LANGS OMWEGEN Pinokkio" gaat speelgoed uitlenen In De Kwakel viel een ton aan duigen Hillegomse zet zich in voor zwerfhonden op Ibizza Stapel nota's geschenk bij opening van binnenstadswinkel BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over ADVERTENTIE. DOOR ®p m''n omwe9en door stad en land küm ik 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie I ON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het KA-theater geeft vrijdag 10 september in het LAK-theater aan het Leidse Levendaal een voorstelling van „Rose-dagdro- men van een gevangene". In dit stuk staat de roos centraal. Ech ter niet als symbool van schoon heid. Schrijver Jean Genet laat de roos in zijn werk misdaad, verraad en homosexualiteit ver tegenwoordigen. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden. Voor CPJ- en LAK-leden en voor 65-plussers 3,50 gulden. Aanvang 20.15 uur. voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elfering of de heer Th.W. de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren. Goed leasen is'Multileasen'l Multilease bv Vondellaan 80, Postbus 44. Leiden. Tel. 071-7602 02 buiten kantooruren 02521-13025) LEIDEN Wethouder C. Waal heeft de Bmnenstadswinkel aan de Morsweg gistermiddag officieel geopend. In deze winkel gaat H. van Gelder informatie verstrekken over de binnenstad de Leidse burgers. Hij wordt een soort contactman tussen „de projektgroep binnenstad" en de inwoners van Leiden. Iedereen kan op de werkdagen van twee uur 's middags tot half zes terecht in de winkel (tel. 132949). De heer Van Gelder „vertaalt" voor de bezoekers van de winkel de enorme berg informatiemateriaal, dat on langs over de binnenstad is ver-, schenen. In de winkel is alle informatie over de binnenstad aanwezig. Bij wijze van ope ningsgeschenk overhandigde wethouder Waal gisterochtend alle nota's die bij de gemeente zijn verschenen over de binnen stad aan de heer Van Gelder. De projecktgroep binnenstad heeft kort geleden een onder- .zoek gedaan onder vijfhonderd eerstejaarsstudenten naar hun beoordeling van de Leidse bin nenstad. De gegevens van dit onderzoek zijn al binnen maar de psychologische faculteit moet het geheel nog verwerken. In Maredorp-Oost wordt een zelfde onderzoek gehouden onder de bewoners. Ook op de Leidato wordt de aandacht gevestigd op de bin nenstadsplannen. In een specia le stand wordt het Plan van Actie gepresenteerd. De bezoe kers krijgen'dan ook de gele genheid hun zegje over de bin nenstad te doen. Eventuele op en aanmerkingen kunnen zij daar op papier zetten. Leidse speel-o-theek 7APkt 1 a TB r DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDSE SPAARBANK (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Leiden krijgt een speel-o-theek. In de kelder van de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan komt de speel- o-theek „Pinokkio". Een stich ting is er al. Vijf bestuursle den en enkele vrijwilligers zijn thans bezig de speel-o- theek verder te realiseren. „Pinokkio" gaat degelijk speelgoed uitlenen aan kinde ren van twee tot twaalf jaar. De contributie bedraagt vijf gulden per jaar en vijftig cent per uitlening. Per keer kun nen er één groot stuk en twee kleinere stukken speelgoed worden meegenomen. De uit leentermijn van het kleinere speelgoed is drie weken en die van het grote materiaal één maand. Over het aanwezige speelgoed zegt Martine Bronmeijer, een van de bestuursleden van „Pi nokkio": „Wij willen vijf ver schillende categorieën speel goed gaan uitlenen, construc tie-, bouw-, rijdend en wereld- materiaal en klein speelgoed. Met wereldmateriaal bedoelen wij speelgoed waarmee kinde ren de wereld van volwasse nen kunnen nabootsen, zoals poppenhuizen en treinbanen". Al het speelgoed is van hout Martine: Speelgoed dat van hout is, is gemakkelijk door kinderen vast te pakken en daarbij komt dat het duur zaam is en gemakkelijk kan worden schoongemaakt". Bart Bavelaar, een ander bestuur slid: „Met deze speel-o-theek mikken wij het eerste jaar op zo'n honderd gezinnen. Het sneeuwbaleffect zorgt er dan wel voor dat we dé volgende jaren meer leden krijgen." verbonden. In deze raad zitten onder meer hulpverlenende