Noordamerikaanse predikanten weinig maatschappelijk gericht „Max Havel herleeft in Fons Rademakers verfilming Va37- Va17- 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER li Een met medewerking van de Amerikaanse nationale raad van kerken gehouden enquête onder 2.490 predikanten van vijf protestantse kerken wijst uit dat de meerderheid van hen een lage prioriteit toekent aan het zich uitspreken over maatschappelijke zaken of het werken voor sociale recht vaardigheid. In het algemeen zagen de pre dikanten als de belangrijkste taak voor de kerk het helpen van de lidmaten christen te zijn in alle aspecten van hun leven. Het voorbereiden van de preek kreeg de meeste aan dacht op de door de onder vraagde dominees ingevulde lijst met wekelijkse bezighe den. De enquête fs in december 1975 en januari 1976 gehouden onder voorgangers van de her vormde kerk in Amerika, de Verenigde Kerk van Christus, de Verenigde Methodisten Kerk, de Verenigde Presbyte riaanse Kerk en de Verenigde Kerk van Canada, waarin in 1925 Presbyterianen, metho disten en congregationalisten in Canada samengingen. De dominees krijgen zelf zeven op de tien naar hun smaak op hun beurt te weinig pastorale zorg en bemoediging vanuit de gemeente. Als dat wel gebeurde zou dat hen kun nen helpen bij ook hun gevoe lens van eenzaamheid, frustra ties en dergelijke. Verder me nen de predikanten van de minder strak georganiseerde kerken, dat zij ook minder persoonlijke pastorale steun krijgen, dan het geval is bin-, nen het systeem van onderlin ge relaties bij de verenigde methodisten. De voorbereiding op de predi king, bijbelstudie enzovoort, komt als het belangrijkste naar voren. Zevenentachtig procent van de dominees kruist het aan als „zeer be-, langrijk". Bij de een breder terrein bestrijkende „theologi sche studies" haalde „zeer be langrijk" eenenzestig procent. De praktische voorbereiding op het werken met mensen in moeilijkheden kwam als derde op de ranglijst met twëeenvijf- tig procent „zeer belangrijk". Het welbewust toewerken op christelijke eenheid en organi satorische kerkhereniging staat in Canada meer in de gunst. Van de aan de enquete deelnemende predikanten daar ziet eenentachtig procent Zestien katholieke congrega ties van zusters, priesters en broeaers in vier Amerikaanse staten hebben samen in brie ven aan meer dan vijfendertig grote maatschappijen, waarin zij aandelen hebben, gevraagd om stopzetting van verdere handel met en investeringen in Zuid-Afrika. De congrega ties hebben zich aaneengeslo ten in een „Actiegroep voor' gemeenschappelijke verant woordelijkheid". Deze be strijdt de opvatting dat de buitenlandse investeringen de zaak van de volledige mensen rechten voor alle inwoners in Zuid-Afrika zouden hebben "bevorderd. De Amerikaanse en andere multinationals zou den volgens de groep dit pas werkelijk doen als zij zich uit blank Zuid-Afrika terugtrok ken. De Nederlandse gereformeer de gemeenten zullen in de week van drie tot tien oktober KORTE METTEN bidden voor de „nóód der tij den". Reden van de bidstonde is het feit, dat in de huidige maatschappij veel soberheid, eenvoud en afzondering verlo ren is gegaan en het gods dienstige leven niet alleen in de maatschappij, maar ook in de gezinnen steeds minder aandacht krijgt. De gerefor meerde gemeenten zijn een kerkengroep, die ongeveer tachtigduizend leden telt. Voor de 155 gemeenten zijn slechts negenenveertig predikantén beschikbaar. Ruim tachtig rooms-katholie- ke geestelijken, onder leiding van de aartsbisschop van Kaapstad, kardinaal Owen McCann, hebben er in een open brief aan premier John Vorster voor gepleit, dat iede re Zuid-Afrikaan stemrecht krijgt De regering zou moe ten erkennen, dat „alle Zuida frikanen als menselijke we zens moeten worden behan deld met fundamentele rech ten". De geestelijken veroor deelden de recente golf van arrestaties. Ook zou het stel sel van verbanningen en de tenties zonder vorm van pro ces moeten worden afge schaft De militaire regering van Co lumbia heeft bekend gemaakt dat de „guerrilla-priester" Au- rentino Rueda „in de strijd is gevallen". Rueda, een francis-' caan, is volgens