Ik speel toneel, een ander wandelt graag met Het nieuwe is echt nieuw Sanders. TRINS SNIJDERS KEERT OP DE PLANKEN TERUG NA EEN JAAR 'MOEDER-ZIJN' VAN^UJIsfruiT MEDUSAHOOFD Bad van kleurig plexiglas V ,180.-. I LEIDSE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER! oor mij heeft toneelspelen ders is een jaar "thuis" ge- nooit helemaal zeker van hoe eens per jaar één rol te nemen. sen bijgebleven. Ik had we oor mij heeft toneelspelen in opperste vorm te maken met het leven zelf zoals dat is: een aantal mensen, dat zich met elkaar bezig houdt, met elkaar in relatie staat en vanuit die bron iets over brengt op anderen". Het credo van actrice Trins Snijders, Haagse Comedie. De bron, waaruit zij voor haar werk in even grote mate put is de relatie tot haar gezin: echtge noot-acteur Guido de Moor, dochter Martine (14), zoon Jas per (10). Op haar naam staan grote rollen in stukken van Ibsen, Inesco, Lorca, Sehnitz- lcr, Albee. Maar vorig jaar knapte er iets in haar. Ze hield ermee op. Voorgoed, dacht ze toen. Ze had vijf jaar voor dit besluit gevochten. "Ik heb het altijd moeilijk gevonden met een compromis te leven. Verleden jaar was ik helemaal de kluts kwijt Er klopte iets niet met me en ik ben me gaan terugtrekken op mijn positie van vrouw-zijn, moeder-zijn. Een man moest dit onder be paalde zware druk ook kun nen doen. Ik zweer dat als ik merkte dat Guido ooit naast zich zelf ging leven, verstren geld raakte in wat hij zou willen maar zich geblokkeerd voelde, dat ik zou zeggen: jon getje kom eens thuis, doe eens wat rustiger aan". Trins Snij ders is een jaar "thuis" ge weest Verrijkt gladgestreken is ze echter weer aan de slag gegaan. Op 11 september staat ze met een hoofdrol op de planken in de première van het stuk "De Bosgeest" van Tsjechof, voorloper van "Oom Wanja" waarin ook dezelfde personen voorkomen. "Op to- dering. Het heeft ten opzichte van het publiek iets intiems, iets beslotens. Ik vergelijk het graag met een spiegel waarin je naar vrije keuze kunt kij ken. En dat is nu juist het verschil met de film. In een film komt het gebeuren met details, met indringende close- ups als een lawine op je af. Je hebt totaal geen keuze en geen verweer. Want de film dringt je beelden op. Je kunt nergens anders naar kijken. Er zijn geen gordijnen; iedere omlijsting ontbreekt er ook. En dat maakt een groot ver schil. Op toneel heeft de mens vrijheid om te kiezen. Je kijkt naar de een, of je kiest juist een ander. Er is een zekere afstand ten opzichte van het publiek en als acteur wil je ook dat dit publiek in zijn zelfstandigheid volwaardig op je reageert Toneel moet van beide kanten een vrijwillige daad zijn. Het overdondert nooit en daarom is het veel eerlijker. Zelf ben je er ook Overspannen Waarom is ze er verleden jaar mee gestopt? "De meest simpele verklaring is dat je overspannen raakt Het heeft te maken met te veel bezig zijn. En dan komt het punt waarover we het straks al hadden. Voor mij heeft to neel zoveel te maken met het leven zelf dat je je eigen leven neel ben je met elkaar met de meest wezenlijke zaken bezig", zegt ze, "met niets anders dan je eigen stem en je eigen bena- niet kwijt moet maken. Het leven om je heen niet en het leven met de mensen die om je heen staan niet Als je full time grote rollen speelt en lid bent van een toneelgroep moet je dat eigen bepalen tot het hoogst noodzakelijke. Maar juist als de kinderen groter worden wil je je met volle energie op dat leven storten Dan knapt de boel van beide kanten. Het is een onmogelijke, taak als het