KLM EN JUSTITIE IN DE CLINCH OVER BEVEILIGING Kruisinga (CHU) vraagt naar rebellie" Van Maarseveen Kissinger rekent op succes bemiddeling in Afrika Miljoenen schade bij branden in Wassenaar en Noordwijkerhout EVEEL GEVIST? OOR DE RECHTER In Den Haag Regionale Vrije Omroep &idóc 6omo/nt Spenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Lies (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Knegjens in radio-uur ;in onzer verslaggevers «SUM - Peter Kneg- jgt vanaf 1 oktober we- op vrijdagavond tussen S ty twaalf uur een eigen [Ogranuna. In dit NOS- 6t het oog op morgen", pediterend over de klei- jen des levens zijn favo- jten aan elkaar praten. 1st zal Knegjens in een „>Jprogramma als quiz- - - Optreden en vast pannel- 'den in de vernieuwde "vuys-show van de KRO. 7 HAAG (ANP) Vissers die dit jaar de hen toegestane geelheid te vangen tong en/of schol overschrijden, zullen rschijnlijk voor de rechter moeten verschijnen, is de mening van mr. P. A. H. Bos, advocaat-generaal jhet gerechtshof in Den Haag, speciaal belast met de fdinatie van het justitieel optreden tegen overtreders van jangstbeperking. |r vorig jaar begane overtredingen werden over het (meen boetes opgelegd tussen 500 en 1000 gulden. Mr. j denkt niet dat zo'n schikking er voor dit jaar ook in fitten. - Is zaterdag werd meegedeeld op een vissersvergadering Urk, zijn de Nederlandse vissers zo goed als helemaal HnaRT het hen toebedeelde quotum heen. Dit blijkt uit een ing op de officiële visafslagplaatsen. Een onbekende hoe- jheid schol en tong wordt echter buiten de afslag om jcocht. Volgens mr. Bos wordt op het ogenblik gepoogd te komen tot een telling van deze „illegale" hoeveelheid. HAAG - Op aal 28 gaat zondag i Haag de Re- Vrije Om- i start. Deze illegale zen- toordt geleid negen Hage- fn een inwoner liden. lllen de bevol- /an Den Haag mliggende ge- fjflen afhelpen ■Mt idee, dat Hil- iditif1 dé hoofdstad L—IRadioland" is. weekeinde negen uur rakter van de zender in de lucht. Deze Hilversum 3, met in- zendtijd zal hoofdza- formatie en reporta- kelijk gevuld worden ges uit Den Haag en met vele soorten mu- omgeving, ziek zonder het ka- or heet binnenkort hoogleraar (Van een onzer verslaggeefsters) ..HAAG In de nabije toekomst zullen lectores de titel jn van hoogleraar. Dit gebeurt in het kader van een nieuwe ^schaalverdeling voor universitaire docenten. ïns als hoogleraar te worden aangesteld* zal de kandidaat .en aantal verscherpte criteria moeten voldoen. Bij de aanstel- 'uilen jonge hoogleraren worden ingedeeld in een lagere j( ischaal dan voorheen gebruikelijk was voor jonge lectoren, maatregelen volgt minister Trip (Wetenschapsbeleid) het van de ministeriële commissie „Topstructuur Weten- pelijk Corps". !N Onbekenden heb- isteravond getracht het t van de Steenstraat in te steken. Zij sprenkelden een aanzienlijke lengte e uit over het wegdek en die in brand. De brand en-behoefde niet in actie te, ide komen, omdat de opzet mislukte en het vuur snel doofde. De politie sluit niet uit, dat de brandstichting verband houdt met de recente acties in de Steenstraat tegen het busver- keer. Dinsdag 7 september 1976, 66e jaargang no. 20523 Havelaar Simonscoop met Nederlandse film Max Havelaar op Ned. I om 22.40 uur. Om 20.40 uur Schep pende mens en om 21.50 uur Pepper. Ned. II om 19.30 uur Simon en Garfunkel, om 20.25 uur Suther land en om 21.15 uur Tijl ulie- den spieghel. Hier en nu om 21.50 uur over vergiftigingen. Fraai nazomerweer Droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Ma ximumtemperaturen circa 22 graden. Morgen: Zon: 6.03-19.11 Maan: 18.47-06.00 Schev. hoogw.: VM 2.5315.17 Laagw.: 10.5623.13 V I H (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL KLM en ministerie van Justitie liggen met elkaar in de clinch over de beveiliging van vliegtuigen tegen kapingen. Niet alleen be staat er verschil van mening wie de salarissen van meevliegende veiligheidsagenten voor zijn rekening moet nemen, ook wordt verschillend gedacht over de vraag, of de agenten al dan niet gewapend zijn. In deze discussie heeft zich ook de vliegersvereniging gemengd. De piloten heb ben er eigenlijk geen behoefte aan, dat er gewa pende veiligheidsagenten aan boord zijn, omdat zij daarin veel eerder extra risico's zien. De vliegersvereniging hecht veel meer waarde aan een sluitende beveiliging op de luchthavens zelf. De situatie is momenteel zo, dat al enkele jaren op vele KLM-vluchten (niet op