Woonwagenkamp krij gt jnoodvoorzieningen Politie hoeft mij net aan te rijden Vragen over renovatie Tuinstadwijk RECONSTRUCTIE STATIONSPLEIN BEGONNEN Eerste prijs voor „The Mariquita's in Amersfoort Overdracht rectoraat Leiden krijgt 2e burger raadsman H f 4 Vereniging voor maj orettengroepen ERKZAAMHEDEN STARTEN IN OKTOBER DAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „Wat zijn de oorzaken van de vertraging die is opgetreden bij de renovatie van woningen in Tuinstadwijk". Dat vraagt bet gemeenteraadslid voor de PSP, mevrouw Van de Zande aan het college van burgemeester en wethouders. Zij doet dit naar aanleiding van een circulaire van het bestuur van de woningbouwvereniging, die de bewoners van de renova tiewoningen onlangs in hun brievenbus gekregen hebben. Daarin wordt melding gemaakt van vertragingen bij de renova tie die te wijten waren aan aller lei moeilijkheden bij het aanne mersbedrijf dat het werk in Tuinstadwijk uitvoerd. De brief was kennelijk bedoeld als een reactie op de onrust die onder de bewoners was ontstaan. Volgens de brief van de woning bouwvereniging waren de pro blemen intussen door het aan stellen van een andere bewind voerder bij het aannemersbe drijf en „andere saneringsmaat regelen" opgelost en zou 11 sep tember de beloofde kijkwoning aan de Tulpstraat geopend kun nen worden. Het PSP-raadslid Van de Zande vraagt zich af wat er precies achter de vaagheden die in de brief van de woningbouwvereni ging worden gebezigd steekt. Zij wil weten of de vertraging waarover wordt gesproken ook hogere kosten met zich mee heeft gebracht en of een en ander nog tot juridische stappen van de kant van de opdrachtge ver heeft geleid. Verder vraagt 'het PSP-raadslid naar het ge meentelijk toezicht dat bij deze renovatie zou zijnuitgeoefend en wie er juridisch aansprakelijk is voor een juiste en tijdige uitvoe ring van het opknapwerk. LEIDEN Een aantal majorettenkorpsen uit Leiden en omgeving heeft zaterdag 4 september tijdens concoursen in Weesp en Amersfoort verschillende prijzen behaald. In Amersfoort wisten „The Mariquita's" uit Katwijk aan Zee beslag te leggen op de eerste prijs bij de deelnemende tien senior-korpsen. Bij de junioren behaalde Majorettengroep „Ons Buiten" een zesde plaats. In Weesp behaalden „The Golden Green Stars" en Ma- jorettenkorps „Aktief" in hun respectieve divisies een tweede prijs, terwijl Majoret- ten Peloton „Pauline" een derde prijs haalde. In de eindklassering kwamen „Golden Green Stars" en „Aktief' respectievelijk op de tweede en vierde plaats, wat de groepen extra prijzen opleverde. Met uitzondering van The Mariquita's nemen al deze korpsen aanstaande zaterdag deel aan een groot concours in Leiden. Dit concours be gint om een uur 's middags en wordt gehouden op het terrein aan de Anjeliers straat in de Tuinstadswijk. De organisatie ligt in de han den van speeltuinvereniging „Zuiderkwartier". Het con cours is een onderdeel van de festiviteiten die in ver band met het 50-jarig be staan van de speeltuinvereni ging gehouden worden. Het omhangen van de keten door de scheidende rector dr. A. E. Cohen. LEIDEN De scheidende rector magnificus van de Rijksuni versiteit dr. A. E. Cohen heeft gisteren in de Pieterskerk tijdens de opening van het nieuwe Academisch jaar het rectoraat overgedragen aan prof. D. J. Kuenen. Ter gelegenheid van de opening van het Academisch jaar sprak prof. Cohen over de democratiseringsprocessen binnen de universiteiten. Voorzitter van het college van bestuur K. J. Cath noemde de herprogrammering van de universitaire studie tot vier en in 'uitzonderingsgevallen tot vijf jaar de „krachtproef voor de universiteit in het komende jaar. De overdracht van het rectoraat bestond uit het simpelweg omhangen van de ambtsketen, het voorstellen en een ovatio neel applaus van de aanwezigen. „Officieel ceremonieel is hier ongepast" merkte prof. Cohen daarbij op. Het gebeuren werd muzikaal omlijst door orgelspel van Floris Cohen, zoon van de scheidende rector. LEIDEN De gemeente Lei den