Geheime Mig25 nog in Japanse handen gploemen en gelukwensen voor DC 9-passagiers „Wij waren boven Tunis vliegtuig in nood" Gifwolk Tiel gevolg van twee produktiefouten Vermiste Amerikanen in Noord Vietnam Vermist" gezin terecht ONTROERING EN BLIJDSCHAP OP SCHIPHOL lusters ordt itgewezen GEZAG VOERDER JANSSEN VAN CITY OF MADRID" Getuigen tegen ex-SS'er L. en Menten gehoord Eenheidsfront Cyprus wint verkiezingen WEER BANK IN FRANKRIJK BEROOFD ARNHEM (ANP) Het gifongeluk in Tiel is te wijten geweest aan twee produktiefouten in de afdeling van B.V. Verdugt, waar enkele maanden per jaar natriumarseniet wordt vervaardigd. Er bevond zich te veel vloeistof in de reactieketel en men had verzuimd de ketel met een schuifklep af te sluiten. Door het te hoge vloeistofniveau zoog een afzuiginstallatie een hoeveelheid nog niet opgelost poeder naar buiten. Het bleek hierbij te gaan om ongeveer tien kilo arseentrioxide (rattenkruit). Dit is gebleken tijdens een vier uur durend kort geding, dat drie omwonenden van Verdugt en de vereniging „Voorkomen is beter" hadden aangespannen tegen de staat, de gemeente Tiel en Verdugt. De vier eisers verlangden dat de drie gedaagden zouden worden veroordeeld tot het instellen van een algemeen lichamelijk onder zoek bij de omwonenden. Verder eisten zij instelling van een commissie van deskundigen die een behandelwijze moet aangeven. Bekend werd gemaakt dat een bloedonderzoek door het centraal artsenlaboratorium in Utrecht heeft uitgewezen dat bij 16 van de 34 onderzochte bewoners storing van een leverfunctie was geconsta teerd en dat er bij tien sprake was van een te hoog calciumgehalte. De betekenis van deze uitkomsten moet nog worden bestudeerd. Donderdag wordt .uitspraak gedaan in het kort geding. PARIJS (DPA De Vietnamese ambassade in Parijs heeft de Amerikaanse missie daar een lijst overhandigd met de namen van twaalf amerikaanse piloten, die tijdens de Vietnamese oorlog boven Noord-Vietnam zijn neergeschoten en daarbij om het leven geko men. Vietnam verwacht dat nu het overleg met de Verenigde Staten over hulp ten gunste van oorlogsgewonden en voor de wederop bouw van Vietnam zal worden geopend. Minister van buitenlandse zaken Kissinger stelde onlangs onderhandelingen over een economi sche bijdrage afhankelijk van gegevens over vermiste Amerikaanse militairen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft laten weten bemoedigd te zijn door het Noordvietnamese gebaar, maar zonder verder uitstel een zo volledig mogelijke lijst te verwachten met de namen van alle nog in de oorlog vermiste Amerikanen. Pas dan kan sprake zijn van normalisering van de betrekkingen. DEN HAAG (ANP) Het gezin Scholte uit Vinkeveen, dat sinds 30 juli in Zuidoost-Europa was verdwenen en waarnaar de Nederlandse ambassades in Athene, Rome en Belgrado hebben gezocht, is terecht. Luuk en Els Scholte en hun kinderen van anderhalf en drie jaar, blijken op een camping bij Rome te kamperen en verkeren in goede gezondheid. Aanvankelijk werd aangenomen dat hen iets was overkomen, omdat ze met hun familie hadden afgesproken regel matig contact te zullen onderhouden. 1%SDAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT 3-3541 Ook Finana orst, pj ■ij PAGINA 9 i onze correspondent Chris topher Sweeney CCA Peter Custers, de erlandse journalist die in agladesj terecht staat we- s „tegen de staat gerichte viteiten" zal na zijn, achter oten deuren gehouden, itszaak uitgewezen worden, hebben functionarissen in igladesj medegedeeld, zaak tegen de 27-jarige Cus- samen met 16 tegenstan- i van het militaire regime Ziaur Rahman, begon een and geleden. Custers zit Is 8 december van het vorige gevangen. iters zou niet, zoals volgens oorspronkelijke