen" en de zijn gericht op het feit dat de deelnemers leken zijn op itotechnisch gebied. De lessen lebben als voornaamste doel de utomobilisten een zekere mate handigheid bij te brengen het opsporen en verhelpen ran storingen die zich zowel als voor de deur als onder- veg kunnen voordoen. De in- tructeurs zijn ervaren wegen wachten en technochefs van de $NWB. edereen die belangstelling heeft "oor deze cursus kan zich opge ien bij het ANWB-kantoor Lei- Breestraat 142-144, telefoon .46241. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De opnamecapaciteit van jeug dige arbeidskrachten bij een aantal bedrij ven in Leiden en omgeving lijkt verzadigd te zijn. Jongeren, vooral schoolverlaters, maken een belangrijk deel uit van de werk loosheid in het gewest Leiden. Dit meldt het Gewestelijk Arbeidsbureau van Leiden in het overzicht over de maand augustus. In de afgelopen maand veranderde weinig J in het aantal werkloze mannen in het gebied i van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden, j In totaal trad er een geringe daling op (-19). j Het aantal werkloze jongeren nam toe met I 38, bij de oudere werklozen nam het aantal af met 57. Bij de vrouwen steeg de werkloos- l heid met 80. Ook hier is deze toename vooral toe te schrijven aan een stijging bij de jeugdigen tot en met 22 jaar. De daling van I het aantal vacatures was bij de vrouwen I groter (van 242 naar 113). Het GAB noemt het opmerkelijk, dat de vraag naar jeugdigen zowel bij de vrouwen als bij de mannen daalde. Bij de jeugdige mannen was dit 57, bij de vrouwen 79. De werkloosheid onder de jeugdigen vormt een belangrijk bestanddeel van de arbeidsreser ve in het gewest Leiden. Bij de mannen onder de 23 jaar zijn van het totaal van 564 werklozen er 193 schoolverlaters; bij de vrouwen bestaat ruim de helft van het aan tal werkloze jeugdigen uit schoolverlaters: 221 van een totaal van 427. Schoolverlaters De aanmelding van schoolverlaters bij het GAB neemt momenteel af. In de afgelopen maanden hebben zich in totaal 980 personen gemeld. Het GAB noemt het opmerkelijk, dat een belangrijk deel van de thans inge schreven personen het einddiploma niet heeft gehaald en zich zonder de studie nog een jaar over te zich beschikbaar stellen voor werk. Het GAB hoopt nog steeds een flink aantal van de jongelui te kunnen plaat sen, hoewel men dit jaar met meer moeilijk heden kampt dan in voorgaande jaren. De werkloosheid, verspreid over de gemeen ten die tot het gewest van GAB Leiden behoren, ziet er als volgt uit: Alkemade mannen 58 (was 65), vrouwen 23 (was 14); Katwijk mannen 226 (239) en 75 vrouwen (61); Leiden 1788 (1799) mannen en 506 vrou wen (467); Leiderdorp 109 mannen (99) en 52 vrouwen (49); Oegstgeest 89 mannen (86) en 30 vrouwen (25); Rijnsburg 40 mannen (36) en 18 vrouwen (13); Valkenburg 18 mannen (14) en 2 vrouwen (1); Voorschoten 125 mannen (128) en 32 vrouwen (29); War mond 33 mannen (36) en 6 vrouwen (5); Zoeterwoude 31 mannen (32) en 14 vrouwen (14); overige 18 mannen (17) en 7 vrouwen (9). De voormalige lichtfabriek op de plaats waar binnenkort het stadskantoor zal worden I Burqerliike Stand gebouwd. 1 3 noj LEIDEN De Leidse schout- i inggroep „Kamala" wordt opge heven. De groep heeft welis- ipö waar kortgeleden een terrein, naast de molen aan het Zwarte Pad bij de Slaaghsloot, toegewe zen gekregen voor de bouw van een clubhuis, maar het verkrij gen van financiën gaat zóveel tijd m beslag nemen dat de leiding heeft besloten de groep op te heffen. In het najaar wordt er nog een „feestelijke" fhu begrafenis gehouden voor alle leden van „Kamala". V olksdansinstuif LEIDEN Het Leids Vrijetijds Centrum organiseert in samen werking met de Leidse Volks dansgroepen zaterdag 11 sep tember weer een Volksdansin- stuif. Er kan dan de gehele avond vanaf acht uur worden gedanst op internationale volks muziek. Ook kan er aan een bar wat gedronken worden. De toe gang bedraagt 2 gulden, te vol doen aan de ingang van het Centrum, Breestraat 66 in Lei den. LEIDEN De commissies voor ruimtelijke orde ning en interne organisatie en beheer