Aiax kan snel niet maken C Den Haag met beide benen op de grond 4 Blunder grensrechter leidt nederlaag FC Twente in NDHOVEN BLIJ MET GELIJKSPEL II HAARLEM TAKTISCH SLIM atregelen tegen draaiers ELMAN THIE AINT WEER JAN PETERS UITBLINKER BIJ NEC 976" Bk de Kip heeft ditmaal geen succes, al lijkt het dat man Schrijvers is verslagen. De jonge Haarlemmer wel de speler die zijn ploeg op 1-0 bracht. HAARLEM Haarlem heeft pijnlijk aangetoond waar dit seizoen de zwakte van Ajax gezocht moet worden. Vorige week, te gen AZ, bleek waar de sterke kant ligt: het spelen op de counter via een zorgvuldig ingestudeerde uitverdedigingstaktiek. De ze heeft Ajax tegen Haar lem niet kunnen gebruiken, want trainer Hughes had zijn discipelen de strikte opdracht gegeven het ma ken van het spel aan de voormalige topclub uit de Meer over te laten. Dat, zo wist Hughes van zijn vori ge week in Alkmaar aan wezige spion Jan Fransz, kan het huidige Ajax nu eenmaal niet Hughes had gelijk. Haarlem liet de Ajacieden komen en ving de aan val rustig bij het eigen strafschop gebied op. Geels richtte daar niet veel uit tegen de veel langere Huyg. Ling probeerde het na een ontmoedigende start op rechts te genover Wentink maar op het meer vertrouwde linkergedeelte, waar hij overigens ook niets had in te brengen tegen Cees. de Vries. Het gevaar moest komen van de middenvelders, maar Schoenaker had de handen vol aan Wildbret en Johan Zuidema en Notten had den een overduidelijke off-day. Ajax liet Haarlem op zijn beurt ook ongehinderd het Amsterdam se strafschopgebied naderen en vooral Abe van der Ban stichtte daar met stormachtige rushes no gal verwarring. In de 24e minuut schoof De Kip de bal langs de kansloze Schrijvers en even later werd Van der Bank op onrechtma tige wijze ten val gebracht door Van Dord. De door scheidsrechter De Bruin toegekende strafschop was geen probleem voor Cees de Vries. In de tweede helft bleef Ajax onmachtig het spel te maken en Haarlem hield zich net zo strikt aan Hug hes' opdrachten als in de eerste helft. Haarlem speel de - Ivic zei het zelf - tak- tisch erg slim en ook de tot middenvelder omgetoverde Zuidema gaf het na de wed strijd toe: „Wat we wilden, kon gewoon niet omdat Haarlem zich niet liet lok ken". De eerste overwinning van Haarlem op Ajax in de ge schiedenis van de eredivisie was daarmee een feit. Scoreverloop: 24. De Kip 1-0, 32. De Vries (strafschop) 2-0. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 18.000. Haarlem: Boersma; Wentink. Peijs, Huyg, De Vries, Wildbret, Van der Ban, George; De Winkel, Van den Berg (Rey nolds). De Kip. Ajax: Schrijvers; Erkens, Van Dord (Meijer). Hulshoff (Arnesen). Krol; Dus- baba. Notten, Zuidema; Schoenaker, Geels, Ling. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 HAAG De etaantrlbune itribune van het stadion van >n Haag herbergt een aantal raaiers, zoals al meermalen ibleken, dat de naam van de ln diskrediet brengt. weer. Scheidsrechter ir moest onder polltlebege- naar de bestuurskamer in gebracht Er werden hem ibrulkelijke" scheldwoorden oegd. Bij zijn vertrek ston- zestlg raddraaiers op wachten. De politie voerde rge uit waarbij een agent t hoofd werd gewond door. in een bierglas. Hij Jat In het ziekenhuis behan- worden. tager Fred van Hal van FC Haag: „Op die noordelijke ntribune zijn nu al zo dikwijls irdelljkheden voorgevallen we rigoureuze maatregelen nemen. Die bewuste groep wellicht de toegang ont- (Van onze sportredactie) ^^HAAG Het herstel van Ton een maand uitgeschakeld est door een hardnekkige essure, verloopt voorspoedl- dan verwacht. De doelman, ot