eenmaal zover gekomen. Het toneel slokt je eigen wezen op en je kunl daar feitelijk alleen maar aan wezig zijn als je kunt regene reren vanuit het dagelijks be staan. De Haagse Comedie wilde me niet kwijt en Guide raadde me aan in ieder geval TEKST: Tiny Francis Het is ongelofelijk, maar de 'Euphorbia caput-medusae', genoemd naar de vrouw uit de mythologie, die slangen op haar hoofd had inplaats van haren en iedereen die haar aanzag liet verstenen, is nabije familie van de lieflijke Kerstster (Euphor bia pulcherrima) en zelfs van de Christus- doom (Euphorbia milii). Het tropische wolfsmelkgewas heeft de laatste jaren de wereld veroverd en is in verschillende gedaanten op de markt gekomen. Bepalen we ons tot het 'medusahoofd', zoals de Euphorbia caput medusae in de wandeling heet dan blijkt dat zij haar afstamming van de wolfsmelkachtigen niet verloochent Uit afgebroken takken die, ontspringen uit de korte stam als slangen om zich heen schijnen te grijpen, komt een witachtig vocht De mare gaat dat ze alleen een kroon in het midden krijgt als ze uit zaad is gekweekt en niet van een stek Van 9,50 tot 49,— is ze bij de bloemist te krijgen in een hoge smalle pot want daar in groeit zij het beste. Zet haar op een lichte plaats, maar wees spaarzaam met water. Als een cactus koel en droog in de winter houden. Het Medusahoofd blijft klein. Wie een klein badcelletje heeft kan een douche aan twee wanden aan laten brengen. Wanden: twee soorten tegels. Het uitzoeken van sanitair voor de badkamer kan boeiend zijn, maar het blijft een karwei. De keuze uit de grote hoeveelheid toonzalen door hët hele land maakt het wel een verwarrende bezig heid. Nederland heet een schoon landje. Tegenwoordig is er in vrijwel elk nieuwbouw- programma een badkamer 'ge pland', maar de ruimte daar voor is dikwijls niet overweldi gend. Toch kan men er er met wat denkwerk en een familie ideeënbus iets bijzonders van maken. De dagtaak valt mak kelijker als men na de slaap uit de ogen te hebben gewre ven in een smaakvolle (mis schien soms luxueuze) omge ving zich kan oppeppen. In de inrichting is wel degelijk een opmars te bespeuren. Het nieuwste (en nog niet bij alle woningimportzaken) is het bad met toebehoren van kleurig plexiglas, waarin het ideaal poedelen is. De kleuren varië ren van glanzend ge poets oranje, blauw, bruin, geel, to maat, reseda tot heel chic in combinatie met witte tegels. Het plexi- of acrylglas is on doorzichtig, maar bijna spiege lend glanzend, gemakkelijk in onderhoud en dreigt op den duur de wit geëmailleerde, conventionele badkuip te ver dringen. De vorm is ook avant garde. Er bestaan modellen met ingebouwde armleunen en verzonken warmwaterknop pen, zodat men geen blauwe plekken door stoten tegen knobbels kan oplopen. Andere modellen zijn weer elegant ge welfd, zodat de lijn van de rug wordt gevolg en de badende het gevoel heeft in een fauteuil te zitten. Deze uitgekiende vor men schelen ook in het water verbruik, wat een voordeeltje op de aardgasrekening kan opleveren. Plexiglas is makke lijk te reinigen. Het niet poreu ze oppervlak neemt geen vuil op. Om het bijzonder mooi te hou den kan het eens per jaar met autowas worden ingewreven om de hoogglans terug te krij gen. De minimale afmeting van een complete badkamer, waarin ligbad met toilet en wastafel is 170 x 225 cm. Men kan dan nog behoorlijk uit de voeten. Plexiglasbaden ca 600) zijn te bestellen bij de sanitairgroothandel. Doe het zeivers kunnen ook een plexig- lasbad zelf inbouwen met ste vige plexiplatea Metselen van tegels