I „Zelfreinigende" grills geen onzin Machinaal drogen kost veel stroom .VEEL RUMOER ROND NEDERLANDSE 50 PLUS CLUB RION NIET ENIGE [OGELIJKE )P VOLGER NEPTUNE Brits vakverbond nogal ontevreden Kluis voor sigaretten Eimerleden op Farnborough Carter beschuldigt Republikeinen van wanbeleid rSDAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT/1" PAGINA u 15 1 Moulinex Nederland BV kraamt geen onzin uit als zij in een ster-reclamespotje praat over „zelfreinigende" grill-bakovens en grills. Dit is het oordeel van de Reclame raad. In het filmpje wordtge- steld dat de wanden van deze apparaten tijdens het bakken en grillen schoon blijven. Bij de Reclameraad was een pro test ingediend tegen deze re clameboodschap. De appara ten zouden niet zelf-reinigend zijn en daarom zou de bood schap misleidend moeten wor den geacht. De raad is het hiermee niet eens. Moulinex heeft overtui gend kunnen aantonen dat de wanden inderdaad, zo niet brandschoon, dan toch toon baar schoon blijven. Inn ieder geval hoeven de wanden niet apart te worden schoonge maakt. Het geheim van de zelfreinigende grill's is dat de wanden zijn behandeld met een bepaald soort verf die tij dens het bakken en grillen voedselresten, vetspatten en dergelijke omzet is gasvormi ge produkten: waterdamp en kooldioxide. Opnieuw is er een fabrikant opgestaan, die mensen, die met roken willen stoppen, een handje wil helpen. Ditmaal betreft het de „Memo-smoke", een sigarettenkoker met een ingebouwd tijdklokje. Na het opsteken van de siga ret wordt de koker gesloten en het klokje ingesteld op een door de roker zelf te bepalen rookpauze. De insteltijden va riëren van 15 minuten tot twee uur. Pas wanneer de in gestelde tijd verlopen is, kan de koker weer open. Commentaar van Dr. Meins- ma, voorzitter van het Konin gin Wilhelminafonds:„Het lijkt mij een belangwekkend hulpmiddel voor diegenen die bewust met roken willen stop pen maar daarin niet slagen. Vooral in de overgangsfase naar de „nullijn", het niet meer roken". De sigarettenkoker zal half september tegen de prijs van 49,50 op de markt komen en zal bij veel drogisten en apo theken en enkele sigarenhan- dels te koop zijn. Een droogautomaat is handig, neemt niet te veel ruimte in, maar kost enorm veel stroom. Machinaal de was drogen gaat vaak gepaard met een fors energieverbruik en vrij veel geluidshinder. Dit is gebleken uit een test die de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek enige tijd geleden heeft gehouden. Hierbij werden negentien wasdro gers beproefd. Een gezin dat bet hele jaar door van een trommeldroger gebruik maakt, is alleen al aan stroom 115 tot 170 gulden kwijt, zo heeft de stichting uitgerekend. Droogkasten verbruiken nog meer: voor ongeveer 200 tot 250 gulden per jaar. De stichting VWO meent dat wasdrogers heel wat zuiniger kunnen worden gebruikt als het wasgoed eerst behoorlijk wordt gecentrifugeerd, voordat het in de trommeldroger of droogkast gaat. Dit levert een besparing op van 40 tot 60 gulden per jaar. Bovendien wordt de totale droogtijd dan met gemiddeld éénderde bekort. De stichting raadt de aanschaf van de speciale trommeldrogers met condensor alleen aan wanneer er geen mogelijkheid is de bij andere apparaten vrijkomende vochtige lucht af te voeren. Condensatie-wasdrogers gebruiken jaarlijks namelijk nog eens 15.000 i 20.000 liter water. Bij de test is gebleken dat de fabrikanten van wasdrogers de laatste jaren meer aandacht zijn gaan besteden aan de veilig heid van hun produkten. Van de enige jaren geleden onderzoch te apparaten bleken er talloze electrisch onveilig. De nu geteste wasdrogers waren alle wel voldoende beveiligd. sche VOO! happe hriste „een g uur r mi "tie „sigarettenkluis" die mensen moet helpen van het