Nederlander niet ongerust over misdaad Amro-boycot mist doel Mig-25 wordt tot in details onderzocht Geen beperking export van aardappelen WEINIG RESULTATEN GESPREK TURKIJE-EEG VOORSTANDERS VAN DOODSTRAF NEMEN TOE 15; 19; Controle op I;jerhoging h an BTW r I f^Dure sla nu veevoeder LEGAAL SPIJBELEN IN VENRAY Veldtocht TUC tegen racisme Fahmi naar Nederland Nederlanders worden behoudender jWet op gastarbeid via compromis in veilige haven ,,Melk moet niet vetter" [BEEOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT een onzer verslaggevers) HAAG De meeste Nederlan- irs zijn niet ongerust over de vaak 1 Tronderstelde stijging van de cri- inaliteit. Burgers die kort geleden :erv?.ichtoffer zijn geweest van een "eIsdrijflijken niet of nauwelijks P^eer onrustgevoelens te hebben dan in Ideren. De zich bedreigd voelende maar. jrgers blijken vrijwel allemaal inge) vrouwen te zijn, die in stede- zomaai Kom- lijke gebieden wonen. Deze en vele andere conclusies staan te lezen in vier rapporten van het wetenschap pelijk onderzoek- en documentatie centrum (WODC) van het ministerie van justitie die gisteren werden ge presenteerd. De uitkomsten van recente studies „geven geen steun aan de veronder stelling dat de kans om op straat te worden aangevallen de laatste jaren groter is geworden". Zestien procent van de volwassen Nederlanders vindt, dat de misdaad het belangrijkste maatschappelijke probleem is. Het merendeel van de bevolking acht echter de werkloos heid (51 pet.) het belangrijkste. Een kwart voelt zich persoonüjk niet door de misdaad bedreigd. Bij de rest bestaat een zekere ongerustheid. Voor de meerderheid geldt evenwel. dat deze onrustgevoelens niet sterk zijn. Veel (jonge) vrouwen vrezen slach toffer te worden van een agressief zedenmisdrijf. „Een opmerkelijke uitkomst", vindt het WODC, „want het aantal agressieve zedenmisdrij ven dat jaarlijks wordt geregi streerd, is de laatste tien jaar nauwe lijks toegenomen". Uit recente slachtoffer-studies is bo vendien gebleken dat per jaar min- der dan een half procent van de i vrouwelijke bevolking het slachtof- fer wordt van een (poging tot) aan- i randing. De verslaggeving over de misdaad -j in regionale dagbladen meer dan in j landelijke bladen - kan volgens het WODC tot het ontstaan van onrust gevoelens bijdragen. ie sped inbie- rins reikt ^i-rasmusprijs iet uit TN HAAG (ANP) Prins Bern- lessing za' op september de |asmusprijs niet uitreiken, zo /IQ eft een woordvoerder van de vH/djksvoorlichtings dienst mee- deeld. toopba de Pr'js 's Jaar toegekend in Amnesty International, en OQjn een Franse rechtsgeleerde. /■IWjilgens de RVD-woordvoerder jllen prinses Beatrix en prins zupus de uitreiking in de Leidse jeterskerk bijwonen. Hij kon "vQtft zeggen of een van hen de "^•lijsuitreiking op zich zal ne- jen. Hns Bernhard heeft ook een r de [zoek aan het jubileum-con- marip van het Veteranen Legioen ederland afgezegd. ifoo; X j TOKIO (AP/Rt,r.) Amerikaanse militaire deskundigen hopen een schat aan waardevolle inlichtingen te krijgen uit het onderzoek van de Russische Mig-25 dieop het vliegveld van Hakodate in het noorden van Japan staat. Amerikaanse en Japanse deskundi gen hebben het toestel al tot in de kleinste onderdelen onderzocht, sinds het maandag door de Russische luitenant Viktor Belenko aan de grond werd gezet. Ook deskundigen uit andere Westerse landen zijn naar Hakodate onderweg. De Mig-25 is lange tijd een streng bewaakt geheim geweest. Het toestel is alle operationele=/,/,dan ook westerse jachtvliegtuigen de baas in snelheid en hoogtebereik. Ook is het toestel in staat onder I radar door te vliegen op hoogten die geschikt zijn voor een j verrassingsaanval, terwijl het met zijn electronische uitrusting in staat is de systemen van andere vliegtuigen te ontregelen. De Mig