rust werd gedwongen na- en operatie niet het vereiste laat had opgeleverd, maakte lag weer - voorzichtig zijn e training mee. goed nieuws meldde trainer tinsky over Lex Schoenma- Woensdag tegen Sparta zal invaller er nog niet bij zijn, de kans is wel groot dat nmaker zondag in het Zuld- rk (wanneer FC Den Haag Ajax uitkomt) zijn rentree SS 7*9 IEGEN De aanval is altijd de beste verdedi- FC Twente heeft dat tweede keer In vijf in ondervonden, want net tijdens het mldweekse in met Roda JC bleef ook en in de confrontatie NEC de meest offensief ide ploeg met lege harv Het werd ditmaal verlies de royale cijfers 4-0, een itaat overigens waarmee waarheid behoorlijk ge werd aangedaan. Die leid was dat NEC zich thuisspelende ploeg wel lafhartig opstelde en FC ite bijna de gehele wed- het spel maakte maar !<d werd door een afgrlj- [e blunder van grensrech- Wagenaar. Deze secon- I van Charles Corver zag de zevende minuut een polvoorbeeld van buiten- J over het hoofd, waarvan C door Jan Hoogendoorn «baar profiteerden door «tand op 1-0 te brengen. DEN HAAG FC Den Haag staat weer met belde benen op de grond. Het is de enige positieve conclusie die na de vertoning tegen Eindhoven (1—1) getrokken mag worden. Malatinsky, de trainer die eenvoudig niet kwaad kan worden, ging niet voor niets verder dan ooit met zifn kritiek. „Wat is er vooral in die eerste helft", riep de beminnelijke Tsjech, „fantasieloos gespeeld". En even verderop in het gangetje dat naar de kleedkamers leidt, uitte Aad Kila, de speler van wie de gelijkmaker afkomstig was, ,zich in dezelfde trant, „die slechte passes voor de rust mogen toch eigenlijk niet voorko men", zei hij en verbond er onmiddellijk zijn conclusie aan. „Wie weet hebben we onbewust Eindhoven toch onderschat". En wat dat betreft was het resultaat giste ren in het Zuiderpark een goede les. FC Den Haag kan zich, de goede competitiestart ten spijt, niet veroorloven een duel lichtvaardig te beginnen. De overwinnaar stond opkrukken. Voor Rinus Gosens, de geblesseer de trainer van Eindhoven, was het gelijkspel een zege. Gosens lachte in zijn vuistje. Met de gedachte aan vorig jaar, toen de reis naar Den Haag uitmondde in een nacht merrie. FC Den Haag won toen met 6—0. „En zoiets vergeten de spelers niet snel. Vandaar ook die te verdedigende instelling, toen het eerste doelpunt eenmaal was gevallen". Het doelpunt, dat op naam kwam van Pleun Strik één van de drie aanwinsten (Savic en Goedhart zijn de andere twee) die het moet worden vooropgesteld een veel beter geheel van Eindho ven hebben gemaakt. René van Antwerpen, die gisteren een onze kere indruk maakte, beging een totaal onnodige overtreding in de 23e minuut en trapte „duveltje uit het doosje" Cees Schapendonk op de hielen. Strafschop, besliste scheidsrechter Keizer en de nieu we routinier van Eindhoven liet zich die kans, onder een hels fluit concert, niet ontnemen: 0—1. Voor FC Den Haag was het geen aanleiding iets te doen aan de matige Indruk die tot dan was gewekt Fantasie en zuiverheid ontbraken totaal bij de vele pas ses die op het gebied van Eindho ven werden geboekt Aanvallen deed de equipe van Malatinsky wel, maar vraag niet hoe. Rinus Gosens, vurig animator van het aanvallend voetbal: „Eindhoven heeft verdedigd. Zullen de men sen nu wel zeggen. Dat klopt maar we waren door de vele hoge aanvallen van FC Den Haag wel gedwongen tot een behoudend concept". Eindhoven stelde er zich uitste kend op in. De counters waren levensgevaarlijk. Zoals in de vijf tiendeminuut, toen Slobodan Savic op mysterieuze wijze een kans miste. Via de binnenkant van