Schade Sancta Maria rond één miljoen Bouw Westeinde begint dit najaar KREDIET VOOR KABELTELEVISIE IN VOORSCHOTEN 'PLASZICHT' CENTRUM VOOR PSYCHOTHERAPIE IN NOORDWIJK Eigen antennemast goedkoper Open brief over Tip- Topcentrun Brand in woning BRANDWEER KAMPTE MET PROBLEMEN Dwerggeit voor scheidende wethouder PAGINA 4: LEIDSE COURANT/ DINSDAG 7 SEPTEMBER Zoeterwoude In het laatste kwartaal van dit jaar zal ge start worden met de woning bouw in het bestemmingsplan Westeinde 2. De bouwstraten in dit gebied waar ruimte is voor 300 woningen, alle in laagbouw, zijn reeds gereed. De eerste bouw betreft 38 premie-koop woningen in de prijsklasse van rond 120.000 gulden waarvan de premie in het eerste jaar onge veer 2.200 gulden zal bedragen. Zes van deze woningen zullen van een carport, drie van een garage worden voorzien. Daar naast zullen nog vier losse ga rages worden gebouwd. Het geheel is geprojecteerd aan straten tegenover de Sjaloom- school en de Richellestraat. Na de voltooiing van het plan West einde met 500 woningen met de realisering van de tweek amerflatwoningen aan de Burg. Wapstraat en de afbouw van de Zonnegaarde is de woningbouw in Zoeterwoude vrijwel tot stil stand gekomen. Vorig jaar kwa men slechts 7 woningen gereed. Inmiddels is ook de Bouw in Hoge Rijndijk-Oost op gang ge komen. Daar worden door het Bouwbedrijf Bosman B.V. wo ningen in de vrije sector gereali seerd. Dit bedrijf heeft ook de bouw van premie-koopwonin gen in voorbereiding. Het meest wordt echter in Zoe terwoude uitgezien naar de bouw van woningwetwoningen. De woningbouwvereniging Willi- brord presenteerde hiervoor op de jaarvergadering van vorig jaar twee plannen; 36 stuks in Westeinde 1 en 31, w.o. enkele aangepaste woningen in Hoge Rijndijk Oost. Helaas heeft men met de feitelijke uitvoering nog geen begin kunnen maken. Hoe wel men tijdens de jaarvergade ring optimistisch gestemd was, moest de scheidende voorzitter V. d. Ploeg erkennen dat nog 19 gepasseerd moesten worden. Hij verzuchtte daarbij: „De beruch te molen is een lopende band geworden waarvan het einde soms zoek is". Dit is in de afge lopen tijd duidelijk bewaarheid. Inmiddels werkt het bestuur van Willibrord aan plannVl de in het plan Hoge R Oost toegestane kwantui®' ruim 60 w.w. woningen opdracht te laten bouw< JJ' hoop dat daarvoor nog did' de eerste paal de grond gaan heeft men echter we|t£ varen. Voor de koop van dezejv van Noorlander Bouw B.v^1 ben inwoners van Zoeter!" en economisch aan de geij— gebondenen, voorrang. hotel - restaurant (Tijsterman) yunMuuynji "de boerderij aan de Nieuwkoopse plassen" dagelijks om 3 uur een rondvaart (f 3.— p.p.) gezellig en beschut.terras aan de oever van de pla diners a la carte in onze sfeervolle hooiberg en een prachtige, gezellig ingerichte stal voor uw receptie, uw bruiloft, uw familiefeest of diner. uw gastheer en gastvrouw NICO en BEP TIJSTERMAN TELEFOON 01725-126: (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT/NOORDWIJK - Aan het Picképlein in Noordwijk aan Zee wordt donderdag 23 september een „Centrum voor psychiatrische zorg en psychotherapie" geopend, dat deel uitmaakt van het psychiatrisch centrum „Sancta Maria" in Noord- wijkerhout. De nadruk in deze polikliniek zal liggen op de psychotherapie. Volgens de heer A. J. A. Vande- casteele, zenuwarts en hoofd van het te openen centrum, is niet alleen vanuit de ziekenhui zen behoefte aan een polikli niek, maar bestaat er ook be hoefte binnen de landelijke ge zondheidszorg." In de landelijke gezondheidszorg wordt steeds meer gelet op alles wat met voorzorg en preventie te maken heeft. Men wil het aantal opna mes en de duur van de opname zoveel mogelijk beperken", al dus de zenuwarts, die meent dat in een aantal gevallen onnodig tot opname van een patiënt wordt besloten. Hij^wil stimule ren dat huisartsen en maat schappelijk werkers in bepaalde gevallen overleg plegen met een deskundige in dit geval des kundigen van het centrum voor psychiatrische zorg en psycho- theraptie om onnodige opna mes te voorkomen. Het centrum wil streven naar een optimale samenwerking met de diensten die reeds werkzaam