Actie voor beperking watergebruik Macht van Tweede Kamer moet worden versterkt De vrienden van Jimmy Carter: aardige, maar slimme strategen Weer Taptoe in Rotterdam DR. VONDELING IN NIEUWSTE BOEK Tevredenheid ovei inkomen neemt tot, Scholingsexperiment werkloze bouwvakkers WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT Moderne mummie De Duitse beeldhouwer Peter Könitz wordt duidelijk geïnspireerd door de oude Egyptische mummies. Zijn metalen kunstwerken bieden plaats aan één persoon. De filosofie die de kunstenaar volgt is dat de mens zijn meeste tijd in een huis door brengt en dat zijn kunstwerken in feite huisjes in het huis zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vereniging voor Milieudefensie start sa men met een twintigtal vrou wen-, consumenten-, en mi lieuorganisaties in oktober een landelijke actie om het water verbruik en de watervervuiling aan banden te leggen. De eigenlijke actiedag valt op 30 oktober en krijgt als motto „kranig met water". Er zullen dan folders en affiches worden verspreid waarin wordt opge roepen tot beperkingen van het watergebruik. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne stelt voor de actie 40.000 gulden beschikbaar. Het „wateralarm", van milieu defensie gaat vergezeld van een groot aantal praktische tips, waarmee in en rond het huis het waterverbruik ingedamd kan worden. De vereniging werkt nog aan een lijst, maar is ervan overtuigd dat „iedereen met veel minder toe kan, dan de 120 liter, die er nu gemiddeld per dag per huishouden worden ge bruikt". Er zullen ook tips wor den gegeven over te gebruiken wasmiddelen, terwijl merken worden genoemd die een hoog „vervuilend" fosfaatgehalte heb ben. ROTTERDAM (ANP) Gezien het succes van vorig jaar wordt deze maand in de Ahoy-hallen in Rotterdam opnieuw een taptoe gehouden. In drie voorstellingen zullen zes burgerkorpsen en een militair korps op 17 en 18 september hun muziek ten gehore brengen. Voor deze tweede taptoe zijn de beste Nederlandse korpsen uitgenodigd. Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het tamboer en trompetterkorps Ahoy organiseerde men vorig jaar een evene ment, dat de naam Taptoe kreeg. Op grond van de overgrote belangstelling besloten de organisatoren de taptoe dit jaar te herhalen. PAGINA (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Dr. A. Vonde ling, voorzitter van de Tweede Kamer, is van oordeel dat de Eerste Kamer best kan verdwij nen. Gelijktijdig zou dan de Tweede Kamer met 75 leden moeten worden uitgebreid tot 225. Vondeling, de meest erva ren parlementariër, geeft zijn mening in het boek: „Tweede Kamer: lam of leeuw?", dat bij de Arbeiderspers is verschenen. In dit boek geeft hij als zijn overtuiging dat de volksverte genwoordiging zeker geen lam is, maar zo nodig als een leeuw kan optreden. Wel meent ij dat de invloed van de Tweede Ka mer nog moet worden vergroot. Hij doet een groot aantal sugge sties daartoe. Dr. Vondeling bepleit onder an dere invoering van een kies drempel van drie percent, waar door zeer kleine kamerfracties, die nauwelijks invloed hebben, worden geweerd. Wat betreft de spreektijd in de Tweede Kamer worden nu de kleine fracties overbedeeld. Vondeling vindt dat daar best verandering in mag komen. Ook moet de rege ring in het parlement aan een spreektijd worden gebonden. De politieke partijen moeten strenge regels stellen om te voorkomen dat kamerleden tus sentijds gemakkelijk bedanken. Onjuist noemt Vondeling het dat de oud-ministers Luns en Biesheuvel zich indertijd op de kandidatenlijst van hun partij lieten zetten, terwijl zij niet van plan waren hun kamerzetel te bezetten. Slechts bij hoge uit zondering mag een kamerlid tussentijds bedanken, bijvoor beeld als hij voor een hoge be stuurspost wordt geroepen. De kandidaatsstelling moet met meer zorg gebeuren. Er zou bij de kandidaatsstelling van ka merleden een arbeidsgeschik- heidsverklaring moeten worden overgelegd. Op het doen en laten van poli