de paal. rolde de bal zo horizontaal aan de doellijn, dat René van Ant werpen een zee van tijd had om te redden. Nadat FC Den Haag iets had teruggedaan met een fraaie combinatie tussen Hoekema en Van Leeuwen (even fraai gered door Peter Adjanski) verguisde Lambert Kreekels een uitstekende kans op 2—0. Pas in de tweede helft werd FC Den Haag wakker, maar toen stond het al 1—1. Dankzij alweer Oeki Hoekema, die op het eerste ge zicht een dolende indruk maakt in de aanval, maar zich toch steeds op tijd aandient als een zeer waar devolle speler. Van hem was de voorzet, nu eens zeer zuiver, waarbij Aad Kila alleen maar zijn been hoefde uit te ste ken voor 11. Dat heet dan in voetbaltermen een oppepper en FC Den Haag reageerde na de rust overeenkomstig. Onder leiding van de zeer offensieve Simon van Aad Kila ontpopte zich tot een produktieve middenvel der. Hij liet zijn tweede treffer van dit seizoen aantekenen, die goed was voor de gelijkmaker. Doelman Adjanksi zit er ook letterlijk verslagen bij. Vliet vertolkte de rol van laatste man - Aad Mansveld, werdEindho- ven nog verder in de verdediging gedrongen. Gosens: „De angst sloop in de ploeg die tweede helft. Eigenlijk moet je dan de bal in de ploeg kunnen houden, maar daar is Eindhoven nog te onervaren voor. We hebben nog niet genoeg bluf". Gelukkig voor het bezoekende team is kansen benutten ook een kunst. Een kunst die gisteren niet werd verstaan door FC Den Haag. de derde keer in deze prille 'Petitie bleek dat FC Twente een koele killer mist. Al in de tweede minuut kreeg Arnold"Muh- ren een riante mogelijkheid, maar de technisch getalenteerde mid denvelder had het vizier, zoals reeds zo vaak gebeurd is, niet op scherp staan. Mede daardoor werd de blunder van grensrechter Wa genaar in de zevende minuut voor de Enschedeërs fataal. Jan Peters, wiens activiteiten veel meer rende ment opleverden dan al het werk dat door zijn drieTwentse midden veld-collega's gezamenlijk werd verricht, leidde op eigen helft een aanval in. Sije Visser betrok Hans Posthumus in de combinatie, maar omdat deze te lang talmde stond Visser in duidelijke buitenspelposi tie toen hij de bal terugkreeg. Wagenaar gebaarde echter door te gaan, welk advies door Charles Corver werd overgenomen. Visser snelde prompt naar de frontlinie, gaf op tijd een tikje naar de mee gekomen Jan Hoogendoorn en datbetekende, onhoudbaar voor Volkmar Gross, 1-0. FC Twente ving deze tegenslag goed op en bleef NEC op eigen helft bestoken. Frans Thijssen dook op voor doelman Schelle- kens, maar hield niet meer over dan een hoekschop, één van de acht die de Enschedeërs in de eerste helft veroverden, tegen NEC niet één. Tekenend voor de ver houdingen, maar het baatte de manschappen van Kohn op geen enkele manier. Boemerang toen Epi Drost een solo Iets te ver doorzette, had dat het effect van een boemerang. Koraells transporteerde de bal naar Vla- ser, wiens verre pass eindigde bij Posthumus. De eens door Feye- noord afgedankte spltsspeler liet iedereen zijn hielen zien, om ten slotte ook Gross te vonnissen: 2-0. Voor FC Twente het sein om letter lijk alles op de aanval te gooien Van lerssel fungeerde bijna voortdurend als tweede rechtsbui ten zonder dat enkele aantrek kelijke aanvalspatronen een treffer opleverde. Mühren en Thijssen strandden op Schellekens, hoek schoppen volgden elkaar in snel tempo op, maar het doelpunt bleef uit. Dat viel wel aan de andere kant toen Jan Peters aan een imposante solo begon, waarbij Van der Vall en Drost op snelheid ruimschoots werden geslagen en Peters onbe rispelijk de juiste hoek opzocht: 