zijn in het vlak van de geestelijke gezond heidszorg. Een belangrijk punt in het werkplan van het centrum is, dat voorop staat dat de patiënt zo efficiënt mogelijk wordt ge holpen, zonder omslachtige vooronderzoekprocedures, en dat een goed en duidelijk thera pieplan wordt opgezet. De psy chiater voert het eerste gesprek met de patiënt, waarna geza menlijk wordt beslist door wie en hoe de patiënt verder behan deld zal worden. Het team dat de verdere behandeling bepaalt bestaat uit een psychiater, een psycholoog en een maatschap pelijk werker. De behandeling kan eigentijdse vormen van psy chotherapie (met name inzicht- gevende therapie als individue le, groeps- en echtpaartherapie) en gedragstherapie. Als plaats voor het centrum is Noordwijk gekozen, omdat zo menen directie en bestuur van Sancta Maria in deze omgeving een grote behoefte is aan mogelijk heden tot psychiatrische en psy chotherapeutische behandeling. Bovendien ligt Noordwijk gun stig, omdat de plaats eenvoudig bereikbaar is met het openbaar vervoer vanuit de richtingen Haarlem, Den Haag, Leiden en de Bollenstreek. Woensdag 22 september wordt in het nieuwe centrum een kennismakingsge sprek gehouden met huisartsen, specialisten en vertegenwoordi gers van diverse gezondheidsin stanties om een nadere voorstel ling te geven aan de werkwijze van het centrum. De dag daarna heeft de opening plaats. Voorschoten Kabeltelevisie met gebruikmaking van de bestaan de radarmast op het voormalige Marine Opkomstcentrum is een van de drie keuze-mogelijkheden voor Voorschoten. De commissie financiën en bedrijven was gisteravond bereid om de studie ten aanzien van de kabeltelevisie tijdens de openbare vergadering te behandelen. Wethouder N. Oosterbaan kon mededelen dat het ministerie van Defensie de radarmast in Voorschoten wil afstoten, omdat in Oegstgeest in samenwerking met Multivisie een nieuwe mast gebouwd wordt. Inmiddels is ge bleken dat een mast zowel dienst kan doen als radarsein en als ontvangstmast voor televisie. De studie over de gebruiksmo gelijkheid voor televisie van de mast in Voorschoten kan nu worden verbreed. Er zijn reeds per helicopter proeven geno men. De gemeenteraad krijgt nog deze maand het voorstel van b. en w. om 35.000,- be schikbaar te stellen, waarvan 25.000 voor kosten van een grondig onderzoek van de mast en 10.000,- als een voorbe- reiend krediet voor kabeltelevi sie. Er zal gedurende een maad proeven genomen worden, uit dat ondrzoek moet blijken of de mast inderdaad thans geschikt is of eventueel verhoogd moet worden. Voorschoten heeft op dit ogen blik drie keuze-mogelijkheden: aansluiten op de mast van Mul tivisie in Oegstgeest, aansluiten op de mast van de Stichting Mast van de gemeenten Leiden en Leiderdorp en exploitatie van de eigen mast op het M. O. C.-terrein. De laatste mogelijk heid betekent op de lange duur de goedkoopste. De P. T. T. rekent een vrij forse kabelhuur, waardoor de dichtstbijzijnde mast (in eigen gemeente) het voordeligst blijft. Er zijn moge lijkheden om de mast ook te gebruiken voor Wassenaar en Leidsehendam. Drs. Meerhoek (CDA) zag graag spoedig een leesbaar stuk over de kabeltele visie, waaruit blijkt de betekenis van deze televisie voor de bur gerij. Drs. Van Wijk (PPV) merkte op dat gesprekken over kabeltelevisie steeds overal uit monden in de meest wanordelij ke discussies tussen politieke fi guren, terwijl de burger vrijwel geen informatie krijgt. Wethou der Oosterbaan zegde toe alles in het werk te stellen dat het technische stuk van de direk- teur van de nutsbedrijven ook leesbaar wordt voor de leek. De commisie had weinig moeite met de overige agendapunten. Het krediet ad. 4.500 gulden voor de roodlichtkamera bij de verkeerslichten voor het raad huis werd vlot verleend en deed wethouder Oosterbaan opmer ken „geen bezwaar om dit appa raat bij het straatmeubilair te voegen". Vast staat inmiddels dat de begroting voor 1974 zal uitmonden in een zeer gunstig saldo. LEIDSCHENDAM De I ren van de vier progre partijen in de Leidschen gemeenteraad, te weten dA, PPR, PSP en D'66, 1 het gemeentebestuur eei brief doen toekomen, wa; hun