de mededeling om het leven gekomen bij een treffen met een militaire pa trouille. Pater Rueda heeft zich acht jaar geleden aange sloten bij de ondergrondse or ganisatie ELP. Voor die tijd werkte hij in de krottenwijken van Bucaramanga. het als een van de „geldige uitdrukkingen van het predi kantschap", tegen tweederde in de Verenigde Staten. Van de Canadezen kan drieënzestig procent zich vinden in de acti viteiten van hun nationale raad van kerken, terwijl van de Amerikaanse collega's zich maar zevenenvijftig procent achter de Amerikaanse raad stelt. Vanuit de kerken gezien rea-» geert de Verenigde Kerk van Canada het positiefste op deze, twee laatste onderwerpen en' de hervormde kerk in Ameri ka, die gemeenten in beide landen heeft, het minst ent housiast. Bij de vraag waar de predi kanten naar eigen inzicht te weinig tijd aan besteden bleek 61 procent van mening dat huisbezoek een goede zaak is, waar zij wel (nog) meer aan toe zouden willen komen. Een typisch Amerikaans on derwerp, de vooralsnog zeer verregaande vrije verkoop van vuurwapens, leverde dit op: 72 procent van de dominees was voor registratie van alle vuur wapens, 51,5 voor een vergun ningsstelsel voor het in bezit ervan hebben, en 49,9 procent voor een verbod voor vuurwa pens in handen van particulie ren behalve in bepaalde, wel begrensde gevallen. Negentig theologen uit zeven tien Europese landen hebben afgelopen weekeinde in Leu ven een „Europese conferentie van evangelicale theologen" opgericht. Onder evangelica- len verstaat men de protes tantse christenen, die zich verzetten tegen een maat schappij gericht christendom. De kern van de conferentie wordt gevormd door een advi serend comité, bestaande uit bekende theologen als prof. dr. K. Runia uit Nederland, Peter Beyernhaus uit West- Duitsland, Klaus Bockmuehl uit Zwitserland en John Stoot uit Engeland. Soortgelijke groeperingen van evangelicale theologen bestaan reeds in Zuid-Afrika, Azië, Afrika en Noord-Amerika. Europese conferentie protestantse theologen Ben van de initiatiefnemers is de Westduitse hoogleraar in de zendingswetenschappen aan de universiteit van Tuebingen, prof. dr. Beyernhaus. In zijn programmatische inleiding voor de Leuvense vergadering weigerde hij medewerking aan de oecumene. Hij verweet aan de oecumeni sche beweging en met name ook aan de Wereldraad van Kerken, dat „zij terecht geko men zijn in de gevaarlijke™ kuil van verkeerd begrr eschatologie" en van mei zijn, dat zij „de goddelijke taphysische transcendi kunnen benaderen met nologische, economische maatschappelijke vooi gang". Het maatschapp< engagement van de christe noemde Beyernhaus „een vaarlijk en noodlottig uui de geschiedenis der m heid". Het Vatikaanse dagblad „Os servatore Romano" betreurt het zeer, dat het parlement van Californië vorige week een wet heeft aangenomen, waarin gezegd wordt dat de mens „het recht heeft om te sterven". De Osservatore schrijft dat het leven geleefd en be schermd moet worden. Van dit beginsel afwijken is volgens het blad de deur wijd open zetten voor euthanasie. Op de ze wijze zal er spoedig sprake zijn van een „fatale verminde ring van de waarden", zoals ook het geval is bij de legalisa tie van abortus. „Wat blijft er over van zaken die universeel waar zijn, als men een beginsel als het men- Osservatore laakt wet euthanasie Californië mmgsapparatuur uit te s< kelen. Ann Quinlan is steeds in leven. De wet in Californië maakt het mogelijk, dat volwassen patiënten, die ongeneeslijk ziek zijn, door een onderteken de verklaring artsen kunnen verzoeken de apparatuur uit te schakelen, waardoor zij in le ven worden gehouden. Aanlei ding voor de wet was het geval van Ann Quinlan, die maan denlang in coma heeft gelegen. Na een rechtszaak werd toe stemming gegeven de beade- KERK EN WERELD Het jongetje Saidjah in het bijna documentaire begin van Fons Rademakers' verfilming van „Max Havelaar". Voor een groot aantal medewerkenden en de landelijke pers is Fons Rademakers' verfilming van Multatuli's „Max Havelaar" dan gisteren toch in het Amsterdamse City theater in première gegaan. De vele moeilijkheden die het productieteam op