kon danook bij zijn nadering van Japan niet door de radar worden j gevolgd, evenmin als twee Phantoms in staat waren de Mig te onderscheppen. Japanse kranten spreken van een blamage voor de Japanse luchtafweer. Gisterochtend zijn negen nié't-geidentifi- ceerde toestellen in de omgeving van Japan waargenomen. Westerse deskundigen hebben vooral belangstelling voor het radar systeem van de Mig, voor de turbostraalmotoren die het toestel een snelheid kunnen geven van 3,2 maal de snelheid van het geluid, voor het vuurgeleidingssysteem en de algemene constructie van het vliegtuig. De Russische piloot Belenko vertrekt vandaag naar Amerika. den. Jrdü ÈN HAAG (ANP) - De econo- ische controledienst zal na- lan of de BTW-verhoging van iktober op de juiste wijze in prijzen wordt verwerkt, arbij zal het grootwinkelbe- ijf zeker betrokken worden, heeft minister Lubbers het rdA-Kamerlid Kolthoff laten antwoord op schrifte- vragen. ïhnisch stuit het op onover komelijke bezwaren op één dag -n groot assortiment om te rijzen. Een twee-prijzenstelsel, aarbij op de artikelen de prijs m vóór 1 oktober, en de op die itum ingaande prijs wordt ver bid, is een aanvaardbare ma- ,er van omprijzing. )ok India eist Loh-i-Noor op ;w Delhi (Reuter) India is de werkelijke eigenaar van de Koh-i-Noor diamant, die Pakis tan van Engeland terugeist, zo meldt het Indiase persbureau Samatsjar. Het bureau haalt Indiase experts aan die zeggen dat de diamant helemaal van Indiase oorsprong is en alleen door India kan worden op geëist. 109 karaat Koh-i-Noor, de verste diamant ter wereld, is sinds 1849 in Brits bezit en maakt deel uit van de kroonju welen. remier Zulfikar Ali Bhutto van Pakistan heeft James Cailag- han. Premier van Engeland, om teruggave van de steen ver zocht. De Indiase experts, die door het persbureau niet met name worden genoemd, zeggen dat de Koh-i-Noor in een India se mijn is gevonden en aan verscheidene Indiase heerser: heeft behoord. Ce Russische piloot Belenko wordt, beschermd tegen nieuwsgierige blikken, na zijn aankomst in Tokio door de politie weggeleid. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie marktregelingen van het produkt- schap voor aardappelen is niet bereid een regeling te treffen tot beperking van de aardappelexport Het commissielid J. Wolters van de industriebond NVV had hierop sterk aangedrongen maar maakte geen schijn van kans met zijn voorstel de export in de komende tien maanden tot 60.000 ton per maand te beperken. „Ze hebben de vloer met me aangeveegd," zei hij gisteren na afloop van de commissie-vergadering, over de collega's van NKV en CNV. Voornaamste tegenargument: het EEG-verdrag laat geen exportbeperking toe. Wolters wilde nu alvast maatregelen treffen om te voorkomen, dat straks de aardappelprijzen in het binnenland opnieuw hoog zullen oplopen. In de vergadering werd voor dit jaar een Nederlandse aardappeloogst van 1.9 miljoen ton consumptie- aardappelen ver wacht. Hiervan blijft 600.000 ton over voor export. De onrust, die nu op de aardappelmarkt heerst, schreef Wolters toe aan de verkopen op de termijnmarkt. Er worden nu al zaken gedaan voor een gulden per kilo, te leveren in april. Dat zou kunnen betekenen, dat volgend voorjaar de aardappelen in de winkel twee gulden per kilo gaan kosten. Landbouwers, die van deze transactie horen, houden de aardappelen vast, waardoor de prijzen volgens Wolters op dit moment kunstmatig hoog blijven. GROTE BEER De 41ste Nederlandse Pantserbrigade oefent met andere NAVO-eenheden in Duitsland, in de operatie Grote Beer. De Nederlanders spelen de verdedigende „blauwe" partij, hetgeen inhoudt dat zij zich volgens plan terugtrekken. NVV-BOND MERCURIUS: UTRECHT (ANP) De bij het NW aangesloten bond Mercurius (waarbij onder andere bankper soneel is aangesloten) voelt er