Plannen voor aanleg tennis- en scpiashbanen bij Holiday Inn ,,De Waag" voorlopig alleen open voor tentoonstellingen Nieuwe winkels in Groenesteeg niet levensvatbaar" Gemeente koopt panden Rotterdamse slachtfunctie naar Leiden? NIERSTICHTING WIL „LEIDSE" AFDELING WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De directie van Holiday Inn Leiden heeft plannen om op het weiland tussen dit hotel-restaurant en de Haag- sche Schouwweg vier tennisbanen en een zogenaamde squashbaan aan te leg gen. De plannen bevinden zich al in een gevorderd stadium en zullen binnenkort naar het stadhuis worden gestuurd. Het betrokken weiland behoort tot de grond die Holiday Inn van de gemeente Leiden in erfpacht heeft en kent een recreatieve bestemming. Residentmanager Martin Spaargaren hoopt dat de plannen al in april van het volgend jaar gerealiseerd kunnen zijn. De vier tennisbanen zullen mogelijk over dekt worden. Voor de squashbaan is gekozen omdat deze sport in Amerika snel furore maakt. De plannen voor uitbreiding van de spor taccommodatie van Holiday Inn zijn in gegeven door de toenemende behoefte bij de bezoekers aan ontspanningsmogelijk heden. Holiday Inn beschikt al over een eigen overdekt zwembad en een sauna die samen het „fitness-centre" vormen en de bekende bowlingbaan. Alle drie zijn opengesteld voor elke bezoeker van het hotel-restaurant maar ook voor iedere willekeurige liefhebber van zwemmen, de sauna of de bowlingbaan. Het is de be doeling dat ook de nieuwe sportvoorzie- ningen voor ieder toegankelijk zullen worden en dat kan zeker wat tennis betreft, als een welkome aanvulling ge zien worden op de nog veel te geringe mogelijkheden voor deze sport in Leiden. Echter ook de gasten van het hotel-res taurant aan de Plesmanlaan zullen blij zijn met de nieuwe voorzieningen. Vol gens de heer Spaargaren gaat het licha melijk afmatten van de talrijke cursisten, deelnemers aan congressen en trainingen voor management en andere geestelijk vermoeiende zaken een steeds grotere rol spelen. Vandaar al het bestaande fitness- centre bij Holiday Inn, dat echter niet in alle behoefte kon voorzien. De winsten die het restaurant in de afgelopen jaren heeft gemaakt zullen daarom hiervoor worden aangewend. Link Residentmanager Spaargaren wil trou wens meer met de tennisbanen. Hij filo sofeert al over een soort Leids Melkhuis- je en denkt erover om zo nu en dan maar eens wat grotere tennisgoden naar Lei den te halen als speciale attractie. Bo vendien ziet Spaargaren een duidelijke link tussen de recreatiemogelijkheden rond zijn hotel-restaurant en de ijshal van zijn grote vriend Ton Menken die op nog geen 1800 meter van Holiday Inn ligt. Spaargaren wijst erop dat in de nabijheid van het Morskwartier nog maar weinig sportaccommodatie en ver tier te vinden is. „Onze huidige voorzie ningen hebben al aangetoond in een duidelijke behoefte te voorzien. Het zwembad wordt druk gebruikt door Lei- denaars en we proberen de prijzen voor iedereen betaalbaar te houden. Dat zal ook bij de voorgenomen uitbreiding het geval zijn," aldus Martin Spaargaren- Hij toont zich er bijzonder tevreden over dat in twee jaar toch gelukt is wat eigen lijk niemand verwachtte, namelijk dat de Leidenaar over de drempel van het over het algemeen als „chique" te boek staan de Holiday Inn zou stappen. Hij verwacht dat het nieuwe fietspad naar Holiday Inn daar nog meer toe zal bijdragen. „En er valt nog veel meer te doen hier in Lei den," aldus Spaargaren die daar ook de Groenoordhal bij wil betrekken, waar in 1978 de Tourhappening zal starten. Martin Spaargaren bij het terrein waar de tennis- en squashbanen zullen worden aangelegd. LEIDEN De Culturele Raad mag in de naaste toekomst het Waaggebouw alleen verhuren voor ten