tieke partijen moet meer contro le worden uitgeoefend. In wette lijke eisen zouden de zeggen schap van de leden en de ver antwoordingsplicht moeten wor den vastgelegd. De Tweede Ka mer zou wel beter bewerktuigd moeten worden om haar contro- lewerk ten opzichte van de rege ring goed te kunnen vervullen. Maar Vondeling vóelt bar wei nig voor de suggestie van zijn partijgenoot Van Thijn om aan tal medewerkers van kamerle den sterk uit te breiden. De kamerleden zouden dan ten op zichte van hun politieke partijen te veel in een overheersende positie komen. Bepleit wordt dat hogere eisen worden gesteld aan de persoonlijke geschikt heid van kandidaat-ministers. Beleidsambtenaren van ministe ries zouden vaker van departe ment moeten wisselen, zodat zij een breder zicht op de ingewik kelde problemen krijgen. De benoeming van de hoogste ambtenaren van de mihisteries secretaris-generaal en direc teur-generaal is van zo'n groot gewicht dat die best aan de Tweede Kamer ter beoorde ling kan worden voorgelegd. Vondeling is het beslist niet eens met zijn partijgenoot Van Thijn, fractievoorzitter PvdA in de Tweede Kamer, die pas heeft geschreven dat de grote bslissin- gen voor de toekomst genomen worden in de economische machtscentra en dat parlement sleden en ambtenaren „hikkend en hijgend" achter de inciden ten aanhollen. De kamervoorzit ter is van oordeel „dat het Ne derlandse particuliere bedrijf sleven met de staat tiranniseert en overheerst". Wel mankeert er volgens hem nog alles aan de democratisering binnen het be drijfsleven. Met de openheid, openbaarheid en verantwoor dingsplicht is het nog slecht ge steld. „Maar de gedachte, of het geloof dat ons met grote leer stelligheid wordt opgedrongen, namelijk dat één grote kapitalis tische poliep ons nationaal be stel in zijn tentakels houdt, wijs ik met kracht van de hand". Het propageren van zulke leuzen is volgens Vondeling het werk van de „grote versimpelaars". Het kapitalisme is volgens hem eer der een mentaliteit, een kwalijk soort virus, dan een systeem. Wat macht betreft: Wim Kok van de FNV heeft die, maar ook werkgeversvoorzitter Van Veen, wethouder Verhey van Amster dam, Wagner van Shell, Heyn van Ahold, Elly Ameling en Jo- han Cruyff, de schippers die waterwegen blokkeren en de WDM die Vredeling dwars zit. Maar als het erop aankomt, gaan ze naar het Binnenhof hun belangen bepleiten „Het Binnen hof is het tref- en brandpun van de Nederlandse samenle ving. Het is het nationale cen trum van het politieke verkeer. Daar zijn de eindpunten van de lijnen. Daar leggen de parle mentariërs het contact tussen regering en volk. Déé r is de grote ruilmarkt van meningen en opvattingen, van acties en tegen-acties. Daar bepalen rege ring en parlement tenslotte, wat de handels voorwaarden zijn, of de koop gesloten wordt en wat de noteringen zijn als het knijpt. Want vergeleken met an dere „controleurs" van het maatschappelijk gebeuren in Nederland heeft het parlement vóór dat het: overal, in het openbaar, kan doordringen, geen grenzen kent aan zijn be voegdheden, oordeelt en maat staven vastlegt, dwangmiddelen heeft, snel kan reageren in aller- le'i variaties. Rijdend altaar Pastoor Julio de Leon, die een pelgrimstocht naar Santiago let zich aan de situatie aangepast: de mis wordt dagelijks gecelo maar dan wel op de zitplaats van zijn scooter. Ondanks loonmaatregel DO DEN HAAG (ANP) De tevredenheid over het inkomen is er na de uitvoering van de loonmaatre gel niet minder op geworden. Dat con cludeert het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie en Marktonderzoek (NIPO) uit een nieu we enquête onder 902 ondervraagden eind augustus. Wel tevreden met hun inkomen was eind juni 74 procent, eind augustus was dat 78 procent. Niet tevreden met hun in komen was eind juni 24 procent, eind au gustus 18 procent. Geen mening had twee respectievelijk vier procent. Volgens het NIPO is ook „het rondkomen" met het inkomen er niet slechter op ge worden. Eind