niets voor zijn leden te adviseren hun rekening bij de Amro- bank op te zeggen uit protest tegen de Amro-ak- tiviteiten in Zuid-Afrika. „Wij hebben niet de illusie dat aan een dergelijke oproep massaal gehoor gegeven zou worden." Mercurius vindt het tevens niet juist de boycot op één bedrijf te concentreren, terwijl andere banken precies hetzelfde doen. Eventuele acties zullen zich moeten richten op alle bedrijven en bedrijfstakken die economische banden met Zuid-Afrika onderhouden. Mercurius kan zich wel achter de oproep van de federatie- raad van de FNV plaatsen aan de regering om de VN-resolu- ties betreffende Zuid Afrika te ondersteunen en investerin gen in Zuid Afrika achterwege te laten. „Alleen als wij massaal en in grote saamhorigheid ons standpunt kunnen weergeven, bestaat de kans dat wij onze gekleurde vrienden in Zuid Afrika werkelijk kunnen helpen om verbetering te brengen in hun meer dan afschuwelijke toestand," aldus Mercurius. (Van een onzer DEN HAAG De kortgeleden nog zo dure sla wordt op het ogenblik aan het vee gevoerd. Reden is de enorme aanvoer op de tuinbouwveilingen van de deze zomer ingezaaide sla. De kroppen van de minste kwali teit worden doorgedraaid om- dat zij de minimumprijs niet halen. Voor de consument een aange name zaak, daar een krop sla van goede kwaliteit nu in de winkel voor zo'n 35 tot 40 cent is te verkrijgen. Voor de tuin bouw daarentegen een bijzon der trieste aangelegenheid, al dus een woordvoerder van het Centraal Bureau Tuinbouwvei lingen, omdat er zo ontzettend veel moeite voor is gedaan om na een periode van mislukte oogst goede sla op de markt te brengen. Hetzelfde geldt in zekere mate voor de bloemkool die eveneens in prijs enorm is gedaald. Hier zal doordraaien nog niet aan de orde zijn omdat men nog vol doende aan de export kwijt kan. Venray De eindexamen-kandidaten van een scho lengemeenschap in Venray kunnen in het vervolg legaal spijbelen. De directie heeft een zogenaamde spijbeikaart ingevoerd die de leerlingen van de laatste Havo-klas recht geeft op dertig vrije uren, die besteed kunnen worden aan thuis studeren. Wel dient voor elke les die men wenst te verzuimen toestem ming aan de leraar gevraagd te worden. De directie is tot de invoering van de spijbeikaart gekomen door de steeds grotere drang naar studievrijheid in de examenklassen. Den Haag/ANKARA (ANP) De bespre kingen van minister Van der Stoel, voorzit ter ministerraad van de EEG en sir Chris topher Soames EEG-commissaris enerzijds en de Turkse minister van buitenlandse zaken Caglayangil anderzijds, hebben in Ankara weinig resultaat opgeleverd. Minis ter Caglayangil noemde de EEG-voorstellen „volkomenontoereikend". Turkije had nieuwe voorstellen gedaan over financiële problemen, bescherming van de opkomende industrie, vergemakkelijking van de export van Turkse landbouwproduk- ten naar West-Europa en vrij verkeer van de Turkse gastarbeiders naar de negen lan den van de gemeenschap. Wat dit laatste betreft zei minister Van der Stoel gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol, dat naar schatting vorig jaar 5000 Turken te kennen hebben gegeven naar de landen van de gemeenschap te willen gaan. Hij zei, dat dit contingent, verdeeld over de negen landen, geen onoverkomelijke verzwa ring van de arbeidsmarkt zou betekenen, maar was ook van mening, dat het aantal, bij de verbetering van de conjunctuur, waar schijnlijk wel zou stijgen. „Gezien in het licht van de vijf miljoen werklozen, die wij thans in de gemeenschap hebben, mag het probleem van de gastarbei ders niet worden onderschat", aldus minis ter Van der Stoel. BRIGHTON (Reuter) De Brit se vakbeweging TUC gaat een nationale campagne voeren te gen racisme en fascisme, omdat zij constateert dat deze fenome nen de afgelopen tijd een alar merende opgang