zal, wanneer het ministerie van CRM daartoe de benodigde subsidie verleent verrijkt wor den met een tweede burger raadsman. Deze krijgt tot taak mr. Frits Quadekker die nu al meer dan twee jaar zijn hulpge- vende arbeid in Leiden verricht te ondersteunen. De kosten van een tweede bur gerraadsman drukken voor een deel ook op de gemeentebegro ting. Daartoe zal de begroting spost verbetering van de sociale infrastructuur worden aange wend. Wanneer de tweede om budsman er is zal ook worden gepoogd geld te krijgen voor het aanstellen van een administra tieve kracht die zijn werk zal moeten ondersteunen. De wethouders Waal en Ver boom hebben zich van stem ming over de uitbreiding van het instituut Burgerraadsman onthouden. Met name van de heer Verboom is bekend dat hij een ombudsman in Leiden vol komen overbodig acht. Dienstencentrum peilt behoeften in Zuid-West LEIDEN De leiding van het dienstencentrum aan het Bevrij dingsplein begint met een on derzoek naar de behoeften van de oudere bewoners in Zuid- West. Het aantal aanvragen om hulp is na april 1976 sterk geste gen en daarom wil het diensten centrum in samenwerking met de vier clubhuizen in Zuid-West en de Wijkvereniging „Actief' een vragenlijst opstellen voor alle oudere wijkbewoners. Op deze wijze wil het dienstencen trum de mensen informeren over de mogelijkheden van hulpverlening in Zuid-West. Het diensten centrum (tel. 768711) is alle werkdagen tussen negen en tine uur 's ochtends telefonisch bereikbaar. Zwemvierdaagse De eerste dag van de zwemvierdaagse is een groot succes geworden. Ruim 1400 personen do ken gisteravond in de ba den ,,De Zijl" en „De Vliet" in het bassin. De komende dagen wordt er ook gezwommen (van zeven uur tot half negen). De zwemvierdaagse is een LEIDEN Alle weggebruikers moeten vanaf vandaag rond het Leidse NS-station rekening houden met reconstructiewerk zaamheden die het verkeer ter plaatste kunnen ontregelen. Het Stationsplein zal in het kader van de reconstructie van de Rijnsburgerweg eveneens ver anderingen moeten ondergaan. Zo zullen er onder meer geas falteerde vrije busbanen wor den aangelegd. Nu de werkzaamheden hiervoor zijn gestart moet het verkeer met richting stadscentrum reke ning houden met een omleiding vanaf de Rijnsburgerweg na het viadukt. Alle weggebruikers worden hier over de rijbaan aan de kant van het centrum geleid. Ter hoogte van de Stationsweg landelijke, gebeurtenis. In Leiden wordt het evene ment georganiseerd door de zwemorganisaties LGB, LZ-1886, de Watervrienden en de Leidse Reddingsbri gade. Elke avond moet er 500 meter worden afge legd, in totaal dus 2000 meter. Deelnemers hoeven overigens niet iedere avond in het zelfde zwem- wordt het verkeer vervolgens weer naar de andere langs de spoorlijn gelegen rijbaan ge voerd. In verband met deze maatrege len is het niet meer mogelijk direct van de Plesmanlaan via het Stationsplein op de Oegst- geesterweg te komen. Dit ver keer wordt gedurende de werk zaamheden omgeleid via de Morssingel en de 2e Binnenvest- gracht Doorgaande automobi listen op de Plesmanlaan en de Willem de Zwijgerlaan worden door middel van waarschu wingsborden ter hoogte van de Holiday Inn en de Kooilaan tij dig attent gemaakt op de voor hen bestemde omleidingsroute. Het karwei op het Stationsplein zal ongeveer vijf weken in be- bad te zwemmen. Er kan bij voorbeeld best drie avonden in „De Zijl" en één avond in „De Vliet" gezwommen worden. Elke deelnemer die vier avon den 500 meter heeft ge zwommen ontvangt een bronzen medaille en een gratis toegangsbewijs voor de Leidse Huisvrouwshow. slag nemen. Daarna wordt de aan de stad gelegen zijde van het plein aangepakt. Ook hier zal een vijftal weken mee ge moeid zijn, ongunstige weers omstandigheden buiten be schouwing gelaten. Het verkeer zal gedurende deze periode over de vlak voor het station gelegen rijbaan worden geleid. Opletten De maatregelen die momenteel voor het Stationsplein en omge ving zijn getroffen zullen veel eisen van de oplettendheid van de