z'n verre reis ontmoette is de film niet aan te zien en wij voorspellen de duurste speelfilm ooit door ons land vervaardigd dan ook een gulden toekomst Rademakers is er met scenario schrijver Gerard Soeteman in geslaagd een voortreffelijk en boeiend tijdsbeeld te scheppen van een stukje historie, waarop wij als Nederlander niet zo trots behoeven te zijn, maar dat met zo'n terughoudendheid werd weergegeven dat niet alleen het kolonialisme met al zijn grove fouten aan de kaak werd ge steld maar ook de rol die de inheemse regenten daarin speel den niet wordt verdoezeld. Op de filmische kwaliteiten van dit bijna drie uur durende werk stuk zullen wij vrijdag uitge breid terugkomen. Rademakers' verklaarde na afloop „Als je een kind krijgt zie je ook wel schoonheidfoutjes. De neus en de oren hadden bijvoorbeeld be ter gekund" en Peter Faber, voortreffelijk in de titelrol, zei nog ,3ij de eerste keer zien let je onwillekeurig het meest op jezelf en wat je gedaan hebt" terwijl Sacha Bulthuis als Tine, de vrouw van Havelaar als com mentaar had „Ik ben onervaren in het maken van films. Je zit een beetje vreemd aan te kijken naar wat je voor de camera gedaan hebt. De vraag of mijn zes weken oude baby mee kon, speelde toen voor mij een grote rol en ik kon niet erg goed tegen de tropische hitte. Met een pruik op en vier onderrokken, een in gesnoerd keurslijk had ik grote moeite en ging ook meteen de eerste dag van de kaart. Maar in die tijd waren de Nederland se vrouwen allemaal zo gekleed en het verwondert me dan ook niets dat er veel flauw vielen." ook maandenlang naar de juiste lokaties moeten zoeken, zodat ook de armste gebieden er „als een gordel van smaragd" uit kwamen. „Max Havelaar" is er na een wat langzame start uitgekomen als een volwassen film, Radema kers' beste tot nu nog toe, die zeer zeker een roulement in achttien theaters teglijk aan staande donderdag rechtvaar digt. MILO Pisuisseprijs voor Nelleke Burg AMSTERDAM - Op de Akade- mie voor Kleinkunst in Amster dam is gisteravond aan de uit Den Bosch afkomstige cabare tière Nelleke Burg de eerste „Prisuisseprijs" uitgereikt. De prijs, die bestaat uit een oor konde en een bedrag van 1500 gulden, is ingesteld door de vo rig jaar overleden toneelspeel ster Fie Carelsen. De dochter van de destijds ver maarde conferencier, Yenneke Pisuisse, reikte de prijs gister avond uit. Een gedeelte van de geldprijs heeft Nelleke Burg ge schonken aan Chileense kunste naars. Zij wilde hiermee helpen de onderdrukking van deze groep tegen te gaan, aldus Ne derlands jongste cabaretière. De onderscheiding viel Nelleke Burg vooral ten deel, wegens haar optreden in het gezelschap van Robert Long, die zelf aan wezig was. Scheidende leerlingen van de Akademie voor Kleinkunst reik ten aan Fons Jansen de .Pen ning van de Stichting Vrienden' uit Deze onderscheiding wordt jaarlijks door leerlingen van de Akademie aan een door hen be wonderde kunstenaar uit de amusementswereld toebedacht Indonesië vormt het wonder schone decor en cameraman Jan de Bont heeft dat op weer galoze wijze weten vast te leg gen. Maar daarvoor heeft men Cabaretière Nelleke Burg, die veel succes oogstte met haar optreden in een show van Robert Long, kreeg de eerste Pisuisse-prijs uit handen van Pisuisses dochter, Jenneke Pisuisse (links). Jack met kapuchon. Overhemdbloes. Mt. 92 Broekrok-jurk met ri Ribstof. Diverse kleuren. (20.-) t/m 152 (29.-). en steekzakken. Ribstof Mt. 140 (55.-) t/m 167 (65.-). V a 70 Diverse kleuren. V,rr Mt. 104 (45.-)t/m Trui met driekwart- ^45 V.a. CC Mt. 104 (45.-) t/m 167_0 DD» Trui met driekwart- Broekrok van ribstof. mouw. Diverse kleuren. 140 (37.-) t/m 167 (43.-). Mt. 92 (17.-) t/m 152 (26.-). Geruite broekrok. Diverse kleuren. Mt. 98.(33.-) t/m 146(45.-). Va*23- Overhemdbloes met schouderpas. Ruitjeskatoen. Diverse kleuren. Mt. 92 (23.-) t/m 164 (34.-). V a 23» Broekrok-overgooier van ribstof. Diverse kleuren. Mt. 140 (54.-) t/m 167 (62.-). V.a. EJ^ 't Hangt in de Girly Club. Dat eigen noekje bij Lampe voor modemeisjes onder de 15. Maar moeder is natuurlijk ook welkom.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10