toonstellingen en voor het beoefenen van creativiteit. Het plan van de Culturele Raad om het historische pand voor commerciële doeleinden beschikbaar te stellen, teneinde een sluitende exploitatie te krijgen, werd gisteravond door de meerderheid van de leden van de raadscommissie voor economische aangelegen heden afgekeurd. De raadscommissieleden willen eerst dat de zalenverhuur in Leiden onder de loep wordt genomen, alvorens het Waaggebouw vrij te geven aan de commercie. Enkele leden uitten de vrees dat het Waaggebouw, vanwege zijn uitstekende ligging, de overige, soortgelij ke, zalen concurrentie aan zou doen. Reeds tijdens de begrotingsbehandelingen hebben zij erop gewezen dat het er met de verschillende zalen in Leiden slecht voorstaat. Het exploitatietekort van de Stadsgehoorzaal bijvoorbeeld is inmiddels tot vier ton opgelopen. Wethouder M. van Aken: „Ik heb onoverkomenlijke bezwaren tegen een commerciële verhuur van de Waag, vooral wanneer je bedenkt dat binnenkort de Leidse Schouwburg heropend wordt, dat de Pieterskerk over twee jaar voor allerlei doeleinden weer zal zijn openge steld en dat de Stadsgehoorzaal in de afgelopen jaren vele „vaste huurders" heeft verloren aan de Groe noordhal zonder dat er andere voor in de plaats kwamen. De wethouder stelde met nadruk dat hij er geen enkel bezwaar tegen heeft dat „De Waag" „aan instanties die kansloos zijn bij het commerciële zalen- verhuurbedrijf, wordt verhuurd. De Culturele Raad moet echter wel in zijn eigen werkgebied blijven?'. Mevrouw M. Vos, directrice van de Culturele Raad trachtte de wethouder aan te tonen dat de raad de zalenverhuurbedrijven geen enkele concurrentie aan doet: „Onlangs kregen we nog een aanbieding om een meubelshow in de Waag te houden. Voor de verhuur kregen we van b en w geen toestemming het gevolg is dat de gemeente Leiden geen rooie cent heeft gevangen voor die show, want ze zijn niet naar een andere zaal uitgeweken". De directrice van de Culture le Raad opperde vervolgens het plan een soort „centra le agenda" samen te stellen over wat elke dag in welke zaal in Leiden gebeurt. Tevens zou het tot een overleg tussen de exploitanten moeten komen, over de wijze waarop ieder zijn zalen wil verhuren en aan wie. Voor wat betreft haar streven het Waaggebouw exploi tabel te maken met zo nu en dan het verhuren van het gebouw aan commerciële instanties, kreeg me vrouw Vos de heer F. van Oosten (PvdA), mevrouw A. v.d. Zande (PSP) en de heer F. Mentzij (PvdA) op haar hand. Teneinde de concurrentie geheel uit te bannen stelde mevrouw V. d. Zande voor „De Waag" voor commerciële activiteiten alleen te verhuren tegen hele hoge prijzen. „Wie per se in „De Waag" wil, betaalt daar wel voor omdat het gebouw zo gunstig ligt. Aan kansarme groepen kan de Culturele Raad dan aanmer kelijk minder huur vragen". Tenslotte kwam het PSP- raadslid met een compromis waarin zij voorstelde bij elke aanvraag van commerciële instellingen voor huur van „De Waag" de tarieven door b en w te laten vaststellen. Met haar compromis kreeg zij behalve de heren Van Oosten en Mentzij ook de CDA-er J. van Zijp mee. De overige commissieleden, de meerderheid, waren voor opschorten van de commerciële activiteiten in „De Waag" tot nader orde. J. van Zijp (CDA) LEIDEN Het Centraal Instituut voor Midden en Klein bedrijf zal van de gemeente Leiden de opdracht krijgen te onderzoeken of de geprojecteerde winkels in het gebied Herengracht—Zijlsingel levensvatbaar zijn. Een heftige discussie ontstond gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor economische aange legenheden tussen de heer M. Hoek van het bureau Sociografie van de gemeente Leiden en de commissieleden. In het nieuwbouwplan voor dit kaaislaggebied is 500 m2 bruto