Justitie en KNVB eens over ontaarding van spelverruwing voetbal Reorganisatie in Belgisch voetbal maar doorstroming eigen talent onmogelijk Veld voor interland in erbarmelijke staat RUSSISCHE ÜSHOCKEYERS DREIGEN WEG TE LOPEN iNSDAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking van justitie en een de legatie van de KNVB hebben gis termiddag een oriënterend gesprek gevoerd over de sportverruwing en de mogelijke strafrechtelijke kan ten daarvan, zo heeft een woord voerder van het ministerie meege deeld. Beide partijen waren het er, aldus de woordvoerder, over eens dat er in extreme gevallen sprake kan zijn van mishandeling, die voor beoordeling door de straf rechter in aanmerking kan komen. Verder heeft de KNVB uiteengezet hoe de tuchtrechtspraak van deze organisatie werkt en daarbij volgens de woordvoerder laten zien dat de KNVB veel aan de bestrijding van spelverruwing, zowel in het beroeps- als het amateurvoetbal, doet. Beide partijen wa ren het er volgens hem ook over eens dat de verruwing een probleem is en dat er soms gevallen zijn, waar de incidenten on taarden in mishandeling. Het gesprek is. gevoerd op verzoek van de KNVB nadat minister Van Agt zich in het verleden zorgelijk over ruw spel had uitgela ten. Bij het gesprek was de minister overi gens niet aanwezig, hoewel dat wel in de bedoeling had gelegen. Afgesproken is dat op het ministerie eens op papier zal worden gezet waar de grenzen liggen en waar moge lijk het openbaar ministerie als vervolgende en de rechter als beoordelende instantie er aan te pas moeten komen. Op een later tijdstip zal daar dan tussen het ministerie en de KNVB verder over worden gepraat. Een datum voor een nieuwe afspraak is overigens niet vastgesteld. Jan Zwartkruis houdt zijn opstelling nog even geheim om de IJslanders zand in de ogen te strooien. geen enkel niveau REYKJAVIK De kennismaking met het veld, waar Oranje morgen IJsland zal otmoeten in zijn eerste wedstrijd van de voorronde van het toernooi om de wereldbeker, is de spelers van de Nederlandse selectie allerminst meegevallen. Zes weken lang heb ben de depressies, die gemeenlijk voor het continent zijn bestemd, him vernietigend werk in IJsland gedaan. In de ontmoeting van zondagavond met de Belgen is de grasmat, die al sterk gehavend was, nog erger geschonden. Ook gisteren bleef de regen gestaag neervallen. Verzorger Pierre van de Akker vatte eigenlijk de meningen van de spelers samen met de woorden: „Ik ben veel gewend, maar dit overtreft alles. Wat een veld. Als je met vijf man bij elkaar gaat staan, zie je zo een plas in het gras komen". Waarnemend bondscoach Jan Zwartkruis, die met zijn groep kort voor zonsondergang bij het stadionnetje aankwam, zag ook weinig heil in het laten door gaan van de vastgestelde trai ning. Na even voorzichtig op het veld te hebben gelopen stapten de spelers en de coach weer in de taxi's. In een nabijgelegen sporthal werd in een klein uur tje de vermoeidheid van de bij na vier uur vergende vliegreis verdreven. Zwartkruis, die geen geblesseer de voetballers in zijn groep van zestien heeft, zal desondanks zijn team pas op de wedstrijd dag zelf bekendmaken. „Ik zal mijn tegenstander zo lang moge lijk in het onzekere laten", luid de zijn motief. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat To ni Knapp veel baat zou hebben als hij vroegtijdig op de hoogte was van de Nederlandse opstel ling. Immers, internationaal ge zien is zijn potentieel van be scheiden aard. Aangenomen mag dan ook worden dat de Brit zijn team opdracht zal ge ven zich geheel in de verdedi ging terug te trekken. Erg veel mogelijkheden om met speciale opdrachten tegenstanders te binden en uit te schakelen, heeft hij stellig niet. Die stelling werd gisteren nog door Asgier Sigur- 'vinsson onderschreven. „We zul len er beslist niet zo snel uitko men als zondag tegen de Bel gen", betoogde nummer tien, die toen de beste man van zijn ploeg was. „Wie er ook bij Ne derland in het veld staan, er zijn altijd een groot aantal spelers bij van bijzondere klasse. Bij Standard Luik heb ik uiteraard de Nederlanders leren kennen, die in België uitkomen. Via de televisie-uitzendingen van de Europa Cupwedstrijden weet ik ook wel wat bijvoorbeeld de PSV-ers presteren. Als ik dat zo bekijk, dan is het voor mij heel duidelijk dat je eenvoudig wel een sterk verdedigende tactiek wordt opgedrongen. Als we pro beren te counteren, gaan we aan de snelheid van bijvoorbeeld een Rensenbrink en de Van de Kerkhofs gewoon ten onder". (Van onze speciale verslaggever) REIJKJAVIK Door voetballers uit den vreemde, die gelokt door de frankskes en het gunstige fiscale klimaat hun zakken komen vullen gaat het Belgische voetbal kapot. IJsland-België illustreerde het weer eens. Denk de buitenlanders weg, en het Belgische voetbal zakt weg naar een grauwe middenmaat. Vandaar dat het Belgische nationale team ver ver wijderd is van het topvoetbal. Waar Anderlecht, Luik en RWD Molenbeek succes aan succes rijgen, heeft de nationale elf nog erg veel ïhoeite met het armetierig met talent bedeelde IJsland. Raymond Goethals heeft er tien jaar mee leren leven. In die periode veroverde de Belgische bondscoach nog redelijk succes ook. Op voor liefhebbers van puur spektakel bedroevende wijze, want Goethals stuurde zijn equipe steeds maar weer met Italiaanse opdrachten de lij nen binnen. Verdedigen, luidde izijn enige parool. Goethals is er (Uiteindelijk op afgeknapt. En hapte toe toen Anderlecht aan zijn deur stond. Guy Thys, zijn opvolger, is nog vers. Nog ilechts twee interlands regeerde ij vanaf de spelersbank. Een :orte periode, maar voor Thys 'oldoende om daags na de iovere winst op IJsland al een ;eltje ontmoedigd te zijn. „De logelijkheden van het Belgi- iche elftal zijn gering. Het Bel gische clubvoetbal wordt zo be- "leerst door buitenlanders dat iet haast ondoenlijk is om een sterk nationaal elftal te krijgen. En dan mogen we niet eens mopperen, want achter en op het middenveld hebben we nog redelijk tot goed talent." Daar houdt het echter wel zo'n beetje mee op. Vooral in de aanval zijn de gevolgen van het almaar aantrekken van schiet grage buitenlandse spitsen te voelen. Thys: „Zet alles maar eens op een rijtje. Anderlecht is van Europese topklasse, maar heeft in de vuurlinie wel drie vreemdelingen, Ressel, Mcken zie en Rensenbrink. Bij Brugge is het niet veel beter, zeker nu Van Gooi naar de Bundesliga is vertrokken. Dan kom je vanzelf terecht bij club nummer drie in ons land, Molenbeek. Trek daar Eddie Koens vanaf en je houdt Wellens en Teugels over. Beiden dan ook verzekerd van een plaats in de spits van het Belgi sche elftal. Maar echte klasse is het natuurlijk niet, want binnen het clubvoetbal vormt dit duo pas de vierde of vijfde keus." De problemen van Thys zijn nauwelijks op te lossen, want de eerste aanzet tot het verbannen van buitenlanders is nog niet gezet. Dat zal voorlopig ook niet gebeuren, want Thys' bazen, Vandenstock en Petit zijn wel uitgerekend ook de bonzen van twee belangrijke clubs. Thys: „Die structuur staat een gunsti ge ontwikkeling in de weg. Je mag van dit duo niet verwach ten, dat zij de belangen van hun clubs opzij zetten voor het natio nale team. Al is het alleen maar, omdat hun clubs door al die buitenlanders wekelijks voor spektakel zorgen. Ga dan maar eens een andere keuze maken. Iedere zondag spektakel of maar pakweg vier maal per ja£r. En dat zonder verdienst en.' Uitzichtloos zijn daardoor de moeilijkheden waarvoor Thys zich geplaatst ziet. Zolang het