ÊsidóeSou/ia/nt Werkloosheid treft Zuid- Holland het sterkst Z.-Afrika belooft verandering CORSICANEN BLAZEN FRANSE BOEING OP tegen Tunis onmogelijk Mannenhuis ALTERNATIEF PLAN MOGELIJK Nieuwe top Vredestein krijgt 6 maanden Q f| pf"| Landing DC-9 ClJ.X\_/ l bemoeilijkt smultuofsmulik per persoon mm' B MELK TWEE CENT DUURDER ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 september 1976, 66e jaargang no. 20524 Zweedse tv-film „Mannenhuis op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II om 19.05 uur „Ik spreek met jou nog wel over geloof" om 20.30 uur doe. Bijstand. Om 19.30 uur Kenmerk met dicta tuur in Latijns Amerika. Voetbalinterland IJsland—Ne derland is 15 min. vervroegd. Langs de lijn, op Hilversum 3 geeft daarom eerder een radio verslag: 19.15 uur. Westelijke wind Droog weer en perioden met zon, voornamelijk in het noord en van het land ook wolkenvel den. Zwakke tot matige en voor al westelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 21 gra- Morgen: Zon: 6.04 - 19.08 Schev. hoogw.: 3.30 - 15.52 Maan: 19.09 - 07.06 laagw.: 11.34 - 23.54 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe leiding van Vredestein krijgt van minister Lubbers van Economische Zaken nog tot 1 maart volgend jaar de kans, om aan te tonen, dat er ook andere mogelijkheden zijn voor de redding van het bedrijf dan samenvoeging van Loosduinen en He veadorp. „Maar dan moeten deze alter natieve plannen wel passen in het daar voor beschikbaar financieel kader." Het rijk wil met 70 miljoen gulden garant staan ook voor de alternatieve plannen. De toekomst van het gehele bedrijf zal er in sterke mate van afhangen, aldus minister Lubbers gisteren na een nieuw overleg over Vredestein met de vakbon den, hoe de nieuwe topleiding het beleid wil voeren. Bij dit overleg is wel duidelijk vastge steld, dat niet 950 personeelsleden moe ten afvloeien, zoals oorspronkelijk ge steld was, maar 650. „Het grootste gedeel te ervan zal op natuurlijk wijze kunnen afvloeien vooral omdat wij voor de totale reorganisatie denken aan een termijn van drie tot vier jaar", aldus drs. Lubbers. Maar dat er mensen moeten afvloeien is volgens hem onontkoombaar, zelfs wan neer de nieuwe leiding met nieuwe plan nen zal komen. „Het bedrijf is dusdanig verliesgevend, dat doorwerken met het huidige personeelsbestand economisch op geen enkele manier te verantwoorden is", meende de minister. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid, die eind vorige maand tot bijna 240.000 gestegen is, heeft vooral Zuidholland getroffen. In deze pro vincie steeg de werkloosheid in augustus met maar liefst 5.3 pro cent, terwijl ook de vraag naar personeel afgenomen is. Als gevolg van de ontwikkelingen in Zuidhol land nam de werkloosheid in ge heel west-Nederland sterker toe, dan in de overige gebieden: 3.9 procent in west-Nederland tegen over 1.7 procent elders. Zuidholland heeft lange tijd een vrij gunstig beeld opgeleverd van de werkloosheid, vooral in verband met de betrekkelijk grote vraag naar personeel. Nu deze op een nog niet geheel verklaarbare manier in korte tijd vrij sterk afgenomen is, wordt ook het werkloosheidsbeeld ernstiger. In het totaal van het landelijk beeld blijkt, dat de werkloosheid bij de vrouwelijke arbeidskrachten het sterkst toegenomen is. Dit geldt vooral in de categorie kantoorper soneel. Ook onder de schoolverla ters is het landelijk werkloosheids cijfer erg groot. Dit wordt mede veroorzaakt aldus het ministerie van Sociale Zaken, door de stagne rende conjunctuur-opleving. Minister Lubbers van Economische Zaken verwacht echter, dat het werkloosheidsbeeld zich volgend jaar in gunstige zin zal wijzigen, mede dank zij regerings-impulsen. Daarover zal in de Miljoenen-nota van 20 september op Prinsjesdag meer bekend worden. Een wolk van zwarte rook drijft door de De la Reystraat in de kleurlingenwijk Tiervlei (Kaapstad) waar het gisteren tot