weggebruikers. Geadviseerd wordt de aanwijzingen op de borden ter plaatse nauwkeurig op te volgen. Vooral de fietsers, die ter hoogte van het station willen afslaan naar het centrum moeten goed opletten, omdat de verkeerslichten ter hoogte van het Station in verband met het werk buiten werking zijn ge steld. De werkzaamheden aan de Rijnsburgerweg, waar eveneens busbanen worden aangelegd zijn nu zover gevorderd dat de verbinding met de Boerhaave- laan weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Deze maat regel gaat aanstaande maandag in. in een onzei IDEN - inwagencei onzer verslaggevers) Het regionaal inwagencentrum aan de jrlemmerweg krijgt in ok er een noodvoorziening. ipeii ministerie van Cultuur, jreatie en Maatschappelijk reeik heeft ƒ120.000,- be- l3mUkbaar gesteld voor de Jeg van de noodvoorzie- f, die de overbezetting van i woonwagencentrum moet :ffen. De dienst gemeente- in is thans bezig met het erpen van een plan, dat :iet in de realisering van standplaatsen op het ter- iet 'tje, waar vroeger de jnwagenkampschool was lestigd. Het terrein wordt iard. Er zullen toiletten neergezet Tevens len de woonwagens voor- van electra en wordt een ber naar de riolering aan- tgd. De realisering van de dvoorziening kost in to- 160.000,-. het aanbrengen van de |dvoorziening zal een deel de overbezetting van het donale woonwagencentrum Inen worden opgeheven. Ie overbezetting heeft er in I begin van dit jaar toe ge- I dat gedurende zes weken schatting vijf woonwa- op het Stadhuisplein bi- :eerden om het gemeente- lur met de neus op de judbare situatie in het Noodvoorzieningen voor de woonwagenbewoners van het kamp aan de Haarlem merweg centrum te drukken. Na de actie zetten de „overbezetters" hun wagens langs de weg, die door het centrum voert, neer. Volgens politie en brandweer ontstond hierdoor een levens gevaarlijke situatie. Brand weerauto's zouden niet zo ge makkelijk het kamp meer kunnen bereiken. Ook de voorzieningen (sanitair bij voorbeeld) waren ruim onvol- ÏGESPROKEN VERDACHTE VOOR VTONRECHTER —^N „Een politieagent mij niet aan te rijden", !e de Leidse student van •rmiddag op de ochtenzit- het Leidse kantonge- Van N. had onlangs op •ts, volgens de lezing van iten van een surveillan- de politieauto geen voor- jcgeven toen hij de Witte naar de Jan van Goyen- .fsloeg. •hte verklaarde de bocht 'oltooid tc hebben toen de lUto hem onverhoeds be- bnefe- Hij had ook een getuige 03 Gnomen, een voetgangster geschrokken te zijn van eling opdoemende agen- i ze wachtte met oversto rt van N. was gepasseerd. Leider van justitie mr. Lub- was niet overtuigd maar toch vrijspraak wegens aan bewijs, hetgeen Van Dijke toekende, isiger geval was dat van Irijfsleider van een gara- 'ijf. Hij reed enige tijd n een motorrijder met ito vrij ernstig aan omdat :m niet gezien had". Daar bij dat bij al voorwaarde- 1, omdat hij daarvoor al :r onder invloed van de >1 had gereden. De rechter 'P niet hoe de bedrijfslei- Ie motorrijder over het had kunnen zien. „U eigenlijk niet in het ver- 'iuis", meende hij. Echter, ierking nemend dat de :hte voor zijn werk het 'ijs hard nodig heeft, be dechter Van Dijke hem een lerivan 500 gulden of 20 da- ^jechtenis te geven en een 'aardelijke ontzegging van bevoegdheid voor de duur "P'les maanden met een proef- ^Pjan twee jaar. „Neemt u D ins rijlessen", raadde de ir hem aan. êeptendzitting werd verder r isPEN Op initiatief van de jjjkjleiders van Majoretten- „Aktief is 31 augustus 'ereniging Van Zelfstandi- Majoretten groepen IG) opgericht. De volgen- e epen zijn aangesloten bij ai VVZMG. „The Golden Ju Stars", „The Mariqui- en „The Kooi Girls", 'ereniging wil de belangen 'e meest ruime zin - beharti- 'an de aangesloten majoret- >rpsen. Zo wil de vereni- onder meer het „wegzui- van majorettes, het op on wijze weghalen van door korpsen verbie- Ook gaat een coördinator namens de aangesloten groepen onderhandelen als het gaat om evenementen en subsidies. Eventuele geschillen zullen door de besturen an de aangesloten groepen in een