hebben op een gezamenlijke vergadering gisteravond geen ernstige bezwaren geuit tegen de plannen van de gemeente om op het terrein van de Stedelijke Gas- en Lichtfabrieken (SLF) aan de Langegracht een stadskantoor neer te zetten. Wel waren er enige bedenkingen tegen de vormgeving van het door gemeente-architect Temme ontworpen ge bouw. Ook de kosten van het bouwplan leverde wat kritiek op, maar het punt van de financiële dekking zal pas in oktober goed aan de orde komen. De bouw van het stadskantoor zou een oplossing betekenen voor de problemen van de gemeente inzake de huisvesting van de diverse diensten. In het gebouw wil de gemeente het Bureau Huisves ting, de dienst Gemeentewerken en de afdeling Stadsontwikkeling onderbrengen. Het gebouw is gepland aan de oostkant van het huidige produk- tiegebouw van de SLF (tussen Pelikaanstraat en SLF-bebouwing in). Aan de westkant van het produktiegebouw komt het nieuwe kantoor van de SLF. De geschatte kosten zullen ongeveer 13 mil joen gulden gaan bedragen, waarvan 10 miljoen zullen worden gehaald uit de reserves van de SLF. (vrijkomend zodra de SLF tot streekenergiebedrijf wordt getransformeerd). De 10 miljoen gulden zijn belegd bij het gemeentelijk financieringsfónds en er kan vrij over beschikt worden. De heer Van Duyn (WD) vroeg zich af of er geen goedkopere oplossing was voor de gemeentelijke woningnood, zoals bijvoorbeeld het huren van al bestaande ruimte of het bezien van reeds in ontwikkeling zijnde bouwprojecten. Wethouder Van Dam weest echter op de tijdsdruk die het vinden van een tussentijdse oplossing bij het zoeken naar alternatieve mogelijkheden bemoei lijkt. De vormgeving van het gebouw lokte eveneens enige reacties uit. De maquette van architect Temme het een onregelmatig gevormd gebouw zien met een grote hoeveelheid hoeken. Het zou vergeleken kunnen worden met een aantal ongelij ke blokjes die op het oog vrij willekeurig in een vierkant zijn geplaatst. De hoogte van het gebouw verloopt dan ook, en dat is gedaan met het oogmerk een geleidelijker verloop van het straat beeld te bewerkstelligen. (Het SLF-complex torent enigszins boven de overige bebouwing van de Langegracht uit.) Door de carrévormige situering heeft het kantoor een binnenhof gekregen; aan de straatkant bevindt zich een opening, het gebouw begint daar met de eerste verdieping waardoor het binnenhof aan deze zijde is geopend. Raadslid Beijen zou liever glas aan de straatkant willen zien en raadslid Kuyers zag de opening liever aan de andere zijde van het gebouw gesitueerd. Een ander probleem dat enkele commissieleden te berde brachten was dat van de verkeersgeluids- overlast op Langegracht, die de toekomstige kan toorgebruikers te verwerken zullen krijgen. Als oplossing hiervoor zag men voorlopig alleen heil in voorzieningen aan het gebouw zelf (dubbele ramen). Wethouder Van Dam deelde overigens nog mee dat men bij het uitvoeren van het plan verscheide ne aannemers zal selecteren om door middel van concurrentie debopwprijs te drukken. LEIDEN Geboren Johannes Willem Jacob I zoon van D M. de Mei] en W P Bos, Martina Elisabeth dr. v. J. L. Meerburg en J. E van der Torren, Rody zn. v. R. Abbink en A. Holswilder; Maria Jacoba Geertruida dr v. J, 1 J. J. van der Blom en A. J. van der Ploeg», Cornells Maria zn. v. C. M. Waasdorp en H. van Welzen, Anna Maria dr. v J. J. van der Wal en N. van Bostelen, Caroline Hendrica Petronella dr. v W. C. E. Oranje en W Barnhoorn, Suzanne Maria Andrea dr. v. J. P J Bot en E. M. C. van Werkhoven. Maarten zn. v. H. van Iterson en J. Goedhart. DanieSI zn. v. D. de Mooij en A. M. Gal|aard. Tjeerd Henrik zn v. S. den Os en A. J. M. van Tongerekk, Hi Fong zn. v. H. K Tung en H. Hsieh, Patrick Eduard zn. v. E J. Grob en A. J. M Berns, Marja dr. v. W A. van der Kloot en T. M. Willemsen Overleden: H. O. K. van der Heijden, geb. 31 dec 1917, man; M. M. Brunekreef. geb. jan. 1934, geh. gew. - der Wissel, geb. 23 R Keizer; A. gc. 30 |un. 1886, geh. gew. met L. Nijssen; u den Hollander, geb. 20 nov. 1884, man; J. M. Kolijn, geb. 29 aug. 1907, echtg. van