3-0. Averechts NEC koesterde zijn ruime voor sprong na de rust met zorg en liet het initiatief aan FC Twente. Met een voor de Enschedeërs aver echts effect, want in de tiende minuut ging Jan Peters, alweer hij, aan de haal. Achterberg en Van Santen kwa men meters te kort om de Nljme- genaar, die gisteren een glansrol vervulde, bij te kunnen sloffen en op het juiste moment zag hij MelJ- ers vrijstaan, die Overweg op het verkeerde been zette en de roos trof: 4-0. Berustend wachtte FC Twente op het eindsignaal. Met een aantal schoten werd nog wel wat gepro beerd de overtuiging ontbrak of Schellekens toonde zich een be trouwbare sluitpost. Dichtbij een doelpunt kwam aan de andere De opening van de score. Pleun Strik (links) bewees ook zijn waarde voor de ploeg van Rinus Gosens door de strafschop te verzilveren. René van Antwerpen heeft op de verkeerde hoek gegokt, Simon van Vliet kan slechts toekijken. Malatinsky schoof de schuld op het middenveld met „technisch wel goed, maar ook te langzaam. Zo kan je niet verrassen". Scheldkanonnade Het verrassingselement bleef dan ook uit. Eindhoven wende ook aan het agressieve FC Den Haag. Zozeer zelfs, dat Rinus Gosens zijn ploeg in de aanval wilde diri geren. Daar wilden zijn spelers echter niet van horen. Die waren al lang blij met het ene punL Niet FC Den Haag. waarbij de malaise pijnlijk werd gedemon streerd met een mislukte pass van Simon van Vliet, waarbij een scheldkanonnade volgde tussen de aangever (Van Vliet) en de speler voor wie de voorzet bedoeld was: Hoekema. (Aad Kila, die na afloop afgaf op de verdedigende houding van Eindhoven: „Maar ik kan het wel begrijpen", was nog het dichtst bij succes, maar ook bij dat snopiharde schot was Adjanski pa raat. Malatinsky greep wanhopig naar zijn laatste kans: wisselen. Leen Swanenburg (voor Jol) en Rob Ouwehand (voor Albertsen), brachten geen verandering. Tot grote teleurstelling van iedereen die iets met FC Den Haag te ma ken heeft en tot vreugde van Eind hoven. Rinus Gosens: „Drie wed strijden zijn we nu goed doorgeko men. Dat is toch een mooie stimu lans". Zijn Haagse collega had hetzelfde kunnen zeggen, maar hij brieste slechts: „We hadden nu mooi vijf punten kunnen hebben". KEES KOOMAN Scoreverloop: 22. Strik 0—1 (straf schop). 44. Kila 1—1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 8.000. FC Den Haag: Van Antwerpen: De Calu- wé. Mansveld, Van Vliet. Korevaar; Kila. Perazic, Albertsen (Ouwehand). Jol (Swanenburg), Van Leeuwen. Hoekema. Eindhoven: Adjanski; Schalks, Savic. Bloemers, Bruinen; Strik, Warnaar, Kreekels (Soers); Schapendonk, Blijen- berg, Goedhart kant wel Meijers, die de onderkant van de lat trof. Hulshoff kreeg nog de gele kaart wegens "het onbesuisd aanvallen van een tegenstander", in dit geval Arnold Mühren. Een terechte straf, maar een beetje van die felheid van Hulshoff zou veel Twentenaars, in de persoonlijke duels en dan vooral in het vijandelijk stafschop- gebied niet hebben misstaan. KEYO TEUSINK Scoreverloop: 7. Hoogendoorn 1-0, 15. Posthumus 2-0, 40. Peters 3-0, 55. Meijers 4-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 18.000. NEC: Schellekens; Visser, Kornelis, Gerritsen (Medik), De Neeling; Huls hoff, Peters, Mariinissen; Hoogen doorn. Posthumus. Meijers (Veeken). FC Twente: Gross; Van Santen, Drost, Overweg, Van lerssel; Thijs sen. Van der Vall, Mühren; Bios (Wildschut), Jeuring, Gritter (Achter berg). Harry Schellekens, de doelman van NEC, bleef ongesla gen. Jan Jeuring doet een vergeefse poging hierin veran dering te brengen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9