*75 LOCKHEED BIEDT RUIM 130 MILJOEN TEGENORDERS BLOEMENGALA OP NCRV-TV "rk,as:10,00 Bij aankoop Orion IENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT ers van Simon is ioursin met knotlook, q QQ 150 gramZ,Z<9 Camembert Henri Hutin, QQ iOO gram I,c9ö Trèfle Brie 45%, n QC 55115 Sram Rambol noix, 58%, O QQ |^125 gramZ,<JO Smeerkaas volvet, hp 100 gramIÜ Zwitserse kaas, qq 60 gram«IÖ Gemalen oude kaas, j-q 100 graml,3«f Eru goudkuipje, aa 100 gramI,(JD Goudse volvet jong, T7SA kilo1,1 U Boerenkaas volvet 11 QQ belegen, kilo11,«fU Edammer jong, cq per stuk11,3U Mona magere vruchten- yoghurt, Vi liter Mona sour cream, V2 liter Mona dessertvla, V2 liter Mona magere kwark, 225 gram I Het is kunst en dus is het mooi. Ook als voor het lie- ve bedrag van ruim hon derdduizend gulden een 'puinhoop wordt aange richt, dient de onwetende massa eerbiedig het hoofd te buigen voor zoveel ar tistiek vernuft. In het Haagse sport- en recreatie park Ockenburgb gebeurt dat letterlijk, want de Haagse kunsten aar/kunst enmaker Donald Duk (dit is géén grap, want zo beet hij echt) beeft van de ge meente een ton gekregen om enkele tonnen puin over het gebied uit te stor ten en dat kunststukje voor het nageslacht vast te leggen door het in beton te gieten. Zo mag Den Haag er zich op beroemen de waarschijnlijk duurste puinhoop ter wereld te be zitten. Een trots bezit. De duinen in Ockenburgb zijn opgeworpen met het puin uit de saneringswij- ken. Omdat het uiteraard geen gezicht is een park te hebben met enkele enorme bergen puin, ging de plant soenendienst nijver aan het werk om de heuvels te beplanten, waardoor een zeer fraai namaak-duin- landschap ontstond. Tot dat Donald Duk op bet toneel verscheen. Na diep en langdurig be raad besloot de wijze Ge meentelijke Commissie voor Beeldende Kunsten zijn idee uit te kiezen om het zo zorgvuldig geca moufleerde puin weer te voorschijn te balen. Hij bad de commissie laten weten voor bovenvermeld handgeld gaarne bereid te zijn op de hoogste heuvel van bet park een puin- spoor aan te richten, dat zou uitmonden in een gro te bal, die voor de aardig heid eveneens met een hoeveelheid puin zou wor den bekleed. B. en W. za gen het idee wel zitten en aldus geschiedde. Op persoonlijke aanwijzin gen van de ontwerper werd een stuk van de heu vel afgegraven, van beton voorzien en vervolgens op artistiek verantwoorde wijze volgestort met puin. Op het ogenblik wordt nog druk gewerkt om de puin- bal te bouwen. De bal staat nog verscholen ach ter jonge boompjes, maar die zullen ongetwijfeld worden weggehaald om bet uitzicht op bet kunst werk te vervolmaken. Want het is kunst en dus is het mooi. Argeloze bezoekers van Ockenburgh zullen bij het beschouwen van de heuvel niet vermoeden oog in oog te staan met een heus kunstwerk. Het duin ziet er uit, alsof het nog niet af is, alsof de Plantsoenen dienst een stuk vergeten is te beplanten. Iedereen die een dergelijke puinhoop in zijn tuintje heeft liggen, zal met spoed de Gemeen tereiniging of een contai ner ontbieden om het af braakmateriaal van de laatste verbouwing zo snel mogelijk te laten wegha len, onbewust van het feit dat zo echte kunst wordt weggegooid, vele malen duurder dan een gemid deld schilderij. Daarom - maar dit terzijde - is het hoogst onbegrijpelijk dat in afbraakbuurten het puin zo snel wordt ge ruimd om plaats te maken voor nieuwbouw, want het sloopmateriaal is kunst en dus is het mooi. Wie het in de hoogst artis tieke, grijze beton veran kerde puin aan een nader onderzoek onderwerpt, zal ontdekken dat het kunst werk is opgebouwd uit ste nen, stukken waterleiding en afvoerpijpen, een schoen, riet, fragmenten van kozijnen, een leeg pak je shag, een gescheurd jas je, stukken glas en gebro ken tegeltjes. Dit mate riaal vormt al van ver af het visitekaartje van Oc kenburgh. En omdat het kunst is, is het dus mooi Zoals elk artistiek hoog standje heeft ook dit werk zijn verrassingen te bie den. Aan de voet van het duin waar het geheel zijn apotheose zal krijgen in de puinbal, is het door de werkzaamheden een ware puinhoop. Een bezoeker, die er van gewaagt dat