maken onder de Britse bevolking. Uit een analyse van recente tus sentijdse verkiezingsuitslagen is de vakcentrale TUC gebleken dat extreem-rechtse sentimen ten flinke terreinwinst hebben geboekt terwijl er de afgelopen paar maanden uitbarstingen van geweld zijn geweest tegen de Westindische en Aziatische bevolkingsgroepen. De 1000 gedelegeerden op de jaarlijkse conferentie van de TUC, gaven gisteren unaniem hun stem aan een resolutie met het plan voor een anti-fascis tisch offensief dat ondermeer zal bestaan uit bijeenkomsten, spreekbeurten en de versprei ding van vouwbladen. Den Haag (ANP De Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Ismaël Fahmi, zal tij dens zijn bezoek aan Neder land, volgende week van 13 tot 16 september, met minister Van der Stoel een akkoord onderte kenen over de wederzijdse aan moediging en bescherming van investeringen. Dit heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag meege deeld. De komst van minister Fahmi naar Nederland is een antwoord op het bezoek, dat mr. Van der Stoel vorig jaar mei aan Egypte heeft gebracht. Frans protest tegen monument voor Peiper PARIJS (AFD - DPA) - Een Franse organisatie van voorma lige verzetstrijders heeft giste ren geprotesteerd tegen plan nen van Duitse oud-strijders om voor de oud-SS-er Joachim Peiper een monument op te richten. Het gedenkteken zou moeten komen in Dachau, tijdens de tweede wereldoorlog plaats van een van de vernietigingskampen van de nazi's. Het in Frankrijk staande huis van Joachim Pei per brandde op 14 juli als ge volg van brandstichting tot de grond toe af. In de ruine vond men later een verkoold lijk dat vermoedelijk van Peiper was, hoewel dit nooit met zekerheid vastgesteld is kunnen worden. Nieuwe Revu- redactie dreigt met staking (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De redactie van het weekblad „Nieuwe Re- vu" dreigt vannacht om twaalf uur in staking te gaan, wanneer hoofdredacteur Ton van Dijk niet in zijn functie wordt her steld. De directie van de Geillustreer- de Pers, uitgeefster van de Nieuwe Revu, vindt dat Van Dijk niet langer als ideale hoof dredacteur kan worden be schouwd wegens de formule die hij voor het blad hanteert. Of de staking inderdaad zal doorgaan hangt af van gesprek ken die vandaag worden ge voerd. In ieder geval zal het eerstkomende nummer nog wel verschijnen. De Nieuwe Revu is de voortzetting van de Katholie ke Illustratie. (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Nederlandse be volking is in de jaren'70 conserva tiever, behoudender geworden en minder tevreden over de samenle ving. Dit blijkt uit een onderzoek van het Sociaal- en Cultureel Plan bureau naarde culturele veranderin gen in ons land. De uitslag van dit onderzoek is opgenomen in het van daag verschenen tweede rapport van het Planbureau over de wel- zijnssituatie. Het toegenomen conservatisme komt tot uiting in de opvattingen van de bevolking over inspraak en ver schijnselen als demonstraties, stakin gen en bezettingen. Meende bijvoor beeld in 1970 ruim 60 procent dat studenten meer inspraak moesten krijgen op het bestuur van de uni versiteit, nu is nog maar 30 procent die mening toegedaan. Het verlangen naar orde en rust is ge groeid. Ruim driekwart van de bevolking vindt dat het handhaven van orde en"rust essentieel is voor een goede ontwikkeling van de samenleving. In 1970 huldigde 65 procent die mening. Slechts 15 procent acht het voor een goede maatschappelij ke ontwikkeling van belang dat allerlei groepen orde en rust van tijd tot tijd verstoren en hervormingen eisen. Zes jaar geleden dacht een kwart daar nog De neiging naar conservatisme blijkt ook uit de groei van het aantal voorstanders van de doodstraf (van 37 naar 47 procent) en van strenge straffen tegen het roken van soft drugs (van 66 naar 