gezamenlijke vergadering worden behandeld. In de onlangs gehouden oprich tingsvergadering is wel besloten dat de te volgen werkwijze voor één jaar geldt en daarna vindt er een evaluatie plaats. Alle zelf standige rnajorettengroepen kunnen zich bij de vereniging aansluiten, mits zij de in de oprichtingsvergadering aan vaarde doelstellingen onder schrijven. Het administratiea dres van de nieuwe vereniging is: Postbus 1020, Leiden. doende voor een zo groot aan tal woonwagenbewoners. Voorwaarde Het ministerie van CRM heeft de bijdrage beschikbaar ge steld op voorwaarde dat voor 1 november 1977 enig uitzicht bestaat op de realisering van voldoende standplaatsen in de Leidse regio. Voor die datum zullen in omliggende gemeen ten planologische procedures moeten zijn gestart met be trekking tot de aanleg van kleinere woonwagenkampjes. Inmiddels zijn de gemeente Oegstgeest, Leiderdorp, Lisse en Zoeterwoude reeds druk doende grond te verwerven voor dergelijke centra. Voor de komende drie jaar acht het ministerie het creëren van naar schatting twintig stand plaatsen in de Leidse regio voor de „overbezetters" van het regionale centrum en de natuurlijke aanwas voldoende. Wethouder B. Oosterman zal op korte termijn overleg ple gen met de gemeentebesturen in de regio, die stellen geen plaats in hun gemeente te heb ben voor het realiseren van kleine kampen, zoals War mond en Katwijk. Hij wil deze gemeentebesturen alsnog over tuigen van de noodzaak kleine kampjes te creëren. gedomineerd door een groot aantal gevallen van mensen die de bovenste lamp van het stop licht met de onderste hadden verward. De heer die het rood in de Oranjeboomstraat had getrot seerd, beweerde pertinent dat het licht hem geel had toege schenen, hoewel het proces-ver baal sprak van „licht dat al verscheidene seconden op rood stond". „Misschien hadden de heren (agenten) al wat lang bij het stoplicht gestaan en wilden ze wat vangen", veronderstelde hij. Hem werd verzekerd dat „de heren" genoeg vangen en daarbij werd hem een boete van 75 gulden hetzij drie dagen hechtenis toebedeeld. Een ander roodlichtgeval was dat van een Leidse student in de rechten, die op de Julianalaan in Leiden het rood negeerde. Het was niet zijn bedoeling geweest om voor de rechter te verschijnen, omdat hij zijn verkeersovertreding er kende en een schikking wilde. Zijn giro-rekening stond echter eveneens „rood", waardoor hij alsnog met de kantonrechter moest aangaan. Hem werd 40 gulden boete of twee dagen hechtenis in het vooruitzicht ge steld en de hoop dat zijn girore kening dat nu wel kan verwe ken. Een Warmondse boer werd ten laste gelegd het oppervlaktewa ter nabij zijn boerderij op een ernstige manier te hebben ver vuild. De dieselolietank van de boer was namelijk half van zijn houten standaard gevallen en vereerde een vlakbijgelegen sloot met naar schatting 400 li ter dieselolie. De boer had ech ter wel zijn goede wil getoond door te proberen de schade zo veel mogelijk te beperken en herhaling van het gebeurde uit te sluiten. „Ik hoop dat de straf niet te zwaar is, want ik heb toch al een slechte zomer ge had", aldus de boer. De rechter, mr. De Koning nam dat alles in beschouwing en veroordeelde hem tot een boete van 500 gul den of twintig dagen hechtenis waarvan 350 gulden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Een Sassenheimer werd ten las te gelegd zijn auto van een aan tal onwettige hulpstukken te hebben voorzien, te weten een veeltonige signaalhoorn en een set van vier achterlichten. Het verbod van de signaalhoorn kon hij begrijpen maar dat van de achterlichten niet. „Er zijn au to's die standaard met meerdere achterlichten zijn uitgerust en sommige vrachtauto's hebben een hele kerstboom achterop", aldus de verdachte. Hij werd enkel op het verkeersartikel ge wezen dat maar twee achterlich ten op een personenauto toelaat en hij kreeg bovendien in totaal 35 gulden of drie dagen hechte nis voor zijn illegaal opgesierde vervoermiddel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3