vloeroppervlak voor winkels op genomen. Deze winkels (naar schatting acht) zijn volgens het bestemmingsplan aan de Groe nesteeg gesitueerd. Vooral bij de heer J. van Zijp (CDA) wa ren er twijfels over deze plaats. „Voor een tamelijk hoge prijs moet in de winkels worden geïn vesteerd. Wanneer ze alleen een buurtfunctie moeten vervullen, kunnen de winkeliers het «ooit bolwerken." Het CDA-raadslid betoogde dat de trouw van de klant aan de winkelier hier een grote rol speelt. „En juist die mentaliteit bestaat haast niet Zijn fractiegenoot W. Bleijie bracht nog een ander aspect na..r voren: „We weten niet eens of tr in het Herengracht-r-Zijl- singelgebied wel behoefte be staat aan buurtwinkeltjes, om dat er nog helemaal niet beke ken is hoe de opbouw van de bevolking zal zijn in de nieuwe wijk. Wanneer er veel echtparen zonder kinderen komen, zal er veel eerder behoefte zijn aan een zelfbedieningszaak. waar al le inkopen in een keer kunnen worden gedaan. Teneinde de po sitie van de toekomstige winke liers zeker te stéllen pleitte hij voor het projecteren van een aantal winkels aan de Ooster kerkstraat, die immers doorrij- route naar het centrum wordt. Om dit gedaan te krijgen zal evenwel nu al een wijziging van het bestemmingsplan noodzake lijk zijn. De heer Hoek verdedigde „zijn" nota over de bewinkeling van het gebied met hand en tand. „De Groenesteeg wordt een ge zellig wandelstraatje. Dat zal de aantrekkingskracht van de win kels vergroten". Hij stelde dat een onderzoek van het CIMK naar de levensvatbaarheid van de winkels volkomen onnodig was. „Het bureau sociografie hanteert bijna dezelfde criteria als het CIMK". Volgens zijn col lega Eggenkamp was er geen man over boord, wanneer de geprojecteerde winkels in de Groenesteeg er niet zouden ko men. „Het plan is zo flexibel dat met kleine ingrepen van de win- J. van Zijp: twijfels Wanneer het CIMK de heer Van Zijp onverhoopt in het gelijk zal stellen wat zijn beweringen over de levensvatbaarheid van de winkels in de Groenesteeg be treft, zal het weieens kunnen gebeuren dat het Herengrach- t—Zijlsingelgebied, dat naar schatting 2.400 inwoners krijgt, in de toekomst helemaal geen winkels krijgt. Voor het elders neerzetten van winkels is, zoals hierboven al is gesteld een wijzi ging van het bestemmingsplan nodig. Hiervoor zal een langdu rige procedure moeten worden gevolgd. LEIDEN Het college van b. en w. van Leiden beraadt zich morgenavond over het be schikbaar stellen van kredie ten voor de aankoop en verbe tering van panden in de Flo- resstraat, Groenesteeg en aan de Uiterstegracht. De raad heeft in februari besloten dat als er panden aan de gemeen te te koop worden aangebo den tot aankoop en verbete ring van deze panden wordt overgegaan, omdat anders de stadsvernieuwing in wijken als „De Kooi" gaat stagneren. De gemeente heeft thans de panden Floresstraat 31 en 33 te koop aangeboden gekregen. Met deze aankoop is een be drag gemoeid van 21.000 gul den. De kosten van verbete ring worden geraamd op een bedrag van rond 50.000 gulden per woning. In deze kösten kan een subsidie van 35 pro cent van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening tegemoet worden gezien. Het resterende bedrag wordt gedekt door de nieuwe huuropbrengst. In het kader van het rehabili tatieplan Pancras-Oost wil de gemeente ook enige panden aan de Groenesteeg en Uiter stegracht kopen. Het gaat hier om de panden Groenesteeg nrs. 39. 39a, 43. 