ongeregeldheden kwam. KAAPSTAD/DAR ES SALAAM (Rtr/UPI/AP) Temidden van nieuwe gewelddadigheden waarbij in Kaapstad vier doden en in Johan nesburg één dode vielen, heeft de Zuidafri- kaanse minister van posterijen J. van der Spuy belangrijke veranderingen in het rassénbeleid aangekondigd. Zijn rede, bij de opening van het congres van de regerende Nationale Partij, bleef vaag over het verlenen van „meer beteke nisvolle verantwoordelijkheden" en het af schaffen van „niet langer noodzakelijke gebrui ken", maar diende waarschijnlijk als inleiding op de rede die premier Vorster vandaag op het congres zal houden. Daarom zal de partij de richtlijnen voor de toekomst uitstippelen en tevens beslissen over de veranderingen die moeten worden aange bracht. Een van de redenen voor verandering is het feit dat westerse landen steeds minder bereid zijn het beleid van Zuid-Afrika te steu nen, terwijl de campagne in het Westen tegen investeringen in Zuid-Afrika steeds sterker wordt. Premier Vorster is gisteren teruggekeerd uit Genève waar hij drie dagen besprekingen heeft gevoerd met minister Kissinger. Hij zal binnen kort zijn collega Smith van Rhodesië op de hoogte stellen van de resultaten van de gesprek ken. Kissinger heeft zich bereid verklaard vol gende week naar Afrika te gaan voor onderhan delingen over een vreedzame machtsoverdracht van blank aan zwart in Rhodesië en Namibië, via een uitverkoop van blanke bezittingen aan de zwarte bevolking. Hij wacht op een uitnodi ging van de Afrikaanse leiders, die de afgelopen dagen in Dar es Salaam vergaderd hebben om de revolutionaire bewegingen in Rhodesië weer bijeen te brengen, hetgeen niet is gelukt. chtwagens blokkeren hier het vliegtuig van de Air France op het gveld van Ajccio (Corsica). Even later zou het toestel in brand itoken worden door betogers voor autonomie voor Corsica. PARIJS (AFP) Op Corsica is de spanning die daar al geruime tijd heerste, sterk toegenomen na het opblazen gisteravond van een Boeing 707 van Air France door ontevreden Corsicaanse vrachtwagenchauf feurs. Er zijn tachtig arrestaties verricht en het Franse ministerie van binnenlandse za ken heeft vannacht laten weten dat er intensieve razzia's zouden worden gehou den. De vrachtwagenchauffeurs van de Corsi caanse vakbond van transporteurs „Strada Corsa" hadden enkele dagen geleden be kendgemaakt dat zij gisteren in het centrum van Ajaccio een demonstratie zouden hou den om de vrijlating te eisen van de voorzit ter van de bond, Jacques Fieschi. Deze was veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf wegens het blokkeren met zijn vracht wagen van de toegang tot de autopont op 30 augustus in Ajaccio. Fieschi wilde daar mee protesteren tegen de onmogelijkheid zijn vracht te verzenden via de naar het continent varende schepen die „gemobili seerd" waren door de toeristen en de trans porteurs van het continent. Zitting over treinramp bij Schiedam DEN HAAG (ANP) De spoorwegonge vallenraad houdt op 14 en eventueel ook op 15 oktober een zit ting in verband met het onderzoek naar de oorzaken van de treinramp op 4 mei bij Schiedam. Iede reen die inlichtingen kan geven die voor het onderzoek van belang zijn, kan op die zitting worden gehoord. Dit openbare onder zoek van de raad wordt gehouden in het Paleis van Justi tie in Utrecht, en be gint om tien uur. Bij de ramp kwamen 24 mensen om het le ven. Vermoedelijk als gevolg van een men selijke fout botste een Sprinter-stop trein van de NS op de locomotief van een internationale trein. De Sprinter, op weg van Rotterdam naar Hoek van Hol land, had moeten wachten tot de uit Hoek van Holland ■tomende trein was ADVERTENTIE Gistermiddag werd een twintigtal vrachtwa genchauffeurs die op weg waren naar Ajac cio, door een politiemacht bij de ingang van de stad tegengehouden. Daarop reden zij naar het vliegveld waar zij met hun wagens de rolbanen blokkeerden en vervolgens de Boeing omsingelden die naar Parijs had moeten vertrekken. De 181 passagiers verlie ten onmiddellijk het toestel. De bemanning werd door vijf gewapende mannen uit het toestel gehaald en vervolgens werden twee kneedbommen in de Boeing geplaatst. STAAT DER NEDERLANDEN 3>£% 10- JARIGE LENING - 137G tweede uitgifte 9 sept. 