juni en ub eind augustu^u procent geld houden. „Gei.;, lijk rondtf^ deed eind jun procent, eind bdi tus 43 procenfcn rondkomen" >eg eind juni 40 ppl eind augustus ad cent. Eind junijnd 6 procent „e^nt kort", eind aufrtii 5 procent. Geeet woord gaf ein(m 2 eind augusfete procent. ?nC Waarschuwing colporterende studeiU DEN HAAG (ANP) De Con sumentenbond wordt overstelpt met klachten over „Engelse stu denten" die zich veelal voor doen als enquêteurs, maar voor niets anders komen dan het verkopen van (dure) Engelse boeken en tijdschriften. Met fraaie verhalen over hun studiekostenproblemen weten zij velen tot koop te verleiden, aldus een woordvoerder. De bond waarschuwt ernstig tegen deze verkoopmethode dfsl: vendien volledig in strijd fela de colportagewet. far m De Consumentenbond adiee in ieder geval om deze hwj en tijdschriften niet te kofrin onmiddellijk de plaatsebjfep; litie te waarschuwen. De <ee mentenbond zelf heeft iet dels de Economische Co®ai dienst te Den Haag ing&ati keld. lede Cursus milieupolitie Breda Groots Op werkelijk grootse wijze komen deze straatmakers uit Amsterdam naar hun werk: hun vervoermiddel Princess uit 1942. i een Van de Plas BREDA (ANP) - In Breda is een cursus milieupolitie begon nen die zeventien ambtenaren op basis van vrijwilligheid vol gen. Begin volgend jaar zullen deze zeventien een bijzondere opsporingsbevoegdheid krijgen voor zaken aangaande het mi- iub lieu, die in de algemene p)ra verordening van Breda k geld zijn. elf Breda is hiermee de eerstn c in ons land die op glaa schaal gaat proberen haa woners meer milieubew maken. riode van maximaal twee maanden worden hiicp- De Gewesteliike Arheidshiirean's fGARt nullen i,:':u. UTRECHT (ANP) Op initiatief van de federatie hout- en bouwbonden NKV/NW zal binnenkort worden gestart met een nieuw scholingsexperi ment voor werkloze bouwvakkers. Het gaat hier bij om sterk functiegerichte opleidingen. Bouw vakkers die vakkenis voor een bepaald werk missen, kunnen dan door een korte scholingspe riode van maximaal twee maanden worden bijge schoold. Daarna gaan zij normaal in het arbeids proces meedraaien. De bouwbonden vinden het zeer belangrijk dat degenen die meedoen aan zo'n project een arbeids overeenkomst krijgen, waardoor zij verzekerd zijn van werk. Op deze wijze wordt een stuk onzeker heid bij de cursist weggenomen, aldus de bonden. De Gewestelijke Arbeidsbureau's (GAB) zullen volgens de bonden een belangrijke bijdrage moe ten leveren aan het welslagen van het experiment, dat de instemming heeft van het ministerie van Economische Zaken. De GAB's zullen de bemidde ling tot stand brengen tussen de werknemer, die vakkennis mist en de werkgever, die bereid moet ziin onder arbeidscontract deze werknemers een bijscholingscursus te laten volgen. Het lodl gedurende de opleiding normaal door de we) ver worden betaald. Hij krijgt overigens overheid een tegemoetkoming in de kostej GAB's in Nieuwe Waterweg Noord, RotteJ Dordrecht en Gorkum zullen binnen niety lange tijd beginnen met dit experiment. (Van onze correspondent Jane Rosen) WASHINGTON" Als Jimmy Carter in november tot presi dent van de Verenigde Staten wordt gekozen, zal hij zijn vrienden met zich mee bren gen. Deze „country Boys", de plattelandsjongens uit het zuiden, zijn niet bang om het land voor vier jaar of langer te regeren. Het is zo de ge woonte dat de nieuwe presi dent zich omringt met oude en goede vrienden, en tot op zekere hoogte wordt hij naar hun optreden beoordeeld. Kennedy had zijn „Ierse ma fia" en zijn intellectuele vrienden van Harvard, Lyn don Johnson zijn Texanen. Ri chard Nixon's vrienden uit Californië, Ilaldeman, Erlich- man en Ziegler zorgden er voor dat niemand meer bij Nixon kon, wat weer tot Wa tergate leidde. Carter's voornaamste advi seurs komen allen uit zijn ei gen staat Georgia. Het zijn aardige, zachtsprekende man nen, maar tegelijkertijd kun nen >ze keihard en koel zijn. Het zijn slimme strategen, die er geen