roken af I Het systeem is gebaseerd op een tijdklokje in een sigarettenkoker. AMSTERDAM - In het laat- ste nummer van Op Leeftijd, pen uitgave van de Neder landse Federatie voor Bejaar denbeleid (NFB), is een fel Artikel gewijd aan de Neder landse 50 Plus Club (NVPC). Men verwijt hierin deze club, flat zij probeert oudere men sen geld uit de zakken te klop pen onder de leuze een „bezin- pingsclub voor oudere men en" te zijn, met als lokkertjes tllerlei artikelen tegen „unie- Fke" prijzen en bovendien een levensverzekering, waarvan N',de eerste maandpremie door jne club wordt betaald. ft)e heer J. J. H. Otten, ad- F y^junct-directeur van de NVPC jrls (uiteraard) gaarne bereid de NFB van repliek te dienen. „Er wordt onze club verweten zeer nauwe banden te hebben met de levensverzekerings maatschappij 't Hooge Huys in Alkmaar, een assurantie- maatschappij die volgens de NFB dubieus is, omdat zij al tweemaal door de reclame-co de-commissie is veroordeeld wegens misleidende reclame. Welnu, de enige band die wij hebben met 'T Hooge Huys is, dat wij bij deze maatschappij verzekeringen kunnen afslui ten voor onze leden. Wij heb ben voor deze maatschappij gekozen, omdat zij bij ons we ten de enige is, die ouderen een levensverzekering ver koopt zonder medische keu ring. Dat was een zeer aan trekkelijke voorwaarde, om dat die keuring vaak een struikelblok betekent voor ou dere mensen", aldus de heer, Otten. „Overigens is men niet verplicht de verzekering te nemen. Men heeft dertig da gen de tijd om te vergelijken en advies in te winnen. Wan neer men de verzekering wil nemen, stuurt men zelf een kaart aan de verzekerings maatschappij. Hetzelfde geldt wanneer men de verzekering niet wil voortzetten". Een ander verwijt van de NFB is, dat de NVPC een commerciële instelling is, die echter doet alsof de uitgangs punten zuiver ideëel zijn. •De heer Otten: „De NVPC is inderdaad een commerciële instelling. Dat mag in de oren van sommige mensen een vies woord zijn; ik weet echter niet wat er tegen is. De NVPC is een besloten vennootschap met als aandeelhouders twee Amerikaanse bedrijven. Wij zijn overigens geen inkoopor ganisatie. Dat wil ik ten stel ligste ontkennen. De NVPC is een soort schakel tussen de leden en de fabrikanten en leveranciers. Onze taak daar bij is om voor onze leden een zo laag mogelijke prijs voor de artikelen te bedingen. De Consumentenbond zegt over deze prijzen: „Zij zijn niet zo uniek als de adverten ties die de NVPC in allerlei bladen heeft gezet, beloven. Zij liggen ongeveer op het niveau van de laagste of iets hogere winkelprijzen". De heer Otten weet daarover inmiddels te melden, dat hij er in is geslaagd om bij één leverancier al een paar pro centen meer korting te bedin gen. Hij hoopt dat dat bij de anderen ook zal lukken. „Men moet zich echter realiseren, dat wij pas kort geleden van start zijn gegaan en dat onze contacten nog niet zo uitge breid zijn als wij zouden wil len. Wat betreft onze ideële doelstellingen kan ik het vol gende vertellen. Wij hebben ons gericht tot de mensen ou- der dan 50 jaar omdat wij menen dat er in deze leeftijds groep nogal grote contactuele hiaten bestaan. Het is een ge neratie die hard gewerkt heeft en op een gegeven mo ment zich heeft gerealiseerd dat er weinig tijd overgeble ven is om vrienden te maken. Voor de jeugd wordt veel ge daan, evenals voor de 65-plus- sers. De mensen tussen 50 en 65 vallen eigenlijk een beetje tussen de wal en het schip. Wij nu willen proberen dit gat op te vullen, zonder daarbij op het terrein te komen van bestaande bejaardenbonden. O.a. willen wij proberen con tacten te leggen tussen onze leden via ons kwartaalblad „Het Leven begint bij 50" en een frequenter verschijnende nieuwsbrief. Mensen