hoeft dan niet Wel moe ten natuurlijk aan- en afvoer- leidingen door deskundige worden aangelegd. Is dit zaak je geregeld, kan men binnen het uur in het bad zitten. Dit gaat zo: men plaatst een draagbok, die waterpas moet worden gesteld. Voorts hangt men het bad in de bok. Leidin gen aansluiten, voorpaneel aanbrengen, schroeven draaien, klaar. Afdichting langs de wand gebeurt met kit. Handig zijn ook de zogenoem de 'bouwplaten', waarop de af metingen van alle mogelijke badkamermeubilair staan af gebeeld zoals spiegels, kastjes, laatjes, toiletbidet, wastafel, bad-douche etc. Nu gaan we onze jongste nadoen. Wanneer deze afbeeldingen op een plat tegrond zijn geplakt is het overzicht van de in te richten badkamer compleet. Het inte rieur ligt voor uw neus op tafel. Wie er ruimte voor heeft, kan zich een stoeibad aanmeten, twee extra grote baden waarin men als in een tweepersoons bed kan liggen of waarin meerdere kinderen kunnen ba den, spelen en met bootjes va ren. Een firma in Apeldoorn verkoopt zelfs ronde familie baden, waarin het hele gezin kan afvallen. Een soort sauna achtige relaxtoestand, waar van vader, moeder en het kroost samen kan genieten. De ruime tot zeer ruime badka mer is rijp voor totaal-badka mer-meubilair, zoals men dat in luxe-hotels aantreft Hierin staat een bidet, tweede toilet, dubbele wastafel, zitje leuke kastjes. VIPS kunnen er een telefoon en zelfs televisie in laten aanbrengen, een haard- rooginstallatie, solarium. An deren zijn net zo gelukkig met een bad-douche-combinatie waarvoor tegen spetten weer plexiglas Ducholux schei dingswanden zijn ontworpen. Wie een bijzondere kraan wil, kan terecht bij de kraan met electronisch oog (ca 1000.—), die reageert op de warm te uit straling van de mens. Hand in de buurt van de kraan en het water gaat stromen. Het bad kamerkleedje waarop men met zijn natte voeten gaat staan is ook alweer oude koek. Het idéé om de badkamer met soms zeer mollig tapijt te be kleden komt uit Duitsland overgewaaid. Het tapijt is van nylon; badkamerkleedjes van nylon in combinatie met po lyester, geschikt voor natte ruimten door een speciale rug. Voor gehandicapten en invali den is er een zitbad op de markt gebracht dat weinig ruimte inneemt Iemand kan zich daar zelf in wassen. Het bad bevat ca. 80 liter water en als het proces is afgelopen kan het van een tot anderhalve meter hoge bad eenvoudig leeglopen door het lichte lo strekken van een er boven op aangebrachte pea In twee mi nuten is het bad leeg en kan de gehandicapte eruit stappen. Dit van kunststof gemaakte bad komt op rond 1500 gulden. Handig zijn ook voor mensen die reuma hebben de handdoe ken of badlakens die worden aangesloten op het buizensys teem van de centrale verwar ming. Ze worden gehangen over een verwarmde chroom buis en zijn in een ommezien tje lekker warm om in weg te kruipen. eens per jaar één rol te nemen. Dat was een goede raad. Hel werd allemasJ overzichtelijker. En ik veranderde zelf ook. Vroeger reageerde ik vaak uit paniek. Als ik zei: Jasper, wil je dat alsjeblieft doen en hij deed het niet dan dacht ik: mijn hernel, straks moet ik weg voor de repetitie. Nu is paniek op zichzelf niet erg als het maar gerichte paniek is. Toch geeft het problemen. Als ik nu zeg: Jasper, wil je dat alsjeblieft doen en hij doet het niet dan heb ik meer geduld. En wat zo gek is, de kinderen zeiden, wat zul jij streng zijn als je niet meer speelt. En toen bloek dat ik juist helemaal niet zo streng was. Ik ben rustiger al delf ik heus nog wel eens het onderspit". in haar