Belgische clubvoetbal in de top van de Europese regionen ver toeft, dankzij de inbreng van spelers als Rensenbrink, Haan, Ressel, Ruiter, Boskamp en ga zo maar door, is Thys volstrekt kansloos. De forse Belg.ziet dat ook wel in. Is trouwens realist genoeg om toe te geven dat hij, wan neer zijn werkterréin aan de andere kant van de scheidslijn, zou liggen, niet anders zou rea geren. Thys: „Ik ben jarenlang trainer van FC Antwerp ge weest. Ook daar hadden we een handvol vreemdelingen. En ik was er gelukkig mee. Daarom kan ik nu moeilijk met een groot pak boter op mijn hoofd rond gaan lopen door van de daken te gaan schreeuwen dat die buitenlanders maar weg moeten. Sterker: wanneer ik nu terugkeer in het net clubvoetbal, dan zou ik weer blij zijn met de aankoop van sterke buitenlan ders. In die zaken moet je rea list zijn." Guy Thys gooit het dan ook aver een andere boeg. Legt min der sterk het accent op het na tionale elftal, maar meer op de jeugd in België. „Ik kan dat ook gemakkelijk doen", legt Thys uit. „Goethals was niet in full time dienst. Hij werd slechts gehuurd voor het Belgische team. Met mij is dat anders. Ik ben niet zo afhankelijk van suc cessen. Mijn taak ligt veel meer in de opbouw van onderen af. Dat zie ik ook als een dankbare taak. Want wat is mooier dan aan de basis werken aan talent. Dat heeft België, net als ieder land voldoende in huis. Het moet er alleen uitgehaald wor den. Daarom ook heeft de Belgi sche voetbalbond een reorgani satieplan op poten gezet. En daar wordt hard aan gewerkt, met een sterk accent op de be geleiding van de jeugd. Je krijgt alleen straks één moeilijkheid. Vrijwel alle spitsplaatsen in de top van het Belgische clubvoet bal zijn bezet. Doorstroming van spelers uit eigen land is daardoor een lastige zaak. En dat werkt natuurlijk wel rem mend op de ontwikkeling van pure aanvallers." Geen rol Argentinië speelt voor Thys geen enkele rol. Hij gaat, en vermoedelijk terecht, uit van het standpunt, dat de eindronde van het wereldkampioenschap geen haalbare kaart is. „Het zou mooi meegenomen zijn wanneer we Argentinië wel ha len", glimlacht Thys. „Maar de kans daarop is minimaal. Ne derland is gewoon te sterk. Een ramp is het echter niet, wanneer we uitgeschakeld worden. Bij mijn aanstelling is duidelijk ge zegd, dat het al dan niet halen van Argentinië voor mijn positie geen rol speelt. Ik dien mijn tweejarig contract dan ook niet uit met de angst dat ik na een nederlaag aan de kant wordt geschoven. Dat zal ook niet ge beuren, want in die richting ligt het zwaartepunt van mijn taa komschrijving binnen de voet balbond niet." Guy Thys moet dan ook lachen om schampere op merkingen in de trant van: België ligt door die 1—0 tegen IJsland al een punt achter op Neder land. „Het doelsaldo zegt me niets. Slechts de winst V' s< Arie Haan en Ruud Geels bespreken de kansen van het Nederlandse elftal tegen IJsland voor het vertrek van Schiphol. telt voor ons. We hebben dwingen. Dan moet je punten rekenen, en na- nu eenmaal toch geen goals scoren en daar heb- tuurlijk kan het dan net ploeg om via het doelsal- ben we de spelers niet als in de aanloop naar do kwalificatie af te voor. Wij moeten met München gebeuren, dat we door Nederland op doelcijfers gewipt wor den ROB HARTOG Vilas zonder moeite verder op Forest Hills NEW YORK Guillermo Vilas heeft zich als eerste gekwalifi- i ceerd voor de kwartfinales van de internationale tenniskam pioenschappen van Forest Hills. De 24-jarige Argentijn, als derde geplaatst, versloeg Teimuraz Kakoelia uit Rusland met 7-5, 6-4, 6-0. Na wat moei lijkheden in de eerste set, toen Vilas drie keer zijn servicega- me moest afstaan, gaven zijn routine en talent toch de door slag. In de laatste set was Ka koelia te vermoeid om