45, 47, 47a, 56, 58 en Uiterstegracht nrs. 16, 30, 37 t/m 39, 54a t/m e en 56. Aan de staatssecretaris van Volkshuisvesting en'Ruimtelij ke Ordening wordt om een bijdrage in de wervingskosten gevraagd. Najaarsactie op de markt LEIDEN De vereniging voor ambulante handel houdt in sep tember weer een najaarsactie. Wethouder B. Oosterman geeft het startsein tot de actie. Mor gen biedt hij duizend pond door de ambulante handel beschik baar gestelde druiven aan ver schillende tehuizen voor bejaar den en invaliden aan. Zaterdag 4 en 11 septenjber krijgen de klanten bij elke kraam, waar zij iets kopen, een lot. Zaterdag 18 september kun nen de loten worden gedepo neerd in bussen, die overal op de markt staan opgesteld. Tus sen 18 en 25 september heeft de trekking van de loterij onder toezicht van de plaatsvervan gend directeur van de dienst reiniging, havens en waren markten, de heer Waltmans, plaats in het Waaggebouw. De prijsuitreiking is op 25 septem ber. Er is voor 15.000,— aan prijzen beschikbaar gesteld. OVER TWEE MAANDEN BESLISSING Leiden De gemeente Leiden zal binnen twee maanden we ten of zij een deel van de slachttaken van Rotterdam, waar het openbaar slachthuis wordt gesloten, kan overnemen. Thans heeft het Leidse open baar slachthuis een overcapaci teit gedurende het laatste deel van de week. Wanneer Leiden een deel van de slachttaken van Rotterdam overneemt, zal wor den gekozen tussen een hoogno dige restauratie van het slacht huis of nieuwbouw. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden kwam gisteravond het pre-advies van B. en W. 77.000 beschikbaar te stellen aan de orde. Van dit krediet zouden de schaft- en kleedlokalen in het slachthuis moeten worden gemoderni seerd. De heren A. Ranner (Pv dA) en W. Bleijie (CDA) wilden B. en W. niet adviseren het kre diet te verlenen, alvorens zal zijn komen vast te staan wat de toekomst voor het Leidse slacht huis is. Zij vonden een dergelij ke uitgave alleen verantwoord, wanneer deze in het kader van een gehele renovatie zou wor den gedaan. Wethouder M. van Aken wees hem erop dat het hier om een hoogst noodzakelij ke verbouwing ten behoeve van de secundaire arbeidsvoorwaar den ging. Met voorstellen ten aanzien van een gehele renova tie zal hij pas komen wanneer de beslissiing over het overne men van de Rotterdamse slacht functie is gevallen. Aanvankelijk heeft de gemeente Rotterdam gesteld dat haar slachthuis naar Delft moest worden verplaatste De zeven honderd personeelsleden zou den gemakkelijk in deze plaats hun werk kunnen voortzetten. Ook de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening staat om deze reden achter het streven van Rotterdam. Wethouder Van Aken heeft evenwel goede hoop dat de kan sen voor Leiden no'g zullen ke ren. „Uiteindelijk hebben de sla gers ook nog een behoorlijke vinger in de pap. Het zou toch te dol zijn dat we, nu we hier met een „Randstad Veemarkt" zitten, voor de slacht de veehan delaren naar Delft zouden moe ten doorsturen. We zullen niet schromen met onze eigen plan nen te komen, wanneer we niet een deel van de slachtfunctie krijgen toegewezen". 'Illllll [llllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De Nierstichting geeft vanavond in de consisto riekamer van de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Hoog landse Kerkgracht 28 een voor lichtingsbijeenkomst. Er wor den dia's en een film over nie ren en kunstnieren vertoond. Tevens is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om acht uur. Het hoofdbestuur van de stich ting wil voorts komert tot de oprichting van een afdeling Lei den en omgeving van de Nier stichting. Aan leden in de Leidse regio is verzocht zich kandidaat te stellen voor een bestuursfunctie. Een „Leidse" afdeling is volgens het bestuur belangrijk omdat juist in Leiden „Eurotransplant" werkzaam is. Van 11 tot en met 16 oktober wordt de zevende landelijke col lecte gehouden. Voor het hou den van een collecte in Oegst- geest en Alkemade moet nog een werkcomité worden ge vormd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3