dit gedeelte hem in composi torisch opzicht het meest treft, wordt daarvoor te recht gewezen door de aanwezige bouwers. Af keurend kijkend over zo veel artistiek onbegrip la ten ze met een stalen ge zicht weten, dat juist in dat deel nog veel puin ligt dat nog opgeruimd moet worden. Dat is dus geen kunst en dus is het niet mooi. Intussen past een heilig ontzag voor ontwerper Do nald Duk. Je vraagt je al leen af, waarom die man zich op de kunst heeft ge stort en niet voor een on getwijfeld gouden bestaan in de handel beeft geko zen. Want in commercieel opzicht moet je een na tuurtalent zijn om iemand voor veel, zeer veel geld zijn eigen afval terug te verkopen. Dat is een hele kunst. Mooi is dat, dus net als die puinhoop. JAN NIES Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De Amerikaan se vliegtuigfabriek Lockheed is bereid om voor ruim 130 mil joen gulden aan tegenorders bij de Nederlandse industrie te plaatsen als de regering zou besluiten tot de aanschaf van 13 Lockheed-vliegtuigen van het type Orion P-3 C. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Za ken desgevraagd meegedeeld. Met de aankoop van dertien Orions zou een bedrag zijn ge moeid van ongeveer 530 miljoen gulden. Volgens Economische Zaken heeft Lockheed aangebo den om voor een kwart van dit bedrag, ongeveer 132 miljoen gulden, compensatiè-orders in ons land te plaatsen. Het ministerie heeft de Lock- heed-fabriek enige tijd geleden een lijst van 200 Dedrijven gege ven die in aanmerking komen voor dit soort orders. Het gaat hier vooral om kleinere bedrij ven in de sectoren metaal, elec- tro-techniek, vliegtuigbouw en fijne mechanica. Hoewel de regering nog geen beslissing heeft genomen over de vervanging van de Neptunes van de marine, waarvoor de Orion P-3 C één van de gegadig den is, heeft Lockheed met een aantal Nederlandse bedrijven reeds contact opgenomen. Con tracten zijn bij het uitblijven van een beslissing uiteraard nog niet afgesloten. (Van onze radio- en tv-redactie) De NCRV-tv zendt op 9 oktober het „Bloemengala 1976" uit, een avondvullend programma, waarvoor op woensdag 15 sep tember opnamen zullen worden gemaakt in het Ned. Congresge bouw te Den Haag. De bloem, een bij uitstek Neder lands produkt, staat hierbij cen traal. Op dit bloemengala zullen bloemschikkers uit de elf pro vincies met elkaar een wedstrijd aangaan in het optuigen van een levend model, een dame. Deze wedstrijd bestaat uit twee ron des; in de eerste moeten de bloe men aangebracht worden vol gens aangegeven figuren op de door de NCRV verstrekte japon nen die door de modellen wor den gedragen. Vervolgens wordt er in vrije fantasie gewerkt. Het is voor het eerst, dat bloemsier- kunstenaars voor een dergelijke opdracht komen te staan, met dien verstande, dat zij ter gele genheid van corso's e.d. erva ring opdeden in het opschikken van bloemenmeisjes. Een jury zal de arrangementen beoorde len en een gouden, zilveren en bronzen tulp toekennen. Boven dien zal op die avond een bloe menhulde worden gebracht aan iemand of een instelling, die zich bijzondere diensten heeft verworven. Het bloemengala zal worden verlucht met optredens van be kende artiesten, die allemaal een bloemenlied op het repertoi re hebben genomen. Het Scapi- noballet zal de „Bloemenwals" van Tsjaikowski uitvoeren. De presentatie is in handen van Ted de Braak. Aanvraag meer vluchten vanaf Zestienhoven ROTTERDAM (ANP) - De En gelse luchtvaartmaatschappij British Air Ferries, die een da gelijkse lijndienst tussen Zes tienhoven en Southend (bij Londen) onderhoudt, heeft bij de Rijksluchtvaartdienst een aanvraag ingediend voor uit breiding van het aantal dienst en vanaf Zestienhoven naar Birmingham en Manchester. Deze vluchten zouden moeten beginnen op 1 april volgend jaar. Londen is op het ogenblik de enige plaats waarmee de luchthaven van Rotterdam re gelmatig diensten onderhoudt. Er is echter behoefte om vanaf Zestienhoven ook andere plaat sen in Europa te kunnen berei ken. Dit is gebleken uit een dit jaar door Rijksluchtvaartdienst gepubliceerd rapport.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11