redelijke tegenstand te bieden. i Nog minder problemen waren I er voor Evonne Cawley tegen i Francoise Durr. De Francaise, die toch ook een zekere reputa- I tie geniet, maakte deze keer te veel onnodige fouten. Daarbij bleek de 25-jarige Australische in uitstekende vorm te steken. In veertig minuten werd het 6-2, 6-0. De 18-jarige Natasha Chmy- reva kwam even ver als Cawley door een zege op Kathy Kuy- kendal uit de Verenigde Staten. De Russische nam na een span nende partij revanche voor de nederlaag van haar landgenote Guillermo Vilas plaatste zich tamelijk eenvoudig voor de vierde ronde. Heren enkelspel: vierde ronde: Ed die Dibbs (VS) Colin Dowdeswell (Rhod) 6-2, 6-4, 6-2; Jan Kodes (TSj) Frew McMillan (Za) 6-4, 7-6, 2-6, 7-6; Guillermo Vilas (Arg) Teimu raz Kakoelia (Rus) 7-5, 6-4, 6-0. Damesenketspel: derde ronde: Mima Jausovec (Joe) Ruta Gerulaitis (VSt) 6-4, 6-2; Zenda Liess (VSt) - Mary Hamm (VSt) 6-4, 6-2. Vierde ronde: Evonne Cawley (Aus) Francoise Durr (Fra) 6-2, 6-0; Na tasha Chmyreva (Rus) Kathy Kuy- kendall (VSt) 3-6,6-4, 6-3. Suurbier en Ajax nog niet tot overeen stem ming (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Wim Suurbier heeft gisteravond een gesprek gehad met de bestuursleden Van Praag en Timman van Ajax over een eventuele verlen ging van zijn contract De rechtsachter van Ajax, die niet akkoord kon gaan met het aan bod van zijn club, heeft het bestuur van de Amsterdamse club meegedeeld nog enige da gen te willen nadenken over de voorstellen. Alles is hetzelfde gebleven", verklaarde voorzitter Jaap van Praag gisteravond. „Suurbier wil eerst nog een paar dagen over ons overigens niet gewijzigde voorstel naden ken alvorens hij een beslissing neemt." Suurbier heeft de afgelopen we ken benut om te trachten elders in Europa emplooi te vinden, maar die pogingen liepen op niets uit. Voornaamste struikel blok was de hoge transferprijs die Ajax voor zijn verdediger vroeg: negen ton. Na zijn mis lukte avontuur door Spanje en Engeland kwamen Suurbier en Ajax gisteren weer bij elkaar, maar overeenstemming werd nog niet bereikt. MONTREAL/TORONTO Canada heeft zijn tweede i wedstrijd voor het ijshockeytoernooi om de Canada beker in Montreal tegen de Verenigde Staten moei zaam met 4-2 gewonnen. De periodestanden waren 3-0 0-2 1-0. In de slotfase probeerden de Amerikanen nog met zes veldspelers de gelijkmaker te forceren - de stand was toen nog 3-2 - maar bet gevolg was dat de Canadese Sittler in de laatste minuut de puck in bet verlaten doel kon plaatsen. Wim Suurbier verlaat het huis van Jaap van Praag waar in aanwezigheid van penningmeester Timman is gespro ken over een verlenging van een contract bij Ajax. Tsjechoslowakije slaagde er eveneens in de tweede overwin ning te boeken. Ditmaal moest Finland er met 8-0 aan geloven na periodestanden van 0-1 0-3 0-4. De Tsjechische overwinning had nog groter kunnen zijn. Maar de Finse doelman Anti Leppanen verkeerde in grootse vorm en stopte niet minder dan 41 schoten. In de derde wedstrijd speelden Rusland en Zweden tegen el kaar gelijk: 3-3. Met nog slechts drie minuten te spelen zorgde de Zweed Anders Hedberg voor de "gelijkmaker. Na afloop deed d? Russische coach Viktor Tiks- jonov zijn beklag over de slech te leiding. Hij dreigde zelfs zijn team uit het toernooi terug te trekken. „Ik heb nog nooit zulke zwakke scheidsrechters meege maakt", aldus Tiksjonov, „ik heb ergewoon geen woorden voor. We speelden niet alleen tegen de Zweden maar ook te gen de arbiters. Ze probeerden voortdurend ons ritme te versto ren". 1. Canada 2. Tsjech. 3. Zweden 4. Rusland 5. Ver. St 6. Finland 2 2 0 0 4 15- 4 2 2 0 0 4 13- 3 2 1 1 0 3 8-5 2 0 111 8-8 2 0 0 2 0 4-9 2 0 0 2 0 ,2-19 ji

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13