eis, voor 5 10 jaar de gevangenis in ven. Verwacht wordt dat de lts zaak tot eind oktober zal en. geen maand na de machts- mame van Generaal Ziaur d Custers gearresteerd, wordt ervan beschuldigd 1 gegeven te hebben aan de de Socialistische Nationa- ische Partij. zestien anderen die terecht in zijn bijna allen lid van de c zou Custers deelgenomen iben aan militaire training i de Gonobahini, het Volksle- van de JSD. Volgens zijn enden is dit absurd. „Peter t nauwelijks het ene eind i een schop van het andere onderscheiden. Hij zou zich lit met geweren of explosie- i bemoeid hebben." ermsen (KVP) et af van rafvervolging N HAAG (ANP) Het Ne- lands Centrum Buitenlan- i (NCB) heeft zich gedistan- erd van inhoud en strekking i een pamflet, verspreid door Aktiekomité Wet Arbeid iten!anders, waarin de CDA- cties in de Tweede Kamer an beschuldigd werden „een istische wet" te verdedigen. KVP-er Hermsen werd een lur racistische benadering" ■weten. Voor de heer Herm- 1 is de zaak hiermee afge- in. Zijn voornemen om tegen itellers en verspreiders van t pamflat een strafzaak aan spannen heeft hij laten varen. yan een onzer verslag gevers jchiphol Nog geen fier maanden stewar- ess en nu al ridder in je orde van Oranje Nas- au. Dat overkwam de 2-jarige Haagse stewar ds Froukje Neuman isteren bij haar emo- ioneel geladen terug- omst op Schiphol, na lijna negentien bange ren in de greep van rie Palestijnse kapers. Iet gezagvoerder Jans en uit Alphen aan den [ijn en de andere be- S^hianningsleden van de ^BiC-9 werd zij door mi- «Hister Westerterp onder scheiden voor moedig n koelbloedig optreden Ijdens de kaping, die oor veel passagiers gis- K"ren pas werkelijk te- einde was, toen zij op ihiphol in de armen elen van het thuis- ont, dat met bloemen p de hand uren had taan wachten, roukje Neuman, dochter van e heer H. Neuman direc- iur van het Instituut voor 'redesvraagstukken meld- B vermoeid („Ik ga eerst een pop slaap inhalen") dat zij in aar nog korte loopbaan bij t KLM wel eens gedacht Beft aan de mogelijkheid van Bn kaping, maar er nooit echt [kening mee heeft gehouden, bjdens de benauwde vlieg- bcht over de Middellandse jee heeft ze geen moment het flee gehad dat ze een paar naanden geleden het verkeer- |e beroep heeft gekozen, hoe pel ze toegeeft „ontzettend lang" te zijn geweest: „Vooral pen we weer terugvlogen naar fyprus. )at kwam omdat de kapers zo nrustig werden. Zij waren na e ervaring met die Israëlische liegtuigen vreselijk bang om angevallen te worden. Alle Bampjes moesten geblindeerd Stewardess Froukje Neuman uit Den Haag, geridderd en wel tussen haar vader en moeder veilig op Schiphol. worden, .maar gelukkig zijn de passagiers ook onder die moei lijke omstandigheden rustig gebleven. De kapers zelf zei den ook voortdurend dat iede reen kalm moest blijven. De ene zei steeds maar tegen me „don't be afraid, don't be af raid". Dat sloeg natuurlijk nergens op, want bang zijn we eigenlijk al die tijd geweest. Toen het op Cyprus voorbij was kon ik me dan ook niet meer goedhouden. Ik heb tra nen van geluk gehuild". Diezelfde tranen vormden op Schiphol ook de reactie van vele, voor het merendeel oude re passagiers. Vechtend tegen zijn emoties vertelde een be jaarde passagier, zijn arm ste vig om zijn vrouw geslagen, waarom hij op sommige mo menten het ergste vreesde: „Het waren jongens die had den afgerekend met het leven. Een van hen vertelde me dat zijn vrouw en kinderen in Li banon waren gedood en dat hij zich nu zou wreken. Vooral toen alle passagiers zwaaiden naar de Israëlische piloten bo ven Tel Aviv zag het er even heel slecht uit. Dat werd door de kapers opgevat als een enorme vernedering. Toen al les achter de rug was is er fantastisch voor