72 procent). Op het gebied van godsdienst en zeden is de tolerantie groter geworden. Zo is het aantal mensen dat vindt dat omroe pen, vakbonden en politieke partijen van de godsdienst moeten uitgaan, flink ge daald. De verdraagzaamheid tegenover sexualiteit is sterk toegenomen. Vond 10 jaar geleden nog bijna de helft van de bevolking dat een meisje als maagd het huwelijk moest ingaan, thans denkt nog maar 8 procent daar zo over. Bijna de helft vindt nu, dat een meisje voor het huwelijk best met een jongen naar bed mag gaan als zij voor hem voelt. Een meerderheid meent overigens dat zeden éh gedrag in ons land achteruit gaan. Zes jaar terug vond 40 procent dat. Bewustgewilde kinderloosheid wordt thans door ruim 70 procent gebillijkt, 10 jaar geleden door nog maar 22 procent. Het vreemdgaan van een getrouwde man kan nu genade vinden in de ogen van 47 procent, in 1965 slechts 20 procent. Het oordeel over de samenleving is min der gunstig geworden. Zes jaar geleden oordeelde nog 43 procent gunstig, nu is dat percentage 36. De toekomstverwach ting is ook minder: 35 procent van de bevolking acht het niet waarschijnlijk dat een betere maatschappij zal worden be reikt; 6 jaar geleden was 24 procent die opvatting toegedaan. Den Haag Minister Boersma van Sociale Zaken lijkt er in te zijn geslaagd zijn omstreden wet op de gastarbeid in veilige haven te loodsen, door aan een aantal bezwaren van de regeringspartijen i tegemoet te komen. Anderzijds bleek ook deze kant bereid om wat 1 water in de wijp te doen. j De belangrijkste kwestie waarover werd getwist was de termijn waarbinnen buitenlandse werknemers dezelfde rechten krijgen als j Nederlanders. De SGP-er Van Dis bood hierin gisteren een uitweg door met een voorstel te komen, dat door de strijdende partijen I gretig als compromis werd binnengehaald. De minister wil een periode van vijf jaar; christendemocraten en i PvdA stellen een periode van drie jaar voor het compromisvoorstel van de heer Van Dis houdt in dat voor al in Nederland verblijvende gastarbeiders een periode van drie jaarzij dezelfde rechten krijgen I als Nederlanders. Voor „nieuwkomers" zou vijf jaar. de termijn 1 zijn. Den Haag (ANP) Het Konsumenten Kontakt maakt zich ernstig zorgen over de plannen om het vetgehalte van melk te verhogen. Deze consumentenorganisatie heeft er bij het bestuur van het produktschap voor zuivel op aangedrongen hier van af te zien. Men zegt al grote problemen te hebben met de EEG-maatregelen, die gericht zijn op een verhoging van het vetgehalte van volle melk. Een verdere verhoging van de vetconsumptie moet uit overwegin gen van volksgezondheid worden vermeden, aldus het KK. De consumentenorganisatie wijst er voorts op dat meer vet de melk (Jturder zou maken. J De Bilt Voor morgen moeten we rekenen op af en toe buien en lagere middagtemperaturen. Een storing die zich vanmorgen ten westen van Schotland be vond, trekt uitdiepend in de richting van Denemarken. Het met deze storing samenhangen de front zal ons land morgen gepasseerd zijn. Achter dit front wordt koelere en onstabiele lucht aangevoerd. Het hoge- drukgebied, waarvan het cen trum gisteren boven zuid-Duits- land lag, trekt naar het oosten weg. Onder invloed van dit hoog kunnen de temperaturen in Spanje, Italië en de Balkan-lan den nog waarden bereiken van omstreeks 25 graden. Een fron tensysteem, samenhangend met de resten van de tropische cy cloon Frances trok over Spanje naar het noorden en zorgde daar voor enkele buien. Vooruitzichten voor vrijdag, On bestendig en lagere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. tem.: omstreeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode vn minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Aberdeen Barcelona

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13