J. C. de Bruijn; F. A. Wempe geb. 1 mrt 1897, man; F. H. van der Heijden geb. 23 mei 1927 man;J. C. Cavé, geb. 12 dec. 1900 man; M van der Keur, geb 27 juli 1906, man; M. Heijermans. geb. 3 jan 1899, geh. gew. met J. van Bemmel; W. C Baaijens geb 12 juli 1928, echtg. van F. J. Beekhuijsen, A. M van Valken burg, geb. 6 sep. 1894, geh. gew. met R. van Huis; L H. Lie, geb 18 feb. 1899, echtg. van T. H. Oei; J. H. Bekkenng, geb. 5 nov 1908, man; J. A. Vreeburg geb. 26 nov. 1888. man; D. J. van Duijvenvoorde geb. 30 sep 1923, man; A. T Mol, geb. 13 jan. 1900, vrouw; J. M. van de Ree geb 19 jan 1892, geh. gew. met L Koote; H. Schenk, geb 11 april 1916 man; M. J. Korsuize geb. 19 jan. 1923, man Gehuwd: W E Stolk en J van der Blom, H W van Bovene en F. R. C. M. Kengen, E. W. Wassenaar en H. G. Faijdherbe, E. H. ChoujaS en M G Raux, H. G Biesot en J. Heineman, J Scheurkogel en S P O. Roest it M. Broere.G. G. 1897, geh. gew r n Berge Henegouv P. vail Egmond in Marekerk LEIDEN Piet van Egmond geeft vrijdag 10 september het laatste zomerorgelconcert van dit seizoen. Het orgelconcert heeft plaats in de Leidse Mare kerk en begint om 20.15 uur. Het programma omvat werken van J. Pachelbell, J. B. Loeillet, G. F. Handel, F. Mendelssohn, A. Guilmant, A. Hollins, H. An- d^essen en P. van Egmond. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen drie jeugdige in woners van Leiden ieder tien maanden gevange nisstraf geëist met aftrek van voorarrest, we gens handel in heroïne. De 22-jange student Marcel en de 20-jarige Fred, even eens student, verdienden met hun handel in 2 weken tijd 4000 gulden. Ook de derde verdachte kwam door zijn winstgevende handel uit de financiële moeilijkheden, zo zette hij voor de rechtbank uiteen. De Leidse politie had al geruime tijd verdenking tegen het drietal. Op een avond in juli van dit jaar kreeg de politie een tip, dat in een café aan de Kai- serstraat heroine werd ver handeld. Toen de politie daar arriveerde, vertrok juist een jongeman, die later Marcel bleek te zijn, op een brom fiets. Bij de achtervolging kwam de jongeman op de brug van de Witte Singel te vallen. Daarop slingerde de verdachte een zakje in het Singelwater. Nadat de politie het plastic zakje had opge vist bleek daarin 6 1/2 gram heroïne in kleine hoeveelhe den verpakt te zitten. De her oïne was zo bleek later in Amsterdam bij „onbekende" Chinezen gekocht. Er werd door de verdachten 100 pro cent winst op gemaakt. De officier van justitie con stateerde, dat Marcel bij zijn verhoor gezegd had, dat hij zo getroffen was „door de vele problemen in de we reld". Hij voegde daar in Lei den zelf een probleem aan toe, door te handelen in spul, waarvan hij wist, dat het een verderfelijke invloed heeft 'en dat hij daarom zelf niet gebruikte", aldus de officier. De rechtbank zal op 21 sep tember vonnis wijzen. LEIDEN De Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties „VIRO" organiseert in samenwerking met het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden op maandag 25 oktober een middag ter gelegenheid van de 31e herdenkingsdag van de Verenigde Naties. De middag is speciaal voor leden en belang stellenden van de Vrouwen kring in Leiden en Omstreken. Drs. Th. J. J. Leyenaar, conser vator van de afdeling Latijns Amerika van het museum, geeft om kwart over twee een lezing over „Mexico". In deze lezing wordt in het bijzonder de In diaanse samenleving met name die der Nahua's, de Azteken van weleer, belicht. De lezing wordt gehouden in de filmzaal van het museum. Jazzgymnastiek Zijlwijkers LEIDEN De stichting „Zijl- wijk" organiseert ook dit jaar weer jazzgymnastiek cursussen. Onder deskundige leiding wordt er iedere vrijdagavond, van acht tot negen uur en van negen tot tien uur, les gegeven. Voorlopig hebben de lessen plaats in de gymnastiekzaal van de Paulusscholengemeenschap aan de Surinamestraat. Binnen kort wordt de gymnastiekzaal aan het Valkenpad weer in ge bruik genomen. Deelnemers kunnen zich melden bij de stich ting „Zijlwijk" tel. 141873.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3