met de zelfde interessen kunnen el kaar via deze uitgaven vin den. Ook organiseren wij bij voorbeeld reizen met daarin de voorzieningen die speciaal door rijpere mensen op prijs worden gesteld. Alles is ech ter geheel vrijblijvend. Men hoeft geen gebruik te maken van onze aanbiedingen. En la ten we dit bedenken: we heb ben te maken met vitale, en niet met seniele mensen", al dus de heer Otten. Over het kwartaalblad „Het Leven begint bij Vijftig" heeft de bejaardenfederatie inlichtingen ingewonnen bij de uitgeverij. Het eerste num mer namelijk, dat wordt gele verd in een proefpakket van de NVPC droeg geen datum. Bij deze uitgeverij (Unieboek 'BV in Bussum) kon men geen positief antwoord krijgen op de vraag of het (proefnum mer een vervolg zou hebben. Vandaar dat ook wij nog even informeerden naar een even tuele voortzetting. De telefo niste van de uitgeverij wist zeer concreet te vertellen dat er geen contract was afgeslo ten met de NVPC voor een regelmatig verschijnend blad. De vraag rees derhalve hoe de club dacht het contact met de leden te onderhouden. Toen wij deze vraag voorlegden aan de heer Otten, was deze nogal verbijsterd. Hij gaf ons de naam van de man met wie hij bij de uitgeverij contact had. Toen was één telefoontje voldoende om bevestigd te krijgen, dat er wel degelijk een contract bestaat voor een viermaal per jaar verschij nend clubblad, met 1 novem ber als eerstvolgende ver schijndatum. Restte nog één vraag. In het voornoemde proefnummer was een artikel opgenomen met de titel „Wat is de Neder landse 50 Plus Club?" Hierbij was een foto geplaatst van de ministers Van Doorn (CRM) en Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) bij de uitreiking van de eerste Bejaardenpassen. De NFB meent terecht dat hier mee wordt gesuggereerd dat er verband bestaat tussen de Pas-65 en de NVPC. „Deze club parasiteert op de goede naam van de bejaardenpas", zo schrijft de NFB in Op Leef tijd. De heer Otten kon in deze kwestie geen duidelijk heid brengen. Hij wist niet waarom juist deze foto bij het artikel was geplaatst. Als enig excuus kon hij aandra gen „dat dit eerste nummer geheel is samengesteld door de uitgeverij en dat een even tueel verband tussen het een en het ander iedereen is ont gaan tijdens de drukte van de oprichting". Tenslotte het commentaar van de Consumentenbond: „De eerste premiebetaling van 15 gulden voor de levens verzekering die de club voor zijn rekening neemt, moet men bij vergelijkingen uit strijken over al die jaren dat men premie betaalt Dan blijft er niet zo veel over. Bovendien staat 'T Hooge Huys niet bekend om lage pre mies. Of oudere mensen nog een levensverzekering moeten afsluiten valt overigens te be twisten. Verder hebben wij nog te weinig ervaring met het reilen en zeilen van de NVPC, dat wij een lidmaat schap kunnen af- of aanra- LONNEKE VAN KOOT (Van een onzer verslaggevers) ÖEN De Nederlandse kamerleden, die len de internationale Iuchtvaarttentoonstel- |e Farnborough bij Londen bezochten, heb- !en leerzame dag gehad. Geplaagd met de of ze van Lockheed het maritieme patrouil- ftuig Orion' nu nog wel met fatsoen kunnen i of niet, moeten ze tot hun opluchting n gezien, dat er nog meer van dergelijke luigen aan de markt zijn, zoals de commer- niet zo succesvolle Nimrod van de RAF en igen bodem de jongste versie van 's werelds Verkochte propellervliegtuig, de Fokker F 27. fokker, die het nu met een kustpatrouillever- ln de Friendship gaat proberen, het met deze jerg goed geschoten heeft, mag blijken uit fit, dat het vliegtuig nu al sinds 1966 op farnborough-shows heeft gestaan en gevlo- jntwikkeling, die de Nederlandse kamerleden piet zal zijn ontgaan, is de nu onstuitbaar pen opmars van de .simpele gevechtsvlieg- In de schaduw van indrukwekkende en kelde giganten als de F 15 Eagle' F 14 £at', beide uit Amerika, en het Brits-Duits-Ita- M.R.C.A.