ons gezorgd. Ik heb nog nooit zo lekker gegeten als op Cyprus". De allereerste, die door de haag met bloemen wachtende stewardessen stapte en verwel komd werd door minister Wes terterp was de 20-jarige Maria den Heyer uit Den Haag. Ze verklaarde voorlopig niet meer in een vliegtuig te stap pen. „Mij niet gezien. Ik heb vannacht geen moment gesla pen. Ik durfde gewoon m'n ogen niet dicht te doen". Maria was met vakantie in Malaga geweest en stapte za terdag in het vliegtuig. Op het vliegveld werd zij benaderd door een man met de vraag of zij naar Amsterdam ging. Na een bevestigend antwoord ver trok de man weer na haar uitvoerig te hebben bedankt. „Vlak nadat we uit Nice waren opgestegen stond diezelfde man ineens voor me met een geweer. Ik ben toen in snikken uitgebarsten. Verder waren de drie kapers wel aardig, alleen raakten ze volkomen in paniek toen ze Israëlische vliegtuigen zagen. Een van hen riep: „we blow up". Toen dacht ik dat het afgelopen was". Gezagvoerder Janssen uit Alphen aan den Rijn: officier Oranje Nassau. Op de achtergrond de reeds onderscheiden ridder O.N. tweede vlieger Gysendorp- her. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „We hadden nog maar voor 14 minuten brandstof. We waren een vliegtuig in nood. Het is een grof schandaal geweest". Betere woorden had gezagvoerder Piet Janssen van de ge kaapte DC-9 van de KLM gistermiddag na aankomst op Schiphol niet over voor de houding van de Tunesische regering. Minister Westerterp, ter verwelkoming op de luchthaven aanwezig gebruikte meer diplomatieke taal, maar gaf onom wonden toe geen waardering te kunnen opbrengen voor de opstelling van zijn Tunesische ambtgenoot. „De Nederland se regering zou onder dezelfde omstan digheden zeker toestemming voor de landing hebben gegeven." Hoe kritiek de situatie aan boord van de Madrid is geweest, werd pas duidelijk tijdens het relaas van gezagvoerder Jans sen. Boven Tunis aangekomen was de hoeveelheid kerosine tot een angstwek kend minimum geslonken. We zaten op 29.000 voet en we moesten naar beneden. We konden nergens anders meer heen. De toren liet ons weten dat de banen waren gebarricadeerd met vrachtwagens. De baanverlichting hadden ze gedoofd. We hebben gesmeekt en gebeden of ze de zaak alsnog in orde wilden maken en zijn in goed vertrouwen gaan zakken. Alles was donker. We moesten de baan zien te vinden op de radar en die is maar op een mijl na nauwkeurig. Probeer dan zo'n haan eens te vinden. Gelukkig had den ze vergeten de apparatuur voor een instrumentenlanding uit te schakelen. Zo kwamen we toch nog min of meer scheef we hadden dwarswind voor de baandrempel terecht. Ik hield de instrumenten in de gaten en wilde een keer laag over het veld scheren om polshoogte te nemen, maar tweede vlieger Geysendorpher die naar buiten keek en bang was voor het brandstofte kort riep: ga er in, dan zien we verder. Dat heb ik met behulp van mijn landing- slichten en een beetje maneschijn ge daan. Ze bleken de baan over zijn hele lengte om de 200 meter volgezet te heb ben met olievaten. Ik moest er met de machine tussendoor schaatsen. Het werd gooi- en smijtwerk. Daarbij raakte een luik van het landingsgestel onklaar. Ik mocht er van de kapers uit en zag dat ik het euvel zelf kon repareren als ik een moersleutel bij me zou hebben gehad maar die waren we niet rijk zeker züinigheid van de KLM. Toen is er een Tunesische mecanicien gekomen dat kon kennelijk opeens weer wel en die heeft het mankement verholpen." Nog een tweede keer is de Madrid in een dramatische, bijna fatale situatie geraakt. Dat gebeurde nadat het toestel vanaf Cyprus was opgestegen, richting Israël. Gezagvoerder Janssen: „Eerst hadden we de indruk dat de kapers het