in stanties zoals de School Ad vies Dienst en het Medisch Opvoedkundig Bureau. Ook kan „Pinokkio" bij eventuele moeilijkheden een beroep doen op een ontwikkelingspsy choloog van de Nijmeegse Universiteit Deze instanties zullen ervoor zorgen dat de speel-o-theek op verantwoorde wijze hulp kan bieden. Financiën Met organisatorische moeilijk heden heeft de speel-o-theek niet te kampen. Wèl zit „Pi nokkio" met financiële proble men. Guus: „Wij hebben mo menteel meer behoefte aan geld dan aan vrijwilligers".,,- Pinokkio" heeft twintigdui zend gulden nodig om te kun nen beginnen. Er lopen thans subsidieaanvragen bij het Ju liana Fonds en het Kinderze gel Fonds. Het al dan niet honoreren van de aanvragen neemt evenwel erg veel tijd in beslag en daarcm gaat het be stuur van de stichting .Pinok kio" actie voeren. Met het or ganiseren van bingoavonden en een rommelmarkt van on der meer oud speelgoed wil men het geld bijeen zien te krijgen. Bovendien zal er de eerste helft van oktober met de on derwij swinkel een niet op geld beluste actie worden gevoerd. Met vertegenwoordigers van de onderwijswinkel trekken de bestuursleden van „Pinokkio" er dan op uit om op kleuter scholen informatie te geven over speelgoed en kinderen. De bestuursleden Guus 2 en Bart Bavelaar met enkele Achterstand Het idee een speel-o-theek in Leiden op te zetten is afkom stig van Martine Bronmeijer. Haar was opgevallen dat er een speel armoede in haar om geving was ontstaan. „Kinde ren hebben meer en meer be hoefte aan goed speelgoed", aldus Martine. „Volgens mij Iwartjes, Martine Bronmijer, l naar speelgoed „hunkerende" krijgen kinderen die nooit of heel gebrekkig met degelijk speelgoed in aanraking komen een enorme achterstand. Met „Pinokkio" willen wij de ou ders een gelegenheid bieden dit te voorkomen". Martine heeft een aantal me destanders opgetrommeld. Een stichting was toen spoedig in het leven geroepen. neke Weeda, Kitty Keizer kinderen. De Leidse speel-o-theek heeft overigens een bredere functie dan alleen maar speelgoed uit lenen. Guus Zwartjes, bestuur-, slid: „Behalve de kinderen wil len wij ook de ouders berei ken. Wanneer er bijvoorbeeld moeilijkheden ontstaan in de relatie ouder-kind zullen wij trachten te helpen". Aan de speel-o-theek is dan ook een zogenaamde raad van advies kontant buitenlandsi Ook dat is mogelijk, eurocheques en al geld? Haal uw reischeques5? uw vreemde valuta bij de Gisteravond waren in het 400-jarige (of nog oudere, maar daarover kan geen kroniekschrij ver ons enige zekerheid geven) De Kwakel de jongens van de lange adem aan het werk. Terwijl de kermis nog slechts op halve toeren draaide - ik zag zelfs een enkele standhouder die een voorschot op zijn nachtrust nam en in de buurt van de fraaiste prijzen een tukje deed - werd op een belendend weiland, met koeien en schapen op een veilige afstand, een oeroud volksspel gespeeld: tonnetje knuppelen. Aan een ijzeren stellage was aan een oranje touw een ton opgehangen, een fraai voorbeeld van kuiperzin. In een halve cirkel eromheen, die meermalen door nieuwsgierige jeugd doorbro ken werd, had zich het meer dan honderdkop- pige publiek opgesteld. De bijna volle maan stond rond zes uur al bleek boven de twee torenspitsjes van Uithoorn, toen de eerste knuppel in het hoenderhok werd gesmeten. Dat „hoenderhok" bestond uit een falanx van gooilustige, krachtige jongelieden van Kwakel- se origine met een paar rijpere mannen aan hun zijde. De strijd was open, de houten ton moest en zou aan duigen gesmeten worden. Daartoe bediende men zich van redelijk zware knotsen die als handgranaten op het doel wer den gelanceerd. Het waren projectielen die gevoeglijk een volwassen blaarkop de gang naar het slachthuis zouden hebben bespaard. Maar de ton was zo solide, dat de knuppels voor niets beukten. Levensgevaar genoeg niet temin, want de onvermoeide leden van de knuppel-ophaal-commissie liepen steeds met ware doodsverachting door het schootsveld. De zware stukken hout vlogen als boemerangen door de lucht en door een paar reactievolle zijsprongen konden de commissieleden buiten het bereik van de ambulance blijven. Na een uurtje