alle) veiligheidsa genten meevliegen, gerecruteerd uit marechaussee, douane en rijkspolitie, alsmede een onbekend aan tal leden van de KLM-bedrijfsbeveiliging. Met uitzondering van deze laatste categorie betaalt het Rijk (Justitie) de salarissen van deze agenten. Per 1 september is het aantal agenten van het Rijk reeds gehalveerd, terwijl het ministerie nu wenst, dat de KLM met ingang van 1 oktober de beveili ging geheel voor eigen rekening gaat nemen. De. ■BH maatschappij zou dus ofwel van de door Justitie geleverde agenten moeten afzien, ofwel de salaris kosten van deze ambtenaren moeten gaan betalen. Daarover is de KLM-directie allerminst te spreken. In de onderhandelingen die nu worden gevoerd, probeert de KLM de medewerking van het Rijk te behouden. Zowel de Nederlandse vliegersvereniging als de internationale federatie van verkeersvliegers heb ben naar aanleiding van de jongste vliegtuigka ping hun bezorgdheid en gramschap uitgesproken over het feit, dat luchtvaartdirecties en de lucht vaartmaatschappijen van de meeste landen niet voor honderd procent de veiligheidsmaatregelen uitvoeren die internationaal zijn afgesproken. Zij betreuren het, dat door gebrek aan samenwerking bij het streven een einde te maken aan de misda- denreeks van vliegtuigkapingen de levens van onschuldige passagiers en bemanningen in gevaar worden gebracht De kapers van de KLM-machine „City of Madrid" zitten nog steeds op Cyprus, aangezien geen enkele luchtvaartmaatschappij hen aan boord wil nemen. Zij zijn onder de hoede van de politie gesteld. Voor meer nieuws over de ervaringen van de bemanning en de passagiers van de gekaapte DC-9 zie pagina 9, „Bedrijfsongeval" Een van de hoogtepunten tij dens de opnamen voor de film „Een brug te ver" is de landing van de parachutisten. Gisteren hielden de para's een oefening boven de hei bij Speulde op de Veluwe (bo ven). Twee van de paratroopers raakten hierbij gewond, maar zij dragen hun ongemak no gal vrolijk. Zij hebben overi gens een kleine troost: zij zullen niet de enigen blijven. Er is een groter aantal blessu res als ..bedrijfsongeval" in gecalculeerd. zo werd on langs meegedeeld. Na publicatie in onze krant: (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Naar aanleiding van een bericht op de voorpagi na van onze krant zaterdag 4 september j.l. over de publica tie in het vakbondsblad „Bon dig" van de Rotterdamse hoog leraar professor mr. H. van Maarseveen „Vakbeweging moet bewust wet overtreden" heeft dr. R. Kruisinga, voorzit ter van de C.H.U. - Tweede-Ka merfractie vandaagonderstaan- de vragen gesteld aan minister Boersma van Sociale Zaken Hoe beoordeelt de bewinds man de uitspraken van genoem de auteur in bedoeld artikel „dat de vakbeweging vaker wetsovertreder dient te zijn, dat zij bewust wetten moet durven breken omdat haar vernieu wingsdrift dat van haar zou ei sen en dat daarom de vakbewe ging' het moet aandurven om niet gezagsgetrouw te zijn?" Acht de minister de mening van prof. van Maarseveen juist, dat er „dan voor de vakbewe ging niets anders overblijft blijft dan het recht in eigen hand te nemen, omdat dit op geen enkele andere manier te krijgen is"? Kan de bewindsman de con clusie delen, dat door artikelen van een dergelijke strekking in het algemeen de overlegstruc tuur tussen overheid, bedrijfsle ven en vakbeweging slecht ge diend is en derhalve niet posi tief bijdragen tot een optimale werking van het harmoniemodel in deNederlandse samenleving? In samenwerking met een aantal consumen tenorganisaties zal vanaf vandaag regel matig een consumen tenrubriek in onze krant verschijnen. De eerste aflevering van deze rubriek „Op de koop toe" is te lezen op pagina 15/11. BEUZELAARS ka heeft z'n club van 0= drieduizend leden, die overal t mee proberen te zijn. „wees vandaag te laat met, dag is een jaar uitgesteld.. DAR ES SALAAM (UPI/RTR) De Amerikaanse onderminis ter voor Afrikaanse zaken, Wil liam Schaufele zal morgen in Dar Es Salaam de presidenten van vijf zwarte Afrikaanse lan den informeren over het ge sprek dat minister Kissinger heeft gevoerd met de Zuidafri- kaanse premier Vorster over Namibië en Rhodesië. Schaufe le zal ook nagaan of het de moeite waard is een ronde van pendel-diplomatie tussen de blanke en zwarte staten te on dernemen. De vijf presidenten van de vijf zwarte Afrikaanse staten Ken neth Kaoeanda van Zambia, Ju lius Nyerere van Tanzania, Agostinho Neto van Angola, Sir Seretse Kama van Botswana en Samora