diepe ideologie op na houden. Een van de politieke wonderen van deze eeuw is de benoeming van Carter tot pre sidentskandidaat. Die benoe ming werd door zuiderlingen bewerkstelligd, en nu willen ze niets bever dan Carter presi dent te maken. Sommige tegenstanders van Carter vergelijken Carter's vriendenkring met Nixon's ka meraden, die niets uit de weg gingen om te winnen, maar Carter's mensen lijken zeker niet op fanaten die met een mes in hun handen op zoek naar macht zijn. Carter's adviseurs zijn Hamil ton Jordan (campagneleider), Jody Powell (perssecretaris), Carter's beste vriend Charles Kirbo, verder Robert Lipshutz (penningmeester van de ver kiezingscampagne) en Gerald Rafshoon, die de propaganda verzorgt. Drie jaar geleden al begonnen zij een „voorzichtig, gedetail leerd, minitieus" plan om Car ter van gouverneur van Geor gia tot president te maken. Carter zegt dat ze „bekwaam" zijn. Jordan steekt een beetje de draak met Carter. „Jimmy zou het befst alles zelf doen, omdat hij gelooft dat hij het beter zou kunnen dan wij. Maar hij weet dat je als kandi daat niet ook nog eens cam pagneleider kan zijn, dus laat hij het toch maar aan ons over". Jordan heeft zijn hoofdkwar tier in Atlanta. Er werken daar zo'n zeven achthonderd mensen. Het is overigens de eerste keer dat het hoofdkwar tier van een presidentskandi daat niet in Washington is. Dit feit bestempelt Carter nog eens als een „buitenstaander" en is als zodanig bedoeld. Leu ke bijkomstigheid is voor Car ter dat hij zo meer tijd thuis kan doorbrengen. Met zijn 31 jaar is Jordan ouder dan de meeste campag nemedewerkers, maar jonger dan de meeste van Carter's vrienden. Hij werkt al 10 jaar voor Carter. Toen Carter nog gouverneur was, was Jordan hoofd van zijn staf, nu leidt Jordan de strategie van de campagne. „Ik geloof in de- centrahsering", zegt Jordan, „onze organisatie is wat losjes, we staan altijd open voor ideeën en kritiek. Ik hoop dat het werkt". Jordan is zelf ook losjes en open; èn agressief en hard. Jordan kwam op het idee om Carter geld te laten inzamelen voor kandidaten voor het Con gres. Volgens de Amerikaanse wet wordt Carter's campagne betaald door de regering, en heeft hij zelf dus geen geld nodig. Met die inzamehngsac- tie voor Congresleden helpt Carter hen, en geeft meteen zijn eigen campagne een duw tje in de goede richting. Jordan geeft Carter advies, maar probeert nooit zijn idea len op te dringen. „Weinig mensen hebben bij ons een diepe ideologie", zegt Jordan. Betekent dit dat Carter zich met een Nixoniaanse „paleis wacht" omringd heeft? Vol gens Jordan gaat die vergelij king niet op. „Jimmy zou nooit zijn macht als president over dragen aan zijn staf. Natuur lijk wil hij graag krachtige figuren om zich heen om zijn beslissingen uit te voeren, maar het bbjven zijn besbssin- gen".p Powell, 33 jaar oud, brengt van de campagnemedewerkers waarschijnbjk de meeste tijd door met Carter, en staat dan ook het dichtst bij hem. Jor dan, een rustige man die zich graag op de achtergrond houdt, groeide zo'n 50 kilome ter van Carter's huis op. Hij praat het befst over jagen en vissen of andere typische plat telandse dingen. Hij is volko men toegewijd aan Carter, en kan kritiek moeibjk verdra gen. Het is hem gelukt om het merendeel van de verslagge vers voor zich te winnen, en dat \vas nogal een opgave, aangezien de meeste journalis ten anvankelijk anti-Carter waren. Net zoals Jordan geeft Powell vaak advies aan Carter, maar bekritiseert hem ook wel eens over zijn taktiek. Op Powell's aandringen bood Carter zijn excuses aan voor zijn beruchte opmerking over „etnische puurheid" tijdens de vroege campagne. Powell is zeker ge noeg van zijn zaak om Carter soms te onderbreken, en is nooit bang om Carters opvat tingen voor de pers uit te leg gen. Powell houdt er ook niet van om over pobtieke overtui gingen te praten, maar als het - moet wil hij zichzelf als hbe- raal omschrijven. Als Carter verkozen wordt zal Powell