verontrusting uits over geruchten dat het Ti centrum aan de Damla zalencentrum zal gaan v< nen. Zoals bekend is eigenaar daan onlangs met de expl gestopt en biedt hij het complex momenteel te aan. De progressieven behoud van de bestemmi het gebouw als zalenco hetgeen zij een „leven noemen voor een gezond gingsleven in Leid schendt grond daarvan spreken hoop uit, dat het gemec stuur het pand met dit do wil kopen, op basis vj „reële taxatiewaarde". LEIDEN Bij een bra een woning aan de Kwik! hoek in de Leidse Merenv gisteravond voor 5000 scnade aangericht. De brand ontstond door* de keuken de vlam in ei sloeg en de afzuigkap in vloog. Er den zich geen pe lijke ongelukken voor. NOORDWIJKERHOUT/NOORD WIJK Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag rond half vijf in korte tijd voor onge veer één miljoen gulden schade aangericht in één van de acht paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" in Noordwijkerhout. De vuurzee breidde zich razendsnel uit, mede doordat de brandweer niet me teen met blussen kon beginnen door een te lage waterdruk. Hier door werden het met leien bedek te houten dak en de eerste verdie ping van paviljoen „St Jeroen" geheel vernield. Het verplegend personeel wist de ongeveer veertig vrouwen, die zich op het moment dat de brand uit brak in dit paviljoen bevon den, tijdig en zonder ongelukken naar buiten te loodsen. De politie stelt een diepgaand onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De brand, die tussen kwart over vier en half vijf werd ontdekt, is vermoedelijk ontstaan op de opname-afdeling en van- daaruit overgeslagen op de onder de zolder gelegen eerste verdieping, die niet meer voor verplegdoeleinden werd gebruikt, maar voor de opslag van kleding en andere goederen diende. Bij het wegloodsen van de patiënten uit het door de brand getroffen paviljoen ont stond de nodige verwarring toen één van de vrouwen werd vermist. Zij werd even wel kort daarna op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis aangetroffen. De gezamenlijke brandweerkorpsen van Noordwijk, Noordwijkerhout en Leiden hadden bij hun komst te kampen met een te lage waterdruk. Pas nadat het waterlei dingsbedrijf was verzocht de druk te ver hogen kon de brandweer de vuurzee effec tief bestrijden. Een hoogwerker van de Leidse brandweer raakte bij zijn werk zaamheden nog verstrikt in de takken van één van de talloze bomen die zich op het stichtingsterrein bevinden. Hij kon zijn werk pas voortzetter toen deze takken in allerijl waren afgezaagd. Omstreeks half zes werd het sein brand meester gegeven, maar nog vele uren daarna was de brand weer bezig met nablussingswerkzaamhe- den. De aktiviteiten van de brandweer werden gadegeslagen door de burgemeesters van Noordwijk en Noordwijkerhout, de heren Bonnike en Bosma, en de korpschef van de Noordwijkse poliitie, hoofdinspecteur Basten. Dankzij de beslotenheid van het stichting sterrein kon het binnendringen van nieuwsgierige bewoners door de politie worden voorkomen. De politie nam ook maatregelen om de wegen naar „Sancta Maria" voor de aan- en afvoer van brand wee rmateri eel vrij te houden. Het veertig jaar oude paviljoen ..St. Je roen" dateert uit de begintijd van Sancta Maria en stond op de nominatie om gere noveerd te worden. Het gebouw bood on derdak aan ongeveer zeventig patiënten, waarvan de helft dag en nacht in het paviljoen verbleef. Deze patiënten zijn voorlopig ondergebracht op andere afde lingen van het psychiatrisch ziekenhuis. Burgemeester De Vreeze (links) leest de oorkonde 'voor waarin wethouder Van der Kroft (midden) tot ereburger wordt benoemd. WARMOND In een buitenge wone vergadering nam de raad van Warmond gisteren afscheid van wethouder G. J. van der Kroft. Als blijk van waardering voor het vele werk dat hij ge durende 18 jaar als raadslid voor de gemeenschap van War mond heeft verricht, werd hem door burgemeester De Vreeze de erepenning van de gemeente Warmond met oorkonde over handigd. „Wethouder van der Kroft zal een leegte achterlaten die Warmond nog lang zal voe len", aldus burgemeester De Vreeze. „Vooral op het terrein van financiën