-vliegtuig .Tornado', staat op borough een serie kleine, maar zeer agressief ruste vliegtuigen, bijna .gemilitariseerde Vliegtuigen' zou je ze kunnen noemen. Ze zijn ban uit de ervaringen in de guerrilla-oorlogen Se jaren '60 en '70 en niet zo verwonderlijk arom, dat veel kopers van deze vliegtuigen, 3oral in Engeland, Frankrijk, en Italië wor- |ebouwd, regeringen zijn uit derde wereldlan- i de supertechniek van F 15 Eagle en de )ud van het .bewapende sportvliegtuig', be- I zich nog de klasse van zogenaamde ,arme 'n-jagers'. Deze laatste term is afkomstig uit aniddels gestreden concurrentiegevecht rond j>volging van de Starfighter. Deze arme lan- jers zijn wat eenvoudiger van ontwerp, en bedoeld voor beperkte taken, vooral grondsteun aan landtroepen. Ook deze categorie vliegtuigen groeit spectaculair met als voorlopig hoogtepunt de nachtmerrie-achtige A-10A van Fairchild. Het is een zeer lelijk maar uiterst effectief vliegtuig, dat je, ongewapend op de zonnige show, al de koude rillingen over de rug doet lopen. Tenslotte hebben de kamerleden, die later zeiden dat ze het een interessante dag gevonden hadden, ook kun nen waarnemen, dat het tijdperk van zeer lange startbanen definitief ten einde loopt. Bijna alle gisteren voorgevlogen vliegtuigen - en dat waren er zo'n honderd - hadden opvallende tot spectacu laire S.T.O.L.-eigenschappen. Daarmee bedoelt men het vermogen om zeer kort en stijl te starten en te landen. „Wat het meest opviel", aldus PPR-kamerlid Walt- mans, vlak voor zijn vertrek van de heli-haven in Farnborough, „is dat je helemaal niet agressief benaderd werd. Geen mens heeft me ook maar één folder in de handen gedrukt." Waltmans ver klaarde nog eens met nadruk, dat de trip van de kamerleden niet door de industrie was betaald, maar door het ministerie van defensie. Enkel de lunch, die werd door Fokker aangeboden, zo zei hij. De heer Waltmans, die tweede voorzitter is van de defensiecommissie, verklaarde ook nog met betrekking tot de eventuele aanschaf van een Neptune-opvolger, van de minister alle informatie te zullen vragen zowel over de Lockheed-Orion als van concurrerende vliegtuigen. Wat dit betreft zag de heer Waltmans de F 27 van Fokker niet zitten vanwege de beperkte taakstelling van dit vliegtuig. Op vragen of de kamerleden ook op bezoek waren geweest in de Lockheed-stand of deze juist hadden gemeden, antwoordde de heer Koning van DS'70: „Wat ze bij zo'n fabriek fout hebben gedaan moet het ministerie van justitie maar uitzoeken. Dat interesseert mij niets. Mij gaat het om defensie en wat dat betreft wil ik gewoon de beste spullen die er zijn". De meeste leden van de kamerleden deputatie hadden overigens de Lockheed-stand bezocht. Potten gerooid Tl|dens het rooien van aardappelen vond een inwoner van Bladel een grote voorraadpot met daarin vijf kleinere potten, daterend uit de overgangsperiode van de brons- en Ijzertijd. De vondsten die een halve meter diep lagen, gaan naar museum „Het Oude Slot" In Zeelst De restauratie van de potten zal ongeveer twee maanden In beslag nemen. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Het congres van de Britse vakbeweging dat deze week plaats vindt in de Engelse badplaats Brighton, staat dit jaar in het teken van de toene mende werkloosheid. Groot Brittannië telt momenteel bijna anderhalf miljoen werklozen. In vakbondskringen is men niet erg tevreden over de nogal zwakke maatregelen van de so cialistische regering om deze on rustwekkende trend te bestrij den. Curil Plant, president van de centrale van vakverenigingen (T U C), waarschuwde de rege ring in zijn openingstoespraak van het jaarlijkse congres. „Wij erkennen het probleem waarmee de regering moet afre kenen. Als de consumptie gesti muleerd wordt, neemt onvermij delijk ook de inflatie toe. Wij moeten meer exporteren. De opofferingen, die de Britse ar beider zich getroost heeft, mo gen echter niet vruchteloos blij ven. Ik waarschuw de regering, dat de trouwe steun, die zij mag verwachten van de vakbewe ging, niet onbegrensd is wan neer er zoveel werklozen zijn." Plant wees op het feit, dat de Britse vakverenigingen in de laatste twaalf maanden het be wijs hadden geleverd van trouw en steun aan de socialistische regering. „Maar wij kunnen niet lijdzaam toezien en dulden, dat anderhalf miljoen Britten zon der werk zitten", aldus de TUC- president. Plant zei van oordeel te zijn, dat de vakbeweging haar sociaal contract met de rege- ring-Callaghan moet blijven eer biedigen. Op grond van die overeenkomst aanvaarden de vakbonden, dat tot augustus 1977 geen loonsverhogingen van meer dan 4,5 procent toegekend mogen worden. Verdachte roofoverval in Londen aangehouden AMSTERDAM (ANP) Op verzoek van de Amsterdamse recherche heeft Scotland Yard gisteren in Londen een 31-jarige Israëliër aangehouden die er van wordt verdacht medeplich tig te zijn aan een roofoverval op een Amsterdamse juwelier. De overval werd zaterdag een week geleden gepleegd. Hierbij werd een marechaussee door de overvallers in de schouder ge schoten. De Amsterdamse recherche ver moedt dat de Israëliër een di rect aandeel had in de roofover val. In Amsterdam worden in verband met deze zaak al vijf buitenlanders vastgehouden. Vier van hen zouden er indirect bij betrokken zijn. Het verhoren van de verdachte verloopt ui terst moeizaam omdat ze niets willen loslaten. NEW YORK, (AP) Jimmy Carter is gisteren met een rede die uitgesproken werd voor het vakantieverblijf van de vroegere democratische president Fran klin Roosevelt en waarin de woorden van een andere democraat in het Witte Huis, John Kennedy, werden geciteerd, aan zijn verkiezingscampagne voor het presidentschap begonnen. Staande op de trap van Roosevelt's huis in Warm Springs, Georgia, beschuldigde de Democratische kandidaat de republi keinen ervan een wanbeleid te hebben gevoerd en schandaal na schandaal te hebben veroorzaakt. De Republikeinse kandidaat, president Gerald Ford, bracht Labor Day - het was maandag een Amerikaanse feestdag - door in het Witte Huis. Zijn campagne begint naar verwacht wordt pas volgende week. Kennedy's belofte uit 1960 „het land weer op gang te brengen" citerend, verklaarde Carter dat „het tijd is het vertrouwen van het Amerikaanse volk in onze eigen regering te herstellen en het land weer op gang te brengen." Onder het presidentschap van de Repu blikeinen Nixon en Ford, aldus Carter, „hebben schandalen en wanbeleid ons als mokerslagen getroffen. Iedere keer dat er weer een schip aan de grond loopt - CIA, 'Panama, werkloosheid, tekorten, inflatie - verbergt de zich zien in zijn statiever- trek, terwijl de bemanning ruziet over de vraag wie de schuld heeft". Carter zei dat Roosevelt „het vertrouwen in ons economisch systeem had hersteld, onze natie weer aan het werk had gezet en ons volk had verenigd", en dat hij hoopt hetzelfde te doen. De manier waarop hij de vroegere Repu blikeinse president Herbert Hoover be schreef, de man die door Roosevelt in de verkiezingen van 1932 werd verslagen deed denken aan zijn eerdere beschrij ving van Ford: „Een zittende president, een fatsoenlijke man met goede bedoelin gen, die van mening was dat de regering niet in staat was met doortastend optre den te proberen onze economische moei lijkheden en de problemen van een groot se natie op te lossen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11