waarschijnbjk zijn baantje als perssecretaris behouden, hoe wel hij zichl hierover niet wil uitlaten. Charles Kirbo is een welgestel de advocaat uit Atlanta. On der zijn cliënten bevinden zich enkele van de grootste firma's in Amerika. Hij vindt zichzelf „gematigd conservatief". Van Carter's naaste vrienden is hij zeker het meest conservatief. Maar, zegt Jordan, „Chuck is niet het prototype van de con servatieve zakenman. Hij is erg eerbjk en gevoebg. Hij komt van een kleine stad, en groeide op tijdens de economi sche crisis in de jaren '30. Hij heeft niet vergeten waar hij vandaan komt". Kirbo is een persoonbjk advi seur van Carter. Hij zou graag betrokken willen worden bij de keuze van ministers. Kirbo was de man die de verschillen de kandidaten voor het vice- presidentschap ondervroeg. Maar Kirbo zegt glimlachend dat Carter niet zijn eigen eer ste keus nam. Kirbo gelooft dat Carter eerst de regering weer efficiënt wil maken, om zo het vertrouwen van de bevolking weer te win nen. Volgens Kirbo is daar voor een algehele reorganisa tie nodig. Hoewel Kirbo geen advies geeft op beleidspunten, zegt hij dat Carter en hij alle bei geloven dat alle economi sche plannen die geen korte metten maken met de werk loosheid wel moeten misluk ken. Kirbo wil geen plaats in Carters kabinet, want hij wil in Atlanta blijven wonen, maar hij zal wel Carter bbjven adviseren. Beide andere leden van Car ters kringetje, Lipshutz en Rafshoon, zijn joods. Net als Kirbo is Lipschutz een rijke advocaat. Hij is nu penning meester van Carters campag ne. Lipshutz moet onder ande re Carter aan de zakerüieden „verkopen" en aan joodse groeperingen over het hele land. Lipshutz is een soort tus senpersoon tussen Carter en de joodse groepen. Hij wist hen ervan te overtuigen dat Carter pro-Israël is. Van de zakenwereld zegt Lipshutz: „De mensen hebben nog min der vertrouwen in zakenmen sen dan in pobtici, en daar hebben ze al bitter weinig ver trouwen in. Uit zelfbelang steunen veel zakenmensen nu Carter omdat ze denken dat hij het vertrouwen van het pubbek weer kan winnen. Dat Jimmy Carter heeft een dezer dagen een ontmoeting gehad met Martin Luth#" King sr., vader van de vermoorde negerleider. Carters betrekkingen met het zwart0 bevolkingsdeel zijn erg hartelijk. geloof ik ook". De 42-jarige Rafshoon komt oorspronkelijk niet uit het zuiden, maar hij heeft al net zo'n typisch zuidelijk accent en zo'n gemakkebjke levens stijl als de andere zuiderhn- gen. Al toen Carter zich in 1966 voor gouverneur verkies baar had gesteld, leidde hij de propaganda-afdebng. Carter vertrouwt hem zo volkomen dat hij zelfs niet naar de tele visie-advertenties omkijkt, tot dat ze uiteindebjk uitgezonden wotden. Rafshoon werkt nu aan een aantal televisie spots die deze maand uitgezonden zullen worden. In sommige §pots zien we Carter als een „recht voor zijn raap" boer-regeringsleider die gewone duidelijke taal met de bevolking spreekt. In ande re advertenties ziet Carter er ernstig-ideabstisch uit. Rafshoon en Carter zijn goede vrienden. Toch zegt Rafshoon: „Je komt niet zo gemakkebjk dicht bij Jimmy, omdat hij een erg teruggetrokken persoon is. Jimmy's beste vriend is zijn vrouw". Verder zijn er nog minder be langrijke medewerkers.- An drew Young en Ben Brown zijn de belangrijkste zwarte adviseurs. Speciaal Young zal een belangrijke plaats in Cap ters regering innemen. Mefc zegt dat hij graag ambass( deur bij de Verenigde Natii' wil worden. De enige belangrijke adviseur' die niet uit het zuiden komt ir Pat Caddell. Hij is een expeit1 op het gebied van opiniepeiling gen; dankzij zijn rapporter1 heeft Jimmy al heel wat vooif' verkiezingen gewonnen. In vef| le andere gevallen heefi Carjf* ter geen goede krachten buil™ ten het zuiden kunnen vindenF Een groot nadeel als hij presir dent wordt zal zijn dat Jimmjj'" Carter zo weinig mensen buijlj ten Georgia kent. si (Copyright The Guardian) is

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14