vliegtuig botweg op een baan van de luchthaven Ben Goerion wilden neerzetten om daar te blijven staan tot de geëiste vrijlating van 7 gevangen medestrijders een feit was en vervolgens weer te vertrekken, maar dat bleek een misverstand. We moesten op 33.000 voet in het Israëlisch luchtruim gaan hangen en vandaar de boodschap overbrengen. Wij zeiden op een gegeven moment: Nou, we zijn er. In werkelijkheid zaten we nog 80 mijl uit de kust, in de neutrale zone. We wisten dat de Israëlische luchtmacht ons anders onherroepelijk zou komen onderschep pen. Toch kwamen er twee phantoms naast ons vliegen heel dichtbij. Ze zaten vlak voor onze vleugels. We konden de jongens naar ons zien zwaaien. De kapers werden er doodnerveus van Ze renden door het gangpad met de vinger aan de pal van hun handgranaten. Ze waren in staat om met hun mitrailleur pistolen door de ramen op de phantoms te schieten. Via onze ambassadeur op Cyprus, Jorrissen (ik houd niet van diplo maten, maar dit is een geweldige vent) hebben we toen gedaan gekregen dat de Israëli's hun phantoms weghaalden. Ook hebben we de kapers via een PLO-man, eveneens in de toren van Cyprus aanwe zig, in het Arabisch duidelijk kunnen maken dat we opnieuw in brandstof moeilijkheden kwamen. Na 4 uur voor de kust vlakbij Tel Aviv te hebben rondge cirkeld, zijn we teruggekeerd op Cyprus. Ander nieuws uit de mond van gezag voerder Janssen: „Een van de drie terro risten is ook betrokken geweest bij de kaping van een KLM-machine in novem ber 1973. Een kwartier na de overval stond hij tenminste achter me en opeens zei hij: herkent u me niet? „Ik ben de kaper van uw vorige toestel: De Missis sippi". Voorts blijken de Palestijnen wel degelijk in Malaga hebben kunnen in stappen bij gebrek aan enige vorm van controle. Janssen: „Ze hadden ieder een mitrailleurpistool bij zich plus verschil lende handgranaten en voorts koffers vol explosieven genoeg om een oceaansto mer op te blazen. De schoonmaakdienst heeft later in het vliegtuig nog zoveel blokjes I.N.T. gevonden dat je er het paleis op De Dam mee in de lucht kunt laten vliegen." AMSTERDAM (ANP) - Commis saris Peters van de rijksrecher che in Amsterdam en eén van zijn inspecteurs die al in Israël was hebben in de zaak van de vorige maand in Horn gearres teerde ex-SS'er L. enkele overle venden uit het Duitse concentra tiekamp Bobroeisk gehoord. L. zou in de jaren 1942 en 1943 als kampbewaker een aantal Poolse Joden hebben vermoord. Tevens is van het verblijf in Israël ge bruik gemaakt om met een aantal perso nen te spreken die in 1950 en 1951 verkla ringen hebben afgelegd tegen de 77-jarige kunsthandelaar Menten. Hij zou betrok ken zijn geweest bij de executie van joden in Polen in 1941. Over het onder zoek naar de beschuldigingen tegen Men ten zijn op korte termijn nog geen nadere mededelingen te verwachten. De Centrale Commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden in Polen beschikt volgens het Poolse persbureau PAP over getuigenverklaringen waaruit zal blijken dat Menten betrokken is geweest bij de moord op een Poolse familie. NICOSIA (AFP) - Het een heidsfront van communisten, democraten van Spyros Kypria- nou, en socialisten, heeft de verkiezingen gewonnen voor de nieuwe Grieks-Cyprische volks vertegenwoordiging die zondag zijn gehouden. Het eenheidsfront bezet 34 van de 35 zetels. De vijfendertigste wordt bezet door Tassos Papa- dopoulos, de nieuwe Griekse on derhandelaar die, hoewel optre dend als onafhankelijke kandi daat, de steun van het eenheids front genoot. De rechtse partij, Democrati sche Volksbeweging van Glaf- cos Clerides, de voormalige Griekse onderhandelaar, heeft geen enkele zetel kunnen ver overen. Privé vliegtuig Amin terug