en economische aangelegenheden heeft hij veel voor Warmond gedaan". De heer van der Kroft laat War mond echter wel een erfenis in de vorm van een tekort na. In 1978 echter zal er weer een slui tende begroting zijn, voorspelde de scheidende wethouder. Van der Kroft zal 10 september het burgemeesterschap van Leimui- den, Nieuwveen en Rijnsater- woude aanvaarden. Naar de toe komstige ambtswoning zal het gezin van der Kroft een bord van Makkumer aardewerk kun nen meenemen dat burgemees ter De Vreeze als aandenken overhandigde. Een ander aan denken werd door de PW-frak- tie aangeboden. Omdat het goed voor een burgemeester in agra rische gemeenten zou zijn de veehouderij aan den lijve te on dervinden werd een dwerggeit, luisterend naar de naam PeWe, aan de zorgen van de nieuwe burgemeester toevertrouwd. Tij dens de receptie in Klim Op maakten vele inwoners van Warmond van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van het gezin van der Kroft en hen een goede tijd toe te wensen. Door een te lage waterdruk kon de brandweer niet voorkomen dat het dak van paviljoen „St. Jeroen" totaal verbrandde. KORTWEG KATWUK Burgemeester Bos van Katwijk heeft samen met beeldhouwer Gerard Brouwer het beeld „De Klin ker" onthuld. Het beeld is ver vaardigd door Gerard Brou wer en is geplaatst in de tuin van het raadhuis aan de zijde van de Nieuwe Duinweg/Wil lem de Zwijgerlaan. De klin ker of dorpsomroeper was een bekende figuur in Katwijk. Het beeld is in brons gegoten en geplaatst op een hardste nen sokkel. Het beeld is ander halve meter hoog. De prijs van de sculptuur be draagt ongeveer 15.000 gulden. Gerard Brouwer (24) is een Katwijkse kunstenaar. WASSENAAR - De Wasse- naarse Hengelsportvereniging houdt zaterdag 18 september een jubileum-viswedstrijd in verband met haar 25-jarig be staan. De wedstrijd wordt tus sen 9.00 en 11.00 uur gehouden in de Zijlwetering bij de Hoge- boomse weg. Inschrijven mo gelijk bij Hengelsporthuis Jack van Laar aan de Oost- dorperweg. LISSE De Amsterdamse or ganist C. Jansen geeft zater dag 11 september een concert in de Pauluskerk in Lisse. Het concert begint om 20.15 uur. Op het programma staan on der meer werken van J. S. Bach en F. Mendelssohn. WASSENAAR - De heer J. A. M. Cuypers houdt tijdens de ledenvergadering van de afde ling Wassenaar van de Konin- „De Klinker" in de tuin v klijke Tuinbouw- en Plantkun de een lezing over vaste plan ten. De leden vergadering heeft plaats op 27 september in het Jeroenhuis en begint om 20.00 uur. LEIDERDORP De Leider- dorpse Damclub houdt don derdag 9 september in het Doipshuis een simultaan-wed- strijd. De heren Oostergo en Van der Zwam spelen dan te gen niet- leden. Iedereen is welkom, deelname is gratis. LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapscen trum De Poel houdt vrijdag avond van zeven tot negen uur een disco-avond voor de jeugd tot en met 12 jaar. Leden van de vereniging betalen 50 cent n het raadhuis. toegang; niet-leden een gulden. SASSENHEIM De postze gelvereniging Sassenheim houdt dinsdagavond 14 sep tember in „Ontmoeting" van acht uur tot half tien een ruil- veiling-avond. De jeugdafde ling begint om zeven uur. Za terdag 18 september houdt de vereniging in de „Ontmoeting" een grote ruildag voor zegels en munten. LEIDSCHENDAM De nieu we Haagse popformatie „Na vel", die in verband met het binnenkort uitkomen van hun eerste single momenteel een promotie-toernee maakt, zal a.s. zaterdagavond optreden in het Leidschendamse jeugdcen trum „Sater" aan de Koningin Juliana weg. Aanvang 2( uur. Entree 3,50. LEIDSCHENDAM - plaatselijke afdeling van Rode Kruis organiseert d winter weer EHB O-cursus in het Rode-Kruisgebouv aan de Delflandstraat. Vanaf 16 jaar kan men op leid worden voor het „el heidsdiploma" - aanvang v de cursus woensdag 15 st— tember om 20.30 uur - terv de jeugdcursus, die om 19|r- uur van start gaat, open st voor jongens en meisjes 12 tot en met 15 jaar. Inlichtingen bij de heer Kruidhof, Zaagmolenstraat tel. 277553 (vanaf 16 jaar) bij mevrouw B. S. Heiblof 't Hert 124, tel. 275132 (jeuj

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4