Machel van Mozambi que hebben de afgelopen dagen gesproken met de bevrijdings beweging van Rhodesië en de Zuidwestafrikaanse Volksorga nisatie (Swapo) van Namibië. Ook werd overleg gepleegd met de leiders van de twee verboden bevrijdingsbewegingen in Zuid- Afrika, het Afrikaanse Nationa le Congres en het Panafrikaans Congres. Henry Kissinger, die het afgelo pen weekeinde in Zürich uitvoe rige besprekingen met de Zuida- De vijf presidenten die deelnemen aan de Afrikaanse top in Dar Es Salaam. Van links naar rechts: Kenneth Kaoenda (Zambia), Agostinho Neto (Angola), Julius Nyerere (Tanzania), Seretse Karna (Botswana) en Samora Machel (Mozambique). CNV-protest tegen beleid premier Vorster UTRECHT (ANP) Het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft in een brief aan premier Vorster van Zuid-Afrika sym pathie uitgesproken met en steun betuigd aan de strijd van de niet-blanke bevolking voor sociaal-economische gelijkbe- rechtiging. In de brief, waar de verbonds- i raad zich unaniem achter heeft gesteld, zegt het CNV dat de systematische toepassing van de i apartheid, onder meer door i middel van een discriminerende wetgeving op sociaal-econo misch gebied, heeft geleid tot een volstrekte bevoorrechting en veiligstelling van de belangen van de blanke werknemers. „Hoewel de economische ont wikkeling in belangrijke mate afhankelijk is van de inzet van de zwarte werknemers, missen zij de wettelijke mogelijkheden over hun eigen rechtspositie mee te praten en te beslissen", aldus het CNV. Het CNV zegt ervan overtuigd te zijn dat het apartheidsbeleid in strijd is met bijbelse normen en waarden omtrent het mense lijk samenleven. frikaanse premier Vorster voer de zei na afloop te menen dat de voorwaarden aanwezig zijn voor een machtsoverdracht zon der bloedvergieten in zuidelijk Afrika. Met geduld, goede wil en toewij ding van alle partijen zouden onderhandelingen kunnen wor den gevoerd over de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheden in Rhodesië en Namibië. Amerikaanse diploma ten waarschuwden echter dat een groot aantal factoren, voor al meningsverschillen tuSsen de zwarte Afrikaanse leiders, der gelijke onderhandelingen kun nen doen mislukken. Vanmid dag zou Kissinger in Parijs pre sident Giscard d'Estaing en in Hamburg de Westduitse kanse lier Schmidt informeren over zijn gesprek met Vorster. Intussen zijn in het zwarte woongebied Soweto, bij Johan nesburg, weer onlusten uitge broken. De politie opende het vuur op Afrikaanders die pro beerden een spoorlijn te sabote- PHILADELPHIA (UPD - De club van talmers in Amerika heeft zondag zijn „Wees van daag te laat met iets"-dag -dag gevierd door hem uit te stellen tot volgend jaar. De club, die 3.000 leden telt zou de dag zondag in Philadelphia hebben gehouden. Voorzitter Les Waas zei de dag te hebben gevierd „door niets te doen". (Van onze verslaggevers) WASSENAAR/NOORD WIJ- KERHOUT Een felle uit slaande brand heeft gister avond rond elf uur in nog geen uur tijd voor ruim een miljoen schade aangericht aan restau rant „Den Ouden Deyl" aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. Eerder die dag was het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout getroffen door een brand die eveneens volgens voorlopige schattingen een schade van rond de een miljoen gulden heeft aangericht (zie pag. 4). Op het moment dat de brand in het Wassenaarse restaurant uit brak, was niemand in het ge bouw aanwezig, omdat het res taurant 's maandags gesloten is. Ook in de boven het restaurant gelegen woning bevonden zich op het moment van de brand geen personen, omdat de bewo ners gnlangs zijn verhuisd. De oorzaak van het uitbreken van de brand is vooralsnog onbe kend. De brandweer ontving gister avond even voor elven de mel ding van de brand. Eenmaal bij het restaurant aangekomen stond de bovenverdieping al in lichterlaaie. Om tenminste de omringende bebouwing, waar onder een benzinepompstation, voor het overslaan van de vlam men te behoeden, riep de Wasse naarse brandweer de hulp in van de regionale brandweer Rijnland en van de Leidse spuit gasten. Na veertig minuten werd het sein brand meester gegeven. De nablussingswerk- zaamheden vergden nog vele uren. Het is nog niet bekend of het restaurant zal worden her bouwd. Mogelijk zal dat niet geschieden. „Omdat", zo ver klaarde een woordvoerder van de brandweer, „de zaken be paald niet goed gingen". -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1