herinnering ziet Trins Snijders zich als een gelukkig kind. "Vreemd genoeg zijn me weinig ontmoetingen met men- bijgebleven. Ik had wel een moeizame puberteit. Na de lagere school kwamen de moeilijkheden huizenhoog op me af. De geheimzinnigheid van het hele bestaan maakte me radeloos. Eigenlijk had ik drie moeders, mijn eigen moe der en twee tantes. (Mijn va der stierf toen ik een baby was.) Toch hebben die drie moeders me een heel reële op voeding gegeven, maar ik had sterk het gevoel dat ik ze hevig sparen moest. Moeder kwam uit een hardwerkend midden standsmilieu en de middelbare school was haar vreemd. Ik had veel angsten en als er dan geen vader is die je opvangt, begrijp je soms je eigen situa tie niet meer. Je bent onmach tig om de dingen op zijn plek te zetten". Wat Trins de Moor haar kinde ren wil meegeven is vertrou wen. "Vertrouwen in het per- Tri ns Snijders met haar man Guido de Moor optredend in het toneelstuk Don Juan van Molière soonlijke vlak dan. Het is moeilijk in de wereldsituatie en daar moet je niet omheen draaien. De grote bron is per soonlijke relaties zover moge lijk uit te bouwen. Het hele gamma van emoties van geluk tot ontzettend veel verdriet. Echt zoveel verdriet dat je denkt: ik kan deze prijs er niet voor betalen. Het enige is pro beren te blijven geloven, al doet een ander dingen waar je geen raad mee weet. Vertrou wen brengt geloven mee, ook al zie je dat op het moment niet zo. Ik ben een zeer gods dienstig opgevoed kind ge weest. Daarom zijn er hele andere mogelijkheden om met je eigen kinderen over te pra ten. Je kunt zeggen dat er over dit soort dingen al zoveel ge dacht is. Je kunt proberen contact te leggen met iets raadselachtigs". Zelfs heeft ze een zeer eigen godsbegrip dat ze omschrijft als dat van "een zeer persoon- ijke Godi geënt op het Chris tendom". Ze zegt: „Ik ben me arvan bewust dat men mij dat als een verwijt kan aanreke nen, maar ik ben er zeker van dat je leven geregeld wordt via situaties. Ik heb gewoon een andere steun nodig. Als klein dnd heb ik al gedacht: wat praten jullie toch. Mijn eigen vader ziet me altijd. Wat een- naai geschapen is blijft altijd net elkaar bezig". Ifoor haar is het leven inmid dels wel rustiger geworden. DE^ Zeei ,Ik word wat vermoeider de première nadert. Maar de elfde september zijn de gen er uit. Dan is het alle naar 's avonds weg zijl Want de Haagse Comedie gi net "De Bosgeest" door 1 iele land voorstellingen geve) lega Zwolle, Groningen, Ensched) tern Nijmegen, Middelburg, Haa> -ev( lem". „Ach, de gewone route! j verklaart ze. "Maar ik ga nil neer met dat ellendige gevoj ten ie deur uit. Het is te overziej VOei 3oms denken de mensen dj deel ie als actrice belangrijk berj Waar het is alleen het innerlij .even dat ik belangrijk vin|. (k speel nu toneel en een ai der wandelt graag een uur mi de hond. Intensief. Dat is nj||||||||| ïo creatief, net zo belangrijk'"'"'"1 LEER Het is fantasties om écht leer te dragen. 'n Tweede huid als het ware. C&A heeft 'n eindeloos gevarieerde reeks korte en lange leren jassen. Wat 'n geluk dat 't bij C&A allemaal écht voordeliger is. Rundsplitsuede jasje. W Kraag en manchetten ft ft van Toscaans lam. A Warm gevoerd. I i 36-44 Glad leren jasje Prachtige lange jas van met capuchon. eerste klas rundnappa Sterk rundnappa o.a. in zwart, in zwart Perfekt stikselwerk. of donkerbruin. 36-44 350- 3(444 250.- /A Schaapnappa bloeson. Kraag van Toscaans lam Boorden in fijn ribtrikot. 36-44 240.- C&jlUtbcA\ltnlde£i^ex!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12