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het is niet mogelijk sancties te ondernemen tegen Tunis, dat zondag door het plaatsen van olievaten op de landings baan en het doven van de verlichting een landing van de wegens brandstofgebrek in nood verkerende gekaapte DC-9 van de KLM trachtte te voorkomen. Zelfs een boycot van de luchthaven is niet mogelijk. Zo heeft het hoofd van de juridische afdeling van de Rijkslucht vaartdienst, mr. J. P. Honig, medegedeeld. De internationale lucht vaartorganisatie ICAO heeft indertijd de 130 aangesloten lidstaten wel gevraagd een gekaapt toestel te behandelen als een vliegtuig in nood, maar door tegengestelde politieke opvattingen is deze opvatting nooit in een erkend verdrag omgezet. De Nederlandse regering gaat na, op welke wijze zij haar gevoelens onder de aandacht van de Tunesische autoriteiten zal brengen. „Het optreden van Tunis sproot uiteraard voort uit de afkeer van terroristische acties geen enkel land haalt graag kapers binnen maar het is een zeer ernstige zaak een vliegtuig in nood hulp te weigeren", aldus het standpunt van de regering. De drie kapers van de DC-9 zitten overigens nog steeds op Cyprus. van die heerlijke mosselen a.s. vrijdag onbeperkt gekookte zeeuwse mosselen eten met div. sausen en knisperend verse salade en Frans stokbrood 14,- TAFELRESERVERINGEN: KAAT MOSSEL 071-76.93.10. y v? R FUN CENTER 071-763310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 04CW33222; (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De melkprijs gaat met ingangvan 16 september met twee cent omhoog. De mini mumprijs voor een liter melk zal dan stijgen van 93 naar 95 cent. De prijsstijging wordt voorname lijk veroorzaakt door het EEG-beleid voor de grondstoffen. Het ministerie van Economische Zaken heeft het Produktschap voor Zuivel dringend verzocht de prijsverhoging uit te stellen, maar daar voelt men niets voor. Men voert aan, dat in maart de verho ging al is beperkt van drie tot twee cent en dat in augustus een verhoging geheel is uitgesteld. „Bovendien werkt nieuw uitstel sterk in het nadeel van de boeren. Die hebben al genoeg te lijden gehad van de droogte", aldus een woordvoerder van het produktschap. Doodstraf geëist De open baar aanklager bij,het militair tribunaal in Cairo heeft de doodstraf geëist tegen vijf man nen die worden beschuldigd van een poging een Egyptisch vlieg tuig te kapen. Staking De veerbootdiensten van Felixstowe (zuidoost-Enge- land) naar Zeebrugge en Rotter dam zijn getroffen door een symbolische staking van 24 uur die gisteravond is ingegaan. Premie-inkomensgrens volksverzekeringen 38.800 (Van onze parlementaire redactie) domswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, DEN HAAG De premie-inkomensgrens voor de de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet, de Alg- volksverzekeringen, thans 35.600,- wordt per 1 mene Kinderbijslagwet de Algemene Wet Bijzon- januari 1977 verhoogd tot 38.800. dere Ziektekosten) en voor de kinderbijslagwet De premie-inkomensgrens is het bedrag waarover voor loontrekkenden, maximaal premie wordt op- voor de volksverzekeringen (de Algemene Ouder- geheven. Protest Zelfs koeien namen daadwerkelijk deel aan de betogingen van boeren rond Dijon, die ontevre den zijn over de maatregelen va de Franse autoriteiten in verband met de gevolgen van de droogte. Bij de koe opschriften als „Zal ik het overleven?". „Ik kostte 1500 francs", „Mijn boer derij is op de fles" „Voor mij wordt nu maar 150 francs be taald", „Redt mij van mijn onder gang".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1