naar Israël TEL AVIV President Idi Amin heeft bevestigd dat hij zelf opdracht had gegeven zijn particuliere vliegtuig dat hij in 1971 in Israël had gekocht, maar nog niet geheel had afbe taald, terug te geven. Hij zei in een telefoongesprek met een correspondent van de Israëli sche radio dat het niet zijn gewoonte was iets te houden dat niet van hem was. In het gesprek zei Amin voorts dat hij het toestel terugzond om te tonen dat hij in vrede gelooft en dat hij vrede in het Midden-. Oosten wenst Het tweemotorige straalvlieg tuig van het type Commodore werd naar Israël gevlogen door twee Amerikanen, Peter Demos en Carl Taylor, die zeiden dat zij in Oeganda voor president Amin hadden gewerkt. HAKODATE (AP/RTR) Het snelste jachtvliegtuig ter we reld, een Russische Mig—25, staat nog steeds op het kleine vliegveld van Hakodate in het noorden van Japan, weliswaar tegen blikken van nieuwsgieri gen beschermd door een politie- kordon, maar vermoedelijk al tot in alle onderdelen gefoto grafeerd door militaire deskun digen. Het is de vraag of het uiterst geheime toestel spoedig aan de Russen zal worden te ruggegeven, omdat het het Ja panse luchtruim geschonden heeft. De vlieger, de 29-jarige eerste luitenant W. Nikolai heeft enige tijd na zijn landing asiel ge vraagd, iets dat met enige arg waan bekeken wordt Hij ver blijft momenteel in de gevange nis. Gisteren zette hij zijn toestel met hoge snelheid aan de grond en kwam ondanks het gebruik van remparachutes, pas achter de landingsbaan tegen twee ra darschotels tot stilstand. De pi loot loste vervolgens enkele waarschuwingsschoten om nieuwsgierigen op afstand te houden, alvorens zich aan de politie over te geven. De Mig—25 is het modernste operationele gevechtsvliegtuig van de Sovjet-Unie westerse experts geloven dat de Russen nu bezig zijn met proefvluchten met de Mig-27. De Mig-25, opvol ger van de Mig-23 die onder andere aan Syrië is geleverd, kan worden ingezet als onder scheppingsjager en als verken ner op grote hoogten. De Mig-25 heeft volgens Russische opga ven diverse wereldrecords ge vestigd. Het kan een maximum snelheid halen van mach 3,2, d.w.z. 3,2 maal de snelheid van De Mig-25 tegen nieuwsgierige blikken beschermd door een dekziil, od het vlieqveld van Hakodate. het geluid, ofwel 3300 km per vliegplafond van de Mig-25 (on- dit toestel is geen onderschep- uur. Begin dit jaar kwam het geveer 24.000 meter) kon evena- pingsjager, maar een verken toestel in het nieuws door be- rea Bovendien komen Starfigh- ningsvliegtuig. De Mig-25 heeft richten dat de machine bij ver- ter, Phantom en F-III snelheid verstelbare vleugels, en twee kenningsvluchten boven NAVO- tekort Alleen de Lockheed SR- straalmotoren waarvan de uitla- landen vrij spel had, omdat 27 overtreft de prestaties van de ten onder het staartvlak uitko- geen enkel westers toestel het Mig-25 nog ruimschoots maar men. PARIJS Voor de derde maal in twee maanden in Dijon gemakkelijker vanaf. De bandieten bra- hebben bankrovers in Frankrijk hun slag gesla- ken eerst in bij een geldtransportonderneming en gen. In het afgelopen weekeinde was in Dijon een ontvreemdden daar de sleutels van de bank. Daar- filiaal van de Banque Nationale de Paris het mee hadden zij eenvoudig toegang tot het in het slachtoffer. De buit bedroeg ongeveer circa 1,1 weekeinde gesloten bankgebouw en openden met miljoen gulden. een van de gestolen sleutels de kluis waarin de Anders dan in Nice en Parijs, waar in juli en geldtransporteur zaterdag de opbrengsten van wa- augustus gangsters via zelf gegraven tunnels tot renhuizen en andere winkelbedrijven had opgebor- de bankkluizen doordrongen, maakten zij zich er gen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9