inspanning begaf een ton-bodem het. Gejuich. Er was een premie verdiend. De gooiafstand was toen nog een meter of tien. Verder hield de ton, draaiend en zwenkend, stand. Het brok vakmanschap, gevat in een paar ijzeren banden, gaf geen krimp. Toen de maan helderder werd, de torentjes op de ach tergrond gingen verflauwen en hier en daar werd gemompeld, dat het een „beetje eentonig werd", gaf de wedstrijdleiding de order om de „gooilijn" een meter naar voren te verleggen. Dat hielp inderdaad. Na een paar ferme tref fers - er werd overigens uitstekend gegooid, moet ik zeggen - vloog de tweede bodem aan gruizelementen. Weer was een premie in de wacht gesleept. Maar de ton zelf bleef het noodlot tarten. De duisternis viel verder en het bevel werd gegeven, de ijzeren banden, de ringen, zo niet geheel te verwijderen met de hamer dan toch in elk geval iets losser te slaan. Tegen achten was het bijna donker en de missers werden talrijker, ofschoon nu de top begon te „kieren". Juist toen zowat iedereen aan een goede afloop begon te twijfelen (er zou namelijk tussen negen en half tien prijsuitrei king zijn in de biertent, een tapgelegenheid die niemand wilde missen), sloeg Rik Voorn toe. Zijn knots besliste en onder verzwakt hoera-ge- roep viel uiteindelijk de ton aan duigen; het eeuwenoude volksvermaak had ook in 1976 aan zijn doel beantwoord. De prijsuitreiking ging door en de kermis veerde op. Het werd een toffe avond, in De Kwakel. Zelden of nooit heeft Annema- rie Schepens—Schuringa het in haar 40-jarige leven zo druk gehad. Natuurlijk gaan haar schoonheidsspecialisme, het zeer verse verleden als manne quin en fotomodel niet als een schim aan haar voorbij. Maar toch. De telefoon staat nauwe lijks stil, aan de Mesdaglaan 40 in Hillegom. Dat komt ook niet omdat ze al 15 jaar in- spectrice van de Dierenbe scherming Zuid-Holland is. Hoewel het er zijdelings wel iets mee te maken kan hebben. Maar op het ogenblik staat de vaderlandse en buitenlandse pers voor haar deur. „Ik heb de laatste weken zóveel jour nalisten en fotografen over de vloer gehad; niet te geloven. Uit Duitsland, uit Parijs en straks ook uit Denemarken." Lieve onbestendige hond Bas en de drie katten (twee geca streerde en de derde moet nog) Moerka, Joch en Okkie geloven het wel en verstoren op hun eigen manier ons ge sprek met het vrouwtje. Annemarie staat namelijk pal voor het onderdrukte dier, het verschopte hulpeloze beest. Sinds een paar maanden zijn het de paar duizend zwervers op het mediterraneesche toe ristische eiland Ibizza. Daar zullen de komende weken en kele honderden onderschatte, honden van de ondergang ge red worden. Hen wacht alt hans een „menswaardig" lot. Annemarie heeft op Ibizza veel meegemaakt. Ze heeft er, met veel landgenoten, gezien hoe het inlandse volk er met de dieren omspringt. Erbarme lijke toestanden. „Tien jaar ge leden verdiende ik nog 700 gulden per dag. Dat was hard nodig voor mijn acties: „Maak het niet te bont met de bees ten". Ik heb mijn carrière op gegeven om zeehonden te red den. Destijds droeg ik op een gegeven moment op een show zeehondenvel. Ik ben flauwge vallen, met jas en al toen ik besefte wat ik aan had." Uit de boxen aan de Mesdaglaan klinkt Spaanse muziek, Anne marie studeert al 5 jaar lang Spaans: „Ik heb veel met ze gepraat, met die Spanjaarden, en ik kan het nu een beetje weten." Dat slaat niet meer op de zeehonden, maar op de Spaanse zwerfhonden van Ibizza; „hoewel ik in 1972 in het pleit heb gewonnen. Annemarie Schepens: „Op Ibizza is het een hopeloze zaak.' Het aantal gedode zeehonden zou tot de helft worden gehal veerd. Staatssecretaris Ernest Aas van Visserij had eerst geen minuut tijd voor me, maar ik geef nooit op. Toen-ie me gezien had, had-ie plenty van tijd. Overigens net zoals de Spaanse ambassadeur in Den Haag. Ik vind Spanj aar dden hoe dan ook, heel grote bureaucraten, die verantwoor delijkheid graag naar een an der doorschuiven. Ze denken, allemaal Don Carlosjes te zijn. Trots kan een domme eigen schap zijn. Misschien zijn ze verpest door de economische omstandigheden-, Vroeger was het in elk geval niet zo", kan Annemarie zich amper herin- Annemarie Schepens was in mei van dit jaar op Ibizza, liggend en kijkend in de zon. Ze zag de beroerdste dingen die met honden werden ge daan en ze hoorde van een hostess van de tour-operator (waarvan haar man sub-direc tor is) de vraag: „Kun je niet voor een dierenarts zorgen?" „Snapt u, er is op Ibizza en daarbuiten maar één toestand: een héél hopeloze. ...Verhonge rende dieren, gewonde dieren, waar niemand naar omkijkt, veel honden bij elkaar in één schamel hokje. Zeker vijftig procent van de Nederlandse vakantiegangers voelde hun verblijf verpest door het die renleed dat men meemaakte. Kijk maar eens, hoe ze met kippen en konijnen op de markt omspringen. Het is een walgelijke bende vaak. Hon den worden getrapt door man nen, kerels die indruk willen maken op hun vrouw. Tegen Kerstmis jaagde tot voor kort de Guardia Civil de loslopende honden bijeen om erop te schieten. Konden ze maar schieten, die idioten, maar nu mogen ze nog alleen maar met lasso's en paarden werken. De honden worden daarna in hok ken gestopt, waar ze drie da gen moeten wachten op een dierenarts die ze een prik komt geven in het hart Om ze te doden. Van die prik klopt niets, want die deugt niet." Als het gaat zoals Annemarie Schepens uit Hillegom zich voorstelt en als dierenarts De Geus uit Sassenheim een ver gunning krijgt om als dieren verzorger op Ibizza praktische hulp te verlenen is er over een paar weken heel wat dieren leed verholpen. „Sinds een paar maanden geleden het verhaal van die honden in de Nederlandse pers kwam, is er- geld van zinnig denkende mensen binnengekomen, dat is nu in totaal ruim 3600 gulden. Daarvoor kopen wij, de Socie- dad Protectora de Animales Ibizza y Formentera", de die renbescherming ter plaatse, medicamenten tegen inkoop prijs en we laten er ruime hokken voor bouwen. Die die renbescherming op Ibizza is pas opgericht en kan met wat geld uit de voeten. Er is een dierenkliniek in aanbouw, met de mogelijkheid om er te ope reren. Nog steeds komt er geld binnen. We kopen ook injectie materiaal tegen loopsheid. Daar is een nieuw preparaat voor, waarvan al zal zeker 100 injecties binnen heb gesmok keld." Dierenarts De Geus zei tegen Annemarie, toen ze met haar nood en die van talloze onbe-, grepen dieren bij hem kwam: „je bent een gek wijf en een idealiste, met je eeuwige toe standen over dieren. Natuur lijk ga ik met je mee". Op 12 september vertrekt vanaf Schiphol een hulpverstrekken- de karavaan met in haar kiel zog de beschrijvers van een beschaafde opinie, journalis ten uit binnen- en buitenland. „Een week lang hopen we een paar honderd van die honden te kunnen helpen. Het Heem- steedse reisbureau zorgt voor gratis vervoer, daarna gaan we opereren en castreren, ten minste als die werkvergunning voor De Geus er komt. Span jaarden die dieren hebben, kunnen die gratis laten behan delen, want we willen ze geïn teresseerd doen raken in het verzorgen van dieren en een wat minder mensonterende houding." Annemarie Schepens, die zoals elk rechtgeaard mens dieren mint en koestert, voelt zich de enige Nederlandse die zoiets in Spanje op touw heeft gezet „Volgend voorjaar orga niseer ik driedaagse reizen naar Ibizza voor iedereen die mee wil om te kijken en te helpen." Uit de geluidboxen blijft de Spaanse muziek stro men, maar in feite hoort An nemarie alleen maar het ge kerm van onbegrepen honden die op Ibizza geen recht van bestaan hebben. Daar gaat nu verandering in komen, als er tenminste wordt geholpen. Ook Spaanse honden moeten het gelukkige lot van Bas en de levenslustige katers Moer ka, Joch en Okkie kunnen de len. Wie steun wil geven kan dat doen door geld te storten op postgironummer 37.24.56 tn.v. A. Schepens—Schuringa te Hillegom, maar men kan ook eventueel bestaande klachten, in Spanje opgedaan doorgeven aan de Spaanse ambassade in Den Haag, Lan ge Voorhout 50. Want de am bassadeur is inmiddels door de knieën gegaan en hij is ziedend als hij beseft, dat zijn territoriale zwerfdieren nog één haar wordt gekrenkt Dankzij de inspanningen van een Annemarie Schepens kan daaraan nu een einde worden gemaakt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5